Leiden 'Sloopbesluit' meelfabriek geeft Meneba geen rechten 'Typisch Hollands, die kritiek op het station' Studenten door Wand dakloos RPF gelooft in raadszetel bij verkiezingen 1998 Hoogeveen langer weg uit Leiden Wethouder Van Rij beschuldigt CDA'er Kruijt van pleinvrees Leiden: Oostvlietpolder geen locatie baggerstort pONDERDAG 14 NOVEMBER 1996 [HEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN, 071 -5356429 ANNO 1896 Zaterdag 14 November advertentie Door deze heb ik mijne geachte Cliënteele, zoowel binnen als buiten de stad, mede te deelen, dat mijne St.- Niocolaas-Étalage gereed is, welke dit jaar uitmunt door eene uitgezochte keuze in Luxe-, Huishoudelijke en Nikkelen Artike len. De prijzen zijn zóó gesteld, dat ze iedere reëelle en solide concurrentie het hoofd kunnen bieden. Aanbevelend, H.F. Hoosemans, Breestr. 103. ANNO 1971 maandag 15 november In een tijd, waarin de politie bloot staat aan kritiek, doet het jd onder je ruitenwisser een vriendelijk briefje te vinden: geachte bestuurder/bestuurster. Tot onze spijt zijn wij ge noodzaakt U attent te maken op een verkeersovertreding; niet dat wij boos op U zijn, maar het is nu eenmaal onze plicht U hierop te wijzen (wij worden hiervoor nl. betaald). Waarschijn lijk weet U nog niet dat u geparkeerd staat op een plaats, waar het gebruik van een parkeerschijf verplicht is. Vriendelijk doch beleefd verzoeken wij U hier in het vervolg aan te denken. U zoudt ons daarmee een grote dienst bewijzen. U bij voorbaat dankend voor Uw welwillende medewerking. Hoogachtend, de gemeentepolitie van Leiden. P.S. Neemt U deze terechtwijzing s.v.p. niet te ernstig op; het is goed bedoeld! LEIDEN ARNOUD WIJKMANS De Kieskring Leiden van de RPF wil overtuigd deelnemen aan de verkiezingen van 1998 voor de Leidse gemeenteraad. De partij gaat de Leidse politiek van nabij volgen en wil de banden aanha len met de lokale afdelingen van SGP en GPV in de hoop te komen tot een gezamenlijke lijst. Hoewel er in het verleden weieens problemen zijn ge weest bij het totstandkomen van een gedeelde stellingname, is G. den Boer van de RPF dit keer vol goede moed: „Het gaat er om dat we niet blijven steken op de details waarin we van el kaar verschillen, maar dat we ons concentreren op de uit gangspunten die ons verbin den." Het bij de raadsverkiezingen in 1994 gebezigde argument dat leidde tot het afzien van deelna me en het advies aan de achter ban dan maar CDA te stemmen, is volgens Den Boer inmiddels achterhaald. Toen leek de kans groot dat er geen zetel zou wor den gefjaald en in dat geval zouden de reststemmen naar een andere partij (wellicht zelfs de CD) zijn gegaan. „Dit keer ben ik vol vertrouwen dat we het gaan halen; het aantal leden is van 20 naar 100 gestegen en bovendien is er een groot aantal jongeren bijgekomen. Er is een verschuiving gaande en het is belangrijk ons geluid te laten horen." Wethouder Van Rij: 'Dat was voorlopig, onder voorbehoud, vrijblijvend' ie eigenaar van de meelfabriek aan de Zijlsingel - Mene ba Meel in Rotterdam - kan geen rechten ontlenen aan letfèit dat burgemeester en wethouders van Leiden op 1 uni 1993 lieten weten dat de ontwikkeling van plannen loor sloop en nieuwbouw van het pand pasten in het ,Dat was een voorlopig besluit. Onder roorbehoud. Vrijblijvend", zei wethouder Van Rij (PvdA) jisteravond in de commissie voor ruimtelijke ordening. meester C.'Goekoop maandag deed, dat B en W al in 1993 had den besloten tot sloop van de meelfabriek, leidde tot opwin ding in de commissie ruimtelij ke ordening. De huidige colle gepartijen Groen Links en D66 zijn tegen sloop van het pand. Maar volgens Van Rij zijn zij wel degelijk ook 'gebonden' aan de brief van B en W aan Meneba. „Eenmaal genomen besluiten blijven pok in een volgende pe riode gelden. Dat hangt niet af tot begin deze week ge- eime besluitvorming rond de neelfabriek is volgens Van Rij liets geheimzinnigs. „We wil len niet de omwonenden in nzekerheid brengen. Stukken Is deze hebben een hoog af- randrisico." Dat was, zei de ethouder, de reden om nooit openbaarheid te spreken ver de brief aan Meneba. mededeling die burge van de toevallige aanwezigheid van personen." De wethouder gooide olie op het vuur door te zeggen dat Groen Links van de brief aan Meneba op de hoogte was. „Dat is met de fractie kortgesloten." En hij gooide nog wat meer olie op het vuur door te zeggen dat ook D66 er vanaf had moeten weten. Omdat ook die partij nu eenmaal akkoord was gegaan met de vaststelling, dat raads besluiten uit de vorige periode nog steeds golden. „Ik vertel al jaren hetzelfde verhaal over de meelfabriek en ik ben in al die jaren nog nooit teruggefloten." Maar D66 en Groen Links zei den dat zij van afspraken over de meelfabriek niets afwisten. „Ik kan mij niets herinneren van geheime afspraken", zei de mocraat A. Pechtold. „Naar mijn mening zijn die er ook niet. Dit verhaal zal dus wel met een sisser aflopen." P. Duij- vensz van Groen Links huldigde dezelfde opvatting. „Ik weet niks van afspraken over de meelfabriek." Volgens Van Rij zijn die af spraken er wel degelijk, maar hoeft niemand zich daaraan ge bonden te voelen. „Wij hebben in '93 het standpunt opgeschre ven wat ik al jaren verkondig: dat de fabriek gesloopt mag worden en dat er ruimte is voor enige nieuwbouw, mits de groenverbinding langs de singel hersteld wordt. Het leek mij op dat moment zeer verantwoord daar een collegestandpunt over te vragen. Maar we hebben met Meneba geen afspraak gemaakt eri de binding van de gemeen teraad aan de meningsvorming in het college is nul." Kritiek op 'lege vlaktesvalt slecht Architect Harry Reijnders (links) en bussiness-manager Gerard Abrahamse van de NS op de gladde vloer van de stationshal. „Met leren schoenzolen ben je beter af dan met rubberen. Leren zolen absorberen meer wa ter. foto dick hogewoning Als er in Nederland een mooi modern bouwwerk wordt ontworpen - de ArenA in Amsterdam, de Zwaan in Rotterdam, een NS-station in Leiden - dan is kritiek onvermijdelijk. Typisch Hollands. Zo pareert architect Harry Reijnders de kritiek van SP'er Daan Sloos op zijn schepping: Leiden Centraal. Hij heeft met opengesperde mond ge keken naar het actualiteitenprogramme Nova, waar het Leidse station, de Rotterdamse brug en het Amsterdamse stadion in één adem werden 'afgebrand' door caberetier Youp van 't Hek. SP'er Sloos stelde maandag schriftelijke vragen aan de Leidse burgemeester C. Goekoop over het lekke, vieze en onveilige station. Reijnders legde gisteren aan de pers en aan bussmess-manager Gerard Abrahamse van de NS uit hoe de vork in de steel steekt. Het station is niet lek, betoogde hij. Er is alleen, door de combinatie van zware re genval en een straffe zuidwester van de laatste dagen, sprake geweest van wateroverlast. „En dat is heus niks bijzonders. Bij het station Amster dam-Sloter dijk hebben we dezelfde problemen gehad. En ik heb weieens sneeuw zien liggen in de passage van Amsterdam Centraal." Een ploeg van het programma Hart van Neder land van SBS 6 was voor het stations-schandaal naar Leiden gekomen. Reijnders ging hen voor naar het 'glazenwassersperron', stak een dun si gaartje op en legde geduldig uit. „Dit perron hoort af te wateren naar het spoor. Maar het ligt vlak. Op sommige punten slaat het afschot zelfs naar binnen. En omdat onder dat balkon de goot is vergeten loopt het water de hal van het station Met de zuidwestenwind was ook regenwater naar binnen gewaaid, wist de architect. Dat water had door het ontbreken van een goot plassen ge vormd op de toch al gladde tegelvloer in de pas sage. „Maar als de glazenwasser per ongeluk zijn emmer had laten omvallen hadden de reizigers het ook op hun hoofd gekregen. Een constructie fout, meer niet." Eigenlijk is er volgens Reijnders niets echt loos met het station. De vervuiling van het witte stalen frame? Och, vroeger werd er vooral bruine verf gebruikt in NS-stations. Maar nu wordt bewust gekozen voor wit. „Juist omdat je daar alles op ziet en het dus goed onderhouden moet wor den." De gladde tegelvloer in de hal? Ook niets mis mee, zei Reijnders. „Zulke tegels worden altijd grondig getest en deze zijn in orde. Maar het pro bleem is dat het rond het station één grote bouw put is. Mensen lopen het vuil naar binnen. Daar valt niet tegenop te boenen. De architect legt nog even uit, dat je in Leiden Centraal met leren schoenzolen beter af bent dan met rubberen. „Leren zolen absorberen meer wa ter. Daar glij je minder snel op uit." In de hal glib beren reizigers voorzichtig naar de uitgang. Drie pubermeisjes krijgen de camera in het oog en sluipen nieuwsgierig naderbij. „Wat is hier aan de hand meneer? SBS 6? Komt het op televisie? Oh, dan lopen wij even langs." Ze blijven minu tenlang hinderlijk in de weg staan bij de opna men, omdat zij zo graag ook eens op de buis ko men. Ten slotte stuurt de verslaggever van de te levisiezender ze weg. „Wanneer komt het op teevee", willen ze nog weten. Leiden weigert mee te werken aan de komst van een bagger- stortlocatie in de Oostvlietpol der. Het Hoogheeemraadschap van Rijnland gaat er voetstoots vanuit dat er in de polder wèl kan worden gestort. Wethouder Van Rij (ruimtelijke ordening) wil de polder echter gebruiken als bedrijfsterrein. „Het is de enige plek in de buurt van Lei den die we nog hebben." Als de Grote Polder in Zoeter- woude groen moet blijven zoals minister De Boer (ruimtelijke ordening) wil, dan is de Oost vlietpolder voor Leiden de enige mogelijkheid om een behoorlijk bedrijfsterrein te maken. De Leidse wethouder wil de helft van de polder (40 hectare) voor bedrijvigheid gebruiken. De an dere helft moet dienen als groe ne verbiridingszone tussen pol derpark Cronesteyn en Vliet- land. De Leidse wethouder vindt het eigenlijk onbegrijpelijk dat baggerstort zou worden toege staan in de Oostvlietpolder. „Het ligt vlak bij het Groene Hart. Als dat geen probleem is, dan kun je die stort net zo goed in het Groene Hart doen." De Leidse regio heeft ook dringend ruimte nodig voor wo ningbouw, maar daarvoor acht Van Rij de Oostvlietpolder niet geschikt. „De aansluiting met Leiden is onvoldoende en bo vendien zit je met geluidsover last van de snelwegen De Leidse bestuurder ver wacht dat zijn bezwaren wor den gehonoreerd. Leidep heeft onlangs gezegd gebruik te ma ken van de 'Wet voorkeursrecht gemeenten'. Die verplicht grondeigenaren, als ze grond willen verkopen, deze eerst aan de gemeente aan te bieden. De prijs die de gemeente moet be talen is de normale marktprijs. Als de gemeente afziet van aan koop kan de eigenaar zijn grond aan willekeurig welke belang stellende dan ook verkopen. De provincie Zudi-Holland heeft overigens maanden gele den gekozen voor baggerstort in de Oostvlietpolder. „Ik verwacht dat het gezond verstand zege viert. We hebben de grond veel te hard nodig", aldus Van Rij. SC moet op zoek naar een •uw onderkomen voor de we- se borrels. Het uitgebran- rand is niet meer geschikt liltlor het houden van gezellige ondjes. Maar in het nieuwe nd aan de Stille Rijn kunnen leden nog niet terecht. „De rbouwing moet eigenlijk nog lemaal beginnen. We hebben "en nog maar spullen ver- id naar de Stille Rijn. Dat nu een geluk bij een onge- want er is bij de brand niets c waarde verloren gegaan, phï :iJbels, archieven en admini- töe zijn gered", zegt Nelleke 1Z j enhof. ïlar studenten van LISC vier- 36ï n afgelopen dinsdagnacht ninent geen afscheidsfeest, en ze nu weten. „We ver aten pas in december of ja- ari klaar te zijn met de ver- uwing van ons nieuwe pand. Jie tijd zouden we in het pand aan de le Binnen nacht onze borrels blijven 184 ,U.W tl]' IE houden." Afgelopen dinsdag was er dan ook zo'n doordeweekse borrel aan de gang toen plotseling op de lege eerste verdieping brand uitbrak. De twee 'deurwachters' hoorden glasgerinkel, liepen naar buiten en zagen de vlam men uit de ramen schieten. „Het liep tegen half drie, het feestje was al bijna afgelopen. Toch waren er nog ongeveer twintig mensen binnen. Ze zijn zo snel mogelijk naar buiten ge rend en hebben direct de buren uit hun bed gebeld." Niets dan lof voor de omwo nenden, zegt Nelleke Veenhof. „Zij hebben de brandweer ge beld en de bezoekers opgevan gen. Die waren toch wel erg ge schrokken." De studentes van het aan grenzende huis, die niet altijd even blij waren met hun soms luidruchtige buren, tonen be grip. „LISC kan hier niets aan doen. Die brand is uit zichzelf ontstaan. Vanmorgen kwam het bestuur ons al bedanken voor nog niet een gezien dat qua evenementen goed ingevuld was", zei de CDA'er. „En een plein dat 365 dagen per jaar leeg ligt, dat moeten wij toch niet willen." Wind Kruijt kreeg na zijn verhaal de wind van voren. Om te begin nen van Van Rij, die de kritiek van de CDA'er 'suggestief noemde. „Het enige wat het CDA zegt is dat de pleinen niet functioneren en dat er wat moet gebeuren. En verder niks. Maar bijvoorbeeld op de Garenmarkt gaat mede dankzij de bemoeie nis van het CDA het aantal eve nementen omlaag. Ook PvdA en D66 hadden zo hun bedenkingen bij de kritiek van Kruijt. Maar die kregen van Van Rij niet de lengte. De wet houder bewoog de raadsleden, die met de ene na de andere in terruptie kwamen, ertoe de CDA'er verder maar met rust te laten. „Zijn fractievoorzitter heeft zich waar het gaat over pleinen al voldoende in de nes ten gewerkt", vond Van Rij. CDA-voorman P. Kluck vroeg vorige week in zijn algemene beschouwingen om een discus sie over de esthetische waarde en de gebruikswaarde van plei nen. „Het creëren van open ruimte om de open ruimte, dat kunnen wij ons in deze regio echt niet veroorloven", zei Kluck. onze hulp en kregen we boe- kenbonnen. Heel netjes." Het bestuur van LISC gaat niet bij de pakken neerzitten. Nelleke Veenhof: „We hopen snel een tijdelijk onderkomen te vinden, want we willen de bor rels absoluut voortzetten. Ik hoop dat de universiteit ons wil helpen." De studentenvereniging wilde overigens al in augustus klaar F. Hoogeveen. foto mark la mers/holvast Van stu dentenso ciëteit LISC aan de 1e Binnen vestgracht is door de brand niet meer dan een ruïne overgeble ven. Het pand is niet meer te gebrui ken. foto dick ho- gewoning zijn met de verbouwing van het nieuwe monumentale pand aan de Stille Rijn. „Maar het heeft ons niet meegezeten. Er is ten eerste te weinig geld om alle aanpassingen te kunnen beta len." „Verder zijn we tegen allerlei zaken aangelopen waar we he lemaal geen rekening mee had den gehouden, maar die de boel wel enorm hebben vertraagd." CDA-raadslid H. Kruijt heeft pleinvrees. Tot die constatering kwam gisteravond PvdA-wet- houder T. van Rij (ruimtelijke ordening). Kruijt zétte vraagte kens bij het beleid van de ge meente om her en der in de stad lege vlaktes te creëren. „Het is in Leiden zo: we hebben geen echt plein en we willen zo graag. En daarom blijven we het maar proberen." Volgens Kruijt schort er één ding aan de pleinen die de ge meente de afgelopen jaren in Leiden heeft laten aanleggen op de Garenmarkt, bij de Koper molen en op de Beestenmarkt. Er gebeurt te weinig. „Ik heb er Raadslid F. Hoogeveen (ex-CD) heeft al bijna een jaar geen adres meer in Leiden. Op zijn laatste adres in Leiden, een pension aan de Diefsteeg, heeft hij al sinds eind vorig jaar geen kamer meer. De twijfels over zijn werkelijke woonplaats du ren echter al veel langer. Vanaf zijn aantreden als raadslid in 1994 werd Hoogeveen regelma tig slapend aangetroffen in de leeskamer van het Leidse stad huis. Tot mei van dit jaar woonde het extreem-rechtse raadslid vervolgens min of meer in een tehuis voor daklozen van de Kessler-stichting in Den Haag. In zijn Haagse tijd hoefde hij zich niet officieel uit te laten schrijven, omdat hij niet vast verbleef in de daklozenopvang. Wel was hij daar in april dicht bij. Hij zou van het passanten verblijf (waar zwervers zeven nachten per maand mogen sla pen) worden overgeplaatst naar de permanente opvang. Op het laatste moment be dacht de voormalige CD'er zich echter. Wie in de permanente opvang wordt ondergebracht, moet zijn inkomsten afdragen aan de Kessler-stichting en krijgt in ruil daarvoor onderdak en zak- en kleedgeld. Hoog eveen is sinds mei niet'meer ge-' signaleerd bij de daklozenop vang. Hij trok in bij een vriendin in Monster. In augustus schreef hij zich daar netjes in in het be volkingsregister. Als Hoogeveen al dan niet ge dwongen zijn zetel inlevert, valt deze plek in de raad terug aan de Centrum Democraten, de partij waarvan hij zich in de cember 1994 afscheidde omdat hij het niet eens was met het landelijk beleid. Het opvullen van de open plaats zal voor de CD geen gemakkelijke opgave zijn. De nummers één en twee van de lijst trokken zich in 1994 al snel na hun aantreden terug, waarna nummer drie (Hoog eveen) en lijstduwer D. Meijer (nummer zeven) hun plaats in namen. De nummers vier, vijf en zes bedankten indertijd voor de eer. De Hagenaar R. Snijders (vierde op de lijst) laat weten opnieuw geen interesse te heb ben. Nummer vijf, de Leidenaar H. Slijkhuis doet nog geen uit spraak over zijn eventuele be schikbaarheid. „Dat ga ik nu niet tegen de krant zeggen. Dat moet het bestuur eerst maar eens vragen", aldus Slijkhuis.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17