Koopgedrag grote bepaler energiegebruik Wetenschap Techniek Oudste plant 46.000 jaar oud Cafeïne tegen hoofdpijn na narcose DONDERDAG 14 NOVEMBER 1996 REDACTIE SASKIA STOELINGA 023-5150265 DEN HAAG ANP De leeftijd van het oudste le vende organisme op aarde is vastgesteld op 46.000 jaar. Het gaat om de struik Lomatia tasmania die ontdekt is op een afgelegen berghelling op het Australische eiland Tasmanië. De leeftijd is via de koolstofme thode vastgesteld aan de hand van een fossiel blad van de plant, dat op acht kilometer van de vindplaats werd aangetroffen en exact hetzelfde is als een hui dig blad van de Lomatia. Het gaat overigens om het enige bekende exemplaar van de Lo matia tasmania, die Kings Holly is genoemd naar zijn ontdekker, de plantkundige Deny King. De struik begon zijn leven ruim voor de laatste Ijstijd en groeit inmiddels op twee valleien in het zuidwesten van Tasmanië. De'plant strekt zich uit over een gebied van meer dan een kilo meter en is op sommige plaat sen acht meter hoog. Weten schappers gingen er aanvanke lijk vanuit dat zij een gemeen schap van unieke planten had den gevonden, maar genetisch onderzoek wees uit dat het gaat om een enkele plant. De struik heeft geen andere planten no dig. Het gaat om een soort die zich voorplant door zich te klo nen (spontaan stekken). De struik maakt elk voorjaar rode bloemen, maar draagt nooit vruchten. De plant die tot nu toe als oud ste te boek stond, is volgens het Guinness Book of Records de 11.700 jaar oude King Clone in Californië. Er zijn nog negen andere soor ten van de Lomatia bekend in Australië en een paar in Ameri ka. PETER DE JAEGER GPD Intraveneuze koffietoediening is geen fan tasie van koffieliefhebbers, maar werkelijk heid. Koffie lekkend uit het infuus is niet voor alledaags gebruik. Het vermindert de kans op hoofdpijn na een operatie waarbij men onder narcose is geweest. Dit zegt dr. Joseph Weber van de Mayokliniek in New Orleans. Koffiedrinkers die cafeïnedruppels krijgen toegediend zullen minder snel met hoofd pijn wakker worden uit de narcose dan an deren. Dat geldt niet alleen voor koffieleu- ten die dagelijks twee of drie kannen koffie drinken. Nee, het helpt al bij r een kopje per dag gebruiken, aldus de anes thesist. Uit eerder onderzoek had dr. Weber gevon den dat mensen die dagelijks cafeïne nutti gen een kans van 25 procent hebben op hoofdpijn na een operatie. Als twee tot drie uur voor de ingreep of achteraf in de uit- slaapzaal 150 milliliter koffie wordt gedron ken daait die kans tot tien procent. Intrave neuze cafeïne is goed voor patiënten die di rect na de operatie niet kunnen drinken. Bijvoorbeeld zij die een buikoperatie heb ben ondergaan. PUZZEL OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1Niet van harte in trek (6); 4. Snelheid waarmee men verma gert? (8); 6. Zet je tanden in het ijs! (3); 7. Onsamenhangende vis (3); 9. Met geluk komt men aan veel geld (7); 11. Radicaal ver keerd (5). Verticaal: 1Sport in de ether (4); 2. Daar op het water in'het water (5); 3. Uitweg (4); 5. Grote vrouw met een hondse trek (6); 6. Die ziekte valt wel mee (3); 8. Mooi gedeel te (4); 10. Nu nog mooier, geen belemmering voor dit dier! (3). KRUISWOORDRAADSEL kinlev ad-b-g-nu pose-eter 0-trier-i krakeling -evpo- blaasbalg 1-steun-n auto-iglo ai-l-t-om slaoke HEINZ U-/J 7V/ P-A-T //-/J MO /--E-N-P-E \Z-E-N-T/E-E- Z.-/-E-N /-/-A-O. TOMPOES Tom Poes en het boze oog Abel stond een ogenblik als door de donder getroffen en de blik waarmee hij naar Moen keek was vertroebeld door angst. ,,Het b-boze oog!" stamelde hij met bevende lippen - en daarop wendde .hij zich om en draafde weg. „Dat is kras!" prevelde Moen verble kend. „Er kan geen bliksem in een boom slaan of zelfs deze sukkel praat over de kwade krachten. Heb ik hem daarvoor mijn vertrouwen gegeven? Heb ik hem daarvoor toegestaan met ons te verkeren? Ach, alles gaat ver keerd in deze stormnacht! Abel zal het kwaad over de zwarten brengen!" Met deze woorden trok hij grimmig zijn pij om zich heen en begon met grote stappen de vluchtende jongeling te volgen. Deze had inmiddels de schreden naar de herberg gewend waar het licht en het geluid van stem men op de aanwezigheid van een me nigte duidden. Het was een gedeelte van de kudde, die daar door Amram verzameld was om naar de woorden van heer Bommel te luisteren. „De toestand vraagt om een koel oog en een helder verstand!" zo riep heer Ollie uit. „In deze buurt kan geen aan rijding plaatsvinden zonder dat er kwade krachten achter zitten. Dat moet afgelopen zijn! Onder mijn lei ding zullen we eensgezind de bossen intrekken om een einde te maken aan de boze machten, als iemand begrijpt wat ik bedoel! We moeten de zoon van Amram hier redden uit de klauwen van Moen; want andes zal Abel het kwaad over de witten brengen!" Op dat moment werd de deur ge opend en in een gierende windvlaag trad de jongeling binnen. Doch op het horen van die laatste woorden deinsde hij angstig achteruit. „Zo is het maar net", mompelde hij. „Nu komt de straf voor mijn zonden!" W DOOR JAN VISSER Het is koud geweest de afgelopen nacht. Op verschille plaatsen heeft het licht gevroren. Op de vliegbasis Twenthe daalde het kwik tot -3.4 graad. Voor het eerst seizoen vroor het ook in De Bilt en dat is tamelijk laat. tachtig procent van alle jaren is de eerste vorstdag roni het midden van november reeds een feit. De meest gei derde datum waarop het kwik tot beneden het vriespur daalde was 11 december 1970 en de vroegste datum seizoen later.- 16 september 1971. In westelijk Nederl daalde de temperatuur de afgelopen nacht tot rond he vriespunt. Wel vielen er nog enkele buitjes. In Zoeterm met hagel waardoor menig automoblist vanochtend ooi vastgevroren hagel van zijn of haar autoruiten moest ki ben. Nog meer hagel gisteravond omstreeks 19.30 uui 6 Bloemendaal. Daar bleef de hagel de hele avond liggei De buitjes die vanochtend nog in de kuststreken vielen |j horen vanmiddag en vanavond tot het verleden. Dat he te maken met een gordel van hoge barometerstanden ven onze omgeving en vooral met de as van dit systeen Deze komt ten noorden van Nederland te liggen waardi de wind ruimt naar het noordoosten. Veel wind staat er overigens niet. Weinig wind en bewolking veroorzakers komende nacht nog lagere temperaturen. Gemiddeld het land vriest het dan zo'n 2 graden. Bij flink wat zon pen de temperaturen morgen op tot 6 graden. Verder opnieuw weinig wind. De komende nacht kan er wel m gaan ontstaan die morgen lange tijd kan blijven hangei Als de mist niet of laat verdwijnt zal het kwik de 5 grad n niet kunnen bereiken. Tijdens het weekeinde duurt op terdag het rustige, droge en vrij koude weer voort. Daai nemen de regenkansen weer toe. I ntens grote hoeveel^ g den zijn de laatste dagen in het midden van Europa op vangen. In Locarno in drie dagen 304 mm en vanochtf was het daar nog steeds niet droog. KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met Noorwegen: Veel bewolking en perio den met regen. Morgen in het noorden kans op een sneeuwbui. In het zuid oosten overwegend droog. Beide dagen veel wind. Middagtemperatuur sterk oplopend tot ongeveer 9 graden op morgen. In het noorden maxima iets bo- Zweden: Bewolkt en in het noorden kans op wat sneeuw, over gaand in regen. In het zui den af en toe zon. Van daag in het noorden nog lichte vorst. Morgen maxi ma overal oplopend tot on geveer .6 graden. Veel Denemarken: Vooral in het zuiden kans op mist. Verder af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en in het westen van Schotland kans op een bui. Met name in het zuidoosten van Engeland geregeld zon. 's Nachts toenemende kans op mist. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 10 graden op morgen. België en Luxemburg: In de nacht en ochtend plaatselijk mist. In de loop van de ochtend perioden met zon en droog. Middagtemperatuur da lend tot ongeveer 6 graden. In de Arden nen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog, 's Nachts kans op een mistbank. Middagtempera tuur dalend tot ongeveer 5 graden op morgen Portugal: In het noorden geregeld zon. Elders aan houdende kans op een (onweers)bui. Met name morgen in de Algarve enkele pittige buien. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Madeira: Zwaar bewolkt en enkele pittige regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Spanje: Overwegend veel bewolking en enkele buien. Vooral in het zuiden soms met onweer. Maxima ongeveer 12 graden, aan de Costa's en in Andalusië ongeveer 17 graden Canarische Eilanden: Overwegend veel bewolking en nu en dan een regen- of onweersbui. Middag temperatuur dalend tot iets boven de 20 graden. Marokko: Westkust: Overwegend bewolkt en stevi ge regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur rond 18graden. Tunesië: Op veel plaatsen zon en droog.-Middag temperatuur ongeveer 24 graden Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en vooral vandaag in het zuidoosten nog re gen. In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Middagtemperatuur van 7 graden bij Clermont-Ferrand tot 14 in het zuiden. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Maximumtempe ratuur ongeveer 18 graden. Italië: In het noorden bewolkt en nog steeds veel neerslag. Kans op onweer. Elders geregeld zon en vrijwel overal droog. Maxima ten zuiden van Rome rond 20 graden, in het noorden tussen 6 en 12 graden. Corsica en Sardinië: Vooral op Corsica enkele regen- of on weersbuien Op Sardinië geregeld zon en waarschijnlijk droog. Middagtempe ratuur rond 19 graden. Malta: Veel zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Griekenland en Kreta: Op de meeste plaatsen zon en droog. Maxima van 16 graden bij Thessaloniki tot ongeveer 20 in het zuiden Turkije en Cyprus: Kusten: Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 18 graden rond de Dardanellen tot 25 op Cyprus. Duitsland: Van het westen uit opklaringen en vrij wel overal droog. In de nacht van van daag op morgen op veel plaatsen mist Maxima vandaag van 6 graden in het noorden tot 2 in het zuiden. Morgen in het noorden lager. Zwitserland: Veel bewolking en met name in het zui den regen, boven 1500 meter sneeuw Morgen klaart het in het westen wat op Maxima rond 7 graden, aan de noordzij de van de Alpen kouder. Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Boven 1500 meter sneeuw. De meeste neerslag aan de zuidkant van de Alpen Hoog in de bergen veel wind Maxima dalend tot rond 7 graden, morgen op de Oostenrijkse hoogvlakte nog maar 2 gra- Polen: Wolkenvelden en in he wat regen. Morgen op veel pli maar eerst kans op mist. Mid ratuur sterk dalend nae den. Morgen in het noordoost lager. Tsjechië en Slowakije: Overwegend veel bewolking regen. In Tsjechië hoog in sneeuw. Morgen afnemend kansen. Middagtemperatuui 7 graden op vandaag, morgei Hongarije: Geleidelijk meer bewolking i wat regen. Middagtemperati tot ongeveer 9 graden. VRIJDAG 15 NOVEMBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08 00 Zon on Maan op 11 53 Maant Waterstand IJmuiden Katw i Hoog 06.07 18.21 05 Laag 01.45 14.16 01 Weerrapporten 14 november 01 Maastricht Aberdeen Dublin Frankfurt Genève Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno licht bew regenbui grondmist half bew nnw 3 zwaar bew nw3 half bew zo 2 onbew nno 4 licht bew. w 1 licht bew ono 8 licht bew. onbew. half bew. Stockholm Warschau Wenen Zürich Los Angeles New Orleans New York Wetenschapper Wilting wil consument beter voorlichten Het zou goed zijn als op goede ren zou komen te staan hoeveel energie het heeft gekost om ze te maken. Dan zal duidelijk worden dat de vervaardiging van een cd of een boek minder energie kost dan het kweken van een bosje bloemen. Die in formatie kan bijdragen aan energievriendelijker gedrag van de consument. Er kunnen be wuste keuzes worden gemaakt. Dat stelt drs. Harry Witting van de Interfacultaire Vakgroep voor Energie en Milieukunde (IVEM) van de Rijksuniversiteit Gronin gen. Hij hoopt op 15 november te promoveren op zijn onder zoek naar energiegebruik. Wil ting heeft het energiegebruik - van huishoudens bestudeerd. „Bij energiegebruik denk je meestal aan gas en elektriciteit en aan benzine voor de auto. Dit is het zogeheten directe energiegebruik. Maar er is meer. Energie wordt ook ge bruikt om de producten te ma ken die de consument in huis haalt. Dit heet indirect energie gebruik." De onderzoeker licht toe: „Neem een liter melk. Het kost energie om koeien te melken. Transport van melk naar de zui velindustrie kost eveneens ener gie. Dat geldt ook voor de be werking van de melk en trans port naar de winkel. Bij alle schakels in het productieproces kun je onderzoeken hoeveel energie het kost. En dat heb ik gedaan." Daarbij maakte Wilting gebruik van gegevens van landbouw, de zuivelsector en van het Centraal Bureau voor de Statistiek. „In feite gaat het om een geweldig speurwerk. Alle gegevens uit de hele keten breng je samen, alle gegevens van de wieg tot het graf van een product, van grondstoffen tot de afvalfase", zegt de wetenschapper. Nu is melk maar één van de ve le producten in de huishou dens. In het onderzoek is voor De vervaardiging van een cd kost minder energie dan het kweken van bloemen, zoals bijvoorbeeld lelies. maar liefst 350 producten het indirecte energiegebruik uitge rekend. Dit telt hij op bij het energiegebruik waarmee de consument direct te maken heeft: gas voor verwarming, stroom voor elektrische appara ten en benzine voor de auto. Op die manier krijgt hij de som van het directe en indirecte energie gebruik van huishoudens in een bepaald jaar. „Als ik het energiegebruik op deel, kom ik op 55 procent voor indirect en 45 procent voor di rect gebruik. Het indirecte ener giegebruik is dus niet onbelang rijk. Het is zelfs meer dan het directe energiegebruik. Waarom heeft Wilting dit inge wikkelde rekenwerk uitgevoerd? „Er zijn ruim zes miljoen huis houdens in Nederland. Door producten aan te schaffen halen ze als het ware indirecte energie in huis. Als je vindt dat mensen zuiniger om moeten gaan met energie, moet je niet alleen aan dacht besteden aan het directe gebruik, maar ook aan het koopgedrag van de mensen. Dit geeft extra mogelijkheden voor energiebesparing. Het energie gebruik via producten is im mers hoger dan het directe ge bruik", stelt de promovendus. Een analyse maakt dit nog dui delijker. In de periode van 1969 tot 1988 nam het aantal huis houdens in Nederland met de helft toe. Bovendien steeg in die tijd de koopkracht van de men- Energieverbruik waarmee de consument direct te maken heeft: tanken van sen aanzienlijk. Dat zou het energiegebruik aanzienlijk heb ben doen toenemen. Het totale energiegebruik van de huishou dens steeg in de genoemde pe riode met dertig procent, min der dan men zo op het oog zou verwachten. De redenen hier voor zijn de twee oliecrises in die periode, waardoor de ener gieprijs zeer fors steeg. Dit lokte zuiniger gebruik bij producen ten en consumenten uit met als gevolg dat het energiegebruik minder snel toenam. In de jaren negentig gaan de ontwikkelingen de andere kant op. De energieprijs is erg laag, zodat het gebruik stijgt. Wilting wijst erop dat de overheid voor de komende twintig jaar uitgaat van een bevolkingsgroei met tien procent. Daarnaast is het beleid gericht op economische groei van drie procent per jaar. Dit gaat gepaard met groei van de consumptie en betekent een extra stijging van het energiege bruik. En dit veroorzaakt de uitstoot van nog meer verbrandingsgas sen, die het broeikaseffect ver oorzaken. Bovendien zijn de voorraden olie, gas, kolen en uranium eindig. Daarom moet het energiegebruik naar bene den in plaats van naar boven. Hoe kun je dit bereiken? Om dit te onderzoeken heeft Wilting eerst technische verbe teringen bestudeerd zowel bij bedrijven als bij huishoudens. Het gaat om honderden techni sche mogelijkheden. „De invoe ring daarvan is op zich al een probleem", stelt hij, omdat een deel van de technische moge lijkheden economisch nu niet haalbaar is. Maar technische oplossingen alleen zijn onvol doende. Een lager energiege bruik moet vooral komen van verschuiving in de bestedingen, zoals minder met de auto, meer benzine. met openbaar vervoer. Op die manier zijn flink wat besparin gen haalbaar." Gereedschap De wetenschapper wil consu menten beter voorlichten over het energiegebruik. Op elk pro duct moet komen te staan hoe veel energie de aanmaak daar van heeft gekost. Bovendien is hij voor een forse energiehef fing. Maar is dit voldoende? Im mers men blijft vliegen en auto rijden. Wilting heeft hier geen antwoord op: „Het gedrag van de consument kan veel milieu vriendelijker. Mijn proefschrift geeft een gereedschapskist om te bestuderen welke invloed een bepaalde gedragsverandering heeft op het energiegebruik. Hoe die gedragsverandering tot stand moet komen, dat i$ een maatschappelijk debat, waarbij mijn berekeningen gebruikt kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14