Leidsch Dagblad Werkweek stort EU in crisis 19 eiden Centraal ek en vervuild Twee aanhoudingen in zaak-Lusthoflaan Reputatie bedreigt roortbestaan SKL Servetten voor voedselverdeling Het extraatje van Oryza. Inwoner Alphen vast wegens plegen bigamie BEL: 071-5128030 Rechter wijst eis Ritsma af orgdrager wijkt niet: ïchtpaar moet naar VS Minder kans op ingrijpen in Oost-Zaïre GOED NIEUWS OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Middelloon niet heilig voor meerderheid Tweede Kamer Buitenland Cultuur en Kunst Onthutsend rapport van ILO over kinderarbeid Alphense wethouder m heeft vertrouwen in J Qi theatercomplex Sport Jan Siemerink blijft liever in Rijnsburg hitten dreigen met blokkade besluitvorming Europese integratie )e Europese Unie is opnieuw in een crisis beland, nu het luropees Hof van Justitie het Verenigd Koninkrijk van- norgen heeft gedwongen tot invoering van een werk- veek van maximaal 48 uur. Die beslissing is Londen in letverkeerde keelgat geschoten. ouden» hans geleijnse 0RRE5PONDENT ropese integratie, die volgend jaar onder Nederlands voorzit terschap tot stand moet komen, remier Major dreigde vanmor- De Britten zullen stemmen ren na de uitspraak opnieuw tegen elk besluit in het kader net het blokkeren van alle be- van de Intergouvernementele uitvorming over verdere Eu- Conferentie (IGC) over de toe- feuw station stelt NS voor problemen eden «aap rietveld iet regent er binnen, het witte talen frame is vuil, de vloeren jn behalve glad ook smerig en Doral in de vroege avonduren ijn er zakkenrollers actief, ortom, het in mei geopende ation Leiden Centraal kent tal an problemen. Problemen laarvoor de NS niet direct een plossing hebben. „Maar we lerken er wel aan", zegt busi- ss-manager G. Abrahamse. ,Een diamant aan de ketting ïan moderne NS-stations", nde president-directeur R. Besten het gebouw bij de pening. En hij sprak de ver- ichting uit dat zelfs de meest irstokte automobilist ervoor oor de knieën zou gaan. Maar 'diamant' schittert na acht inden al niet meer. Het eidse raadslid D. Sloos (SP) zich zorgen en stelde hriftelijke vragen aan burge- leester C. Goekoop. overkapping van het futu- itisch ogende station lekt, zo el in de hal als bij de roltrap het perron-Utrecht. MKOEVOET EN JUDY NIHOF nancieel heeft de omstreden recteur A. Westerink orde op aken gesteld bij de Stichting nderopvang Leiderdorp KL). Maar toch waarschuwen dsters, oudercommissie, een igestapt bestuurslid en des- indige buitenstaanders voor nfaülissement. Zeker na het bekend worden 'kinderseks-affaires', aarbij twee jongens van acht a elf jaar zich vergrepen aan [ie jongere kinderen, zijn ou- srs en leidsters gaan inzien dat niet veel deugt bij de SKL. 't de directeur en voorzitter Holierhoek de gebeurtenis- in in de doofpot wilden stop- ffl, leidde tot een golf van ver- Itwaardiging. Als de SKL niet iel wat aan haar slechte repu- 'e doet, heeft Westerink ook financiën niet meer in de and. Bij aanhoudende misère ouders immers op zoek aar alternatieven: oppas aan nis bijvoorbeeld of commer ce kinderopvang. meerderheid van de leid ers is er inmiddels van over- igd geraakt dat voor een nieu- a start van de Leiderdorpse ideropvang het vertrek van jHAAG-WILLEMSTAP GPD fnister Sorgdrager (justitie) eft gisteren ondanks de vele otesten besloten het Ameri- anse echtpaar James en 'eryl Mooring uit te leveren VS. De twee moeten at terecht staan wegens de !'t van marihuanaplanten. Het echtpaar was in de VS op tgtocht wijgelaten en vlucht- naar Nederland. Bekende Ne- flanders voerden acüe om zetting te voorkomen. Ze we- komst van de Unie, die medio volgend jaar tijdens de top van Amsterdam moet uitmonden in hernieuwing van het verdrag van Maastricht. Voor beslissin gen in het kader van de IGC is unanimiteit vereist, zodat een Brits veto het hele proces kan lamleggen. Er is de EU veel aan gelegen de IGC tijdens het Nederlandse voorzitterschap af te sluiten, omdat opvolger Luxemburg zich vooral moet bezighouden met de uitbreiding oostwaarts van de Unie, en bovendien nau welijks bij machte wordt geacht het complexe verdrag af te ron den. Het Nederlandse prestige als voorzitter zou bovendien een gevoelige deuk oplopen als er door een Brits veto geen be langrijke besluiten kunnen wor den genomen. Londen vocht een in 1993 door de Europese ministerraad genomen besluit aan dat de EU- lidstaten onder meer verplicht tot een werkweek van maximaal 48 uur. De Europese Commissie vertaalde dit besluit in een richtlijn ter bescherming van gezondheid en veiligheid van de werknemers. Volgens Londen zal het besluit de Britse werkge vers echter op kosten jagen, en is de Raad niet bevoegd een lidstaat sociale wetgeving op te leiden annet van aarsen De politie heeft vanmorgen vroeg twee Leidenaars aange houden, die ervan worden ver dacht betrokken te zijn geweest bij de ongeregeldheden in de Lusthoflaan. Vorige week zondagavond namen in deze straat een paar bewoners het recht in eigen hand. Ze gingen met een honk balknuppel jongeren te lijf, die Abrahamse erkent het grif. „De regen wordt door de wind on der de overkapping geblazen. Dat gaan we proberen op te vangen met goten aan de bin nenkant." Dat de witte stalen buizen waaraan de kap is opgehangen vies zijn, is Abrahamse ook al opgevallen. „Dat is koperslijpsel van de bovenleiding. Daar heb ben we nog geen oplossing voor." De woordvoerder van de NS noemt de vloeren in het sta tion 'extreem vies'. „Maar dat is misschien niet zo vreemd. In de directe omgeving van Leiden Centraal wordt nog volop ge bouwd." Om het dieven moeilijker te maken willen de NS extra spoorwegpolitie inzetten. „Het aantal gevallen van zakkenrolle rij neemt toe. De oorzaak daar van kennen wij niet. Dat is gis werk", zegt Abrahamse. „Wij zullen de spoorwegpolitie in elk geval vragen meer mensen in te zetten en vaker te surveilleren." Westerink absoluut noodzake lijk is. De directeur, die zich de laatste tijd achter de gesloten luxaflex van haar kamer ver schuilt, kan plannen schrijven zo veel ze wil, de onderlinge verhoudingen zijn niet meer te repareren. Ook de positie van voorzitter Holierhoek ('Ik geef geen com mentaar') staat zwaar onder druk. Zij en directeur Westerink zijn in de ogen van ouders en leidsters 'twee handen op één buik'. Ze zitten dikwijls, figuur lijk, op eikaars stoel. Leidsters en ouders zagen tot voor kort in CDA-wethouder C. Kerner de enige persoon die veranderingen bij de SKL te weeg kon brengen. Bestuursle den die op hun hand waren, zijn afgetreden, de oudercom-, missie staat machteloos en de genegeerde medezeggen schapscommissie heeft zich uit wanhoop opgeheven. De wethouder wil zich er ech ter niet mee bemoeien. De leid sters hebben er daarom maar een arbeidsconflict van ge maakt en eisen het vertrek van de directeur. den haag Ruim elfhonderd scholieren en onderwijzers trokken gisteren rondom Het Binnenhof in Den Haag een lang lint van servetten. Aan de vooravond van de FAO- voedseltop in Rome hadden de kinderen op de servetten boodschappen geschreven waarin werd opgeroepen tot een betere verdeling van het voedsel in de wereld. Dat ge beurde in het bijzijn van premier Kok en bisschop Muskens van Breda. Onder de deelne mers waren ook tientallen leerlingen van scholen uit de Leidse regio. Pagina 7: 'Voedsel voor allen' ondanks top een utopie. FOTO ANP Rotterdam geeft kerstbomen weg rotterdam anp De gemeente Rotterdam gaat zeshonderd kerstbomen uitde len aan bewoners die hun straat willen versieren. Bij iedere boom hoort bovendien een gift van 250 gulden voor versiering en lampjes. De bomen mogen alleen buiten staan. De straten die dit jaar hebben meegedaan aan de gemeentelij ke 'opzoomeractie' (om buur ten schoon en veilig te maken) krijgen het eerste een boom. Scholen kunnen ook een kerst boom en 250 gulden krijgen, op voorwaarde dat zij een suiker feest organiseren bij het einde van de ramadan. De gemeente wil zo Nederlandse kinderen la ten kennismaken met de islami tische vastenmaand. De kerst bomenactie kost de gemeente 150.000 gulden. tijd. Een babi pangang speci aal, die u nu extra speciaal kunt opdienen, met behulp van de metalen rijstrand-vorm die u gratis krijgt bij Otyza. Honig Maaltijdmix voor Babi Pangang, i qa per pakje JL .Jj Oryza witte rijst, "I O Q pak 400 gram l.O" Oryza zilvervliesrijst, o 1 C\ Met wat varkensvlees, Honig- pak 375 gram L..VÓ mix voor babi pangang en Oryza-rijst, maakt u in een wip Nu met gratis rijstrand een heerlijke Oosterse maal- vorm bij de rijst! Deze week alleen bij Albert Heijn. Oh l Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 16 november 35. alphen aan den run» robbert minkhorst De recherche in het district Rijn- en Aarlanden heeft een in woner van Alphenaar aange houden omdat hij met twee vrouwen is getrouwd. De 32-ja- rige man is zowel met een vrouw in Nederland als met een vrouw in Marokko in het huwe lijk getreden. Bij zijn eerste vrouw, de Marokkaanse, heeft hij ook twee kinderen. Zijn tweede eega wist niets van een eerder huwelijk. Dat heeft de man bewust ge heim gehouden om zo legaal in Nederland te kunnen verblijven. Hij heeft documenten vervalst en behalve zijn vrouw ook de ambtenaar van de burgerlijke stand en de vreemdelingenpoli tie om de tuin geleid. De man liep tegen de lamp toen hij probeerde zijn Marok kaanse vrouw en kinderen naar Nederland te halen. In Neder land is bigamie bij de wet ver boden; Marokko staat toe dat een man met meerdere vrou wen trouwt. De Alphenaar zal worden ver volgd. De vreemdelingenpolitie onderzoekt of het tweede huwe lijk ongeldig kan worden ver klaard en de man kan worden uitgewezen. LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Nog geen abonnee al enige tijd overlast veroor zaakten op het pleintje bij ba sisschool De Dolfijn. De aange houden mannen zijn 39 en 28 jaar oud. De politie wil nog geen mededelingen doen over hun rol in de geweldsuitbarsting. De geweldplegers bewerkten met een honkbalknuppel een 21-jarige Somaliër, die zwaar gewond raakte. Het slachtoffer had niets te maken met de overlast eerder op de avond. HET WOORD IS AAN William Feather Wanneer het op het bestel len van een lunch aankomt, zijn de grote zakenlieden even besluiteloos als de rest van ons. 20% 10% 50% 40% 10% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Consument. Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio11,12,13,15,17 RTV/programma's9 Sport19 Strips Uitgaan 16 Vandaag kortingsbonnen voor Vondels Jozef Trilogie van het Theater v/h Oosten in het LAKtheater en voor Masters' Voices van dans groep Djazzex in de Leidse Schouwburg. utrecht gpd De Sanex-ploeg van Rintje Rits- ma heeft gisteren het kort ge ding dat was aangespannen te gen de Koninklijke Nederlandse Schaats Bond (KNSB) op alle fronten verloren. Dat betekent dat Ritsma bij het halen van een Europese titel dan wel wereldtitel minder wordt beloond door de schaats bond dan wanneer kernploeglid Ids Postma hetzelfde zou pres- - teren. Reden hiervoor is dat Ritsma een privésponsor heeft en de kernploegleden financieel wor den gesteund door het verzeke ringsbedrijf Aegön. Bovendien mag Ritsma's coach Wopke de Vegt tijdens de belangrijke wedstrijden geen ei gen merkkleding meer dragen. De Vegt moet vanaf nu een neutraal pak aanhebben. De president van de Utrechtse rechtbank, mr. P. Broekhoven, vindt dat de KNSB zijn houding ten opzichte van vorig jaar heeft verbeterd. „Daar zijn we heel blij mee", zei bondsvoorzitter Wim Schenk in een eerste reac tie. „Niet zozeer omdat we ge wonnen hebben, maar er is nu duidelijkheid." zen erop dat het paar in de VS een veel zwaardere straf wacht dan in Nederland. Volgens Sorgdrager, die op Curasao ver blijft, waren er geen mogelijk heden om het verzoek tot uitle vering te negeren. „Alleen als hen daar de doodstraf of folte ring te wachten stond of als er een zwaarwegend Nederlands belahg zou zijn, kon ik daar van afwijken", aldus Sorgdrager. De Moorings kunnen in de VS vijf tot tien jaar cel krijgen. nairobirtr-afp-efe-dpa-anp De kans op een buitenlandse militaire in terventie in het oosten van Zaïre is gisteren afgenomen, nadat een hulpoperatie voor de miljoenen vluchtelingen in het gebied op gang is gekomen. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië namen verder afstand van het Franse streven naar zo'n militaire actie. Ook Zuid-Afrika, de belangrijkste militaire macht in Afrika, liet blijken weinig voor deelname aan zo'n operatie te voelen. Spanje zei gisteren nog wel troepen be schikbaar te houden, net als Canada en Ne derland. Canada heeft zich vanmorgen ook bereid verklaard de leiding over een opera tie op zich te nemen. Volgens een woord voerder van minister Voorhoeve (defensie) worden 270 militairen van de luchtmobiele brigade achter de hand gehouden, die ech ter alleen zullen worden ingezet als een eventuele interventie door de Verenigde Naties wordt geleid. De hulpverlening kwam gisteren moei zaam op gang. Een groep VN-hulpverleners kreeg geen toestemming de stad Bukavu in te gaan. Daar zijn honderdduizenden vluchtelingen verstoken van voedsel en me dicijnen, sinds de stad meer dan tien dagen geleden door Tutsi-rebellen werd ingeno men. De groep was vertrokken uit de Rwan dese plaats Cyangugu om de behoefte aan hulp in Bukavu te inventariseren, terwijl een hulpkonvooi gereed stond om de stad in te gaan. Vertegenwoordigers van zes hulporgani saties kregen toestemming naar de stad Goma, de hoofdstad van de provincie Noord-Kivu, te gaan. Onder hen was ook een team van vier hulpverleners van Artsen zonder Grenzen (AZG) met een Nederland se arts. Zij kwamen echter niet verder dan de stad, en hebben de vluchtelingenkam pen meer naar het westen niet mogen be zoeken. Pagina 5: Hulpverleners vandaag weer te rug naar Goma NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) □Per kwartaal 3 acceptgiro (f. 91,20) O automatisch (f. 90,20) n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1