u Bolboom voor de kleine tuin >k Tuinieren Nog enkele klusjes en de tuin is 'winterklaar' Vraag en antwoord ZATERDAG 9 NOVEMBER 1996 FRANS WEGMAN GPD Zolang het nog niet vriest kun nen bomen en struiken in de tuin worden geplant. Rozen bij voorbeeld. De vroegste soorten bloeien eind juni. Meestal zul len dat botanische rozen zijn. Afhankelijk van de soort groeien ze breed en/of hoog uit. De plantafstanden kunnen dan ook variëren van een halve tot an derhalve meter. Tussen struikrozen in een bed houdt men zo'n halve meter aan. Stamrozen geeft u een ruimte van één tot anderhalve meter. Rozen houden van een zonnige standplaats, die best wat winde rig mag zijn, in voedzame grond, met iets kalk als de Ph- waarde minder dan 6,5 is. Een beetje tocht is meegenomen ter voorkoming van natte bladeren en dus schimmel. Vooral geen rozen onder overhangende bo men planten. Na een regenbui blijft het van de takken drup pen, hetgeen meeldauw en aan verwante schimmelaantastin gen in de hand werkt. Maak een ruim plantgat van zo'n halve meter diep. De grond onderin goed losspitten. Vul het gat met goede potgrond. De struik komt zo diep te staan dat de oculatie, of het punt waaruit de twijgen ontspringen, vijf cen timeter onder de aarde komt. Bovendien doet u er goed aan om er nog een heuveltje op te zetten. De grond daarvoor haalt u uit een ondiep 'greppeltje' rondom de stam, waarin u flink wat ruige stalmest deponeert. De voedingsstoffen daaruit zak ken gedurende de winter lang zaam in de grond. Let bij de aankoop van organi sche bemestingsstoffen op de voorschriften op de verpakking. De concentraties van diverse mestsoorten lopen uiteen. Vraag een mestsoort geschikt voor rozen. Om het rozenbed er ook in het vroege voorjaar aantrekkelijk te laten uitzien plant u er vergeet- mij-nietjes in. Deze bloeien als 't een beetje meezit al eind februari tot in mei. Laag blijvende bolgewasjes als mus- cari, boshyacint of narcisjes vol doen ook, omdat je die gewoon kunt laten staan. Tulpen zijn ook wel mooi, maar daarvan moeten de bollen weer worden gerooid, wat beschadiging van de rozenwortels en uitgelopen bloeitakken kan veroorzaken. Een ideale bescherming tegen vorst biedt een flinke laag sneeuw. Die is dus niet op be stelling leverbaar. Wel kunt u misschien aan coniferentakken (de onttakelde kerstboom?) of riet met pluimen komen. Afge vallen bladeren die u van 't ga zon hebt geharkt bieden ook bescherming door de isolerende luchtlaag die ze vasthouden. Turfmolm wordt vochtig en kan bevriezen. IJsnaaldjes kunnen de toegedekte planten bescha digen, als die in 't voorjaar uit lopen. Tussen heidestruiken kunt u dat spul wel aanbrengen. En onder rododendrons die net als heide van zure grond hou den. Om te voorkomen dat de blade ren wegwaaien legt u er wat snoeitakken op of kippengaas. Snijd nog geen bloeistengels van vaste planten af, al staan ze niet fraai. De kuipplanten die buiten blij ven kunt u omwikkelen met noppenfolie. Er zijn kwekers die tegen betaling uw kuipplanten in hun kas willen laten overwin teren. Informeer eens in uw omgeving. Dikwijls is het niet de strenge vorst die planten om zeep helpt maar winterse nattigheid. Voor al plantjes in de rotstuin kun nen hieronder lijden. Span er plastic over waar de wind on derdoor kan waaien. Gaat 't maar om enkele plantjes, dan kunt u daar een glasplaatje bo ven aanbrengen staande op pootjes van koperdraad. Een boom vormt het huwelijk tussen hemel en aarde. Deze fraaie zin heb niet ik bedacht, maar een dichter. Overigens ben ik het er wel mee eens. Im mers, elke boom, hoe klein ook, vormt visueel een verbinding tussen het groen van de tuin en het blauw, dan wel grijs, van de hemel. Bovendien maakt een boom de tuin groter, hoe gek het ook moge klinken. Hij voegt immers een vrij groot groen vlak toe aan het groen van de tuin. Maar hoe moet dat als de tuin maar klein is? Dan is er immers geen plaats voor zoiets gewel digs als een boom. Geen nood. De boomkwekers houden al ja ren rekening met ons huidige probleem van steeds kleiner wordende tuinen in nieuw bouwwijken. Ze hebben zich in de loop der jaren toegelegd op het kweken van een keur van traag groeiende bomen, dan wel bolbomen of prieelbomen. Die kunnen ons helpen om het ideaal van 'in elke tuin minstens één boom' te verwezenlijken. Voor al le kleine bomen geldt dat de kroon weliswaar niet te veel ruimte in mag ne men, maar dat de stam zeker twee meter dient te zijn. Bolbomen wor den simpelweg geënt op een stam van twee meter hoog. Al deze bo men verrassen ons in het voorjaar met teer uit bottend groen, met scha duw in de zomer, warme tinten in de herfst en een verrassend silhouet in de winter. Laten we beginnen met de meest gemakkelijke aanschaf, die van een bolboom. Een boom waarvan de kroom geënt is op een onderstam die ervoor zorgt dat de kroon traag groeit. Mocht er toch te veel groei zijn, al deze bomen verdragen vorm- snoei. Aangezien de stam maar twee meter hoog is, valt dat snoeien altijd wel te doen. Een van de meest favoriete bolbo men is de Catalpa bignonioides 'Nana' (trompetboom), met prachtig groot, lichtgroen blad, iets gevoelig voor koude win ters, maar de meesten hebben ook de laatste winter overleefd. Sierlijk is de kogelacacia, de Robinia pseudoacacia 'Umbra- culifera', met het fraai geveder de blad en mooi is de esdoorn in bolvorm, de Acer platanoides 'Globosum'. Willen we liever geen bol maar een soort natuurlijk prieeltje, geen nood. Er zijn ook kleine treurbomen waaronder het goed schuilen is. De meest bekende is wel de berk, de Be- tula pendula 'Youngii'. Een goede tweede, ver rassend veel lijkend op de wilg, is de treurpeer, de Pyrus salicifïlia waarvan de witte bloesems tegen een achter grond van zilver kleurig wilgenblad altijd weer verras sen. Ook is er een treurvorm van de moerbei, de Morus alba, waarvan de kruin niet breder wordt dan ander- halve ter. Ideaal dus voor een zeer kleine tuin. Géén bol, géén treurnis, toch een boom? Ook dat kan. Er zijn bomen die klein blijven zoals bijvoorbeeld de roodbladige Prunus cerasifera 'Nigra' (kerspruim) en de mispel. Ongetwijfeld zijn er nog veel meer bol-, treur- en kleinblij- vende bomen. Elke boomkwe ker kan helpen bij de keuze. Het gaat er maar om dat elke tuin een boom verdient in onze klei ne stads tuinen. M. Overzier uit Bloemendaal reageert op het verhaal over de winde met een klacht over de in het wild veel voorkomende 'po- ligoon', waarschijnlijk Polygo num dumetorum ofte wel de heggeduizendknoop. Die vol doet aan de beschrijving, maar is éénjarig, dus niet zo bedrei gend als een vaste plant. Zeker, een grove den, die 's zomers groen blijft, zal er weinig last van hebben en waarschijnlijk is het een tijdelijke woeker. Zal dus wel meevallen, maar be dankt voor de inlichting. Veel dank aan het echtpaar V.d. Tol uit Heemstede voor de aan vullende informatie over de Amorphallus. Ook blij ben ik met de gegevens over de ape- broodboom waarmee vaak de Auracaria Auracaria wordt be doeld. Maar volgens deze lezers is er in Indonesië nog een boom die aan deze naam voldoet. Dat is de Artocarpus communis, fa milie Moracaea waartoe overi gens ook de moerbij en de vijg behoren. Tijdens barre jaren in Indonesië heeft het echtpaar V.d. Tol kunnen profiteren van de eetbare vruchten van deze boom. En nu het grote probleem: oude heideplanten die nimmer gesnoeid zijn. Jammer, jammer. Nu wordt het moeilijk, want eir genlijk moet heide elk jaar na de bloei meteen flink inge- snoeid worden. Eventueel iets later, maar in elk geval elk jaar. Nu heeft deze plant veel en lan ge dorre takken met aan het uit einde groei en bloei. Ik zou wil len adviseren om een deel van de planten flink terug te snoeien en te kijken of ze weer uitlopen. Ook eventueel van een paar planten een deel terugsnoeien. Wel moeilijk, maar toch. Er is nog een methode die vaak suc ces oplevert: spit een of meer planten uit en zet ze opnieuw zo diep in de grond dat alleen de groene twijgen boven ko men. In veel gevallen wortelen die en is er nieuw groen. Mits... de grond goed doorlatend, voedzaam en vooral licht zuur is. Dus véél turf en wat com post. Ben zeer benieuwd te ho- een boom verliest wel zijn blad, maar niet zijn karakter, laat u gerust adviseren door onze marion, zij weet er alles van. u vindt haar bij: €j£irctetn-c:«i vtr<e> bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp ren welke zeer moeilijke oplossing gekozen is. Het blijft een probleem al die planten die te lang verwilderd zijn. I. Heemskerk uit IJmuiden vraagt wanneer de druif ge snoeid moet worden. Het ant woord luidt: meteen en liefst door een deskundige of aan de hand van gedegen informatie. Later snoeien geeft risico op verlies van sappen, het zoge noemde 'bloeden', s Zomers niet vergeten om achter elke aanzet van een druiventros na vier blaadjes alles te snoeien. Verder veel goede mest en iets kalk. 1 S E T E O O N M 2 K R G A O E A M 3 D P R E A L A M 4 D E R A U M G A 5 E S N T R A 1 P 6 R E K A E S T R 7 M S A N P R 1 E 8 B A E N A A E N 9 K K R T A N S M 10 K E R A E S N T 11 P O T V A E L R 12 D T E 1 A W A R 13 D A E A M O R N 14 H S E L 1 O T D OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. waterdamp; 2. markttentje; 3. vaartuig; 4. treurspel; 5. beeld verhaal; 6. verzoekschrift; 7. overdreven voorliefde; 8. zuid vrucht; 9. bloemenring; 10. nieuwsorgaan; 11. schamel; 12. driekroon; 13. duivel; 14. eind. KRUISWOORDRAADSEL HEINZ P-A-T V-P-A-A-6 J-£ £-H-K-£c. £-M A-L-££-£-M O-M P-£ C-P-tf- Y-£-£-P-A-T-<$-A-A-N-P-£ T-£ M-0-UD-£NM-P-f-M-Z. TOMPOES Tom Poes en het boze oog Ola's vader placht tegen etenstijd dikwijls een kleine wandeling te ma ken die hem in de buurt van de her berg bracht. Want het leven van een zwarte is sober en zijn maaltijd bestaat meestal uit een dunne pap van gema len boomschors. Het valt dan ook te begrijpen, dat de geuren die uit een uitspanning opstijgen een welkome aanvulling op zo'n karig menu vor men. „Het vlees is zwak!" prevelde de oude, terwijl hij omzichtig vanachter een boom naar het openstaande ven ster loerde. „Ik moest dit niet doen, want er komt altijd ellende van. Maar ach, de geur is sterker dan het ver stand, vooral nu die rijke vreemdeling daar logeert." Zo sprekende ademde hij diep de rijke lucht in, terwijl hij de ogen sloot; uit angst om iemand met zijn boze oog te treffen. Helaas: uit de wormstekige zoldering van de herberg maakte zich nu een stuk hout los dat met een kletsende slag in heer Ollie's soep viel. Dat was een teleurstelling voor de hongerige reiziger. „De bedie ning is hier slecht!" klaagde hij. „Men kan niet slapen of eten zonder dat het gebouw bij stukjes en beetjes naar be neden komt. U mocht wel eens een timmerman ontbieden, heer waard!" „Het is het boze oog!" jammerde de herbergier, die met de terrien nader snelde om het gemorste aan te vullen. Heer Bommel verbleekte. „Het boze oog!" prevelde hij, „Natuurlijk! Dat be wijst me weer, dat mijn voornemens juist zijn." Inmiddels had Moen Tom Poes naar zijn lage plaggenhut ge bracht en daar haalde hij een groot, zwartgeblakerd boek uit een kist. „Het is het enige dat ik heb kunnen redden, toen mijn huis in brand werd gesto ken", sprak hij. „Het is een werk, dat verklaart waarom alle ellende de schuld van het boze oog is." H W DOOR JAN VISSER De voorspellers van de vrije universiteit van Berlijn gaan er nog steeds van uit dat het opnieuw menens wordt de komende winter. Rainer Dettmann keek naar de drukver- delingen en afwijkingen over de afgelopen 125 jaar en zocht de tien jaren die het meest met de afgelopen maanden overeen kwamen. Op grond daarvan verwacht hij dat november een zachte maand wordt, december ongeveer normaal en januari belangrijk te koud. Kou in de louwmaand hangt volgens hem samen met krachtige hogedruk boven Scandinavië waardoor oostelijke winden luchtmassa's uit het oosten van Europa kunnen aanvoe ren. Ook een andere bekende voorspeller van de univer siteit, Wolfgang Roder, kwam geruime tijd geleden op grond van weer andere criteria tot dezelfde uitspraken. Uiteraard gaat het hier om prognoses die ver buiten de verwachtingshorizon liggen. Dat betekent voor kennisge ving aannemen en overgaan tot de orde van de dag. Van daag hebben we te maken met buien waarvan sommige met onweer en hagel. Bewolking en buien houden het kwik meestentijds op 7 8 graden, maximaal wordt het een graad of 10. De wind waait uit het zuidwesten en is aan de kust krachtig en mogelijk enige tijd hard. Morgen weer verbeterend. Buiigheid en wind nemen af en de zo komt er geregeld aan te pas. De temperatuur loopt op tol 10 graden. Na het weekeinde opnieuw regen maar geep stormwinden, want een depressie koerst niet naar de Noordzee maar gaat over de Britse eilanden naar de Goll van Biskaje. Aan de oostflank van dit lagedrukgebied gaat de wind uit richtingen tussen oost en zuid waaien. Dat betekent opnieuw zachter weer. Gisteren vielen er voornamelijk ten noorden van het Noordzeekanaal enke- ei Ie buien. Kort na het middaguur in Hoorn nog onweer ep hagel in Grootebroek. In onze streken bleef het overdag droog met flink wat zon. Eindelijk een redelijke dag dus, Opvallend mooi waren de wolkenluchten in combinatie met de schitterende vergezichten van wel vijftig kilome ter. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen-, ha- gel- of sneeuwbuien. Maxima iets onder nul in het noorden en oosten, in het zuiden ongeveer 4 gra- Zweden: Naast wolkenvelden, ook opklaringen vooral in het zuiden enkele buien, soms met sneeuw. Zaterdag mo gelijk met hagel. In het noorden en midden over dag lichte vorst; elders maxima boven het vries- Denemarken: Zaterdag veel wind, half tot zwaar bewolkt weer en buien, soms met hagel en onweer. Zondag meest be wolkt en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook natte Middagtemperatuur rond 6 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en vooral in Ierland, Schotland en Wales enkele buien, zater dag soms met hagel en onweer. In het noorden op beide dagen kans op sneeuw. In zuid-Engeland zondag moge lijk veel bewolking en regen. Frisser met op zondag maxima rond 8 graden. België en Luxemburg: Zaterdag half tot zwaar bewolkt en bui en, soms met hagel en onweer. Zondag geregeld zon, soms ook wolkenvelden en later mogelijk enige regen. Middagtem peratuur rond 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon. Vooral in de noorde lijke departementen op beide dagen meer wolkenvelden en kans op buiige regen. Zaterdag mogelijk ook onweer. Kans op mist. Maxima zaterdag rond 12, zondag ongeveer 9 graden. Portugal: Tamelijk zonnig en droog. Zondag in het noorden ook wolkenvelden. Middagtem peratuur van 17 graden in het noorden tot 22 in de Algarve. Madeira: Wolken, afgewisseld door zon. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra- Spanje: Vooral langs de Golf van Biskaje wolken en mogelijk wat regen. Verder flinke pe rioden met zon en langs de oostelijke Costa's kans op een bui. Middagtempe ratuur van 18 graden aan de Costa Bra- va tot 22 ten zuiden van Alicante. Zater dag in Cantabrie rond 15 graden. Canarische Eilanden: Naast zon soms ook wolkenvelden. Droog. Maxima rond 26 graden. Marokko: Westkust: in het algemeen zonnig. Mid dagtemperatuur vlak aan zee tussen 21 en 27 graden. Tunesië: Overwegend zonnig, droog en middag temperatuur ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon. Langs de Golf van Biskaje op beide dagen ook wolkenvel den en kans op regen. Plaatselijk mist. Maxima van 11 graden rond Clermont- Ferrand tot 16 in het zuiden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden en kans op een bui. Maximumtemperatuur rond 20 graden. Italië: Perioden met zon, maar ook geregeld stapelwolken en met name langs de Adriatische Kust een enkele bui. In de ochtend kans op mist. Maxima van 12 graden in het noorden tot ruim 20 op Si cilië. Zondag in het noorden frisser. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Malta: Geregeld zon, maar soms ook wolkenvel den. Droog. Maxima rond 21 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig. In het oosten van Griekenland ook wolken en kans op een bui. Maxima rond 19 graden, in het noordoosten enkele graden lager. Turkije en Cyprus: Kusten: droog en vrij zonnig. In het noordwesten soms ook wolkenvelden. Middagtemperatuur van 16 graden langs de westkust tot 23 plaatselijk langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Geregeld zon. Vooral zaterdag vrij veel wind, van tijd tot tijd ook wolkenvelden en enkele buien, soms met hagel en on weer. Zondagochtend kans op mistban ken. Middagtemperatuur rond 9 graden, Zwitserland: Opklaringen, maar aan de noordflank van de Alpen op beide dagen ook wol kenvelden en kans op regen, boven de 1200 meter sneeuw. Mogelijk mist. Maxima zaterdag uiteenlopend van 8 graden in het noorden tot 12 rond Lo carno, zondag enkele graden lager. Oostenrijk: Zaterdag wolkenvelden en mogelijk re gen, boven de 1200 meter sneeuw. In het zuiden nu en dan zt dag overal geregeld zc beide dagen ook kans op mist met maxima rond 8 graden Polen: Naast zon ook wolkenvelden en kele bui. Kleine kans op haf weer en vooral in de heuvels ook sneeuw. Middagtemperatuu graden. Tsjechië en Slowakije: Geregeld zon. Zaterdag vooral chie, zondag juist in Slowakije, kenvelden en een enkele bui, ii gen met sneeuw. M iddagtemj rond 7 graden. Hongarije: Perioden met zon en een kleine j; een bui. Hier en daar mist. Ms u geveer 8, zondag wat frisser. ZONDAG 10 NOVEMBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 07.52 Zonondei Maan op 06.40 Maanondfs Waterstand IJmuiden Katwijl 'L Hoog 02.45 15.06 02.18 17 Laag 11.04 23.20 10.45 f MAANDAG 11 NOVEMBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 07.53 Zon ondei Maan op 07.50 Maanondf1 Waterstand IJmuiden Katwijl Hoog 03.21 15.41 02.54 Laag 11.34 23.55 11.15' Weerrapporten 08 november 19t Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Mallorca licht bew. half bew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. half bew. licht bc Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires half bew. Casablanca half bew. Johannesburg onbew Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York zwaar bew. TelAviv onbew. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 6