Rwanda zet eerste stap voor noodhulp Goma Onderzoek naar grootste Britse touroperators Turkse minister binnenlandse zaken treedt af alf miljoen 'oude elden' in China jden bittere armoe Lil Buitenland Dodental na cycloon India blijft stijgen In training ERPAG 9 NOVEMBER 1996 kapitalisme oorzaak voedseltekort' ai 'pfisti 'Ct |vi ijjraANSTADHet Vaticaan ziet de kapitalistische markt als de ltl( van het wereldvoedselprobleem. Een betere verdeling i de welvaart zal niet alleen de voedselproductie stimuleren, ar ook de overbevolking doen afnemen. Dat zei gisteren de jtenrijkse aartsbisschop Alois Wagner, waarnemer bij de We- Ivoedselorganisatie (FAO) van de Verenigde Naties. De FAO- begint volgende week in Rome en wordt mogelijk geopend irde paus. kkoord over bescherming oceanen jen Ruim veertig landen hebben gisteren in Londen defini- afgesproken overal ter wereld te stoppen met het storten van iP al op zee. De afspraken hebben onder meer betrekking op ra- actief afval en het verbranden en storten van industrieel af- De besprekingen over deze aanpassingen van het zoge- emde Verdrag van Londen (1972) hebben drie jaar geduurd. iljardenschade door corruptie ibach De Duitse economie lijdt jaarlijks voor mogelijk ntig miljard mark schade door corruptie. De steeds grotere vang van de corruptie bedreigt op lange termijn de democra tie rechtsstaat. Deskundigen van de federale Duitse recher- concludeerden dit gisteren in Offenbach na een bijeenkomst r het thema. '"II er Luigi Vigna topbestrijder maffia 120!, De Opperste Raad van de Magistratuur heeft de chef van Openbaar Ministerie van Florence, de 63-jarige Pier Luigi gekozen tot nationaal procureur van de DNA, het orgaan Italië de bestrijding van de maffia coördineert. Hij behoort de bedenkers van het systeem waarbij spijtoptanten een nve identiteit krijgen in ruil voor hun medewerking. ikt ge! na, loog I tel - ati YVONNE VAN DER HEIJDEN ïizei iagi >20 dan een half miljoen be- le Chinezen die in de jaren g hun beste krachten heb- gegeven voor de ontwikke- van het Chinese platteland, heden ten dage in bittere lede. Deze 'oude helden' Ie communistische revolu- loeten zien rond te komen een schamel pensioentje liet meer bedraagt dan 260 per maand ofwel zo'n vijf- ilden. inden veteranen van een lagne van de toenmalige iisider Mao Zedong, die tij de Culturele Revolutie i-1976) jonge technici op- laar ver achtergebleven ge in te trekken en daar tech- le assistentie te verlenen, en nu de kat de bel aange- len. In de centraalgelegen 'Wuxi hebben ze openlijk agd over hun armzalig lot i partij om hulp gevraagd, de vice-burgemeester, Wu iong, hebben ze een gewil- t gevonden voor hun pro- i, „Meer dan een half mil- voortreffelijke arbeiders gehoor aan de oproep de Communistische Partij, eten huis en haard achter in afgelegen gebieden de ïologische ontwikkeling te rderen en de lokale econo- te helpen ontwikkelen. Ze RA AFP-Rtr-AP ventien doden aanval PKK personenbus DPA Deutsche Pre Toestemming aan internationale organisaties NEW DELHI DPA-,Rtr In het noordoosten van Zaïre hebben de rebellen Goma en Bukavu in handen, plaatsen die van strategisch belang zijn voor eventuele noodhulp. Gisteravond maakte Art sen zonder Grenzen bekend dat de Rwandese regering tien internationale hulporganisaties toestemming heeft gegeven om hulp te bieden aan vluchtelingen in Goma, in het oosten van Zaïre. AzG noemde deze toestemming 'een eerste stap'. Het volgende doel is nu de medewer king van de Zaïrese Tutsi's te verkrijgen. gebrek en uitputting. Het We reldvoedselprogramma van de VN (WFP) waarschuwde dat ze ker 80.000 kinderen onder de drie jaar in de komende drie weken overlijden als de wereld niets voor de rondstrompelende vluchtelingen doet. Medewerkers van WFP meld den gisteren dat inmiddels on geveer twintigduizend Burun dese Hutu's uit Zaïre naar hun vaderland zijn teruggekeerd. Ze verblijven bij Buganda in de provincie Cibitoke, nabij de KIGALI-DEN HAAG GPD-Rtr-AFP Zaterdag vertrekken vier Belgi sche militaire vliegtuigen met hulpgoederen naar Entebbe in Uganda. Zodra daartoe de mo gelijkheid is, zullen de goederen vervolgens naar de noodlijden de regio worden gebracht. De gevechten zijn in het Rwandees-Zaïrese grensgebied laaiden gisteren weer op. De op drift geraakte Hutu-vluchtelin- gen bezwijken ondertussen massaal aan voedsel- en water- kwamen uit de rijke kustprovin cies van hoog technologische fabrieken en hebben een im mense bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van het land". De lokale overheid in Wuxi, geraakt door de beproevingen die de zogenaamde 'oude hel den' hebben moeten doorstaan, heeft iedere wanhopige pen sioengerechtigde 100 yuan ge geven om voor hen de viering van Chinees Nieuwjaar op te vrolijken. „Het is maar een lap middel. Hun pensioentjes lig gen 100 yuan lager dan die van de gemiddelde arbeider in Wuxi", verklaarde de vice-bur- gemeester het gebaar van de gemeente. Iedereen weet inmiddels dat Mao Zedong, gevierd als de stichter van de Volksrepubliek in 1949, met zijn campagnes veel slachtoffers heeft gemaakt en hij wordt daar tegenwoordig ook in de Volksrepubliek zelf voor bekritiseerd. De zoge naamde 'Grote Sprong Voor waarts' (1958-1961) veroorzaak te door heel China een giganti sche hongersnood, waardoor tientallen miljoenen mensen zijn gestorven. Nog eens miljoe nen werden in de Culturele Re volutie gedwongen in verafgele gen, streken te werken. Een groot verschil met deze slachtoffers is dat de 'oude hel den' zich dertig jaar geleden uit vaderlandslievende overwegin gen vrijwillig hebben aange meld om de partij te helpen het land te ontwikkelen. Naast de duizenden in Wuxi zouden er nog meer dan 500.000 zijn die- in andere steden een gebrekkige oude dag lijden. Hun levens standaard steekt schril af bij de levensstijl die de stedelingen in de afgelopen vijftien jaar heb ben kunnen ontwikkelen. In een commentaar heeft het officiële Arbeiders Dagblad me dedogen getoond met de hon derdduizenden 'veipauperde en onnodige' slachtoffers van de revolutie die de wanhoop nabij zijn. 'Maar waar kunnen ze hun gelijk gaan halen? Er is geen en kele instantie die zich met dit probleem bezighoudt. Ze meldden zich vrijwillig aan om met hun technische vaar digheden wanhopige gebieden te helpen en nu leven ze zelf in ellende", aldus de krant, die ook grens met Zaïre. Volgens hulp verleners hebben de vluchtelin gen nauwelijks voedsel en wa ter. Ze verblijven in vier be waakte kampen, en krijgen niet de gelegenheid om zelf voedsel te zoeken. Evenmin hebben de Burundese autoriteiten voorzie ningen getroffen. Onze correspondent Frans van den Houdt meldt: Wat er zich in Oost-Zaïre af speelt op dit moment is voor de buitenwereld nauwelijks nog waarneembaar. Gisteren ging de grens bij Goma dicht en wer den alle journalisten die nog in de stad verbleven eruit gezet. Een reden voor de drastische maatregel werd niet gegeven. Uit gesprekken die hulpin stanties hebben gevoerd met re gionale bestuurders in Rwanda is duidelijk gebleken dat er di recte banden bestaan tussen Rwanda en de nieuwe leiders in Oost-Zaïre, verenigd in de Alli- antie voor Democratie en de Bevrijding van Kongo Zaïre. Donderdag werd in Gisenyi na melijk al aangekondigd dat de grensovergang in Zaïre dicht zou gaan, ook voor journalisten. Omdat zij 'te lastig' geworden waren, zo luidde de verklaring. Een dag later was dit inderdaad een feit. Officieel krijgen de hulporganisaties die Goma in willen steeds te horen dat het te gevaarlijk is en dat er op diverse plaatsen nog wordt gevochten. Er waren gisteren opnieuw beschietingen te horen ten zui den van Goma, maar niemand weet precies wie tegen wie vecht. De veronderstelling is dat de rebellen een definitief offen sief gestart zijn tegen de Hutu- milities (Interahamwe) die zich in het hier gelegen Mugunga- vluchtelingenkamp ophouden en grote aantallen ontheemden in gijzeling houden en als af- weerschild gebruiken. Het dodental van de zware wer velstorm die woensdagavond de oostkust van India trof blijft stij gen. De premier de deelstaat Andra Pradesh zei gisteravond dat tussen de achthonderd en duizend mensen het leven heb ben verloren. Hij riep de centra le regering in New Delhi op de noodtoestand uit te roepen. Het gaat om de zwaarste cy cloon in meer dan tien jaar, die een vloedgolf veroorzaakte tot vijf kilometer landinwaarts. Vooral de kuststreek ten zuiden van de havenstad Kakinda heeft zwaar te lijden gehad. De mate riële schade wordt geschat op bijna een miljard gulden. Gisteravond waren 477 licha men gevonden. Een precies do dencijfer was nog niet te geven omdat grote delen van het ge bied op geen enkele manier te bereiken zijn. In de loop van donderdag is de wind gaan liggen. Op veel plaatsen in het gebied staat nog twee tot drie meter water. Dat zal naar verwachting vandaag voor een groot deel zijn verdwe- boekarest De Roemeen Stefan Sigmond, 29 jaar oud, hangt hier op een hoogte van 69 meter aan de gevel van een hotel een dienblad met voedsel en Coca Cola in balans te hou den. Stefan is in training om toegelaten te worden als lid van een club van beoefenaars van extreme vormen van sport. foto epa Enkele duizenden mensen zijn gewond geraakt. De meeste doden zijn gevallen door ver drinking, het instorten van hun huis of door elektrocutie als ge volg van het breken van elektri citeitskabels. Meer dan veertig mensen kwamen om het leven toen een veerboot op de rivier de Godavari omsloeg. In totaal heeft de natuurramp meer dan twee miljoen mensen getroffen. De wervelstorm heeft vierhonderdduizend woningen vernield of zwaar beschadigd. De elektriciteitsvoorziening en de telefoonverbindingen in de zuidoostelijke deelstaat functio neren niet meer. Het herstellen daarvan kan enkele weken du ren. Meer dan 100.000 mensen zijn ondergebracht in opvang kampen. Premier Chandrababu Naidu zei na een helikoptervlucht bo ven het gebied: „De rijstschuur van onze staat lijkt wel een be graafplaats." Bijna 250.000 hec tare aan rijstvelden is vernield en circa 450.000 hectare met onder meer bananen- en kokos- nootplantages heeft zeer zware schade opgelopen. Ook veel vee is omgekomen. Powell genoemd voor post in kabinet Clinton WASHINGTON AP-AFP-ANP Het is niet uitgesloten dat de Amerikaanse president Bill Clinton Republikeinen opneemt in zijn nieuwe kabinet. Inmid dels loopt Clintons huidige ka binet leeg. Gistermiddag liet ook minister van werkgelegen heid Robert Reich weten op te stappen, nadat eerder op de dag minister van vervoer Federico Pena zijn aftreden had aange kondigd. In totaal hebben nu zes ministers gezegd dat zij ver trekken. Van nog eens twee wordt dat verwacht. Ondertussen circuleren in Washington de namen van ex- generaal Colin Powell en sena tor Dick Lugar als mogelijke kandidaten voor de post van buitenlandse zaken. Een van hen zou de opvolger kunnen worden van minister Warren Christopher (71), die donderdag zijn ontslag indiende. Clinton heeft gisteren ook het vertrek aangekondigd van Leon Panetta als chef-staf van het Witte Huis. Zijn opvolger is Ers- kine Bowles, zo maakte Clinton bekend. Waarschijnlijk gaat Pa netta een gooi doen naar het gouverneurschap van Califor nia. De 51-jarige Bowles maakte eerder deel uit van Clintons staf, maar vertrok in december 1995. Ook daarna bleef hij echter een vertrouweling van Clinton. Beschuldigingen van monopolievorming en concurrentievervalsing sen raketaanval door Koer- MBE rebellen op een perso ns bij Cukurca in het Zuid en van Turkije zijn gisteren fttien mensen omgekomen, lebben de Turkse autoritei- ekendgemaakt. halve twaalf leden van een smilitie kwamen bij de jP|sdBlag ook vijf burgers om, on- lliBvie twee kinderen. De Koer- gTj le Arbeiderspartij (PKK) is de aanslag verantwoorde nde neldt het persbureau Ana- afgelopen maanden heb- f3 de Koerdische strijders veel is® ssingsaanvallen en zelf- rdacties uitgevoerd als re- op de verhevigde leger- jagne in het zuidoosten 'urkije. Het dodental in het dische conflict is al boven 000 gestegen. Turkse minister van bui- ndse zaken Qiller heeft ge- dat Turkse troepen giste- ECHI35 Koerdische separatisten ben gedood bij een aanval en schuilplaats van de re ft in Noord-Irak. 'Onze 'en hebben Ocalan op een na gemist', zei (giller. Ab- h Ocalan is de leider van 'rboden Koerdische Arbei- 'artij (PKK). LONDEN HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT De grote Britse touroperators staan op hun achterste benen. Ze beschuldigen de Britse rege ring van paniekzaaierij omdat die een onderzoek heeft gelast naar monopolievorming en concurrentievervalsing. De con sument zou door de overheer sing van vier enorme Holiday- conglomeraten ernstig worden benadeeld. In de markt voor buitenland se vakantiereizen wordt jaarlijks rond 7 miljard pond (ruim 18 miljard gulden) omgezet. Het leeuwendeel wordt opgeslokt door vier grote moedermaat schappijen (Thomson, Airtours, Westdeutsche Landesbank en Carlson), die in het Verenigd Koninkrijk vijf grote touropera tors runnen, compleet met ei gen reisbureauketens, lucht vaart- en verzekeringsmaat schappijen, hotels en cruise schepen. De onafhankelijke touroperators klagen dat ze door deze reuzen uit de markt worden gedrukt en dat de con sument wordt misleid en afge zet. Een woordvoerder van het Office of Fair Trading (OFT), de overheidsinstantie die het ini tiatief nam voor het onderzoek, zei gisteren desgevraagd dat er de nodige aanwijzingen zijn voor oneerlijke concurrentie. Daaronder vallen het niet opne men van brochures van de con currentie in de eigen reiswin- kels en prijsopdrijving door consumenten te verplichten tot het afsluiten van een (dure) reisverzekering bij een eigen verzekeraar. Ook geven de groten door geen of onduidelijke informatie te verschaffen de consument het idee met verschillende el kaar beconcurrende bedrijven van doen te hebben, terwijl die in één hand zijn. Volgens de OFT-woordvoerder was» het druk van de kleinere bedrijven, verenigd in de Associatie van Onafhankelijke Touroperators, die tot het onderzoek heeft ge leid. Associatie-bestuurder Sue Ockwell hekelde als een van de oneerlijke methodes van de gi ganten het berekenen van ne gentien procent commissie aan de kleine reisbureaus voor het aanbieden van pakket en brochures van de grote. De ei gen reiswinkels (Thomson heeft er in Engeland met de Lunn Po- ly-keten al 700, Airtours met Going Places ruim 700 en de Thomas Cookgroep zo'n 385) betalen slechts tien procent. Een verschil dat uiteraard door speelt in de uiteindelijke prijs die de consument voor een va kantiereis moet betalen. De groten zeggen dat de con sument juist gebaat is bij hun omvang. Airtours-president Da vid Crosland zegt dat zij bo demprijzen kunnen aanbieden omdat zij met het bezit van ho tels en chartermaatschappijen de kostenfactor in eigen hand hebben. De ergernis van de giganten is vooral groot omdat het OFT-be- sluit niet op basis van consu mentenklachten is genomen. Zij redeneren dat eventuele overheidsmaatregelen om con- Geheimzinnig verkeersongeluk wijst op betrokkenheid bij duistere praktijken ANKARA.JESSICA LUTZ CORRESPONDENT De Turkse minister van binnenlandse zaken Mehmet Agar is gistermiddag afgetreden op verzoek van zijn partijvoorzitter Tansu filler. Ondanks recente aanwijzingen van zijn be trokkenheid bij zeer duistere praktijken, vèr- klaarde giller dat hij zelf om ontslag gevraagd heeft wegens ziekte van zijn dochter. Maar de werkelijke aanleiding tot zijn val is een ge- heimzinnigverkeersongeluk. Waarnemers menen dat Chiller deze kans aange grepen heeft om zich te ontdoen van een steeds gevaarlijker wordende rivaal. Begin deze week reed een Mercedes in volle vaart achter op een vrachtwagen op de weg van Izmir naar Balikesir, ten zuiden van Istanbul. Bij het ongeluk raakte een parlementslid van gillers Juiste Pad Partij zwaar gewond, de andere passagiers, een poli tiechef, een misdadiger die al 18 jaar internatio naal gezocht wordt en diens vriendin, kwamen om. In de auto werden een machinegeweer en vijf automatische pistolen met geluidsdempers gevonden. De vraag die bij iedereen direct rees, was wat de leden van dit gezelschap bij elkaar te zoeken hadden. Het parlementslid Sedat Bucak is tevens leider van een Koerdische clan van zo'n 100.000 mensen. Zijn duizendkoppige privé-legertje voert oorlog tegen de afscheidingsbeweging PKK en hij staat bovenaan de 'hitlist' van een onlangs ontmaskerde maffia-familie die samenwerkte met een aantal militairen en politiemannen. De politiechef, Huseyin Kocadag, werd sinds vo rig jaar bedreigd door een andere maffiabaas, die hem ervan verdacht een relatie te hebben met zijn vrouw. Nadat de maffiabaas haar liet doodschieten in een ski-oord, werd Kocadag weggepromoveerd. De derde van het stel, de extreem-nationalisti sche Abdullah Catli was in Turkije ter dood ver oordeeld voor de moord op zeven linkse studen ten in 1978. Hij was betrokken bij een reeks an dere politieke moorden in Turkije, Armenië, tot in Centraal-Azië aan toe. Vermoedelijk was hij het brein achter de aanslag op de paus in 1981. Via moskeeën in Zwitserland controleerde hij bovendien een heroïne-netwerk. Ook werd hij verdacht van het organiseren van de mislukte staatsgreep tegen de Azerbeidzjaanse president Aliyev in 1995. Maar ondanks het feit dat hij op de lijst van meest gezochte personen van Inter pol stond, had hij een diplomatiek paspoort. De gewonde parlementariër leek de enige die opheldering kon brengen. Het ziekenhuis in Is tanbul waar hij verpleegd wordt, is echter om ringd door gewapende mannen van zijn privé- leger. De weinige bezoekers die toegelaten wor den, melden dat de man aan geheugenverlies lijdt. Maar na enig speurwerk bleek dat het drietal de dag voor het ongeluk, in een hotel in Izmir, de minister van binnenlandse zaken had ontmoet. Over wat ze onderling besproken hebben, zwijgt de onttroonde Mehmet Agar echter in alle talen. Het lijkt er op dat Ciller dat zo wil houden. Want naar aanleiding van het ongeluk werden oudere, nooit ontkende geruchten over een rapport van de geheime dienst nieuw leven ingeblazen. Dat zou gaan over hoe Agar en (giller samen een ille gale, eigen geheime dienst opgezet hebben, waarin misdadiger Catli een sleutelpositie be kleedde. De organisatie zou zich bezighouden met drugs- en wapensmokkel om subversieve activiteiten in binnen-en buitenland te financie ren. De recente ontmaskering van afpersende, moor dende en heroïnesmokkelende militairen en po litie in het Koerdische gebied, hangt volgens sommige waarnemers samen met een machts strijd binnen de staat. De ene groep probeert daarin de andere te verzwakken door middel van onthullingen. Vooralsnog heeft (giller haar greep versterkt. Agar, die haar positie binnen de partij begon te bedreigen, is uitgeschakeld. De nieuwe, vrouwe lijke minister van binnenlandse zaken, Meral Akshener, aanbidt haar leider. Akshener is bo vendien onervaren in de politiek en zeker geen persoon die de zware verantwoordelijkheid aan kan. De facto zal Qiller dus, naast haar officiële functies van vice-premier en minister van bui tenlandse zaken, ook de binnenlandse zaken op zich nemen. currentie te vergroten de vakan tiereizen slechts duurder zullen maken. Als de uitkomst van het een jaar vergende onderzoek nega tief voor hen uitvalt, zouden de groten kunnen worden ver plicht tot verkoop van hun reis winkels. De Times herinnerde gisteren aan de 'bieroorlog' van enkele jaren geleden. De brou werij-monopolies werden ge dwongen tot het afstoten van tienduizenden pubs, omdat zij uitbaters verplichtten tot exclu sieve verkoop van de eigen bier merken. Marine ontkent neerschieten TWA-toestel WASHINGTON Rtr De Amerikaanse marine heeft gisteren verklaard dat het on mogelijk is dat zij in juli het TWA-toestel heeft beschoten dat is neergestort in de Atlanti sche Oceaan. Volgens een woordvoerster heeft de federale recherche FBI de mogelijkheid al onderzocht en is tot een ne gatieve conclusie gekomen. Er is op het moment van de ramp geen marine-vaartuig in de buurt geweest met raketten aan boord waarmee de marine de Boeing had kunnen neer schieten, aldus de verklaring. Bij de ramp kwamen de 230 in zittenden om het leven. Pierre Salinger, voormalig perssecretaris van president Kennedy, verklaarde donderdag in Cannes op een conferentie van luchtvaartfunctionarissen dat een raket van de marine het toestel deed verongelukken.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5