TROS vreest komst staatsomroep Gelderland blij met nieuwe commissaris Kamminga 55,- Binnenland Zwaan mag weer open VAN TIlVERLICHT prijs deLAMP van tilüfiHsNHIIi UTERDAG 9 NOVEMBER 1996 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten |)NB komt met nieuw tientje Bctfrdam De Nederlandsche Bank (DNB) komt zo goed als ■eicérmet een nieuw tientje. In de tweede helft van 1997 neemt |e centrale bank een definitieve beslissing. Het oude tientje met |e afbeelding van Frans Hals dateert al van 1971 en is het laatste |jtde oude serie met Nederlandse historische figuren als Spino- |a (1000), De Ruyter (100), Sweelinck (25) en Vondel (5). Het Beuvve tientje zal niet lang in omloop zijn want Europa voert in ■002 de euro in. Diekstra uit ECI-schap gehaald manen Boekenclub ECI heeft in de nieuwste catalogus geen ti- Bsopgenomen van de omstreden hoogleraar René Diekstra die Krordt beschuldigd van plagiaat. Het boek Brainjoggen, dat dit fear in de eerste drie catalogi stond, is geschrapt. Dat heeft vol lens een woordvoerster van de boekenclub vooral te maken met |e verkoopcijfers, minder met het plagiaat waarvan de professor beschuldigd. ECI wacht voor de volgende catalogi het onder hoek af dat de Rijksuniversiteit Leiden heeft ingesteld waarbij een commissie alle boeken van de klinisch psycholoog op pla giaat toetst. Babyvoeding Nutricia in opspraak |aag/pen haag Nutricia is opnieuw in problemen gekomen Kiét babyvoeding. De onderneming heeft de verkoop van zuige- Bgenvoeding 'vlees-groenten en peentjes' in Tsjechië stopgezet Regens een te hoog nitraatgehalte. Het product was geprodu ceerd bij Ovita-Nutricia in Polen en werd onder de naam Hami lerkocht. Volgens Nutricia in Praag hebben de Polen niet goed Bpgelet bij het kiezen van hun grondstoffen. Nitraat verandert in ■et menselijk lichaam in nitriet. Bij zuigelingen veroorzaken zij ■ïethemo-globinemie, wat betekent dat ze blauw worden. In H993 moest Nutricia Olvarit babyvoeding van de markt halen ■mdat daar resten van een schoonmaakmiddel in zat. andelen Tóth leveren 120 miljoen op |msterdam De bekendste zakenvrouw van Nederland, Silvia heeft gisteren afscheid genomen van de controle over haar litzend- en opleidingsconcern Content Beheer. Tegen een prijs an 70 gulden per stuk brachten de ruim 1,7 miljoen aandelen ngeveer 120 miljoen gulden op. Bestuursvoorzitter Tóth be- U' ioudt een belang van tien procent. De verkochte stukken zijn in anden gekomen van institutionele beleggers en vooral particu- Eten. iKZO koopt Amerikaanse harsfabriek ■n haag AKZO Nobel heeft van het Amerikaanse concern Bor en een fabriek overgenomen die hars-geïmpregneerde folie roduceert voor de afwerking van multiplex en spaanplaat. De 'e staat South Carolina gevestigde fabriek, met een jaaromzet 25 miljoen gulden, wordt toegevoegd aan Akzo-Nobels on- erdeel Casco Products. Dat heeft al fabrieken in Canad, Frank- ijk, Maleisië, Duitsland, Zweden en Spanje. ireenpeace stopt blokkade soja-schip ntwerpen Greenpeace heeft gisteren aan het eind van cle mid- lagde blokkade beëindigd van een Pools schip met een lading enetisch gemanipuleerde sojabonen in de haven van Antwer- en. De milieuorganisatie moest dat van de rechter in Antwer- endoen. luperoude luizen in Vlaardingen lmrdingenArcheologen hebben in Vlaardingen luizen ont- ekt uit circa honderd na Christus, waarmee ze de oudsten van iuropa zijn. De luizenresten zateh in een luizenkam die temid- len van een blootgelegde afvalhoop uit die dagen werd ontdekt. )e vondst werd gedaan op het bedrijventerrein Hoogstad waar nderzoek wordt gedaan naar een dammen- en sluizenstelsel at in verschillende fasen is aangelegd. De oudste dam is rond .eventien voor Christus aangelegd. De jongste rond 100 na Ihristus. Onderzoek naar rare koeien haag» Minister Van Aartsen van landbouw wil enkele des- undigen onderzoek laten doen naar de algemene gezondheids- oestand van met name runderen op bedrijven in de Beetskoog- older. Aanleiding daartoe zijn een opvallend grote sterfte onder n afwijkingen van runderen in het betrokken gebied. Dat chrijft de bewindsman in een brief aan de vaste Kamercommis- ie van Landbouw. De Socialistische Partij drong eerder al aan p een diepgaand onderzoek. De fractie wees vooral op de mo- elijk ernstige vervuiling van de polder, ten oosten van Alkmaar. Staatssecretaris Nuis wil één publieke omroep die slag met de commerciëlen moet gaan leveren De omroepen met de meest uitgesproken identiteit moe ten het publieke bestel verlaten als ze niets van hun zelf standigheid willen opgeven. Alleen zo kan er na het jaar 2000 één publieke omroep ontstaan met voldoende slag vaardigheid temidden van de veelheid aan andere, com merciële media. Volgens de TROS koerst het kabinet rechtstreeks af op een staatsomroep, ook al spreekt staatssecretaris Nuis (media) dit tegen. gen het recht moeten behouden zelf uit te zenden. Slangen vindt het 'ongerijmd' dat omroepen van Nuis moeten proberen le den te werven voor minimaal 25 gulden, terwijl het in 2000 is af gelopen met de omroepvereni gingen. De Nederlandse kijker zal geen invloed meer kunnen uitoefe nen op het programmapakket waarvoor hij betaalt, aldus de TROS. KRO-voorzitter F. Slan gen vindt dat omroepverenigin- Het kabinet heeft gisteren zijn toekomstvisie ontvouwd over het voortbestaan van de publie ke radio en televisie. Er worden financiële maatregelen voorge steld om de publieke omroep tot de eeuwwisseling van een bankroet te redden. Eerder werd al bekend dat het lidmaat schap van een omroepvereni ging wordt opgehoogd tot 25 gulden, waarvan 15 gulden daadwerkelijk aan programma's moet worden besteed. Dit levert vijftig miljoen gulden op. Daarnaast wil het kabinet dat er doelmatiger wordt gewerkt bij de publieke omroep, wat een besparing van vijftig miljoen moet opleveren. Dat mag niet ten koste gaan van de program ma's. Zo hoopt men tekorten op te vangen die ontstaan door te ruglopende reclame-inkomsten. Nuis komt nog met zijn Con cessiewet, waarin de plaats en functie van de publieke omroep vanaf het jaar 2000 wordt gere geld. Hij wil nadrukkelijk niet toewerken naar een staatsom roep, maar naar een omroep „met een grote veelvormigheid waarin de huidige omroepvere nigingen een plaats kunnen vinden." Na de eeuwwisseling zou de ze omroep uit de belastingen kunnen worden betaald in plaats van uit kijk- en luister geld, zo oppert Nuis. De om roep moet absoluut onafhanke lijk kunnen functioneren. Vol gens hem staat het niet vast dat er drie publieke tv-netten en vijf publieke radiozenders blijven bestaan. De publieke omroep moet zich inhoudelijk vooral bezig houden met programma's op het vlak van educatie, cul tuur, nieuws en achtergronden van het nieuws. Het kabinet wil de publieke omroep veiligstel len zodat iedereen toegang houdt tot betaalbare, kwalitatief hoogwaardige informatie op ra dio en televisie. Kijk- en luistercijfers zouden De Erasmusbrug in Rotterdam is vandaag weer geopend voor alle verkeer. Gistermiddag werd de brug helemaal gesloten voor alle verkeer. Zodoende kon een hoogwerker de middelste tuien van de brug met koppelstukken aan elkaar verbinden. Dat is een noodoplossing, tot er een betere is gevonden. De tuien van de brug begon nen afgelopen maandag ver vaarlijk te trillen door de harde wind en de regen. Directeur Ch. de Wijs van de dienst ge meentewerken weersprak giste ren nog beweringen dat de brug niet goed genoeg zou zijn ge test. De gemeente heeft alleen een brugdeel laten testen in een windtunnel, maar niet de tuien. Deskundigen zijn het oneens over de vraag of de trillingen in de tuien zouden zijn gebleken in een windtunnel als de gehele brug op schaal zou zijn getest. Met name de invloed van regen is niet te simuleren, zegt De Wijs. Het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium, waar het aparte brugdeel op schaal is getest, weerspreekt dit, maar geeft toe dat de testresultaten met regen niet honderd procent betrouwbaar zijn. De Wijs wees ook de veron derstelling van sommige raads leden van de hand dat de sierlij ke brug, ontworpen door de Amsterdamse architect Ben van Berkel, 'te esthetisch' zou zijn, waardoor de techniek op de tweede plaats kwam. „De hele gebeurtenis hadden we niet ver wacht, het is waardeloos, maar de brug is niet risicovoller dan andere bruggen", stelt De Wijs. Er zijn hoe dan ook fouten ge maakt bij de berekeningen van de tuibevestigingen aan het brugdek en bij de schokdem pers die de zijwaartse trillingen moeten dempen. Er zijn ook verkeerde schokdempers ge kocht, maar dat zou niet de re den zijn van de ellende. Dijkstal stelt onderzoek in naar uitlekken namen kandidaten Het kabinet heeft de WD'er Jan Kamminga gisteren voorgedragen voor benoeming tot commissaris van de koningin in Gelderland. Hij volgt de D66'er Jan Terlouw op, die in decem ber met pensioen gaat. Kamminga kreeg de voorkeur boven ex-mi- nister van VROM en voormalig burgemeester van Breda Ed Nijpels, ook een WD'er en de huidige burgemeester van Heemstede, N. van den Broek (WD). De nieuwe commissaris was eerder onder meer partijvoorzitter van de WD en voorzitter van het Koninlijk Nederlands Ondemers Ver bond, de werkgeversorganisatie voor het mid den- en kleinbedrijf, die vorig jaar opging in MKB Nederland. De benoeming van Kamminga is in de Pro vinciale Staten van Gelderland overwegend po sitief ontvangen. Vooral de WD-fractie, die een uitgesproken voorkeur voor hem had, reageer de opgetogen. Fractievoorzitter Van Berkestijn roemde Kamminga's contacten met Den Haag en het bedrijfsleven. Haar PvdA-collega Scheerder is „niet onte vreden", al vindt hij dat Kamminga ervaring in het openbaar bestuur mist. Ook het CDA en SGP/RPF zijn content. Alleen Groen Links had liever Nijpels gehad, vanwege diens aandacht voor het milieu. Vice-premier Dijkstal noemde Kamminga gisteren een „zeer prominent bestuurder" die de weg weet in politiek Den Haag. Ook MKB Nederland vindt dat de provincie Gelderland boft dat zij iemand met „buitengewone kwali teiten" als commissaris krijgt. Nijpels nam de zaak sportief op. Hij felici teerde zijn „politieke vriend" en sprak de ver pachting uit dat die een goede commissaris zal zijn. Dat Nijpels achter het net vist heeft te ma- tan met zijn controverse met WD-leider Bol- tastein. In de jaren tachtig, toen beiden nog lid waren van de liberale Tweede-Kamerfractie, kwamen zij geregeld met elkaar in aanvaring. De vertrouwenscommissie van de provincie ld aan Nijpels de voorkeur gegeven. Kammin ga voldoet echter ook aan de criteria, van de commissie. Gelderland zocht iemand met goe de contacten in ambtelijk en politiek Den Haag en de Europese Unie. Met de benoeming van Kamminga komt een einde aan een periode van speculaties en lek ken van de namen van kandidaten. De kandi datuur van Kamminga, Nijpels en de anderen lag al vroeg op straat. Dijkstal heeft de rijksre cherche opdracht gegeven te onderzoeken wie daarvoor verantwoordelijk is. „Naar mate van de grootte van de steden en provincies is het moeilijker de vertrouwelijkheid te garanderen", zei Dijkstal gisteren. Hij noemde dat „een slechte zaak". Dat Gelderland nu een WD'er als commissa ris van de koningin krijgt hangt samen met een „deal" die op hoog politiek niveau is gesloten. Daarbij stonden de liberalen de provincie Gro ningen af aan de PvdA in ruil voor Gelderland, dat groter is en meer inwoners telt. D66 krijgt Flevoland en Utrecht na het afscheid van de commissarissen aldaar. Bolkestein heeft deze afspraak in maart van dit jaar openlijk toegege ven. Kamminga, afkomstig uit Groningen, is van huis uit makelaar. Naast voorzitter van de WD en MKB Nederland was hij ook bestuurslid van de Sociaal-Economische Raad en van de Eu ropese Unie voor het midden- en kleinbedrijf. Kamminga is zeer in zijn nopjes met de benoe ming. „Ik ben buitengewoon verheugd dat ik dit prachtige ambt mag uitoefenen." Hij weet nog niet in welke Gelderse gemeente hij gaat wonen. Kamminga gaat als commissaris te -Gelderland een paar provincies verder. Hij was, is en blijft evenwel een Groninger. Sprekend voorbeeld is een ontboezeming in juni dit jaar in de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoul. Kamminga maakt dan deel uit van een economische missie al daar in het kielzog van premier Kok en staats secretaris Van Dok. In de lift van het gigantisch hoge Grand Hyatt Hotel verzucht een journalist „we gaan wel godvergeten hoog, hè." Kammin ga: „Kan wel zijn,maar toch gaat er niets bo ven Groningen." Hoogwerkers leggen de laatste hand aan de tuien van de Erasmusbrug. 'Bewijs van Haagse bemoeienis met uitwijzing Oltmans gevonden' amsterdam ronald frisart pet Haagse ministerie van bui tenlandse zaken en Nederland se inlichtingendiensten hebben gezorgd dat journalist Willem Oltmans in 1992 Zuid-Afrika, waar hij toen woonde, moest verlaten. Daarvoor is in Zuid- Afrika schriftelijk bewijs gevon den. Ook kunnen getuigen het bevestigen. Oltmans en zijn ad vocate E. Pasman hebben dat gisteren tegenover deze krant verklaard. De journalist en zijn raadslie den E. Pasman en P. Nicolaï keerden deze week terug van een bezoek aan Zuid-Afrika. „Het was een vruchtbare reis", aldus Pasman, die de Amster dammer terzijde staat in zijn proces tegen de Staat. Oltmans eist zo'n drie miljoen gulden schadevergoeding omdat de overheid hem sinds 1956 in zijn werk zou hebben gedwars boomd. Donderdag wordt de zaak bij de Haagse rechtbank voortgezet. Over de procesgang van de afgelopen maanden doet Olt mans verslag in het vlugschrift Over Haagse bedriegers en de strijd om de waarheid van een journalist, dat de Bredase uitge verij Papieren Tijger komende week publiceert. Hij hekelt daarin onder anderen secretaris H.Verploeg van de journalis tenvakbond NVJ, die Oltmans' juridische strijd tot voor kort fi nancieel steunde. Volgens de journalist had Verploeg afgelo pen zomer, buiten Oltmans en diens advocaten om, 'clande stiene contacten met mijn vij anden'. Ook zou Verploeg heb ben geëist dat mr. Pasman zich niet meer met de zaak zou be moeien, omdat ze te fel zou zijn. -MiMiMüi- wjsm deLamp van Rob Wermenbol is een veelgeroemd functioneel ontwerp van volkunststof met ingebouwde schakelaar. Nu ais speciale kennis makingsaanbieding bij bezoek aan ons design centrum! Tijdelijk incl. PL-lichtelement en zolang de voorraad strekt: indoorO DESIGNCENTRUM in de toekomst mede bepalend kunnen zijn voor de beoorde ling of de publieke omroep vol doet aan haar opdracht. Om roepverkiezingen, waarbij kij kers rechtstreeks stemmen op een bepaalde omroepvereni ging, vindt Nuis 'een te zwaar middel'. Volgens Nuis is er politieke duidelijkheid nodig met betrek king tot het toekomstige publie ke bestel „om te voorkomen dat een neerwaartse spiraal van da lende kijkcijfers en financiën in beweging wordt gezet, zoals in België de BRTN heeft onder vonden." Verdachte van moord vrij na DNA-onderzoek Een 45-jarige man uit St. Wille- brord die wordt verdacht van de moord op een 18-jarig meisje uit Etten-Leur is gisteren vrijge laten door het de rechtbank van Breda. DNA-onderzoek wees uit dat het op de kleding van het meisje aangetroffen sperma niet van de verdachte is. Volgens een woordvoerster van het parket in Breda staat niet vast dat de man onschuldig is aan de moord. Hij blijft daar van wel verdacht. Het lijk van het meisje werd in juni 1991 aangetroffen nabij de vuilstortplaats De Kragge in Bergen op Zoom. Ze is gewurgd. De Willebrorder kwam in okto ber 1992 al als mogelijke ver dachte in beeld. Zijn ex-vrien- din vertelde de politie toen dat de man tegenover haai- de moord had bekend. Onderzoek leverde geen bewijs op. De poli tie hoorde de man wel, maar hield hem niet aan. Onlangs herhaalde de vrouw haar be schuldiging in een tv-program- ma. Zij kwam met details die niet eerder bekend waren. RPF: Bezitter van kinderporno ook strafbaar putten anp Niet alleen de productie, maar ook het bezit van kinderporno moet strafbaar worden gesteld. Dat heeft RPF-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, L. van Dij- ke, vandaag gezegd tijdens de federatieraad van zijn partij in Putten. Van Dijke wil dat de zedelijk heidswetgeving strenger wordt aangepast dan het kabinet van plan is. De regering vindt het aanpakken van het bezit van kinderporno problematisch omdat de privacy er teveel door zou worden aangetast. Van Dijke: „Alsof het voor de schending van de persoonlijke levenssfeer van een slachtoffer van kinderporno wat uitmaakt of er één of honderd foto's van het misbruik zijn gemaakt." Netelenbos pakt seksuele intimidatie aan den haag anp Staatssecretaris Netelenbos van onderwijs heeft gisteren een aantal maatregelen aangekon digd om seksuele intimidatie in het onderwijs beter te voorko men en te bestrijden. Ze wil gaan werken met gedragscodes en een klachtenregeling. Ook krijgen alle schoolbesturen de plicht aangifte te doen als ze vermoeden dat er een strafbaar feit is gebeurd. Dat heeft ze aan de Tweede Kamer geschreven. Aanleiding voor de maatregelen zijn de ge vallen van ernstige seksuele in timidatie die het afgelopen jaar naar buiten zijn gekomen, zoals op de Guido de Brèsschool in Amersfoort, en een rapport van de onderwijsinspectie over seksuele intimidatie. Minister Borst van volksge zondheid maakte gisteren be kend voor de versterking van de hulp aan slachtoffers van seksu eel geweld met ingang 1997 binnen het Riagg-kader jaarlijks twee miljoen gulden extra be schikbaar te stellen. Zowel hui dige als toekomstige beroeps krachten in onderwijs, moeten beschikken over de basiskennis en -vaardigheden om seksueel geweld te signaleren en vervol gens adequaat te reageren. Netelenbos wil vertrouwens personen aanstellen op scholen die klagers van seksueel geweld aanhoren en eventueel actie ondernemen. Verder is perso neel verplicht om gevallen te melden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3