I .PORT De pet op en de kraag omhoog 'Betaald zaalvoetbal, dat wordt de toekomst' ZATERDAG 9 NOVEMBER 1996 Ruim een maand geleden beleefde Pierre van Hooijdonk de meest bizarre week uit zijn voetballoopbaan. Twee doelpunten in drie minuten scoorde hij namens het Nederlands elftal tegen Wales, zo'n veertig uur later volgde een verbanning naar de bijvelden van Celtic. Pierre van Hooijdonk, frontsoldaat van Oranje, was en is nog steeds verwikkeld in een koude oorlog met zijn broodheer. Terwijl de controverse met trainer Burns en voorzitter McMann het kookpunt nadert, bereidt Van Hooijdonk zich met Oranje voor op de return tegen Wales. Vlak voor vertrek naar Nederland deed de spits in Glasgow zijn zegje. Pierre van Hooijdonk: „Achteraf gezien is mijn l< De vrije vogel is gekooid in Glasgow. In Schotland bereikte Pierre van Hooijdonk (26) waar hij in eigen land zo naar snakte, internationale erkenning en roem. Maar de tol is hoog. In een stad waar voetbal letterlijk religie is, leidt sociaal dier Van Hooijdonk een teruggetrokken bestaan. De populaire pinch-hitter van Oranje en topscorer van Schoüand is heilig verklaard door het katholieke deel van Glasgow. En dat brengt consequenties met zich mee. „Vorige week nog", vertelt Van Hooijdonk „ik ging tennissen met een ploegmaat van me. Binnen vijf minuten konden we weer stoppen. De hele baan krioelde van de kinderen. Dat kan dus ook al niet meer." Dan legt hij zijn mes en vork neer. De ober van het restaurant belieft een hand tekening. Van Hooijdonk blijft vriendelijk, dat is hij van nature, maar slaakt een zucht als de man uit het gezichtsveld is verdwenen. En zegt: „Eigenlijk is het heel tegenstrijdig. In Nederland klagen top sporters over gebrek aan waardering en de nuchterheid. In het buitenland is dat res pect er wél, maar daar moet je dan bijna al je privacy voor inleveren. Ik kom hier bij na nergens meer, zit vaak thuis. De stad ga ik in met een pet op en mijn kraag om hoog en in kroegen kom ik al helemaal niet meer. Sociaal gezien lever ik veel in hier, dat is niet gemakkelijk. Zeker voor ie mand die graag onder de mensen is, zoals ik. Dat ik mijn vrije tijd niet kan invullen zoals ik dat zou wilen, daar heb ik wel eens moeite mee. Hij vertelt, ter illustratie, een anekdote. „Het eerste halfjaar woonde ik hier alleen. Toen Mitchel van der Gaag in die periode bij Motherwell een contract tekende, zat hij de eerste paar weken bij me in huis. Wordt er op een dag aangebeld. Stond daar een jongetje die in opdracht van zijn moeder kwam vragen wat voor soort rela tie ik eigenlijk met Mitchel had. Nu lach ik erom, maar het geeft aan hoezeer je in de gaten wordt gehouden. Iedereen wil wat van je, staart je aan. Van binnenuit veran der ik niet, dat wil ik ook absoluut niet. Maar door alle aandacht verandert je hou dingwél. Jammer is dat." Vandaar ook dat de navelstreng met Ne derland nog steeds Volledig intact is. Als de Schotse competitie even stilligt vanwe ge interland-besognes, laat Van Hooijdonk de opgejaagde geest masseren in gemoedelijk Breda. „Eén van de eerste dingen die ik dan doe, is een broodje filet americain halen. Even gezellig bij NAC langs, verder naar mijn ouders, oma en beste vrienden. En niet te vergeten naar mijn kleine bruine stamkroegje in Breda. Die dagen merk ik dat de Nederlandse nuchterheid me goed doet. Terwijl je, als je er speelt, meer respect wil van die nuchtere Hollanders. Dat bedoel ik nou met dat tegenstrijdige." Respect kreeg Van Hooijdonk in zijn Nederlandse jaren slechts in beperkte ma te. Hij kwam van laag, W Steenbergen, en deed vervolgens bij RBC en NAC wat hij nu ook bij Celtic doet: heel veel scoren. Maar constant was er twijfel, over de vraag of hij dat ook op het hoogste niveau zou kunnen. Niet bij hemzelf, maar bij de bui tenwacht. „Daarom ben ik ook zo blij dat ik nu heb bewezen dat ik het ook bij Celtic en Oranje kan. Achteraf gezien is mijn loopbaan ideaal opgebouwd. Toen ik veertien was keerde ik van NAC weer te rug naar mijn amateurclub. Toen dacht ik dat mijn droom, profvoetballer worden, niet bewaarheid zou worden. Nu zeg ik: als ik toen bij NAC was gebleven had ik veel gemist. Nu ben ik tóch profvoetballer en in mijn jeugdjaren had ik ook mijn avondjes uit. Perfect zo." Een zondagskind noemt hij zichzelf wel eens en in Glasgow bleek tijdens zijn eer ste volledige seizoen eens te meer waar om. Van Hooijdonk werd vorig jaar met 26 doelpunten topscorer van Schotland en voldeed daarmee aan de hooggespannen verwachtingen. Hier nu ligt de kiem van het uit de pan gerezen conflict met de clubleiding. Van Hooijdonk had een mon delinge toezegging dat zijn huidige con tract zou worden verbeterd bij gebleken geschiktheid. Het selectieve geheugen van clubeigenaar McMann dreef Van Hooijdonk de afgelopen maanden tot ra zernij. Vijf keer zaten ze rond de tafel, nooit kwamen ze dichter tot elkaar. De spits slaat de enige zwarte bladzijde uit zijn jongensboek open en draagt voor: „Het ergste vind ik dat die man zijn af spraken niet nakomt. De eerste keer dreig de ik met vertrek en toen begon het ge zeik. De meest absurde onzin werd er over me naar buiten bebracht. Op tv hoorde ik bedragen die ik zou eisen, die mij totaal i ideaal opgebouwd. onbekend waren. „Ik zou weigeren om aan liefdadig- heidsdingen mee te doen", vervolgt Van Hooijdonk met een schamper lachje. „Ik zou niet meer met de Celtic-krant willen praten, ik zou nooit een warming up wil len doen, weet ik veel wat voor ongein ik allemaal over me heen kreeg. Ze probeer den me af te schilderen als een geldwolf, terwijl ik alleen maar vraag of er afspraken fatsoenlijk kunnen worden nagekomen. Het gaat nu hard tegen hard, de gesprek ken zijn heel emotioneel. Vorige week stond ik na achttien minuten alweer bui ten met mijn zaakwaarnemer. Er valt ei genlijk niet meer over te praten. Deze hele affaire raakt me diep. Ik ben een vrolijke jongen, lach altijd en zie van alles de posi tieve kanten, maar dit doet pijn. Ik ben enorm beschadigd door mijn eigen club en het gaat maar door. Het is inmiddels verworden tot een groot steekspel, om de media te beïnvloeden. En die brengen al die onzin over mij naar buiten. De Schotse pers hoeft bij mij dan ook niet meer aan te kloppen. Iedereen krijgt in het leven wat- ie verdient en zij krijgen dus helemaal niets van me." Het voorlopige dieptepunt van de vete tussen Van Hooijdonk en Celtic voltrok zich vijf weken geleden. Twee dagen na zijn bewierookte invalbeurt in Wales werd Van Hooijdonk, tot ontsteltenis van zijn mededespelers, doodleuk verbannen naar de B-selectie van Celtic. Zoals hij al vaker was veroordeeld tot meetrainen met de jeugdselectie. Totdat de vuilspuitende trainer Burns niet anders kon dan gehoor geven aan de aanzwellende roep om de topscorer. En Van Hooijdonk, het zon dagskind, sloeg meteen weer driftig aan het scoren. Zoals hij dat op cruciale mo menten gewend is te doen. Intussen wachten Engelse en Nederlandse clubs de ontwikkelingen op Parkhead gespannen af. Aston Villa heeft belangstelling, Black- bum Rovers ook en PSV heeft bij zijn be langenbehartiger al geïnformeerd naar de vraagprijs. Van Hooijdonk, met een con tract tot medio 1998: „Over mijn toekomst kan ik niets zinnigs zeggen. Celtic is een prachtige club, maar op deze manier ma ken ze me het niet gemakkelijk. Ik ga me met Rob Jansen beraden over wat nu ver der te doen." Verlichting in deze sombere tijden wordt geboden door bondscoach Guus Hiddink. Drie invalbeurten uitgesmeerd over twee jaar bezorgden Van Hooijdonk tot vanavond 69 speelminuten in Oranje, maar dat aantal zal snel oplopen. Alhoe wel? „Het klinkt misschien gek, maar ik zie mezelf niet als de aangewezen basis-spits voor Oranje. Als ik mezelf vergelijk met de andere spitsen, met technisch bijna vol maakte spelers als Dennis Bergkamp en Patrick Kluivert, past de rol van pinch-hit ter mij het best. Je moet jezelf niet onder maar ook niet overschatten. Ik moet rea listisch zijn. Ik ken mijn eigen kwaliteiten en zo wil ik dat ik later, als ik gestopt ben met voetballen, in de herinnering voortle ven. Als een spits die op elk niveau scoor de. En als een jongen die ondanks het suc ces dezelfde persoon is gebleven. Open en vriendelijk." In Haarlem begon in 1987 een zaalvoet balclubje dat de naam droeg van een eet café, Hindstore. Vanaf de oprichting werd het team elk jaar kampioen. Dit sei zoen debuteert de vereniging in de eredi visie en ook op het hoogste niveau is ZVS- IHindstore na acht wedstrijden koploper. De afloop van het sprookje laat zich ra den. Zomaar een thuiswedstrijd van Hindstore, vorige week vrijdag. In de Tetterode-hal omzomen 400 toeschouwers het speelveld voor het duel tegen Kras Boys. Een van hen is Rinus Israel, een trouwe klant bij wedstrijden van de kersverse eredivisio- nist uit Haarlem. De combinatie 'IJzeren Rinus', de man van de bloedstollende tackles, en zaalvoetbal roept vraagtekens op. „Ik heb me vroeger altijd afgezet tegen dit spelletje, maar vind het nu wel leuk," zegt de voormalige assistent-bondscoach die het momenteel rustig heeft. Israel treedt wel eens op als 'gastoefenmeester' tijdens trainingen van Hindstore. Hij pro beert zijn bemoeienissen te ontkennen, maar zijn sympathie voor het indoor-voet bal is niet te verhullen. Hindstore is de grootste succesformule van het zaalvoetbal in Nederland. Top clubs als 't Hoornsche Veerhuys en Bunga Melati zijn opgeschrikt door de komst van de Haarlemse groeibriljant. Onlangs speelde Hindstore in Tilburg de uitwed strijd tegen Bunga Melati. Een beladen duel, want dit seizoen' verkasten drie spe lers van de Brabantse club naar Hindstore. De 'zaalvoetbalkoning' van Nederland, Edwin Grünholz, kwam samen met Joop Ludwig en Fico Yussef de gelederen van de promovendus versterken. Voor 1000 man werd Bunga Melati, dat bijna drie seizoenen lang geen competitiewedstrijd had verloren, verslagen met 4-7. Een klei ne aardschok in de zaal. De sensatie van de eredivisie - die zich gesponsord weet door Interwetten Wien, een Oostenrijks wedkantoor - staat echter al weer snel met beide benen op de grond. Tegen Kras Boys wordt (na een 5-2 voor sprong) een smadelijke 5-8 nederlaag ge leden. Als Hindstore wint ligt het aan Edwin Grünholz, dis de ploeg verliest ook. Alles draait om de balvirtuoos die weigert mee te verdedigen, maar bij balbezit on navolgbare acties maakt, soms tot in het oneindige. Het incasseringsvermogen van zijn me- Zomaar een thuiswedstrijd van Hindstore. In de Tetterode-hal omzomen 400 toeschouwers het speelveld. despelers is enorm. Zij moeten verdedigen of lopen zich vrij tot ze een ons wegen, maar krijgen de bal zelden aangespeeld. Niemand moppert, of het moet binnens monds zijn. Het collectief van Hindstore luistert naar de naam van een individu. Trainer Melbi Raboen en zijn assistent Keith Masefield laten Grünholz in zijn waarde en bedenken geen patronen of systemen omdat die niet besteed zijn aan een team met de 'indoor Romario' in de gelederen. „Maar het blijft wel een beetje gevaarlijk om zo afhankelijk te zijn van een speler", aldus Raboen, die buiten de zaal bekend is als trainer van Holland en kampioenenmaker van diverse andere topamateurclubs. Radjin de Haan - hij speelt al sinds de oprichting bij Hindstore en begon in de vierde klasse waarna hij acht promoties op rij beleefde - vindt dat niemand moeilijk moet en mag doen. „Van de twintig wed strijden die wij spelen worden er zeven tien gewonnen door Edwin Grünholz. Te gen Kras Boys loopt het toevallig een keer fout af, maar hij kan er ook in vijf minuten opeens een stuk of vier maken, dat heb ik vaak zat meegemaakt. Ik ben blij dat hij bij ons speelt." Inderdaad, hij zal bij de vijand spelen, dan ben je verder van huis. Zaalvoetbal in de eredivisie is het aan zien waard, niet alleen vanwege circus Grünholz. Het spel is snel, flitsend, tac tisch hoogstaand en wordt gespeeld door topamateurs. Het is de enige klasse waarin twee arbiters de wedstrijd leiden (in de la gere klassen wordt er geen scheidsrechter aangewezen voor een wedstrijd vanwege een tekort). Er kan per helft een time-out worden aangevraagd. De eredivisie heeft zijn eigen wetten. Toch houdt het zaalvoetbal al jaren dat imago van 'slap aftreksel'. Het wordt door velen als surrogaat gezien, een spelletje dat veel veldvoetballers 'erbij doen', soms tot grote ergernis van hun veldtrainers. Al le spelers van Hindstore hebben op zater dag of zondag hun veldwedstrijd nadat ze op vrijdag hebben 'gezaaid'. Zo zit bij voorbeeld keeper. Serge van Lent bij Zand- voortmeeuwen, Patrick Scheurwater en Richard Wijkhuizen spelen bij Noordwijk, Radjin de Haan voetbalt bij Holland, Smerko Kroszynski bij OSV, Marciano Bouman bij ZPC, Jim Charité bij Scheve- ningen, Joop Ludwig en Fico Yussef bij SOA in Den Haag. Grünholz was tot voor kort semi-prof bij RBC, maar zoals wel eerder in zijn loop baan botsten de zaal- en veldbelangen. Hij FOTO UNITED PHOTO'S DE BOER kan zich voorlopig concentreren op Hind store en Oranje. Volgens De Haan gaan zaal en veld wel samen, fysiek gezien. „Ik heb nooit anders gedaan. Vrijdag in de zaal en zaterdag of zondag op het veld. Ik moet wel zeggen dat het zwaarder wordt naarmate je hoger gaat spelen in de zaal. Bovendien, ik ben 27, voor iemand van 34 wordt het misschien te veel." Patrick Scheurwater van Noordwijk trekt het ook al jaren. Hij speelt momen teel de pannen van het dak, op vrijdag bij Hindstore, op zaterdag bij Noordwijk. Dan hoor je de supporters niet klagen. En de speler ook niet. „Als je lekker in je vel zit, kun je veel inspanning verdragen. Toch voel je wel eens wat op zaterdag, want je reist soms op vrijdag half Nederland door voor een uitwedstrijd." Scheurwater speelde jaren geleden betaald voetbal bij Haarlem, maar de Noordwijker keerde te rug naar de zaterdagtopper in zijn woon plaats. Hij voelt zich nu, 25 jaar, in de kracht en vorm van zijn leven. „Zoals ik me nu voel wil ik graag nog een keer terug in het betaalde voetbal. Mijn laatste kans wil ik pakken." De meeste voetballers in Nederland kunnen geen keuze maken tussen het veld en de zaal. Maar de KNVB gaat de spelers een handje helpen. In de toekomst wil de bond dat een speler de status heeft van zaalvoetballer of veldvoetballer, maar niet meer allebei tegelijk. De beste zaalvoetbal landen in de wereld - Italië, Spanje en Bra zilië - kennen deze ontwikkeling al. Daar worden licenties verstrekt aan spelers, waarbij ze moeten kiezen uit de zaal en het veld. Volgens Dick Snoek, woordvoerder en wedstrijdcoördinator van Hindstore, kan deze trend niet snel genoeg gaan. „Zaalvoetbal en veldvoetbal blijven nu nog steeds botsen, ook al is het denk ik best te combineren, zeker als amateurvoetballer. Maar het is goed als je een splitsing hebt. Nu ligt Oranje achter bij landen die al pro fessioneel zaalvoetbal bedrijven." Volgens Joop Ludwig, die net als Grün holz gisteren vertrok naar de WK in Spanje, wordt zaalvoetbal in de komende jaren een specialisatie. Nu trainen de spelers van Hindstore bijvoorbeeld twee keer per maand vanwege hun veldbesognes. „Je komt voor de keuze te staan en dat is mis schien maar goed." De Haan: „Het is geen spelletje of hobby meer, het gaat steeds meer in de richting van topsport." Snoek: „Ron Groenewoud, de bondscoach, wil het liefst geen veldvoetballers meer in de toe komst." Hagenees Dick Snoek draait al meer dan twintig jaar mee in het overdekte voetbal. Hij richtte ooit een familieteam op en noemde het Familievereniging Snoekie. FV Snoekie werd een begrip in de Haagse re gio en ging naar de landelijke top,'maar de oprichter kreeg heibel met de achterban en wilde weg. Door Hindstore werd hij met open armen ontvangen vanwege zijn ken nis en connecties. „Ik ben een zaalvoetbal- dier en wil het beste voor deze sport, die volgens mij gaat groeien. Ook qua belang stelling van spelers, supporters, media en sponsors. Veel mensen zeggen dat je het zaalvoetbal moet veranderen met boar dings en dergelijke. Ben ik het niet mee eens. Het moet voetbal blijven, zonder tier lantijnen." De zaalvoetballers krijgen nu nog een onkostenvergoeding zoals dat zo keurig heet. Snoek denkt dat ook de vergoedingen in de toekomst veranderen. „De KNVB is er meer mee bezig. Twintig jaar lang deden ze het zaalvoetbal erbij, net als de spelers. Een commissie was er in Zeist, meer niet. Als er straks een splitsing komt en de KNVB maakt er werk van dan stappen er goede spelers, ook uit het profvoetbal, over naar de zaal. Betaald zaalvoetbal, dat wordt de toekomst." Mr. Jones Vinnie Jones is in het land. Het Nederlands elftal is dus gewaar schuwd, want op het Neder landse voetbal heeft Vinnie het niet zo. Wat Jones mateloos irri teert aan ons voetbal is ons bal bezit. Ons balbezit is overal in de wereld gevreesd, maar niemand die er zich zo over opwindt als Vinnie Jones. De vernederende statistiekjes op het tv-scherm tijdens de grote internationale krachtmetingen drijven Jones tot een ongekende razernij. Ajax 65% balbezit, Rangers 35% balbezit. Je kunt op zo'n moment beter niet bij Jones in de buurt zijn. Er gebeuren dan de verschrikkelijk ste dingen met Jones, dingen die hij niet in de hand heeft. Overal jeuk. Buikkrampen. De neiging hard te vloeken. Ajax heeft de bal nu al weer anderhalve mi nuutonafgebroken in bezit, de Rangers krijgen geen poot aan de grond, laat staan aan de bal. De Britse commentator refereert aan die beruchte wedstrijd in Li verpool, toen het Nederlands elf tal de Ieren zoekspeelde met 72% balbezit tegen 28%. Halverwege de eerste helft had Vinnie toen al bijna de marmeren asbak, een erfstuk, door de tv gesmeten, maar van de woede was zijn hand gaan trillen, uiteindelijk was door mond-op-mond-be ademingzijn leven gered en toen hij bijkwam lag hij in een privé- kliniek voor zwaar depressieven. Nog altijd rennen de Rangers als kippen zonder kop achter de bal aan, in het beeld verschijnt up to date-informatie, 69% balbezit voor the Dutchmen, Jones krijgt een benauwdheidsaanval, eet de goudvis op, scheldt de Rangers verrot, fucking, fucking Rangers en staat op het punt het gehele Verenigd Koninkrijk op te bla zen, gelukkig zorgt de telefoon voor afleiding de manager van Wales, of het Vinnie uitkomt zijn land te vertegenwoordigen in Eindhoven? Spelers van het type Vinnie zijn zeldzaam. Barcelona heeft uit voorzorg voor een overhoopte Europa Cup-loting tegen Jones'club nu al de benen van Ronaldo voor 60 miljoen dollar verzekerd, en dit betreft nog slechts het gedeelte onder de knie. Drie jaar geleden is er een video band op de markt gebracht van de 100 gemeenste overtredingen van Vinnie. Een kassucces, ook naar Hollywood-maatstaven ge meten. Jones sleepte voor zijn meeslepende rol van Jones diver se hoge filmonderscheidingen in de wacht. Helaas kon de uitrei king van de prijs voor de beste mannelijke bijrol geen doorgang vinden, de kandidaat hiervoor was na tweeënhalf jaar kunst matige voeding weliswaar weer voorzichtig wat begonnen met yoghurt, maar werd tot een dankwoord nog niet in staat ge acht. De Nederlandse televisie slaagde er eergisteren in de beroemde voetballer Vincent Jones kort te interviewen. Voor de verslagge ver, gekleed in kogelvrij vesten maliënkolder, was een unieke levensverzekering afgeslo tende luchtmacht had drie helikopters ingezet. Vinnie zat er op zijn gemak bij, modieuze honkbalcap op, goed humeur en zelfs deed hij zijn best om vriendelijk in de camera te kijken, hierdoor ontstond een grimas waarvan nog een varken dat juist het abattoir heeft over leefd flauwvallen zöu. - Mr. Jones, U staat bekend als een gemene speler. Ik wil altijd winnen. - Maar u staat bekend als een gemene speler. Ik tackle graag. - Maar zelfs in Engeland vindt men uw tackles gemeen. Wie niet getackled wil worden, moet gaan basketballen (spreekt dit uit als een heel vies woord, basketbal moet in het lexicon van Jones mietjessport nummer één zijn). - Is het uw opdracht om zo ge meen te zijn? Mijn opdracht is het de bal te veroveren. - U bent zo ongelooflijk gemeen dat er wel eens gedacht wordt dat u aan al uw tegenstanders een hekel heeft. Dat valt reuze mee. Ik haat ze alleen als ze aan de bal zijn. Ik kan daar niet goed tegen, tegen balbezit. Ik haat balbezit. - U speelt dus zo gemeen, al leen omdat u wilt winnen? Ja. - En als winnen niet lukt? Dan pas word ik soms een klein

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21