'Die indianenverhalen zijn bijna niet recht te breien' Feiten &Meningen Ranzig kokosbrood Kabinet moet lot verbinden aan Groene Hart-tracé Service op z'n Duits ZATERDAG 9 NOVEMBER 1996 U M N Haast niets, zo heb ik in de loop der jaren geleerd, is moeilijker dan 't vangen van de huismuis. Met een splinternieuwe klapval van één gulden vijfenzestig gemene krengen trouwens! kun je één muis van gen, maar daarna geurt de val blijkbaar zo sterk naar bloed en dood dat geen muis zich zelfs maar in de buurt waagt. Goed: je kunt die val uitkoken, maar ook dan vang je er doorgaans niets meer mee. Dan staat zo'n gespannen val in een donker hoekje weg te roesten, en vergeet je hem. En op een dag wil je wat pakken, BENG, je wijs vinger half vermorzeld. Alleen als je per gevangen huismuis 1,65 wil neertellen, blijf je succes boeken. Maar ja, daar ben ik te zuinig voor. Dus streef ik al jaren vreedzame coëxistentie na. Al wat eetbaar is, stop ik in goed afgesloten bussen en potten, en ik zorg ervoor dat er nergens kruimels blijven liggen. Niettemin hoor je ze, vooral 's nachts, vrijwel onophoudelijk achter het behang trippelen, rennen, feest vieren, zogen, smakken en hartstochtelijk piepen. Soms hoor je ze zelfs als je in bed ligt, boven je hoofd tussen de plafonds, luidruchtig van die bewegingen ma ken 'als zijnde ge trouwd'. En 't erg ste is dan nog dat je zeker weet dat ze geen yoorbe- hoedmiddelen ge bruiken, dus dat er na pakweg 21 da gen zes tot dertien nieuwe trippelaars geboren zullen worden, die al na zes weken zelf ook weer in zijn voor een onveilig vrij erijtje. Laat ik nu echter onlangs een ont dekking gedaan hebben die de strijd tegen de huismuis een heel nieuwe wending kan geven! Hanneke wil af en toe wel eens ik begrijp daar overigens niets van, ik vind 't ronduit vies kokosbrood als beleg ge bruiken. Laatst had ze in de supermarkt weer zo'n pak gruwel aangeschaft. Het bleek reeds ranzig te zijn. Derhalve was 't, half uitgepakt, een nacht op 't aanrecht blij ven liggen. De volgende dag bleek het niet alleen aan alle kanten aangevreten te zijn, maar lag er een fraai cirkelvormige, dikke laag kleine pottertjes omheen. Muizenkeu teltjes, besefte ik terstond, en dadelijk ook flitste door mij heen: blijkbaar zijn deze on uitroeibare schepseltjes verzot op ranzig kokosbrood. Nog diezelfde dag heb ik een paar ver roeste klapvallen gezet met ranzig kokos brood als lokaas. Terwijl ik val nummer twee nog in een donker hoekje plaatste, hoorde ik nummer één al dichtldappen. Er zat een dikke mannetjesmuis in. Tonnetje rond van het kokosbrood! Sindsdien vang ik met dat ranzige kokos brood, en af en toe met die gemene, on sympathieke klapvallen, maar vooral met vallen waarmee je de huismuizen levend kunt verschalken, nu al wekenlang gemid deld elke dag twee huismuizen! Het ranzige kokosbrood is inmiddels op, ik heb al twee maal nieuw kokosbrood aangeschaft, dat ditmaal nog niet ranzig bleek, maar 't ra zendsnel wordt als je 't ook maar even laat staan. Waar laat u overigens al die levend ge vangen huismuizen, zult u zich afvragen? Die heb ik tot nu toe, op donkere avonden, steeds gedropt in de voortuintjes van rijexa- minatoren. Premier Kok is al in de volgen de eeuw gearriveerd, en regeert sinds enige tijd over zijn ter mijn heen. Nederland moet worden klaargestoomd voor de volgende eeuw. Eindelijk weer grote uitdagingen in het ver schiet. En terwijl de Ameri kaanse president Clinton in overdrachtelijke zin 'een brug bouwt naar de 21ste eeuw', spreekt Kok over echte, harde infrastructuur: wegen, snelle treinen, vrachtspoor, tweede nationale luchthaven. Het kabinet wekt de indruk begrepen te hebben dat er met grote urgentie nagedacht en gewerkt moet worden aan de herinrich ting van vooral westelijk Nederland. De Be tuwelijn, HSL en bescheidener stapjes als extra rijstroken, het variabiliseren van de autokosten: hogere benzineaccijns, lagere motorrijtuigenbelasting moeten mensen uit de auto krijgen. Het is opvallepd hoe juist bij deze kwesties de Kamer dwars ligt. De conflicten met het kabinet worden uitgevochten over de toe komstthema's. De WD, belangrijkste aan voerder van de strijd tegen een hogere ben zineaccijns, blijkt nog steeds een ouderwet se auto-partij. Het CDA is tegen vanwege haar oppositierol en zolang de variabilise- ring van de autokosten nog niet expliciet in het partijprogramma staat. Bij het vaststellen van het tracé van de Hoge Snelheids Lijn is iets soortgelijks aan de hand. PvdA, CDA, D66 hebben zich tegen de Groene Hartvariant verklaard, om ver schillende redenen. Gemeenschappelijk in het verzet tegen een doorsnijding van het Groene Hart is de gedachte dat ouderwetse oplossingen blijven voldoen. Een kromme-tenendebat volg de, afgelopen week. Twee woordvoerders bereikten het absolute nulpunt in de discus sie over de snelle trein. Gerd Leers (CDA) en Peter van Heemst (PvdA) slaagden erin de herinrichting van de Randstad terug te brengen tot het soort dorpspolitieke navelstaarderij waardoor kiezers zich van het Binnenhof afwenden. Kok kan zich daar natuurlijk niet van afwenden. De Kamer legitimeert zijn kabinet. Maar hij hoeft zich ook niet teveel aan te trekken van zoveel parlementair onvermogen. Van Heemst en zijn D66-collega Versnel hebben al laten weten desnoods te buigen voor het kabinet. Het 'politieke positiespel' zoals het gebuitel van CDA, PvdA en D66 werd ge noemd, raakt de kabinetskeuze helemaal niet. Toch mag Kok zijn principiële keuze voor een optimale HSL nu best wel zwaarder aanzetten. Toen het WD/CDA-verzet tegen de hogere benzineaccijns leidde tot een motie die het mobiliteitsbeleid van het ka binet deels onderuit haalt, klonk, bijna ter loops, de waarschuwing van de premier dat dat leidt tot een kabinetscrisis. Dat het daar niet van komt, weet Kok. De paarse fracties worden al nerveus bij de ge dachte. Veel geloofwaardiger zou het zijn als het kabinet zijn lot verbindt aan de keus voor het Groene Hart-tracé. Het gaat, zoals gezegd, om een principiële kwestie die het bestaan van een volgende generatie raakt, om veel geld, en dus om veel politiek pres tige. DEN HAAG MAURICE WILBRINK Directeur Lantain: „Pure misleiding! Er gaan helemaal geen banen verloren, er ko men juist nieuwe bij." foto cpd jaap de boer NS-directeur Lantain beschuldigt bonden van misleiding Telefonische spreekuren van de directie, een waar informatie-offensief via managers naar de werkvloer en een persoonlijke brief van de hoogste baas voor ieder personeelslid. De leiding van NS Reizigers (11.000 mede werkers) is een week na het stuklopen van de CAO-onderhandelingen bezig met een uiterste krachtsinspanning om te voorkomen dat eind deze maand een staking uitbreekt. De vakbonden spreken geïrri teerd van 'huilverhalen' en 'stemmingmakerij', maar vol gens directeur personeel en or ganisatie R. Lantain van NS Rei zigers is in werkelijkheid sprake van een strijd tegen bewuste misleiding door diezelfde bon den. „Want als er een staking komt, is die puur gebaseerd op hun indianenverhalen. De bon den laten niet na het manage ment van NS af te schilderen als een club die er slechts op uit is de arbeidsomstandigheden te verslechteren. Ten onrechte, want in werkelijkheid hebben wij een CAO-bod gedaan dat zijn weerga in Nederland niet kent." Een 36-urige werkweek door toekenning van 26 vrije dagen, 4,5 procent salarisverhoging over twee jaar en minimaal 375 nieuwe banen ofwel 75 procent herbezetting. De voorstellen ko men volgens Lantain neer op een verhoging van het uurloon met 9,5 procent. „Noem eens één bedrijf dat de afgelopen ja ren met betere voorstellen is ge komen. Het enige dat we er voor terugvragen is een klein beetje meer flexibiliteit. Niet om ons personeel te pesten, maar om te voorkomen dat het be drijf door de arbeidstijdverkor ting verstart. Als iedereen meer vrije tijd krijgt, wordt het maken van roosters moeilijker. Daar door dreigen we minder slag kracht te krijgen op een mo ment dat er vanwege de con currentiestrijd en hoger wor dende eisen van klanten juist meer wordt gevraagd. Het gaat volgens Lantain bij voorbeeld om de vraag of NS straks nog extra treinen kunnen laten rijden naar Amsterdam als onverwacht in de ArenA een ex tra concert van Michael Jackson of Tina Turner wordt gehouden. „Het aantal manifestaties neemt toe en we willen de be zoekers blijven vervoeren, ook als pas een week van te voren wordt besloten extra voorstel lingen te geven. Dat lukt niet als we alle 26 werktijdverkortings- dagen conform de wensen van de bonden ritmisch inrooste ren. Dan zouden we in drukke periodes over te weinig perso neel beschikken. Daarom willen we tien van die dagen kunnen aanwijzen op momenten dat het uitkomt. Dat speelt met na me in de zomer als ook de va kantiedagen van het personeel moeten worden gegarandeerd." NS willen verder de minimale diensttijd beperken van vijf tot vier uur, de rusttijd eens in de week kunnen terugbrengen van tenminste elf tot tenminste acht uur en tijdens diensten tot 5,5 uur niet langer een pauze verle nen. „Het zijn stuk voor stuk maatregelen die het ons moge lijk moeten maken te reageren op incidenten en calamiteiten. Ze zullen het personeel niet nog eens extra belasten met onre gelmatige diensten. Maar de bonden hebben er een loopje mee genomen. Ze beweren doodleuk dat wij gebroken diensten wensen, dat we de mensen vier uur willen laten komen, acht uur naar huis stu ren om ze vervolgens weer vier uur in dienst te laten komen." „Geloof me, dat doen we niet! Dat heb ik ook aan de onder handelingstafel gezegd. Nor maal gesproken heeft iedereen recht op minimaal 11 uur rust, ook in de nieuwe situatie." 'Zwart, zwarter, zwartst' is vol gens Lantain de vertaling door de bonden van alle NS-voorstel- len. „Ze gaan steeds uit van het slechtst mogelijke scenario en geven er daarmee voortdurend blijk van dat ze het manage ment wantrouwen. Zo kunnen we niet blijven doorgaan." Lantain is teleurgesteld, maar ook boos. Boos omdat hij na het mislukken van het CAO-overleg bondsbestuurders in de media hoorde roepen dat de NS 250 arbeidsplaatsen verloren zou den laten gaan. „Pure mislei ding! Er gaan helemaal geen ba nen verloren, er komen juist nieuwe bij. De bonden gaan er ten onrechte van uit dat er een herbezetting komt van honderd procent als de 36-urige werk week wordt ingevoerd. Dat zou neerkomen op vijfhonderd ar beidsplaatsen. Maar die af spraak is nooit gemaakt. Wij bieden minimaal 75 procent, wat neerkomt op minimaal 375 banen. Dat is royaal meer dan andere bedrijven in soortgelijke situaties hebben gerealiseerd. Het verhaal van de bonden dat vervolgens banen verloren zou den gaan als gevolg van de voorstellen voor meer flexibili teit is volgens Lantain nonsens. „Dat weten de bonden ook. We hébben aangegeven dat ons complete pakket inclusief flexibiliteit leidt tot minimaal die 375 nieuwe banen. Feitelijk is slechts sprake van een ver schil van 125 banen tussen wat wij bieden en wat de bonden claimen." Lantain is vooral teleurgesteld in het gedrag van de bonden omdat ze gedurende elf onder handelingssessies niet één stap hebben gezet om te komen tot een compromis. „Ze willen ons een dictaat opleggen. Elf keer zijn wij de bonden al tegemoet gekomen met gunstiger voor stellen. Het enige wat er tegen over heeft gestaan is wantrou wen, dat heeft geresulteerd in indianenverhalen. Het vervelen de is dat het bijna ondoenlijk is die verhalen weer recht te brei en. Toch zijn we er nu mee be gonnen omdat we tot het uiter ste willen gaan om de mensen het ware verhaal te laten horen en een staking te voorkomen. Zo'n staking kunnen de bonden onze klanten niet aandoen, ze ker niet als je beziet wat feitelijk de inzet is van het conflict." UTRECHT RON KRAGTEN Wat doet u als de krant niet is gekomen? U jj \L~ belt de abonne- JL_»iI mentenafdeling 11 en een me vrouw (meestal) of meneer (soms) put zich met klantvriendelijke stem uit in ex cuses en verzekert u dat u de krant vanavond nog in de bus kunt vinden. Gewoonste zaak van de wereld, wat u zegt. Een paar weken geleden was de meest stoffige en dus meest ge zaghebbende courant van Duitsland (dat verband verzin ik niet, saai en serieus zijn hier een heilige twee-eenheid) niet bezorgd. De abonnementenaf deling in Frankfurt gebeld. Vriendelijke mevrouw aan de lijn. „Nee, daar kunnen wij niets aan doen. Daarvoor moet u bij onze regionale vertegenwoordi ger meneer X zijn.Meneer X: „Wat zegt u, krant niet bezorgd? Kan niet. Oh, u heeft hem niet in de bus gevonden. Tsja. Heeft u goed gekeken? U ziet zo'n berg papier niet over het hoofd, zegt u. Weet u wat, u krijgt hem morgen. Nee, vandaag gaat niet meer. Slechte service? Ach me neer, als u eens wist hoe deze baan me op de zenuwen begint te werken." Generaliseren mag niet en te genover elk negatief voorbeeld staan minstens tien positieve voorbeelden, maar de Duitsers beginnen te ontdekken dat er iets mis is met de dienstverle ning in hun land. De klant is ko ning? In menig supermarkt of warenhuis wekt het personeel de indruk dat er maar één plaats voor die koning is: het schavot. „Ik onvriendelijk?", hoorde ik onlangs een hulp in de broodafdeling in de plaatse lijke supermarkt snauwen tegen een bejaarde dame, die ze een paar seconden eerder had afge blaft. Ze was oprecht verbaasd. Het boulevardblad Bild, dat aan de trillingen in de lucht voelt wat er onder het volk leeft, heeft gemerkt dat de onvrede over de beroerde service groeit. 'Glimla chen kost niets', stond er begin deze week boven een hoofdarti kel, waarin de schrijver zijn er varingen in Spanje en de VS vergelijkt met wat hij dagelijks in de Heimat moet doorstaan. Personeel dat helpt en nog vriendelijk is ook. 'Waarom kan dat ook niet bij ons?' Aanhangers van de theorie dat er zoiets als een volkskarakter bestaat, geloven dat Duitsers al leen in een duidelijke hiërarchie kunnen gedijen. Je comman deert of je gehoorzaamt. Met zo'n mentaliteit kun je inder daad niet ontspannen een me vrouw adviseren die maar niet kan besluiten met welke strop das ze haar jarige man deze keer zal verblijden. Ik geloof niet zo in die theorie en ben geneigd het meer op een bot soon onverschilligheid te houden. Die komt het sterkst tot uiting in bedrijven die een monopolie hebben en dat zijn in de meeste gevallen over heidsinstanties. Waar de corri gerende werking van concur rentie ontbreekt, is de klant overgeleverd aan de luimen van de tiran achter het loket. Een goed voorbeeld is de Tele kom. Het was bekend dat wie monteurs van de Telekom over de vloer kreeg, de chaos in huis haalde. De fax werd aangesloten op de telefoonlijn of omgekeerd en als je geluk had, duurde het maar een paar weken voor het juiste apparaat op de juiste lijn was aangesloten. Sinds kort is dat veranderd. Elke abonnee heeft een brief gekre gen, waarin een mevrouw Mül- ler en een meneer Schneider zich voorstelden als 'uw service team'. „Als u klachten heeft, schroom niet om ons te bellen. Per slot van rekening zijn wij er voor u." Het bleek nog waar ook. Bij een collega wiens tele fooninstallatie door bliksemin slag was verwoest, stond daags na de ramp al een vakman op de stoep die de zaak binnen een dag wist te repareren. Het was een wonder waar hij niet over uitgepraat raakte. En waarom kon nu wel wat al tijd onmogelijk was geweest? De Telekom wordt geprivatiseerd en krijgt over twee jaar concur rentie van bedrijven die weten wat de zwakke plek van de Tele kom was: de service. PETER VAN NUIJSENBURG CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2