T)e wereld is een gekkenhuis' SE Rondtheater: een Hamlet met bravoure !u Leidse School op de kalender ïuurtjes in Katwijk': oude tijden herleven in museum en Cultuur&Kunst est iref De L e i d n S c h o o l Spannende thriller bij Hollandse Comedie JRDAG 9 NOVEMBER 1996 den 1 rumdiscussie er Leidse 'Jltuurpolitiek ;ol van de schouwburg zondagmiddag centraal ns eenforumdiscussie de Leidse 'cultuurpoli- Groen Links organiseert ijeenkomst in de Leidse uwburg (aanvang 16.00 Het forum bestaat uit an Korteweg (kunstre- e Volkskrant), Pim Wal de Vries (directeur uwburg), Jan Knopper rzitter vereniging uwburgdirecteuren) en Duyvensz (raadslid en Links). Ie deti i vloer 2658f RECENSIE» RON RUGHARD Hamlet door het Rondtheater. Regie: Bert Jonk. Gezien: 8/11Vlietlandcollege, Lei den. Aldaar nog te zien: 9, 14, 15 en 16 november. Hamlet is het koningsdrama onder de koningsdrama's van Shakespeare. Het stuk rond de twijfelende held die de moord op zijn vader wil wreken, is een wonder van poëzie en een lich tend voorbeeld van het mense lijk gevecht tussen rede en ge voel. De van emoties borrelende en van waanzin overlopende Hamlet is voor elke jeune pre mier de uitdaging van zijn le ven. Bepaald geen makkelijk stuk, maar de amateurs van het Leidse Rondtheater hebben er met verve hun tanden ingezet. Gestuwd door de vertaling van Hugo Claus, die vloeiend, geest rijk en Vlaams rond is. Het hof van Denemarken is tot op het bot verrot volgens Hamlet. De geest van zijn vader heeft hem de moord, begaan door zijn vrouw en broer uit de doeken gedaan. Hamiets oom en moeder zijn reeds snel na de dood van koning getrouwd. In zijn wanhoop versmaad Hamlet zijn grote liefde Ophelia, in zijn van gekte doortrokken woede doodt hij in een vlaag haar va der. Laertes, broer en zoon, zweert wraak en aangezet door de nieuwe koning, Hamiets oom, komt het tot een duel tus sen de vroegere vrienden. De kuil van hoflisten leidt tot een slachtveld, met Hamiets fameu ze laatste woorden als triest ein de: de rest is stilte. De zware hoofdrol eist een scala van aandoeningen en hartstochten. In Menno Bent veld heeft het Rondtheater een gedreven spelende Hamlet. Twijfel en zwaarmoedigheid gaan bij deze Hamlet ook in de moeilijke momenten ten onder aan zijn bravoure. Zijn of niet zijn, dat is de vraag, is bij hem geen aanloop tot een bespiege ling, maar een wrevelig uitge sproken gedachte. Die fladde rende gedachten komen maar ongewenst bij hem op: hij schudt ze snel van zich af. De cynische spot ligt deze Hamlet beter, dan groeit hij, de hypocri- den producer Babyface blikt kritisch om zich heen '0887 J erde^ ïeth 'Babyface' Edmonds mag met recht een van de ie esvolste producers en tekstschrijvers in de commer- popmuziek worden genoemd. Hij heeft op dit mo- t maar liefst 111 top-tienhits op zijn naam staan, 'ètvan zestien de eerste plaats haalden. Er gingen we- vijd 26 miljoen singles en 72 miljoen albums met werk over de toonbank. Maar de artiesten met wie •ace in zee gaat, zijn dan ook niet de eersten de :n. Een paar namen: Michael Jackson, Mariah Carey, Braxton, Eric Clapton, Whitney Houston en Madon- N« HARRY DEJONG JD: ge t zoni lok, k: 590 71-301 uitzi ft i. Voo' 297-3! luxe estof. 250,- -5175f. an hebben we ze nog lang eslaagd in het leven. En hij geen stank voor dank, hij mocht al zesmaal een my in ontvangst nemen, al vliegen de dollars je da- bij duizenden om de als je van nature een ver baasje bent, dan blijf je 'andaar dat Babyface er chuchter bij zit in die pe ne Londense hotelkamer praten over zijn nieuwe De man-met-de-gouden- es heeft na drie jaar zelf lbum gemaakt. En op dat je doen uiteraard de gro- er aarde als tegenprestatie een duit in het zakje. Van llapton tot Stevie Wonder. Day' heet het jongste gees- id van Babyface en de an getrokken single 'This rThe Love In You' (met LL J) is inmiddels een hit. ichter inks het feit dat Babyface te bulken van de poen, hij de schuchterheid zelve, te verlegen om een ander in de ogen te kijken. Op Day' staan volgens hem de persoonlijke ontboeze- en die hij ooit gedaan Babyface is namelijk on- vader geworden en er zijn ilens in hem wakker ge en waarvan hij niet wist lij ze had. De tengere pro- is zich bewust geworden le wereld om zich heen en het eerst geeft hij in zijn dan ook wat maat- ipijkritiek ten beste. )en ik 'The Day' maakte, k nog geen vader. Maar ik me bij het schrijven laten n door het gevoel er eentje >rden. Dat was een feeste- n dankbaar gevoel tegelijk, n weinig artiesten die zich door zoiets lieten inspire- ij het maken van een plaat, minste niet in het r&b-gen- lp een morgen werd ik om uur 's ochtends wakker. Mijn vrouw sliep nog. Ik legde mijn hand op haar buik en voel de de baby bewegen. Ik ben op gestaan, achter de piano gaan zitten en heb 'Every Time I Clo se My Eyes' geschreven. 'It feels like springtime in winter/it feels like Christmas in june/It feels li ke heaven has opened its gates for you and me'. Die regels vloeiden er zo uit." ,,Ik ben nu enkele weken va der van een zoon en'het is een verbazingwekkend rijk gevoel. Je hoort anderen er wel eens over praten, maar je weet pas wat het is als je het zelf ervaart. Ik ben nu ook met andere ogen naar de wereld gaan kijken. Ik kan het niet aanzien dat men sen elkaar pijn doen. Ik veraf schuw geweld. En dan vooral wanneer het om mishandeling van vrouwen en kinderen gaat." „Ik word er misselijk van wanneer een man zijn vriendin in elkaar slaat. Als zoiets op straat gebeurt, moet je je hoofd er niet van afwenden. Je moet ingrijpen. Ik vond dat ik over dat onderwerp een liedje moest schrijven. Het is ten slotte 'How Come, How Long' geworden, een nummer dat ik in de stijl van Stevie Wonder heb gecom poneerd. Toen ik het aan hem liet horen was hij zo enthousiast dat hij spontaan aanbood de mondharmonika-partijen voor zijn rekening te nemen." „Samen hebben we toen nog een extra couplet geschreven. De tekst gaat over een jonge vrouw, die zoveel had om voor te leven. Ze was knap en intelli gent, maar ze werd verliefd op de verkeerde man. Een man die zijn handen niet thuis kon hou den. Hij mishandelde haar zo erg dat ze uiteindelijk stierf." Schuldgevoel „Het liedje gaat niet over ie mand die ik persoonlijk heb ge kend. Maar de voorbeelden in Amerika zijn legio. Ik heb het nummer misschien ook wel een beetje geschreven uit schuldge voel. Ik ben namelijk eens ge tuige geweest van een mishan- Babyface: „Ik ben met andere ogen naar de wereld gaan kijken." deling van een vrouw door haar man. Maar ik heb niet ingegre pen. Achteraf voelde ik me be roerd. Ik had iets toegelaten wat niet door de beugel kon. Ik dacht: straks zie ik helemaal niet meer het verschil tussen goed en kwaad." „De mensen zijn opgefokt. Daarom verzucht ik in het nummer 'Simple Days' nog maar eens hoe eenvoudig het leven vroeger was. Als je 's avonds de straat opging, hoefde je niet bang te zijn ontvoerd te worden. Als je tegenwoordig een hoek omloopt, kun je je al afvragen wat je te wachten staat. In deze maatschappij is het te ver gegaan. De wereld is een gekkenhuis. Maar niette min ben ik gelukkig met mijn eigen leven. Want ik ben geze gend." CHEF GERT VISSER, 071 -5356441PLV.-CHEF JAN RIJSDAM. 071 -5356444 sie van de anderen te kijk zet tend. Helaas ontbreekt het het kwaad wat aan ruggegraat in deze enscenering. Moeder en oom krijgen te weinig contou ren en worden overvleugeld door de krachtige Polonius, de eerste minister die het hof lijkt te besturen. Een mooie rol van Robert Strijk, die ook in zijn bij rolletjes excelleert. De belangrijkste vraag in deze Hamlet is hoe de prins zijn wraak vorm zal geven. Want dat het gaat gebeuren, lijdt geen twijfel. De consequente regie voert de voorstelling uiteindelijk toch tot een pakkende apotheo se, met gestileerd staande lijken tegen een achtergrond van vuur en rook. 1 tBl' i Kransje zomerbloemetjes (1918) van Floris Verster. foto de lakenhal Speciale aanbieding voor lezers van het Leidsch Dagblad LEIDEN AD VAN KAAM Het leven en werken van de schilders van de Leidse School staat de laatste jaren weer volop in de belangstelling. Het kan haast geen toeval zijn, dat uitge rekend na het overlijden van Alex Rosemeier (in 1992) als zijnde de langstlevende en laatste exponent van de stro ming, sprake is van een toene mende interesse in het erfgoed van deze schilders. Zodat het er verdacht veel op lijkt dat ook hier het oude gezegde opgaat als wordt de ware kunstenaar pas na zijn dood geëerd. Hoe dan ook, vandaag de dag verschijnt de ene monografie na de andere en rijgen de over- zichts- en verkooptentoonstel lingen zich aaneen. Ook de prij zen van de doeken stijgen nave nant. Onbedoeld - maar wel zo actueel in verband met de pro blematiek rond de HSL - wordt daarmee tegelijkertijd de aan dacht gevestigd op het Groene Hart. Want zonder uitzondering vonden deze schilders van rond de eeuwwisseling hun inspiratie in het toen nog zo ongerepte en weidse polderlandschap rond Leiden. Datzelfde terrein, zeg maar, waarop ook Jan van Goyen zich vierhonderd jaar ge leden een ware meester toonde en van wiens werk momenteel een fraaie afspiegeling is te zien in het Stedelijk Museum De La kenhal. In samenwerking met diezelf de Lakenhal en in het kader van de herwaardering van de Leidse School verschijnt er aan het ein de van deze maand een speciale kalender voor het jaar 1997 met dertien werken van vijf verschil lende kunstenaars. Gekozen is voor schilderijen van in dit ge val Floris Verster (1861-1927), Menso Kamerlingh Onnes (1860-1925), Willem Hendrik van der Nat (1864-1929), Chris van der Windt (1877-1952) en Arend Jan van Driesten (1878- 1969). Licht, lucht en water spelen op de kalender als vanzelfspre kend een grote rol. Want vooral het schilderen van die elemen- THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA 'Moordscenario' door De Hollandse Co medie. Regie. Gaston van Erven. Spel: Hein Boele, Michael van Buuren, Manëlle Fiolet en Peter Hoeksema. Gezien: 8/11, schouwburg Leiden. Aldaar nog te zien: 21/01/97. Er zit een aardige verdubbeling in de thriller 'Moordscenario'. Twee succesvolle auteurs zien hun samenwerking niet meer zo zitten. Dat geeft spanningen die ze tegenover elkaar natuur lijk aan de hand van sluwe sce nario's willen afreageren. Regel matig bedenken ze iets nieuws, zodat wij als publiek als vanzelf de draad kwijtraken en op een gegeven ogenblik niet meer we ten wat waar is of verzonnen. De Hollandse Comedie is in de afgelopen jaren gespeciali seerd geraakt in het uitbrengen van dit langzamerhand nog maar weinig gespeelde genre theaterstukken, waarvoor blij kens de goed gevulde schouw burg ruime belangstelling be staat. Dit keer is de repertoirekeuze geslaagd. Het eigentijds aan doende stuk biedt voldoende spanning. Tegen het einde van het stuk stapelen de ontwikke lingen zich op. En de ontkno ping van de diverse raadsels is alleszins geloofwaardig. Jammer blijft wel dat dit soort stukken het plot met een enorme om haal van woorden dient op te bouwen. Iets meer schrappen in het begin had waarschijnlijk geen kwaad gekund. Michaël van Buuren als de ene scenarioschrijver en Hein Boele als de andere en Mariëlle Fiolet als diens vrouw slaan zich gelukkig vaardig door alle tek sten heen. Wanneer eenmaal Peter Hoeksema als een beetje merkwaardige inspecteur ten tonele verschijnt, raken de ge beurtenissen in een stroomver snelling. De reden voor het wat eigenaardige gedrag van de in specteur mag hier niet vermeld; dat hoort bij de afspraak tussen spelers en publiek het geheim van 'Moordscenario' niet prijs te geven. ten was wat de vertegenwoordi gers van de Haagse en Leidse School bond. Maar er is op de kalender ook ruimte gemaakt voor bloemrijke stillevens van bijvoorbeeld Verster of voor de typerende dierschilderingen van Van der Nat. De originele schilderijen zijn voor de gele genheid bijeen te zien in De La kenhal. Lezers van het Leidsch Dag blad kunnen deze vierkleuren kalender van Art Project tegen een speciale prijs bestellen. Voor het bedrag van f21,50 wordt de kalender in een stevige kartonnen verpakking bij u thuis bezorgd. Men dient wel snel te reageren. Er zijn slechts zo'n 100 exemplaren beschik baar. Het telefoonnummer: 5356212. In vijf korte afleveringen wordt in de komende twee weken het leven en werken van Verster, Van der Nat, Van Driesten, Ka merlingh Onnes en Van der Windt onder de loep genomen. Koolhaas staakt ontwikkeling van U -oever AMSTERDAM ANP Architect Rem Koolhaas werkt niet langer mee aan de inrich ting van de IJ-oever in Amster dam. Zijn masterplan dat hij deze zomer presenteerde, stuit te op zoveel weerstand dat de gemeente besloot af te zien van verdere samenwerking. Vooral de cultuurinstellingen die in het gebied worden ge huisvest, konden zich niet vin den in de plannen van Kool haas. Aan de IJ-oever wil de ge meente een groot cultuurcom plex laten verrijzen voor het Centrum voor Moderne Muziek (waaronder De IJsbreker), het BIM-huis en de Openbare Bi bliotheek. Aanvankelijk zou ook Toneelgroep Amsterdam een nieuw theater krijgen, maar dat gaat gezien de te hoge kosten niet door. Nu Koolhaas is afge haakt zal de Amsterdamse Dienst Ruimtelijke Ordening (DRO) de inrichting verder uit werken. Volgende week be spreekt de gemeente een haal baarheidsonderzoek naar de komst van het cultuurpaleis. ruim 50 zwart/wit en kleurenfo to's uit het archief van wijlen Wim van Beelen en Jan Schad- dé van Dooren. De foto's zijn tussen 1950 en 1975 genomen. „Er is in de jaren '60 en '70 veel gesloopt in Katwijk om ruimte te maken voor grote woning bouwprojecten." vertelt initia tiefnemer en fotograaf Jan Schaddé van Dooren „We wil len met deze tentoonstelling vooral mensen rond de veertig, vijftig jaar trekken. Deze gene ratie heeft nog meegemaakt hoe buurten er vroeger uitzagen en weet hoe de huidige situatie is." Het archief van Van Beelen bevat duizenden negatieven die volgens Schaddé van Dooren in goede staat verkeren. „In de collectie zitten zelfs nog oude glasnegatieven die goed bruik baar zijn. Ik ben er een jaar mee bezig en ik heb zeker nog ruim een jaar nodig om alles te orde nen. In de toekomst hopen we alle foto's in een computer te zetten, zodat het archief voor iedereen toegankelijk is." Katwijk is dus ook in de toe komst verzekerd van een goed gevuld archief. Niet alleen is de collectie van van Beelen zo groot dat er nog vaak tentoon stellingen van kunnen worden gemaakt, ook Schaddé van Dooren blijft zijn geboorte plaats vastleggen. „Ik fotogra feer nog steeds veel in Katwijk, vooral op plekken waarvan be kend is dat die verdwijnen, zoals het Prins Hendrikkanaal. Met de foto's blijft ook dit stukje Katwijk voor het nageslacht be waard." Het valt voor Schaddé van Dooren niet altijd mee om ach ter de plaats te komen waar een foto genomen is. „Op veel nega tieven staat dat niet vermeld. Het is dus elke keer weer een verrassing wat er op staat. Met de hulp van oudere vrijwilligers komen we er vaak wel achter. Ik ben zelf geboren en getogen in Katwijk en dus herken ik zelf ook veel straten. Maar er zijn fo to's die altijd een raadsel zullen blijven." Schaddé van Dooren ziet in de tentoonstelling niet alleen een promotie van Katwijk en het museum. De expositie is ook een signaal aan de politiek. Een signaal dat aangeeft dat er in de toekomst meer aandacht moet komen voor de stijl van nieuwbouw en dat niet alles zo maar meer gesloopt mag wor den." De tentoonstelling 'Buurtjes in Katwijk' is nog tot en met 7 de cember te zien in het Katwijks Museum aan de Voorstraat 46. Het museum is geopend van dinsdag t/m zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Toegangs prijs: 4 gulden, kinderen tot 12 jaar, 65+ kaarthouders 2.50 gulden en houders van een museumjaarkaart gratis. BRAD Pin RC JASO samen i X n Woensdag 13 november Speciale Voorpremières Raadpleeg uw plaatselijke bioscoopagenda. U kunt ons vinden op de volgende kanaalnummers/frequenties: Bollenstreek 3 (55,25) Katwijk/Leiden/Leiderdorp/Oegstgeest/Rijnsburg/Valkenburg/Voorschoten/Warmond/Zoeterwoude 12+ (225,25) at huisje heb ik vroeger ge lid. En waarschijnlijk ben ik it huisje ernaast geboren." oudere Katwijker wijst op foto aan waar hij een groot van zijn leven heeft door gebracht. De straat is inmiddels tot de grond toe afgebroken, maar in het Katwijks Museum komt zijn straat weer tot leven. Tot en met 7 december is daar de tentoonstelling 'Buurtjes in Katwijk' te zien. De tentoonstelling bestaat uit rd foto van het Westpad in Katwijk aan Zee. Inmiddels is buurt veel gesloopt. foto katwijks museum

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17