Een spaarpot voor goedkope woningen Kerr en Koelman nu samen concertmeester Vraag om extra geld voor uitbaggeren sloten LCITHON^) Randstad Kabinet bezorgd over Fokker Rijksweg A4 bij Prins Clausplein voor hele weekeinde afgesloten Vermeend: geen probleem met fiscale parkeertruc TIJDELIJK 3.000,= OF MÉÉR' INRUILVOORDEEL RIJ DAEWOO ...in 2001 ingenieur Open Dagen ZATERDAG 9 NOVEMBER 1996 Onderhandelingen vertraagd Een overname van Fokker door het Zuid-Koreaanse Samsung kan nog wel enkele weken op zich laten wachten. Dat hebben de curatoren van de vlieg tuigfabriek gisteren in een vlugschrift laten weten aan de Fokker-werknemers. Het kabinet is „in toe nemende mate bezorgd" over de vertraging. Waarnemers vrezen dat de extra vertraging kan leiden tot het mislukken van de onderhandelingen. De Industriebond FNV spreekt van „een lelijke te genvaller." De vraag is nu „of de toeleveranciers en klanten van Fokker niet afhaken", aldus Peter van Bers van de Industriebond. Door het uitstel maken toeleveranciers als Dasa en Rolls-Royce extra kosten, omdat ze productie lijnen langer open moeten houden. Ook het failliete Fokker wordt op kosten gedreven, omdat de fabriek met overbezetting kampt. Dasa, leverancier van de vleugels, moet zich nog gaan beraden op de ontsta ne situatie. Vice-premier Dijkstal zei gisteren dat het kabinet behoefte heeft „zijn scepsis" te laten blijken. Vol gens hem is er „alle reden om zeer bezorgd te zijn." Van Zuid-Koreaanse zijde komt geen duidelijke re actie op het Nederlandse aanbod. Dijkstal wees er op dat de vertraging een aanpassing van het busi nessplan noodzakelijk maakt. De curatoren zijn daarmee al begonnen. Minister Wijers van Economische Zaken kwam gisteravond nog met een eigen persverklaring, ken nelijk om de ernst van de situatie te onderstrepen. Wijers stelt dat het kabinet „een zeer goed aan vaardbaar aanbod heeft gedaan". De bewindsman wijst er tevens op dat de aanpassing van het busi nessplan de kosten van een doorstart aanzienlijk verhogen. De Nederlandse regering heeft geen rechtstreeks contact gehad met de Koreaanse overheid, die op haar beurt Samsung de nodige duidelijkheid zou moeten bieden. Dijkstal onderstreepte dat de cura toren de onderhandelingen voeren en dat de rege ring een „derde" partij is, in wat hij het „delicate eindspel''noemde. De Zuid-Koreaanse overheid wil nog een eigen oordeel wil vellen over de overname en heeft daar toe het Amerikaanse adviesbureau Bain Co in de arm genomen. Het adviesbureau is een oude be kende van Fokker. Voordat de vliegtuigbouwer fail liet ging, heeft Bain Co nog een positief oordeel uitgesproken over het doorstart-scenario van de cu ratoren. Miniina nu ook doorgedrongen tot provinciale burelen De minima zijn nu ook doorgedrongen tot de provinciale burelen. Gistermiddag tijdens de begrotingsbehandeling van de provincie, bepleitten vrijwel alle politieke partijen meer en betere aandacht Voor de 'onderkant' van de sa menleving. Er moeten meer huizen komen voor de laagstbetaalden, de gemeenten mogen niet langer zo maar hun lasten verhogen en de provincie moet geld ge ven aan de arbeidsbureaus zodat er werkgelegenheids projecten voor minima kunnen komen. DEN HAAG MONICA WESSELING De grote bouwlocaties in de re gio (de Vinex-bouwlocatie) zoals de Leidschenveen bij Leidschendam (óók bedoeld voor Leidse woningzoekenden), moeten officieel minimaal 30 procent goedkopere huizen hebben. Dat percentage koipt steeds meer in gevaar omdat er geen geld is. Sociale woningen kosten meer dan ze opbrengen. Alle politieke partijen vinden het uiterst kwalijk dat er te wei nig sociale en dus goedkope woningen worden gebouwd. De steden dreigen steeds meer uitsluitend bewoond te worden door lagerbetaalden: de beter gesitueerden verdwijnen naar de mooie nieuwe wonin gen in de nieuwbouwwijken. Het CDA wil dat Zuid-Holland bij het rijk aandringt op het in stellen van een Vinex-fonds. Daaruit zou het tekort op de so ciale woningen betaald moeten worden. De WD wil gemeenten onder 'provinciale curatele' plaatseh. Burgers kunnen onmogelijk be oordelen of de gemeenten goed omgaan met hun geld. Tegelij kertijd rijzen de gemeentelijke lasten de pan uit. De liberalen vinden dat de provincie als re kenkamer de doelmatigheid (en dus de manier van omgaan met geld) moet controleren. WD- gedeputeerde Van der Goot volgt het idee van zijn partij niet. Het financieel reilen en zeilen van een gemeente inclu sief het vaststellen van de ge meentelijke belastingen is de taak en de verantwoordelijkheid van gemeentelijke politieke par tijen en dat wil Van der Goot zo laten ook. Ook in het kwijtscheldingsbe- leid van de waterschappen wil de gedeputeerde zich niet men gen. Sommige waterschappen (zoals het Hoogheemraadschap van Rijnland) benutten hun kwijtscheldingsmogelijkheden niet helemaal. In Rijnland zou den wettelijk veel meer laagbe taalden kwijtschelding kunnen krijgen dan het Hoogheemraad schap toestaat. Een fiks aantal politieke partijen wil dit aantal verruimen, maar de gedepu teerde wil zich hierin niet men gen. CINCINNATI/AMSTERDAM AP De violist Alexander Kerr wordt als eerste Amerikaan concert meester van het Koninklijk Concertgebouworkest in Am sterdam. Hij gaat in augustus volgend jaar beginnen. Kerr zal de baan delen met de Amster dammer Rudolf Koelman. Het Concertgebouworkest heeft ruim een jaar gezocht naar meuwe concertmeesters. Ze komen in de plaats voor de huidige concertmeesters Jaap van Zweden en Viktor Liber- man, die ermee stoppen vanwe ge respectievelijk carriereplan nen en pensionering. Kerr is 26. Hij is de op een na jongste concertmeester die het orkest, dat samen met de orkes ten van Wenen en Berlijn tot de wereldtop wordt gerekend, ooit heeft gehad. Van Zweden was achttien toen hij aantrad. Kerr is nu nog concertmeester van het Cincinnati Symphony Orchestra. De dirigent van dit orkest, Jesus Lopez-Cobos, zegt dat hij zal worden gemist. „We vinden het jammer dat hij weg gaat, maar we wensen hem het allerbeste in zijn verdere carriè re", aldus Lopez-Cobos. DEN HAAG/LEIDEN MONICA WESSEUNC Er moet snel geld komen om de enorme achterstand in het uitbag geren van sloten in de provincie in te lopen. Als de vuile bagger niet wordt weggehaald, vervuilt het wa ter steeds verder. Groen Links/De Groenen wil daarom het provincia le aandeel van de motorrijtuigen belasting (de zogenoemde opcen ten) met één cent verhogen. Dat le vert voor de waterschappen (waar onder het hoogheemraadschap Rijnland) zo'n twee miljoen gulden op. Daarmee kan het baggerwerk ten dele worden betaald. De fractie van Groen Links/De Groenen drong er eveneens op aan het aantal ambtenaren dat zich be zighoudt met de controle op de stort van afval uit te breiden. Het voorbeeld van de Alphense de Coupé-polder moet, zo voerde sta tenlid C. van Laar aan, meer dan genoeg reden zijn om in de toe komst de controle te verbeteren. Wolf onderschrijft dit, maar vindt het te vroeg om nu al extra geld op de begroting los te maken. Een idee van het Leidse Statenlid Vergeer (SP) om volgend jaar de controle nader te bekijken, werd door Wolf wel onderschreven. Drie ernstig gewonden bij ongeval op de A44 SASSENHEIM Bij een ongeval op de A44, tegenover Motel Sassenheim, zijn gister avond drie personen ern stig gewond geraakt. Er waren twee auto's betrokken bij het onge val. Door onbekende oorzaak reed de bestuur der van een van de auto's bovenop het voertuig dat voor hem reed. De inzit tenden van de voorste auto, een echtpaar op leeftijd, werden naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. Eén van de inzittenden van de andere auto moest even eens voor behandeling naar het ziekenhuis. Over de ernst van het letsel bestond gisteravond nog geen duidelijkheid. DEN HAAG ANP De rijksweg A4 tussen het Prins Clausplein bij Den Haag en het knooppunt Ypenburg is sinds gisteravond gedeeltelijk afge sloten. De afsluiting zal het he le weekeinde duren. De weg krijgt een laag zeer open asfalt beton en nieuwe belijning in verband met de reconstructie bij het knooppunt. Tot maandagochtend 06.00 uur wordt het verkeer uit Rot terdam en Rijswijk in de rich ting Den Haag en Utrecht om geleid. De werkzaamheden, die twee weekeinden duren, zou den eigenlijk al vorig weekein de beginnen. Maar Rijkswater staat besloot toen tot uitstel wegens het slechte weer. Het verloren weekeinde wordt ver moedelijk volgende week inge haald. Dode na instorting slooppand in Pijnacker PIJNACKER* ANP Bij een bedrijfsongeval in een pand van de Slaapka mercentrale in Pijnacker is gisteren een dode gevallen. Het slachtoffer is een 37-jarige werknemer van een sloopbedrijf uit Pijnacker dat voor een bedrijf uit Lei den bezig was het complex te slopen. De slopers wa ren bezig met de stalen binten toen het pand instortte. De werknemer was aanvankelijk zoek. Pas na twee uur is de man gevonden met behulp van warmteappara- tuur. Het slachtoffer lag onder het puin. De politie woordvoerder sprak van een „enorme ravage". De oorzaak van de instorting is nog niet bekend. De ar beidsinspectie stelt een onderzoek in. De betreffende loods stond al een tijdje leeg. DEN HAAG ANP Staatssecretaris Vermeend van Fi nanciën is niet van plan stappen te ondernemen tegen een „parkeer truc" waarvan Amsterdamse win keliers gebruik maken. Hij heeft dat gisteren laten weten in antwoord op schriftelijke vragen van Groen links-Kamerlid Rabbae. Amsterdamse middenstanders betalen hun klanten geld om in de parkeermeter te stoppen en trek ken dat bedrag vervolgens af van de belasting. Volgens Rabbae is die handelwijze niet te verenigen met het beleid om het autoverkeer in de binnensteden terug te dringen. Maar Vermeend wijst erop dat het terugbetaalde parkeergeld de fiscale winst van een ondernemer omlaag brengt. Het bedrag is dus aftrekbaar. Ook de kosten van een bedrijfsparkeervergunning zijn af trekbaar, ook als personeelsleden van deze vergunning gebruikma ken. De staatssecretaris schrijft verder dat het parkeerbeleid in binnenste den een zaak is van gemeenten. Hij overweegt geen fiscale maatregelen om dit beleid te beïnvloeden. De gemeente Amsterdam zit niet zo met de goedkeuring van de par keertruc door Vermeend. „Als ie mand de parkeerplek maar betaalt. Verder is het aan de winkeliers om te bepalen welke service ze willen verlenen," aldus een woordvoer der. Volgens hem hoeft de truc niet meteen te leiden tot meer auto's op straat. „Dat hangt ervan af hoe veel winkeliers er meedoen." H. Grifhorst van de afdeling Am sterdam van de werkgeversorgani satie MKB Nederland is niet verrast over de opvatting van Vermeend. De overheid noodzaakt winkeliers om „dit alternatief' toe te passen, aldus Grifhorst. In de binnenstad zijn er momenteel weinig onderne mers die hun klanten parkeergeld terugbetalen, maar in het winkel centrum Gelderlandplein gebeurt het al geruime tijd. De gezamenlijke winkeliers beta len daar 400.000 gulden per jaar om hun klanten de eerste ander half uur gratis te laten parkeren. Die kosten wegen ruim op tegen het omzetverlies dat de onderne mers zouden leiden als de klanten moesten betalen en dus wegble ven, zegt Grifhorst. Technische Hogeschool Rijswijk Lange Kleiweg 4 2288 GK Rijswijk Telefoon (070) 340 15 00 e-mail adres info@thrijswijk.nl internet http://www.thrijswijk.nl Daewoo maakt autoreden een stuk veiliger en comfortabeler En alsof dat nog niet genoeg is: Leithon Cars geeft u bij Inlevering vai en Leithon Cars maakt al die luxe en veiligheid ook nog eens de bon uit deze advertentie f 1.000,= (Incl btw) aan accessoires een stuk voordeliger! Ga maar na: standaard airbag, stuur- cadeau bi| aankoop van een Nexia Sedan of een Espero Sedan, bekrachtiging. Side Impact Protection, verstelbaar stuur. Deze aanbiedingen zijn geldig t/m 16 november 1996. getint glas en anti-diefstal startonderbreker Electnsche Ten opzichte van de ANWB/BOVAG koersli|st. ramen en centrale deurvergrendeling. Airconditioning in de OFFICIAL^&DAEWOO DEALER 071-5212911 MAREDIJK 175 LEIDEN als je kiest voor de beste hogeschool van Nederland! B,«v Allemaal standaard: Airbag Stuurbekrachtiging 3 jaar gratis onderhoud 3 jaar Daewoo Euroservice 3 jaar algemene garantie 3 maanden omruilgarantie en vooral: persoonlijke aandacht altijd en overal RAPP0^ -Vechn>s<*e van

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14