Regio klein uur zonder elektriciteit i Het boerenleven van knechten en meiden Politie Alkemade arresteert acht jongens mmm Hardere aanpak overlast op 'illegale' hangplekken Vlietland verkoopt dependance school wegens tijdgebrek Regio Leiden/Rijn Veenstreek Doorstart met nasleep Een 'krakeling' van 27 miljoen Actiegroep HSL wendt zich tot premier Kok rijke ZATERDAG 9 NOVEMBER 1996 Vernielingen aangericht voor 30.000 gulden LEIDEN/VOORSCHOTEN DlMlTRI WALBEEK Rector A. Bel van het Vlietland College in Leiden is verbaasd over de woedende uitval van de Voörschotense wethouder J. vart de Poel over de verkoop van de dependance van het college in Voorschoten. De wethouder noemde de ver koop van het gebouw aan de Van Béethovenstraat donder dag 'ordinair, stijlloos en be neden alle peil'. ,,De verkoop aan een projectontwikkelaar vind Ik geen onbehoorlijke handeling. Laat staan stijlloos en ordinair. Ik sta dan ook ver steld van de reactie van de wethouder", zegt de rector. „Ik begrijp die reactie ook niet. We hebben al een jaar geleden aangekondigd dat we onze School in de verkoop moestén doen. Toen zijn we juist als eerste naar de ge meente gestapt. Die had geen belangstelling voor de school. Ze verwachtten zeker dat we het gébouw begin volgend jaar zo mdar aan ze over zouden doen", reageert de rector. In januari 1997 vervalt de jaarlijkse subsidie van het mi nisterie van onderwijs. In tijd nood, vanwege het wegvallen van die subsidie van 100.000 gulden, is het Vlietland College gedwongen de school te ver kopen, want het bestuur heeft de school met eigen geld over- gekocht van het ministerie. De opbrengst van de verkoop is nodig om een broodnodige uitbreiding van het hoofdge bouw aan de Apollolaan in Leiden te betalen. De hoogte van de verkoopprijs wil de rec tor niet kwijt, maai- 'er is niet genoeg om de verbouwing, kosten anderhalf miljoen gul den te bekostigen'. Misstand in de politiek. Dat is volgens de rector oorzaak van het uitblijven van actie van de gemeente Voorschoten. ,,We hebben de school als eer ste in mei 1995 aan de ge meente aangeboden. Die hoefde het gebouw dus niet. Een non-profit organisatie konden we als koper ook niet vinden. Wij hebben toen ge vraagd om het bestemmings plan te wijzigen zodat we het aan een projectontwikkelaar konden verkopen. De bestemming van de grond is nog steeds 'bijzonde re doeleinden'. „In de com missie financiën is de aan vraag in een impasse geraakt, is er in elk geval iets misge gaan. Het voorstel van het col lege om de bestemming te veranderen is nog steeds niet aangenomen", weet Bel. De projectontwikkelaar, die nog niet bekend wil worden, neemt een enorm risico met de aankoop van het gebouw. Gemeenteraadsleden gaven donderdag al aan er alles aan te willen doen om woning bouw op de plaats van de school te voorkomen. ALKEMADE MARIETA KROFT De politie heeft acht jongens aangehouden, die ervan worden verdacht de afgelopen maanden vernielingen te hebben ge pleegd in Alkemade. Dat heeft Zeven jongens 18 jaar uit Roelofarendsveen en Oude Wetering richtten in de nacht van 28 op 29 september vernielingen aan langs de Rip- selaan. De politie kwam ze op het spoor door een getuige. De groep kwam terug van een avondje stappen. Op de Oud Adeselaan begonnen ze met het openzetten van putdeksels. Ver volgens trokken ze op de Ripse- laan lichtmasten omver. Ook een publicatiebord en een bankje maakten ze kapot. De schade, 6000 gulden, moeten ze zelf betalen. De jongens zijn overgedragen aan het bureau Halt. Verder is een 16-jarige jongen uit Bleiswijk aangehouden voor het vernielen van een bushokje. Hij nam deel aan een dropping die een campinghouder uit Oud Ade op organiseerde. De groep bestond uit 30 tot 40 jongeren. Meer leden uit deze groep ver nielden die nacht lichtmasten en bushokjes in Leiderdorp en Oud Ade. Omdat een getuige hem had gezien, kon alleen de Bleiswijker worden aangehou den. De schade bedraagt zo'n 4000 gulden. Burgemeester A. Meerburg zegt dat hij via de rechter probeert het schadebe drag op hem te verhalen. Overigens komen de getuigéh niet in aanmerking voor een be loning. Alkemade heeft plannen om in bepaalde gevallen een beloning van 500 gulden uit te loven aan mensen die een tip kunnen geven die leidt tot aan houding van een vandaal. „Hierover zijn we nog in be spreking met de politie. Die tip kwam al binnen voordat we überhaupt over beloningen spraken." Meerburg weigert te praten over het instellen van een klik lijn. „Slechts in incidentele ge vallen, waarbij het ons veel waard is om erachter te komen wie iets heeft aangericht, willen we een beloning uitloven. Dat is heel normaal. Dat doet de poli tie ook." De burgemeester geeft toe dat het dan om zaken gaat die van een grotere omvang zijn. „Voor Alkemade zijn de vernielingen van de afgelopen tijd ook van grote omvang." In totaal zijn er in Alkemade voor 30.000 gulden aan vernielingen aangericht. Een stroomstoring bij de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) heeft gisteren een flink deel van de regio platgelegd. In de gemeenten RijnWoude, Alphen en Ja- cobswoude kwamen meer dan 25.000 woningen en be drijven zonder stroom te zitten. De oorzaak van de sto ring wordt waarschijnlijk pas morgen of maandag be kend. In totaal zat het getroffen gebied ruim drie kwartier zonder stroom. Bouwbedrijf X ging failliet. Ondanks een mooie portefeuille onderhanden werk. Een concurrent regelt met de curator een snelle doorstart waarbij het meeste personeel aan het werk kan blijven. Na enkele maanden vallen de opdrachten sterk terug zodat de nieuwe werkgever zich genoodzaakt ziet personeel te ontslaan. Zij krijgen een vergoeding toegekend waarbij ook rekening is gehouden met hun dienstverband bij de failliete onderneming. Een lelijke tegenvaller die voorkomen had kunnen worden door goede juridische begeleiding vooraf. Die kunt u vinden bij Teekens Advocaten. TEEKENS ADVOCATEN Zeker in zaken lid Lawspan International, een associatie van advocaten in de EU Kanaalpark 144, Postbus 1144, 2302 BC Leiden tel. 071 - 579 17 00, fax 071 - 572 24 62 REGIO ROBBERT MINKHORST Even na elven begaf een trans formator in het vijftig kilovolt- station in Alphen-West. Daar door weigerde ook de tweede transformator dienst. Dat ver oorzaakte de stroomuitval. De tweede omvormer moet auto matisch gaan werken als de eer ste het begeeft. Nu bij beide een storing optrad, duurde het even voor de EWR het euvel verhol pen had. Na drie kwartier raakte de tweede transformator weer aan de praat. Door de storing bleven behalve Alphen-West ook delen van Hazerswoude, Koudekerk, Woubrugge en Benthuizen ver stoken van stroom. Volgens de politie van het disctrict Rijn- en Aarlanden raakten verkeerslich ten ontregeld, gingen alarmin stallaties af en bleven de spoor bomen omlaag. De politie zegt verder dat er geen ongelukken door de storing zijn gebeurd. „Heel vervelend allemaal", zegt de telefoniste bij het distri butiecentrum van Hooglviet su permarkten. Het centrum werd ook getroffen door de storing. Volgens de telefoniste liepen le veringen daarom ook vertraging op. M. Hoogvliet, lid van het management-team, zegt dat schade 'allemaal wel meevalt'. „Het is een goede oefening voor als het een keer echt goed mis De stroomuitval trof ook het Rijnland-ziekenhuis in Alphen en de gevangenis De Genie poort. Daar had de storing ove rigens geen gevolgen. Beide in stellingen hebben een nood- stroomvoorziening. Bruggen in de regio bleven ook gewoon functioneren. Ook de tuindersbedrijven in Woubrugge kwamen zonder stroom te zitten. „Maar het was geen ramp", vond bloemen- kweker P. Rietveld. „De meeste lampen in de bedrijven lopen op speciale elektrische installa ties. Mijn machines stopten er wel mee. Maar na ruim drie kwartier kon ik gewoon weer verder." Kwekerij Nolina werd wel da nig getroffen. D. van der Laan van de technische dienst was tot en met de avond bezig om de boel te herstellen. „Alles stond stil. We hebben flink wat schade, maar dat komt ook om dat we volledig geautomati seerd zijn." Van der Laan heeft de hulp van zowel een nètwerk- beheerder als een computer programmeur in moeten roe pen om de apparatuur weer draaiende te krijgen. Knooppunt Burgerveen open voor verkeer THEO VAN DER Het knooppunt Burgerveen bij Leimuiden is gisteren openge steld voor het verkeer. Waar de A4 vanaf Amsterdam zich splitst in een tak naar Wasse naar (A44) en een tak naar Den Haag/Rotterdam (A4) is een sierlijke krakeling van asfalt ontstaan. Gedeputeerde H. de Boer van Noord-Holland ver richtte de openingshandeling. In drie jaar tijd is 'Burger veen' voor 27 miljoen gulden veranderd in een volwaardig kruispunt van wegen. Het be langrijkste voordeel is dat het zuidelijke deel van Haarlem mermeer directe toegang heeft gekregen tot de A4 in de rich ting Den Haag. Het verkeer op de N207 uit de richtingen Hil- legom/Nieuw Vennep en Al phen aan den Rijn/Leimuiden kan voortaan rechtstreeks de A4 op draaien of ervan af rij den. Dit betekent met name voor de dorpen Roelofarends veen en Oude Wetering een enorme ontlasting van het au toverkeer. Gedeputeerde De Boer gaf tevens het aanleg van een vrije busbaan vanaf de Leimuiderbrug naar Schiphol. Deze strook asfalt komt net achter de vangrail te liggen en komt achter het brugrestaurant de A4 op. Volgens rijkswaterstaat pro fiteren hiervan straks dagelijks duizend buspassagiers uit de richting Alphen en de zuidelij ke Bollenstreek die naar Schip hol reizen. De bussen staan nu dagelijks in de file. De vrije busbaan is begin volgend jaar gereed en kost vijf miljoen gul den. Reconstructie Engelendaal Met het instellen van een groe ne golf-regeling op de Engelen- daal in Leiderdorp wordt maan dag begomien. De verkeerslich ten worden vervangen en er ko men uitvoegstroken bij.Ter be vordering van de doorstroming worden de verkeerslichten bui ten werking gesteld. De werk zaamheden duren vijf weken. Zoeterwoude schrijft Kamercommissie v Expositie in Koudekerkse oudheidkamer LEIDERDORP/ZOETERWOUDE Inwoners van Leiderdorp heb ben een dringend beroep op het kabinet gedaan om in het HSL- debat niet alsnog voor de zoge heten Bos-variant te kiezen. De gemeente Zoeterwoude heeft in een gisteren verstuurde brief een zelfde beroep gedaan op de vaste Tweede Kamercommissie voor verkeer en waterstaat. In een open brief aan premier Kok waarschuwt de Belangen vereniging A4-HSL Leiderdorp dat deze optie een ramp bete kent voor de leefbaarheid van haar dorp. De Leiderdorpers hebben lange tijd gedacht dat het HSL-spook niet meer op de loer lag. Het kabinet had im mers voor een variant gekozen waarbij het flitsspoor in een tunnel onder het Groene Hart komt te lopen. Maar deze week bleek een Kamermeerderheid van PvdA, D66 en CDA meer voor de Bos-optie te voelen. De ze variant voert de HSL via de A13 en de A4 richting Amster dam. Leiderdorp komt in dat geval erg dicht tegen de - ver brede - A4 en de HSL aan te lig gen. Zoeterwoude wijst in de brief aan de Kamercommissie nog eens op de voor die gemeente rampzalige gevolgen van een keus voor de Bos-variant. Daar bij gaat het om de sloop van woningen en bedrijfsgebouwen aan de westkant van Zoeter- woude-Dorp en -Rijndijk en om de gevolgen voor natuur en landschap van de aanleg van een open tunnelbak in de pol derlandschap. Een keus voor de Bos-variant betekent bovendien de sloop van een aantal historische mo lens en het verloren gaan van de natuurwaarde van Meerburger wetering en Papemeer. Een aantal al gebouwde nieuwe 'kunstwerken' voor de verbre ding van de A4 moet weer wor den afgebroken om plaats te maken voor de spoorlijn. In het plan voor de Bos-variant zitten ook nog eens technische onze kerheden. Zo is het onduidelijk hoe de passage van de Oude Rijn van de spoorlijn samen met de verbrede A4 moet wor den uitgevoerd. Zoeterwoude meent boven dien dat de Bos-variant geen bestuurlijk draagvlak heeft, De provincie Zuid-Holland en de gemeenten in de Leidse regio hebben zich er eerder al tegen uitgesproken. Tegenvaller aan Kerkbrug in Alkemade ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT De brug in de Kerkweg in Roelofarendsveen is er nog slechter aan toe dan verwacht. Dit geldt vooral voor de beton constructie. De tegenvaller kwam pas tijdens de werkzaam heden aan het licht. De ge meente ziet zich hierdoor voor een extra kostenpost van 40.000 gulden geplaatst. B en W stellen de raad in december voor om dat bedrag beschikbaar te stel len. Eerder trok Alkemade 221.000 gulden uit voor de op knapbeurt. Het werk aan de brug heeft enkele weken stilgelegen. Vol gens directeur A. Peters van openbare werken werd er niet gewerkt omdat er eerst overleg over de aanvullende werkzaam heden moest worden gepleegd met het ingenieursbureau dat de brug heeft onderzocht en het aannemersbedrijf Schouls. Pe ters verwacht dat de werkzaam heden nog voor het eind van het jaar kan worden afgerond. Carnaval barst los in streek ALKEMADE/ALPHEN/STOMPWUK De muziekvereniging Liefde voor Harmonie organiseert van avond (aanvan 20.30 uur) in de Peperpsteeg in Roelofarends veen een prinsenbal, een feest waarmee het nieuwe carna valsjaar wordt ingeluid. Tevens wordt Prins Roelof Arend II ge ïnstalleerd. Hij is aanvoerder van het carnaval, dat op 7, 8 en 9 februari in de veilinghallen wordt gehouden. Elf een gekkengetal? Het kan de leden van de Alphense car navalsvereniging De Cascarvie- ten niet zot genoeg zijn. Op de elfde van de elfde, om elf minu ten over vijf, overhandigt burge meester Paats aan Prins Cascar de 32e de stadssleutel. Om 21.11 uur barst vervolgens het feestgedruis in café Alle Hens los. Op 8 februari worden bewo ners van de Alphense bejaar den- en verpleeghuizen naar Avifauna gebracht. Daar kun nen ze genieten van een thea tervoorstelling of bingo spelen. Prins Aad de Eerste en Page Lydia van de Stompwijkse car navalsvereniging De Gaanders treden vanavond af. Tijdens het openingsbal in het Blesse Paard aan de Dr. van Noortstraat wor den een nieuwe prins en page benoemd. De Pintengluurders en The Outlaws zullen het feest luister bijzetten. De zaal gaat om half negen 's avonds open. NAAR VAN DER PLOEG! Hèt adres dat samen met u de beste RAMEN EN DEUREN SCHUIFPUIEN SERRES, ETC. Maatwerk voor nieuwbouw renovatie, uitgevoerd in onverwoest- - Onderhoudsarm - Diverse fraaie kleuren - Volledige garantie - Met Komo-certificaat/VKG-keur In onze showroom ziet u alles. Kom praten! KUNSTSTOF OM VTC BOUWEN mm ma rkvcu Fabriek en showroom: De Lasso 60, Roelofarendsveen tel. (071) 3315361 - fax (071) 3315202 daqeunlncK waren er op elke boerderij meer mensen werkzaam, maar toen de machines kwamen werden boerderijen veel meer een mansbedrijven. De meiden be gonnen te werken als ze een jaar of 13 waren. Dan hielpen ze met het huishoudelijk werk en zorgden ze voor de kinderen. Als ze ouder werden hielpen ze met het schoonwassen van het melkgereedschap. Dat gebeurde vanaf een melkstoep en zo'n meid heette dus stoepmeid. Het was zwaar en verantwoordelijk werk, hoor. Alleen het kaasma ken deed de boerin meestal zelf, want dat kwam op de smaak De tentoongestelde pen in de oudheidkamer aan de Dorpsstraat tonen dat het werk niet licht was. De voormalige onderwijzer Bruijne wijst minu tieus alle instrumenten en hulp stukken aan die de vrouwen ge bruikten. Op het wasrek hangt origineel ondergoed en een keurslijf. Bruijne houdt een zwart schort omhoog. „Dit heette de sloof. Zo heet nu nog iemand die altijd maar aan het werk is." In een vitrinekast liggen voor werpen die het eigendom zijn geweest van een knecht. Op een kaart aan zijn lief Marie is te le zen hoe nerveus hij zich maakt voor een bezoek op zondag avond. In een bruine papieren zak zit nog oude tabak. De bed stee is voor de tentoonstelling zorgvuldig nagebouwd en opge maakt met de oude dekens. „Die bedstee bestaat echt nog FOTO LOEK ZUYDERDUIN in een oude arbeiderswoning aan de Lage Waard. Vroeger sliepen de meiden meestal op de voorzolder en de knechten op de achterzolder. Of in de stal boven de koeien, dichtbij het vee. Dan waren ze er meteen bij als een koe moest kalveren." De tentoonstelling 'Werken bij de boer' is tot september volgend jaar te zien. De oud heidkamer is elke eerste en der de zaterdag van de maand ge opend van 13.30-16.30 uur. De politie in Leiderdorp gaat strenger optreden tegen jonge ren die, overlast veroorzaken op plekken die niet door de ge meente als hangplek zijn aange wezen. Na 1 december zal zij deze jongeren eerder op de bon slingeren. Volgens contactme dewerker Joop van der Pol, heeft de jeugd dan lang genoeg de tijd gehad om een 'officiële' Ontmoetings Plaats (OP) te zoe ken. „In eerste instantie verwij zen we jongeren op illegale hangplekken naar de OP's. Wie hardleers is, kan een bekeuring krijgen. Maar we zijn er niet op uit. We willen geen razzia hou den", aldus Van der Pol. Hoewel er nu een aantal OP's bestaan, hangen jongeren nog steeds graag rond op 'illegale' hangplekken. Dat blijkt uit een overzicht van de politie over de maanden, augustus en septem ber. In die periode kreeg de po litie 86 meldingen van overlast. De politie krijgt volgens Van der Pol nauwelijks klachten over overlast op de 'officiële' OP's. „Dat aantal is te verwaarlozen. Vast staat wel dat ook jongeren op legale OP's enige overlast kunnen veroorzaken. Dat kun je niet helemaal voorkomen. Daarvoor vragen we begrip bij de burgers." Inmiddels beschikt Leider dorp over zes OP's. De zevende hangplek, in de buurt van het Holtlantcollege, is in de maak. Bij gebouw Zijlkwartier komt er nog eentje. Verder is een OP ge pland op de parkeerplaats van de Van Diepeningenlaan. Hier loopt echter nog een bezwaren procedure. Uit het polilie-overzicht over augustus en september blijkt dat de Klimopzoom, het Jan de Hartogplein en de Willem van Otterloostraat geliefde 'illegale' hangplekken zijn. Volgens Van der Pol is het belangrijk om de ze plekken onaantrekkelijk te maken voor jongeren. „Bij de Klimopzoom heb je bijvoor beeld allemaal paaltjes staan waar jongeren graag op zitten. Je zou hier kunnen denken aan paaltjes met een punt." In september rezen de klach ten van bewoners van de Wil lem van Otterloostraat de pan uit. In die straat is een speel- tuintje, bedoeld voor de klein tjes, waar ook de oudere jeugd op afkomt. De overlast is vol gens Van der Pol inmiddels al enigszins afgenomen. „Er ston den voetbaldoelen, die niet voor de kleintjes waren bestemd. Die zijn weggehaald." De politie wil de komende tijd extra alert zijn op de overlast daar.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13