/EIDEN Hf, Gas fors duurder, stroom goedkoper Veiligheid is meer dan een blik agenten opentrekken' 'Dit biedt hoop voor ontwikkeling medicijn Eeuwenoude fontein niet onder het zand' '■I KO-nomitatie legt Leidse hrijvers geen windeieren eidse universiteit duur Kringloopwinkel Zuidwest helpt Laurier aan belofte herinneren ft Experiment EWR met gasturbines ATERDAG 9 NOVEMBER 1996 |EF* HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN, 071-5356429 Lusthoflaan Marokkaanse ge- I meenschap zit in de maag met 'Lusthoflaan': „We kunnen niet zomaar vergeten wat er is ge beurd." Brigantijnwal bestraat Met de bestrating van de Brigantijnwal wordt maandag lïTncivember begonnen. Er wordt daarbij gewerkt in de richting jide Drontermeerlaan. In totaal nemen de werkzaamheden jeveer drie weken in beslag. Gedurende die periode is het niet lltijd mogelijk de auto in de straat te parkeren. Bovendien kan Je auto van de reiniging niet altijd in de straat komen. Het aan- jbieden van het huisvuil dient op die momenten dan ook op an- e plekken te geschieden. ANNO 1896 Maandag 9 November p de Langebrug werd hedenmorgen een vrij hevige schoor- eenbrand opgemerkt, welke met kardoezen werd gebluscht. I-Door den tuinder Jac. Van Leeuwen, te Roelof-Arendsveen, is p zijn land een reusachtige roode kool geteeld. Ontdaan van r buitenste bladeren, vertegenwoordigt deze kolossus een richt van 19 pond, zegge negen en een halve kilogram. ï-Advertentie. Dineeren! Hiertoe wordt voor eenige Heeren, die goed en smakelijk willen dineeren, de gelegenheid aangeboden ineen net gesloten huis a 70 Cts. per persoon. Adres: Rapenburg ANNO 1971 dinsdag 9 november |)e „pot" voor het nieuwe gezondheidscentrum in Wassenaar is faninorgen 10.000,- vetter geworden. Burgemeester Staab Overhandigde een cheque ter grootte van dit bedrag aan dokter p.S. Boogaart, voorzitter van het Wassenaarse kruiswerk. Mr. 3 deed dit namens het Nederlands Comité voor de Kinder- lostzegels. Het geld zal worden gebruikt voor de inrichting van ie afdeling kinderhygiëne in het gebouw. D66 ontevreden over veiligheidsbeleid Sp lEN'WIM KOEVOET 18de eeuwse fontein, waar in de fundamenten eerder de- ^fflweek zijn opgegraven in de irhof bij de Burcht, zal niet -nmaar onder het zand verdwij- in. „Het minste wat we leun en doen", zegt J. Vellekoop, |ef monumentenzorg, „is dat de aanwezigheid van de fon- zichtbaar houden in de be tting. Ook moet het mogelijk ;en zitbankje plaatsen. |,We kunnen een stap verder vervolgt hij. „Ik denk ïrbij aan 'iets' met water." lar een algehele reconstruc- j ziet Vellekoop niet snel ge- tren. „Dat is technisch vrij- 1 opmogelijk. Zo heeft er een pile keermuur bij de fontein itaan die we juist bolvormig maken om een boom ier ruimte te geven. 'ellekoop zegt dat besluiten ;r het bewaren en zichtbaar i van de fonteinresten op termijn moeten vallen, imeenteraad is bezig met gemeentebegrotingen over, der de Rijn door. Visverkopers 17 en de renovatie van de konden zo op marktdagen hun koopwaar wassen. Overigens is de Visfontein, die aan het einde van de 17de eeuw in gebruik is genomen, ouder dan de fontein waarvan nu de fundamenten zijn aangetroffen. :ht moet doorgaan. folgens stadsarcheoloog M. jlmans moet de fontein tus- 1742 en 1747 zijn gebouwd. 1 leidt dat af uit gravures die deze periode stammen. Dol- tNCAROLINE VAN OVERBEEKE van Oostrom, de winnaar de AKO-literatuurprijs en e andere Leidse genomi- rden, Rudy Kousbroek en em Otterspeer, hebben flink rdeel van de publiciteit rond 'rijs en hun boeken, an hun boeken gingen sinds jpminatie méér exemplaren de toonbank: 'Maerlants eld' van Frits van Oostrom - gleraar middeleeuwse let- amde - is inmiddels aan een snde druk toe: 25.000 exem- en zijn verkocht. Van het k 'Bolland, een biografie' universiteitshistoricus Ot- peer zijn inmiddels 5000 mplaren verkocht. Het boek Jefde een vierde druk. p; e Leidse universiteit berekent het hoogste tarief collegegeld oor mensen die geen recht meer hebben op een studiebeurs: ze Uitgeverij Meulenhoff van Rudy Kousbroeks 'Terug naar Negri Pan Erkoms' wilde gister middag geen verkoopcijfers prijs geven. De Leidse boekhan del Kooyker heeft aan de eigen verkoop in de winkel wel dege lijk gemerkt dat het 'boek goed loopt sinds de nominatie'. „De gestegen verkoop van de boe ken van de drie Leidse auteurs is duidelijk merkbaar. Van Oostrom is de topper. Van het drietal hebben we steeds een stapeltje in de winkel liggen", aldus een woordvoerder. Frits van Oostrom won de AKO-prijs, 100.000 gulden groot, maar hij moet daarvan wel 60.000 gulden aan de belas ting afstaan. Studenten krijgen in Leiden bovendien geen geld terug als ze nuen een paar maanden afstuderen. Dit blijkt uit onderzoek n weekblad Mare naar de collegegeld-tarieven van 13 univer- teiten. In Eindhoven en Twente betalen voltijds-studenten die geen cht hebben op studiefinanciering het laagste tarief: 2400 gul- •n. Studenten zonder beurs zijn diegenen die langer dan zes over hun studie doen, ouder zijn dan 27 jaar, van buiten de 'ropese Unie komen, deeltijd-stüdenten en toehoorders. Dit ar mochten de universiteiten voor het eerst zelf de tarieven iststellen voor studenten die geen recht hebben op studiefi- •nciering. LEIDEN» ARJAN VAN DIJK Regeringspartij D66 is ontevreden over het Leidse veiligheidsbeleid. Hoewel veiligheid één van de belangrijkste the ma's van de afgelopen gemeenteraads verkiezingen was, staat het veiligheids beleid volgens de D66-fractie te weinig op de politieke agenda. De partij is be zorgd over de aanpak, omvang en voortgang van het beleid, zo blijkt uit de eigen notitie "Veiligheidsbeleid in Leiden'. „Tijdens een interview in ons ge meenteblad zei wethouder Van Rij dat dit soort werk nooit af is, maar volgens mij is het nog niet eens begonnen", zegt D66'er A. Pechtold. Vooral de de mocratische controle op de politie baart de politicus zorgen: „De gemeen teraad heeft veel te weinig grip op wat er gebeurt en kan daardoor onvoldoen de invloed op het beleid uitoefenen." Omdat Leiden geen 'eigen' gemeen tepolitie meer heeft maar valt onder het district Hollands Midden, pleit D66 voor het instellen van een 'regioraad'. In deze raad zouden afgevaardigden van verschillenden gemeenten samen met de politie over het te voeren beleid moeten praten, zodat de gemeenten hun beleid beter op elkaar kunnen af stemmen. Om de problemen te lijf te gaan, ko men er volgend jaar meer agenten. Maar volgens Pechtold gaat veiligheid 'verder dan alleen een blik agenten opentrekken'. Gemeentelijke instanties zouden meer moeten samenwerken. Als voorbeeld noemt Pechtold parkeer wachters: „Die zouden tegelijk op kun nen letten of ergens een hoop vuil te lang blijft liggen." Een ander probleem is volgens D66 het ontbreken van een wijkgerichte be strijding van de criminaliteit. Pechtold: „De verschillende wijken worden nog steeds te veel over één kam geschoren, terwijl iedere wijk een andere aanpak vergt. Het drugsprobleem bijvoorbeeld is in het centrum groter dan in de Ste venshof, waar weer meer behoefte is aan snelheidscontroles. Wethouder T. van Rij, die integraal veiligheidsbeleid in zijn portefeuille heeft, zegt in een reactie dat de aanpak per wijk volgens hem geleidelijk steeds beter loopt en dat daar vooral de aan dacht naar uitgaat. In een nieuw regio naal overlegorgaan ziet hij weinig. „Het is maar betrekkelijk hoeveel in vloed zo'n vergadering kan hebben. Het gaat om 35 gemeenten. Dan zou den die twee keer per jaar met elk twee raadsleden bij elkaar moeten gaan zit ten. Daar zie ik weinig in. Op plaatse lijk niveau zijn er veel meer mogelijk heden om direct invloed uit te oefe nen." Oppositiepartij WD zegt het wel 'in grote lijnen' met D66 eens te zijn, maar benadrukt dat de bestrijding van fysiek geweld voor haar de hoogste prioriteit heeft. „Pas als we het geweld tegen mensen onder controle hebben, moe ten we kijken naar zaken als diefstal", meent VVD'er A. Geertsema. Beide partijen geven overigens de voorkeur aan 'echte agenten' boven bijvoorbeeld burgerwachten. mans gaat er vanuit dat op de 'maanvormige muur' achter de fontein vijf classisistische beel den hebben gestaan. Van vier beelden is bekend wie ze voor stelden: Neptunus, Minerva, Diana en Mars. Over nummer vijf bestaat nog geen duidelijk heid. Uit het archief blijkt voorts dat de fontein 2740 en de kom 621 gulden heeft gekost. De fontein was er meer voor de sier dan voor functionele doeleinden. „Noem het een prestigeobject. De autoriteiten vonden Leiden zo belangrijk dat ze dit soort dingen lieten bou wen. Het water kwam net als het water voor de Visfontein op de Vismarkt uit de waterkelder, die enkele maanden geleden achter het koethuis is aange troffen. Het water, vermoedelijk opgevangen regenwater, is met een rosmolen opgepompt, de Burchtheuvel op. Want behalve naar de fontein zonder naam heeft er ook zo'n 150 meter lan ge loden leiding naar de Visfon tein gelopen, door een woon huis aan de Nieuwe Rijn en on- Kv Gemiddeld gezin 110 gulden meer kwijt Het gas wordt flink duurder in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. De prijsverhoging van 3,7 cent "per kubieke meter is voornamelijk het gevolg van een stijging van de prijs van aardolie en een hogere energieheffing. Hoewel stroom iets goedkoper wordt, moet een gemid deld gezin volgend jaar 110 gulden meer betalen. Aldus meldt de begroting van De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). Eigenares Bea Minke met een klant in de Kringloopwinkel Zuidwest: „Het lukt ons net om het hoofd boven water te houden." foto loek zuyderduin 'Subsidie is nooit beloofd' LEIDEN HANS KOENEKOOP De kringloopwinkel aan het Wagnerplein in Leiden Zuid west is een jaar open. Volgens eigenaresse Bea Minke loopt het heel aardig. Wijkbewoners leveren enthousiast gebruikte spullen in die vervolgens, na een stevige opknapbeurt, door andere wijkbewdners tegen een zacht prijsje worden gekocht. „Het lukt ons net om het hoofd boven water te houden", zegt ze. Maar grote uitgaven kan de kringloopwinkel zich niet per mitteren. Vorige winter hebben de medewerkers blauwbekkend de spullen staan verkopen om dat de verwarmingsketel kapot is en er geen geld is voor een nieuwe. Nu de winter er weer aankomt denkt Minke steeds vaker terug aan het openings feestje van een jaar geleden. Wethouder Jan Laurier, die 'kringloop' in zijn portefeuille heeft, hield toen een toespraak je. „Hij zei dat hij zich wilde in zetten om ons project te steu nen. Ik begreep daaruit dat hij een subsidie bedoelde. Maar tot op de dag van vandaag heb ik nooit meer iets van hem verno men. En ik zou hem toch wel graag aan zijn belofte willen herinneren." Woordvoerder Cor Smit van Laurier beweert stellig dat 'er nooit financiële steun is toege zegd'. „Wel zijn wij bereid, en zo heeft Jan het ook bedoeld, practische steun te verlenen. Recentelijk hebben wij de kring loopwinkel Zuidwest nog op slagruimte aangeboden. Het gekke is dat zij daar nog steeds niet op gereageerd hebben." Ook mag de kringloopwinkel Zuidwest overgebleven artike len, die niet meer op te knap pen zijn, gratis aanbieden op de vuilstort. „Dat is ook practische steun die geld kost. Want wij begrijpen heel goed dat kring loopwinkels zeker in het begin niet in staat zijn reserves aan te leggen. Maar anders dan deze steun kunnen wij niet verlenen omdat Leiden geen verordening heeft waarin de subsidie voor kringloopwinkels is geregeld. De andere twee kringloopwin kels in Leiden krijgen dus ook geen subsidie." LEIDEN HANS KOENEKOOP Vooral de energieheffing kan stevig van invloed zijn op de jaarlijkse afrekening. Wie jaar lijks meer dan 800 kubieke me ter gas verbruikt (en een gemid deld gezin in gebied van Rijn land zit op 1750 kuub), krijgt in 1997 een extra aanslag van 7,5 cent per kuub, 4,7 cent meer dan dit jaar. De tarieven voor elektriciteit veranderen nauwelijks. Wel krij gen de klanten van de EWR rui mere mogelijkheid om tegen, het goedkope tarief stroom te gebruiken. Het laagtarief geldt vanaf 1 januari in de uren tus sen negen uur 's avonds en ze ven uur 's ochtends. Nu is dat nog van tien tot zes. „Het wordt zeer aantrekkelijk om wasma chines, drogers, vaatwassers en strijkijzers na negenen of voor zevenen te gebruiken", zegt di recteur J. Feitsma van de EWR. „Ik zeg dit met opzet om de mensen ook daadwerkelijk naar die uren te 'sturen', want uit breiding van het aantal uren laagtarief mag de EWR geen geld kosten. We zullen daarom een vaste vergoeding van 3,82 gulden per maand invoeren. Maar wie slim is, haalt dat be drag er met gemak uit." Commercieel Het apparaat van de EWR is flink in beweging, zegt Feitsma. „We bereiden ons voor op het kwijtraken van het monopolie in de wereld van gas en elektra. De EWR moet dus commercieel gaan denken en doen. Het houdt in dat we meer financieel risico lopen. We zijn daarom nu al bezig manieren te bedenken om onze bedrijfskosten te ver minderen." De EWR is bijvoorbeeld deze week in zee gegaan met drie an dere leveranciers van gas en elektra in Nederland. „We gaan met zijn vieren proberen gas en elektriciteit tegen zo scherp mo gelijke prijzen in te kopen. Als EWR alleen zijn we daarvoor te klein." Feitsma kondigt verder aan dat de EWR voor de bestaande organistie op personeel gaat be- zuingingen. Hij denkt dat door de voortschrijdende automati sering in het jaar 2000 voor honderd medewerkers geen werk meer is. Nu heeft de EWR zo'n zevenhonderd mensen in dienst. „Ik kan niet overzien hoeveel gedwongen ontslagen er zullen vallen. Eigenlijk hoop ik dat dat helemaal niet nodig is. Zoals ik al zei, de EWR wordt commerciëler en dat betekent ook dat we nieuwe producten en diensten gaan leveren. Vol gend jaar bijvoorbeeld begint een project om geisers, boilers, warmwatertoestellen, zonnepa nelen en dergelijke te verhuren en onderhouden. Ook willen we Ontdekker van 'migraine-gen': LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De ontdekking van het gen - een stukje erfelijk materiaal - dat verantwoordelijk is voor een bijzondere vorm van migraine, betekent niet dat onderzoekers ook 'gentherapie' zullen toepas sen om de ziekte te bestrijden. Dat benadrukt dr. Michel Ferra ri, neuroloog van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). „We blijven absoluut van dat gen af. Ingrijpen in menselijke genen heeft allerlei ethische be zwaren. Bovendien denken wij dat het anders kan. Wij willen de stof in de hersenen bestude ren die dat gen maakt. Die stof biedt aanknopingspunten voor de ontwikkeling van een medi cijn dat migraine kan voorko men. Maar dat duurt nog een paar jaar." De neuroloog Ferrari is een van de Leidse onderzoekers die het 'Leidse' migraine-gen heb ben gevonden. De ontdekking van het gen dat de erfelijke 'fa miliaire hemiplegische migrai ne' veroorzaakt, is veelbelo vend, stelt hij. „Het biedt pa tiënten perspectieven: het maakt het eenvoudiger om de genen te vinden die verant woordelijk zijn voor de 'gewo ne' vorm van migraine. Aan de ze ziekte lijdt maar liefst 12 pro cent van de bevolking. Boven dien blijkt het door ons gevon den gen ook iets te maken te hebben met andere aanvalsge- Neuroloog Michel Ferrari: „Ik beschouw onze vondst als een erkenning, ook voor de patiënten. Ik ben blij dat dit bewijst dat migraine geen psychische ziekte is maar een lichamelijke aandoening." foto hielco kuipers wijs optredende hersenziekten zoals epilepsie." Ferrari is met zijn collega's prof. dr. Frants - specialist ge netische aandoeningen -, R. Ophoff en G. Terwindt lange tijd bezig geweest met het zoe ken 'naar een speld in de hooi berg'. „Een gen is een stukje er felijk materiaal in onze cellen. Het is als het ware een kook boekrecept voor het maken van bepaalde stoffen in ons li chaam. In dit geval is het een recept voor het maken van 'cal cium ion-kanalen' in de herse nen. Die stof hebben wij nodig voor onze hersencellen. Een af wijking in het gen dat wij nu ge vonden hebben, veroorzaakt ook een afwijking in deze stof." „Migraine is een complexe genetische aandoening waarbij meerdere factoren een rol spe len. We wisten van migraine ei genlijk alleen wat er aan het eind van het proces gebeurt, als de aanval optreedt. We wisten niet hoe en waar de aanval ont staat. We denken in de hersen- meetapparatuur bij grote klan ten gaan 'ijken', gespecialiseerd werk waar bedrijven vaak niet aan toekomen. Voor het leveren van die nieuwe producten en diensten hebben we ook men sen nodig. Ik hoop dus het per soneel te kunnen verschuiven." LEIDEN HANS KOENEKOOP stam, maar dat weten we niet zeker. Ook het proces dat daar op volgt, kennen we niet. Wel weten we dat het hele proces leidt tot de verwijding van de bloedvaten in de hersenvliezen. Dat geeft uiteindelijk de hevige pijn. Voor hiijn proefschrift heb ik onderzoek gedaan naar het middel Imigran, een soort su- perpijnstiller dat inwerkt op de bloedvaten van de hersenvlie zen. Maar het middel kan de aanval niet voorkomen, het ver dooft alleen de pijn." „Door de ontdekking van dit gen, hebben we iets geleerd over het begin van het proces en het waarom van de aanval. Dat biedt hoop voor de ontwik keling van een echt medicijn dat een aanval voorkomt. We zoeken het in het calcium ion kanaal: we gaan nu kijken hoe dat werkt en hoe we de stof kunnen stimuleren of juist blok keren. Uiteindelijk is een medi cijn nodig dat in de hersenen kan doordringen. Om dit te vin den zullen we samenwerken met de farmaceutische indu strie. Als alles meezit, kan het er over vijfjaar zijn." „Ik beschouw onze vondst als een erkenning, ook voor de pa tiënten. Ik ben blij dat dit be wijst dat dit geen psychische ziekte is maar een lichamelijke aandoening. Er zijn helaas nog steeds artsen die migraine af doen met 'een beetje hoofd pijn'. Dat vind ik weerzin wek- kend." De Energie en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) wil in Leiden experimenteren met gasturbines. Die moeten energie opwekken bij het omlaag brengen van de gas druk in de leidingen. „Het is gratis en schoon. Een fantas tisch milieuproject", zegt di recteur J. Feitsma van de EWR. Gas wordt onder hoge druk (80 Bar) door de leidingen gestuwd naar de diverse aan sluitingen in woonhuizen. Om het gas veilig door de smalle leidingen in de huizen te laten 'stromen', moet die druk stevig omlaag (naar 30 milli Bar). „Zou dat niet ge beuren, dan zou de hele boel uit elkaar vliegen. Bij het omlaag brengen van die druk komt energie vrij die nu niet wordt benut. De gasturbines moeten die energie opvangen en omzet ten in elektriciteit. „Het is de bedoeling dat we deze 'eco- stroom' gaan verkopen aan onze klanten. Er is veel inte resse voor duurzame energie, dat is energie die op een schone manier wordt opge wekt. Het blijkt ook dat men sen bereid zijn daar wat meer voor te betalen." De EWR vindt het experi ment belangrijk genoeg om er volgend jaar 5 miljoen gul den in te steken. Feitsma: „Wat is er beter voor het milieu dan energie op te wekken die geen brandstof kost." Hij vergelijkt het pro ject met de stadsverwarming in Leiden. Daarbij wordt de warmte die vrijkomt bij het opwekken van elektriciteit in de krachtcentrale aan de Langegracht, opgevangen en door buizen afgevoerd naar diverse Leidse wijken. In 1997 wil de EWR 10 miljoen gulden investeren in uitbrei ding van de stadsverwarming in vooral Leiderdorp. Symposium over stadsgeschiedenis Het verleden van Leiden staat centraal tijdens een symposium over Leidse stadsgeschiedenis op zaterdagmiddag 16 novem ber. Een aantal bekende histori ci, dr. L. Lucassen, dr. F. van Kan, R. van Maanen, laten hun licht schijnen over de geschie denis van de stad. Ook is er ge legenheid voor vragen en dis cussie. Het symposium is een initiatief van de Vereniging voor Oud-studenten Geschiedenis Leiden (VOGEL) maar is ook voor niet-leden toegankelijk. Tijd: 13.30 uur, plaats: universi teitsgebouw aan de Cleve- ringaplaats 1 in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11