'Eigentijdse kunst mag ifiiet meer mooi zijn' Covered: meeslepende ervaring voor dans- en poppubliek 'Eigenlijk is alle toneel amusement' Kijken en gezien worden bij jarige Herman Brood I Cultuur&Kunst jyOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 CERT VISSER, 071-5356441f NRIJSDAM. 071-5356444 Coningin bezocht Van Goyen-expositie Ijiden Nadat de tentoonstelling van Jan van Gooyen in het Ste delijk Museum De Lakenhal geopend werd door Prinses Ma rgriet, was er afgelopen weekend wederom koninklijke belang- Mlstelling voor Van Goyen. Koningin Beatrix bracht zaterdag een Hlprivébezoek aan De Lakenhal. Ze werd rondgeleid door muse- gijum-directeur H. Bolten-Rempt. ^Expositie Brood in Camino Real iieiden Als eerbetoon aan de gisteren 50 jaar geworden Herman 'Brood, is in het Leidse restaurant-cocktailbar Camino Real een gescheiden overzicht van kunstwerken van het dubbeltalent te tij zien. Tot eind december zijn er dagelijks vanaf het middaguur jBicollages, zeefdrukken, tekeningen en een wonderbaarlijk schil- lijderij te bekijken. Het werk, dat aan de Doelensteeg 6 gratis is te Sjabewonderen, beslaat de periode van 1986 tot heden. Paradiso gelast concert Kremer af ^sterdam Paradiso in Amsterdam heeft een concert van Gid- ederion Krëmer afgelast. De violist zou op 23 november een homma- hoójge brengen aan de muziek van Astor Piazzolla, maar had al eer- jder afspraken gemaakt met het Amsterdamse Concertgebouw. Jüaar speelt hij op 12 januari. dans/popmuziek voorbeschouwing maarten baanders Voorstelling 'Covered' door Feri de Geus en Nerve. Te zien 8/11 (première) en 9/11, 22 00 uur, Cadance Festival, Spui Theater, Den Haag Popmuziek en hedendaagse theaterdans hebben weinig raakvlakken. Popfanaten zul je niet gauw bij een dansvoorstelling tegenkomen en omge keerd betekent popmuziek nauwelijks iets in de wereld van de dans. Sigaretten, drank en drugs tekenen het ruige bestaan van de gemiddelde popmusicus, die vaak pas naar bed gaat als de danser juist opstaat om een dag te beginnen van conditietraining, discipline, gezond eten en op tijd weer naar bed gaan. Als het aan choreograaf Feri de Geus en tech- no-rock groep Nerve ligt, komt er een einde aan die scheiding. In het kader van de serie 'Popmu ziek Eigentijdse Dans' maakten zij de combina tievoorstelling 'Covered'. Het doel van deze serie is poppubliek kennis te laten maken met moder ne dans. Tijdens try outs in Eindhoven en Den Bosch moesten de fans van Nerve wel even wen nen, maar het succes was groot. Voor Feri de Geus en Nerve is 'Covered' is een experiment met een verrassende uitkomst. Nerve maakt een mix van Dance-muziek (house, hip hop, triphop, breakbeat enz.) en heavy-metalach- tige rock, hard en ruig, maar ook met zachte, sub tiele klanken. Sterke contrasten dus. Dit sprak Feri de Geus, wiens stijl ook contrastrijk is, meteen aan. Toch was het een hele opgave voor hem om een vorm te vinden waarin muziek en dans hun plaats krijgen. De nummers van Nerve zijn een afgerond geheel, ze drukken uit wat ze te zeggen hebben en daar hoeft eigenlijk niets aan toege voegd te worden. Maar De Geus zag toch een in gang om de muziek open te breken en de muziek en performance samen te voegen tot een nieuwe ervaring voor het publiek. Muziek en dans vormen één geheel. De twee gitaristen bevinden zich als personagegs tussen de dansers. Al eerder nam De Geus musici op in een bewegingscompositie. In 'You've got a watch, I've got the time' namen tien vocalisten diverse posities in op de dansvloer en leverden zo een opvallende bijdrage aan het toneelbeeld. Maar dat waren klassiek geschoolde zangers en dat is een heel verschil met de jongens van Nerve, die bekend staan om de beweeglijke acts waarmee ze met het publiek communiceren. Op dit punt is 'Covered' een nieuwe ervaring voor de popgroep. In plaats van met het publiek te communiceren moeten de gitaristen zich nu richten op de vijf dansers met wie ze de voorstel ling maken. Wat dat betreft laat Nerve zich van een heel andere kant zien dan het publiek van de groep gewend is. Het beeld is afstandelijker, visu- eler, fantasierijker, als bij een TV-opname. Nerve moet zich dus aanpassen, maar ook Feri de Geus heeft ernaar gestreefd met zijn dans zo veel mogelijk in te haken op de sfeer van de mu ziek van Nerve. Als thema koos hij: paranoia. 'Co vered' vertolkt een losgeslagen levensgevoel en kwetsbaarheid. Hoewel dit thema niet het be langrijkste gegeven is in de nummers van Nerve, bieden de donkere teksten toch aanknopings punten. De personages zijn eenlingen die eigenlijk niet alleen in het leven willen staan. 'Covered' is geen doorlopend verhaal, maar een dynamische per formance met associatieve beelden, waarin ook kleur- en lichteffecten een rol spelen. De kwets baarheid klinkt in een ruige oerkreet, maar ook zacht en subtiel. Kortom: een meeslepende erva ring voor dans- èn poppubliek. ichilder Willem Breddels exposeert in Leids Café-Galerie Lijn 3 2|e Leidse kunstschilder Willem Breddels bewoont een "jenvoudige flat in Leiden Zuid-West, die wij - duizend- Jiaal excuus! - betreden met poep van het aanpalende rasveld onder onze molières. Na wat gesnuffel en ver- sefse pogingen l'odeur du chien te verjagen, zegt Bred- els: „Dat vergeten we nu maar even." En hij schenkt pn kleine versnapering in. éden cees van hoore lem Breddels was eind jaren w voorzitter van de Leidse leÜng van de BBK en het be- uur van de kunstenaarssocië- jit Buut 110. Zijn werk en per- Dn stonden in die woelige tij- jn behoorlijk in de belangstel- ig. Maar toen hij voor vijftien naar Canada vertrok, taan de roem. Al weer enkele ja- In terug in Nederland, maakt Ij nu een glansrijke come-back jet een tentoonstelling van ïeuw werk in Café-Galerie Lijn 'akker ieddels en zijn onafscheidelij- hoed, een hoed die ook bin nenshuis wordt gedragen. Het ermoeden dient zich aan dat ||j hem 's middags, tijdens een liddagdutje, als een Mexicaan over zijn gezicht legt. Maar nu, in de avond, maakt Breddels een wakkere indruk. Hij is als een razende bezig met het ma ken van nieuwe schilderijen voor de tentoonstelling in Café Galerie Lijn 3. De kunstschilder bewoont een eenvoudige flat in Leiden Zuid-West. Aan alle muren in het huis hangen zijn schilderij en. Een doek van een prachtige vrouw op wie een regen van lip sticks afkomt, springt onmid dellijk in het oog. „Er wordt te genwoordig ontzettend veel cosmetica gekocht", zegt Bred dels met onmiskenbare Leidse tongval. „Ik heb vijftien jaar in de bossen van Canada gezeten en dat was het eerste wat mij hier opviel. Ik leg de laatste hand aan dat schilderij terwijl ik net naar een radioprogram maatje zit te luisteren. En daar in gebruiken ze de term: lip- stickfeminisme. Ik denk: zo moet dat schilderij maar heten. Dat soort verschijnselen inte resseert me. In de jaren zeventig waren feministen figuren met een tuinbroek aan en was een beha uit den boze, ook al beier de het daarboven behoorlijk." „Ik maakte in het begin veel werk dat deed denken aan Co bra. Maar door de jaren heen ben ik steeds figuratiever gaan schilderen. Ik ben de weg an dersom gegaan. Ik vind dat je in het figuratieve heel veel kunt uitdrukken. De laatste tijd heb ik iets met dingen die zweven. Waarom weet ik niet. Zo'n lip stick die zweeft, dat kan niet. Mijn zoon zei: 'Het zijn net ko gels. Het bloed zit er al aan voordat ze doel hebben getrof fen.' Ik vind het prima als de toeschouwer zijn verhaal maakt. Mijn verhaal is geen ver haal, ik maak beelden." Vrouwen De vrouwen die Breddels schil dert zijn veelal bloedmooi. „Ja", zegt Breddels, „Ik hou veel van vrouwen, hoor, maar ik zal aan hen nooit mijn hele ziel en za ligheid verkopen. Dat komt misschien door de stiefmoeder die ik heb gehad, echt zo'n stief moeder uit een sprookje. Ze had dan wel geen wrat op haar neus, maar die had ze eigenlijk wel moeten hebben. Ze klei neerde me altijd. Ik ben in we zen getrouwd om daar weg te zijn. Mijn vader heb ik het nooit nagedragen. Wij hadden een sterke band met elkaar. Hij had ook te lijden onder dat mens, maar ik denk dat hij gewoon niet buiten dat bed kon." „Ik ben als kunstschilder au- to-didact. Ik schilderde in mijn vrije tijd en ja, het bloed kroop waar het niet gaan kon. Op een gegeven moment heb ik mijn baan als fijn-mechanisch con structeur eraan gegeven." Estheet In de manier waarop Breddels werkt, gaat veel tijd zitten. Hij is een estheet pur sang, iets dat tegenwoordig kennelijk niet meer mag. „Er worden je door de hedendaagse kunst zoveel taboes gedicteerd. Het lijkt wel alsof eigentijdse kunst niet meer mooi mag zijn. Het moet lelijk wezen of in ieder geval niet esthetisch. Ik hoor wel eens op de radio een interviewer zeg Willem Breddels: „Door de jaren heen ben ik steeds figuratiever gaan schilderen. gen over een bepaald kunst werk: 'Dat vind ik niet mooi'. En dan wordt-ie weggelachen. Ja, mooi, zeggen ze dan, dat is toch niet interessant." „Van het begin af aan hebben mensen in rotstekeningen hun leven en de dieren waar ze op als ik daarvan zou zeggen: jaagden geportretteerd. Later, „Interessant, interessante toen ze wat meer tijd hadden, vrouw", man, dat is toch haast zijn ze hun gebruiksvoorwerpen een belediging. gaan versieren. Juist om de es thetica. Dat is dus mooi. Ma^r „Kijk, over wat mooi en lelijk interessant, interessant? Ik weet is, zijn toch behoorlijk veel niet of jij een zuster hebt maar mensen het eens. Ik heb nog FOTO LOEK ZUYDERDUIN nooit iemand horen zeggen: 'Die bomen, die groene bomen, dat vind ik verschrikkelijk. Daar kan ik niet naar kijken. En die hemel - ik loop de hele dag met mijn kop omlaag want die kan ik niet aanzien.' Dat vinden we toch mooi." \follandse Comedie in Leidse Schouwburg iiden martin hermens jiderhalf jaar geleden zat de lollandse Comédie ineens zon- Er producent. Oprichter en ar- 4tiek directeur Peter Hoek- pia riep zijn vriend Tom Meij- Ute hulp. Meijer slaagde erin n 'voortreffelijk seizoen' voor t gezelschap rond te krijgen. P ook nu weer is hij een drij- Hpnde kracht achter de Hol- ^ggtfidse Comedie. Op Meijers ""Jndringen koos het gezelschap Hor een nieuwe weg. Dat resul- fert dit seizoen in de heden- kagse thriller 'Moordscenario' jnle^n de Britse auteur Edward 3,kylor. UDe Hollandse Comedie speel- |S goed, maar oud repertoire, ptelt Meijer. Hij wilde een ?ntal dingen anders. „Het re- prtoire moest up-jazzed wor- |n," zegt hij. Samen met Peter e borioeksema haalde hij de bezem iw, por de kast. „Iedereen is en- 'usiast. Als je de speellijst be- 5|kt, zie je dat we kriskras door ftt land spelen. Grote steden i* Arnhem, Den Bosch en Gro- igen ontbreken. Dat komt ior twee erfenissen: de vorige ducent had niet zo'n beste im bij de schouwburgdirec- en diezelfde directies zagen /let zoveel in het stoffige reper- ~e van de Hollandse Come- ^.Het was een kruistocht", t Meijer over zijn strijd om nieuwe productie van de pllandse Comedie in de thea ters te krijgen. „We moeten een minimum aantal voorstellingen halen. Anders kunnen we vol gend jaar stoppen. Er zijn nu iets van veertig voorstellingen verkocht van 'Moordscenario'. Met voorzichtig beleid moet het haalbaar zijn." Ook al speelt de Hollandse Comedie al acht jaar komische thrillers, de naamsbekendheid van het gezelschap blijkt niet zo groot te zijn. Het wordt nog al tijd verward met de Haagse Co medie, die eind jaren tachtig het loodje legde. „De Hollandse Comedie heeft de afgelopen ja ren niet goed zijn best gedaan om de naam te verkopen. Wat ook meespeelt, is dat het toneel in het verdomhoekje zit. Een Youp van 't Hek, een Willeke Al- berti en musicals zitten meestal wel vol. Toneel niet. Laat ik het oneerbiedig zeggen: als echt paar X besluit naar de schouw burg te gaan en ze zien acteurs die met de grote teen in de neus zitten en dat als kunst bestem pelen, dan is dat echtpaar verlo ren voor het toneel. Het feit dat de Hollandse Co medie 'amusements-toneel' speelt, zorgt ervoor dat bij som mige schouwburgen de deuren hermetisch gesloten zijn. „Het begrip 'amusement' wordt ver keerd geïnterpreteerd. Men denkt al snel aan dijenkletsers. Er is ook geen andere kreet voor. Eigenlijk is alle toneel amusement. Maar dat mag je in Nederland niet hardop zeggen. amsterdam» cpd Du moment dat je 'amusement' zegt, denken veel mensen aan platte, inhoudsloze stukken. Maar er zijn nou eenmaal men sen die geen zin in een pyscho- logisch toneelstuk hebben over waarom een man zijn vrouw slaat.' Vooral toneelgezelschappen die zichzelf hebben uitgeroepen tot vertolkers van Het Grote To neel zouden wat Meijer betreft wat meer respect mogen op brengen voor het werk dat de Hollandse Comedie levert. „Ik vind het ook een overschatting van het publiek als schouw burgdirecteuren zeggen: het pu bliek wil iets beters. Wat is er dan beter aan die andere to neelproducties?" Een ander verwijt: het publiek zou niet naar het amusements toneel komen. „Een misvat ting", verzekert Tom Meijer. „Kijk naar John Lanting. Het Grote Toneel zegt: ach, het is maar John Lanting. Maar hij is wel een koning in zijn vak. En met het Theater van de Lach trok hij overal volle zalen. Het publiek moet de vrijheid heb ben om zelf de keuze te kunnen maken waar het naar toe gaat." De Hollandse Comedie stelt het zonder subsidie. „Dat vind ik het kromme van de zaak. Producties die in feite niet veel publieke belangstelling trekken, worden gesubsidieerd en pro ducties die bij het publiek in de smaak vallen moeten alles zelf ophoesten. Wij zijn blij als aan het einde van het seizoen alle schulden zijn betaald. We kun nen nooit zeggen: er is zoveel winst gemaakt. Als we dit sei zoen afsluiten op nul, kunnen we volgend seizoen weer ver der." 'Moordscenario' is te zien op 8 november in de Leidse Schouwburg, 10 januari 1997 in Warenar in Wassenaar en 21 januari wederom in de Leidse Schouwburg. Hij wordt al sinds jaar en dag een publiciteitshoer genoemd en voegt daar zelf dan steevast aan toe dat hij ook zijn eigen pooier is. Maar bij zijn verjaar dagsfeestje gisteravond in Para diso overtrof Herman Brood zo waar zichzelf als mediamag- neet. Maar liefst tien camera ploegen volgden Hermans ont moeting met Abraham op de voet. Het leek wel Hollywood aan de Weteringschans. Een feeste lijk beschilderde luifel en de lo per bij de entree. De limousi nes. De honderden fans zonder toegangskaartje die op de stoep voor Paradiso stonden te 'starspotten'. Het had ook wel iets van een 'camp'-variant van het Boekenbal. Het was zien en gezien worden. Mannen met zwartgeverfd haar en scherpe puntschoenen. Vrouwen met korte rokken en diepe décolle tés. En vooral veel chaos en veel camera's. Overal paparazzi die elkaar bijkans het gebit uit de mond meppen als de ster zelve - voorafgegaan door een me- tersgrote uit Brooddeeg gebak ken Abraham - het pand be treedt. En sinds er in dit land in middels een dozijn Nederlandse televisiekanalen te vullen zijn, lijkt het wel of iedereen die geen behoorlijk vak geleerd heeft met een camera op de schouder achter Bekende Nederlanders aanholt. Herman Brood weet de kijkcijferjunks als een twintig- ste-eeuwse rattenvanger van Hameln achter zich aan te lok ken. In het kader van het muzikale project '50 The Soundtrack', waar ook het feestconcert in Pa radiso aan is opgehangen, zien we Brood in duet met groten uit de muziek- en amusementswe reld. Als je de plaat beluistert klinkt het vooral als een 'geintje' en live blijkt het niet veel meer. De enige combinatie die wer kelijk een interessant nieuw stuk muziek oplevert is die met Van Dik Hout in het sterke 'Pijn'. Trijntje Oosterhuis windt menigeen om haar vinger met haar fenomenale stemgeluid, maar haar 'Saturday Night'-du- et met de jarige haalt het niet bij het origineel. Nina Hagen wordt met een ovatie begroet. Ze blijft een imponerende ver schijning, maar heeft wel een heel erg zwak liedje om te zin gen. Gerard Joling is ronduit een lachertje. Was er dan helemaal geen spektakel? Nou ja, heel even dan, als Hans en Candy Duffer, Trijntje Oosterhuis en de Goede Tijden Slechte Tijden-dames Linda, Roos en Jessica geza menlijk de Stones-pastiche 'Wild Sugar' inzetten. Duffer ba lanceert de tenorsax op z'n kin, Herman gaat op z'n hoofd staan op het podium en ja hoor, daar schieten de camera's weer toe. Dat was nog voor de pauze. Dan zijn eigenlijk alle interes sante gasten al op het podium geweest en een half uurtje later gaat het concert domweg als een nachtkaars uit. Herman Brood - hoewel behoorlijk goed bij stem - weet of wenst er ab soluut geen overtuigende finale uit persen. En het publiek is te verbouwereerd om om een toe gift te roepen. Uiteindelijk gaat het natuur lijk ook niet om het concert. Het gaat erom dat Herman Brood een bont gezelschap met Hen- nie Huisman, majoor Bosshart, Karin Bloemen, enkele dentalen ex-Wild Romance leden plus al lerhande horeca-poen en plein - penose in Paradiso weet te ver zamelen ter meerdere eer en glorie van zichzelf. En iedereen, de cameraploegen uiteraard voorop, doet alsof er heel wat gaande is, daar aan de Wete ringschans. Behalve Brood zelf. Die is een paar minuten na zijn optreden alweer vertrokken. Trekt zich nergens wat van aan. Doet z'n eigen zin. Maar zet en passant toch iedereen naar z'n hand. Dat is geen popmuziek meer, dat is gewoon briljante pop-art. Residentie Orkest vreest vertrek chef-dirigent ft haag anp len van het Residentie Orkest Den Haag willen praten met jef-dirigent Jevgeni Svetlanov. moeten er niet aan denken ft de Rus vertrekt. De musici zen echter dat hij opstapt als jemeen directeur Bert van pan den Akker's positie lijkt organisatorische en finan- Fe problemen nogal wankel, aldus woordvoerster Jet den Hertog van het orkest. Svetla nov en Van den Akker zijn dikke vrienden. Omdat Svetlanov bui ten de muziek om niet veel met het' orkest communiceert, zijn de leden bang dat hij een te eenzijdig beeld heeft van de problematiek. Het belangrijkste daarin is het mogelijke faillisse ment van de Dr. Anton Philips- zaal, waar het Residentie Orkest vast speelt. Hoewel Svedanov een „man van weinig woorden" is, zijn de musici „vreselijk blij" met hem, aldus Den Hertog. Volgens haar is het ook voor de muziek niet per se nodig dat de relatie tus sen dirigent en orkestleden ver der intensief is. Svetlanov drinkt zelfs geen kopje koffie met de musici. „Hij trekt zich liever te rug om zich geheel te concen treren. Er zijn meer dirigenten die dat doen." U kunt ons vinden op de volgende kanaalnummers/frequenties Bollenstreek 3 (55,25) Katwijk/Leiden/Leiderdorp/Oegstgeest/Rijnsburg/Valkenburg/Voorschoten/Warmond/Zoeterwoude 12+ (225.25)

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9