Afrika wil 'neutrale strijdmacht' in Zaïre Inwoners geplunderd Goma proberen slechts te overleven Buitenland Jeltsin weer aan het roer na geslaagde hartoperatie 'Speurders hadden Julie en Mélissa kunnen horen' OENSDAG 6 NOVEMBER 1996 DPA Deutsche Pre: q ijummerbord 'HIV POS' mag niet ftcLANDEen aidspatient in California is een proces tegen de de cienst voor het wegverkeer begonnen, omdat hij geen nummer- ig tviord mag hebben met de tekst 'HIV POS', kort voor 'besmet het dierpt aidsvirus HIV'. In enkele Amerikaanse staten kunnen auto- ndejobilisten zelf de tekst op hun nummerbord kiezen. De 40-jari- ïiddP Kevin Dimmick, die een steungroep voor HIV-positieve den.pteroseksuelen leidt, eist nu vijf miljoen dollar. Hij krijgt het edrijummerbord niet omdat het 'beledigend en pijnlijk voor men- l vefn niet HIV' zou zijn. Vorig jaar werd de nummerplaat 'HIV )ch «EG' ingetrokken na klachten, die] .^Joods kerkhof Auschwitz geschonden :n 'iarschau Onbekenden hebben de oude joodse begraafplaats i Auschwitz, in het zuiden van Polen, geschonden. Zij verniel en 43 grafstenen op de in het midden van de stad gelegen be- raafplaats, zo berichtte het Poolse persbureau PAP gisteren. De ■tgraafplaats, nog tot het uitbreken van de oorlog in gebruik, gt op enkele kilometers afstand van het voormalige nazi-ver- 'Cïlietigingskamp Auschwitz. De graven dateren allemaal van voor ,340. De vernielingen moeten zondag of maandag zijn aange- lldcht. iudan verbiedt werk Rode Kruis zijn :-:in^ARTUM ^et R°de Kruis mag niet langer hulp verlenen in m ejudan. De regering in Khartum besloot gisteren alle activiteiten ecoiii deze internationale organisatie te verbieden. Volgens de au- g jriteiten is het Rode Kruis betrokken bij wapenleveranties aan rebellen in het zuiden van Sudan, de SPLA. Zij doelen met op een vliegtuig dat de hulporganisatie had gecharterd en terl# vrijdag in een plaatsje in het zuiden door opstandelingen tij- 1 zuftijk aan rie grond werd gehouden. Het toestel zou zijn gebruikt istrj^n gewapende SPLA-leden en munitie te vervoeren. ^joliticus Quebec weg door hakenkruis nduijRQNTODe vice-gouverneur van de Canadese provincie Que- orie^c, Jean-Louis Roux, is gisteren afgetreden, nadat grote op- ren thudding was ontstaan over zijn bekentenis dat hij tijdens zijn IS bhddntentijd in de Tweede Wereldoorlog in Montreal een ha ten Bnkruis had gedragen. De bekende acteur Roux, die in septem- gdeU vice-gouverneur werd, bekende verder dat hij in 1942 had aan een demonstratie die uitmondde in vandalisme zesden joodse winkels. Het vertrek van Roux is koren op de molen sonfn de separatisten in het Franstalige Quebec, die zich hevig te nder zijn aanstelling hebben verzet. Roux is als verstokte federa- n zsjt fel gekant tegen afscheiding van Quebec, d'tran maakt lange-afstandsraket' jNDENIran produceert een krachtige lange-afstandsraket, die Igens westerse deskundigen al wordt ingezet door de sji'iti- ;he guerrillabeweging Hezbollah in Libanon. Dat meldde het )fensieweekblad Jane's gisteren. Het 240 mm artillerie-raket- Bteem, met een bereik van meer dan 40 kilometer, lijkt volgens jne's veel op drie Noord-Koreaanse raketsystemen, de enige in wereld die ongeleide raketten kunnen afschieten over derge- ke afstanden. In september meldde het Israëlische leger al dat tzbollah over krachtige raketten beschikt. cholier maakt vals geld op computer werpen» Een scholier uit Brasschaat is erin geslaagd geduren- 8 korte tijd valse briefjes van 500 Belgische frank 27,50) in 'tiloop te brengen. Hij had ze nagemaakt op zijn home-compu- i. De valsemunter en zijn vrienden betaalden ermee op de jaamse boekenbeurs in Antwerpen. Ze liepen tegen de lamp jen een verkoopster in een van de stands argwaan kreeg. De wakingsdienst pakte de jongen en vijf vrienden van het Ko ldijk Atheneum in Brasschaat op, die hun consumpties in de jr met het valse geld hadden betaald. 'Vis begint bij de kop te rotten', staat op het bordje dat deze Rus omhoog houdt. Hij nam deel aan een massale demonstratie tegen het uitblijven van loon, die gisteren tijdens de operatie van Jeltsin in Moskou werd gehouden. foto reuters ulu michel De Verenigde Naties moeten onmiddellijk met een 'neu trale strijdmacht' ingrijpen in Oost-Zaïre. Dat zeiden de leiders van zeven landen uit de regio gisteren na afloop van een topconferentie. Volgens Rwanda, Zambia, Tan zania, Uganda, Ethiopië, Eritrea en gastland Kenya is in grijpen vooral nodig om de wanhopige toestand van naar schatting 1,2 miljoen zwervende vluchtelingen te verbe teren. Nairobi aanwezig, uit woede over 'de Rwandese agressie' van de afgelopen weken. Burundi was niet uitgenodigd. De in Nairobi aanwezige lan den zeiden alle te zullen bijdra gen aan de vredesmacht. Zuid Afrika geldt ook als een belang rijke Afrikaanse contribuant. Vooralsnog willen de Westerse geneve-nairobi-den haag afp-rtr-anp De zeven landen bevestigen de territoriale integriteit van Zaïre, maar willen ook dat een neutra le strijdmacht 'veiligheidscorri dors' instelt en tijdelijke veilige toevluchtsoorden organiseert. Zaïre zelf was niet op de top in mogendheden alleen samen iets ondernemen, maar ze kun nen geen akkoord bereiken over een gezamenlijk optreden. In Brussel wordt vandaag verder gepraat over een Europees 'hu manitair ingrijpen'. De Verenig de Staten hebben al laten weten niet geïntersseerd te zijn in mi litaire acties. Minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken sloot gisteren een Nederlandse deelname aan een internationaal vredesleger niet uit. Die kan ook enkel fi nancieel zijn. Zijn collega Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) wees na terugkeer van een Afri- ka-reis een eenzijdig Westers ingrijpen echter af. „We zijn domweg twee jaar te laat. Nu ingrijpen zou worden be schouwd als partij kiezen", al dus Pronk. Hij beklemtoonde de nood zaak tot het inrichten van twee veiligheidcorridors om een ein de te maken aan de gijzeling van vluchtelingen uit Rwanda en Burundi in Oost-Zaïre. Eén cooridor zou moeten worden gebruikt om humanitaire hulp uit Rwanda naar de vluchtelin genkampen op Zaïrees grond gebied te brengen. De andere zou de vluchtelingen in staat moeten stellen terug te keren naar hun land, als zij dat willen. moskcfu hans hoogenduk correspondent Nog geen 24 uur nadat zijn hartoperatie begon, heeft de Russische president Boris Jeltsin de macht over het land weer overgenomen. Vanmorgen om zes uur tekende hij een decreet waarin hij alle bevoegdheden, inclusief de 'atoomknop', weer in eigen handen nam. Kort daarna sprak hij met premier Viktor Tsjernomyrdin, die zijn bevoegdheden voor één* etmaal had overgenomen. 1 Tsjernomyrdin zal tijdens het herstel van Jeltsin met een groot deel van de staatszaken belast blijven. Jeltsins woordvoerder zei vanmorgen dat de president er beter aan toe was dan de art sen hadden verwacht na de operatie, waarbij vijf bypasses werden aangebracht om de bloedtoevoer naar het hart te verbeteren. ,,Hij heeft hen ver rast", zei de woordvoerder. Hoewel de artsen het te vroeg achten om complicaties geheel uit te sluiten, zijn ze optimis tisch over de kansen van volle dig herstel. Een emotionele me vrouw Jeltsin zei gisteravond: „Ik hoop dat hij met Gods hulp helemaal herstelt. Cardioloog Renat Aktsjoerin, onder wiens leiding twaalf Rus sische artsen de zeven uur du rende bypass-operatie hadden uitgevoerd, zei gisteren dat de komende twee dagen cruciaal zijn. Voor de nazorg zijn ook Duitse experts aanwezig. De 88- jarige Amerikaan DeBakey, een pionier op het gebied van de hartchirurgie die de ingreep buiten de operatiezaal volgde, noemde de operatie 'een volle dig succes'. Waar Jeltsin zal herstellen, is nog onduidelijk. Er zijn aanbie dingen uit Duitsland en Slo- vakije. Hoewel het een breuk met de Kremlin-tradities zou betekenen, verluidt het in Mos kou dat de artsen wel voor een verblijf in het buitenland voe len, vooral omdat zo verhinderd kan worden dat Jeltsin te vroeg aan de slag gaat. In de Russische kranten werd vooral opgelucht gereageerd. De vakbondskrant Troed schreef: 'Jeltsin op weg naar herstel, nu het land nog'. De Kotnsornolskaja Pravda bracht een toast uit: 'Op uw gezond heid. Zieke Nummer Eén is suc cesvol geopereerd'. brussel aly knol correspondent De Belgische rijkswacht had destijds bij bezoeken aan één van de huizen van Mare Dutroux kunnen horen dat er in de kelder kinderen verborgen werden. Die beschuldiging uitte de vader van de later dood ge vonden Julie Lejeune gisteren na een bezoek van een parle mentaire onderzoekscommissie aan een pand in het Waalse Marcinelle. „Meer nog. De schuilkelder had gevonden kunnen wor den", aldus Jean-Denis Lejeune. Hij vergezelde de commissie bij de inspectie van het huis aan de Rue de Philippeville in Marci nelle. De commissie onderzoekt of de politie fouten heeft ge maakt bij het speurwerk in de zaak-Dutroux. Uit de cel onder het huis wer den op 15 augustus Sabine Dar- denne en Laetitia Delhez levend bevrijd. Kort daarna bleek dat in dezelfde cel ook de later elders dood aangetroffen Julie, Mélis sa, An en Eefje enige tijd gevan gen werden gehouden. Toch merkte de rijkswacht niets, toen het pand in december 1995 tweemaal werd onderzocht. Volgens Lejeune had het vol staan om met een hamer op te muren te kloppen om te horen of er zich holle ruimtes achter bevonden. Lejeune: „Ik weet niet of de rijkswacht een fout beging. Het is aan de commissie om dat uit te zoeken. Voor mij is echter duidelijk dat de kelder ontdekt kon worden." De commissie heeft het pand overigens niet in dezelfde om standigheden kunnen bezoeken als de rijkswacht. Na de bevrij ding van Sabine en Laetitia wer den drie containers vuil uit de kelder gehaald, dat voor extra geluidsisolatie had kunnen zor gen. roepenmacht [-Joegoslavië ■ög lang nodig 5sel anp i internationale troepen- ijht in ex-Joegoslavië zal nog nodig zijn om een duurza- j vrede in het gebied te ga- Dat zegt een interna- le 'commissie van wijzen', le situatie op de Balkan een lang heeft bestudeerd, commissie, onder leiding de Belgische oud-premier lemans, overhandigde haar lort 'De onvoltooide vrede' ireifaan Europees commis- Van den Broek. Na ge kken met vijfhonderd ge- ïkpartners stelde ze 57 aan gingen op om rust en vrede engen in het Europese kr- it. fin redelijke garantie op vei- jeid is de voorwaarde voor oidzaam samenleven en sa- Jigaan van de verschillende ,®lkingsgroepen, aldus de en. Alleen internationale taire aanwezigheid kan die intie geven. De Amerikanen [en daar deel van moeten faken. commissie, opgericht in [1995 door het Berlijnse As- j-instituut en de Cernegie- pting, pleit ook voor een Ue terugkeer van de vluchte- fen. „Hoe langer het duurt, moeilijker de situatie tdt", waarschuwde de Franse I-minister Simone Veil giste- Iverwijzend naar het drama feïre en Rwanda. lirgemeester ïruzalem van aude verdacht zalem afp [burgemeester van Jeruza- Ehud Olmert, moet bin- ■ort voor de rechtbank ver- inen in verband met fraude, [tie verdenkt hem ervan in geknoeid te hebben met iezingsfondsen van zijn ij. Likud. Iniert ontkent, en zou niet [plan zijn het burgemeester- ip op te geven. De burge- *>ter, destijds penningmees- an Likud, zou ook valse ver- ngen hebben afgelegd, e naaste medewerkers zijn ngs schuldig bevonden aan pising van documenten. Ie beschuldigden Olmert. goma frans van den houdt correspondent Chaos regeert het centrum van de Oostzaïrese stad Goma. Van de VN ingepikte auto's scheu ren met gewapende rebellen door de straten. Horden kinde ren scholen samen rond ge plunderde winkels en kruipen door ingeslagen ruitjes om te zien of er binnen nog iets'te ha len is. In een zijstraatje sleuren jongeren een paar koffers uit een pand, maar buiten worden ze door rebellen opgewacht, flink afgeranseld en vervolgens •in een auto geduwd. Als het ge- plunder uit de hand loopt, wordt er geschoten. Regelmatig klinkt uit diverse richtingen ge weervuur, waarna de menigte alle kanten opstuift. Twee dagen nadat er hevig werd gevochten, is de stad aan het noordelijke puntje van het Kivu-meer eindelijk weer toe gankelijk vanuit Rwanda. In te genstelling tot in Bukavu zijn er overal veel mensen op de been. Er is hier duidelijk ook veel meer geplunderd en er zijn veel doden gevallen, zo meldden de inwoners. Het Rode Kruis schat het aantal dodelijke slachtoffers op vierhonderd. De meeste lijken zijn inmiddels begraven. Alleen langs de toe gangswegen werden er nog een paar opgemerkt. Talloze inwo ners dwalen door het centrum, op zoek naar nog wat bruik baars. Ze willen hun buit meteen verpatsen. Een jongen beidt ons twee zagen aan. En een oude man zoekt kopers voor een fetisj, een doodskop van een aap met allerlei para fernalia. Iedereen wil ook graag zijn relaas kwijt, verhalen door spekt met de nodige verschrik kingen. „Vorige week vrijdag en zater dag, is hier hevig gevochten. Er waren veel Rwandese soldaten betrokken bij de strijd. Iedereen vluchtte de heuvels in. Mensen die niet op tijd weg konden ko men zijn doodgeschoten. Waar ik woon lagen op een klein veld je tien lijken", vertelt Andre Bahati. Het plunderen beperkte zich niet tot de soldaten. Ook mede inwoners van Goma deden mee. In de volkswijk Katindo vertelt Jongo Kambale dat hier een dag eerder nog huizen zijn leeggehaald, maar tegelijkertijd zijn hij en zijn buren enorm blij met de overname van de stad Gruwelijke taferelen in Zaïre. Deze jongen slaat een hand voor de ogen van zijn broertje, om hem de aanblik van lijken te besparen. door de Banyamulenge en an dere Zaïrese verzetsgroepen. Op de vraag hoe ze tegen de veranderingen van de laatste paar dagen aankijken, springt een vrouw diverse keren la chend met haar handen klap pend in de lucht. „We zijn zo blij", zegt Kambale. „We waren altijd de gevangene van het Zaï rese leger, dat erg slecht voor ons was. Ze moesten altijd geld hebben en sloegen en terrori seerden iedereen. We voelen ons vrij." Zijn buurman Jackson Mapelle wil graag in de vreugde delen, maar.hij heeft honger. Hij houdt steeds amechtig zijn buik vast en kijkt ons smekend aan. „Alstublieft, geef ons iets te eten." Zowel in het centrum als de buitenwijken zijn de VN, het Rode Kruis en andere hulpin stanties inmiddels begonnen met het uitdelen van voedsel en drinkwater. In de noordelijke wijk Virunga bijvoorbeeld. Vlak naast een katholieke kerk staan honderden vrouwenvelen van hen met huilende baby's op de rug kinderen en een paar mannen te wachten op maïs en bruine bonen, die hier worden uitgedeeld door een lokale orga nisatie. „Dit is uniek", zegt de Italiaanse pater Thomas. „Dit is de.eerste keer dat ik een menigte Zaïre- zen zo mooi en braaf in de rij zie staan. Normaal zouden ze zich al duwend naar voren wringen en over elkaar heen vallen. Maar nu er twee gewa pende rebellen bij zijn, gedra gen ze zich netjes. Deze jongens schieten meteen in de lucht als er wanorde ontstaat." De meeste mensen willen wei nig zeggen over hun nieuwe lei ders. Ze zijn blij dat ze de strijd overleefd hebben en dat hun van planken en leem opgetrok ken huisjes nog staan. En ze zijn blij dat ze nu wat te eten krij gen, al zouden ze ook graag melk ontvangen. En verder wachten ze wel af. „Het is nog te vroeg om te zeggen of de re bellen beter zijn dan het leger. We zullen wel zien", zegt Lau- rant Fedalis met een trieste blik in zijn ogen. En ook al hebben de rebellen Goma nu in handen, de drei ging van het Zaïrese leger én de Hutu-milities blijft aanwezig. Rond de stad zijn overal weg versperringen en zwaar geschut opgesteld. Zwaarbewapende re bellen weigeren iedereen de toegang tot de vluchtelingen kampen. In een chique buitenwijk aan de andere kant van de stad staan langs het Kivu-meer prachtige villa's, waar tot voor kort welge stelde Zaïrezen, Rwandezen en veel hulpverleners woonden. Hier geen mensen op zoek naar rommel, maar een jongen die een grote koelkast op een kin derwagentje heeft gebonden en het apparaat de straat opduwt. Een ander is al een eind op weg met zijn kruiwagen en kooktoe- stel. Een stapeltje zonnepanelen ligt te wachten op een nieuwe eigenaar, terwijl iemand een computer inderhaast op de grond heeft laten kletteren. En dan staan we ineens voor het 'presidentiële paleis', het prachtig gelegen buitenverblijf van Mobutu Sese Seko. Het hekwerk staat open. De Zaïrese vlag ligt op de grond in het vuil. Hoewel de Zaïrese leider hier maar een paar keer verbleef, werd het huis permanent be waakt door zijn presidentiële garde. In de tuin zijn de sporen van de oorlog nog overal zicht baar. Onder de palmbomen staan kisten met afweergeschut, mortieren, kogels en explosie ven. De stickers op de deksels wijzen op een Arabische fabri kant. In een kantoortje liggen veel re keningen van hotel Jambo, een bekend bordeel in Goma, waar de soldaten kennelijk werden zoetgehouden. De garage naast het huis herbergt vijf splinter nieuwe Mercedessen en een Landrover. Het nummerbord luidt simpelweg 'P'. Naast de garage staan twee gloednieuwe ambulances om alleenheerser foto ep a christophe simon Mobutu in geval van medische nood van dienst te kunnen zijn. Het heeft de man, die maanden aan kanker werd behandeld in Zwitserland, kennelijk niet mo gen baten. Opmerkelijk is dat hier niet is geplunderd, ook niet door de rebellen. Alles is er nog. Het huis zelf staat vol met dure meubels, gouden en zilveren kandelaars en hoge Chinese va zen. Aan het plafond hangen kleurrijke kroonluchters. De vloer is van marmer en in de deuren is veel ivoor verwerkt. In de trapleuning zitten gouden luipaardkoppen, Mobutu's symbool. Er zijn twee badka mers, de ene met een rond blauw bad met kranen van goud en zilver, in de ander een zelfde bad, maar dan rose met puur gouden kranen. „Typische Afrikaanse dictator-kitsch noemt een van de aanwezigen het. Compleet dorp in Duitsland in de aanbieding bonn peter van nuijsenburg correspondent Makelaars neigen vrij snel tot overdrijving, maar dit kan zon der bezwaar een 'uniek object' genoemd worden. Want zeg nu zelf: een dorp met kasteel, kerk en houtzagerij met in totaal 1.400 hectare grond, bovendien 'ideaal gelegen' want nog geen 60 kilometer ten noorden van Berlijn, staat niet elke dag te koop. Toch staan de projectontwik kelaars niet in de rij voor Lie- benberg. Hoeveel het gehucht moet kosten, is niet duidelijk. De beheerder, een instantie die de staatsbedrijven- en domei nen van de voormalige DDR moet privatiseren, wil de vraag prijs nog niet bekend maken. Experts schatten de waarde echter op 90 miljoen gulden. Een probleem dat een aspi rant-koper kan afschrikken is het feit dat het dorp nog steeds bewoond is. Liebenberg heeft 350 inwoners en wat voor hui zen geldt, geldt waarschijnlijk ook voor dorpen: leeg verkoopt beter dan bewoond. En inder daad, de koper is verplicht de rechten van de inwoners te res pecteren. Ondanks deze garan tie zien de Liebenbergers de mogelijke verkoop van hun dorp met bezorgdheid tege moet. De koper zal de zwaar verwaarloosde huizen moeten renoveren, en dat betekent vrij wel zeker een drastische huur verhoging. Maar aan de andere kant: zonder renovatie zullen de huizen instorten. Voor het geval de project-ontwikkelaars beslui ten deze 'buitenkans' toch aan zich voorbij te laten gaan, heb ben de bewoners zelf een oplos sing bij de beheerder aange kaart. Als hij het dorp voor een symbolisch bedrag, bijvorbeeld een mark, verkoopt, zullen ze het zelf renoveren. Dat is een oplossing die de beheerder zelf regelmatig heeft toegepast. Hele fabrieken zijn voor symbolische bedragen ver kocht, op voorwaarde dat de meeste banen behouden ble ven. Waterdicht was die formu le niet: vaak namen de 'inves teerders' alles mee wat van hun gading was en lieten ze het per soneel barsten. „Dat risico be staat hier natuurlijk niet", zeg gen de Liebenbergers. „Wij wil len maar een ding: hier blijven wonen."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7