'Lagere maximumsnelheid op snelwegen bespreken' Vindersloon niet voor iedereen Kok wil samenwerking met Japan Onderwijs Staatssecretaris: Geen dubbele nationaliteit Binnenland r ilieugroepen dreigen _jiet acties tegen gen-soja )e Boer staat 'geheel' lan kant milieugroepen Zorgdrager: strafrechtelijk Onderzoek tegen CP'86 Studenten defileren voor prins 'Genoeg griep vaccin' Onderwijs doet nog te weinig met computer 5 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Milieuminister De Boer: 'Zeer interessante gedachte Minister De Boer (Milieu) vindt het een 'zeer interessante gedachte om op termijn de maximumsnelheid op snel wegen te verlagen van 120 tot 90 kilometer per uur. Een lagere snelheid zorgt voor een fiks lagere uitstoot van vervuilende gassen en kan de milieudoelstellingen voor onder meer het klimaatbeleid verder binnen bereik bren gen. Bovendien is een lagere snelheid goed voor de door stroming van het verkeer en voor de verkeersveiligheid. frfftpn haag anp ^Sinister Sorgdrager van Justitie ^Beft het Openbaar Ministerie vraagd een strafrechtelijk on- rzoek in te stellen tegen de »tionale Volkspartij/CP'86. Zij i dat gisteren in het NOS urnaal. Ook haar collega Dijk- Ivan Binnenlandse Zaken It dat de uitlatingen van de- Jartij 'niet door de beugel' it weekeinde riepen de poli- Glimmerveen en Mordaunt 'ns een manifestatie van de ionale Volkspartij/CP'86 op vernietiging van democrati- i politici' en uitten ze be gingen aan het Groen- ks-Kamerlid Sing Varma. •vel de hele Tweede Kamer ig er maandag bij het kabi- op aan de partij te vervolgen o mogelijk te verbieden. Ka-" meivoorzitter Deetman heeft zich in een brief aan het Open baar Ministerie beklaagd over de genoemde en andere acties aan het adres van Varma. Het bestuur van de betrokken partij heeft inmiddels afstand genomen van de uitlatingen van Glimmerveen en Mordaunt. Laatstgenoemde is geroyeerd en de eerste zou nooit lid zijn ge weest. Varma liet gisteravond in Den Haag Vandaag weten dat ze 'haar niet klein krijgen'. 'Een laffe daad', zo vindt ze de acties van extreem-rechts. In haar huis zijn overigens op last van de Tweede Kamer camera's ge plaatst die registreren wie zich bij haar woning ophouden. Eer der is Varma naar eigen zeggen lange tijd thuis lastig gevallen door mannen met bivakmut sen. den haag anp Dit zei de PvdA-minister giste ren in het wekelijke vragenuur tje in de Tweede Kamer. De WD had de De Boer naar de Kamer geroepen om uitleg te krijgen over eerdere uitlatingen van de minister over de snel heid op rijkswegen. De Boer wil de discussie eerst en vooral voe ren binnen haar eigen PvdA-ge- lederen. Ze sloot niet uit dat als tokyo» judith stalpers correspondent Nederlandse universiteiten, on derzoeksinstellingen en bedrij ven kunnen voortaan gemakke lijker gezamenlijk onderzoek doen met Japanse partners. Dit is mogelijk dankzij een samen werkingsovereenkomst 'Weten schap en Technologie' tussen Nederland en Japan, die giste ren werd gesloten op de tweede dag van het werkbezoek van premier Wim Kok aan dat land. Japan is met name geïnteres- ze een meerderheid voor haar plannen verwerft, de verlaging van de snelheid in het nieuwe PvdA-verkiezingsprogramma kan komen. De Boer voelt er ook voor om eventueel een nieuwe maximumsnelheid op te nemen in een nieuw regeer akkoord. D66 en Groen Links willen dat De Boer ook buiten haar partij de zaak aan de orde stelt, onder meer in het kabinet. De seerd in het uitvoeren van fun damenteel onderzoek, Neder land heeft voornamelijk belang stelling voor de know-how van Japan. Nu is die voor Nederland slecht toegankelijk. Kok ontmoette gisteren zijn ambtsgenoot Ryutaro Hashimo to. Kok sprak bij deze gelegen heid zijn bezorgdheid uit over het handelstekort dat Neder land nog steeds met Japan heeft, dat zo'n zes miljard gul den per jaar bedraagt. Ook bracht Kok het mogelijk bezoek 'van keizer Akihito aan Neder- Boer wil echter 'eerst orde op zaken stellen in het eigen huis' gezien de grote verdeeldheid binnen haar fractie. Ze vroeg de verschillende woordvoerders van andere partijen hetzelfde te doen binnen hun eigen fracties. Veilig Verkeer Nederland (WN) juicht een verlaging van de maximumsnelheid tot 90 ki lometer per uur toe. Maar die kan pas worden ingevoerd als een goede naleving is gegaran deerd en er een breed draagvlak voor is gecreëerd. Minister De Boer is het niet eens met de kritiek van onder meer D66, Groen Links en CDA in de Tweede Kamer dat haar milieubeleid te mager zou zijn. Voor de meeste milieubelasten de stoffen geldt juist dat er spra ke is van een daling van de uit stoot. land ter sprake. De premier had de keizer gisteren, tijdens zijn audiëntie op het paleis, namens het koningshuis uitgenodigd. Het bezoek zou in het jaar 2000 moeten plaatsvinden, het jaar waarin de dan 400 jaar ou de betrekkingen tussen Neder land en Japan worden gevierd. Kok drong bij Hashimoto aan op medewerking van de Japan se regering bij de uitvoering van het bezoek. Het Japanse parle ment moet namelijk officiële buitenlandse bezoeken van de keizer goedkeuren. Daar waar er problemen zijn, zoals bij de uitstoot van broei kasgassen en stikstofoxiden, is er extra beleid ontwikkeld of wordt daaraan met kracht ge werkt. Dat zei de minister giste ren tijdens de hervatting van de behandeling van haar begroting in de Tweede Kamer. Eerder pleitten vooral D66 en CDA en Groen Links voor aan vullend beleid. Met name de toenemende verkeersdrukte en de groei van de economie zijn zorgenkinderen. De Boer erken de dat juist op die punten er milieuproblemen zijn. De groei van de productie en de con sumptie dreigt op een aantal punten de geboekte milieuwinst te overschaduwen. Kok heeft kort met Hashimo to van gedachten gewisseld over het Japanse oorlogsverleden en gesteld dat het leed bij de slachtoffers en nabestaanden van het Japanse bewind in de Tweede Wereldoorlog nog niet is verwerkt. Anderzijds heeft Kok waardering uitgesproken over de pogingen die Japan on derneemt om dat leed te ver zachten. Hij waardeert de open houding die Japan de laatste ja ren heeft aangenomen. den h&ag»anp Buitenlanders die Nederlander willen worden, moeten in het algemeen weer afstand doen van hun oorspronkelijke natio naliteit. Uitzonderingen gelden alleen voor bepaalde groepen. Dat schrijft staatssecretaris Schmitz van Justitie in een brief aan de Tweede Kamer. Ze haalt een streep door de gangbare praktijk waarbij juist als algemeen beginsel geldt dat een dubbele nationaliteit is toe gestaan. Schmitz ziet zich hier toe gedwongen omdat de Eerste Kamer niet wil instemmen met haar voorstel die de huidige gang van zaken wettelijk regelt. Sinds 1991 hanteren gemeen ten het beleid dat buitenlanders die zich willen laten naturalise ren in principe ook hun oor spronkelijke nationaliteit mo gen houden. Dit 'ja-tenzij-be- leid' berust op een circulaire van de vorige minister van Jus titie, de CDA'er Hirsch Ballin. Sindsdien hebben zo'n 112.000 buitenlanders gebruik gemaakt den haag gpd De computer staat op scholen nog te veel aan de kant en maar heel weinig scholen kunnen werken met Internet. Een inter nationale adviesgroep van des kundigen vindt dat de scholen in Nederland onvoldoende zijn voorbereid op de eisen van ko mende eeuw. De groep onder zocht op verzoek van onder- wijs-minister Ritzen hoe het on derwijs er dan uitziet. Weliswaar beschikken al ne genduizend scholen (basis-, speciale en middelbare) over een aansluiting op Internet. Maar dat zegt weinig over het werkelijke gebruik. Veelal heeft de school slechts één aanslui ting op het World Wide Web van Internet. Die blijkt meestal te vinden bij een gespecialiseer de of speciaal geïnteresseerde docent, dan wel bij de 'directie. Dit is onvoldoende, vinden overheid en bedrijfsleven. Wan neer je het onderwijs, en daar mee de samenleving, wilt voor bereiden op de 21ste eeuw, rotterdam anp Iedereen die voor een gratis griepprik in aanmerking komt, kan in november worden gevac cineerd. De fabrikanten zorgen ervoor da( eind november de ontstane tekorten zijn ingelo pen. Dit stelt gisteren de Neder landse Influenza Stichting. Af gelopen vrijdag trokken apothe kers en huisartsen aan de bel omdat er volgens hen onvol doende vaccin beschikbaar was. Zij moeten regelmatig nee ver van de mogelijkheid. De Tweede Kamer sanctio neerde dit beleid door in te stemmen met het gewraakte wetsvoorstel. CDA en WD in de Eerste Kamer liggen echter dwars. Ze verwerpen onder meer het argument dat het toe staan van de dubbele nationali teit de integratie van minderhe den in de samenleving bevor dert. De CDA-fractie in de Tweede Kamer, die destijds in tegenstel ling tot de WD-fractie wèl ak koord ging met het wetsvoor stel, ontpopte zich in de opposi tie tijdens deze kabinetsperiode eveneens als tegenstander van de dubbele nationaliteit. Schmitz werkt nu aan een cir culaire aan de gemeenten waar in zij het nieuwe 'nee-tenzij-be- leid' vastlegt. Als doelgroepen die vallen onder de uitzonderin gen noemt ze onder anderen er kende vluchtelingen en buiten landers die door afstand te doen van hun nationaliteit te maken krijgen met 'groot materieel verlies'. Studentenbond houdt vast aan OV-kaart den haag gpd De Landelijke Studenten Vak bond (LSVb) zal zich verzetten tegen de afschaffing van de OV- kaart voor studenten. Volgens de vakbond, eens de belangrijk ste tegenstander van de invoe ring van de OV-kaart, is de reis kaart inmiddels een onmisbaar onderdeel geworden van de stu diefinanciering. De studentenkaart blijft vol gens de bond de eenvoudigste en goedkoopste manier om veel reiskilometers in te kopen en te verdelen onder studenten. Daarnaast helpt de kaart bij het toegankelijk houden van het hoger onderwijs. De LSVb wijst erop dat de kaart door de studenten zelf be taald wordt middels een maan delijkse inhouding van 93 gul den en vier cent voor de week of weekeindkaart. Een bezuini ging van 360 miljoen, zoals mi nister Ritzen (onderwijs) in 1998 wil doorvoeren, acht zij dan ook onmogelijk. 'De minis ter geeft niet eens 360 miljoen uit aan deze reisvoorziening.' In een speciale notitie verge lijkt de organisatie een aantal alternatieven voor de huidige kaart. Zij komt tot de conclusie dat er wel goedkopere metho den te bedenken zijn maar die zijn zo ingewikkeld dat ze niet goedkoper uitpakken dan de huidige kaart. Dat geldt vooral voor individuele regelingen zoals een individuele reiskos tentoeslag. moet je veel meer aandacht be steden aan informatica. Nu al dreigt binnen het onderwijs een nieuwe tweedeling. De schei ding verloopt dit keer tussen in stellingen die de modernste ap paratuur bezitten en scholen die het met veel minder moeten doen. Door in 1997 tien miljoen ex tra uit te geven, in 1998 twintig miljoen en in 1999 dertig mil joen, willen het ministerie van onderwijs deze scheiding tegen gaan. Een druppel op een gloei ende plaat, zo reageren betrok kenen, de genoemde bedragen komen neer op slechts duizend gulden per school. Maar met alleen de aankoop van computers is het onderwijs nog steeds onvoldoende voor bereid op de komende eeuw. Ook de relatie tussen leraar en leerling moet worden aange past, evenals de inhoud van de lessen en de leermaterialen. Aankomende leraren moeten als eersten worden voorbereid en getraind in het nieuwe on derwijs. Ook dat kost veel geld. kopen. Volgens de Influenza Stich ting merkt slechts een minder heid van de patiënten iets van het tijdelijke tekort. Zij krijgen hun griepprik in de tweede helft van november in plaats van aan het begin. Aangezien er de hele maand november nog gevacci neerd kan worden tegen influ enza is er geen reden tot be zorgdheid, aldus de Influeza Stichting. Het griepseizoen in Nederland loopt over het alge meen van december tot en met april. OENSDAG 6 NOVEMBER 1996 Recordopbrengst kinderpostzegels ifiden De kinderpostzegelactie heeft dit jaar 18,5 miljoen gul- Hen bruto opgebracht. Dat is 1 miljoen gulden meer dan de re- Vordopbrengst van verleden jaar. Dat heeft de stichting Kinder postzegels Nederland in Leiden gisteren bekendgemaakt. Met de fepbrengst steunt de stichting jaarlijks honderden projecten voor kinderen in binnen- en buitenland. Vanaf vandaag gaan hon derdduizenden kinderen op pad om de bestelde kinderzegels en caarten bij hun klanten te bezorgen. Ouwerkerk legt functie Mourik neer Groningen De Groningse burgemeester Hans Ouwerkerk legt zijn functie bij de Mourikgroep met onmiddellijke ingang neer, heeft hij gisteren bekendgemaakt. Hij verwees naar een in 1994 {verschenen circulaire, die vermeldt dat bij de aanvaarding van een nevenfunctie een goede functievervulling en handhaving van onpartijdigheid bepalend dienen te zijn. Ouwerkerk kwam In opspraak omdat hij zijn nevenfunctie voor de gemeenteraad jiad verzwegen. Het SP-kamerlid Poppe wil vragen stellen over tleze affaire. BL, Tamboer-maitre pleegde ontucht mitphen» De voormalig tamboer-maïtre van een Harderwijkse Muziekvereniging hoorde gisteren voor de rechtbank in Zut- fehen twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk tegen [zich eisen. Hij zou van 1991 tot 1996 geregeld ontucht hebben gepleegd met vijf jongens onder wie drie uit zijn muziekclub. De bioeder van twee slachtoffers eiste 9.000 gulden schadevergoe ding voor psychatrische behandeling van haar kinderen. Uit spraak 19 november. tinister De Boer zet aanwijzing door pen haag Minister De Boer van VROM geeft negen gemeenten (definitief een aanwijzing om mee te werken aan de aanleg van de Betuwelijn op hun grondgebied. Zij negeert het verzoek van de Tweede Kamer daarmee te wachten tot de Raad van State hitspraak heeft gedaan in beroepsprocedures tegen de planolo gische kernbeslissing Betuwelijn. De Boer heeft dat gisteren, me de namens haar collega Jorritsma van Verkeer, aan de Tweede jKamer geschreven. PvdA: uitleg afluisteren journalisten pen haag De PvdA wil van minister Sorgdrager (Justitie) weten raatiwat waar is van de berichten dat het openbaar ministerie in As sen telefoongesprekken heeft afgeluisterd van journalisten van het Nieuwsblad van het Noorden. De fractie heeft gisteren Ka mervragen aan de minister gesteld. Volgens de krant zijn gedu rende een half jaar alle telefoongesprekken van de redactie in immen geregistreerd. Verder werden alle gesprekken van een 'erslaggever vanuit diens woning vastgelegd. Ook is de telefoon 'an-de politieman die informatie naar de krant zou hebben loorgespeeld, afgetapt. Het openbaar ministerie paste deze op- poringsmethoden toe om een lek in eigen kring op te sporen. Ireenpeace, de Vereniging ^v^lilieudefensie en de Stichting ituur en Milieu dreigen met jnsumentenacties tegen be- jijven, zoals Unilever, die ge- ische gemodificeerde soja in n producten verwerken. Dat :bben de organisaties gisteren ïgekondigd. Greenpeace :ft maandag al grote super- jarktketens opgeroepen hun veranciers te vragen geen bio- ch-soja te gebruiken. 'Het Centraal Bureau Levens- Bddelhandel (CBL), waarbij al- supermarktketens zijn aange- bten, en de branche-organisa- i van voedingsmiddelenindus- e (VAI) hebben gisteren in n verklaring laten weten de Dtech-soja gewoon in hun oducten te verwerken en te :rkopen. De soja is veilig en of- :ieel toegelaten door het mi- sterie van Volksgezondheid, itogen zij. In de Verenigde Staten is dit ar voor het eerst op redelijk ote schaal soja verbouwd dat lor een biotechnologische in- eep resistent is gemaakt tegen in bepaald bestrijdingsmiddel, i Amerika worden de bonen imengd met normale soja, die zrl in Nederland dient als grond stof voor voedingsmiddelen zoals margarine. Deze week zul len waarschijnlijk de eerste so- ja-schepen arriveren. Omdat de biotech-soja en de reguliere soja volgens de produ centen niet uit elkaar te houden zijn, komt het gebruik ervan niet op het etiket te staan. Het ministerie van Volksgezondheid is akkoord gegaan met die werkwijze. De milieuorganisaties, die be togen dat de biotech-soja het gebruik van bestrijdingsmidde len aanmoedigt, eisen echter dat de fabrikanten het gebruik van de genetisch gemodificeer de bonen wel apart op de ver pakking melden. Ze vinden dat de consumenten een eerlijke keus moeten kunnen maken om de speciale soja al dan niet te eten. De organisaties hebben daarom voedingsmiddelenpro ducenten gevraagd af te zien van het gebruik van de biotech- soja, of het anders expliciet op de verpakking te noemen. Ook hebben ze staatssecreta ris Terpstra (Volkgezondheid) gevraagd die etikettering alsnog verplicht te stellen. In een reac- tie laat haar ministerie echter weten dat ze dat niet zal doen. 1 en haag gpd |e gewraakte en op het laatste —ioment sterk afgezwakte 'bal- inenactie' van de vereniging ilieudefensie op Schiphol is lor minister De Boer geen re in om de subsidie in te trek- in. Ze zei gisteren bij de be- ideling van haar begroting it „deze minister geheel aan utrecht Honderddertig jaar onder de wapenen en nog nooit een schot gelost. De Koninklijke Utrechtse Studen ten Vereeniging tot vrijwillige Oefening in den Wapen handel, kortweg K.U.S.V.tv.O.i.d.W. of de Studenten Weerbaarheid, viert dat feit deze week bij haar 26ste lus trum. Gisteren nam prins Bemhard als beschermheer het défilé af op de Stadhuisbrug in Utrecht. De prins zag on der anderen zijn in groen jagerstenue gestoken kleinzoon Pieter-Christiaan, die in de Domstad rechten studeert, als commandant van het Utrechtse peloton in de stromende regen voorbijmarcheren. foto reuters de zijde van de milieubeweging staat". De Boer noemde de subsidies aan de milieubeweging „mis schien wel de meest rendabele milieu-uitgaven". Ze zei dat speciaal tegen de WD-er Klein Molenkamp, die had aange drongen op het zo rendabel mogelijk investeren van milieu guldens. amsterdam raymond peil Een Jaguar van anderhalve ton stelen, naar de verzekeraar gaan en tien procent vindersloon eisen. Premiejagers die de speurders van de verzekeraar de berm in rijden om als eerste bij een gestolen auto te komen. Die schrikbeelden schilderen verzekeringsmaatschappijen na het vorige week uitgesproken arrest van de Hoge Raad over het recht op vindersloon. Zo'n vaart loopt het echter niet. Dat de verzekeraars moord en brand schreeuwen over het vindersloon is schro melijk overdreven. Bij inwerkingtreding van het Nieuw Burgerlijk Wetboek hebben parlement en regering afgesproken dat de rechter, de Hoge Raad dus, maar moet uitmaken of de tijd rijp is voor vinders loon. Dat vond 's lands hoogste rechter in derdaad. Waar de verzekeraars ten onrechte geen aandacht voor hebben, zijn de mitsen en maren in het kersverse arrest. Nauwgezet te bestudering wijst uit dat in dit geval hun juristen die hebben ze zat kun nen zien dat de Hoge Raad hun business met eén genuanceerd en wel overwogen arrest duidelijkheid biedt en helemaal geen gekke dingen oplegt. De feiten liggen als volgt: Speurneus Graphé Inquiries Ne derland uit Zwijndrecht vond een in mei 1991 gestolen Fiat Uno terug op de par keerterreinen van vliegveld Zestienhoven. Hij deed aangifte bij de politie en bracht de auto veilig onder in een stalling. Tevens werd de auto getaxeerd omdat verzeke raars dat immers ook doen bij opgespoor de voertuigen. Joyriders bijvoorbeeld laten de voertuigen immers zelden ongeschon den achter. Voor onkosten, twee uur salaris en vin dersloon (tien procent van de dagwaarde, ofwel ruim vijfhonderd gulden) stuurde het bedrijfje verzekeraar Transvemij (TVM) in Hoogeveen een rekening van 3.726,13 gulden. Ondanks herhaalde tele foontjes en brieven gaf TVM niet thuis. Uit het arrest blijkt dat het gerechtshof in ho ger beroep de weigerachtigheid van Transvemij niet erg op prijs stelde en me de daardoor tot een ferme uitspraak in het voordeel van de vinder kwam. Op dit soort feiten en omstandigheden gaat de Hoge Raad nooit in. Die kijkt al leen of het recht goed is toegepast en hij vond in deze zaak geen rariteiten. Het oordeel van het hof dat Graphé recht heeft op vergoeding van zijn kosten en een re delijke beloning (in totaal ruim tweedui zend gulden), bleef derhalve in cassatie overeind. De juridische kosten van Graphé, 3.577 gulden, kwamen voor rekening van TVM, dat uiteraard ook zelf zijn advocaten moest betalen. En dat voor een Fiat met een waarde van 5.350 gulden. Als het nou de peperdure racefiets van TVM-wielren ner Jeroen Blijlevens was geweest Uit het arrest blijkt verder glashelder dat iedereen die iets van waarde vindt, gesto len of verloren, tien procent van de waar de als vindersloon kan vragen. Wordt de verzekeringsmaatschappij daarop aange sproken, maar zijn er aanwijzingen van fraude of was zij de zaak zelf al op het spoor, dan hoeft er echter niets te worden uitgekeerd. Daarover laat de rechter geen misverstand bestaan. Het Haagse gerechtshof zegt zelfs dat „het onwaarschijnlijk is dat er speuractivi- teiten ontstaan" door zijn vonnis. En: „Mocht er ongewenste opsporing ont staan, dan is dat geen grond voor vinders loon." Kan het nog duidelijker?

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5