f 'Lri Lasten huurders omlaag 'Flitstrein dreigt gewone intercity te worden' 95;. 115; 175; ustitie onderzoekt verdrinken patiënt tolitie wil armslag voor aanpak computercrimineel Londen Parijs Berlijn Binnenland Nederlandse wapens naar Suriname Coördinatie bij werk aan de weg ontbreekt Soepeler herkeuring van oudere WAO'ers Protest tegen wapenhandel WOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 Telefoon betalen per seconde Infn haag Gewone telefoongesprekken worden vanaf volgend jaar per seconde afgerekend en niet meer per 'tik'. PTT Telecom heeft dat vandaag bekendgemaakt. Voor draagbare telefoons en voor het gebruik van speciale datalijnen geldt nu al een secon de-tarief. De PTT introduceert het nieuwe tariefstelsel in de eer- iste helft van 1997. bij]Gevaar trillende brug niet geweken -p y, potterdam Het gevaar door ernstige schommelingen van de Trasmusbrug is volgens een ingenieursbureau in Dordrecht nog n pjniet geweken. De dunne nylondraden waarmee de trillingen van de tuien worden tegengehouden, zijn te zwak om nieuwe trillin- 1 Jlgen op te vangen. Het Dordtse ingenieursbureau Rubber-Me- :aaltechniek, waarschuwt in een brief aan Gemeentewerken van [otterdam voor een onderschatting van de „wervels van Von (arman". Door dit natuurkundig verschijnsel kunnen bruggen Ik Jdagenlang in heftige resonatie blijven en uiteindelijk bezwijken. Boeren gijzelen deurwaarders tischin interen» Boeren in Lunteren hebben gisteren twee deurwaar- 1 oorders bijna anderhalf uur lang gegijzeld. De medewerkers van de osevébelastingdienst kwamen in opdracht van het ministerie van ?den|iandbouw een dwangbevel afgeven voor de meststoffenheffïng. t indacht boeren omsingelden de deurwaarders op het moment dat die het erf opkwamen. Bij een handgemeen kwam één van de (deurwaarders in prikkeldraad terecht. De mannen vluchtten er nijhun auto in, en riepen via een mobilofoon collega's te hulp. dij heiToen die arriveerden, was de schare boeren op het erf inmiddels 02 ht gegroeid tot dertig. Ze beweerden dat de twee deurwaarders 'in '8 te^de mestput lagen'. Daarop werd de politie gealarmeerd, die ech- s die»ter vaststelde dat de belastingmedewerkers weer vrij waren, echta :tyELDOORN GPD if istitie gaat twee medewerkers an het centrum voor verstan- gehandicapten Groot io :huylenburg in Apeldoorn mo- ilijk strafrechtelijk vervolgen. ;a et inmiddels ontslagen tweetal :a>ordt mede verantwoordelijk isteld voor de dood van een 1-jarige patiënte die enkele eken geleden in een badkuip één van de paviljoens ver- cfronk. Op de betreffende afdeling en op het moment van het lijdelijke ongeval (19 oktober) ree part-time krachten actief, imen besloten zij de 54-jarige woonster in bad te stoppen mdat de vrouw erg onrustig as. Standaard worden deze atiënten dan voorzien van een om te voorkomen msterdam anp e Tweede Kamer moet de po- ie de mogelijkheden geven di- tale criminaliteit aan te pak- :n. Strenge regels voor het inpakken van deze criminali st werkt contra-productief en !t de overheid op achterstand. Dat is een van de conclusies e de Raad van Hoofdcommis- rissen gisteren trok bij de be- •reking van het rapport „Digi- ïal rechercheren". Het rapport tarschuwt voor deze achter and als politie en justitie niet leer investeren in kennis over ïze misdaad vorm. Traditionele misdaad op het irrein van onder meer fraude drugs maakt steeds vaker ge- ruik van moderne informatie- •chnologieën. Niet alleen voor „Grote steden, kleine prijzen!' E Voordelig vliegen? KLM maakt de keus héél eenvoudig! drie topbestemmingen! meerdere vluchten per dag comfortabel en vertrouwd vliegen bij Londen en Parijs vertrek ook vanaf Rotterdam of Eindhoven Belangrijkste voorwaarden Minimum verblijf: een nacht van zaterdag op zondag. Deze aanbiedingen* Z|jn alleen van toepassing op retouraankopen: Londen 190,-, Parijs 230,- en Berlijn 350,-. Heen- en terugreis vóór 16 dec. '96. Boek tijdig, voor dit speciale tarief is een beperkt aantal stoelen per vlucht beschikbaar. Tarieven zijn exclusief brandstoftoeslag. Voor meer informatie kunt u te 1TL4 TEXT pag 543, Internet: KLM 020-4 747 747. Betrouwbaar. KLIVI ;a< bel K ■cht bij uw reisbureau, wvv.klm.nl/holland of ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Tommei wil meer bedenktijd voor huizenkopers Drie van de vier huurders met huursubsidie gaan vol gend jaar minder betalen voor hun huis. De huren gaan per 1 juli weliswaar gemiddeld met 3,5 procent omhoog, maar vooral ouderen en mensen met gezinnen krijgen in de nieuwe huursubsidieregeling zoveel extra huursubsi die dat hun netto-huur afneemt. Dat onthulde staatsse cretaris Tommei van volkshuisvesting gisteren alvast over de nieuwe wet op de individuele huursubsidie, die hij binnenkort naar de Kamer stuurt. den haag gpd/anp Tommei wil de nieuwe wet, zei hij bij de behandeling van zijn begroting, aangrijpen voor een grote voorlichtingscampagne. Naar schatting tien tot vijftien procent van de huurders vraagt die subsidie uit onwetendheid of schaamte niet aan, terwijl ze er wel recht op hebben. De huursubsidie zal de ko mende jaren flink toenemen. Dit jaar krijgen de huurders bij na 2,4 miljard gulden, in 2000 zal dat bedrag oplopen tot ruim drie miljard gulden. De huur- stijging zal bovendien in de ko mende jaren gematigd blijven, zo verwacht de staatssecretaris. De afgelopen jaren is de huur verhoging steeds met gemid deld een half procent per jaar gedaald van 5,5 procent in 1993 tot 3,5 procent volgend jaar. Tommei verwacht dat uiteinde lijk de gemiddelde huurstijging tot iets boven de inflatie af neemt. De bewindsman toonde zich niet enthousiast over het plan van de PvdA-kamerleden Duij- vestein en Van der Ploeg voor wat zij noemen sociale koopwo ningen. Daarbij krijgen huur ders in principe de mogelijk heid om hun huurhuis te kopen van hun woningbouwcorpora tie, waarbij een Individuele Koop Bijdrage (1KB) die stap fi nancieel mogelijk moet maken. Volgens Tommei pakken ook dat zij met hun hoofd onder water raken. Omdat er geen he le kraag beschikbaar was zou den de medewerkers twee halve kragen hebben aangebracht bij de verdronken patiënte. Toen na enige tijd de patiënte nog niet rustig werd besloot één van de medewerkers te gaan eten. De andere, die de zorg had over de hele afdeling, werd daarna even weggeroepen. Toen deze medewerker weer in de badkamer terugkeerde bleek de patiënte te zijn verdronken. Directiesecretaris G. Dijkgraaf van Groot Schuylenburg beves tigde vanmorgen dat betrokken medewerkers zijn ontslagen. Zolang het justitieel onderzoek naar de juiste toedracht nog gaande is wil hij echter geen in houdelijk commentaar geven. de onderlinge communicatie, maar ook om nuttige informatie te vergaren, al dan niet via het „inbreken" in voor derden niet toegankelijke computernetwer ken. In de discussie over het on derzoek van de parlementaire enquête-commissie naar bij zondere opsporingsmethoden, is in de Tweede Kamer de wens geuit het opsporingsarsenaal aan duidelijke regels te binden. De ontwikkelingen binnen de computercriminaliteit gaan echter zo razendsnel dat een dergelijke normering op dat ter rein contra-productief zal wer ken, meent S. van Hulst, voor zitter van de raad. Hij wees er gisteren op dat het terrein nog relatief onontgonnen is door de politie. Rotterdam Dertig actievoerders hebben vanmor gen een uur lang de poort van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij te Rotterdam Heyplaat ge blokkeerd. De actie was een protest tegen de wapen handel met Indonesië. De actievoerders, waaronder enkele Indonesiërs, ketenden zich om zeven uur vast aan de toegangspoort. De poortactie werd na overleg met de politie om acht uur beëindigd, omdat enkele eigenaren en werknemers dreigden op eigen houtje een eind te maken aan de actie. Een van de eigena ren heeft bij de politie een klacht ingediend tegen de actievoerders. foto anp cees spruijt in het PvdA-plan de uiteindelij ke woonlasten bij kopen hoger uit dan bij blijven huren, zodat het plan voor veel mensen geen uitkomst biedt. Overigens be loofde Tommei Duijvestein gis teren nog een uitgebreide dis cussie over zijn plan. Tommei wil ook een langere bedenktijd invoeren voor men sen die een huis kopen. Hij geeft gehoor aan de wens van D66 die voorstander is van een bedenktijd van 72 uur na het te kenen van een voorlopig koop contract. Als gevolg van de lage hypotheekrente en de over spannen huizenmarkt zouden kopers nu mogelijk te snel be sluiten een woning aan te schaffen en daartoe een lening aan te gaan. den haag gpd De Nederlandse regering heeft in 1991 in het geheim wapens geleverd aan de Surinaamse re gering van president Venetiaan. De leveranties gebeurden via vluchten naar Paramaribo on der de dekmantels 'uitrustings stukken' en 'noodrantsoenen'. Ook overwoog het derde kabi- net-Lubbers in het voorjaar van 1991 daadwerkelijk een militai re interventie in Suriname. Ve netiaan moest worden bijge staan, gold het in het Haagse Torentje. Dit schrijft de toenmalige mi nister van defensie Relus ter Beek in zijn vandaag versche nen boek 'Manoeuvreren'. De memoires behandelen Ter Beeks ministerschap van 1989 tot 1994. Volgens Ter Beek werd de militaire optie tegen Bouter- se overwogen als laatste middel om de democratie in Suriname een kans te geven. Toenmalig minister van defensie Ter Beek beschrijft in zijn boek 'Manoeu vres' verder niet hoe het plan er uit zag. Volgens de huidige commis saris van de koningin in Drenthe was het destijds voor de Nederlandse regering de vraag of Desi Bouterse, voorma lig legerleider en coup-pleger, de macht van de pas gekozen regering-Venetiaan zou accep teren. In Den Haag beraadde de regering zich op een eventueel verzoek van Venetiaan om het gezag van de wettig gekozen re gering in Suriname te herstel len. Volgens Ter Beek zinspeelde toenmalig minister van buiten landse zaken Hans van den Broek met 'gespierde taal' op militair ingrijpen. Ter Beek vond dit als defensie-minister onverstandig omdat een derge lijke operatie moeilijk was. Hij gaf daarom openlijk tegengas aan de door Van den Broek pu bliekelijk gedane uitlatingen, schrijft Ter Beek in zijn boek 'Manoeuvreren'. Column Diekstra wordt gestaakt Deze krant en de andere dag bladen die zijn aangesloten bij de Geassocieerde Pers Dién sten (GPD) hebben besloten het contact met de Leidse hoogleraar René Diekstra defi nitief te verbreken. Diekstra's column Denkwijzer zal derhal ve niet meer worden gepubli ceerd. Professor Diekstra schreef sinds 1986 columns over po- pulair-psychologische onder werpen. Na perspublicaties waarin hij werd beschuldigd van plagiaat, werd de publica tie van de column in septem ber opgeschort. Het College van Hoofdredacteuren van de GPD heeft gisteren besloten die tijdelijke stopzetting om te zetten in een blijvende. Het College zag zich daartoe ge noodzaakt omdat het er on voldoende vertrouwen in heeft dat Diekstra's productie vol doet aan de journalistieke ei sen die eraan worden gesteld. Bij herhaling hebben de hoofdredacties van deze krant en andere bij de GDP aange sloten bladen Diekstra bena derd voor overleg. Centraal daarbij stond de vraag of hij ook in zijn columns zonder bronvermelding werk van an deren heeft overgeschreven. Op geen van die nadrukkelijke verzoeken om overleg wenste Diekstra echter in te gaan. De hoofdredactie den haag gpd De regionale directies van Rijks waterstaat overleggen niet of nauwelijks over werken aan de Rijkswegen. Zo kan het gebeu ren dat de ene directie een om leidingsroute aangeeft, die dan onbruikbaar blijkt te zijn omdat een andere directie besloten heeft juist die weg open te bre ken. Bij het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) spreekt woordvoerder Rob van Rees over 'een ramp'. Rijkswaterstaat kent negen directies. Die zijn zelf verant woordelijk voor de rijkswegen in hun gebied. Het ligt aan de directies of men wil overleggen met de 'buren'. Hoe ver dat overleg gaat, bepaalt men ook zelf. „Elke directie voert zijn ei gen beleid", aldus Van Rees. „Men meldt de werken bij ons en dat is het dan. Dan kunnen wij de problemen helpen oplos sen." Twee jaar geleden zijn er volgens Van Rees afspraken ge maakt voor een betere coördi natie tussen de directies. Aan leiding was toen de ontdekking dat er plannen bleken te zijn om drie bruggen tegelijkertijd af te sluiten: de Waalbrug bij Zalt- bommel, de brug over de Mer- wede bij Gorcum en de Moer- dijkbrug. „Maar nu zijn we weer terug bij afklaagt Van Rees. „Het is te gek om over te praten. Soms worden hele gebieden afgeslo ten. Het verkeer gaat dan pro vinciale wegen zoeken, met alle gevolgen van dien voor de ver keersveiligheid. Maar daar staat niemand kennelijk bij stil. Het is een ramp." Afgelopen weekeinde ging het weer bijna mis. De directie Noord-Holland besloot de A4 ten noorden van Schiphol over hoop te halen. De collega's in Utrecht wilden de A2 tussen Amsterdam en Utrecht afslui ten. Tenslotte bestond het plan om bij Den Haag de A4 van nieuw asfalt te voorzien. Over de werken was mini maal overlegd, zo erkenden zegslieden van Rijkswaterstaat in Haarlem en Utrecht. „Het moet beter worden", aldus een Haarlemse woordvoerster. „Maar het ligt aan ons beiden". In Utrecht liet een woordvoer der weten contact te hebben ge zocht met collega's in Amster dam. „Dat zijn onze directe bu ren. Hoeveel verder moet je nog gaan met informeren?" Bij de directie Zuid-Holland van Rijkswaterstaat erkent een woordvoerder dat men regel matig vragen van burgers krijgt over wegwerken en de planning daarvan. Klachten zijn 'terecht', verklaart hij. Intern wordt nu geprobeerd de toestand te ver beteren. den haag gpd maar volgens de oude soepeler criteria. PvdA en D66 drongen daar al langere tijd op aan om dat geheel of gedeeltelijk goed- gekeurden nauwelijks kans op werk hebben. Zij belanden daardoor in de bijstand. PvdA-Kamerlid Adelmund betitelde het akkoord als 'een mijlpaal'. Vorig jaar nog misluk te haar poging om de oudere WAO'ers te ontzien, mede door verzet van de WD. Het liberale Kamerlid Van Hoof verklaart zijn ommezwaai uit het tegen vallende aantal ex-WAO'ers dat aan de slag komt. Hij benadrukt dat de herkeuringen niet wor den stopgezet maar versoepeld. Oudere WAO'ers worden vol gens soepeler eisen herkeurd. Daardoor verliezen zij minder snel hun uitkering. De rege ringspartijen PvdA, WD en D66 hebben daar gisteren na maan den van beraad overeenstem ming over bereikt. Staatssecre taris De Grave (sociale zaken) stemt in met het coalitie-com promis. De versoepeling geldt voor de groep arbeidsongeschikten die op 1 augustus 1993 (toen de nieuwe WAO van kracht werd) tussen de 45 en 50 jaar oud was. Zij worden niet herkeurd vol gens de nieuwe strengere eisen Frits Bolkestein blijft liefst in Kamer zitten den haag wilco dekker wilfred scholten Wereldburger Frits Bolkestein is net te rug van een reis naar Senegal. Als voor zitter van de Liberale Internationale bezocht de WD-leider een tweetal ver kiezingsbijeenkomsten, die grote in druk op hem maakten. „Vergeleken daarmee is de politiek in Nederland maai'flets". Bolkestein vertelt met een door ver koudheid enigszins aangetaste stem over de duizenden mensen die hem toejuichten. De regen sijpelt langs de ramen van zijn werkkamer in Amster dam-Zuid. Terug naar de barre werke lijkheid. Een gesprek met de liberale voorman die zich niet druk maakt over de toenemende kritiek. De kiezers blijven de WD gunstig ge zind, gezien de peilingen. U staat op 41 zetels. Wat betekent dat voor de positie van de VVD in de paarse coalitie? „Oh, ik wist niets van de peilingen. Maar ik teken voor 41 zetels. Wij zijn sinds de Statenverkiezingen in maart 1995 de grootste partij. We leiden hier uit af dat waar de WD voor staat, bij veel mensen positief over komt". Merkt u dat er jaloezie ontstaat bij de coalitiepartners over het succes van u en uw partij? „Dat valt erg mee. Wel merk ik zo nu en dan een beetje persoonlijke toon in de kritiek die men op mijn partij heeft. Dat vind ik jammer, want het persoon lijke moet je buiten de politiek laten". Zijn de coalitiepartners meer gebeten opu? .Afgezien van een onmiddellijke eruptie van ongenoegen direct na de Statenverkiezingen valt dat erg mee. Het debat over het asielbeleid vond ik toen overbodig, maar als ze dat per se willen doe ik daar aan mee. Sindsdien heb ik geen opmerkelijke veranderin gen in hun houding bespeurd. Alleen kruipt er zo nu en dan een persoonlijk scherp kantje tussen. Maar daar doe ik niet aan mee, dat heb ik nooit ge daan". Er is geen stiekeme actie 'beschadi ging Bolkestein 'aan de gang? „Absoluut niet. Ik heb een rotsvast vertrouwen in het gezonde verstand van de gemiddelde Nederlander. Die kijkt naar wat de WD wil en stemt daar voor of tegen. Het succes van on ze partij heeft te maken met wat we willen en niet met deze of gene, Jantje of Pietje. Dat is heel goed, want dat be tekent stabiliteit". U bent nu een gevierd politicus. Maar bent u niet bang dat het hoogtepunt te vroeg is. Dat de kiezers zeggen: daar heb je hem weer. „Ach, dat zie ik dan wel weer. Ik doe gewoon wat ik tot nu toe heb gedaan. Maar 41 zetels zou een winst van tien zetels zijn, na een winst (in 1994, red.) van negen zetels. Dat zou werkelijk niet te gelovemzijn". De PvdA is al aardig bezig met de ver kiezingscampagne. Ze oefenen alvast met de slogan: kies de minister-presi dent. Is uw motto 'laat Bolkestein zijn karwei afmaken?' „Een voortzetting van mijn positie in Tweede Kamer zou me eigenlijk best liggen". Maar als mijn partij meent dat ik het premierschap moet vervullen, "<y Frits Bolkestein: „Geen kabinetscrisis over vijftien cent accijnsverhoging". foto gpd phil nijhuis kan ik mij daar niet aan onttrekken. Je zit niet in politiek om als puntje bij paaltje komt het af te laten weten. Maar laten we er niet op vooruit lopen. Mocht de WD de grootste partij zijn na ververkiezingen, dan zal onze inzet zijn de premier te leveren. Maar het is niet gezegd dat ik dat ben. Mijn huidi ge functie als fractievoorzitter geeft me zeer veel voldoening. Bovendien ver schaft het mij meer vrijheid dan ik als minister-president ooit kan krijgen. Ik hou niet zo van formaliteiten. En een premier, net als een minister trouwens, heeft daar nu eenmaal veel mee te ma ken. Ik ben altijd erg gericht op de in houd van zaken". Heeft de commotie over uw commis sariaat bij MSD nog invloed op de kie zers? „Dat weet ik niet. Ik heb veel brieven gekregen van mensen die zich positief uitlieten over mijn positie. In de peilin gen is er van de MSD-zaak niets te merken. Je moet de trend volgen. Wij zitten tussen de 25 en 28 procent van het electoraat, de PvdA tussen de 22-en 25 procent, het CDA tussen de 19 en 22 en D66 tussen de 11 en 13 procent. Heel stabiel dus". Wij zijn de beste vrienden van het ka binet, zei u in april dit jaar... Bolkestein onderbreekt; „Dat is ook zo. Bij de grote issues staan wij aan de kant van het kabinet. Nu ook in de dis cussie over de Hoge Snelheids Lijn (HSL). Inderdaad, wij zijn tegen de ver hoging van de benzine- en tabaksac cijns. Maar bij grote terreinen, die voor veel mensen van belang zijn. de infra structuur, de sociale zekerheid, de huisvesting, steunen wij het kabinet. Natuurlijk betreuren we dat de motie over de benzine-accijns door het kabi net wordt genegeerd. Maar wat moe ten we dan: een motie van wantrou wen indienen tegen het kabinet van wege 15 cent per liter? Kok heeft al ge zegd dat hij dan naar de koningin gaat. Nee, dat doe ik niet. Dit kabinet blijft zitten tot mei 1998. Dat heb ik altijd gezegd, en dat zeg ik nog steeds. Treu rig van saaiheid, maar ik kan er niets aan doen. Er zijn geen electorale over wegingen en ik vind het onjuist het ka binet op zo'n zaak ten val te brengen. De HSL is een andere kwestie. Dat is een hele grote zaak, waar zeer veel geld mee gemoeid is. Het kabinet moet hier voet bij stuk houden, anders vrees ik dat die trein er boven Rotterdam hele maal niet meer komt. Dan wordt het hoogstens een gewone intercity. PvdA en D66 moeten gewoon het kabinet vertrouwen en instemmen met het tra cé door het Groene Hart".

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3