Clinton krijgt voordeel van de twijfel! 1 Feiten &Meningen Republikeinen behouden meerderheid in Congres Marihuana goedgekeurd voor medisch gebruik VERkiëZINGEU 'Dole? Die is véél te oud' Verkiezingen in de VS: Alleen de radio is wakker VS-expert Lammers: Clinton zet centrum-beleid voort WOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 Column Pim Fortuyn uitgesteld In verband met de Amerikaanse verkiezingen is de wekelijkse column van Pim Fortuyn, die gewoonlijk op woensdag verschijnt, verschoven naar morgen. De Congresverkiezingen heb ben de Republikeinse Partij op nieuw een meerderheid in zo wel het Huis van Afgevaardig den als de Senaat opgeleverd. Daardoor zal de herkozen De mocratische president Bill Clin ton de komende twee jaar op nieuw met een 'vijandig' Con gres rekening moeten houden. Maar terwijl de Republikeinen hun meerderheid in de Senaat met twee zetels tot 55 wisten uit te breiden, zagen zij hun voor sprong in het Huis van Afge vaardigden slinken. Vanmorgen vroeg waren nog niet alle stem men voor de 435 zetels in het Huis geteld, maar het zag er naar uit dat de Democraten zo'n tien zetels zouden inlopen, waardoor de Republikeinse meerderheid van veertig tot on geveer vijfentwintig zetels zou verminderen. De Republikein Newt Gingrich blijft dus voorzitter van het Huis van Afgevaardigden en een van Clintons belangrijkste tegenspe lers. In tal van staten waar Clin ton de strijd om het president schap won, kozen de kiezers toch voor Republikeinse senato ren en afgevaardigden, kenne lijk met de bedoeling om de president via een Republikeins Congres 'onder controle te hou den'. Dat de Republikeinen in de Se naat zetels zouden winnen, was niet helemaal verwacht. Maar zij verloren slechts een zetel, die van senator Larry Pressler in South Dakota, en wonnen er drie bij. Ook de bedreigde zetel van Jesse Helms uit North Caro lina, de oerconservatieve voor zitter van de buitenlandcom missie, bleef stevig in Republi keinse handen. De Republikein John Warner versloeg zijn Democratische naamgenoot Mark Warner, die meer dan acht miljoen gulden uit eigen zak in zijn campagne voor de Senaatszetel van de staat Virginia had gestoken. Aan Democratische kant wist sena tor John Kerry in Massachussets de aanval van de populaire Re publikeinse gouverneur William Weld af te slaan. De Republikeinse meerderheid kan het Clinton de komende twee jaar flink lastig maken, met name door de onderzoeken naar de financiële onregelma tigheden van de Democraten en de zogenaamde Whitewater-af faire, waarin de Clintons zijn verwikkeld. Als de Democraten in het Congres hadden gewon nen, zouden die onderzoeken vrijwel zeker zijn stopgezet. De verkleinde Republikeinse meerderheid in het Huis van Af gevaardigden zal mogelijk lei den tot een wat gematigder wetgevende koers. Clinton heeft de afgelopen twee jaar vooral strijd geleverd tegen de hervor- mings- en bezuinigingsdrang van Gingrich en zijn in 1994 ge kozen, meest zeer conservatie ve, medeleden. De Senaat neemt vanzelf al een minder ex treme positie in. omdat de re gels daar de minderheid veel meer mogelijkheden bieden om onwelgevallige wetgeving tegen te houden. washington hans de bruijn correspondent In veel Amerikaanse staten werd gisteren niet alleen ge stemd over de president, maar ook over maatregelen waarover de kiezers zich direct mochten uitspreken. In Arizona en California ging de bevolking akkoord met de lega lisering van marihuana voor medisch gebruik. De Californi- sche kiezers aanvaardden ook het omstreden Voorstel 209, dat de meeste maatregelen voor 'positieve discriminatie' (het ge ven van extra kansen aan leden van achterstandsgroepen) zal beëindigen. Volgens voorstan ders van Voorstel 209 was af schaffing van positieve discri minatie nodig om gelijke kan sen te scheppen en een 'kleu renblinde' samenleving in het leven te roepen. In Arizona werd het gokken in indianenreservaten uitgebreid en zullen tieners vanaf vijftien jaar voortaan als volwassenen worden berecht bij moord, ver krachting of gewapende roof. De inwoners van Ohio stemden tegen het legaliseren van gok ken. In Florida heeft de omstreden verhoging van de suikerprijs, waarmee de staat de bestrijding van de milieuvervuiling in de Everglades, veroorzaakt door de bemesting van de suikerplanta ges, wilde bekostigen, het niet gehaald. Dit wordt gezien als een overwinning van de suiker producenten. Slachtoffers van misdrijven krij gen in Indiana, Connecticut, South Carolina, Virginia en Oklahoma een grotere rol in processen, zo beslisten de in woners gisteren. In Minnesota krijgen veteranen uit de Golf oorlog een eenmalige uitkering. In Colorado heeft een voorstel dat ouders alle macht zou geven over 'de opvoeding, het onder wijs, waarden en normen en discpline van hun kinderen" het niet gehaald. In Kentucky wordt eindelijk de clausule uit de wet geschrapt waarin staat dat er aparte scholen voor 'blanke' en voor 'gekleurde' kinderen moe ten zijn. In Maine heeft de papierindus trie het voorlopig gewonnen. Hier moesten de Idezers stem men over een houtkapverbod in een groot gebied. De papierin dustrie had vijf miljoen dollar gepompt in een campagne te gen dit voorstel. Er is nu een compromisvoorstel aangeno men. Over twee maanden moet er nog een keer worden ge stemd omdat dit voorstel geen absolute meerderheid heeft ge kregen. new york ap De herkozen Clinton omhelst zijn 'running mate' Gore. FOTO AFP PAUL RICHARDS Twee jaar geleden was Bill Clinton, zoals de Amerikanen dat zo fraai zb gen, dead meat. Na de verpletterende winst van de Republikeinen bij o Congresverkiezingen schreven veel commentatoren al zijn politieke rnj crologie. De voorspelling was dat hij de resterende twee jaar van zijn pi, sidentschap als aangeschoten wild in het Witte Huis zou zitten en zijj! herverkiezing in 1996 wel kon vergeten. Maar Clintons bijnaam is niet voor niets de Comeback Kid. Zoals eerder in zijn loopbaan, als gouverneur van Arkansas en in 1992 als presidentskandidaat, toonde hij de gave om uit schijnbaar onmogelijke posities terug te komen. Hij heeft zich daartoe de laatste twee jaar in alle bochten gewrongen, daarbij beloften verkwanselend en principes verloochenend. Maar met als resultaat dat hij nog vier jaar mag blijven. Clinton won gisteren ruim schoots, maar het zag er naar uit dat hij op het nippertje net niet de zo begeerde absolute meerderheid zou halen, en dus het mandaat dat hem in 1992 (toen hij 43 procent kreeg) ook al ontbrak. Maar de kiezers hebben hem vooral het voordeel van de twij fel gegeven. Het enthousiasme is niet groot. Er zijn daarvoor te veel vragen over Clintons poli tieke en morele karakter. Het Witte Huis zal bovendien, nu het Congres in Republikeinse handen blijft, het doelwit blij ven van onderzoeken naar aller lei illegale activiteiten, die Clin tons plek in de geschiedenis boekjes kunnen bezoedelen. Maar de kiezers kunnen niet beweren het niet te hebben ge weten. Clintons zwakheden zijn wijd en zijd bekend, maar dat was geen reden hem aan de kant te zetten. Daar zijn goede redenen voor: het gaat econo misch goed met Amerika de meeste kiezers zeggen nu beter af te zijn dan vier jaar geleden er waren geen grote buiten landse crises en Clinton heeft blijk gegeven zijn lesje goed te hebben geleerd. Hij kwam in 1993 aan de macht met het idee de Amerikaanse AAaerika ANSE samenleving grondig te veran deren, maar liep te hard van stapel. De klap van november '94 kwam hard en duidelijk aan. Daarna verlegde de slimme strateeg Clinton behendig zijn koers. Hij omhelsde het ene na het andere Republikeinse idee en nam zo zijn opponenten de wind uit de zeilen. Clinton werd weer de centrist die hij in 1992 beloofde te zijn. Daarbij geholpen door de nieu- we Republikeinse garde onder leiding van Newt Gingrich, de voorzitter van het Huis van Af gevaardigden, die in zijn revolu tionaire drang om te bezuinigen op zijn beurt te hoog van de to ren blies en de kiezers van zich vervreemdde. Gingrich sleurde Dole in zijn val mee. De ex-senator uit Kansas bleek een van de zwakste kandi daten die de Republikeinen de laatste decennia naar voren hebben geschoven. Dole was een uitmuntend senator, maar een verschrikkelijke presidents kandidaat. Een man zonder vi sie of charisma. Clinton presenteerde zich als de beste man om hetjand de nieu we eeuw in te loodsen, waarin de Amerikaanse samenleving drastische veranderingen zal ondergaan. De VS gaan, net als de rest van de industriële we reld, de eeuw van de informati ca en de computers in. ,,Ik w c herinnerd worden als de eni president behalve Teddy Roi l velt die vorm heeft gegeven: een tijdperk van dramatisch verandering zonder een oor- log", zei hij onlangs. Roosev leidde honderd jaar geleden vooral agrarische VS het indi triële tijdperk binnen. De problemen waar Clinton t voor komt te staan, zijn er ruft minder om geworden. Hij de kiezers beloofd in 2002 hi begrotingstekort volledig tei len wegwerken. Een klus diet het economisch even slechti gaat, meteen een stuk moeil ker zal worden. Dan zal hij v dezelfde keuze aan bezuinig gen komen te staan op de zondheidszorg en de sociale uitkeringen waar hij zich nog toe zo fel tegen heeft vei Hij heeft de harde keuzes tot nog toe voor zich uitgeschoi en de Republikeinen verwet H de arme burgers te willen pa ken, maar nu zal hij er zelf if i: aan moeten doen. Dit soort i te maatschappelijke problei s is alleen oplosbaar als Demo craten en Republikeinen de handen ineen slaan. Vaststa e dat Clinton daar alleen in zaïc slagen als hij kiest voor klein stappen. Clinton zal er ook niet ondele kunnen de bezem te halen d de zwijnenstal die de financ n ring van de politieke partijei de verkiezingen zijn geword t De recente golf aan schanda d schreeuwt om maatregelen, i ook hier kan alleen een ge meenschappelijke aanpakt! t werkelijke veranderingen lei n den. washington hans de bruijn correspondent „Op wie moet ik stemmen?", vraagt Arthur Harris grijnzend terwijl hij op de deur van het stemlokaal in Alexandria af stapt. De twee jonge vrouwen die voor de deur staan te pos ten, schieten toe en reiken hem een vel papier aan. Een na- maakstembiljet, waarop de hok jes voor de namen van de kan didaten alvast zwart zijn ge maakt. Harris negeert de uitgestoken hand van Laurie Metchner, wier voorkeur gezien de vele Dole- stickers op haar jas niet moeilijk is te raden. „Nee, jou moet ik niet", zegt de bejaarde Harris. Het stemadvies van Beth Step hens, die een knalgroen 'Clin ton-Gore' T-shirt draagt, wordt daarentegen met graagte geac cepteerd. „Clinton komt ten minste voor ons bejaarden op. Dole? Die is véél te oud", zegt Harris lachend. Het is voor Laurie Metchner ook onbegonnen werk. Alexan dria, in de staat Virginia maar vlakbij Washington, is een De mocratisch bolwerk in een ove rigens conservatieve staat. Tra ditioneel stemt tweederde voor de Democraten. De opkomst is hoog, en dat werkt meestal in het voordeel van Democraten. „We hebben al eenderde van onze kiezers gehad", zegt het hoofd van het stembureau om half elf 's mor gens. Alexandria is wat dat be treft een uitzondering. In Chevy Chase, aan de andere kant van de hoofdstad in de staat Maryland, klaagt de baas van het stembureau, Ed Koenig, juist over het geringe aantal stemmers. Voor hem op tafel ligt nog een enorme stapel stembiljetten. „We hebben mis schien honderd mensen gehad, op elfhonderd potentiële kie zers. Dat is niet veel." Koenig spreekt van 'rare verkie zingen'. Zo'n lage opkomst heeft hij nog nooit meege maakt, en hij doet dit toch al dertig jaar. „De mensen zijn ne gatiever geworden", zegt ook kiezer Curtis Ganz. „Clinton heeft campagne gevoerd op wat hij de afgelopen vier jaar heeft gedaan, Dole alleen maar op Clintons persoonlijkheid. Dat slaat niet aan." Een jonge vrouw, die haar naam niet wil noemen, zegt op Clin ton te hebben gestemd. Alle kri tiek op hem doet zij schouder ophalend af. „Allemaal onzin", zegt zij. „Clinton is een van de grootste leiders die we hebben. Ik ben blij dat ik heb kunnen helpen hem opnieuw te verkie zen." Of de rest van het land er ook zo over denkt zal pas uren later blijken. De stembureaus zijn aan de oostkust om zeven uur opengegaan, maar sluiten aan de westkust pas als de meeste stemmen al zijn geteld. Het tijdsverschil maakt dat de kie zers in California wel eens 'voor niets' naar het stemlokaal kun nen gaan, of zullen besluiten maar thuis te blijven omdat toch al vaststaat wie heeft ge wonnen. De eerste uitslagen waren overi gens al vier minuten na midder nacht binnen. De gehuchten Dixville Notch en Hart's Loca tion in de noordoostelijke staat New Hamspire maken er tradi tiegetrouw een race van wie het eerst is. Op maandagavond om middernacht gaat het enige stemlokaal in beide dorpjes open, om enkele minuten later alweer te sluiten. De uitslag dit jaar? In Hart's Location won lWW 1 I [7 Dole met dertien stemmen, voor Clinton met twaalf en Perot met vier. In Dixville Notch kreeg Dole achttien stemmen, Clinton acht en Perot een. „Maar ik wou dat er eens ie mand meedeed die de moeite waard was", zegt een teleurge stelde Bob Tiedeman. Een beetje zuidelijker, in Boston, zegt de 68-jarige Anesti Vangel dat hij het hokje is ingegaan maar om dezelfde reden niet heeft gestemd. „Ik ben echter ILLUSTRATIE TOM JAt>L toch gekomen, omdat ik dit L< voorrecht niet kwijt wil rakeifi washington hans de bruijn correspondent NOS gaat te vroeg naar bed De aankondigingen zijn niet van de lucht: Een marathon-uit zending over de Amerikaanse verkiezingen! De NOS zal er in Hilversumse gezamenlijkheid voor zorgen dat ook de Neder landse kijker de Amerikaanse verkiezingen kan volgen. Kaas, bier, de kranten... alles bij de hand voor een avondje Stars stripes. Maar dat valt tegen. Waar een goedbetaalde knokpartij even tueel diep in de nacht onder de titel boksen wordt uitgezonden, het stuitend met een bal rondrennen (jargon: basketbal) tot de laatste seconde is te zien, daar zwijgt de publieke omroep al voor vier uur in de ochtend wat betreft de Amerikaanse ver kiezingen. De Duitsers (ARD en ZD F), de Belgen (BRT1), de Britten (BBC1) en natuurlijk CNN zijn de alternatieven. Voor wie het niet kan volgen, is er - evenals in bange tijden - de radio. Zelfs Teletekst ververst geen pagina's nadat ze bij de NOS de stekker er uit trekken. Hoezo niet interessant, die Amerikaanse verkiezingen? Be ter amusement is er niet. Maar amper is Clintons winst zeker, of bij de NOS gaat de school gil lend uit. Bijna twee uur na het sluiten van Neerlands publieke net be stijgen de Amerikaanse wed- kampers de arena. De een om te zeggen dat-ie blij en dank baar is; de ander om te zeggen dat verliezen zeer doet. Neder land zag het niet, België wel. De NOS had er goed aan ge daan die vier voormalige bui tenlandse correspondenten van vóór twaalf uur, tot na zes uur 's ochtends anekdotes te laten uit wisselen. Ze waren er helemaal klaar voor. Maar nee, niets daarvan; ruis, oude nieuwspagi na's over Boris' aantal bypasses, met het geluid van... de wakkere radio. amsterdam hans leber Nederland bü met Bill Clint! Debuitenland-woordvoerd! van PvdA en WD zijn blij m de herverkiezing van Bill Cli ton. Weisglas (WD) en Van Traa (PvdA) waren het er va morgen over eens dat Clintfl meer aandacht voor buiten landse vraagstukken zal ton dan zijn Republikeinse tegel strever Dole zou hebben ge daan. Ook premier Kok en ministf Van Mierlo (buitenlandse z ken) lieten vanuit Japan zij momenteel op bezoek zij weten ingenomen te zijn nif herverkiezing van Clinton. den denken dat de Republik se meerderheid in het Cong hem wel beperkingen zal op gen. Ook de Amerikaanse ge meenschap in Nederland, di vanmorgen in het Schevenii Kurhaus aanzat bij het Who the president? breakfast, is b met Clinton. Honderden be langstellenden woonden hei ontbijtgala bij. De Amerikaanse ambassade in Nederland, Dornbush, is| lukkig. „Er is een goede sam werking tussen de ambassa! K en het Witte Huis. Ik ben bli dat dat zo blijft." den haag anp Clinton wint tweede termijn De Republikein Strom Thurmond, met zijn 93 jaar de oudste senator van de Vere nigde Staten, is gisteren herkozen. Thur mond is sinds 1956 senator voor de staat South Carolina. Hij heeft nog steeds het record van de langste filibuster in de Se naat op zijn naam staan: met een mono loog van 24 uur en 18 minuten saboteerde hij in 1957 tijdens een debat een wet op de burgerrechten. De benjamin van het Amerikaanse Congres, de 29-jarige Patrick Kennedy, zoon van senator Edward Ken nedy, is gisteren met gemak in het Pluis van Afgevaardigden herkozen. Kennedy hoefde in Rhode Island nauwelijks cam pagne te voeren, want zijn 26-jarige Repu blikeinse tegenstander Cicione had geen geld om tv-reclametijd te kopen. washington ap Het is gunstig voor Bill Clinton dat hij de Amerikaanse presi dentsverkiezing niet met een landslide, een enorme voor sprong heeft gewonnen. Daar door kan hij zijn op het cen trum gerichte beleid, dat mede is ingegeven door de oppositie van de Republikeinen, kunnen voortzetten. Dit verklaarde de Leidse hoogleraar Lammers vanmorgen. Clinton zal zich de komende vier jaar blijven richten op het centrum. We hoeven van hem geen linkser beleid te verwach ten, aldus Lammers. De Demo craat, die na de verovering van het Congres door de Republi keinen in 1994 grote delen van hun agenda overnam, heeft be loofd te streven naar een even wichtige begroting. De ruimte voor Clinton voor nieuw beleid is niet groot. Zijn initiatieven voor verbetering van het onderwijs en de ge zondheidszorgzijn marginaal, aldus Lammers. Interessant is te zien of hij de campagnefinan ciering zal aanpakken, waar veel kritiek op is geleverd. Bij de Republikeinen is het na het verlies van de 73-jarige Bob Dole, de feitelijke partijleider die nu uit de politiek vertrekt, de vraag of er iemand zal op staan om de partij in een nieu we richting te sturen. Mogelijk is dat de rechtse voorman Pat Buchanan, die steun krijgt van christelijke groepen, een greep naar de macht doet. Deze vleugel zal argumenteren dat alleen een rechts beleid een echt alternatief vormt voor de politiek van de Democraten, al dus Lammers. Zo nam Barry Goldwater na het verlies van Ri chard Nixon in 1960 het roer over, zonder dat dit de Republi keinen veel opleverde. Dit sce nario zal voor Republikeinen in het centrum vermoedelijk on aanvaardbaar zijn, waarna een richtingenstrijd zal uitbreken. den haag anp Een presidentskandidaat moet 270 van de 538 kiesmannen uit 50 staten en het District of Columbia winnen

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2