Sparta zakt verder weg KNVB spant kort geding aan tegen Feyenoord Remco van der Maat is de Haagse ploegen zat Sport Grensrechter raakt opgewonden van Hans van der Zee KNVB 'matst' Quick Boys: Katwijk in alle staten >5 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 chef willem spierdijk, 071-5 lalta Rli Gorter bij NAC teruggezet rreda Edwin Gorter speelt bij NAC voorlopig in het tweede elf tal. De middenvelder is het slachtoffer van maatregelen die coach Rijsbergen heeft getroffen na tegenvallende prestaties van de laatste tijd. Probleem bij NAC is onder meer dat het te veel dezelfde (spelverdelende) types op het middenveld heeft. De toekomst van Gorter bij de club is onduidelijk. FIFA voor wijziging spelregels zurich De wereldvoetbalorganisatie (FIFA) wil het terugspelen op de doelman geheel gaan verbieden. De scheidsrechterscom- missie zal bij de jaarvergadering in maart 1997 in Belfast eep voorstel tot spelregelwijziging indienen. Nu mag de doelman de bal niet in de handen nemen als een veldspeler die met de voet heeft teruggespeeld, de scheidsrechterscommissie van de FIFA wil ook terugspeelballen met andere lichaamsdelen uitsluiten. Met ingang van het seizoen 1997/1998 zou de nieuwe maatregel moeten ingaan. Ook wil de FIFA camera's gaan plaatsen in de doelen. Bryan Roy mag vertrekken Nottingham Bryan Roy mag vertrekken bij Nottingham Forest. Manager Frank Clark liet weten dat de club uit de Premier Lea gue van plan is Roy te verkopen. Mogelijk gebeurt dat al binnen kort. De 32-voudige international Roy is bezig aan zijn derde sei zoen bij Nottingham Forest, dat bijna onderaan staat. Hij staat slechts zelden in de basis. Zijn eerste twee jaargangen waren vrij succesvol. Roys contract loopt tot medio 1998. Een woordvoer ster van Sport Promotion, het bureau dat de zaken van Roy be hartigt, zegt dat niets bekend is over een eventueel vertrek van Roy bij Forest. Akkoord over transfer Krüzen rotterdam AZ en Go Ahead Eagles hebben een akkoord bereikt over de overgang van Hendrie Krüzen naar de club uit Deventer. De eerste-divisieclub hoopt vanavond met de speler tot een ak koord te komen. Krüzen speelde in zijn carrière eerder bij Go Ahead Eagles. De vijfvoudig international was ook actief bij PSV, Den Bosch, Heracles en de Belgische clubs Kortrijk en Waregem. Horne valt af bij Wales Cardiff Bondscoach Bobby Gould van Wales heeft opnieuw een tegenslag te verwerken gekregen in aanloop naar de wedstrijd tegen Nedjerland. Barry Horne meldde zich geblesseerd af. De 34-jarige middenvelder, een maand geleden in de eerste wed strijd tegen Oranje nog aanvoerder, heeft last van een spierbles sure in het bovenbeen. Marcus Browning van Bristol Rovers is zijn vervanger. Seaman voetballer van het jaar londen David Seaman is in Engeland door gespecialiseerde journalisten uitgeroepen tot voetballer van het jaar. De doelman van Arsenal kreeg de onderscheiding vooral wegens zijn goede prestaties de afgelopen zomer tijdens de Europese titelstrijd in eigen land. Alan Shearer, aanvoerder en topschutter van de na tionale elf, eindigde in de verkiezing als tweede. Strachan vervangt Atkinson londen Gordon Strachan is met onmiddellijke ingang hoofd trainer van Coventry City. De Schot vervangt Ron Atkinson, die wel als directeur betaald voetbal aanblijft. Strachan was assistent van manager Atkinson. Met Coventry gaat het vrij slecht in de competitie. De club staat derde van onder. Voorzitter Bryan Ri chardson beklemtoonde dat Atkinson, een van de kleurrijkste fi guren onder de Engelse managers, niet is ontslagen. Schumacher langer bij Ferrari maranello Michael Schumacher heeft zijn contract bij Ferrari met twee jaar verlengd. De tweevoudig wereldkampioen (27) in de formule had een verbintenis tot het einde van het komende seizoen. Gisteren tekende hij in Maranello voor twee jaar, tot het einde van het seizoen in 1999, bij. De Duitsèr won dit seizoen drie formule I races voor Ferrari. In de jaren daarvoor werd hij twee keer wereldkampioen bij Benetton. Reuzensprong Piket op wereldranglijst DEN HAAG ANP Jeroen Piket heeft een reuzen sprong gemaakt op de wereld ranglijst schaken. De groot meester uit Leiderdorp sprong van de 93ste naar de 32ste plaats. Hij verdiende 54 Elo- punten in de laatste vijf maan den. Vooral zijn met Gelfand gedeelde overwinning in Til burg telde zwaar door. Desondanks blijft Loek van Wely de beste Nederlander. Hij verzamelde 33 Elo-punten en steeg van 56 naar 30. Ook Jan Timman, jarenlang de beste Nederlandse schaker en ooit tweede achter Karpov, keerde terug bij de top vijftig. De Am sterdammer ging van 81 naar 41. Koploper bleef wereldkam pioen Kasparov met 2794 pun ten voor Karpov, die door zijn slechte prestatie in Tilburg der tien punten verloor, met 2762. De Oekraïner Ivanstjoek staat derde met 2740 punten. De in Oegstgeest wonende Bosniërs Nikolic en Sokolov staan res pectievelijk 17ste en 26ste. Frankfurt op rand faillissement frankfurt dpa Eintracht Frankfurt staat op de rand van een faillissement. De Duitse club uit de tweede Bun- desliga kan een naheffing van de belasting tegemoet zien. Te- kengelden van de voormalige ster Yeboah zouden niet bij de fiscus zijn opgegeven. Frank furt, vorig seizoen na 33 jaar uit de hoogste afdeling gedegra deerd, heeft al een schuld van zeven miljoen gulden. Volgens ingewijden komen daar nog en kele miljoenen bij, onoverko melijk voor de club. Spartaan John den Dunnen probeert met een uiterste inspanning AZ'er Bociek de bal te ontfutselen. foto ani rotterdam. anp Sparta kan op de ranglijst allang niet meer naar boven kijken. De Rotterdammers, die vorig seizoen verrasten met de zesde plaats in de eindrangschikking, verloren gisteren op Spangen met 2-1 van AZ. Ier aanvoeren. Sparta miste drie vaste waarden. Na Van der Meer haakten onlangs ook Al- flen en Groenendijk zeker tot aan de winterstop af. De gemid delde leeftijd op de reservebank was 18,5 jaar. Tegen de nummer zestien van de eredivisie had dit echter niet tot problemen mogen lei den. De formatie uit Rotterdam hield met de aanvallers Fortes, Sparta was de vorige voetbal jaargang onverslaanbaar in ei gen stadion. De 1-2 betekende, na het 3-0 verlies tegen Volen- dam, de tweede achtereenvol gende nederlaag op het Kasteel én de tweede op rij in de com petitie (3-2 bij NEC). Trainer Ten Cate kon blessu res als excuus voor de tegenval- Renfurm en Dennis de Nooijer nog voldoende kwaliteit over. Het drietal sprong echter slordig om met de mogelijkheden. AZ benutte de kansen wel. Een vrije trap van Snijders was de inleiding tot het eerste doel punt. Doelman Metgod tikte zijn schot net naast. Fortes Rodriques verzilverde de hoek schop die daarop volgde. Sparta gaf na de achterstand achterin meer ruimte weg. De elf van Vonk profiteerden. Bociek tikte een voorzet van Latuheru een voudig in. In de tweede helft zette Spar ta AZ voortdurend onder druk. Van der Hoeven, Van der Laan en Dennis de Nooijer waren ge vaarlijk voor de formatie uit Spangen. Moens hield, zoals va ker dit seizoen, de voorsprong voor zijn ploeg overeind. Pas drie minuten voor tijd deed Sparta via Renfurm iets terug. Sparta: Metgod; Smith. Gerard de Nooijer. Van der Hoeven en Marilia; Krijgsman, Van der Laan en Den Dun nen; Renfurm. Dennis de Nooijer en AZ: Moens; Verhagen. Snijders. Wij- ker en Hesp; Fortes Rodriques, Mutsaers (79. Goudmijn), Opdam en Inia (86. Den Turk). Bociek en Latuhe- De KNVB spant een kort geding aan tegen Feyenoord. De natio nale voetbalbond wil dat de Rotterdamse club de verplich tingen nakomt die voortvloeien uit het contract van de KNVB met de televisiezender Sport7. Het kort geding dient 11 no vember in Rotterdam. Onlangs stelde voorzitter Van den Herik, die dinsdag voor commentaar niet bereikbaar was, Sport7 beperkingen op ten aanzien van het rechtstreeks uitzenden van de thuiswedstrij den tegen NAC en Ajax en ten aanzien van samenvattingen. Volgens de KNVB dient Feye noord zich echter te houden aan de besluitvorming van de Algemene Vergadering Betaald Voetbal. De bond had Feyenoord dins dag tot twaalf uur 's middags de tijd gegeven terug te komen op zijn standpunt, maar de club re ageerde niet, waarna de KNVB procedure tot het kort geding inzette. Feyenoord, Sport7 en de KNVB steggelen al langer met elkaar. De club heeft ook diver se procedures lopen tegen de sportzender en de KNVB. Zo heeft Van den Herik onder an dere een financiële claim neer gelegd bij de sportzender. Hij stelt het station aansprakelijk voor het aantal niet verkochte kaartjes bij de wedstrijd tegen Ajax. „Het verschil tussen een volle Kuip en een halfvolle ga ik in rekening brengen", dreigde hij. Alles draait in feite om de ex ploitatie van de uitzendrechten van de thuiswedstrijden van Feyenoord. Nadat de Algemene Vergadering in februari zijn fiat had gegeven aan de verkoop van de voetbalrechten aan Sport7, vocht de Rotterdamse club het besluit aan. Feyenoord wilde baas in eigen huis blijven. Het eerste kort geding in maart verloor de club, waarna het in hoger beroep ging. Op 23 okto ber diende dat voor het ge rechtshof in Amsterdam. Daarin zei Feyenoord onder meer dat Sport7 hooguit een sa menvatting van een kwartier mocht maken van competitie- of bekerwedstrijden. Bovendien was Van den Herik ontstemd over de uitgebreide reclame campagne die Sport7 voerde voor de live-uitzending van de wedstrijd tegen Ajax. De uit spraak van het hoger beroep is 14 november. Drie dagen nadat de KNVB en Feyenoord voor de rechter in Rotterdam staan. 54. plv -chef rob onderwater. 071-5356463 Coach Haldan ziet voldoende capaciteiten ALKMAAR ANP De Nederlandse tafeltennissers moeten zich via degradatiewed strijden in de Superliga probe ren te handhaven. De nederlaag gisteren in Alkmaar tegen Duitsland was de derde op rij in de groep. De cijfers waren net als tegen Frankrijk en Oosten rijk 4-1. Alleen Danny Heister wist een partij te winnen. In de volgende ronde is Polen, de nummer drie van groep A, de tegenstander. Nederland is net een jaar te rug in de Superliga en wil niet degraderen. De nederlaag tegen de Duitsers was ingecalculeerd, het vervolg in de degradatieron de eveneens. Bondscoach Peter Engel kon niet beschikken over kopman Trinko Keen, die aan een wereldbekertoernooi in China zou deelnemen maar door familie-omstandigheden ook dat evenement liet schie ten. Vervolgens kreeg Engel ook nog te maken met de afzegging van aan zijn lies geblesseerde Jörg de Cock. Heister kon het met de in Bel gië spelende Chinese Nederlan der Chen Sung, Ronald Vijver berg en de als invaller fungeren de Jos Verhulst niet redden te gen de sterke Duitse ploeg. De buren konden het zich zelfs ver oorloven de nummer drie van Atlanta (Jörg Rosskopf) rust te geven. Heister maakte zijn naam als sterkste Nederlander waar. Hij won van Prause en liet zich in een spannend duel, met drie verlengingen, door Franz aftroeven. Die nederlaag maak te direct een einde aan de ont moeting in Alkmaar. Het was Duitslands vierde punt. Chen Sung, Vijverberg en het dubbel Verhulst/Chen Sung schoten te kort. Langs de kant zag Paul Hal dan echter voldoende capacitei ten aan Oranje-zijde. De voor malige topspeler fungeerde voor het eerst zo'n beetje als as sistent van Engel. Haldan gaat bij het WK, volgend jaar april in Manchester, de mannen bege leiden. Engel heeft zijn handen vol aan de vrouwen. Heister en Keen zijn door zijn verleden geen onbekende voor Haldan. Ronald Vijverberg, ver lies in twee sets tegen Prause, wel enigszins. Tijdens de ko mende wedstrijden in de degra datiepoule gaat de voormalige Roemeen met name uitzoeken hoe de Nederlanders er mo menteel internationaal voor staan. Haldan, bezig met een ver korte cursus voor het B-diplo- ma, is tot en met het WK be noemd. Bijdragen: Rob Onderwater. Willem Spierdi)k. GPD IT ans van der Zee liep zater- n dag in gezelschap van Dick lUberts (ex-ARC) op het veld Iran Marken. Gezellig, oefen- meesters onder elkaar, immer speurend naar het grote talent. -Het duo was op weg naar de tri- Jbune om plaats nemen voor de hoofdklassewedstrijd Marken- fcarendrecht. Tot zo ver niets aan de hand. up weg naar zijn plaatsje zag wan der Zee, de huidige trainer n Volendam en ook zeer be kkend op het Katwijkse Nieuw uid, een van de dienstdoende grensrechters. Dat was een be kkende van de Diemenaar. Een hele bekende zelfs. Het was Dick van der Made uit Loenen Ban de Vecht. Van der Zee liep langs 'm erv riep wat. Waarop de grensrechter met zijn vlag begon te zwaaien. Dat was na drie minuten spel. Na kort overleg met arbiter Kooij werd Van der Zee van de tribu ne gestuurd. De trainer zou Van der Made zwaar hebben bele digd. Waarom? Wat zou deze lines man onze Hans hebben mis daan? Na afloop van het door Marken met 3-2 gewonnen duel ver klaarde Van der Made zijn actie. „Twee jaar geleden werd de wedstrijd GVW-Kozakken Boys, waarin ik grensrechter was, ge staakt omdat de scheidsrechter werd gemolesteerd. Van der Zee was destijds trainer van Kozak ken Boys. Tijdens de strafzaak Commotie om vertrokken Dove De Amerikaanse spits Hamisi Amani-Dove is inmiddels bij liZ vertrokken, op weg naar oem, geld en eer, maar zijn 'aam zal nog wel even blijven langen. Volgens de spelersvak- ond WCS zou AZ onregle- nentair hebben gehandeld en lilette 0U c'uk kunnen worden ge- traft. AZ zegt echter toestem- mi ming te hebben gehad van de NVB om de Amerikaan op te lellen. Jnani-Dove (22) speelde op niateurbasis vier wedstrijden f» voor de club uit Alkmaar. Afge- open zaterdag na het duel met leerenveen kondigde hij on- erwacht zijn vertrek aan. De merikaan speelt nu een taand in Zuid-Korea. blgens de regels van het CBA, het Centraal Bureau voor de Ar beidsvoorziening, mag een niet- ingezetene van de EU niet op amateurbasis in het Nederland se profvoetbal uitkomen. Deze spelers mogen alleen als profes sionals worden ingezet. AZ-directeur Jan Kasper zegt zich geen enkele zorg te maken. Bij de presentatie van de Ameri kaan, speler van het olympisch elftal, liet de club al weten dat de KNVB toestemming had ver leend. „Als ik ook maar de ge ringste aanwijzing zou hebben gehad dat er iets niet in orde zou zijn, hadden we hem nooit laten spelen. Als dat onterecht is, ligt de fout bij de bond. Ons valt niets te verwijten", zegt Kasper. die volgde, gaf ik net als de scheidsrechter aan dat ook Van der Zee zich agressief had ge dragen. Dat nam hij mij niet in darde af. Kozakken Boys kreeg drie punten in mindering en een aantal spelers werd ge schorst." Vorig jaar ontmoette Van der Made Van der Zee voor het eerst na de strafzaak. Van der Made: „Dat was bij Ajax. Hij be gon te schelden. Vier weken ge leden zag ik hem weer: hetzelf de verhaal. Na afloop van de wedstrijd Lisse-Kozakken Boys kwam ik in de bestuurskamer. Van der Zee complimenteerde de scheidsrechter en zei tegen mij: 'Jij krijgt geen hand, oet- lul'." Van der Made diende een klacht in bij de tuchtcommissie van de KNVB, maar zaterdag was het volgens Van der Made weer raak. „Ik hoorde een aan tal verwensingen langs vliegen. Ik dacht: 'Hé daar heb je Van der Zee weer'. Op een gegeven moment is de maat vol. Dit is een trainer uit het betaalde voetbal onwaardig. Het moet nu maar eens afgelopen zijn. Ik heb het idee dat hij me blijft achtervolgen." Hans van der Zee zegt Van der Made niet eens van naam te kennen. „Ik weet dat ik door een verklaring van deze grens rechter na de wedstrijd GVW- Kozakken Boys in staat van be schuldiging ben gesteld. Later ben ik overigens volledig vrijge sproken. Hij wilde me laten straffen en dat is niet gelukt. Wat hij zegt is absolute onzin. Wat kan mij zo'n grensrechter nou schelen? Ik heb bij Volen dam genoeg aan mijn hoofd." Hij bestrijdt dat hij Van der Ma de ooit heeft uitgescholden. „Hij zag me en stak zijn vlag omhoog. Omdat ik de wedstrijd niet wilde ophouden, ben ik ge woon weggegaan. Maar de mensen die erbij stonden, kun nen beamen dat ik niets tegen hem heb gezegd." Nou, over dat laatste hebben wij zo onze twijfels. We kennen onze pappenheimers. Secretaris Schipper van Marken weet ze ker dat Van der Zee wél iets ge zegd heeft. „Wat weet ik niet. Ach, dat interesseert me eigen lijk niet. Van der Zee is naar de andere kant van het veld gelo pen en heeft de wedstrijd uit ge- zieiv" Dat mensen en computers bij de KNVB op tilt staan, be hoeft op deze plek geen nadere uitleg. En zeg nou zelf: het is toch elke week smullen gebla zen wat er allemaal misgaat binnen de voetballerij. Wat te denken van het vaststellen van wedstrijden om kwart over vier terwijl het om kwart over vijf al donker is? Waar gebeurd! En het is allemaal de schuld van de computer zeggen ze, alsof het apparaat moet weten dat het einde zomertijd is. Nu is de w Katwijk ziedend op de KNVB. Aanleiding is de schorsing van Martin Steen voorden en Peter Vooys van Quick Boys. Het bestuur van die club verzocht de tuchtcommis sie om de twee voetballers te schorsen. Men wachtte al sinds begin septemb.er op de schor sing en vreesde vanwege de ter gend langzame registratie een opeenhoping van schorsingen. Niet geheel toevallig stond er voor dat weekeinde een beker wedstrijd tegen VCS op het pro gramma. Slim van Quick Boys. Maar stom van de KNVB, vindt secretaris Gerard Hoek. Die had nooit toestemming mogen ge ven. Hoek: „Ik heb note bene voortdurend aan de lijn gehan gen om te vragen of er schorsin gen afkwamen. Bij ons wachten drie man op een schorsing. Wie wil niet dat zijn spelers ge schorst worden voor een beker wedstrijd?" Wat Hoek tijdens die telefoon gesprekken naliet is het verzoek om spelers van Katwijk te schorsen. „Omdat we niet wis ten dat dit mogelijk was! Het is ook onjuist volgens de regle menten. Nu roept de bond dat het een eenmalige gebeurtenis is geweest." Hoek eist in een brief gelijke be handeling. „Wat de KNVB heeft gedaan is in strijd met het ge lijkheidsbeginsel. Alle clubs in vergelijkbare situaties moeten profiteren van deze situatie. Er moet ook een gelijkwaardige oplossing komen. Hoek heeft uitgerekend dat er ergens in december een LD- Cupwedstrijd gespeeld gaat worden. We nemen aan dat Katwijk zijn spelers (het gaat om Marco van der Plas, Geof frey Tetro en Rob Teeuwissen) voor een andere bekerwedstrijd, die tegen Roda JC voor de Am- stel-Cup op 27 november, niet wil schorsen. Dit schreeuwt natuurlijk om een reactie van de KNVB. Maar heeft dat wel enige zin? Het is natuurlijk de schuld van de computer. Of niet? „Ik had die spelers van Quick Boys nooit mogen schorsen." Dit is geen computer die spreekt, het is éérlijke taal van de heer Van Nimwegen, werk zaam op het district West-Mid den, waaronder de hoofdklasse ressorteert. „Ik had begrip voor de situatie bij Quick Boys. Ik heb die club gematst, dat is waar en dat had ik niet mogen doen. Ik heb de brief van Katwijk nog niet ge zien, maar ik kan me hun onbe grip wel voorstellen. Aan de an dere kant: clubs moeten niet zeuren. Ze leggen alles in hun voordeel uit. Denk je dat ik niet weet dat er wedstrijdformulie ren achtergehouden worden om schorsingen te ontlopen? Zegt Katwijk dat dit in strijd is met het gelijkheidsbeginsel? Nou ja. Ik laat het wel op mij af komen." Ter info: afgelopen maandag deelde de KNVB mede dat alle registraties zijn verwerkt en dat voetballers met drie (of meer) boekingen geschorst zijn. Ko mende zaterdag op de rol: Kat- wijk-Scheveningen. Slik. Nogal wat voetbalelftallen die vorige seizoen alleen in de Leidse regio speelden, moeten dit jaar wedstrijden spelen in Den Haag. Vooraf mocht dat al op weinig enthousiasme van de betrok ken ploegen rekenen en nu, twee maan den na de start van de competitie, is dat enthousiasme beslist niet groter gewor den. In een brief naar de redactie van het Leidsch Dagblad verwoordt Remco van der Maat de onvrede, die volgens de VCL-speler bij veel meer Leidse clubs leeft. „Wat supporters en ook spelers je fysiek aandoen (ellebogen, spugen), neemt bij mij de animo om er volgend jaar nog een seizoen aan vast te plakken, compleet weg." Maar ook van het verbale geweld van supporters en spelers van sommige Haagse clubs is Van der Maat geschrok ken. „We hadden laatst een Tunesische scheidsrechter, wat die allemaal te horen kreeg, was weerzinwekkend. Het was pu re discriminatie. Hij heeft één speler weg gestuurd, maar dat hadden er ook zes kunnen zijn." Maar gaat het er in Leiden en omgeving dan altijd zo netjes aan toe? „Dat is compleet anders, ik hoor het overal. Ploegen die hier een slechte repu tatiehebben. zijn nog doetjes vergeleken met elftallen uit Den Haag. Is daar een verklaring voor? Van der Maat: „Het lijkt wel of spelers en supporters dat wedstrijdje op zondag veel meer als uit laatklep beschouwen, dat ze op zondag alle grenzen verleggen, dat er dan geen normen en waarden meer gelden." Van der Maat heeft wel een voorstel hoe het volgend jaar zou moeten. „Die samenvoeging is een slechte zet. Deel de Leidse clubs weer bij elkaar in en laat die Haagse ploegen het onder elkaar 'uitvechten'." Hans van der Zee: Jij krijgt van mij geen hand, oetlul." foto archief

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21