'Archeon is nu verleden tijd' oze kramenzetter «kent bezwaar aan Spant weer een huk zelfstandiger Verkeer kan om Alkemade heiligheid Rijnland deugde al langer niet goeder dacht dat justitie uitvoering zou gedogen Goedkope huizen ook voor Leidenaars Speeltuin Vreugdeoord mist nog twee ton voor renovatie Automobiliste ontsnapt aan de dood Rijn Veenstreek otageëgfcs oi/eta/ets èa (/eüasseaU (tekkel/ Ruim 2000 sociale huurwoningen in Leidschenveen ftef bes,$volg van voorpagina jordat de familie op iniatief p Esthers vader en moeder tot tie overging, was er de nodige irmatie ingewonnen bij des- idigen. In eerste instantie d de stichting Terug Naar Af reschakeld. Nadat de experts ir in eerste instantie 'satani- ie praktijken' hadden ver- ied, kwamen zij tot de con- ;ie dat er niets aan de hand i. Hierop werd de stichting me ingeschakeld. Daar bleef >n erbij dat de vrouw, samen >t haar vriend aanhanger van t Ifa-geloof, verstrikt was ge- Harnjjkt in een sekte. Bovendien •rd hulp aangeboden bij het irogrammeren en kreeg de lilie de verzekering dat justi- in dit soort gevallen een ont- iringzou gedogen, ie vrouw werd vervolgens op g 23 februari samen met dochtertje ontvoerd uit woning aan de Zoeter- :omst|udse Weipoort. In de vakan- ;voiut{woning praatten de hulpver- hers intensief op haar in, ter- Si zij constant werd bewaakt. ;voedror ^aar eigen bestwil, om in gaten te houden of ze niet Lisse.ii flippen", verklaarde een 28- pge oom. Toen op maandag de kranten nnigêlde televisie melding maakten van de ontvoering, sloeg in de Zeeuwse vakantiewoning de schrik toe. Het idee dat de poli tie de ontvoering zou gedogen bleek onjuist. De moeder reed naar Roosendaal om de politie te bellen en te melden dat de gezochte vrouw in goede han den was. Het afgesproken pro gramma werd voortgezet totdat in de nacht van dinsdag 27 op woensdag 28 februari een arres tatieteam een einde maakte aan de ontvoering. De familie handelde vanuit een grote bezorgdheid en een hechte familieband. Zoveel werd gisteren wel duidelijk. „Ze was vroeger een heel opgewekt iemand met wie ik ook nog wei eens uit ging. Dat was ze niet meer", snotterde de 28-jarige oom. Een 58-jarige tante schoot vol toen ze de rechtbank vertelde dat dit „gewoon de Esther niet meer is die wij kenden". Aan de andere kant klonk in de verkla ringen van het slachtoffer door dat zij de bemoeizucht van de familie meer dan zat was. „Ik heb de liefde van mijn moeder als uitermate beklemmend er varen", las rechtbankpresident L. Verheij voor uit de verklaring van de Zoeterwoudse. „U hebt iemand tegen haar zin in geluk kig willen maken", concludeer de Verheij. "'Akemade zegt verhuurder de wacht aan !ade heeft de markt- verhuurder in Oude We de wacht aangezegd. De idingen tussen de ver- er enerzijds en de markt er en een aantal markt eden anderzijds is zoda- stoord dat samenwerking is Alkemade niet langer mogelijk is. B. Pel van ramenverhuur Kenne- rd is woedend. Hij heeft ar aangetekend bij burge ter en wethouders, vrijdagochtend is er een in Oude Wetering. Sinds ;ette Pel de kramen op en ze weer weg. Op 24 sep- r besloten B en W om het iet met ingang van 1 no- >r met Pel op te zeggen, zou zich niet aan diverse af- ondenfaken houden. Zo zou hij te kramen al weer weghalen, door hij andere kooplui jaagt. Ook was hij meestal af- tijdens de aanvang van de en ontbrak het nogal aan materiaal en soms kramen. Wat de gemeente zeer kwalijk neemt is dat le integriteit van markt- H. van Egmond in twij- trekken. is dat in elk geval één de circa 29 kooplieden is okken vanwege problemen Pel. Van twee anderen ïkje bij beetje krijgt de sport- 1 't Spant in Leimuiden het [derhoud en de exploitatie n de hal in eigen beheer. Gis ten maakte burgemeester W. jn Beek van Jacobswoude be- jnd dat voortaan ook klein on- srhoud onder de verantwoor- |ijkheid van 't Spant valt. [Eerder al sloten Jacobswoude sporthal een contract af rin was vastgelegd dat het [heer van de hal in handen van A. van Tol. Van Tol jploiteerde zelf al de bar. Later i de sporthal meer verant woordelijkheden toebedeeld: 't '|ant mag tegenwoordig zelf de leidschendam dorith ligtvoet Leidschendam heeft met drie woningbouwverenigingen (Leidschendam en Vlieterheem en woningstichting Voorburg) overeenstemming bereikt over de bouw van 2040 sociale huur woningen in Leidschenveen. Een derde van deze woningen wordt extra 'goedkoop' en krijgt een huur lager dan 700 gulden per maand. Ook een aantal Leidse woningzoekenden kan voor zo'n goedkope woning in aanmerking komen. Voor de bouw van de 2040 woningen heeft het trio zich verenigd in 'De Combinatie'. Bijzonder is dat de woning bouwverenigingen 15.000 gul den per huis bijleggen om de woningen met de laagste huur te kunnen bouwen. „Dat was noodzakelijk om de huurprijs betaalbaar te houden. Door teruglopende rijkssubsidie is het tegenwoordig niet een voudig sociale woningbouw te realiseren", zei wethouder H. Dwarshuis (WD) gistermiddag. De drie woningbouwvereni gingen putten hiervoor uit hun reserves. Het is de eerste keer dat de Leidschendamse wo ningbouwverenigingen een bij drage leveren om goedkope huurwoningen mogelijk te ma ken. „Maar anders was de bouw van deze woningen niet moge lijk geweest." Het drietal krijgt wel iets terug voor zijn inspanningen. Het krijgt de mogelijkheid om een aantal vrije sectorappartemen- ten te ontwikkelen in het cen trum van Leidschenveen. Of het dat ook daadwerkelijk doet, be paalt De Combinatie in een la ter stadium. In totaal worden in Leids chenveen ruim 2000 sociale huurwoningen neergezet. De meeste hebben een huur tot kreeg de gemeente klachten brieven. Bij de gemeente is eind september wel een handteke ningenlijst binnengekomen van kooplui die het niet eens waren met het ontslag van Pel. Vol gens Pel gaat het om 17 handte keningen,. J. Oerlemans van de gemeente Alkemade meent dat het er minder zijn: „Sommigen verklaarden hun handtekening later weer ongeldig. Namens Pel verklaart raads man O. Wagenaar dat lege kra men eerder dan het toegestane tijdstip werden weggehaald om vernielingen door de school jeugd te voorkomen. Volgens Wagenaar is Pel weliswaar 's morgens even weg omdat hij de markt in Woubrugge moet af breken, maar komt hij daarna weer terug. „Voorzover de marktmeester aanwezig was, heeft deze hiermee ingestemd." Niets begrijpt Pel van de de beschuldiging dat hij klachten incorrect zou afhandelen. De kramenzetter stoort het boven dien dat hij niet is gehoord voordat B en W besloten om hem de wacht aan te zeggen. De commissie voor de be zwaar- en beroepschriften be handelt het bezwaar van Pel maandag. Enkele weken gele den stelde de rechtbank in Den Haag de gemeente Alkemade over dezelfde kwestie nog in het gelijk. vacatures invullen, zelf de con tacten met (sport-)verenigingen onderhouden en zelf de roos ters voor wie wanneer in de hal mag opstellen. Binnenkort komt daar de zorg voor het kleine onderhoud bij. De gemeente laat een raming opstellen hoeveel geld de sport hal daarvoor nodig heeft. Dat bedrag wijst Jacobswoude de sporthal vervolgens toe. Van Beek: „Valt dan het onderhoud duurder uit, is dat een zorg voor 't Spant. Blijkt het goedkoper te zijn, is het de winst voor de sporthal." Van Beek 'sluit niet uit' dat de sporthal volledig wordt verzelf standigd. Alkemade juicht bij de opening van de nieuwe aansluitingen op de A4 en A44 bij Burgerveen. Behalve H. Bakker die zijn benzinepompstation aan de Alkemadelaan heeft. „Het gaat mij in omzet schelen." cnm uici r FOTO HIELCO KUIPERS Nieuwe op- en afiit Burgeiyeen opengesteld marieta kroft Roelofarendsveen en Oude Wetering worden vanaf vrijdag aanzienlijk rustiger. Vanaf die dag rijdt er minder verkeer door het dorp. De nieuwe op en afrit bij Burgerveen wordt dan opengesteld. En dat bete kent dat veel automobilisten van de A4 met de bestemming Leimuiden, Nieuw-Vennep of de noordelijke Bollenstreek niet meer via Alkemade hoeven te rijden en andersom. Wethouder W. Nugteren (CDA/milieu) verwacht 'een aanzienlijke vermindering' van het verkeer. Uit provinciale prognose-berekeningen blijkt dat het wel om een afname van 40 procent op werkdagen zou kunnen gaan. Nu rijden op grond van berekeningen ruim 12.000 auto's per etmaal door Alkemade. „Het scheelt vooral veel vrachtverkeer en dus lawaai", somt Nugteren de voordelen op. „De schade aan het wegdek wordt minder en de Alkemade laan wordt er een stuk veiliger op." Het werd volgens de wet houder hoog tijd dat de op- en afrit bij Burgerveen er kwam. „Tientallen jaren is hierover gesproken." Het weerhoudt hem er niet van om plannen voor de aanleg van een rotonde op de kruising van de Sotaweg en de Alkema delaan in Roelofarendsveen verder te onderzoeken. „Een rotonde maakt de weg nog vei liger. Met de rotonde in Nieu we Wetering hebben we ook goede resultaten. Er gebeuren praktisch geen ongelukken meer." Minder blij met de nieuwe aansluitingen bij Burgerveen is pomphouder H. Bakker Hij heeft een benzinepompstation aan de Alkemadelaan in Roelo farendsveen. „Het gaat mij in omzet schelen." Alle hoop richt hij nu op de sluipers. „Op de A4 staan vaak files. Wellicht kiezen automobilisten er dan toch voor om door Alkemade te blijven rijden. Wethouder L. Bruins van Ja cobswoude is nog niet bang dat 'de nieuwe aansluitingen extra verkeer vanuit Alphen via Jacobswoude naar Burgerveen trekken. „Ik heb geen idee, hoe het zich ontwikkelt." Hij voegt er wel aan toe dat de provincia le weg nauwelijks meer verkeer aankan en een verdubbeling noodzakelijk is. „Als je vanaf de snelweg komt, kom je bij Lei muiden opeens in een karres- poor. Dat geeft nu al wel eens problemen." Aanleg nieuwe busbaan begint burgerveen/alphen de bussen vanaf begin vol gend jaar gebruik kunnen maken van de nieuwe baan. Volgens een woordvoerster van rijkswaterstaat, kan de buspassagier die vanuit Al phen naar Schiphol reist, 's morgens zeven minuten eer der op de plek van bestem ming komen. De verwachting is dat het autoverkeer vrijdag in de namiddag gebruik kan maken van de nieuwe op- en afrit bij Burgerveen. Tegelijk met de opening van de nieuwe aansluitingen op de A4 en A44 in Burgerveen, geeft gedeputeerde De Boer van Noord-Holland vrijdag het startsein voor de aanleg van een vrije busbaan. De busbaan wordt aangelegd vanaf de Leimuiderbrug langs de N207 en de A4 tot aan het brugrestaurant bij Hoofd dorp. Het is de bedoeling dat 1047 gulden. Midden 1997 be gint de bouw van de eerste soci ale huurwoningen in de wijk de Velden. Daar komen 84 wonin gen met een huur onder de 700 gulden. De woningbouwverenigingen maken ook een plan voor vijf tien woonwagenstandplaatsen. Over bouw, eigendom en be heer worden nog nadere afspra ken gemaakt. Wethouder H. Dwarshuis (WD) overlegt vol gende week met haar Leidse collega T. Van Rij hoeveel Leid se woningzoekenden in Leids chenveen terechtkunnen. .Speeltuin en buurtvereniging Vreugdeoord in Alphen heeft nog een kleine twee ton nodig om het buurthuis uit te brei den en de speeltuin te renove ren. Om die reden is Vreug doord kort geleden een spon soractie onder het bedrijfsle ven gestart. Voor de grote opknapbeurt is 475.000 gulden nodig. Daar van heeft Vreugdeoord al 269.000 gulden bij elkaar ge kregen. Ingebrepen zijn een bijdrage van het VSB Fonds (25.000 gulden) en geld van de Stichting Madurodam (4.500 gulden). De eerste resultaten van de sponsoractie zijn veelbelo vend, vindt Vreugdoord. In korte tijd hebben bedrijven voor 23.000 gulden toegezegd. Vreugdeoord wil zijn complex zo grondig aanpakken omdat in de toekomst dan zowel de speeltuin als het buurthuis rol- stoelvriendelijk zij n. Bedrijven of instellingen die willen bijdragen aan de sp<?n- soractie, kunnen contact op nemen met A.J.M. Werring, tel.:0172-476231. Surséance themapark van weinig waarde Bijna schouderophalend reageren de direct betrokkenen op de surséance van betaling dat themapark Archeon is verleend. „Er is niets veranderd aan de huidige situatie", zegt H. Povée van ABN-Amro Projectontwikkeling (APO), de financier. „Het is natuurlijk een laatste poging om een faillissement te voorkomen", aldus de Alphensen wet houder D. van der Veen Meerstadt (ruimtelijke orde ning). toor Pels Rijcken en Droog- leever Fortuijn, zal binnenkort APO en wethouder Van der Veen Meerstadt uitnodigen voor een gesprek. Beide partijen hebben dus wel een belangrijke stem in wat met Archeon gaat gebeuren. „De enige verplich ting die ik heb", aldus de wet houder, „is het contract met de bank nakomen. Dat betekent dat ik 31,8 hectare van de Ar- cheon-grorïd geschikt moet ma ken voor woningbouw." Povée: „Op dit moment is Archeon ver leden tijd. Na een faillissement ontstaat pas een nieuwe situa tie. Onze eerste zorg is: hoe krij gen we ons geïnvesteerde geld er weer uit?" Tijdens de pogingen van de bewindvoerder Archeon een robbert minkhorst Archeon kampt met grote fi nanciële problemen, de schul denlast bedraagt nu zo'n 80 miljoen gulden. Grootste schuldeiser is APO, maar de in vesteringsmaatschappij hoeft voorlopig niet te rekenen op het geld dat ze erin heeft gestoken. Dramatisch is dat niet, zegt woordvoerder Povée. „Archeon heeft anderhalf jaar de tijd ge kregen, maar zo lang hoeft het zeker niet te duren." In theorie echter zou het park volgend jaar gewoon weer open kunnen gaan. Het park heeft immers de tijd tot 1 mei 1998. De bewindvoerder, H. Bouma van het Haagse advocatenkan- nieuwe toekomst te geven zal ook het door directeur Geerts- ma gelanceerde overlevingsplan onderzocht worden. APO houdt zich op dat punt nog op de vlakte: „Wij hebben er geen me ning over." Wethouder Van der Veen Meerstadt ziet wel wat in het plan, dat Archeon terugbrengt tot 6,2 hectare. „Eindelijk eens een realistisch plan. Het stadje Gravendam blijft gelukkig be houden, net als het Klooster. Ook het geopperde bezoekers aantal is reëler." In het plan gaat Geertsma uit van 150.000 tot 200.000 bezoekers per jaar. Wel heeft de bestuurder ook kritiek. „Er is totaal geen inzicht in de financiële opbouw. Iets te gemakkelijk wordt de schulden last weggewuifd. En gemakshal ve wordt uitgegaan van een ex tra investering van 10 miljoen." Ook het afstoten van het Expo- gebouw ziet de wethouder niet zitten. „Ik wil dat ding niet, niet eens voor een gulden. De ex ploitatie zou me namelijk een miljoen gulden per jaar gaan kosten." kwam vervolgens op de Bos koopseweg - en op de motor kap van de auto van de Bos koopse - terecht. De politie ver onderstelt dat de paal is geval len als gevolg van een fout van de heier. De arbeidsinspectie stelt nog een onderzoek in. Een 33-jarige vrouw uit Bos koop is gisteravond in Alphen aan de dood ontsnapt toen een negentien meter lange en negen ton zware heipaal op haar auto viel. De vrouw klaagde na het ongeluk over pijn in de nek. Ze was echter vooral ontdaan en is nog voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. De paal was bij heiwerkzaam heden voor het nieuwe Gouwe aquaduct omver fOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 ienieente Jacobswoude voelt zich niet schuldig aan sluiting hotel ;Venrte' in Hoogmade blijkt al jel langer niet brandveilig. Al twee jaar tussen de gemeente Jacobswoude eigenaar Stevense onderhandelingen :rd over de noodzakelijke aanpas- igen van het gebouw. Burgemeester van Beek heeft dat vandaag gezegd. ^gelopen zaterdag werd duidelijk dat 'ense het hotel had gesloten. Alle it medewerkers kregen, vrijdag hun 'tslagbrief thuis. Niemand van hen wil ageren op de gang van zaken rond het 'tel, ook eigenaar Stevense zelf niet. vanéorzover bekend bestaat geen afvloei- gsregeling voor de werknemers van jnland. sluiting van het hotel volgt op de moeizaam verlopen onderhandelingen tussen hotel en gemeente. Jacobswoude werd attent gemaakt op de situatie naar aanleiding van klachten van hotelbezoe kers over de veiligheid van het gebouw. Een ervan heeft in 1994 de brandveilig heid direct bij eigenaar Stevense aange kaart. De bezoeker klaagde over het ge brek aan veiligheidsvoorzieningen. Vervolgens heeft de brandweer van Rijnland in '94 en '95 diverse malen het hotel bezocht. Die constateerde inder daad de gebreken. Er waren bijvoor-- beeld geen brandwerende deuren, mu ren en plafonds en geen sprinklerinstal latie. Het trappenhuis voldeed eveneens niet aan de veiligheidseisen. Mocht er brand uitbreken, dan zou dat juist snel funeste gevolgen kunnen hebben voor de gasten en voor het gebouw. Naar aanleiding van de bezoekjes van de brandweer heeft die op verzoek van de gemeente een uitgebreid inspectie rapport opgesteld. Stevense moest een brandmeldinstallatie aanleggen en brandvertragende muren, deuren en plafonds aanbrengen. Tevens'diende hij het glas in de ramen te vervangen. Aan die kleinere maatregelen heeft hij gehoor gegeven, aldus burgemeester Van Beek. Stevense voldeed echter niet aan de eis om grotere verbouwingen te plegen. Die waren nodig om een goede vluchtroute voor gasten en personeel te creëren en om de brandweer bij calami teiten een ruime toegang te bieden. Van Beek zei tot vrijdag goede hoop gehad te hebben dat Stevense aan alle veiligheidseisen zou voldoen. De eige naar had in Van Beeks ogen twee opties: of grondig verbouwen of het onveilige deel van het hotel afsluiten. Van Beek is dan ook verbaasd dat Ste vense heeft besloten het hotel te sluiten. „Het zou plezieriger zijn geweest als hij het hotel had aangepast. Het feit dat nu acht werknemers op straat staan is ui terst jammer." „Ik heb overigens begrepen dat me neer Stevense in de ontslagbrief de Zwarte Piet bij de gemeente legt. Juist op dit punt kun je ons er niet op aanspre ken. Het zijn gewoon de wettelijke voor schriften die wij de eigenaar hebben op gelegd. Het is nooit onze bedoeling ge weest dat het hotel daadwerkelijk dicht zou gaan."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 19