JUBILEUM 'I, Honderden kopers voor 48 huizen 'Formeer rampenteams voor dit soort misbruik' ^Alleen van 'n praatje kun je niet leven' Kinderen aanspreken op manier die bij ze Leiden Regio Voorzieningen slechthorenden 'ondermaats' yOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN. 071-5356429 nze fotograaf Wim ijkman doorkruist inf gelijks een groot fel van de streek het nieuws voor krant in beeld vast leggen. Tijdens die len komt hij langs ïrlei 'beeldige' vi ekjes die niet direct >tnews vormen, aar het zeker aard zijn om te pre- nteren. isei 1» heb *en VM In openbare gebouwen zoals theaters, cre matoria en kerken wordt weinig rekening gehouden met slechthorenden. Die dreigen daardoor steeds meer in een sociaal isole ment te raken, terwijl ze vaak met eenvou dige voorzieningen zouden zijn geholpen. Dit blijkt uit het rapport 'Blijf erbij horen' van de Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden (NWS), dat gisteren in Den Haag werd overhandigd aan de Zuid-Hol landse gedeputeerde van zorg, J. Heijkoop (CDA). „Mensen met een hoorapparaat komen daar vaak niet zo snel voor uit", zegt M. Wissink van de NWS Leiden. „Daardoor vragen ze niet naar voorzieningen, terwijl ze er wel behoefte aan hebben. Op een be grafenis bijvoorbeeld kunnen horenden troost putten uit de preek, maar slechtho renden vallen er dikwijls buiten. Een ring leiding, een installatie die geluidsgolven di rect naar het hoortoestel uitzendt, zou veel leed kunnen voorkomen." In veel openbare gebouwen ontbreekt de ringleiding of laat de kwaliteit te wensen over. Sommige eigenaren geven aan nog nooit van het fenomeen te hebben gehoord, terwijl anderen er uit financiële redenen van hebben afgezien. Volgens 52 van de ondervraagden bestaat er geen behoefte aan voorzieningen voor slechthorenden, hoewel er in Nederland toch een miljoen mensen slechthorend zijn. „Eigenlijk zou het geen kwestie van geld mogen zijn", zegt J. Haak, die het onderzoek in opdracht van de NWS Leiden uitvoerde. „Veel slechtho renden zijn 55-plussers met veel vrije tijd. Theater en bioscopen missen veel omzet als ze deze groep links laten liggen." Wissink hoopt dat het rapport een discus sie over slechthorendheid losmaakt. „Men sen staan totaal niet bij het probleem stil. Slechthorenden zitten weliswaar niet in een rolstoel, maar ze zijn wel degelijk gehandi capt." Tot nu toe heeft Wissink al veel posi tieve reacties op het onderzoek gehad: „In crematorium Rhijnhof in Leiden hebben ze zelfs een compleet nieuwe ringleiding aan gelegd, omdat de oude het niet goed deed. Het zou mooi zijn als iedereen zo reageer de." Eware gewichten op wegdek L^bECSiGEESi» Op de kruising Rijnzichtweg/Rhijngeesterstraatweg zijn gistermorgen acht contragewichten voor een kraan van een Öieplader gevallen. Zo'n gewicht weegt 7,5 ton. Door de val werd orwjfiet hydraulische systeem van de dieplader beschadigd, waar1 Ordoor de wagen letterlijk aan de grond kwam te zitten. Hierdoor ing laakte de kruising geblokkeerd. Het bleek dat de contra-gewich- ^el ten los op de dieplader hadden gelegen. Tegen de 35-jarige hefchauffeur uit Bodegraven is proces-verbaal opgemaakt. w rland op hjOegstgeest te laks ïel. IinFGSTGEESTDe 'tegenstanders' van het omstreden kunstwerk d vajpoorgaande Beweging aan de Hofdyck in Oegstgeest eisen van crkelpe gemeente dat de gemeente snel bekend maakt wanneer het l'ggteeld van de huidige plek wordt weggehaald. De omwonenden het dvan het kunstwerk vinden de gemeente opnieuw veel te laks. Na groijde nodige procedures bij de bestuursrechter - die enige jaren in 'schejjeslag hebben genomen - is nu duidelijk dat het beeld weg in- moet. Is er op 15 november geen duidelijkheid, dan spannen de -tegenstanders een kort geding aan. erkeerscontrole Wassenaar ^Assenaar Bij een verkeerscontrole aan de Rijksstraatweg heeft tide politie gisteren 130 hardrijders betrapt. Zij maakte daarbij ge bruik van mobiele radarapparatuur. Twee motoragenten kon den 21 automobilisten direct aanhouden en bekeuren. De overi ge hardrijders krijgen een proces-verbaal thuisgestuurd. s inr l OY- de \t rank- Deskundigen over 'kinderseks-affaire' in Leiderdorp LEIDEN/LEIDERDORP WIM KOEVOET In haar eigen werkgebied heeft Annet Martens van het Coördi natiepunt tegen Seksueel Ge weld, een onderdeel van de GGD Leiden en Omstreken, nog niet eerder zulke jonge daders van seksueel misbruik meege maakt. „Schrikbarend", noemt zij de twee gevallen bij de bui tenschoolse opvang van de Stichting Kinderopvang Leider dorp (SKL), waarbij twee jon gens van acht en elf jaar zich aan meisjes van vier en zeven jaar hebben vergrepen. Martens benadrukt dat exces sen als in Leiderdorp 'niets, maar dan ook niets, met de nor male seksuele ontwikkeling van een kind hebben te maken'. Mensen die de kwestie afdoen met een uit de hand gelopen doktersspelletje, missen volgens Martens de essentie. Gemma Schrever, maat schappelijk werkster bij de jeugdzorg van de Riagg, onder streept Martens' woorden. Vol gens Schrever kunnen kinderen van acht jaar wel 'normale nieuwsgierigheid op seksueel gebied' vertonen. „Dat uit zich nog wel eens in l^et gebruik van stoere taal. Maaj^ze kunnen ook 'overprikkeld' rUcen, zodanig dat ze steeds bezig zijn met wat ze gezien hebben of misschien zelf hebben meegemaakt met bekenden of met onbekenden." Schrevers aanwezigheid- en bijdragen waren dringend ge wenst op een ouderavond die de politie aan de gebeurtenis sen heeft gewijd. „Ik beschik niet over achtergrondinformatie want ik ben er in een laat stadi um bij betrokken. Mij is verteld dat er sprake is van grensover schrijdend gedrag - anders was de politie niet ingeschakeld - waarbij mogelijk dwang en ge weld zijn toegepast." „Gelukkig zijn dergelijke ge vallen in deze regio en ook el ders niet aan de orde van de dag", zegt Martens. „Maar in de landelijke pers kom je wel eens vergelijkbare berichten tegen. Bij mijn weten is er nog weinig wetenschappelijk onderzoek verricht naar gevallen waarbij zulke jonge kinderen zijn be trokken." Martens houdt er zelf een theorie op na over kinderen die pomobanden bekijken en ge weld en andere vormen van in timidatie op televisie zien. „Maar ook in juist voor kinde ren bedoelde films, dikwijls te kenfilms met science-fiction- achtige figuurtjes die zich ge dragen volgens, voor mij heel vreemde, rollenpatronen. „Kinderen hebben de neiging gedrag te kopiëren. Jongens van acht jaar kunnen nooit zelf op de gedachte komen jonge meis jes te misbruiken. Zo redene rend moet het dus wel zo zijn dat kinderen in steeds grotere mate toegang hebben tot beel den, op televisie, videobanden of tijdschriften, die hen aanzet ten tot afwijkend gedrag." „De tegenhanger van mijn theorie is dat zulke jonge daders zelf het slachtoffer van seksueel misbruik zijn geweest. Dat ze dus gedrag uit de huiselijke sfeer hebben gekopieerd. Ik kan op dit moment niet zeggen wel ke theorie meer waard is en ik kan nog minder zeggen wat er precies met die Leiderdorpse kinderen aan de hand is." Martens is optimistisch over de kansen op succes bij de be handeling van de jonge daders. „Niemand wordt als psycho paat geboren. Wat bij wijze van spreken in de kinderen is ge stopt, kan er ook weer uit wor den gehaald." Ook over de slachtoffertjes hoeft volgens Schrever niet al leen maar pessimisme te be staan, al is veel afhankelijk van wat ze nu precies hebben mée- gemaakt en hoe angstig ze zijn geweest. Nog belangrijker dan 'fantastische therapiën', is vol gens de maatschappelijk werk ster de opvang in de directe JJï,uurtwinkel aan de Klimopzoom in Leiderdorp moet sluiten ?rd M. t_F zo inkel. eigen winkel was ooit de ote droom van Else Dorgelo en haar man Reinout. Nu is paar een illusie armer. Hun lintwinkel aan de Klimop- im in Leiderdorp is voorgoed sloten, nog geen twee jaar na overname. Thuismarkt Dor- ilo trok te weinig klanten, let was best een gezellige Je had leuk contact met klanten. Maar van een praat- kun je niet leven. Het heeft is alleen maar geld gekost", Else, die 'nooit meer' een jen zaak wil. Else vindt dat ze alles hebben daan om van de winkel, die jendom is van de Algemene oningbouwvereniging Leider- irp (AWL), een succes te ma tt. „We zijn zo enthousiast igonnen. We stuurden vaak Iders rond en lieten de bewo- irs van Huis ter Does weten we gratis bezorgden." Toch het onmogelijk om op te jtpksen tegen de grote winkel centra in Leiderdorp. Veel jrtbewoners kwamen alleen Thuismarkt Dorgelo, als ze i de Winkelhof iets waren ver- :nin| vPeek 1 kif™ Het was niet alleen koijimer kwel. De broodafdeling liep iorbeeld wel aardig. En de jaretten vlogen de deur uit. feel mensen kwamen alleen aar sigaretten halen. Daar zijn op een bepaald moment ee gestopt, want op een pakje v irdien je maar een dubbeltje. 'rs bureau Halt komt om in het werk het Sommige buurtbewoners leefden intens mee met Else en Reinout, die zo'n moeite had den om het hoofd boven water konden houden. Toen Else een kindje kreeg, werd ze overladen met cadeautjes. „Een aantal klanten kwam bewust bij ons om hun boodschappen te ha len. Zij vinden het jammer dat we nu dicht zijn. Maar het bleef toch te stil in de zaak. Vooral 's middags was het zo rustig dat we na de zomervakantie beslo ten om alleen halve dagen open te zijn." Twee weken gooiden ze het bijltje er helemaal bij neer. Reinout heeft inmiddels weer een vaste baan. Else wil een dag per week in een slagerij gaan werken. Als Else alles van te voren had geweten, was ze nooit aan de buurtwinkel begonnen. Maar ze durfde het avontuur aan, nadat ze de mooie omzetcijfers van de vorige winkelier had gezien. Bo vendien kwam de bank makke lijk met geld over de brug. Ook dat stelde het paar gerust. De omzet waarover de vorige win kelier sprak, werd echter nooit gehaald. Het winkelpand aan de Klim opzoom dateert uit 1978 en is altijd buurtwinkel geweest. Het toenmalige gemeentebestuur bepaalde dat de wijk zo'n zaak moest krijgen. Volgens directeur G. Duivenvoorden van de AWL functioneerde de buurtwinkel een tijd lang 'prima'. „Maar door de jaren heen zag je de omzet steeds verder teruglo pen." Else Dorgelo betwijfelt of het anno 1996 iemand zou lukken om de buurtwinkel goed te la ten lopen. „We zijn al de vierde die het hebben geprobeerd. Vroeger liep de winkel nog wel. Toen woonden er ook veel ou dere mensen. Nu zie jc er vooral jonge mensen. Die gaan met de auto naar de Winkelhof." Directeur Duivenvoorden vindt het heel jammer dat het supermarktje van Dorgelo het niet heeft gered. „Die mensen hebben er veel geld in gestoken en blijven nu met een kater zit ten." Ook Duivenvoorden ziet geen buurtwinkel terugkomen in het pand. „Dat is denk ik niet haal baar meer. Het wordt moeilijk met die steeds ruimere ope ningstijden van de grote super markten. Als je ook ziet wat je bijvoorbeeld allemaal bij Albert Heijn kunt krijgen. Daar kan je met een buurtwinkel niet tegen op." De AWL heeft inmiddels twee serieuze kandidaten die de win kel willen huren, maar niet als buurtwinkel. Een van de gega digden overweegt een kappers zaak te beginnen. „Mocht het toch niet lukken om de zaak te verhuren, dan plaatsen we nog één keer een advertentie. Als er dan nog geen belangstelling is, dan maken we er een of twee woningen van." Als het de AWL niet lukt om de winkel te verhuren, wordt er woningen in het pand gemaakt. ■n«B JERDORP MONICA WESSELINC et bureau Halt Zuid-Holland- )ord dreigt 'ten onder te gaan' an zijn eigen succes. Het aan- 1 jongeren dat via Halt een al- 0I matieve straf krijgt opgelegd )or relatief lichte vergrijpen, is afgelopen tien jaar gestegen in 34 naar ruim 900. De laatste lar jaar is het aantal perso- ïelsleden echter blijven steken acht, plus een aantal vrijwil- jers en stagiaires. De groei in tntal 'Halters' zet door maar stitie geeft geen uitzicht op meer geld. Halt Zuid-Holland-noord viert morgen het tienjarig be staan. Halt (Het ALTernatief) zorgt ervoor dat jeugdigen van 12 tot 21 jaar die opgepakt wor den voor vernieling, vandalis me, winkeldiefstal of vuurwerk overtredingen, gestraft worden met 'passend' werk. In gevallen van vandalisme moeten de 'kin deren' zo mogelijk de schade opruimen. Kan dat niet (graffiti bijvoorbeeld kan alleen met ge vaarlijke chemische middelen worden verwijderd en dat wordt niet aan kinderen 'toever trouwd') dan moet de jeudige delinquent bijvoorbeeld een paar uur werken in de plantsoe nendienst of het schoolplein ve gen. Coördinator M. Rot van het in Leiderdorp gevestigde bureau is ervan overtuigd dat alternatieve straffen echt effectief zijn. „Van alle jongeren komt maar tien procent na de Halt-straf toch nogmaals bij de politie terecht. Zeven procent van hen voor even zware vergrijpen en maar drie procent wordt opgepakt voor zwaardere overtredingen. En dat percentage recidives is heel laag." Halt werkt voor 22 gemeen ten. Vroeger, toen het alterna tief er nog niet was, kregen jon gen die een overtreding hadden begaan slechts een standje vein de politie, öf meteen een straf van de rechter. Voor veel delic ten was dit te licht respectieve lijk te zwaar. Halt vult het gat op. Rot zou op zich graag een uit breiding zien van het aantal de- et pand met de aaie klokgevel, ge- ouwd in 1794, staat in de Hoofdstraat Hillegom. lieten waarvoor jongeren mo gen worden doorverwezen naar Halt. Nu moet de jeugd die een lichte vorm van mishandeling begaat, zich schuldig maakt aan 'minder ernstige' vormen van dierenmishandeling of een ver boden wapen heeft, toch altijd naar de 'gewone' rechtbank in Den Haag. Daar krijgt de 'schul dige' een standje van de parket secretaris, een boete en in ern stige gevallen wordt doorverwe zen naar de rechter. Rot gelooft niet zo erg in deze oplossing. „Je moet kinderen aanspreken op een manier die bij ze past. Bovendien moet de afhandeling van een delict snel gebeuren. Bij de rechtbank duurt het vaak maanden voor de kinderen worden opgeroepen en bij Halt komen ze binnen een week op gesprek." Overigens is Rot tegelijkertijd vóór en tégen uitbreiding van orrfgeving. Jeugdige slachtoffers zijn dikwijls bang dat ouders boos op hen zijn omdat ze 'stoute dingen' hebben gedaan. Als ouders hen in een vroegtij dig stadium van het tegendeel kunnen overtuigen, is de be reidheid van de kinderen om te praten over hun belevenissen groter. Daardoor, zegt Schrever, wordt voorkomen dat kinderen met hun angsten alleen achter blijven en is een goed begin ge maakt met het verwerkingspro ces. Kinderen die desondanks stil worden of onhandelbaar ko men voor een therapie in aan merking. Voor de SKL, meent Martens, moeten de gebeurtenissen, 'heel naar en problematisch zijn'. „Het vertrouwen dat de kinderen veilig zijn op de crè che heeft een gigantische deuk opgelopen. Dat leidsters, be stuur en directie in gevallen als deze met de handen in het haar zitten, is ze niet aan te rekenen. Mijn boodschap zou zijn een soort van rampenteams te for meren waarin de politie, een pedagoog en iemand van de in stelling zitten. Die moeten over leggen over zaken als het tijd stip en de wijze waarop ouders en de buitenwacht worden ge- informeerd." Schrever onder steunt Martens' advies. De ploeg die haar collega van de GGD voor ogen heeft en die Schrever zelf bestempelt als 'vangnet', moet voorop gaan in de gesprekken die moeten wor den gevoerd. „Het komt er daarbij op aan dat iedereen die bij zoiets verschrikkelijk emo tioneels is betrokken, en laten we ook de leidsters niet verge ten, zo goed mogelijk voor el kaar zorgt. Wat in geen geval mag gebeuren is dat men elkaar de schuld van dingen gaat ge ven. Al dat praten is echt nodig. Niet alleen om te verwerken maar ook om de alertheid te vergroten. Maar ik zeg er direct bij dat dit soort zaken nooit vol ledig zijn uit te sluiten." Wonen in Morsebel Oegstgeest in trek Wonen aan de Willem Dudoklaan in de wijk Morsebel in Oegstgeest is razend populair. Voor de 48 woningen waarvan de bouw komend jaar begint, hebben zich in middels meer dan 500 gegadigden uit zeven gemeenten gemeld. De inschrijving staat nog steeds open. In decem ber wordt geloot wie de huizen kunnen kopen. OEGSTGEEST MONICA WESSELING Directeur J. van Lit van het Pro ject Ontwikkelingsbureau van de Bouwnijverheid (de project- ontwikkèlaar van het plan) is te gelijkertijd wél en niet verbaasd over de gewildheid van de hui zen. „Ik heb het echt nog nooit eerder meegemaakt dat de vraag bij een project zo groot is. Maar echt raar is het niet. Deze woningen hebben een uitzon derlijk goede prijs-kwaliteitver- houding." Het groepje huizen, dat begin 1998 moeten worden opgele verd, bestaat uit 34 eengezins woningen en 12 appartemen ten. De eengezinswoningen va riëren in prijs van 190.000 tot 270.000 gulden (v.o.n.) en de appartementen kosten 190.000 gulden. De huizen worden ge bouwd door Kondor Wessels uit Leiden en dat bedrijf heeft een systeem bedacht om goedkoop huizen te bouwen. „En dus kunnen we heel veel huis geven voor een relatief laag bedrag. Van Lit denkt niet dat het gro te aantal inschrijvingen te ma ken heeft met de overspannen huizenmarkt. Koopwoningen zijn erg in trek omdat de rente laag is. „Maar ik verkoop op dit moment ook appartementen aan de Boerhaavelaan in Leiden en die verkoop loopt volkomen normaal." Het bouwplan ligt nog tot 11 november ter inzage in het info centrum Morsebel aan de Gerrit Rietveldlaan in Oegstgeest. Tot die datum kan ook nog worden ingeschreven. De gemeente Oegstgeest verdeelt de wonin gen en daarbij hebben mensen die een huurwoning met een huur tot 650 gulden achterlaten, voorrang. Begin december wordt een eerste schifting ge maakt. Ruim 100 mensen loten vervolgens mee. Audi A3 het aantal Halt-zaken. „Eerst moeten er meer mensen bij het bureau komen. Ook zonder uit breiding van het aantal soorten delicten komen we om in het werk." Het bureau wordt be taald door het ministerie van justitie en de 22 gemeenten. De coördinator verwacht geen problemen bij het vinden van nieuwe plaatsen waar de jeugd een alternatieve straf kan 'uitzitten'. Gemeenten zijn steeds meer bereid om kinderen aan het werk te zetten. Sinds september verleden jaar is ook winkeldiefstal een Halt-delict (mits er niet veel wordt gestolen). „Het heeft eni ge moeite gekost, maar het is zelfs gelukt om winkels zo ver te krijgen dat de Halters daar mo gen komen werken. Dat terwijl winkelpersoneel meteen zijn biezen kan pakken als het be trapt wordt op diefstal." GRATIS Radio CD Speler 4 Speakers Antenne 20.000 p/jr Itr. 90 pk TDI diesel •'Attraction" 3^^°°° 1.259,-

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17