Biologen pessimistisch over tongstand 'Den Haag mag niet groeien' 4Q miljoen netto 'Migraine is niet psychisch' Randstad Vondeling aangetroffen in portiek studentenflat Kap kastanjes Oude Wetering uitgesteld 2 5 NS herstellen verbinding Haarlem- Den Haag CS Vakbonden: plannen KLM blinken uit door vaagheid WOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 AMSTERDAM ANP Een voorbijganster heeft gisterochtend bij een studentenflat aan de H. Cleyndertweg in Amsterdam-Noord een vondeling aange troffen. Het meisje, dat in blakende gezondheid verkeert, is naar schatting twee dagen oud. De politie onderzoekt de herkomst van de bijna vijf pond wegende baby. Van de moeder ontbreekt elk spoor. De voorbijgangster hoorde rond negen uur gehuil en ontdekte vervolgens de baby in een portiek van een van de flats. Het kind je lag in een zwarte nep-leren rugtas. De vrouw bracht de baby direct naar het politiebureau. Vol gens een arts zijn er geen medische complicaties en is de bore ling 's ochtends nog gevoed. In overleg met justitie is het kind in een opvangtehuis ondergebracht. De baby was alleen gekleed in een groen polo-shirt, maat M, en was verder gewikkeld in een badlaken met daarop een nijlpaard en de tekst Miami Beach. Een buurtonderzoek heeft vooralsnog niets opgeleverd. Vervolg van voorpagina Wat betreft de tongstand zijn de biologen ronduit pessi mistisch gestemd. Sinds 1991 zijn er alleen zwakke jaarklassen tong geboren waardoor de hoeveelheid vol wassen vis is afgenomen. Verwachting is dat het tongbe stand begin 1998 onder het biologisch minimum komt. Een sterke inkrimping van de tongvangst tot 14.500 ton is daarom noodzakelijk, zo luidt het advies. UMUIDEN PIETER VAN HOVE van Groot-Brittanië zal de ko mende jaren op een gelijk - laag Voor de Nederlandse trawler- - niveau blijven. Uit het advies vloot zijn de vooruitzichten blijkt dat het makreelquotum evenmin positief. De makreel- door een sterke paaistand - stand in de wateren ten westen hoeveelheid volwassen makre- OUDE WETERING MARIETA KROFT Drie kastanjes aan de Zuidschans in Oude Wetering worden voorlopig niet gekapt. Het advies van dè Bomenstichting om de bo men te verwijderen vanwege een 'onom keerbaar aftakelingsproces' klopt niet. Tot die conclusie kwam coördinator bomen- schouw L. Noordman van de stichting gis termiddag, nadat hij hierover vragen had gekregen van buurtbewoner E. Oudshoorn. Wethouder Nugteren haalde het voorstel tot bomenkap daarom gisteravond van de agenda van de commissie ruimtelijke orde ning. Eerst moet de werkelijke gezond heidstoestand van de kastanjebomen be kend worden. Zeven omwonenden verzochten de ge meente afgelopen zomer om de kastanjes weg te halen. Ze zouden overlast veroorza ken. Oudshoorn is fel tegen de kap van de oudste bomen van Oude Wetering en stuurde de gemeente een protestbrief met 26 handtekeningen. De gemeente besloot daarop De Bomenstichting om een advies te vragen. Die concludeerde dat kap nood zakelijk is, in verband met de aantasting door zwammen. Oudshoorn liet het er niet bij zitten. Hij belde de afgelopen dagen diverse boomdes kundigen. De reacties waren eensluidend: de aanwezigheid van de zwam hoeft niet te betekenen dat er sprake is van onomkeer bare aftakeling. Ook Noordman van de Bomenstichting is het hiermee eens, zo deelde Oudshoorn de Regio-gemeenten wijzen elke vorm van 'landjepik' af DEN HAAG MONICA WESSELING De grote nieuwe bouwlocaties Ypenburg en Leidschenveen mogen niet aan Den Haag wor den toebedeeld. Schaalvergro ting van de gemeente heeft geen enkele zin. Ook het an nexeren van de omliggende re gio-gemeenten Leidschendam, Nootdorp, Rijswijk, Voorburg en Wassenaar lost de problemen van Den Haag niet op. Die re gio-gemeenten wijzen elke vorm van 'landje-pik' af. De colleges van burgemeester en wethouders van de vijf ge meenten openen de aanval op gedeputeerde staten. Het be stuur van de provincie denkt dat vergroting van Den Haag een aantal stadse problemen kan oplossen. Elk argument van de stad om het grondgebied uit te breiden, wordt door het vijftal onderuitgehaald. Zo zou volgens gedeputeerde staten annexatie van de Vinex- bouwlocaties Ypenburg en Leidschenveen soelaas bieden voor het financiële tekort van Den Haag en zou de bouw van 16.000 huizen het vertrek van mensen uit de midden- en ho gere inkomensklassen stoppen. Nonsens, vinden de gemeenten. De bouwlocaties leveren aan OZB wel 45 miljoen gulden op, maar voor 'beheer' van Ypen burg, Leidschenveen en Wate- ringseveld is 27 miljoen gulden nodig. De 18 miljoen gulden 'winst' is maar net genoeg om de rentelast van het grondbe drijf te dekken, en haalt Den Haag zeker niet uit het financië le slop. De bouw van 16.000 wat duurdere huizen is ook al niet meer dan een druppel op de gloeiende plaat; het tekort aan middendure duurdere huizen blijft. Ook de typische grote-stad- 885e Staatsloterijwinnende Staatsloten november 1996 De winnaars van deze maand verdelen ruim De prijzen, met uitzondering van de Jackpot, zijn al bij elkaar opgeteld. Wanneer op een lot meer dan één prijs is gevallen, staat achter het nummer dat de hoogste prijs gewonnen heeft, het totale bedrag vermeld. 1_ 4^ EXTRA PRIJS SERIE BN TROOSTPRIJS ANDERE SERIES HOOFDPRIJS SERIE AN TROOSTPRIJS ANDERE SERIES 065689 065689 50 100.000 250.000 2.500 1.000.000 10.000 6^ 7 De Jackpot is gevallen. SERIE AV 022083 De Jackpot begint met 1.791.729 1.000.000 Zetfouten voorbehouden. Vanaf donderdag 7 november kunnen de prijzen worden geïnd. Win 5 minuten gratis winkelen in de 'Dijenkcvt. De extra prijs in de loterij van december belooft weer een spektakel te worden. Want naast de toch al royale prijzen- pot zijn er maar liefst 10 extra prijzen: 5 minuten gratis winkelen in de Bijenkorf! Pakken wat u pakken kan in 'sJands sjiekste warenhuis. Koop daarom nü uw loten voor de trekking van 3 december. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. HAARLEM RIEN POLDERMAN De Nederlandse Spoorwegen willen de recht streekse verbinding Haarlem-Den Haag CS herstellen. Het herstel van deze directe ver binding is onderdeel van een pakket maatre gelen, dat NS-Reizigers aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft aangeboden als bijdrage in de bestrijding van de files. De mi nister moet er wel apart voor betalen. De op heffing van de sneltrein Hoorn-Den Haag CS via Beverwijk, Haarlem en Leiden was vorig jaar aanleiding tot veel protesten uit vooral de Haarlemse regio. Leiden gaat er met het aanbod van NS-Rei- zigers ook op vooruit. Volgens het nu gelden de spoorboekje rijden er ieder uur tussen Lei den en Den Haag in beide richtingen tien trei nen. Wanneer de minister akkoord gaat met het aanbod van NS-Reizigers, worden dat er twaalf; zes tussen Leiden en Den Haag Cen traal, en zes tussen Leiden en Den Haag Hol lands Spoor. Van deze twaalf treinen zijn er vier die overal stoppen. Met acht sneltreinen per uur (in beide richtingen) liggen Leiden en Den Haag evenzovele malen per uur op slechts tien minuten afstand van elkaar. Onderzoek Leidse universiteit Minder huishoudelijk afval dankzij tariefdifferentiatie LEIDEN ANP Betalen voor het werkelijk aantal vuilniszak ken dat je buiten zet in plaats van een fictief gemiddeld bedrag aan afvalstoffenheffing. Dat is wat de burger wil dat en dat zou de af valberg bovendien aanzienlijk terugdringen. Dit is kort samengevat de conclusie van on derzoekers van de Rijksuniversiteit Leiden naar een systeem van tariefdifferentiatie bij de afvalstoffenheffing. Het onderzoek is uitge voerd in opdracht van de Wetenschapswinkel en de Leidse Milieu Raad. „Het invoeren van een systeem van tarief differentiatie zou de totale hoeveelheid afval kunnen, verminderen. Bij dit systeem gaan mensen die minder afval produceren dan gemiddeld minder betalen. Zij die een hoge vuilnisproductie hebben krijgen een hogere rekening gepresenteerd. De vaststelling kan gebeuren op basis van het gewicht of op basis van het volume aan huishoudelijk afval." De onderzoekers concluderen dat 'de be volking een systeem van tariefdifferentiatie rechtvaardiger vindt dan de huidige tariefstel ling.' De differentiatie komt dan ook tegemoet aan het principe 'de vervuiler betaalt'. Boven dien is gebleken dat tariefdifferentiatie men sen stimuleert minder afval te produceren. len - omhoog zou kunnen van 344.000 ton tot 381.000 ton. De hoeveelheid horsmakreel in dit gebied loopt echter sterk achteruit. De biologen stellen dan ook een vangstbeperking voor van ruim 40 procent voor deze vissoort. De Nederlandse trawlervloot is mede vanwege de slechte vooruitzichten vorig jaar al deels uitgeweken naar Mauretaanse wateren. De Nederlandse visserijsector reageert enigszins opgelucht op de biologische adviezen over de vangstquota voor volgend jaar. Bij het Produktschap Vis bestaat vooral tevredenheid over het voorstel de hoeveelheid te van gen schol nagenoeg gelijk te houden, namelijk 80.000 ton (in 1995 was dit 81.000 ton). Schol is voor de Nederlandse vloot en visverwerkende industrie van oudsher de belangrijkste vis soort. Aanvankelijk werd een verdere quotumbeperking voor schol verwacht. Scholbox Volgens de biologen is de daling van de scholstand in de Noord zee tot staan bebracht. Voor 1998 wordt zelfs weer een stij ging van het bestand verwacht. Dit is mede een gevolg van het instellen van de zogeheten scholbox, een visgebied in de Noordzee boven Duitsland waar geen grote schepen mo gen vissen. In dit gebied worden veel schollen geboren. Het Produktschap Vis gaat niet zonder meer akkoord met de conclusie van de biologen dat de tongvangst drastisch achteruit moet. Dit jaar is al een aanzienlijke reductie van de hoeveelheid te vangen tong doorgevoerd. Deze maatregel is echter niet in het advies ver ruimtelijk ordening gisteravond mee. Oudshoorn had hem eerder die dag hierover aan de telefoon gehad. „Noord man was verbaasd dat het rapport de deur was uitgegaan zonder dat hij het had gete kend." In een gistermiddag verstuurde fax aan de gemeente benadrukt Noordman dat 'bij een boom het rooien zeker niet aan de orde is' en dat er bij de andere twee een diep gaander, inwendig onderzoek nodig is voor dat gesteld kan worden dat ze beter kunnen worden gekapt. De vraag hoe het kwam dat de Bomenstichting aanvankelijk tot een voorbarige conclusie kon komen bleef gis teravond onbeantwoord. CDA'er J. Uit den Boogaard ergerde zich: „Wat is dat voor een waardeloze club, die Bomenstichting?" problemen waarmee Den Haag kampt, zijn niet op te lossen door er allerlei ldeinere ge meenten aan vast te plakken. Gedeputeerde staten gaan er volgens de vijf ten onrechte vanuit dat de problemen met de werkloosheid alleen in de grote stad bestaan. Ook de regioge meenten hebben te kampen met een tekort aan werk voor laagopgeleiden. „En dat pro bleem los je niet op door aan Den Haag gebieden te plakken waar geen ruimte is voor indu strie of andere vormen van laag waardige werkgelegenheid", al dus de vijf. President-directeur Pieter Bouw licht de bezuinigingsplannen van KLM toe. foto dijkstra/fred steenman SCHIPHOL» BILL MEYER VERVOLG VOORPAGINA Bestuurder M. Lander van de Unie Burgerlucht vaart vreest dat de KLM met de nieuwe, ingrij pende bezuinigingsronde op een groot conflict aanstuurt met haar circa 25.000 werknemers. „De plannen blinken uit door vaagheid. Niemand weet nu waar hij of zij aan toe is. Over zaken als uitbesteding van de Technische Dienst en grond- afhandeling valt voor de werknemers niet te pra ten. Onlangs zijn nog afspraken gemaakt. Werk- garanties gegeven. Die kun je als directie niet zo maar overboord gooien." Bestuurder J. Smeets van de Vervoersbond FNV vreest voor grote onrust binnen de KLM. Ze dringt er bij de KLM-directie op aan zo spoedig mogelijk een nadere invulling te geven aan de plannen. „We weten nu niet wat de KLM wil. We willen duidelijkheid hebben. Nu wordt grote on zekerheid geschapen, en dat pikken de werkne mers niet." OR-lid N. Leeseman vindt de plannen van de KLM weinig concreet. De ondernemingsraad maakt zich desondanks ernstige zorgen over de werkgelegenheid bij de KLM. „De FNV-fractie in de OR is geschrokken van het voornemen van de directie om de mogelijkheid open te houden om bedrijfsonderdelen uit te besteden. Dat is vpor ons onaanvaardbaar. Ik verwacht weinig draag vlak onder het personeel voor de plannen van de directie." Voorzitter J. Rasquin van de Vereniging Hoger KLM Personeel vindt dat de plannen van de KLM-top voorlopig nogal vaag zijn. Het lijkt hem onverstandig te snijden in het management, om dat daar juist een belangrijke taak ligt bij het doorvoeren van veranderingen. Op 20 november praten de directie en de vak bonden verder. werkt. Ronduit bezorgd!1 belangenorganisatie ord voorgestelde beperking visserij op horsmakreel. t< Het Produktschap heic der meer signalen opgej dat met name in Ierlano hoeveelheden gevangeo/ kreel zijn afgeboekt op hr1 turn voor horsmakreel, i, vang van het bestand vaf makreel zou in werkelj veel hoger kunnen ligg^ trawlersector vindt het dv te voorbarig om op grow deze gegevens drastische]) regelen af te kondigen, b Snackbarhoui woedend over alcoholverbod DEN HAAG ANP De snackbarhouders inr land zijn woedend ovr dreigend verbod op de vL van alcoholische drankj sectie cafetaria's van Kon ke Horeca Nederland r heeft er bij het ministeL Economische Zaken opl drongen dit voorstel tef houden. Het voorstel is onderdi een wetsontwerp voor ee we drank- en horecawet. nisteries van justitie en zondheid zouden de van alcohol in snackbi banden willen leggen, heeft becijferd dat een ke maatregel ten koste g 750 arbeidsplaatsen. De meeste snackbars lj61 nu een ontheffing voor koop van bier en wijn. D mag niet ter plaatse won:l nuttigd, tenzij de cafetai1 der een drankvergunnin|l( De verkoop van drank ongeveer vijf procent i omzet uit. De cafetari:'} schouwen dit als een vo serviceverlening net ze" verkoop van sigaretten, als deze additionele ai wegvallen vrezen we mensen ook niet meer llf komen voor een patatje kroket", aldus J. van der van de sectie cafetaria KHN. De gevolgen zullen rai zijn als de verkoop van voortaan is voorbehoud speciaalzaken en superra jf „Aan het grootwinke'1 hebben we als gevolg ruimere winkelopening11 ook al heel wat omzet vie Ook missen we inkomsti dat we geen speelautf1 meer in de zaak moge1)1 ben", aldus Van derWeei j Hoogbouw mi betalen per ki£| afval onmogelp ALKEMADE MARIETA KROFT Hoogbouw maakt het gemeente Alkemade nc mogelijk om de burgers betalen per kilo huisvuil, val van de bewoners v flat wordt bij elkaar een container. Niet na te hoeveel ieder er in h( gooid. Directeur openba ken A. Peters voorziet d problemen bij deze men Alkemade een weegsystfi voert. „Eerst moet hiervi - oplossing worden gevont die er is, sluit ik niet uit de eerste gemeente land zijn met dit systeem Een meerderheid commissie ruimtelijke oi drong gisteravond aan snelle invoering van het systeem per kilo afval. D den de raadsleden het e Bovendien zou het eei^1 houden 40 tot 55 guldf jaar aan afvalstoffen kunnen schelen. Wethoil Nugteren beloofde voorv jaar zomer hierop terug Vereniging van patiënten over ontdekking 'Leidsgen CAROLINE VAN OVERBEEKE „Een zeer hoopvolle ontwikkeling", rea geert Lidy Zeebregts van de Nederlande Vereniging van Migrainepatiënten op de ontdekking van het 'Leidse' migraine-gen. „Dit biedt perspectief voor een echt ge neesmiddel, ook al zal dat niet vandaag of morgen zijn. Nu zijn migrainepatiënten nog afhankelijk van symptoombestrijders zoals het - overigens goed werkende - middel Imigran. Want ook ïmigran is geen wondermiddel: niet iedereen is erbij ge baat." Zeebregts, zelf ook migrainepatiënt, ziet nog een ander belangrijk voordeel van de ontdekking van het gen dat processen in de hersenen versterkt of juist afremt. Een afwijking van dit gen veroorzaakt een erfe lijke vorm van de ziekte: familiaire he- miplegische migraine. Zeebregts: „Nu is duidelijk dat migraine niet psychisch is, maar een lichamelijke afwijking. Ook in mijn familie komt veel migraine voor: voor mij was dat al een aanwijzing dat de ziekte erfelijk is bovendien. Vooroordeel „Maar het vooroordeel dat de ziekte psy chisch zou zijn, is zeer hardnekkig. Werk gevers die te kampen hebben met een hoog verzuim van migrainepatiënten, ver wijzen hun werknemers nogal eens naar een psycholoog of psychiater. Door de ont dekking van het gen wordt duidelijk dat migraine niet tussen je oren zit, hoeu daar wel goed te voelen is..." De patiëntenvereniging heeft veel tact met een van de ontdekkers va gen, de Leidse neuroloog dr. M. Ferrai het Academisch Ziekenhuis Leiden „Ferrari is een belangrijke migraine-o zoeker. Hij heeft in ons vereniginf geschreven en lezingen gehouden. V\'ec ten al geruime tijd dat hij bezig wa het speuren naar dit gen. We vinde een hele prestatie dat Nederlandse zoekers dit gen nu ook gevonden heb De migrainevereniging is gevesti Beek en behartigt ook de belangen v«e dere hoofdpijnlijders zoals cluster-, a*" zichts- en spierspanningshoofdpijn, foonnummer: 0316-532013.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 16