Belastingdruk onduidelijk Taaitrend De stemming Leiden Lijden onder beschouwingen Bloemetje kopen en plasje doen ullie belazeren de boel' D66-wethouder De Goede onder vuur Daan Sloos, de donderstem des volks Aandacht voor 'Noord' jlENSDAG 6 NOVEMBER 1996 Het gaat goed met Leiden, maar wie het college van burgemeester en wethou ders een tijdje observeert zal zich snel op het verkeerde been gezet voelen. Ga pend, lezend, friemelend en frutselend tonen de dame en heren op het ge meentelijke pluche een palet van gri massen en houdingen van verveelde mensen. Anders dan de meeste raadsle den kennen zij immers al meer dan een week de ins en outs van de gemeentelij ke begroting en de achterliggende ge dachten. Misschien wel omdat hij het dichtst bij het spreekgestoelte zit, komt CDA- wethouder Aart van Bochove het actiefst over, al was het maar vanwege zijn fy sieke beweeglijkheid. In hemdsmouwen probeert hij aanvankelijk nog alle kritiek te pareren, maar tegen tienen zit hij al letterlijk in de vensterbank. Zijn buur vrouw Hennie Koek telt de knopen van haar jasje en is klaar voor haar af scheidsreceptie. Even is ze boos als D66-fractieleider Olav Welling haar ver wijt dat ze geen affiniteit toont met het gemeentelijke personeel, maar dit stor mpje gaat snel liggen. Collega-wethouder Tjeerd van Rij, de raadszaal rondkijkend als een tevreden grootvader naar zijn nakomelingen, raakt alleen opgewonden'van de aman- delstaaf die de koffie vergezelt en zet er zelfs zijn bril voor af. Dat burgemeester Cees Goekoop hem af en toe de ketting omhangt, lijkt hem te ontgaan. Goekoop zelf slaakt al om kwart over acht een eerste waarschuwend gaapje en bladert iets later met de gemeentesecretaris door een fotoboek. Als hij voor de laatste maal terugkomt van even wegge weest neemt hij de WD-bijdrage aan de algemene beschouwingen ter hand en laat de woorden van Groen Links aan zich voorbij gaan. Ook D66-wethouder Pex Langenberg lijkt de burgervaderlijke strategie te vol gen: wat lezen, schrijven en bijtijds de benen strekken. Jan Laurier daarente gen laat regelmatig van zich horen, zij het dat hij daarbij zijn hoofd steunt op zijn vuist. En Hans de Goede? Die zit als een schooljongen met zijn linker arm om zijn schriftje te schrijven en neemt bijna elke uitdaging van de raad aan. De Leidse wethouders ondergaan de spanning van het debat als een zitten- blijver tijdens de uitvoering van "Wach ten op Godot". In tegenstelling tot het to neelstuk is het wachten op de schorsing Jan Laurier lijkt moeite te hebben om tijdens de algemene beschouwingen bij de les te blij- niet vergeefs. Dat ze vanavond weer ver der moeten, daar zal niemand aan wil len denken. Een bloemetje kopen en een plasje plegen. Margje Vlasveld (LWG/De Groe nen) zou dat het liefst op verschillende plaatsen in de stad in één en hetzelfde ge bouwtje kunnen doen. Ge bouwtjes waar de toiletjuf frouw tevens tijdschriften en chrysanten verkoopt. Vlasveld presenteerde haar banenplan - want dat is het ook nog eens een keer - gis teren tijdens haar algemene beschouwingen. Het idee van de kiosk met daaraan een vrouwen- en een mannentoilet komt uit Rotterdam. Daar schieten ze volgens Vlasveld als pad destoelen uit de grond. Ze heten daar 'kiosket', een sa menvoeging van kiosk en toilet. 'Piaskiosk' zou een goede Leidse vertaling zijn. Hertaxatie huizen en bedrijven nog niet afgerond De gemeenteraad moet deze maand een besluit ne men over de hoogte van de tarieven voor de onroe- rende-zaakbelasting (OZB) voor volgend jaar. Maar hoe hoog worden straks de aanslagen die zijn-geba seerd op dat tarief? Dat valt nog niet te zeggen, om dat de hertaxatie van huizen en bedrijven nog niet is afgerond. WD-fractieleider Alexander stelde hij in zijn algemene be- Geertsema zette daarom giste- schouwingen, ren zijn voet dwars. „De WD- Burgemeester en wethou- fractie gaat geen tarief vast- ders hebben wel cijfers over stellen waarvan de effecten de gevolgen van de hertaxatie niet volledig zijn te voorzien", en de nieuwe belastingmix, maar die zijn allemaal geba seerd op schattingen en voor spellingen. Volgens die schat tingen gaan de bewoners van huizen met een waarde onder de 130.000 gulden er straks iets op vooruit. Iedereen die in een duurder huis woont, is volgend jaar meer kwijt aan gemeentelijke belastingen. De WD-leider ergerde zich niet alleen aan het feit dat de gevolgen van de nieuwe belas tingtarieven nog niet helemaal duidelijk zijn. Hij constateerde ook geïrriteerd dat de verhou ding tussen het eigenaars- en het bewonersdeel van de OZB de afgelopen maanden al vier keer is gewijzigd. „College, wat wilt u nu eigenlijk?", wilde de oppositieleider weten. Bezuinigd Ook de manieren waarop B en W via de achterdeur de belas tingtarieven verhogen, kun nen voor de WD'er niet door de beugel. Het miljoen dat no dig is om de ruimere moge lijkheden voor kwijtschelding te financieren moet wat de li beralen betreft elders op de begroting worden bezuinigd. Nu is het zo dat de OZB wordt verhoogd om het bedrag op tael te krijgen. Via een andere achterdeur halen B en W 580.000 gulden extra binnen op de reinigings rechten. De wethouder van fi nanciën stopt aan de ene kant 650.000 gulden aan meevallers in zijn zak, terwijl hij aan de andere kant 580.000 gulden aan tegenvallers voldoende aanleiding vindt om de tarie ven te verhogen. Voor liefhebbers van neolo gismen en onbegrijpelijkhe den waren de algemene be schouwingen van de Leidse politiek weer een waar goud mijntje. Ooit gehoord van het babbelpaleis, de kioskette en het piramide-denken? Een kleine greep uit de nieuwste verzameling onbegrijpelijk Nederlands, gisteravond ge presenteerd in de eigen ge meenteraad. Paul Klück (CDA) kan er wat van. Iemand die al in de eerste zin voor 'een zakelijke insteek kiest waar het de politieke items aangaat' kan niet meer stuk. De CDA-fractievoorzitter vraagt zich af of er nou einde lijk nog eens een stad verrijst in de zuidelijke Bollenstreek. Dat doet hij als volgt: 'Wat is nu de plaats in de tijd als we het hebben over een Bollen- stad zuid?' Mooi, heel mooi. Nog één zin. 'In geval van dis- matching van vraag een aan bod op dé arbeidsmarkt, ligt er een taak voor de gemeente om samen met de daarx oor be staande arbeidsbemiddelaars, arbeidsbureaus en uitzendbu reaus deze instrumenten daar op te richten.' Heel goed scoort ook PvdA- fractieleiderRon Hillebrand. Niet omdat hij van die mooie woorden gebruikt, maar om zijn fantastische zinsbouw. Eén willekeurig voorbeeld moet - mede gezien de ruimte - voldoende zijn. 'Tevens wil ik, hoewel ook dat voor zich spreekt, volledigheidshalve toch opmerken dat het in het meeijarenbeeld opgenomen extra bedrag voor gemeentelij ke huisvesting voor ons niet betekent dat wij met de vast stelling van de begroting op voorhand de noodzaak onder schrijven om hiervoor een zo groot beslag te leggen op de middelen van de Stadsver- nieuwingsdienst.' En dat dus vlot voorgelezen, zodat je het niet nog eens drie keer na kunt lezen. Wasse. Margje Vlasveld (LWG/De Groenen) komt met een ba nenplan. Zet de stad vol met 'kiosketten'. Een heel mooi plan, een heel mooi woord. Ga zo door, Margje. De SP'er Daan Sloos heeft kri tiek. Kritiek op van alles en nog wat, en vooral op collega's die hem vragen zelf nou eens met plannen te komen. Want daar zit hij niet voor. De raad zaal duidt hij aan als het 'bab belpaleis'. Leuk gevonden. En knap gedemonstreerd. Alexander Geertsema, de frac tieleider van de WD, schudt zonder problemen zinnen met vier komma's uit zijn mouw. Maar hij gebruikt makkelijke woorden en voorziet de uitge typte versie van zijn algemene beschouwingen netjes van voetnoten. Valt dus niks leuks uit te halen. Nee, als er een prijs moet wor den uitgereikt voor de algeme ne beschouwingen met de meeste onbegrijpelijke uit drukkingen, dan gaat die dit jaar zonder twijfel naar de D66'er Olav Welling. Na een vraag over de groei van 'banen la Melkert' geeft hij de raad college over 'sturen op hoofd lijnen'. Daarin onderscheidt de democraat twee opvattin gen: 'de denkrichting van de beleidslevencyclus' en het 'pi ramide-denken'. Nog een los se opmerking dat de werkplek ken van de Leidse ambtenaren wel 'arbo-proof moeten zijn, en het goud kan hem niet meer ontgaan. Van harte. ongewoon spraakzaam: raadsfracties hadden hun emene beschouwingen al- aal keurig netjes uitgetypt jekopieerd. Sommige par- n hadden hun toespraak s voorzien van een kaftje een titel. Daan Meijer, de •tievoorzitter van de CD, zich echter heel wat min- moeite getroost Het ex- :m-rechtse raadslid zette toespraak aan de raad op paar losse kladblaadjes, voor, maar tijdens de dsvergadering.' erder op de avond had A-voorzitter Ron Hille- nd hard uitgehaald naar ijer, die volgens Hillebrand rtdurend probeert al- :onen als criminelen af te ilderen. „Terwijl wij ernaar :ven dat iedere inwoner van e stad zich veilig kan voe- zet de heer Meijer bewust tot angst voor allochtonen tot vreemdelingenhaat. De enige reden dat de heer Meijer niet zelf in de kranten staat waaruit hij zo graag citeert, is dat hij niet vervolgd kan wor den voor de dingen die hij in de raadszaal zegt. Hij behoort tot het soort mensen waarvoor men oprecht angst kan heb ben." Meijer hield zich stil. Totdat het tijd was voor zijn algeme ne beschouwingen. „Voor mij hoef je niet bang te zijn", zei een ongewoon spraakzame Meijer. „Maar ik vind het jam mer dat ik geen opsporingsbe voegdheid heb, anders zou ik er nog veel meer bij hun kip- pennekkie pakken." „Jullie belazeren de boel", besloot de CD'er. „Dus ga maar lekker door met knoeien. En geef nou maar lekker geld uit aan de allochtonen. Dan stemmen de mensen straks al lemaal op de CD. Jullie belaze ren de boel." De raad luistert naar de aanval van PvdA-voorman Ron Hillebrand op de CD. Links onder CD-raadslid Daan Meijer. Hij stuurt niet, is traag, niet dui delijk en mist een visie. De kri tiek op wethouder Hans de Goede (D66/milieu, sport en welzijn) was gisteravond tijdens de algemene beschouwingen weer niet van de lucht. Zowel de PvdA, Groen Links als de SP braken de staf over de Demo craat. Die zelf schouderopha lend voorbijging aan de harde woorden. Daan Sloos van de SP drukte zich het meest plastisch uit. „De" besluitvorming in de commissie van wethouder De Goede", zei hij, „is er een van niet. De wet houder heeft over de hele linie nog nauwelijks iets bereikt. Hij houdt de commissie almaar aan het lijntje." Sloos stond voor een keer niet alleen met zijn kritiek. Rianne Peeters van GroenLinks hekelde de onvoldoende uitgewerkte plannen van De Goede, en het gebrek aan visie op welzijn. „Een terrein waar juist zoveel te doen is", zei Peeters. Ook op milieu scoort de Democraat vol gens haar onvoldoende. Ron Hillebrand (PvdA) prees de wethouder, maar die lofzang was niet vrij van cynisme. „De wethouder heeft grote progres sie gemaakt", zei Hillebrand. die een jaar geleden nog een hard oordeel veldde over De Goede. „Waar de wethouder in eerdere discussies niet zoveel met onze ideeën over welzijn leek op te hebben, verklaarde hij na de presentatie van onze welzijnsnota dat hij zich hierin voor zeventig procent kon vin den. Korte tijd later zei hij dat hij zich voor negentig procent in onze voorstellen herkende. Nu nog de laatste tien procent, dan zijn wij ook over het wel zijnsbeleid van deze wethouder tevreden." I POLITIEKE RUBRIEK! voorTrin vandaag: de PvdA r Gespouwe inhoud geeft aan term netto besteedbaar lehoudinkomen en Aart van Damiatijchove zijn mond moet houden. ïhdc.nl rmvriJ n r is tenminste nog j één partij die weet wat mensen toekomt, voor l er Ron Hillebrand heeft geheel nieuwe definitie be- 9.30 u itvan de term besteedbaar men. Na aftrek van de kos- B verp ran huur, gas en licht, de en van kabelaansluiting en oepbijdrage weet je hoeveel je over hebt om het leven r' a ;enaam te maken, tot 21J en zijn PvdA hebben hart de minima. Ze willen gratis 14.30 penkaarten uitdelen aan sen met een laag inkomen, oor het bepalen van je be- ibaar inkomen mag je r, klas t (je ej-^ende vaste lasten de kosten van een kabel- luiting en de omroepbij- e aftrekken. Iedereen heeft 15 00 visie, dus die kosten beho- oo uuot de vaste lasten. besteedbaar inkomen is on- itsluite neer van belang bij het be- o van je betalingscapaciteit een ri val van schulden. Die gaat >n oor! zo.n ruimhartige PvdA-vi- cunde miig omlaag. En dat bete dat je eerder in aanmer- >15-H komt voor kwijtschelding van gemeentelijke lasten. De gedachte van Hillebrand opent wijdse vergezichten voor mensen die minder te besteden hebben. Want als je de kosten van de kabel mag aftrekken van je besteedbaar inkomen, mag je dan misschien ook de kosten van een pluspakket in minde ring brengen? Betaal-tv, aan sluiting op Internet? Kun je de prijs van een halfje bruin per persoon per dag aftrekken, een halve liter melk, een krop sla, een pond aardappelen? Het zijn allemaal dingen die harder no dig zijn dan de televisie. Afijn, je kunt er wat mee, met zo'n gedachte. Vaste lasten: de term is voor velerlei uitleg vat baar. GroenLinks bijvoorbeeld wil creatief omgaan met mini- Voorbijgangers hiel den de pas in en bleven verbaasd staan luisteren op de Breestraat. Wat waren dat voor rare gelui den die doorklonken uit het stadhuis? Het leek wel ritmisch handgeklap. Waren het de naweeën van twee dagen vergaderen in Ende geest? Was de Beaujolais Pri meur een maand eerder dan verwacht ten stadhuize gearri veerd? Had wethouder Hans de Goede een betrekking aan vaardt als directeur van een kruiswoordpuzzelcentrum? Kon allemaal. Maar hoe viel dat be geleidend gekerm te verklaren? CDA-wethouder Aart van Bochove, nieuwkomer in het college, kreeg er danig van langs in het college. Zonder veel ge voel voor verhoudingen liet hij kort geleden in deze krant zijn licht schijnen over de met veel moeite tot stand gekomen ge meentebegroting. Geen leider, geen idee, geen elan, oordeelde Aart over zijn collega's. Die ver volgens ernstig behoefte had- den er bij hun nieuwkomer wat regels in te meppen. Niet uit de school klappen, geen kwaad spreken over collega's: de CDA'er kreeg een spoedcur sus arbeidsverhoudingen. En werd vervolgens door de ge meenteraad ook nog eens duchtig onderhanden geno men. De chemie in het college deugt niet, zei Van Bochove. Je hebt maar gewoon in het gelid te lo pen, zeiden de fractieleiders van de collegepartijen. Dat verhaal van chemie is allemaal leuk en aardig, als je tegen de buiten wacht je mond maar houdt. D66, PvdA, Groen Links: alle maal vielen ze over Van Bocho ve heen. Ze hadden niets begre pen van dat verhaal van de CDA'er. Wat nou slechte che mie? We doen het toch goed? Relativeren is niet de sterkste kant van de Leidse politiek. Het verwijt van D66-voorman Olav Welling was hard, keihard. „Cor, ik weet dat je wars bent van persoonlijk eerbetoon." Welling richtte zich tot Cor Ver geer, de afgetreden fractievoor zitter van de SP. „Maar van avond heb ik jouw stemgeluid en jouw verhaal gemist. En ik denk dat ik niet de enige ben." Minuten eerder donderde het in de raadszaal. Daan Sloos, de kersverse fractievoorzitter van de Socialistische Partij, hield zijn eerste algemene beschou wingen. „Onze fractie heeft de hoop op echt beleid inmiddels al opgegeven", ging het. Het so ciale beleid van wethouder Lau rier was 'onbegrijpelijk', Leiden bleek 'een vieze stad', en van de nieuw te benoemen wethouder van onderwijs, zorg en emanci patie Hans Baaijens liet Sloos weten 'niet veel goeds' te ver wachten. Zo nu en dan probeer de een wethouder de SP'er erop te wijzen dat hij wel erg hard van stapel liep. Maar Sloos leek het niet te horen. „Stel nu eens dat ik een uitke ringsgerechtigde ben die naar u toekomt", hield PvdA-voorman Ron Hillebrand Sloos na afloop van de donderpreek voor. „Ver telt u me eens wat u nu net con- Daan Sloos (links) overlegt met zijn voorganger als fractievoorzitter van de SP, Cor Vergeer. Helemaal rechts Tim van Houten. creet heeft voorgesteld om mij te helpen?" Sloos bleef het ant woord schuldig. „Ik voel me he lemaal niet geroepen om hier concrete voorstellen te doen. Dat moet het college maar doen." Nee, zenuwachtig was Sloos niet voor zijn eerste grote klus als fractievoorzitter. „Ik zag wel op tegen het schrijven van die algemene beschouwingen. Ik wil de taal van de mensen spre ken. Wat die raadsleden van avond vertellen is allemaal zo technisch! Het zijn allemaal po liticologen en sociologen. Ik ben geen doctorandus. Ik ben een arbeiderszoon." Dat de gemeenteraad buiten gewoon knorrig op zijn toe spraak reageerde. Dat z;e hem zelfs niet serieus namen. Het zij zo. Sloos, stralend: „Ach, als er straks weer verkiezingen zijn komt het allemaal wel weer Na de Leidse binnenstad moe ten ook andere wijken een face lift krijgen. Dat vindt de PvdA, die gisteren pleitte voor een project 'Buitenste Beter' in de wijk Noorderkwartier. Een vari ant op het project 'Binnenste Beter', zoals dat op dit moment in het cenntrum wordt uitge voerd. Aandacht voor de binnenstad is goed, maar ook de leefbaar heid in de wijken buiten de sin gels moet verbeterd worden, zei PvdA'er Ron Hillebrand. In overleg tussen bewoners, de ge meentelijke dienst milieu en beheer, de Leidse Welzijnsorga nisatie en de politie zouden plannen gemaakt moeten wor den om het Noorderkwartier schoon en veilig te maken. Aan deze pagina werkten mee: Redactie: Maarten Keule- mans, Aad Rietveld. Ruud Sep, Marcel Smeets, Hans Ja cobs Tekening: Wim Stevenhagen Foto's: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15