Leven van analfabeet vol met uitvluchten Noodweer bedreigt heidens Nederland Leiden Regio Kerk Samenleving Twee Duitse predikanten vrijgesproken voor kerkasiel EKD schorst theoloog met 100.000 dollar schulden Vaticaan trekt bijdrage aan Unicef in WOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 chef hans jacobs, 0 7 -chef rudolf kleun. 0 Het Leidse Studiehuis geeft cursussen aan mensen met lees- en schrijfproblemen Een gezellig avondje tv-kijken is er voor Henk (46) meestal niet bij. Hij slaagt er niet in van tevoren de leuke programma's op te zoeken in de televisiegids. En als hij kijkt wordt zijn avond meestal verpest door de enorme hoeveelheid ondertitelde films. Want Henk is analfabeet, één van de 5000 in Leiden. Zodra hij moet lezen of schrijven, raakt hij in problemen. Of het nu bij het invullen van acceptgiro's is of bij het ontcijferen van voorschriften op medicijnflesjes. Tot een jaar geleden kon hij nauwelijks een letter lezen of schrijven. Nu volgt Henk een cursus bij het Leidse Studiehuis. „Ik ben een vechter. Doe mij voor hoe een computer werkt en ik weet ermee om te gaan. Jarenlang heb ik me staande weten te houden door goed te kijken wat anderen deden." ACH, ALWEER MUN BRIL VERGETEN!!! Toch was dat niet voldoende om zich in de maat schappij te handhaven. Zijn oplettendheid kon het verdere gebrek aan taalvaardigheid niet goedmaken. De Leidenaar verschool zich daarom dikwijls achter een enorme hoeveelheid smoezen. Henk was altijd zijn bril vergeten, nam alle brieven en formulieren mee naar huis en verzon complete verhalen als hij zijn kinderen voorlas. Zelfs zijn vrouw wist lange tijd niet van zijn analfabetisme. „Uiteindelijk ben ik toch door de mand gevallen zegt Henk. De fabriek waarvoor Henk werkt, kondig de een jaar geleden een test aan, die in verband met de ARBO-wet werd afgenomen onder alle werkne mers. „Ik bleek niet de enige te zijn, die slecht of he lemaal niet kon lezen en schrijven." Henk werkt al 22 jaar in de fabriek en weet dat het bedrijf achter hem staat. „Ze hebben gezegd dat de cursus het hele be drijf ten goede komt." Henk kwam ongeveer een jaar geleden terecht bij het Leidse Studiehuis. Het Studiehuis is een instelling voor basiseducatie, die speciaal gericht is op volwas senen met geen of weinig vooropleiding. Over het al gemeen komen de mensen die problemen hebben met lezen en schrijven uit de lagere milieus. Dat maakt van analfabetisme een sociaal probleem. „Het sociale milieu speelt nagenoeg altijd een rol, maar we willen vooral niet de indruk geven dat de mensen hier zelf iets aan kunnen doen. We plaatsen geen etiket", vertelt Cora Brussee, teamcoördinator en docente van het Studiehuis. Niet alleen de oudere analfabeten, zoals Henk, melden zich bij het Studie huis. „We hebben ook jongeren van 18 jaar." Uit on derzoek blijkt dat tien procent van de kinderen op de basisschool het tempo niet kan bijhouden. Dit kan soms leiden tot achterstand in het rekenen, lezen en schrijven. Naast sociale afkomst speelt de cultuur van een groep soms ook een rol in het analfabetisme. „Onder de woonwagenbewoners is schrijven en lezen bij voorbeeld lange tijd van ondergeschikt belang ge weest", zegt Jon Mann, docente en cursistbegeleider van het Studiehuis. In tegenstelling tot Henk voelt zijn klasgenote Jannie (54) zich geen analfabeet. Jannie werd op de lagere school altijd achterin de klas gezet. „Ik moest iedere dag koffie rondbrengen en de toiletten doortrekken. Ik kwam nooit aan de beurt", zegt Jannie. Na de la gere school ging ze gelijk werken als schoonmaak ster. „Ik was toen niet ouder dan 12 jaar, maar ik wil de zo snel mogelijk van school af. De jaloezie op de andere meisjes, die wel aandacht kregen, was heel sterk." Henk en Jannie wijten hun ongeletterdheid aan de begeleiding op de lagere school. Thuis werd het ge brek aan onderwijs ook niet opgevangen. „In veel ge zinnen ontbreekt het aan een leescultuur. Leiden is historisch gezien een fabrieksstad. „De gezinnen die daar werkten lazen niet en hadden geen boeken en tijdschriften in huis", zegt Jon Mann. De moeder van Jannie heeft nooit iets van haar erva ringen op school gemerkt. Ze spraken er thuis niet over. „Mijn moeder kon zich daar toch niets bij voor stellen. Als ze iets moest tekenen, zette ze een kruis je." Ook bij Henk thuis bemoeide niemand zich met zijn schoolprestaties. „Mijn moeder heeft me bij mijn grootmoeder gedumpt, toen ze hertrouwde. Alle aan dacht van mijn grootmoeder ging uit naar haar win kel." Op zijn dertiende stopte Henk al met leren. De uitdrukking Waar je mee omgaat, word je mee be smet', gaat zeker op voor Henk. „Mijn vrienden werkten allemaal en verklaarden mij voor gek dat ik nog naar die rotschool toe ging." Op een dag heeft Henk een werkbriefje gehaald op het stadhuis en is hij gelijk gaan werken bij een wijnhandel aan de Ho- gewoerd. Dat was 6 dagen in de week tappen, van 7 tot 7, voor 31 gulden per week. De ommekeer voor Jannie kwam toen de kinderen het huis uit waren. Ze had meer tijd voor zichzelf. Via advertenties kwam ze terecht bij het Studiehuis. Jan nie schreef weliswaar voor haar cursus hele korte briefjes en las romannetjes, maar of ze alles goed heeft begrepen weet ze niet. „Ik schaam me ei voor. Toen mijn dochter bijvoorbeeld na eenz weer naar school ging, heb ik haar ooit een bri meegegeven. De leraar accepteerde het niet, vi dacht dat mijn dochter het had geschreven. D ik mijn dochter niet aandoen. Ik heb de leraar beid en het misverstand rechtgezet." Jannie en Henk volgen twee tot drie keer in de cursussen bij het Studiehuis. Jannie wil graag i leren schrijven. Ze zou graag zelf de wensen oj kaarten schrijven en minder zenuwachtig zijn deren op haar vingers kijken. Sinds kort leest z vertenties voor vrijwilligerswerk. Ze wil nog evi wachten voordat ze daarop reageert. Nog een| cursussen en dan is ze er klaar voor, vindt ze. Henk heeft de smaak te pakken. „Als het voori weggelegd wil ik uiteindelijk het middenstands ma halen." Hij ziet het niet zitten om aan zijn ren te vertellen dat hij analfabeet was. Het is n meer nodig. „Ik laat tegenwoordig een zelfgesc ven briefje achter als ik naar cursus ga." redactie dick van der plas, 071 -5356481 leeuwarden gpd Onheilsprofetieën over onbekeerlijke volkeren zijn niets nieuws. Het wordt wat interessanter, wanneer concrete rampen worden aangekondigd. Twee evangelische organisaties kondigen nu 'vreselijke stormen en overstromingen' aan. Allereerst is daar de Christelijke Am bassade in Jeruzalem, waarvan de drij vende kracht Jan Willem van der Hoeven momenteel een 'elfstedentour' door het land maakt. In haar nieuwsbrief laat de 'ambassa de' weten dat een opwekking in Neder land hard nodig is. Terugkeer tot Gods geboden is nodig en ook hulp aan het goddelijke volk. Uit haar achterban, on der wie blijkbaar velen die de gave der profetie hebben, heeft de organisatie 'vele waarschuwingen' ontvangen over 'het komende oordeel over Nederland, ook via vreselijke stormen en waterover stromingen'. In de nieuwsbrief van de ambassade wordt blijkbaar met instemming een brief aangehaald van een 'Drentse bin nenvetter' uit Klazienaveen, die het vol gende visioen zegt te hebben gehad: „In Nederland zal binnen afzienbare tijd een overstroming komen, die niet voorko men kan worden. Door niemand, geen Jorritsma of andere waterbouwkundige. Het water komt." De 'ambassade' haalt daarbij een tekst uit Lucas 21 aan, waarin melding wordt gemaakt van 'een radeloze angst onder de volken vanwege het bulderen van de zee en de branding'. Naast de organisatie van Van der Hoe ven slaat ook de evangelische gebedsbe weging Op de bres voor Nederland op dat aambeeld. De beweging bidt al jaren voor de noodzakelijke bekering van het Nederlandse volk. In de 'gebedsbrief wordt nu ook melding gemaakt voor stormen en dijkdoorbraken, wanneer Nederland zich niet bekeert. „Van verscheidene kanten hebben we berichten ontvangen dat de Here God door stormen en watersnood ons land waarschuwt", aldus Op de bres voor Ne derland. „Wanneer we de berichten in de kranten van vandaag lezen, dan zien we dat grote delen van de dijken niet voldoen aan de normen. Het gevolg kan zijn dat door het stormweer er gaten in de dijk komen. Dit zal rampzalige gevol gen hebben." keulen epd was de man echter in die perio de bij privé-personen en niet in het kerkgebouw ondergebracht. De 24-jarige man is inmiddels het land uitgezet. Het proces was geen beste beurt voor de Duitse Justitie, zei Jörn-Erik Gutheil van de Evan gelische Kerk van Rijnland. Naar zijn mening ging het om een poging de predikanten en daarmee de heel kerk te intimi deren. Als Justitie de feiten goed onderzocht had, was het nooit tot een rechtszaak gekomen. Twee predikanten in Keulen die wegens het verlenen van kerk asiel waren aangeklaagd, zijn gisteren vrijgesproken. Volgens de rechter is er geen sprake van kerkasiel geweest. De predikanten werden ervan verdacht een zigeuner zonder verblijfsvergunning, die uitgezet dreigde te worden, tussen no vember 1994 en februari 1996 in hun kerkgebouw onderdak te hebben verleend. Volgens hen hannover epd De Evangelische Kerk van Hannover heeft de theoloog Rainer Lingscheid met on middellijke ingang ge schorst. Hij heeft nog een schuld van 96.000 dollar (ruim 150.000 gulden) aan de Wereldraad van Kerken. Er is ook een tuchtprocedure tegen hem in gang gezet. Dit heeft de EKD te Hannover gisteren bekendgemaakt Lingscheid, die een bril jant theoloog wordt ge noemd, werkte twee jaar voor het Wereldraadbureau in New York dat de contac ten met de Verenigde Naties onderhoudt. Hij werd uitge leend door de EKD die ook zijn salaris betaalde. Na afloop van zijn termijn dit voorjaar bleek dat hij geld voor persoonlijke uitgaven uit de kas had opgenomen. Hoewel hij de Wereldraad schriftelijk toezegde het geld te zullen terugstorten, was dat in oktober nog niet ge beurd. De Wereldraad heeft toen de EKD ingeschakeld die beloofde de zaak af te wikkelen. Met ingang van december zou Lingscheid studiedirec teur voor theologie, ethiek en recht worden van het EKD-studiecentrum in Loc- cum. Die aanstelling is door de schorsing komen te ver vallen. Rad van Avontuur leiden Om geld binnen te halen voor de restauratie van de Hartebrug- kerk aan de Haar lemmerstraat in Leiden, wordt ko mende zaterdag (9 november) een Rad van Avontuurdag gehouden. Het evenement wordt gehouden van 's middags 14.00 tot 16.00 uur en 's avonds van 20.00 tot 10.00 uur. De toegang is gratis. Voor de opknap beurt van het beeldbepalende kerkgebouw in de Leidse binnenstad heeft de Rijksdienst voor Monumenten zorg subsidie ver leend. Maar een belangrijk deel van de werkzaamheden moet door het kerkbestuur zelf worden gefinan cierd. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Beu: sichem en Zoelmond: N. de Lange te Broek op Langedijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: mevr. L.A. Slotboom-v.d. Mout, Ge- mertstraat 15, 6844 HD Arn hem. GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Beroepen: te St. Catharines (Ontario, Canada): G.J. van Aalst te Ridderkerk. Bedankt: voor Rotterdam- Zuid: J.W. Verweij te Rijssen. vaticaanstad afp/kna Het Vaticaan heeft zijn symboli sche bijdrage aan Unicef stop gezet. Daarmee protesteert de Heilige Stoel tegen de vermeen de promotie van voorbehoed middelen en abortus door het VN-kinderfonds. Dat meldde het Vaticaan gisteren in een ver klaring. Het Vaticaan beschuldigt Unicef er vooral van meege werkt te hebben aan de publi catie van een VN-handboek waarin voorlichting over de morning-afterpil wordt gege ven. Ook zouden Unicef-mede- werkers zich hebben geleend voor het uitdelen van voorbe hoedmiddelen. In een reactie zegt Unicef de beslissing van het Vaticaan te betreuren. Het kinderfonds heeft nooit het doel gehad om geboortebeperking of abortus te bevorderen, aldus de reactie. Pastor geïnstalleerd langeraar/aarlanperveen Diaken Louis van den Hoven zal komende zaterdagavond (9 no vember) worden geïnstalleerd als pastor van de parochie H.H. Petrus en Paulus in Aarlander- veen en de parochie H. Adria- nus in Langeraar. Dat gebeurt door deken L.P. Peeters tijdens een Heilige Eu charistieviering die om 19.00 uur begint. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct). J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, H. G. van der Post (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.DPaauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden AJ.B.M Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Familieberichten: C Redactie: C Hoofdredactie: C ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot I 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ken tot het automatisch afschrijve abonnementsgeld, ontvangen ƒ1 per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTi Voor mensen die moeilijk lezen, sle hebben of blind zijn (of een andei dicap hebben), is een samenvattin regionale nieuws uit het Leidsch 0 geluidscassette beschikbaar. Voori 0886-482345 (Centrum voor Gesp: Auteursrechten voorbehoudi Dagbladuitgeverij Damiati N H U I z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijl tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voorff bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45-21.00 u Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00- 15.30 uur en 19.00-19.30 ujlt overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verp4. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur daarnaast ook 1115-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders t< Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.30 k] 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 ui daarnaast ook 1115-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS [e (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15—15.00 k 18.30-19.30 uur. L Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uuk Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitaT partners/echtgenoten en eigen kinderen. jn Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een rX zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. t Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorlj de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde#3 kunde 14.15-15.00 uuren 18.30-19.00 uur. Jc Kinderkliniek zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-1 babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. ren 18.30-19.30 u klas

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14