Leiden Vogelwijk is overlast krakers zat 'Spanning Lusthoflaan moet snel uit de lucht' wingende All American Night in charmante bunker Leiden vraagt hulp rijk bij bestrijding armoede Fiets fout, fiets weg Chipcard voor verzekerden Zorg en Zekerheid 3ENSDAG 6 NOVEMBER 1996 Wethouder Laurier licht Kanier in leiden/den haag jan kuys haags redacteur De gemeente Leiden is graag bereid haar verantwoordelijk heid te nemen in armoedebe strijding, mits het rijk ook zijn steentje bijdraagt. Dat was, kort gezegd, de boodschap die wethouder Jan Laurier (sociale zaken) gisteren overbracht aan de leden van de vaste Kamer commissie voor Sociale Zaken. Laurier bracht op een per fect gekozen moment het on derzoek van Leiden naar ar moede in de stad onder de aandacht van de Tweede Ka mer. De nationale volksverte genwoordigers praten volgen de week over lokale belastin gen. Gegevens over de ge meentelijke stand van zaken wat betreft armoedebestrij ding komen de Kamerleden daarbij goed van pas. Boven dien heeft de opmerking van bisschop Muskens over ar moede in het land het onder werp hoog op de politieke agenda geplaatst. Ook bij de behandeling van de begroting Sociale Zaken en Werkgele genheid zal de Tweede Kamer armoede uitvoerig bespreken. De resultaten van het onder zoek zijn vastgelegd in het rapport 'Rondkomen in Lei den 1996', dat Laurier mede namens samensteller profes sor Van Praag aanbood aan Gerrit de Jong (CDA), de voor zitter van de vaste Kamercom missie. Laurier vertelde dat de gemeente op aandringen van de raad heeft onderzocht wel ke instrumenten de stad heeft om armoede tegen te gaan. Voorts moest het onderzoek inzicht geven in de omvang van het probleem. Volgens Laurier hebben spe cifieke groepen als alleen staande ouders en alleen staanden het moeilijk in een stad als Leiden. Beschikbare instrumenten als het verlenen van bijzondere bijstand zijn niet voldoende om alle nood te lenigen. Voorts wordt de el lende voor een deel veroor zaakt door rijksmaatregelen. Laurier: ,,Wij willen graag ver antwoordelijkheid op lokaal niveau nemen, zoals in de Ar- moedenota wordt bepleit, maar dan moet ook het rijk een bijdrage leveren.'' De Jong complimenteerde Leiden met het volgens hem zinvolle initiatief. Hij wenste de gemeente veel succes in haar pogingen het probleem de baas te worden. NNO 1896 teravond was het in de Bloemistenlaan zóó duister, dat een in pardoes in de sloot liep in stede van het drassige pad te iden. Door het angstgeschreeuw werd de aandacht der bewo- rs getrokken, en op onderzoek uitgaande (met een brandende ip) ontwaarde men het voorgevallend. Spoedig echter was de ïoenmaker W. Langezaal bij de hand om den drenkeling hulp sieden. Zou het niet eens tijd worden om aan zulke toestan- een einde te maken? Of moet eerst „het kalf verdronken Kan op de eigenaars dier laan geen pressie worden uitge- ènd? NNO 1971 Patria bestaat 105 jaar. Volgens Peter von Schmidt auf Alten- dt (praeses) is Pro Patria een onderafdeling van het Leidsch denten Corps met de nadruk op gezelligheid en een ontspan- contact met het leger. Activiteiten: de vierdaagse van Nijme- parachutespringen en de wekelijkse schietoefeningen in de nen. „Alleen tijdens ceremoniële gelegenheden wordt het form gedragen, zoals op Prinsjesdag. Daar zijn we met een oton van 25 man, als je ze tenminste kunt strikken. F.en deel de leden wil wel schieten of de borrels bezoeken, maar niet iet pak lopen." Vrijdag 6 November Bewoners gaan praten met baldadige jongeren De spanning in de Lusthoflaan moet zo snel mo gelijk uit de lucht. Nog deze week gaan de bewo ners van de Lusthoflaan praten met de Marok kaanse jongeren die in de straat rondhangen. Te vens gaat een kleine delegatie van de bewoners vanavond al op visite bij de slachtoffers van de vechtpartij van afgelopen zondag. Om excuses aan te bieden en een geschenk aan te bieden dat is betaald uit een vandaag te houden collecte on der de bewoners. Dat is de uitkomst van een overleg gisteravond tussen bewoners, afgevaardigden van de Leidse Welzijnorganisatie (LWO) en de politie in buurt huis 't Spoortje. De aanwezige bewoners toonden zich geschrokken over de gevolgen van de harde confrontatie tussen de jongeren en een aantal be woners. Er zijn namelijk twee slachtoffers geval len die niets van doen hadden met de provocaties op de bewuste zondagavond. De eis tot een straatverbod voor de jongeren hebben de bewoners laten varen. Ze zien in dat het wegsturen van de jongeren het probleem eer der zal verplaatsen naar een andere plek in de wijk dan oplossen. „We hebben ook geen be zwaar tegen hun aanwezigheid in de straat, als ze zich maar gedeisd houden. Nu lopen ze voortdu rend te schelden en te dreigen. De meesten voe len zich erg onveilig bij al die intimidaties", zei een van hen. Dé oplossing voor de problemen in de Lusthof laan ligt in handen van de gemeente, zoveel werd gisteravond ook duidelijk. Het ontbreekt de jon geren aan een eigen 'honk', een plek waar ze elke avond terecht kunnen. De LWO kan die ruimte niet bieden omdat het buurthuiswerk in Leiden de ene na de andere bezuiniging krijgt opgelegd. „Vorige week is bekend gemaakt dat er voor Lei den Noord een nieuwe bezuiniging van drie ton op het welzijnswerk zit aan te komen", zei Cees Waüe van de LWO. „En je kunt jongeren in de leeftijd van 12 tot 16 jaar niet zonder professione le begeleiding in een buurthuis stoppen", vulde buurtwerkster Renske Geertsma hem aan. Joelend De bijeenkomst van gisteravond in 't Spoortje was overigens niet zonder slag of stoot tot stand gekomen. Eerst kregen de bewoners geen toe stemming om in een lokaal van De Dolfijn te ver gaderen. Daarna weigerde de LWO de toegang tot 't Spoortje. Pas nadat de bewoners hadden inge stemd met de aanwezigheid van twee afgevaar digden van de LWO en de wijkagent mocht de vergadering doorgaan. De opkomst viel tegen. Gebeurtenissen kort voor de vergadering waren volgens de bewoners oorzaak van de 'schlemielige' opkomst. Tussen zeven en acht uur 's avonds waren de Marok kaanse jongeren in groten getale samenge stroomd in de Lusthoflaan. Zij schonden daar mee de afspraak met buurtwerkster Geertsma om hun gezicht niet te laten zien. Joelend en belletje trekkend trokken ze door de straat. Daarbij zou den ook stevige dreigementen zijn geuit. „Men sen zijn zelfs met de dood bedreigd. Vooral de ouderen en de mensen met jonge kinderen durf den niet de straat op", zei een van hen. Geertsma probeerde het gedrag te verklaren. „De jongeren zijn erg geschrokken van zondag. Ze zijn er kwaad en gefrustreerd over. Wij zullen echter ons uiterste best doen ze ervan te door dringen dat ze niet voor eigen rechter moeten spelen." hans jacobs, 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071 -5356429 erings- rzichtig zet Yves Gassier ident Bill Clinton, met fees strikje om z'n nek, in een „Hij heeft het goed ge- de alfgelopen jaren", con- :ert de student fiscaal recht :den. Terwijl de Minervaan slok bier neemt en z'n kar- len Bill omarmt, roemt hij ons saxofoonspel en diens ieke optreden in Haïti en Midden-Oosten. Als het aan ligt, zet de democraat presidentschap - bij gebrek andere goede kandidaten - de komende vier jaar voort. ink and vote. Een aantal re- leposters voor een bekend oog ol c whisky slaat de spijker op jorstel- ;op: Amerika kiest een pre- jnhotel ï11, Weidse studentenver- 'png Minerva drinkt, discus- t en viert feest. Ruim twee kon op end studenten, aangevuld enige professoren en groot stop bij striëlen, bezochten daartoe ren de achtste All American it. De totale kosten van de id, ruim één ton, moesten ien terugverdiend door de oop van hotdogs, pizza's en rikaans bier. Voorafgaand het feest zijn ook al strop- ■n, sweaters en bretels ver- eciale gast tijdens de Elec- Night was de door twee lijf- Ken omringde Terry Dorn- 11- de Amerikaanse ambassa- in Nederland. Zo'n tien jn geleden al stuurde hij schriftelijk uitgebrachte Jfe naar de Verenigde Staten. wie ik toen heb gestemd? Nou, dat vertellen wij Amerika nen niet zo snel tegen een an der. Maar laat ik dit zeggen: ik ben een supporter en vriend Van Bill Clinton. Hij heeft in de afgelopen vier jaar bewezen een sterk leider van het land te zijn. Even daarvoor benadrukte de ambassadeur in zijn openings toespraak de speciale band met Leiden. Hij wees daarbij onder meer op de geschiedenis van de Pelgrimvaders en het aanbod van Amerika-studies aan de Rijksuniversiteit. Terwijl een dixielandbandje het spreken bijna onmogelijk maakt, proberen vier politicolo- gen-in-spé hun gedachten over de presidentsverkiezingen uit te wisselen. „Clinton wint onge twijfeld, zegt Maurijn Keulen. „Hij heeft een ruk naar rechts gemaakt. Dat is zijn grote winst geweest. Zijn studiegenoot be aamt dit en wijst op het belang van staten zoals Ohio, Califor- nië, Florida en New York. „Toen ik vanmorgen op Internet de opiniepeilingen las, bleek dat Clinton deze staten in z'n zak heeft. Dat is jammer voor de re publikeinse rivaal Bob Dole, De Ameri kaanse ambassa deur Terry Dombusch wordt bin nengeleid bij studen tenvereni ging Mi- nerva, waar hij de All Ameri can Night opent. FOTO DICKHOCE- WONINC vinden de vier. „Maar ja, zijn partij is gewoon dood. Jammer ook voor rechtenstu dent Michel Boots. Als een vreemde eend in de bijt, gehuld in een T-shirt met de tekst Dole for president, wurmt hij zich door de meute Clinton-aanhan- gers in het sociëteitspand. Toch mag de te verwachten verkie zingsuitslag de pret niet druk ken, vindt de Minervaan. „Met opgeheven hoofd loop ik hier rond. Ik accepteer de nederlaag van de minder charismatische Dole, ook al heeft hij een pretti ger karakter en een inhoudsvol lere politiek dan Clinton. Boots, die schat dat negentig procent van de Minervanen achter Clinton staat, krijgt even later toch nog steun uit een vol gens hem onverwachte hoek. Tijdens het forumdebat laten drie van de vijf sprekers door schemeren liever met Dole dan met Clinton een brug naar de eenentwintigste eeuw te bou wen. Zo mist J.M. Meesman, voormalig ambassadeur in de Verenigde Staten, een duidelijke kompaskoers bij de democrati sche stuurman. A.A. Loudon, voorzitter van de Raad van Commissarissen bij Akzo Nobel, twijfelt zelfs aan dé integriteit van Clinton en zijn echtgenote ennoemt de Whitewater-affaire „ernstiger dan we vaak denken en een „mogelijke bedreiging van onze handelsbelangen. Daarmee eindigt de All Ame rican Night voor buitenstaan ders. Vanaf middernacht is de pers niet langer welkom in de charmante bunker, zoals Loud on het Minerva-pand aan de Breestraat noemde. Een beslo ten feest barst los, dus de stu dentensociëteit kan geen pot tenkijkers meer gebruiken. Ter wijl via CNN de jongste verkie zingsuitslagen binnendruppe len, dansen de ruim tweedui zend studenten zich zwetend en bierdrinkend naar de morning- after- the-Election-nigh t- before ledingdief van fiets geslagen bEN« Een kledingdief is gistermiddag op de Langebrug in Lei- jndöor een voorbijganger van zijn fiets geslagen. De man had >t twee jassen weggegrist uit een winkel. Hij ging er op zijn fiets indoor, terwijl de eigenares van de zaak hem naschreeuwde, [n voorbijganger reageerde onmiddellijk met een welgemikte ag. De eigenares kon een van de jassen terugpakken, waarop [kledingdief weer op zijn fiets sprong en maakte dat hij weg :tonnen tuinbeelden weg Vier tuinbeelden, twee ganzen en twee beren, zijn in de :ht van maandag op dinsdag verdwenen uit de tuin van een I, jus aan de Lage Morsweg in Leiden. De dief moet iemand met /elkijjerballen zijn geweest, want ze dieren waren van beton. -Iromfietster knalt op tegenligger >enEen 44-jarige bromfietster uit Oegstgeest raakte gisteren ,vond aan haar ribben na een aanrijding met een tegenligger de Docter Lelylaan in Leiden. De tegenligger, een 16-jarige tekstLrdwijker, haalde twee fietsters in op het moment dat de 44- ige eraan kwam. De vrouw is overgebracht naar het Diacones- Hito's kiezen busbaan )ENDe politie heeft gisterochtend in nog geen halfuur tijd tig automobilisten op de bon geslingerd omdat ze over de sbaan reden op de Lammenschansweg in Leiden. De controle nd plaats tussen 8.05 en 8.30 uur. olen op bezoek 3en» Een delegatie uit de Poolse partnerstad Torun is vanaf idaag te gast in Leiden. De groep bestaat uit twee wethou- rs, vier raadsleden, het hoofd stadsontwikkeling en zes leden ide stedenbandwerkgroep. Er staan verschillende werkbe- ;ken op het programma. Zo gaat het gezelschap naar een latschappelijke instelling, naar de GGD, de EWR, het project den Centraal en een paar gemeentelijke instellingen. Laatste igrammadeel vormt de jaarlijkse avond voor geïnteressëerden terkelijk centrum de Regenboog aan de Watermolen, zater- 9 november vanaf 20.00 uur. De delegatie vertrekt zondag er naar Polen. outen met foto's >en» Bij het bericht dat tachtig bewoners van het Kort Galge- iferen omgeving bezwaar maken tegen het planum alle par- irplaatsen daar op te heffen is gisteren een foto geplaatst van larkeerde auto's aan het Galgewater. De plaatsen waar het gaat liggen echter precies aan de overkant van het water en zodoende niet te zien. fotobijschrift bij het artikel over de voorzitterswisseling van de dememersvereniging LVI zijn de komende en gaande man wisseld. De nieuwe voorzitter R. Mantel stond in tegenstel- tot wat was vermeld rechts op de foto, terwijl zijn voorgan- M. van Hoeken links was afgebeeld. Ratten, geluidsoverlast, rommel, drugs, gestolen fietsen en een rioolbuis die op het slootje uitkomt. De bewoners van de Vogelwijk, de wijk tussen de Wassenaarseweg en de Rijnsburgerweg, zijn de krakers op het terrein van de voormalige Anna-kliniek goed zat. Gisteren eisten zij tij dens het burgerforum van deze wijk en de Raadsheren- buurt, dat de gemeente de al jaren durende overlast moet aanpakken. S. van Rijn, de wijkchef Milieu en Beheer hoorde de klachten aan en noteerde ze. De ogen van J. Raasveldt, de politiechef van stadsdeel Noord, werden gedurende het relaas van de buurtbewoners steeds groter. „Ik hoor hier dingen die ik echt niet weet", was zijn verbijste rende reactie. De aanwezigen waren met stomheid geslagen. „Ik bel drie keer per dag!" riep een buurtbe woonster vol ongeloof. „Krijgt u dat dan niet te horen?" Het ant woord van Raasveldt die een beroep deed op de interne orga nisatie van de politie maakte het alleen maar erger: „Nee, niet als u met het centrale meldpunt belt, dan komt het voor hetzelfde geld bij bureau Zuid terecht. Ik adviseer u voortaan contact op te nemen met het bureau Merenwijk." Helaas voor de omwonenden is dat bureau 's nachts, wanneer zij overlast hebben, onbemand. Ook Van Rijn kon de aanwe zigen niet geruststellen. „Het is allemaal net niet ernstig genoeg om hard op te treden. Daarbij werkt de Anna-stichting, de ei genaar van de grond, helemaal niet mee. Ze hebben niet eens aangifte gedaan bij de politie." Volgens Van Rijn is het voor de buurtbewoners te hopen dat het terrein snel een nieuwe bestem ming krijgt. Vooralsnog ziet het daar niet naar uit. De gemeente die op het terrein wil bouwen verkeert in een patstelling met de Anna-stichting. „Ze wisselen ieder jaar van projectontwikke laar. Dan bevalt het plan niet en zetten ze een andere aan het werk. Voor de gemeente is dat erg moeilijk onderhandelen. De krakers profiteren van die patstelling. Al bijna drie jaar be wonen ze het terrein. Het is geen vaste groep bewoners weet Van Rijn, en dat bemoeilijkt het overleg met hen. „In het begin zaten er voornamelijk Engelsen en Ieren, toen hebben er een tijdje veel Afrikanen gezeten, en wat er nu woont weet ik niet. Ook de grootte van de groep wisselt, dat is afhankelijk van het werk in de bollenstreek." Volgens de buurtbewoners ver blijft er wel een 'vaste kern'. De 'baas' verhuurt zelfs slaapplaat sen voor vijf gulden per nacht, weet een vrouw te vertellen. leiden Fiets fout fiets weg heet het op de bordjes die de gemeente Leiden rond het sta tionsgebied heeft neergezet. Maar op het gedrag van fietsen de treinreizigers hebben die niet zoveel invloed. Die zetten, han gen of leggen hun tweewieler nog net zo vrolijk buiten de stal ling. Want daar is het gratis. J.M. Comelisse, die met haar man de rijwielstallingen bij het nieuwe station exploiteert, kan zich er vreselijk over opwinden. „Als straks de stalling aan de stadskant open gaat hebben wij hier 7500 fiets- en duizend bromfietsplaatsen. Dan is er bij elkaar voor dertig miljoen geïn vesteerd. Maar de stalling staat half leeg want de fietsen liggen buiten. Terwijl je hem voor 150 gulden het hele jaar binnen kunt zetten." Twee mensen van de ge meente zijn regelmatig bezig de rondslingerende fietsen in de buurt van het station weg te ha len. „Maar dat is onbegonnen werk", weet mevrouw Comelis se. Slim zijn de 'gratis stallers' ook niet, vindt zij. „Die mensen komen regelmatig hier omdat hun fietswiel krom is, of hun za del foetsie. Nou, dan ben je aan reparatie veel meer geld kwijt dan de stallingskosten." FOTO HIELCO KUIPERS Pasje in december verspreid Alle 420.000 verzekerden van Zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid krijgen in december een chipcard. Die pas met geheu genchip vervangt de magneet pas, die nu in het bezit is van al le klanten van de verzekeraar. De chipcard werkt sneller, gaat langer mee dan de magneetpas en is volgens de verzekeraar goedkoper. Op de geheugenchip van de nieuwe pas staan naam, adres en woonplaats, het inschrijf- nummer en het rekeningnum mer van de klant. Het resteren de deel van het geheugen kan worden gebruikt voor gegevens van onder meer ziekenhuizen en huisartsen. De chipcard zal geen medi sche gegevens bevatten. Zorg en Zekerheid wil niet vooruit lopen op de discussies rondom priva cy en medische gegevens op de chipcard.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13