- Dagdromen over 'spookherten' V 1 i ■I- 1 i i 1 Natuur Milieu Heidekevers hebben leefruimte nodig Zwijnenopruiming Het Loo begonnen WOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 REDACTIE BERT DEJONG 072-5196276 HET WEER Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: veel bewolking en al in het zuiden flink wat regen. Morgen minder regen en wat opklaringen. Elders op beide dagen kans op winterse buien. Middagtemperatuur van iets onder nul in het noor den en oosten tot circa 7 graden in het zuiden. Zweden: In het algemeen bewolkt en buiige regen, vooral in het noorden ook sneeuw. In het zuiden tijdelijk veel Morgen minder buiig en ook opklaringen. Maxima in hét noorden iets onder nul, ten zuiden r ook buien, a rond 8 graden, vandaag tijdelijk Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en met name van daag enkele stevige buien. Veel wind. In het zuidoosten en morgen ook elders minder buiig en wat zon. Middagtempe- -atuur vandaag meest tussen de 6 en 15 graden, morgen overal frisser. België en Luxemburg: Vandaag enige tijd regen, geleidelijk op klaringen, maar ook buien. Veel wind. morgen minder wind en iets minder buiig. Middagtemperatuur vandaag rond 14 graden, morgen minder zacht. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag regen en flink wat wind, in het oosten eerst nog wat zon. Morgen meest bewolkt en buiige regen en maxima rond 14 graden. Vandaag in het westen even wat zachter. Portugal: Flinke perioden met zon, in het noorden wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 21 in het Madeira: Zonnige perioden en droog. Af en toe wat wolkenvelden, Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Spanje: Vooral langs de Golf van Biskaje hier en daar bewolkt; morgen kleine kans op wat regen. Verder droog en flinke perio den met zon. Middagtemperatuur aan de costa's van 18 graden rond Barcelo- a tot rond 22 zuid van Benidorm. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, in het noorden veelal minder zonnig. Iets minder hoge maxima: circa 25 graden. Marokko: Westkust: in het algemeen zonnig. Mid dagtemperatuur vlak aan zee tussen 23 n bijna 30 graden. Tunesië: Naast zon ook wat wolken en vooral in het noorden kans op een bui. Maximum temperatuur ongeveer 21 graden. Zuid-Frankrijk: n het westen toene mende bewolking. Kans op buiige regen, vooral in het westen. Maxima van 11 graden in de omgeving van Lyon tot 18 langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Italië: Vandaag vooral in het noorden buiige re gen. Elders zon, maar geleidelijk toene mende buienkans. In het noorden klaart het morgen wat op. Maxima van 12 gra den in het noorden tot ruim 20 op Sici lië. Corsica en Sardinië: Vooral vandaag nog enkele buien. Mor- er zon en minder buiig. Middag temperatuur meest iets onder de 20 gra den. Malta: 'andaag toenemen de bewolking en -buienkans. Maxima rond 21 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig. Morgen in het wes- n Griekenland kleine kans op een bui. Maxima rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: Vrij zonnig, maar op Cyprus en 'n het zuiden van Turkije ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur van 18 graden bij de Dardanellen tot 23 plaat selijk langs de Turkse zuidkust en op Cy- Duitsland: Vandaag vooral in het noorden en mid den enige tijd regen. Morgen vrij veel bewolking en enkele buien. Met name 1 het noorden veel wind. Mid dagtemperatuur rond 13 graden, mor- n het noorden frisser. Zwitserland: Vandaag aan de zuidflank van de Alpen wat opklaringen. Verder vrij veel bewol king en vooral morgen van het westen r regen. Maxima rond 12 graden. Oostenrijk: Aan de noordflank van de Alp wolkt, elders wat zon. Morgen a lijk weinig verandering, later westen uit toenemende bewolkin; wel droog. Maxima rond 12 grade Polen: Flink wat bewolking en van het en noorden'uit van tijd tot tijd Vandaag veel wind. Maxima mee sen 10 en 14 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon, maar met nam gen van het westen uit toenemen wolking. Mogelijk wat regen. M temperatuur in het laagland ro? graden. Hongarije: Zonnige perioden, later ook wat velden. Maxima ongeveer 13 Vandaag op een enkele plaats mis DONDERDAG 7 NOVEMBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 07.46 Zon onder Maan op 03.15 Maar Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.44 13.20 OC Laag 08.24 20.45 08.05 Weerrapporten 06 november 07 ui Boedapest Cyprus Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen reger LasPalmas Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aires onbew. Casablanca half bew Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans onbew New York zwaar bei Tel Avïv licht bew licht bew. grondmist Steunpunten in regio voor natuur en milieu De Milieufederatie Noord-Hol land en het consulentschap Na tuur- en Milieu-educatie (NME) gaan in opdracht van de provin cie steunpunten in de regio stichten. Het bestuur van de provincie vindt natuur- en milieu-educatie erg belangrijk, maar wil op dat beleidsterrein geen uitvoerende taken meer. Dit heeft tot gevolg dat de fi nanciële steun aan bovenlokale NME-projecten wordt stopge zet, en het Overlegplatform Milieuvoorlichting overbodig wordt. Het platform adviseerde het provinciebestuur over te subsidiëren bovenlokale NME- projecten. Daarvoor in de plaats gaat de provincie nu dus helpen bij het ontwikkelen van regio nale NME-steunpunten. Er is de komende vier jaar in totaal een kleine miljoen gulden subsidie voor beschikbaar. Na vier jaar moeten acht van de tien Noord- Hollandse regio's een goed functionerend NME-steunpunt hebben. Het is de bedoeling dat alle re gionale organisaties op het ge bied van natuur- en milieu educatie bij zo'n steunpunt te recht kunnen. In West-Fries land en 't Gooi zullen de eerste twee steunpunten door de milieufederatie en het NME- consulentschap, verenigd in een 'strategische alliantie', gereali seerd worden. Haal de hekken op de Veluwe weg en sluit wegen af die niet noodzakelijk zijn. Op die manier moeten de edelherten op de Veluwe een ruimer leefgebied krijgen. Van een 'spookhert' dat alleen in de schemering te zien is dient het weer een dagdier te worden, dat rustig graast en herkauwt en door de natuurrecreant be wonderd kan worden. Het lijkt een utopie, een dagdroom. Maar de Vereniging Tot Behoud van het Veluws Hert acht dit ideaalbeeld niet on haalbaar, aldus verenigingsvoorzitter jonkheer H. van Nispen van Pannerden op een bijeenkomst in het nationaal park De Hoge Veluwe, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereni ging- De Veluwe moet niet op slot, vindt de jonkheer. Er zijn verbindingen mogelijk met de Oostvaardersplassen (waar zich binnen de hekken ook een aantal edel herten bevindt), de IJsselvallei, de Gel derse Poort en de Blauwe Kame r/Utrechtse Heuvelrug. Deze gebieden moeten niet volgebouwd worden, opdat de circa negenhonderd edelherten die in de zogeheten 'vrije wildbaan' leven (naast de ongeveer vijfhonderd stuks in afgesloten gebieden als het Deelerwoud en De Hoge Veluwe) in de toekomst zon der al te veel problemen heen en weer kunnen trekken. Van het ene naar het andere leefgebied, zoals het vroeger was. „Zo voorkom je dat het edelhert een soort dierentuinbeest wordt", aldus de voorzitter. Volgens Van Nispen van Pannerden hoort het edelhert eigenlijk niet op de ar me zandgronden thuis. Hij is veel beter op zijn plaats in de uiterwaarden, zoals DOOR JAN VISSER Alle storm registers werden vanochtend opengetrok ken. Aan de kust stond een zuidzuidwesterstorm met windstoten tot dik boven de 100 kilometer per uur. Om zes uur meldde IJmuiden een windstoot van 108 kilometer en tussen zes en zeven uur zwol de wind even aan tot een kracht 10. Boven land was de wind krachtig tot hard. Debet aan het stormgeweld was een bijzonder sterk uitdiepende depressie in de regio Schotland. Daar daalde de luchtdruk de afgelopen nacht met een vaartje van tegen de 14 hPa in drie uur en de druk in de kern van de depressie viel terug tot beneden de 960 hPa. Het roerige weer in eigen land ging ge paard met regen. Vanmiddag is het tijdelijk wat op geklaard maar pas vanavond wordt de wind tot on der de stormgrens teruggebracht. Morgen staat er aan de kust echter nog altijd een krachtige tot harde wind uit het zuidwesten, later westen. Verder vallen er buien die van onweer en hagel vergezeld kunnen gaan. De buien worden ver oorzaakt door een randstoring die over de Noordzee naar het oosten trekt. De temperaturen zakken te rug naar omstreeks 12 graden. Op vrijdag en zaterdag wordt het overdag niet war mer dan circa 10 graden. De regen/buienkansen houden echter aan. Over de Noordzee trekt name lijk een nieuwe storing naar het oosten. Op zondag zou het tijdelijk wat kunnen verbeteren dankzij ho- gedruk over het Europese vasteland. Daarna op nieuw een weersverslechtering maar een verder da lende trend van de temperaturen is twijfelachtig geworden. Weliswaar ligt er op het westelijk deel van de oce aan een krachtig hogedrukgebied (kerndruk 1040 hPa) maar met de komst van een nieuwe depressie boven de Britse eilanden en de Kanaalregio gaat de wind niet uit het westen tot noordwesten waaien maar uit zuidelijke richtingen. Gisteren vielen er buien die hier en daarvan onweer vergezeld gin gen. De temperaturen waren 's middags op hun laagst met waarden rond 10 graden. HEINZ OPGAVE 'Spookherten' op de Veluwe. De gewei dragers zouden 'om geturnd' moeten worden tot dagactie- ve dieren. FOTO MARTIJN DE JONGE de IJsselvallei, een gebied waar het dier van oorsprong leefde. „Daar zouden de dieren bij wijze van spreken morgen weer kunnen leven, waarbij natuurlijk wel afspraken met landbouwers en an dere betrokkenen gemaakt moeten wor den", aldus Van Nispen van Pannerden. Overigens zijn er plannen om de nieuwe natuur in de uiterwaarden te verrijken met het edelhert. Ook in Flevoland wil Staatsbosbeheer de stoere geweidragers uit het Oostvaar- dersplassengebied meer bewegingsvrij heid geven. De ideeën om edelherten te rug te laten keren in de duinen van Noord- en Zuid-Holland - waar ze de plaats in zouden kunnen nemen van tamme koeien en paarden- staan op een laag pitje. Huiver en onzekerheid over de goede afloop beklemt de terreinbeheer ders. Voor diverse soorten loopkevers die aan heidevelden zijn gebon den lijkt het einde nabij. Vooral voor de goudgerande schallebij ter is het oppassen geblazen. Die vertoeft op het randje van verdwijnen. De nog resterende heidevelden bieden nauwelijks overlevingsmogelijkheden. Ze zijn te klein en liggen te geïso leerd om uitwisseling tussen restpopulaties mogelijk te ma ken. Bioloog De Vries van het Biologisch Station in Wijster slaat alarm. De Vries promoveert vandaag op een proefschrift over de overlevingskans van loopkevers. Aan zijn promotie ligt zeven jaar onderzoek ten grondslag, onder andere uitgevoerd met behulp van kevervallen. Volgens de promovendus is 95 procent van de Drentse heidegebieden te klein voor de kevers. Om le vensvatbare populaties loopke vers te behouden moet een hei develd qua grootte minimaal vijftig hectare zijn. Nog leven er tienduizenden loopkevers in de Drentse heide, maar dat aantal kalft jaar na jaar af. Ons land kent in totaal zo'n 370 soorten loopkevers. Ze staan aan de top van het bo dem-ecosysteem, zijn in hoofd zaak 's nachts actief en voeden zich met andere, kleinere soor ten insecten en/of wormen. Op hun beurt vormen ze een voed selbron voor bijvoorbeeld egels. Wie de keutel van een egel uit pluist, komt daarin talrijke uit wendige skeletresten van loop kevers tegen. Voor heideterrei- nen zijn zo'n tien soorten van belang. Hun grootste probleem is de versnippering van de leef gebieden. Naar de mening van De Vries is het mogelijk van veel kleine heidevlekjes een voor loopkevers leefbaar geheel te maken, door ze via corridors (ecologische verbindingsroutes) met elkaar te verbinden. Daar van profiteren ook allerlei ande re flora- en fauna-elementen. Overigens: anders dan de naam suggereert kan een aantal soor ten loopkevers ook vliegen. Die zijn onder de huidige omstan digheden licht in het voordeel en worden minder met uitster ven bedreigd. Want ze kunnen gevleugeld barrières tussen dë heidevelden overbruggen. s w S KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. bedroefd zijn; 2. watergeest; 3. Europese hoofdstad, slot; 4. rund, deel v.e. fuik, geliefde van Zeus; 5. stapel, tennisterm; 7. vreemde munt, grond bij een huis; 7. mannelijk dier, bid (La tijn); 8. muzieknoot, kansbriefje, aartsbisschop; 9. soort appel, klef; 10. uitbouw; 11'. schemati sche voorstelling. Verticaal: 1. voor (Latijn), omslag; 2. Itali aanse herberg; 3. mannelijk dier, wees gegroet, scheepstouw; 4. eenmaal, extremist; 5. bolgewas, gewicht; 6. serie, viseter; 7. bij- tf^EPC/l/EPP AlpT PAT EO p/A/&/ /£A /A/ JE E/EEE TO/// sttaaa/ BLAZE/V/ TOMPOES Tom Poes en het boze oog belse naam, vroeger, tijdperk; 8. zout van salpeterzuur; 9. kunst taal, loofboom. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. kostbaar; 2. waterski; 3. agita tor; 4. rolstoel; 5. theemuts; 6. intikken; 7. estancia; 8. rook- spek. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: KWAR TIER en STILETTO. Het sleutel woord luidt: KOLENSCHIP. Tom Poes was intussen terug gelo pen naar het woud en toen hij de rand bereikte werd zijn aandacht ge trokken door een beweging tussen het geboomte. Het was de Oude Schicht, die door Abel en Ola's vader moeizaam naar de vlakte werd ge duwd. „Ga hier weg, ventje", sprak de laatste terwijl hij in het passeren de blik afwendde. „Er zijn al genoeg ongelukken veroorzaakt. Tom Poes bleef staan en trok de wenkbrauwen op. „Waarom veroor zaken jullie dan ongelukken?" vroeg hij. „Dat is een vloek, die op ons zwarten rust", verklaarde de ander mismoedig. „Zo is het maar net", vulde Abel aan. „Soms", hernam de zwarte, „komt er een aanzienlijk vreemdeling in het dorp. Hij neemt dan zijn intrek in de herberg en ge bruikt een krachtig maal. Dat kan ge beuren, nietwaar? Maar als ik dan ga kijken en me met de voedzame geu ren wil verkwikken, gebeurt er altijd iets ergs. Het is heel droevig. Maar ach, ik kan het niet helpen, dat ik het boze oog heb." Abel schudde drome rig het hoofd. „Toch heeft Ola mooie ogen", prevelde hij. „Ja, ja!" riep haar vader uit. „Maar de schuld drukt zwaar en wordt vanzelf steeds groter! Op die woorden begon het ritselen in het kreupelhout en nu verscheen plotseling de duistere gedaante van Moen op het pad. „Welke schuld?" riep hij, de vuist opheffend. „Jij hebt toch geen schuld aan het gebroddel en geknoei van zo'n dikke vreemde ling? Laat de sukkel beter leren auto rijden - en schei uit met je geblaat over schuld." De voorbije week was het weer zover. In de Koninklijke hout vesterij Het Loo begon de jaar lijkse opruiming, van wilde zwijnen. Het jaar rond worden de evers op Het Loo bijgevoerd door natuurliefhebbers. De se mi-tamme dieren vreten hun zwijnenbuiken rond aan de etensresten die ze op vaste plaatsen toegeworpen krijgen. Door het bijvoederen, waaraan ook de beheerder van het kroondomein zich schuldig heeft gemaakt, is de groep 'wil de' zwijnen niet alleen tammer dan normaal, er lopen er ook veel meer rond dan de natuur lijke draagkracht van het kroondomein kan hebben. Daardoor moeten/kunnen er jaarlijks flink wat 'opgeruimd' worden: het afschotpotentieel. Het geknal door de edellieden op de semi-tamme dieren roept elk jaar veel maatschappelijke weerstand op. In deze periode wacht de zwijnen immers dode lijke blauwe bonen, in plaats van voer. Drijvers jagen de evers uit hun schuilplaatsen, en ter wijl ze langs de homagers den deren wordt er op geschoten. Er vloeit veel bloed. Niet elke edel man immers is scherpschutter. In het VARA-programma 'Vroe- In kroondomein Het Loo is de jaarlijkse opruiming onder de semi-tamme everzwijnen begonnen. ge Vogels' werd de omstreden jacht op Het Loo, waaraan zit tend op een krukje volgens ca baretier Ivo de Wijs óók de 'zwaar bijgevoerderde' kroon prins Willem-Alexander mee deed, pittig op de korrel geno men. De Wijs: „De prins maalt niet om de publieke opinie. Hij doet plezierjacht. Waarom gaat- ie niet trouwen?" En zijn colle ga: „Dat zit er aan te komen. Op de Kneuterdijk in Den Haag worden elke avond al adellijke meisjes bijgevoerd. En een krukje staat er ook reeds." J-A M-A-A-P, I-AT O-PB H-TP-T P-P-A/-S P-P-N T-U-Z-O. D'A-A'/Z'OM (S-/-//-($ /-Ac J-U-/-P-T A/-A-A-/Z P-P/'/V'Z P-/V A-fc/'T-S

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10