Citroen speelt met Berlingo Citroën Berlingo WILLEM BAKKER Citroen-dealer sa DE JONG S AUTOBEDRIJVEN E3Z.E VÊLO^êl Weg en wiel Achterlicht dat altijd brandt Schijnwerpers op Italië Magazine voor 'Citrofïelen' Voor liefhebbers van moder ne én klassieke Citroëns is er een nieuw tijdschrift op de markt gekomen dat geheel is gewijd aan de 'double Che vron': CITROExpert. Het is een 'onafhankelijk tijdschrift' dat elke twee maanden zal verschijnen voor 8,95 per nummer of 47,70 in jaar abonnement. Een opmerkelijk en voor zo ver wij weten uniek initiatief, zo'n op één merk gericht pu bliekstijdschrift dat niet aan een importeur of merkenclub gebonden is, al wordt er wel aan meegewerkt door de im porteur van Citroën. Het blad is ook nog eens 72 pagina's dik en uitstekend verzorgd. Het eerste nummer bevat on der meer artikelen (en prach tige foto's) over de Traction Avant Six, over de roemruchte vering van de Eend, het 'eer ste gezicht' van de DS en een portret van de grondlegger, André Citroënr Maar ook de sportieve presta ties van het merk en een nieuwe versie van de Xantia komt uitgebreid aan bod, evenals kleine nieuwtjes en een agenda van Citroën-eve- nementen gedurende de ko mende maanden. Al met al een gevarieerd en compleet blad, dat ook voor niet Ci- troënTfanaten aantrekkelijk is. Reeks nieuwe motoren bij Seat p de autoshow van Parijs, be- n oktober, pronkten bij Seat ;rnieuwde 1997-versies van de jiza en Cordoba. De voor dit lerk belangrijkste series veran- :ren uiterlijk zo weinig, dat het meesten niet zal opvallen: et grootste nieuws is een flink erziene en uitgebreide moto- nreeks. Dat gaat niet gepaard iet een belangrijke prijsstij- ng, laat importeur Pon Car eten. Enkele van de wat duur- ere varianten gaan maximaal riehonderd gulden in prijs om oog, de sportieve topmodellen :hter komen nu drie- tot vier- iiizend gulden goedkoper uit. lies wat Seat's moederconcern olkswagen de laatste tijd aan ieuwe motoren uitbracht ïocht nu ook voor de Ibiza en ordoba benut worden. Vooral et diesel-gamma is daardoor itgebreid en opgewaardeerd, owel Ibiza als Cordoba kun- en nu geleverd worden met »er zuinige, direct ingespoten 3i en TDi diesels. Zelfs in de prder dit jaar verschenen spor- eve 2-deurs Cordoba SX debu- ;ert een TDi dieselversie. In de sportiefste modelvarianten maakt de weinig geciviliseerde 1.8 16v krachtbron plaats voor een sterkere en beschaafdere 2.0 16vmet 150 pk. Het ruwweg halverwege het gamma geplaatste 1.8 liter-blok maakt plaats voor een sterkere en soepelere 1.6 met 100 pk, be halve in combinatie met auto matische transmissie. De 1997- Ibiza komt tevens uit de fabriek met een 1.4 16v motor die ook 100 pk levert, maar in Neder land voert Seat deze motor nog niet in. Tot slot meldt de Seat-impor- teur dat een personenauto-uit voering van de Inca bedrijfswa gen, zo goed als identiek aan de Volkswagen Caddy, nu lever baar is. Bij het debuut van de Inca begin dit jaar was zo'n Kombi al beloofd. Met zijn rui me carrosserie is de Inca Kombi te beschouwen als een soort compacte ruimtewagen. Er is keus uit twee benzine- en twee dieselmotoren, plus twee uit rustingsniveaus. De prijzen voor de Kombi lopen van 27.995 tot 34.750 gulden. Maak kennis met de bij citroën Hoofdstraat 133 - Sassenheim - 0252-219038 Een prima garage. En zo dichtbij. INFORMATION EUROCASION 010-4472002 VALKENBURG KATWIJK NOORDWUK 071 071 071 4016947 4016175 3619303 ttUMb- HNANCIfMNS - tltól - DONDERDAG KOOPAVOND VERZEKER!NG MUIK/DCUKUr I Van Hallstraat 30 Wassenaar - Telefoon 070-5119221 Kennedylaan 118 Leiden - Telefoon 071-5769322 WEGWERKZAAMHEDEN )verzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, amengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen ia ANWB-infonummer: 06 - 9622 (75 ct/min). De werkzaamheden ijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Ring Amsterdam (A 10) 'er hoogte van knooppunt Nieuwe Meer, avond en nacht. Amsterdam - Amersfoort (A 1) 'ussen knooppunten Hoevelaken en Eemnes, avond en nacht. Muiderberg richting Lelystad (A 6) ussen Almere-west en Almere-buiten, overdag. Lelystad richting Emmeloord (A 6) 'ussen Lelystad en Swifterband. Vlaardingen richting Hoogvliet (A 4) 'ussen knooppunt Kethelplein en Beneluxtunnel, avond en nacht. Rotterdam richting Den Haag (A 13) 'ussen knooppunt Ypenburg en de Hoornbrug (Rijswijk), overdag. Amersfoort - Utrecht (A 28) 'ussen Soesterberg en knooppunt Hoevelaken. Zwolle - Amersfoort (A 28) 'ussen Strand Horst en Nijkerk. Zwolle richting Hoogeveen (A 28) 'ussen Zuidwolde en knooppunt Hoogeveen. Waalwijk - Zevenbergen (A 59) Komende zondag wordt in Enge land de traditionele oldtimer-'ra- ce' tussen London en Brighton verreden. Deze rit voor echte oudjes (tot en met bouwjaar 1904) is destijds in het leven ge roepen ter gelegenheid van het afschaffen van de 'red flag act' in november 1896. Hierdoor kon den auto's voortaan vrij rondrij den zonder dat er een man met een rode vlag voor de auto uit moest lopen. Dit jubileumjaar doen er liefst 650 oldtimers mee, waaronder tien uit Nederland. Op de foto twee van de auto's waarmee Automuseum Deventer deelneemt aan de Centenary London Brighton Veteran Car Run. Links een Richard Brasier uit 1903. Georges Richard bouwde vanaf 1897 kleine auto's, geba seerd op de voertuigen van Benz. In 1902 voegde ontwerper Bra- si er zich bij Richard, waarna de auto's veel prestigieuzer werden. Rechts een Haynes Apperson uit 1897. Elwood Haynes was aan het eind van de vorige eeuw een van de grote autopioniers in Amerika. In 1893 richte hij de Haynes Apperson Automobile Company op. foto MOBiLé 1 NOVEMBER 1996 BOEKEN BLIK IN HET VERLEDEN Sfeerbeeld van de 'zelfbeweger' Dossier Daf mist een stukje In het Dossier Daf, dat onlangs werd uitgebracht, zegt topman Cor Baan dat de zelfstandigheid van Daf niet ter discussie staat, maar dat samenwerking niet wordt uitgesloten. Dat dit on derwerp zo snel al aan de orde zou komen, verraste blijkbaar ook de makers van het boekje, want anders hadden ze wel even gewacht om het dossier (voorlopig) compleet te kunnen maken. Inmiddels staat Daf Trucks na melijk op het punt overgeno men te worden door de firma Paccar, de grootste zelfstandige truckproducent in Amerika. Hoewel Paccar alle Daf-aande- len wil hebben, zullen de merk namen Daf en Leyland Daf (in Groot-Brittannië) en de firma naam Daf Trucks, alsmede het huidige management, de perso neelsbezetting en de ontwikke- lings- en productiefaciliteiten blijven gehandhaafd. Deze laatste ontwikkeling mis sen we dus in het Dossier Daf, maar verder staat het hele ver haal erin. De voorhistorie, hoe Hub van Doorne's Machinefa briek en Constructiewerkplaats uitgroeide tot een florerende fa brikant van bedrijfs- en perso nenauto's, maar ook wat er mis ging. Eerst de personenwagens ('de pientere pookjes') die wer den opgeslokt door Volvo en la ter het dramatische dieptepunt in 1993: de ondergang van Daf Trucks. Het verhaal eindigt bij de succesrijke 'doorstart' die er weer een redelijk gezond bedrijf van maakte, dat nu dus in Ame rikaanse handen komt. Dossier Daf is een echt dossier, met alleen tekst. Plaatjes van oude Daf s bijvoorbeeld zal men er niet in aantreffen. Het is te koop voor 19,50 bij Kempen Uitgevers, tel. 040 2573 600. Niemand hoeft meer een excuus te verzinnen voor een achterlicht dat niet brandt in het donker. Er zijn zoveel betrouwbare achterlichten te koop voor niet al teveel geld, dat het vervangen van oude rommel geen enkel probleem is. Veel van die verlichting werkt op bat terijen in combinatie met knipperende LED- lampjes, die weinig stroom vra gen. Ook voor gebruik met dy namo zijn er veel betere achter lichten dan voorheen. Achterlichten hoeven voortaan niet meer op het achterspat- .bord gemonteerd te zijn. De wet staat plaatsing toe op de baga gedrager of aan de achterzijde van het zadel. Dat maakt het storingvrij bevestigen van de stroomdraad en de massaver binding een stuk gemakkelijker. Zo is er van Spanninga in Joure, een bekende firma in fietsver lichting, een combinatie van re flector en achterlicht, werkend op een dynamo. Het lampje is van het type LED en gaat 100.000 branduren mee. In de Onder de bagagedrager zit een achterlicht veel minder kwetsbaar. praktijk wil dat zoveel zeggen als onverwoestbaar. Het achter licht heeft een printplaatje dat de stroomtoevoer reguleert. Doorbranden is er niet bij, hoe hard de fietser ook trapt. Aan de achterzijde bevindt zich een stopcqntactje waaraan de stroomdraad en eventueel de massadraad simpel te bevesti gen zijn. Dit achterlicht kost om en nabij dertig gulden. Meer fietsen Het aantal fietsen in de hele we reld is vorig jaar gestegen tot één miljard stuks. China staat met 450 miljoen fietsen veruit aan kop. In de Verenigde Staten zijn er 99 miljoen, in Japan 77 miljoen en in heel Europa rijden onge veer 200 miljoen fiet sen rond. In Neder land zijn 16 miljoen fietsen. Gelet op het aantal inwoners staat Nederland echter met één fiets per in woner bovenaan. Hoewel China verre weg het grootste aan tal fietsen telt is daar slechts één rijwiel per 2,6 inwoners be schikbaar. De Verenigde Staten kennen eenzelfde verhouding. In Duitsland moeten gemiddeld 1,3 personen een twee wieier de len en in Spanje 5,7 personen. India is er het slechtst aan toe. In dat land is er slechts één fiets per 16,7 inwoners. De verkopen op de Europese markt blijven het goed doen. In 1995 was er volgens de RAI sprake van een ware hausse. De verkoop kwam uit op 15,7 mil joen fietsen en evenaarde daar mee het hoge niveau van 1994. In Europa is Italië met 5,3 mil joen fietsen de grootste produ cent. Wereldwijd gezien staat China met jaarlijks 38 miljoen rijwielen aan de top. Er zijn een massa menschen, die zich verheugen in de vorderin gen onzer wetenschap en die haar aanmoedigen en er tevens van profiteeren wil len, maar die toch een automobiel met bijna angstige blik ken beschouwen. O! zij zouden er niet aan durven denken om ooit zoo n inge wikkeld mechanis me te besturen! Want' meenen zij, je weet nooit wat er met zulke machines kan gebeuren!' 'Als ik eens een ver keerde kraan opende, zou de boel dan niet uit elkander sprin gen Zou zoo 'n rijtuig door een beweging aan een verkeerden hefboom niet op hol kunnen gaan? En zouden er dan geen vreeselijke ongelukken gebeu ren?'Aldus een ingezonden brief die op 6 januari 1899 werd afgedrukt in het blad De Kam pioen. Het boek 'Het beeld van de auto' staat vol met dit soort vermakelijke berichten die teza men met een unieke verzame ling foto's en tekeningen een prachtig sfeerbeeld van de auto mobiel ('zelfbeweger') en zijn omgeving in de beginjaren ge ven. Na 'Het paardloze voertuig' is Alle modellen waren te zien op de Parijse Autosalon in oktober, waarna ze hun opwachting zul len maken op de Amsterdamse AutoRAI begin volgend jaar. Puur Italiaans: de bloedstollende Raptor, een ontwerp van Zagato op basis van de Lamborghini Diablo. foto martin de vries sp Italië is volgens veel autolief hebbers het land waar de echte auto's vandaan komen. Tot de verbeelding sprekende merken als Ferrari, Lamborghini, Mase- rati en De Tomaso en beroem de 'designers' als Pininfarina, Bertone en Zagato hebben Italië een grote naam verschaft op auto- en motorgebied. De beurs Auto-Moto d'Italia staat, zoals de naam al aangeeft, geheel in het teken van de Itali aanse auto en motor. Vele bloedstollende ontwerpen zijn er te zien, maar ook aandoenlij ke wagentjes als de onsterfelijke Fiat 500. Voor alle getoonde modellen (waarvan een aantal te koop is) geldt echter dat ze bijzonder zijn, 'gewone' auto's zijn er dus niet te vinden. Het geheel wordt feestelijk aan gekleed met Italiaans eten en muziek. Auto-Moto d'Italia wordt komend weekeinde (2/3 november) gehouden in Expo- center Euretco in Houten (indu strieterrein Doornkade). Men kan er terecht van 10 tot 18 uur, een kaartje kost 15 gulden, kin deren tot 12 jaar 5 gulden. Voor meer informatie: tel. 035 6836 990. De Berlingo Coupé de Plage, een echte vrijetijdsauto die het midden houdt tussen een coupé en een pick-up. dit deel twee in de zogeheten Conam-reeks, die uitgeverij Kluwer op de markt brengt. Co- nam staat voor de Contactgroep Automobiel- en Mo torrijwielhistorie, die inmiddels vijfjaar vereniging van in au to's en motoren ge specialiseerde ama teur-historici, die hun specialisme zien als een stuk serieuze geschiedschrijving. Er is tot dusver wei nig gepubliceerd over de vroegste ge schiedenis van de particuliere auto in ons land, deze Conam-reeks brengt daar verandering in. 'Het beeld van de auto' 34,75) is het resultaat van een inten sieve speurtocht die samenstel ler Fons Alkemade ondernam langs Nederlandse archieven en collecties. De lezer krijgt een impressie van hoe het was, maar ook van hoe 'de mensen' dachten dat het was, en ook hoe zij dachten dat het zou moeten zijn. Er blijkt in al die tijd niet eens zoveel veranderd. De auto kwam als bevrijder, maar ook toen werd hij gezien als een ge vaar op de weg, een vervuiler, een monster dat te hard reed en teveel lawaai maakte. Citroën Nederland brengt in januari naast de Evasion een nieuwe ruimte-auto op de markt. Dat wordt er een in de klasse van de mini- MPV's, een nieuwe trend die is ingezet door Renault met de Mégane Scénic. Deze klasse biedt kleinere ruimtewagens voor een prijs die beduidend lager ligt dan die van de meeste 'echte' spacewagons. parus Bij Citroën wordt het de 'Mul- tispace', een 5-persoons auto op basis van de onlangs gepre senteerde bedrijfswagen Berlin go. Meestal wordt een bestelau to geboren op basis van een personenauto, maar in het geval van de Berlingo is het anders om. Volgens de importeur is het idee voorbehouden aan Citroën en komt er dus geen zelfde ver sie van PSA-partner Peugeot. De personenversie van de Ber lingo werd kort geleden op de autotentoonstelling van Parijs onthuld. De Multispace biedt een enorme inwendige ruimte. Niet alleen is er ruim plaats voor vijf volwassenen, achter de achterstoelen is nog een zee van bagageruimte beschikbaar. Be halve het gewicht van vijf vol wassen personen kan men ook nog eens 300 kilo laden. Als de achterstoelen worden neerge klapt ontstaat er zelfs een laad ruimte van 2,8 kubieke meter. Opmerkelijk is de royale hoofd ruimte. Om die nog wat aan schouwelijker te maken heeft de fabrikant aan weerszijden van de hemel bagagenetjes aange bracht. Citroën hoopt met de Berlingo Multispace zowel de particulier als de zakelijke rijder aan te spreken. Toch is het een echt recreatievoertuig, vooral toege- FIETSSTROOK Een aantrekkelijke 'maakbare' conceptcar op basis van de Berlingo is deze Berline Bulle, een 5-deurs auto waarin ronde en ovale vormen de boventoon voeren. meer twee hand schoenenkastjes, twee flessenstan- daards, een opberg- vak boven de be stuurdersstoel enzo voort. De aparte Berlingo heeft de ontwerpaf deling van Citroën overigens geïnspi reerd tot enkele le vensvatbare ideeën. Zo is er - nu nog als conceptcar - een Ber lingo Coupé de Plage. Het is een echte vrije tijdsauto die het mid den houdt tussen een coupé en een pick up. De ver omlaag scharnierende ach terklep kan dienen als oprit naar de laad ruimte, bijvoorbeeld voor een motorfiets of wa terscooter. Een beweegbare rol- beugel is tevens handig als be- vestigings-element voor water sides of lange visserij-artikelen. Citroën ziet een markt voor dit type Berlingo, aangezien er in Noord- en Zuid-Amerika, als mede in Azië een ruime vraag is naar dit soort recreatie-voertui- De Berlingo Grand Large is een verfraaide uitvoering van de Multispace, Citroëns 'mini-MPV' die in januari op de markt komt. sneden op de vakantie met een duidelijke verwijzing naar de veelzijdigheid. Citroën Nederland mikt met de Multispace op een prijs van cir ca 30 mille. Of dat met onze be lastingheffingen lukt is de vraag. In Frankrijk kost de auto straks ongeveer 100.000 francs (circa 33.000 gulden) en daar hebben ze geen BPM. Er is keuze uit twee motoren, een 1.4 benzine en een 1.9 diesel. Beide zijn be kende motoren. Ondanks zijn lengte, die zelfs een derde rij stoelen mogelijk maakt, maar waarin vooralsnog niet is voorzien, heeft de Berlin go alleen twee voorportieren en een zeer grote achterklep. Niet alleen is de auto van com fortabel meubiliair voorzien, hij beschikt over een veelheid aan opbergmogelijkheden, onder redactie: Theo van der Kaaij gen. Een andere 'maakbare' con cept-car is de Berlingo Berline Bulle, een 5-deurs auto met ronde en ovale vormen, die ook in het interieur, zelfs tot in de bekleding, zijn doorgevoerd. Stellig is dit een auto die het in de markt goed zou kunnen doen. Qua ontwerp is hij het voorbeeld van nieuwe visies op auto-design, maar hij is aan de andere kant niet zo extravagant dat hij kopers zou afschrikken. Directe afstammeling van de Berlingo Multispace is de Ber lingo Grand Large. Hij lijkt dan ook het meest op de in januari in de verkoop komende nieuwe Citroën. Hetvrijetijdskarakter wordt nog eens extra onder streept met een groot vouwdak, vrijwel over de gehele lengte van het dak. De in vrolijk geel gespoten auto is voorts van een hoogst aangenaam interieur voorzien.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 9