Spanning tussen Zaïre en buren groeit nog Koerden Irak sluiten wapenstilstand Buitenland Twintig miljoen Russen leggen werk dag neer 'Landingsrem oorzaak vliegramp Sao Paulo' Beetje schoon VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 Boek Brigitte Bardot niet gekortwiekt parus» De memoires van Brigitte Bardot mogen onverkort in de handel blijven. Een Parijse rechter wees gisteren een klacht van Bardots ex-echtgenoot Jacques Charrier en hun zoon Nicolas af. Zij waren naar de rechter gestapt om delen te laten schrappen uit Bardots memoires, die begin oktober verschenen. Omstre den waren bladzijden waarin de actrice haar zwangerschap be- di schrijft als 'een tumor die in haar groeide' en zij Charrier een vulgaire macho noemt, ei ^Amerikaanse man bijt politiehond [je Miami beach Ricardo Culberson, een 27-jarige Amerikaan die onder meer wordt verdacht van autodiefstal, ontvoering, diefstal met geweld en poging tot moord is door de politie en de politie- hond Myrus achtervolgd. Myrus had hem als eerste ingehaald en !P de goed getrainde hond hapte toe. Daarop greep Culberson de hond vast en beet terug, aldus een politiewoordvoerder. Myrus liep geen schrammetje op, maar Culberson zit in de cel. ui Schooi dicht na aanvallen op personeel t londen Een school in het Britse Halifax is op last van de plaat selijke autoriteiten gisteren gesloten nadat twee leden van het ,tc onderwijzend personeel door leerlingen waren aangevallen. Eer- ch der deze week sloot een school in Worksop haar deuren wegens gd problemen met een tienjarige leerling. Pj Oostenrijkse politie zou mishandelen ^ej straatsburg De Europese Commissie ter voorkoming van mar- teling heeft Oostenrijk gisteren verzocht klachten te onderzoe- ken over de politie. Die zou arrestanten folteren. De Commissie 311 in Straatsburg rapporteerde dat arrestanten in Wenen meldden 8^ dat ze elektrische schokken hadden ondergaan. Sommigen Jj klaagden dat ze een plastic zak over het hoofd kregen. Ook zou de politie dreigen dat hun hoofd in een bad zou worden onder- gedompeld. ai Verwijderen eierstokken kan helpen rb londen Vrouwen met borstkanker in een vroeg stadium zijn 1fa mogelijk gebaat bij het verwijderen of buiten werking stellen van /ei hun eierstokken, zo meldt het Britse medische blad The Lancet o vandaag. Hun overlevingskans zou erdoor toenemen. Een inter- e nationale groep wetenschappers baseert deze uitspraak op on- derzoek bij 2.100 vrouwen onder de vijftig jaar. 011 '250.000 soldaten onder de 18 jaar' Washington Er waren in 1996 naar schatting 250.000 soldaten van onder de 18 jaar actief in de diverse oorlogen en gewapende conflicten in de wereld. De jongste was vijf jaar en-loopt - of liep - als Rode-Khmerstrijder in Cambodja rond. Zo meldde de inter- nationale organisatie Save the Children gisteren in een rapport. Argentijnse meisjes krijgen miljoenen buenos aires» Een Argentijnse rechter heeft de regering v provincie Buenos Aires ertoe veroordeeld 1,5 miljoen dollar (meer dan 2,5 miljoen gulden) schadevergoeding te betalen aan twee achtjarige meisjes, die in 1988 door bloedtransfusie in een ziekenhuis een HIV-infectie opliepen. Het ziekenhuis had het bloed niet van tevoren op HIV getest. De meisjes kregen na de transfusie problemen en ontwikkelden in 1992 aids. Driftkop heeft meer kans op hartklap dallas Mannen die hevige woede-uitbarstingen hebben, heb ben driemaal zoveel kans op hartproblemen als seksegenoten die een rustiger karakter hebben. Dit blijkt uit een onderzoek waarvan de resultaten vandaag worden gepubliceerd in het blad Circulation van de American Heart Association. Bij deze studie werden ruim 1.300 mannen van 40 tot 90 jaar-onder de loep ge- nomen. Hoe woede-aanvallen precies het risico op hartklachten vergroten, is niet duidelijk. VAE voelen vertrek illegalen Dubai Jarenlang konden de Verenigde Arabische Emiraten reke- ten nen op de goedkope arbeid van illegale immigranten uit vooral ten Aziatische landen. Maar daar lijkt gisteren, de laatste dag dat il legalen konden vertrekken zonder dat ze werden bestraft, een eind aan te zijn gekomen. De golfstaat gaat nu gebukt onder een tekort aan arbeiders. Zo'n tachtig procent van de 2,4 miljoen in- woners van de VAE komt uit het buitenland. p- China wil bemande ruimtevluchten peking» China verwacht begin volgende eeuw bemande ruimte- vluchten te kunnen uitvoeren en een ruimtevaartuig op de maan te laten landen. Dit is gisteren gemeld door het persbu reau Nieuw China op gezag van hoge functionarissen. Bemande vluchten hebben topprioriteit in het Chinese ruimtevaartpro gramma. Arbeiders willen achterstallig loon zien Parlement wil diplomatieke betrekkingen verbreken De spanning tussen Zaïre en zijn buurlanden is gisteren verder toegenomen. Volgens de Zaïrese minister van de fensie heeft het Rwandese leger vijftien bataljons, onge veer tienduizend man, naar de grens met Zaïre gestuurd. Volgens hem is er Zaïrees gebied in 'handen van de vij and'. Het Zaïrese parlement heeft in een spoedzitting besloten dat de diplomatieke betrekkingen met de buurlanden Uganda, Rwanda en Burundi verbroken moeten worden. Die landen zit ten volgens het parlement ach ter de crisis in de provincie Ki- vu. Het parlement heeft ook een motie aangenomen waardoor alle Zaïrezen van Tutsi-origine worden ontslagen uit over heidsdienst. Onderhandelen over de crisis mag van het par lement niet zolang de 'indrin gers' en de Rwandese vluchte lingen op Zaïrees grondgebied zijn. De Verenigde Naties kunnen de situatie in de Zaïrese plaat sen Mugunga en Lake Green niet meer aan. Zo'n 530.000 Rwandese vluchtelingen heb ben daar hun toevlucht gezocht. De eerste internationale hulp verleners vertrokken gisteren uit Goma, waar gevechten rond het vliegveld woeden. Dit zei een woordvoerder van de hulporga nisatie UNHCR in Genève. Door de gevechten in het noorden van Zaïre zijn 135.000 vluchtelingen uit het kamp Ka- hindo op de loop gegaan naar Mugunga en Lake Green. Eer der hadden daar al 420.000 Rwandese Hutu-vluchtelingen hun toevlucht gezocht. In Mugunga en Lake Green is alleen nog plaatselijk personeel actief om de vluchtelingen bij te staan. In beide kampen zijn on voldoende voedsel, water en sa nitaire voorzieningen en de toe stand is 'zeer moeilijk', aldus de woordvoerder. Hoge Commis saris Ogata riep gisteren op tot een onmiddellijk bestand om de dood van tienduizenden te voorkomen. Ook andere hulporganisaties begonnen in Goma, aan de grens met Rwanda, met de voorbereiding van hun vertrek. De evacuatie gaat over de weg via Gisenyi, net over de grens in Rwanda. Er bevinden zich veer tien buitenlandse UNHCR-wer- kers in Goma en nog eens ne gentig buitenlanders van wes terse hulporganisaties. Het Wereld Voedselprogram ma (WFP) van de VN moest gis teren een internationale hulp- vlucht naar Goma annuleren wegens de gevechten. Het vanuit Entebbe in Uganda vlie gende toestel zou twintig ton le vensmiddelen naar het oorlogs gebied transporteren. Volgens een woordvoerder van de rebellen is de stad in middels geheel in hun handen. Ook het zuidelijker gelegen Bu- kavu staat onder hun controle. Onder inheems VN-personeel in Bukavu vielen gisteren doden en gewonden. Volgens nog on bevestigde berichten poogden sommige leden van de VN-staf de stad te ontvluchten, maar liepen zij in een hinderlaag. moskou hans hoogenduk correspondent Mogelijk twintig miljoen Rus sische arbeiders zullen volgen de week dinsdag het werk een dag neerleggen om hun eisen voor uitbetaling van achter stallig loon kracht bij te zetten. Dat verklaarde Vladimir Kornejev van de Federatie van Onafhankelijke Vakbonden gisteren. Delegaties uit alle in dustriële centra zullen naar Moskou trekken. De vakbewe ging heeft een oproep van mi nister-president Tsjernomyr- din om de acties af te blazen, naast zich neergelegd. Tsjernomyrdin had tegen over het persbureau Itar-Tass gezegd dat 'kalm en gecontro leerd begonnen processen in Rusland vaak oncontroleer baar worden'. Verder had de minister-president toegezegd een deel van het achterstallige loon voor eind van het jaar uit te betalen. Maar de werkne mers, van wie velen al maan den geen salaris hebben ont vangen, nemen met deze be lofte geen genoegen meer. De Russische regering doet op dit moment verwoede po gingen achterstallige belastin gen te innen om lonen en pensioenen te kunnen beta len. Tsjernomyrdin erkende gisteren dat de financiële toe stand van het land precair is. De communistische leider Zjoeganov bepleitte gisteren samenwerking tussen de voor zitters van Eerste- en Tweede Kamer, de minister-president en de leiders van de grote par tijen om een programma op te stellen om het land te redden. Volgens hem is Jeltsin niet meer in staat 'een schip te be sturen dat geen brandstof heeft, waar in de kajuit ieder een probeert het roer te be machtigen, waar wetten niet meer worden gerespecteerd en districten hun voorwaarden dicteren'. Maffia bedreigt stadsbestuurder van Venetië rome eelco van der linden correspondent De maffia wil in Venetië de han den vrij hebben. Daar kwam lo co-burgemeester Bettin deze week achter toen hij werd ont voerd en onderworpen aan een 'nep-executie'. Bettin bestiert de industrie- en havengebieden Mestre en Marghera. Hier is de macht van de maffia de laatste jaren toegenomen. Bettin strijdt tegen het verval in Marghera en met name in de volkswijk Cita. Aanleiding tot de ontvoering lijkt Bettins stellingname tegen het besluit van een rechtbank om maffiabaas Napolitano in Cita zijn huisarrest te laten uit zitten. De ontvoerders eisten dat hij zich buiten zulke zaken houdt. Britten vinden sporen van leven op Mars Hulpverleners staan tussen de provisorisch in plastic verpakte lijken waarmee de straten na de ramp bezaaid lagen. r Zeker 117 doden bij neerstorten Fokker Nog veel slachtoffers onder puin Een technisch mankement aan de rechter landingsrem, die aan en uit bleef gaan, zou de oor zaak zijn van het vliegtuigonge val gisteren in de Braziliaanse stad Sao Paulo met een Fokker 100. Dit verklaarde een lucht vaarttechnicus vandaag op het vliegveld voor de tv-zender Glo- bo. De landingsrem bleef aan en uit gaan vanaf het moment dat het toestel trachtte hoogte te maken, zei de man. De twee zwarte dozen van het vliegtuig zijn inmiddels gevonden. Bij de ramp zijn zeker 117 mensen om het leven gekomen. 'Leiding leger VN in Irak niet capabel' rotterdam anp De leiding van een legereenheid van de Verenigde Naties in Noord-Irak is niet capabel. Het wordt tijd voor een nader on derzoek hiernaar. Dat zeggen twee hulpverleners van het Dutch Consortium, een samen werkingsverband van vier hulp organisaties. Zij keerden deze week terug uit het gebied voor overleg met hun werkgevers in Nederland. De hulpverleners van het Dutch Consortium werken sa men met een VN-legerdetache- ment van 150 mensen, onder wie tien Nederlanders. Volgens hulpverleenster Linda Janmaat en de Australiër Malcolm Or- miston heeft de leiding van het detachement geen greep op de problemen. Volgens Linda Janmaat klagen de Nederlandse leden van het detachement over de frequente communicatieproblemen tus sen deVN-ers. Volgens plaatselijke autoriteiten zijn alle 95 inzittenden van de neergestorte Fokker-100 om het leven gekomen, 89 passagiers en zes bemanningsleden. De passagiers waren voornamelijk zakenlieden. Een van de slacht offers is een Nederlander die al sinds 1975 in Brazilië woonde, alle anderen zijn Brazilianen. In de acht huizen en twee flatgebouwen waarop het toe stel van de luchtvaartmaat schappij TAM neerstortte, vie len zeker 22 doden. Omdat wordt aangenomen dat veel mensen thuis waren, liggen waarschijnlijk nog meer slacht offers onder het puin. Het tweemotorige toestel trachtte van de luchthaven Congonhas op te stijgen met bestemming Rio de Janeiro, maar verloor onmiddellijk hoogte. Het schampte een flat gebouw en stortte vervolgens in de dicht bevolkte woonwijk Vila Santa Catarina neer. Belendende straten lagen be zaaid met verkoolde lijken. Als door een wonder is het toestel niet op een nabijgelegen school terechtgekomen. Hulpverleners hebben tussen de wrakstukken een groot pak cocaïne gevon den. In het verleden hebben om wonenden geregeld geprotes teerd tegen de luchthaven mid den in het centrum van de stad en gewaarschuwd voor een ca tastrofe. Bij start en landing vliegen de machines laag over de gebouwen. Het is het derde zware vlieg tuigongeluk deze maand in Zuid-Amerika. Begin oktober kwamen zeventig mensen om toen een toestel voor de Peru aanse kust in de Stille Oceaan stortte. Op 23 oktober vonden evenveel mensen de dood toen een Amerikaans vrachtvliegtuig crashte boven de Ecuadoraanse stad Manta. Fokkerteam gaat naar Brazilië amsterdam anp Een team van Fokker Aviation reist af naar Brazilië om de on derzoekers van de vliegramp in Sao Paulo bij te staan. Het ongeluk met een Fokker 100 in Brazilië heeft gisteren diepe indruk gemaakt op de curato ren, die nog druk in overleg zijn met Economische Zaken en Samsung over de overname van Fokker. De Braziliaanse luchtvaartautoriteiten moeten informatie krijgen over techni sche gegevens van de Fokker 100. Het Fokker-team zal de gevraagde informatie verstrek ken en advies verlenen aan de onderzoekers. „Allemaal vol gens de handboeken die bij dergelijke calamiteiten klaar liggen", aldus curator Knüppe. Turkije versterkt greep op situatie via Turkmenen correspondent De twee strijdende Iraaks-Koerdische partijen van Mesut Barzani en Djelal Ta- labani hebben gisteren een akkoord be reikt in de Turkse hoofdstad Ankara. Ze hielden daar vredesbesprekingen onder auspiciën van de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Robert Pelletreau en vertegenwoordigers van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken. Op 15 november moet de grote verzoening tussen de twee leiders plaats hebben. Al op de eerste dag dreigde bemiddelaar Pelletreau met opstappen om een vroeg tijdige einde van het overleg te voorko men. Ook gisteren verliep het gesprek moeizaam. De VS brachten de twee riva len bijeen, nadat Bagdad aan de zijde van Barzani en Iran aan die van Talabani zich met de Koerdische strijd gingen bemoei en. In het ondertekende akkoord staat dan ook dat beide partijen geen hulp zullen vragen van 'machten wier interventies het conflict doen escaleren'. Dat was gemakkelijk overeen te komen, aangezien beiden toch al ontkenden de hulp van derden, op een door de ander uitgelokt incident na, te hebben ingeroe pen. Het grote struikelblok was wie zal toezien op de instandhouding van het staakt-het- vuren. Barzani 's delegatie vond dat dat de Verenigde Naties moesten zijn, Talabani's vertegenwoordigers voelden meer voor de Turkmeense minderheid in het Koerdi sche gebied. De Turkmenen, een kleine half miljoen mensen op de Koerdische bevolking van ongeveer vierenhalf, waren onder druk van Turkije en met instemming van de VS verheven tot gelijkwaardige partner in de besprekingen. Turkije hoopt via hen meer greep op de situatie in Noord-Irak te krij gen. Het is dan ook een diplomatieke overwin ning voor Turkije dat de Turkmenen, sa men met de ook in het gebied wonende christelijke Assyriërs, uiteindelijk zijn aan gewezen als neutrale partij die de wapen stilstand zal bewaken. Hoewel ze zijn be wapend, zullen ze niet ingrijpen bij een eventuele overtreding, maar die rapporte ren aan een speciaal monitorcentrum dat in Ankara zal zetelen. Daarin zullen de VS, Turkije, Groot-Brittanië en de betrokken partijen in het gebied vertegenwoordigd zijn. Wat dat centrum echter zal doen als gevechten opnieuw uitbreken, behalve boos met de vinger zwaaien, blijft voorals nog geheel duister. Ook over het opnieuw installeren van een lokale regering, de ont wapening van hoofdstad Erbil, de inkrim ping van beider milities en de verdeling van de douane-inkomsten is slechts in principe overeenkomst bereikt. De uitwer king blijft liggen tot later. „Het is goed dat we op z'n minst het ge weld beëindigd hebben", aldus een woordvoerder van Barzani. „Maar we heb ben al zoveel akkoorden ondertekend dat het moeilijk is om optimistisch te zijn. Ta labani moet nog bewijzen dat hij ook de mocratisch kan zijn en niet alleen terug valt op militair geweld." Beide partijen ho pen dat de betrokkenheid van de VS wat meer ruggegraat aan de overeenkomst zal geven. Sinds de eerste gevechten in december 1993 is het wantrouwen tussen de twee partijen zodanig gegroeid dat de onderte kening van een stuk papier niet voldoende is om de breuk te herstellen. De wapen stilstand is daarvoor de eerste voorwaarde. Britse wetenschappers hebben sporen van organisch leven ont dekt op een meteoriet die af komstig is van Mars. Dit heeft het Britse ministerie van indu strie laten weten. De sporen van leven op de Rode Planeet zou den volgens de onderzoekers slechts 600.000 jaar oud zijn. Geologisch gezien zou dit bete kenen dat er ook nu nog sporen van zulk organisch leven op Mars zouden kunnen bestaan. De meteoriet EETA 79.001 is 1,3 miljard jaar oud. Ze werd 600.000 jaar geleden de ruimte in geslingerd en in 1979 op An tarctica gevonden. De Britse onderzoekers zeg gen in de steen complexe kool waterstof te hebben vastgesteld. Die zou zijn geproduceerd uit methaan-gas dat is afgeschei den door micro-organismes on der hoge druk en hoge tempe- De Amerikaanse ruimtevaart organisatie NASA heeft in au gustus in een andere meteoriet van Mars aanwijzingen gevon den dat er 3,6 miljard jaar gele den een primitieve vorm van le ven kan hebben bestaan op Mars. Conventie tegen chemische wapens treedt in werking den haag anp Hongarije heeft als 65ste land de VN-conventie tegen produc tie en gebruik van chemische wapens (CWC) geratificeerd. Dat hebben de VN gisteren in New York bekendgemaakt. Dat betekent dat deze conventie op 29 april 1997 van kracht wordt, 180 dagen na de 65ste ratifica tie. In totaal 160 landen hebben de conventie sinds januari 1993 ondertekend. De overeenkomst moet er uit eindelijk voor zorgen dat alle chemische wapens verdwijnen. Een nieuwe internationale in stelling, de Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) in Den Haag, zal daar toezicht op houden. De OPCW wordt, wanneer zij eind april met haar werk begint, de eerste internationale organi satie die belast is met de alge hele afschaffing van een hele categorie massavernietigings wapens. Het OPCW-hoofdkwar tier in het Haagse Statenkwar tier moet in 1998 gereed zijn. dhaka Een lekkende leiding is voor dit knaapje in Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh, al voldoende om een bad te nemen. Bijna veertig procent van de negen miljoen inwoners van de stad heeft niet de beschikking over stromend water. FOTO REUTERS

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7