'Deltawet tegen armoede nodig' Beter een half ei dan een lege dop Binnenland Eerste geboorde verkeerstunnel Ritzen ziet af van hogere prestatie-eis Vervoersbedrijf Vancom blijft rijden in Groningen VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 Spookrijdend naar oogarts assen Een 73-jarige inwoonster van Hoogeveen is bij Beilen van de autosnelweg geplukt. De bejaarde dame reed al vanaf Spier tegen het verkeer in. Ze vertelde de politie op weg te zijn naar een oogarts in Meppel. De vrouw had nog niet door dat zij als spookrijdster aan het verkeer deelnam. Behalve dat de vrouw een bekeuring krijgt, raakt ze vermoedelijk ook haar rijbewijs kwijt. Slecht op kaaiman gepast: boete oud-beuerland» De kantonrechter heeft gisteren in Oud-Beijer- land duizend gulden boete opgelegd aan de 26-jarige man uit Numansdorp, omdat deze niet goed had gepast op zijn brilkaai- man. De Numansdorper had de meterlange krokodil gekocht bij een dierenwinkel in Schiedam. Daags na de aankoop bleek de kaaiman uit zijn hok ontsnapt. Een grote zoekactie werd op touw gezet en een plaatselijk zwemverbod ingesteld. Uiteinde lijk bleek het beest in een kast bij de eigenaar thuis te zitten. De officier van justitie vond de Numansdorper naïef. „Iedereen weet dat je laokodillen niet in een hoek van de kamer kunt hou den, dat is toch stupide." Volgens een deskundige is een beet van de kaaiman zeker gevaarlijk. Rotterdamse winkels zondags open Rotterdam Na Amsterdam zullen binnenkort ook in Rotterdam veel winkels op zondag waarschijnlijk open zijn. Habitat Neder land begint in november in de Maasstad met zondagopeningen van het nieuwe filiaal aan het Beursplein. Dat büjkt uit overleg binnen de Raad van Nederlandse Detailhandelsbedrijven. Vol gens directeur A. van Raak van Habitat aan het Beursplein zullen grote zaken als de Bijenkorf, V D, de Hema en C A snel vol gen. Voorlichting over weed voor ouders utrecht Nieuwsgierige ouders kunnen zich vanaf vandaag uit gebreid laten voorlichten over weed en hasj. Zo kunnen zij ken nis nemen van zaken waarmee zoon of dochterlief aan het expe rimenteren is. Het initiatief is van het Voorlichtingsbureau Drugs, dat zich bedient van TV-spotjes en folders, die klaar lig gen bij bibliotheken en postkantoren. Volgens het bureau heeft ongeveer veertien procent van de jongeren van twaalf jaar en ouder wel eens geblowd. Ongeveer 6,5 procent van de jongeren tussen de 12 en 18 gebruikt regelmatig hasj en weed. Veel ou ders weten daar weinig van en vinden het een lastig onderwerp om met hun kinderen over te praten. Testen achterstand kleuters niet zinvol Amsterdam Het testen van vierjarigen op eventuele achterstand is niet erg zinvol. Dat zal de strekking zijn van het advies van de commissie- Kohnstamm. Staatssecretaris Netelenbos (Onder wijs) wil van de commissie weten of kinderen kunnen worden getest voordat zij naar de basisschool gaan. Volgens dr. G. Kohn stamm, hoogleraar ontwikkelingspsychologie aan de Rijksuni versiteit Leiden, wordt de onderzoeker van een dergelijke test niets wijzer. Hij geeft de voorkeur aan een test in groep 3 van de basisschool (bij zes- of zevenjarigen). Die zouden moeten wor den beoordeeld op hun vaardigheden in taal (lezen en schrijven) en rekenen. Medisch pretpark krijgt groen licht Rotterdam De Maasstad kan gaan werken aan een voor Neder land uniek medisch pretpark, dat onder de voorlopige naam As- klepion wordt opgezet. De Rotterdamse gemeenteraad trok er gisteren twaalf miljoen gulden voor uit. Asklepion beoogt recrea tie en medische educatie te combineren. De Rotterdammers re kenen op 250.000 tot 650.000 bezoekers per jaar. Het Neder lands Praeventiefonds, het ministerie van volksgezondheid en zorgverzekeraar Zilveren Kruis steunen het project. De attractie moet verrijzen naast het Imax-theater aan de Leuvehaven. De fi nanciering is overigens nog lang niet in orde. Politiek is het plan in Rotterdam omstreden. Taalunie maakt beroepenlijst den haag Groentevrouw, putjesschepster, brandweervrouw. Hoe worden deze voorheen typische mannenberoepen aange duid nu steeds meer vrouwen deze functies krijgen? De Taalunie gaat op pad en stelt een lijst op van vrouwelijke en sekse neutra le beroepsnamen. Dit hebben de bewindslieden Ritzen en Nuis van onderwijs, wetenschappen en cultuur samen met hun Vlaamse collega's besloten. De overheid zal zich niet uitspreken over het gebruik van neutrale of vrouwelijke beroepsnamen. Congres in Zwolle eist meer vrijheid gemeenten Gemeenten moeten meer vrijheid krijgen om wat te on dernemen tegen armoede onder hun inwoners. Tijdens de landelijke 'armoedeconferentie' die gisteren in Zwolle werd gehouden, is dat bepleit. Een 'Deltawet tegen de ar moede' luidde een van de opvallendste aanbevelingen aan het adres van minister Melkert van sociale zaken en werkgelegenheid. Melkerts eigen ministerie kreeg gisteren een duidelijke hint voor een praktische aanpak van de armoedebestrijding: In het re cente verleden heeft het minis terie gemeenten in hun mini- ma-beleid vaak teruggefloten en op de vingers getikt. De plaatse lijke politiek, zo heette het dan, moest zich onthouden van in komensbeleid. Dat was aan Den Haag voorbehouden. Met die starre Haagse regels moest het afgelopen zijn, stelden veel con gresgangers, het ministerie moest de gemeenten ruimte ge ven voor een eigen beleid. De gemeentelijke sociale diensten zelf bleven overigens niet buiten schot. Zij zouden meer oog moeten hebben voor de waardigheid en de zelfred zaamheid van uitkeringsgerech tigden, was een andere aanbe veling. Rijk, uitvoerende instel lingen en de mensen met de laagste inkomens zelf moesten gedrieën een strategie ontwik kelen tegen armoede en sociale uitsluiting. In negen discussieronden be spraken de congresgangers de problematiek van de armoede. Aanleiding was het rapport 'De andere kant van Nederland' van minister Melkert van sociale za ken en werkgelegenheid. Melkert vroeg daarin om onor thodoxe oplossingen en heeft ze gekregen. Deze keer niet alleen van de prominent aanwezige bisschop Muskens van Breda. Armoede kwam in Zwolle uit de taboesfeer. De discussie in den lande gaat niet meer om de frauderende en calculerende burger, maar ook over een over heid die op het gebied van ar moedebestrijding steken laat vallen. En over de rechten van de direct betrokkenen om over hun situatie mee te praten. De meest vergaande aanbe veling was een Deltawet tegen de armoede. Onderdeel daarvan is een soort armoede-effectrap- portage voor elke wet (gezond heidszorg, onderwijs, woning bouw en dergelijke) die de koopkracht van de minima aan- Bij deze benadering hoort ook het opwaarderen van onbetaal de arbeid als vrijwilligerswerk en zorgtaken voor kinderen. Mensen die maatschappelijk nuttig bezig zijn, moeten daar voor opslag krijgen en geen strafkorting op hun uitkering bij het weigeren van een slecht be taalde en vaak minder interes sante Melkertbaan. Een andere suggestie was: een dertiende maand voor de minima. Ook werd geopperd dat elektronische bestanden konden worden benut om men sen op te sporen die uitkerings rechten laten liggen (in plaats van de huidige fixatie op frau debestrijding). De gelijkstelling van tijdrovend vrijwilligerswerk met een baan in een banen pool, werd eveneens als moge lijkheid aangestipt. En voorts het toestaan van lagere woon lasten door het delen van een woning, zonder automatische korting op de uitkering. Dag-voorzitter Havermans, oud-burgemeester van Den Haag, herkende in deze gecom bineerde aanpak veel elemen ten die met succes in de sociale vernieuwing zijn toegepast. Ook D66-Kamerlid Bakker voelde zich geïnspireerd. Hij kondigde een tien-puntenplan tegen de armoede aan voor de rest van deze kabinetsperiode. Minister Melkert zegde toe alle sugges ties serieus te zullen bekijken. Hij zal de conclusies van Zwolle betrekken in een vervolgrapport dat hij volgend jaar aan de Tweede Kamer zal presenteren. Tot die tijd heeft de PvdA-be- windsman genoeg om over na te denken. barendrecht» Naast de Heinenoordtun- nel bij Barendrecht is gisteren een reus achtig snijrad in een bouwschacht geta keld. Het acht meter brede en veertig ton wegende gevaarte is een van de voor naamste onderdelen van de boormachi ne, die zich over enkele maanden een weg moet banen onder de Oude Maas door. Op die plek moet de eerste geboor de verkeerstunnel van Nederland komen. De machine moet in februari gereed zijn voor deze klus. „Een stukje ruimtevaart onder de grond, een beetje futuristisch", noemde projectleider van Rijkswaterstaat H. Admiraal de boormachine. Of het ap paraat de toekomst heeft, moet blijken. Het 'reuzenrad' heeft vijf rode armen die de grond moeten loswoelen. De tweede Heinenoordtunnel is een proefproject voor boren onder de grond. Het moet voor overheid, bedrijfsleven en weten schappers nuttige informatie opleveren. Bijvoorbeeld of de slappe grond niet al te zeer gaat verschuiven, in dicht bevolkt gebied een belangrijk gegeven. Naast de bouwput in Barendrecht is een bezoe kersruimte ingericht. Een maquette-ei land, audiovisuele presentaties en inter actieve informatiezuilen moeten een beeld geven van het boorproces. FOTO ANP CEES SPRUIJT In begrotingsdebat onderwijs De verhoging van het percenta ge te behalen studiepunten voor eerstejaars studenten gaat volgend jaar niet door. Minister Ritzen legt zich neer bij het ver zet van de Tweede Kamer tegen de verhoging van deze presta tie-eis van vijftig naar zeventig procent. Dit bleek gisteren bij de afsluiting van het debat óver de begroting van Onderwijs. De Kamer wil zich nog niet binden aan het voorstel van Rit zen dan maar in september 1998 tot de verhoging van de prestatie-eis over te gaan. Eerst willen de regeringspartijen PvdA, WD en D66 bekijken welke studenten de huidige norm niet halen en gedwongen worden te stoppen met hun studie. Ook willen ze bezien of de hoger-onderwijsinstellingen de kwaliteit van het onderwijs daadwerkelij k verbeteren. Ook de bezuiniging op de stu diefinanciering voor scholieren van het middelbaar beroepson derwijs van twaalf miljoen gul den voor volgend jaar vervalt. De fracties willen pas instem men met zo'n bezuiniging als Ritzen kan aantonen dat de toe gankelijkheid van dit onderwijs niet wordt aangetast. Dat bewijs kan volgens de Kamer pas wor den geleverd als duidelijk is wat voor OV-kaart de studenten na 1 november 1998 krijgen. Ritzen wil de OV-kaart voor deze groep scholieren uitkleden. Vanaf 2000 moet dit 124 miljoen gul den opleveren. gen en de werknemers van het Groninger Vervoerbedrijf (GVB) zal nakomen. Vancom, die ook busdiensten in Zuid-Limburg rijdt, voert het management over het GVB en heeft een over eenkomst met de gemeente Groningen om uiteindelijk een meerderheid van de aandelen van het verzelfstandigde ver voerbedrijf over te nemen. De Amerikaan is teleurgesteld over de trage vorderingen met het invoeren van concurrentie in het openbaar vervoer in Neder land. Vancom zal Groningen niet de rug toekeren. Dat zegt direc teur/eigenaar Terry van der Aa van het Amerikaanse vervoers bedrijf. Dit in weerwil van zijn uitspraak in het dagblad Trouw dat hij zich zal terugtrekken uit Nederland als er niet meer mo gelijkheden komen voor con currentie. Van der Aa staat achter die uitspraak, maar zweert deson danks dat Vancom zijn ver plichtingen aan de stad Gronin- Het huidige pensioensysteem belooft veel, maar erg hard zijn die beloftes niet. Een loongolf, inflatie of tegenvallende rendementen zorgen ervoor dat de pensioenen snel worden uitgehold. De oplossing voor dat probleem: zorg dat ook de werken den belang hebben bij een lage inflatie en een gematigde loonontwikkeling. Voer een middelloonpensioen in. Het is nog eerlijker ook dan het systeem dat we nu hebben. Aflevering 2 van een tweedelige mini-serie. Deel 1 stond in de krant van gisteren. Grijze yuppen bestaan vrijwel niet HAARLEM SJAAK SMAKMAN Het kabinet zet er hoog op in, de invoering van een middel loonpensioen. Niet het veelal relatief hoge eindsalaris, maar het gemiddelde salaris gedu rende de hele loopbaan moet maatgevend worden voor het uiteindelijk pensioen. En hoe je het ook wendt of keert, eerlijker is het systeem wél. Erg populair in de discussie is het voorbeeld van de pen sioenpromotie. De man die 35 jaar lang modaal verdient (en navenant weinig premie be taalt) en in de laatste vijf jaar nog gauw naar een ton per jaar springt. De grijze yup zwaait af met een pensioen waarvoor hij bij lange na niet genoeg premie heeft betaald. Het ontbrekende geld mogen anderen in de pot stoppen, de minder fortuinlijke collega's die nooit zo'n sprong hebben gemaakt. Het is heel oneerlijk. Alleen: die grijze yup pen bestaan vrijwel niet. Voor bijna iedereen geldt dat de carrièresprong met bijbeho rende salarisstijging plaatsvindt tussen het 25ste en 40ste jaar. Na de veertigste verjaardag zit er over het algemeen weinig meer in, en vanaf dat moment is het nog altijd 25 jaar (premie betalen) tot aan het pensioen. En om pensioenpromoties te ontmoedigen hanteren veel pensioenfondsen voor de laatste vijf of tien actieve jaren al een middelloonsysteem. Voor veruit de meeste men sen is de verhouding tussen pensioen en betaalde premies dus best redelijk. Maar het blijft ontegenzeggelijk een feit dat carrièremakers er beter uit springen dan mensen die nooit verder komen dan een perio diekje op zijn tijd. De carrière makers krijgen altijd meer dan waarvoor ze hebben betaald. En op zichzelf is die onrecht vaardigheid een uitstekend ar gument voor een middelloon stelsel. Besparingen Het zijn echter niet voorname lijk deze argumenten, die het enthousiasme van het kabinet voor het middelloon bepalen. De regering is vooral blij met de besparingen die het de schatkist oplevert. Eigenlijk is dat een betreurenswaardig vuiltje in de huidige discussie. Een middelloon pakt lager uit dan een eindloon en er is dus minder premie voor nodig. Het Centraal Planbureau heeft berekend dat het op den duur zelfs twintig procent pre mie kan schelen. Voor een werkgever met honderdduizen den mensen in dienst, zoals de overheid, is dat een aantrekke lijk vooruitzicht. Werkgevers betalen namelijk in de regel het leeuwendeel van de aanvullen de-pensioenpremies. Een mid delloonsysteem bespaart de schatkist al snel vele honder den miljoenen en op den duur zelfs miljarden guldens per jaar. Een middelloonsysteem hoeft namelijk niet goedkoper te zijn dan een eindloonsys teem. Er zijn genoeg 'goede doelen' te bedenken voor het geld dat je uitspaart. De Rabo bank bijvoorbeeld heeft een middelloonsysteem waarbij werknemers elk jaar geen 1,75, maar 2 procent van het jaarsa laris aan pensioenrechten op bouwen. Zo wordt voor een veel grotere groep een eindre- sulaat van 70 procent van het gemiddelde loon haalbaar. Je spaart dat immers in 35 jaar bij elkaar in plaats van in 40 jaar. Zekerheid Het zou jammer zijn als de ko mende middelloondiscussie wordt verengd tot een centen kwestie. Want niet alleen is een middelloonsysteem eerlijker, het biedt de gepensioneerden ook meer zekerheid. Bij het eindloonsysteem lo pen werkenden nauwelijks risi co's. Zij kunnen de aantasting van hun koopkracht door de geldontwaarding compenseren met looneisen. En aangezien hun pensioenrechten meestij gen met hun loon, is ook dat pensioen inflatiebestendig. Van inflatie zijn de gepensioneer den de dupe: de indexering van hun pensioenen kost dan veel meer geld dan de pensioen fondsen hebben. Hun pensioen blijft dus onvermijdelijk achter en hun koopkracht giert om- laag. Bij een middelloonsysteem bouwt iedere werknemer elk jaar een bedrag aan pensioen op: een percentage van het sa laris dat hij in dat jaar verdien de. Aan het eind van zijn loop baan heeft hij dus een massa kleine bedragen die samen zijn pensioen vormen. Dat heeft een belangrijk nadeel. Zelfs bij een beetje inflatie kan iemand voor het pensioenstukje dat hij op zijn 25ste opbouwde, op zijn 65ste bij wijze van spreken nog geen rolletje drop kopen. In een middelloonsysteem proberen pensioenfondsen daarom alle aanspraken, zowel die van de 65-plussers als die van de werkenden, waardevast of welvaartsvast te houden. Alle opgebouwde stukjes pensioen worden elk jaar aangepast aan de inflatie of aan de CAO-loon- stijging. Maar: alleen als daar geld voor is. Loongolf Daar zit het grote verschil met een eindloonregeling: de in dexering van de pensioenrech ten is bij het middelloonsys teem niet alleen voor de gepen sioneerden, maar ook voor de werkenden niet automatisch. Als de werkenden een loongolf met bijbehorende inflatie ont ketenen, kleden ze dus niet al leen de pensioenen van de 65- plussers uit, maar ook hun ei gen al opgebouwde pensioen rechten. Die worden dan im mers ook niet of nauwelijks ge- indexeerd. Een middelloonsysteem is daarmee niet alleen een instru ment om loonmatiging te be vorderen, het zorgt er ook voor dat eventuele pijn eerlijk wordt verdeeld over werkenden en gepensioneerden. Want als het pensioenfonds de aanspraken van de werkenden niet auto matisch meer hoeft te indexe ren, blijft er vanzelf (meer) geld over voor het aanpassen van de pensioenuitkeringen aan de 65-plussers. Een middelloon brengt dus forse veranderingen teweeg: de pensioenen vallen gemiddeld iets lager uit, maar daar staat tegenover dat niemand nog een (riant) pensioen kan op bouwen op kosten van minder fortuinlijke of getalenteerde collega's. Bovendien wordt bij tegenwind de pijn gel ij keli j k (er) verdeeld over de werkenden en de gepensioneerden. Maar bo venal biedt een middelloonsys teem de gepensioneerden meer zekerheid dat het pensioen dat ze krijgen, niet wordt uitge hold. Middelloon of eindloon: het is de keuze tussen de zekerheid van het halve ei of het risico van een lege dop. Met dank aan Roel Jansweijer. WD pleit voor subsidiestop milieuclubs den haag gpd De WD wil dat de overheid stopt met het structureel subsi diëren van de milieubeweging. Verenigingen als Milieudefensie en de' stichting Natuur en Milieu moeten zelf via hun le den maar zorgen genoeg in komsten te krijgen voor hun werk. Wel zou voor bepaalde projecten apart subsidie aan de overheid kunnen worden ge vraagd. Het is de tweede keer binnen een maand dat de WD de sub sidies aan de milieubeweging ter discussie stelt. Vorige maand pleitte de fractie voor beëindi ging van de subsidie aan Milieudefensie, als acties om het vliegverkeer op Schiphol lam te leggen zouden worden doorgezet. Milieudefensie legde zich echter neer bij een rechter lijk verbod op zo'n actie. Volgens de WD krijgt Green peace ook geen subsidie en de ze organisatie weet toch goed het hoofd boven water te hou den. Antiek Beurs congrescentrum "Leeuwenhorst" Noordwijkcrhout 1-2-3 november vrij. 17-22 uur zat. 11-18 uur zon. 11-18 uur Gooisch Antiquairs Gilde

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5