Spanning neemt toe over tabaksaccijns Aandeelhouders Sport7 blijven er voor gaan Binnenland PvdA: Lagere belasting voor goedkope woningen Steeds meer mensen aan bril of lenzen Les voor de hulp-Sinterklaas Kok zou werken aan compromis over nachtvluchten vliegveld Beek Nieuwslezers 9meest betrouwbare mensen9 Hercules verongelukte ook in 'laboratorium' RIOD voelt zich vrij in Srebrenica-onderzoek 2 VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 zaanstad De grote cacaobrand op het industrieterrein Molle- tjesveer bij Wormerveer is eindelijk uit, een dag vroeger dan de brandweer had verwacht. De nasmeulende en brandende massa cacaobonen zorgde de afgelopen dagen voor grote overlast. FOTO ANP HANS STEINMEIER Hotdog vestigt aandacht op condoom utrecht Utrechtse hulpverleners gaan hotdogs inzetten om het condoomgebruik onder prostituanten te stimuleren. Het Huis kamer Aanloop Project (HAP), dat straathoertjes opvangt, heeft deze week een hotdogkar geparkeerd op de Europalaan, waar een gedoogzone voor straatprostitutie is. De consumpties zijn gratis en moeten de klanten de auto uitlokken. Naast het snack kot staan twee tenten met voorlichtingsmateriaal over veilig vrij en. De hoertjes hebben in de regel condooms op zak, maar vol gens het HAP zijn er nog altijd onthutsend veel klanten die con- doomloze seks verlangen, vooral buitenlandse mannen. De actie is met name op hen gericht. Veel aanhoudingen bij drugscontrole Dordrecht Bij een grootscheepse 'drugsrunneractie' van de Belgische Rijkswacht en Nederlandse politiediensten, mare chaussee en douane zijn gisteren 39 aanhoudingen verricht. De actie werd gehouden op Rijksweg Al6 (tussen Antwerpen en Moerdijk) en op internationale treinen op het traject Rotterdam- Antwerpen. De politie onderschepte enkele tientallen grammen soft- en harddrugs (onder meer 51,7 gram heroïne en 4,1 gram cocaine) en 250 opwekkende pillen. Ook werd een auto in beslag genomen. Vrouw dood na allergeen-injectie hengelo Het openbaar ministerie onderzoekt of er aanleiding is voor strafrechtelijke vervolging in verband met de dood van een 29-jarige vrouw uit Hengelo. Zij overleed in juni van dit jaar na dat een doktersassistente haar een overdosis allergeen, een mid del tegen allergie, had ingespoten. De dosis was tien keer hoger dan normaal. De arts bij wie de assistente in dienst is, zou bo vendien de verslaggeving van allergiekuren niet goed hebben verzorgd. Ook ontbraken instructies van de medicus aan de as sistentes over het geven van injecties tegen allergie. Man bekent ontvoering en misbruik Een 53-jarige r n uit Oudenbosch heeft bekend 113-jarig meisje uit Rotterdam t werd enkele uren dat hij vorige week dinsdag i heeft ontvoerd en seksueel misbruikt. De na het misdrijf al aangehouden, omdat vriendinnetjes van het meisje het kenteken van zijn auto hadden genoteerd. Volgens de politie ontkende hij eerst in alle toonaarden het meisje tot seksuele handelingen te hebben gedwongen. Het onderzoek richtte zich daarna vooral op sporen, onder meer in de auto van de verdachte. den haag gpd De PvdA wil een lagere woon belasting het zogeheten huurwaardeforfaitvoor de ei genaren van goedkopere wo ningen. Volgens de grootste re geringspartij profiteren vooral bezitters van duurdere huizen van de verlaging van het forfait, zoals het kabinet die voorstelt. De PvdA is samen met D66 tegen het volledig teruggeven van de extra opbrengsten van het huurwaardeforfait voor de schatkist aan de woningeigena.- ren. Dat extra geld komt binnen doordat de woningen fors meer - waard zijn geworden. Het kabinet geeft die meerop brengst (geschat op 435 miljoen gulden) geheel terug aan de ei genaren via lagere tarieven, na- Steeds meer mensen dragen een bril of contactlenzen. Dit komt door de vergrijzing, het werken achter beeldschermen en doordat mensen tegenwoor dig makkelijker bij de opticien binnenstappen dan vroeger bij de oogarts. Dit blijkt uit onderzoek door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Tussen 1985 en 1995 is het aantal Nederlanders dat een bril of contactlenzen draagt met 1,1 miljoen toegeno men tot 8 miljoen mensen. Ouderen dragen vaker een bril of contactlenzen dan jonge ren. Vooral na het veertigste le vensjaar neemt het gebruik sterk toe. Dit heeft een medi sche oorzaak: vanaf veertig jaar vermindert het accomoderende vermogen van de ogen snel. Van alle 60-plussers leest of kijkt nog slecht 3 procent van de bevolking zonder visuele hulpmiddelen. Het dragen van een bril neemt ook toe met het oplei dingsniveau: hoger opgeleiden gebruiken vaker een bril of len zen dan lager opgeleiden. PvdA: Belasting hoger om gemis aan inkomsten goed te maken Als het kabinet vandaag besluit sigaretten en shag inder daad niet duurder te maken, zoals een Kamermeerder heid op initiatief van de WD wil, dan moeten de hogere inkomens het mislopen van de extra tabaksaccijns voor de schatkist maar betalen. Met dat voorstel zet de PvdA coalitiepartner WD en het kabinet onder druk. te leggen. De PvdA vindt echter dat dan de belastingvrije som maar verder omhoog moet. Te vens moet de tweede schijf dan minder verlengd worden, om zo de koopkracht van de lagerbe- taalden in stand te houden. De WD waarschuwt het kabi net op zijn beurt voor 'onnodige politieke risico's' rond het be lastingplan als de moties niet worden uitgevoerd. De Kamer steunde de afgelopen week ook een WD-voorstel om niet deze maand bij het belastingplan, maar pas volgend voorjaar te besluiten over het duurder ma ken van benzine, diesel en lpg. Het kabinet wil dat niet, omdat er zowel bij de tabak als de De PvdA vraagt het kabinet uit te rekenen of het mogelijk is de eventueel misgelopen tabaksac cijns te betalen door de voor volgend jaar afgesproken ver lenging van de tweede belas tingschijf met 3.350 gulden, een harte wens van de WD, niet door te laten gaan. De PvdA wijst erop dat de schatkist 280 miljoen gulden oplopend tot 420 miljoen misloopt als de tabak niet duur der wordt. Zoals het er nu uit ziet, zou iedereen ééntiende procent meer belasting moeten gaan betalen als het kabinet be sluit zich bij de WD-motie neer dat eerder dit jaar een Kamer meerderheid een CDA-motie daartoe steunde. Ook de WD stemde daarvoor. De WD kan dan ook leven met kabinetsvoorstel, maar de PvdA had liever gezien dat een deel van de 435 miljoen gulden gebruikt was om huurders met lage inkomens te helpen. Bovendien vindt de PvdA dat het voordeel van de verlaging van het huurwaardeforfait voor duurdere woningen groter is dan voor goedkope. En dat ter wijl volgens de PvdA juist de goedkopere woningen de laatste tijd fors in waarde zijn gestegen. Het kabinet heeft ove rigens al een lager tarief in petto voor woningen tot 150.000 gul den, maar dat vindt de PvdA te mager. Rotterdam.» Sinterklaas komt binnenkort weer aan in Nederland, Rotterdam alweer enkele hulp-Sinterklazen hebben gemeld voor e aar hij het vele werk al jaren niet meer alleen afkan. Vandaar dat zich in i korte cursus. Die omvat theorie en praktijk, zoals het schminken. FOTO ANP HERMAN PIETERSE Dit weekend bij Sport7 Zaterdag 2 november 19.45 uur Sport Beeld Koos Postema praat met bekende (ex-)sporters over de kicks in hun sportieve carrière. Ronald Giphart verzorgt weer een item. 21.15 uur Voetbal7: De ballen met Barend Van Dorp Zij brengen op hun bekende wijze het laatste nieuws uit binnen- en buiten land. Met samenvattingen, reportages en voorbeschouwingen. Met o.a. Gullit, Cruijff, Bergkamp en Mulder. Zondag 3 november 17.00 uur Wedstrijd van de Week Aansluitend om 18.45 uur Voetbal7: compleet en actueel overzicht van de PTT Telecompetitie en de Ie divisie 21.00 uur: Delta Uoyd Marathon Amsterdam Binnenkort bij Sport7: 9 november: Nederland-Wales, exclusief live 19/20 november: Europees bekervoetbal live 24 november: Feyenoord-Ajax, exclusief live ior actuele informatie kunt u dagelijks Sport7Text raadplegen. voor alle luchtverkeer. Aan 'de randen van de nacht' (tussen elf en één uur en tussen vijf en zes) zou er in beperkte mate gevlo gen kunnen worden. Op het ministerie van VROM wordt er vanuit gegaan dat de pogingen van Kok om tot een compromis te komen, zullen mislukken. Daardoor zou het besluit vandaag alsnog kunnen uitdraaien op uitstel. Daarbij wordt geredeneerd dat een be sluit over nachtvluchten pas noodzakelijk is, tegen de tijd dat de baan is aangelegd. Kringen rond de premier noemden dat gisteren 'niet reëel'. Premier Kok wil dat het vlieg veld Beek na de aanleg van de Oost-Westbaan een deel van de nacht op slot gaat. Dat valt af te leiden uit nieuwe berekeningen waar de premier gisteren om heeft gevraagd, na overleg met de betrokken ministers. Van daag moet het kabinet een be sluit nemen over de aanleg van de nieuwe baan en de openstel ling van de luchthaven gedu rende de nacht. Tot dusverre zijn de ministers De Boer (VROM) en Jorritsma (Verkeer) het hierover nog niet eens kunnen worden, ondanks pogingen van premier Kok en minister Wijers (Economische Zaken) om hen tot een compro mis te bewegen. De betrokken ministers hebben gisteren uit gebreid met Kok over de impas se gesproken, maar dat heeft nog niet tot toenadering geleid. In een laatste poging de mi nisters op één lijn te krijgen, heeft de premier besloten nog weer nieuwe varianten van tus senoplossingen te laten doorre kenen. Deze gaan er allemaal vanuit dat de luchthaven in het holst van de nacht (ongeveer tussen één en vijf) gesloten is Treinkaartje 2,25 procent duurder in '97 Het treinkaartje wordt 1 janu ari 2,25 procent duurder. De prijsstijging voor abonnemen ten zal iets groter zijn. Metro, tram en bus gaan 3 procent meer kosten. De tarieven voor maand- kaarten, jaartrajectkaarten, OV-kaart en NS-Jaarkaart gaan gemiddeld met 2,8 procent omhoog. Een Treintaxibiljet blijft daarentegen 6 gulden kosten. Ook de Railrunner voor kinderen onder begelei ding van een volwassene blijft voor een rijksdaalder te koop. amsterdam brandstoffen sprake is van een 'samenhangend pakket' van maatregelen. De liberalen wijzen er nu op dat de Eerste Kamer alleen 'ja' of 'nee' kan zeggen tegen het hele belastingplan. Door de ac cijnsverhogingen op te nemen in dat belastingplan, maakt het kabinet de positie van de Eerste Kamer dus moeilijker, schrijft de indiener van de 'benzine motie', het WD-Kamerlid Hoogervorst in zijn commen taar op het belastingplan. „De politieke risico's rond het belas tingplan nemen op deze memier onnodig toe." De tegenstanders CDA en WD hebben de meerderheid in de Eerste Kamer. Overigens zou het een zeer radicale stap zijn als de regeringspartij WD in de Senaat het hele belastingplan zou torpederen. Verwacht wordt dat de liberalen niet zo ver zullen gaan. Nieuwslezers op televisie wor den door 84 procent van de be volking voor 'betrouwbaar' ge houden. Daarmee gelden de boodschappers in de ogen van de bevolking als de meest waar- heidslievende beroepsgroep van Nederland. Dat blijkt uit een onderzoek van het NIPO. Het onderzoeks bureau vroeg of bepaalde be roepsgroepen volgens de onder vraagden de waarheid spreken of niet. Opmerkelijk is dat jour nalisten, die de kopij voor nieuwslezers aanleveren, slechts door 38 procent van de Nederlanders voor waarheids sprekers worden aangezien. Politici en zakenmensen spre ken volgens de gemiddelde Ne derlander het minst de waar heid. Ze worden respectievelijk door 30 en 26 procent van de Nederlanders op hun woord ge loofd. Na de nieuwlezers staan dok toren en rechters er goed op bij de Nederlanders. Ze zijn vol gens respectievelijk 80 en 79 procent van de Nederlanders waarheidslievend. Ze worden op de voet gevolgd door leraren, professoren, wetenschappers en opinie-onderzoekers. Die sco ren 78 tot 74 procent. Politiemensen en geestelijken zitten in de middenmoot: ze worden geloofd door 58 tot 69 procent. Ambtenaren en vak bondsleiders kunnen slechts op het vertrouwen van 49 en 45 procent van de bevolking reke- 'Zaak mag geen Nederland-België worden brussel peter de knegt Wel twintig keer is de Hercules ramp bij Eindhoven de afgelo pen maanden nagebootst in het 'laboratorium' van de Belgische Luchtmacht. Op alle mogelijke manieren werd met simulato- ren geprobeerd de kist in de lucht te houden, na de aanva ring met een zwerm vogels. Niet één keer lukte dat. De Hercules overleefde geen van de pogin gen. Met dit voorbeeld probeerde de Belgische luchtmachtgene- raal Van Hecke gisteren op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel voor de zoveelste keer de be richten in de Nederlandse me dia te ontzenuwen, als zou het ongeluk op 15 juli niet te wijten zijn aan een zwerm vogels, maar aan de onkunde van de jonge Belgische bemanning. De vliegers hadden niet moeten doorstarten, maar gewoon moeten landen, aldus die be richten. „Jonge of oude piloten, het maakt niet uit", zei Van Hecke gisteren. „Uit de simulator-tests blijkt dat het vliegtuig door de onverwachte aanvaring met de vogels oncontroleerbaar en on bestuurbaar was geworden, en dat er dus niet meer kon wor den geland." De speculaties over doofpot ten en complotten op het aller hoogste niveau, om zo de ware oorzaak van het ongeluk te ver hullen, laaiden enkele weken geleden op, nadat de Neder lands-Belgische onderzoeks commissie met haar conclusies naar buiten kwam. Daarom belegde Van Hecke deze bijeenkomst, waar bijna alle Nederlandse media op af kwamen. Die moesten vooral niet geloven dat de generaal uit persoonlijke woede achter de microfoon plaatsnam. „Ik wil geen persoonlijk gevecht tussen deze stafchef en de rest van de wereld. Het mag geen match België-Holland lijken. Het is on denkbaar dat iemand van de ene of de andere zijde iets ver doezeld heeft of feiten verbor gen heeft gehouden." De generaal haalde alle bewe ringen die anonieme luchtvaar texperts de afgelopen weken in de media hebben gedaan ver volgens één voor één onderuit. „Wie denkt dat het anders is ge weest, moet dat aan de com missie overbrengen, die zal e feiten onderzoeken. binet kunnen debatteren over de Nederlandse betrokkenheid bij het drama. Blom veegde gisteravond alle twijfels, eerder geuit door Ka merleden en collega-historici, over de onafhankelijkheid van het RIOD bij deze opdracht ter zijde. „De minister financiert het RIOD, maar heeft niets te zeggen over onze publicaties." In één geval zal het RIOD niet publiceren en de opdracht te ruggeven: „Als we weten hoe het is gegaan rond Srebrenica, maar de wettelijke beperkingen het ons onmogelijk maken dit adequaat te verwoorden. De Riod-directeur vindt dat het onderzoek niet alleen kan gaan over wie verantwoordelijk was voor de val van de moslim- enclavei die uitmondde in een massamoord op naar schatting vijf- tot achtduizend mensen. Volgens Blom moet het onder zoek vooral leiden tot een beter begrip van de complexe ontwik kelingen die hebben geleid tot de massamoorden. Blom: „We zullen ons ook onthouden van expliciete politieke en morele oordelen. We beseffen natuur lijk wel hoeveel politieke lading dit onderzoek zal krijgen." Directeur Blom van het Rijks In stituut voor Oorlogsdocumenta tie (RIOD) voelt zich 'volstrekt onafhankelijk' bij het onderzoek naar de val van Srebrenica. Wettelijke beperkingen die door het kabinet zijn aangegeven, bestempelt Blom als 'theoreti sche gevallen'. Het RIOD-team zal tijdens haar onderzoek proberen de ge hele VN-commandolijn in kaart te brengen, die de militaire VN- eenheden in Bosnië heeft aan gestuurd. Daartoe zal men trachten alle belangrijke betrok kenen te spreken, zoals de Franse generaal Janvier, die ten tijde van de val van Srebrenica het bevel voerde over de VN- troepen in ex-Joegoslavië. De RIOD-directeur liet giste ren doorschemeren dat het on derzoek wellicht meerdere jaren kan duren, breed zal worden opgezet en pas wordt afgerond in een volgende kabinetsperio de. Woordvoerders van CDA, WD, PvdA en GroenLinks dron gen gistermiddag aan op snel heid. Ze willen op basis van een eindrapport of een tussenrap portage nog met het huidige ka- DE NATIONALE SPORTZENDER „Wij gaan er voor." Dat zei vorige week donderdag de kersverse Philips-topman Cor Boonstra, na afloop van de aan deelhoudersvergadering van Sport7. De woordvoerder van die zender, Tim Boersma, kan de aanhoudende geruch ten dat aandeelhouders als Philips, KPN en de ING-bank van hun aandelen af zouden willen dan ook niet plaatsen. „Onze aandeelhouders zijn van een for maat dat garandeert dat zij geen avon tuurtje aangaan." Ramingen van Barings Bank over aan loopverliezenminstens 102 miljoen in het eerste en 43 miljoen gulden in het tweede jaar zal Sport7 niet be vestigen. „De commerciële zender BSkyB leed in Groot-Brittannië vijfjaar lang verlies. De sportzender begon met drieduizend abonnees achter de deco der. Nu zijn het er 5,8 miljoen, en heeft de zender drie sportkanalen." Bovendien moet een aandeelhouder in Sport7 die van zijn aandelen af wil, die eerst aanbieden aan de overige aan deelhouders. Die zijn derhalve als eer ste op de hoogte van partners die uit Sport7 willen stappen. En van eventuele spijtoptanten is de Raad van Commis sarissen niets bekend, aldus de woord voerder. De laatste ontwikkeling in het beleid van Sport7 was uitstel van het moment waarop de zender in heel Nederland 'achter de decoder' wil tot 1 januari 1998. Dat maakt de abonneekosten ho ger dan de twee gulden per maand per aansluiting waarop aanvankelijk was gemikt. Per aansluiting moet namelijk in zeven jaar wel 168 gulden worden verdiend. „Maar wij willen een lowpay- kanaal blijven. Iets anders dan SuperS- port, dat op 45 gulden per maand." Met de Amsterdamse kabelexploitant A200Q wordt gesproken over een aan passing van het pluspakket, omdat Sport7 ongelukkig is met een pakket met seks en Chinees. „Er ligt een be reidheid bij A2000 om wat aan de sa menstelling te doen", bevestigt Boers ma. Maar Den Haag, dat door een schaarste aan vrije kanalen de volkswil volgt en Sport7 vervangt door Euro sport, is vooralsnog door Sport7 opge geven terrein. Overigens wil de sportzender af van het misverstand dat de kijker zich op het sportkanaal abonneert. „Je bent abon nee bij je kabelmaatschappij. Die mag zelf een tarief vaststellen. Dat zal uit eenlopen, al naar gelang de omvang en samenstelling van het pluspakket. Som mige gemeenten zijn in zee gegaan met Multichoice. Dan heb je wel twaalf ka nalen." De KNVB, die afwil van de sublicentie van de NOS (Studio Sport) voor Sport7- materiaal, is bij Sport7 zelf aan het ver keerde adres. „Er ligt een contract tus sen Sport7 en de KNVB. Aandeelhouder KNVB moet de andere aandeelhouders aanspreken als Staatsen, de KNVB- voorzitter, daaraan wat wil verande ren", zegt de woordvoerder. „Het is een zaak van langere adem om zo'n con tract te wijzigen." En dan is er nog het geringe marktaan deel dat de nieuwe sportzender zou op breken; de afgelopen weken lag dat re gelmatig tegen de 4 procent. „Wij zijn een doelgroepzender, met een mark aandeel van 40 procent in de eerste helft van PSV-Feyenoord. Een golfpro- gramma scoort veel lager, maar wij be reiken wel een groot deel van het in golf geïnteresseerde publiek. Die zitten voor de mediaplanners in de hogere wel standsklassen. De reclame is daarop toegesneden", zegt Boersma. „Wij heb ben een nieuwe rol, niet te vergelijken met de STER." „De basketball-liefhebber moet er aan wennen dat zijn sport op vaste tijden te zien is. Er zit een stijgende lijn in. Men sen gaan er aan wennen." Maar Sport7 vindt die 'ontdekkingsreis' van de kijker zelf ook nog niet snel genoeg gaan. Tot het einde van het jaar zit er in de bijlage Weekeinde van de Telegraaf aandeelhouder in Sport7 een week- programma over acht pagina's. Met een oplage van 1,2 miljoen exemplaren denkt Sport7 hiermee 2,5 miljoen kij kers te bereiken. Verder wil Sport7 bekijken hoe de pro grammering aantrekkelijker kan wor den gemaakt. Dat zou gepaard kunnen gaan met een inkrimping van de zend tijd van 70 uur per week die de sport zender nu voor zijn rekening neemt. Maar uitbreiding is evenmin uitgeslo ten, aldus Boersma. 'Dronken rijder moet bloedproef zelf gaan betalen' den haag gpd Automobilisten die worden ver oordeeld wegens dronken rij den, moeten zelf de kosten van de bloedproef, het honorarium van de betrokken arts en andere bijkomende politiekosten beta len. Het CDA in de Tweede Ka mer zal dit volgendë week bij de behandeling van de justitiebe groting voorstellen. Volgens CDA-woordvoerder Van de Camp zijn de opspo ringskosten die politie en justi tie maken zó hoog, dat ze in een aantal gevallen verhaald dienen te worden op veroordeelden. Het CDA heeft zijn voorstel niet uitgewerkt. Volgens Van de Camp moet uitbreiding van het plan tot andere delicten ook mogelijk zijn. „Je zou kunnen denken aan het verhalen van de kosten die de politie moet ma ken voor transport en opslag van in beslag genomen auto's van bijvoorbeeld drugsdealers of snelheidsovertreders.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3