Grote geld bedreigt Amerikaanse democratie Gaius zag sociale vleugel van het CDA verpieteren Mikako ziet niets in winkeldiefstal, dus verhuurt ze haar scholierenlijf Feiten &Meningen Vermeend levert criminelen mogelijk voordeeltje op VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 Financiering verkiezingscampagnes loopt volledig uit de hand Stel, u bent op zakenreis in Washington en op zoek naar een gerieflijk verblijf voor één nacht. Wat zou u zeggen van een overnachting voor 130.000 dollar? Met ontbijt op bed, dat wel. En een etentje voor 25.000 dollar per couvert. Kunt u dat geld ophoesten? Dan weten we het goede adres: 1600 Pennsylvania Avenue. Meld u bij de portier en vergeet niet het gastenboek te tekenen. U mag dan uitrusten in het bed waarin ooit Abraham Lincoln sliep. En aan het einde van de dag drinkt de beheerder van het pand graag een slaapmutsje met zijn gasten. Hij heet Bill Clinton en doet het horecabedrijf er bij om aan geld te komen, zodat hij nog even op dit adres mag blijven wonen. Het kost Clinton e cent om in het Witte Huis t kunnen blijven. Volgens offi cieuze berekeningen zo n 300 miljoen dollar. Die 130.000 dol lar voor een overnachting zijn dus maar een druppel op de gloeiende plaat. Maar alle beetjes helpen, nietwaar? En de man die hem dolgraag als de manager van 'Hotel Het Witte Huis' wil opvolgen, heeft de af gelopen maanden al evenveel geld uitgegeven voor zijn cam pagne tegen de huidige baas. Een grap? Nee. hoor. De Ameri kaanse presidentiële verkie zingscampagne is niet alleen een bloedserieuze, maar vooral een peperdure zaak. De kandi daten, Bill Clinton en Bob Dole, besteden bijna meer tijd aan het inzamelen van geld dan aan het campagnevoeren zelf. En het aanbod van een nachtje als gast van Clinton in het Witte Huis voor 130.000 dollar is écht. Het is slechts een van de bizarre manieren waarop de kandida ten en hun partijen aan geld proberen te komen. De federale verkiezingscommissie heeft uit gerekend dat deze presidents verkiezingen totaal meer dan 600 miljoen dollar kosten on geveer 275 miljoen dollar voor Dole en Clinton elk, en nog eens 50 miljoen voor Ross Perot. En dat geld komt niet uit hun eigen zak. Het komt van de kiezers, van A/vwrikaaNSE VERkjEZIM^ bedrijven, belangengroepen, vakbonden en beroepsorganisa ties. Kleine cheques van hon derd dollar van een gewone burger tot meer dan een mil joen dollar van ondernemingen die wat invloed in Washington proberen te kopen. Een systeem dat natuurlijk roept om mis bruik, en de afgelopen weken is gebleken dat daarvan ook op grote schaal sprake is. Clinton en zijn Democratische Partij worden in de laatste da gen voor de verkiezingen van komende dinsdag achtervolgd door een reeks schandalen over al dan niet illegale bijdragen aan hun verkiezingskas. Over Indonesische zakenlui die, in strijd met de wet, wederdien sten zouden hebben willen ko pen. Over een veroordeelde Cu baanse drugsdealer die voor 20.000 dollar op het Witte Huis te gast was. De Democratische Partij gaf vo rige maand 250.000 dollar terug aan een Koreaanse zakenman toen bleek dat het geld direct uit Zuid-Korea kwam. Volgens de wet mogen alleen Amerikaanse burgers geld aan een politieke campagne geven. En de Indo nesiërs bleken een tuinman en diens vrouw te zijn die 425.000 dollar op tafel konden leggen, kennelijk afkomstig van een buitenlands bedrijf. De Republikeinen schreeuwen nu moord en brand over 'fla grante schendingen van de wet' door de Democraten. Maar ze hebben kilo's boter op hun hoofd. Beide partijen maken zich immers schuldig aan het il legaal inzamelen van geld. Dole kreeg bijdragen uit Taiwan, net als Republikeinse senatoren. Een van Dole's genereuze con tribuanten is een Cubaan met een Spaans paspoort. Er is dus van alles fout met het Amerikaanse verkiezingssys teem en alle partijen roepen nu ineens dat drastische hervor mingen nodig zijn. Clinton diende twee jaar geleden een wetsvoorstel in om de hele fi nanciering van verkiezingscam pagnes te herzien, maar dat werd door Dole's Republikeinen geblokkeerd. Misschien dat de excessen van dit jaar wel tot verandering leiden. De wet bepaalt dat individuele burgers maximaal 1.000 dollar aan een kandidaat mogen ge ven. Voor bedrijven, vakbonden of belangengroepen geldt een Perot boven 10% De onafhankelijke Amerikaan se presidentskandidaat Ross Perot stijgt in de kiezersgunst. Uit een peiling van het Gallup- instituut bleek gisteren dat hij op elf procent van de stemmen kan rekenen. Het is voor tij dens deze campagne dat Perot boven de tien procent uit komt. Uit de Gallup-peiling blijkt verder dat 49 procent van de ondervraagden van plan is op president Ciinton te gaan stemmen en 35 procent op diens Republiekeinse uitdager Dole. van 5.000 dollar. Op die manier hebben de twee gro te partijen in 1995 en 1996 300 miljoen dollar binnengehaald. Elke cent die ze zo ontvangen, moeten ze rapporteren aan de federale verkiezingscommssie, de FEC. Maar er is geen grens gesteld aan de hoeveelheid geld die mag worden gegeven aan de partijen, zolang het geld maar niet wordt gebruikt om één be paalde kandidaat aan te prijzen. Het mag wel worden gebruikt om politieke thema's onder de aandacht te brengen of om standpunten van de tegenpartij in diskrediet te brengen. Via die achterdeur halen beide partijen nog eens bijna 200 miljoen dol lar binnen. Maar juist via dat 'zachte geld', zoals het wordt genoemd, kun nen de bedrijven enorme in vloed uitoefenen. Kijk maar naar de Republikeinse Partij. Drie van de vijf grootste spon sors zijn sigarettenfabrikanten. Het hoeft dan ook niet te verba zen dat Dole een sterk tegen stander is van overheidsmaatre gelen tegen roken. Phillip Mor ris alleen gaf al meer dan 1,6 miljoen. Op zijn beurt krijgt Clinton mil joenen van advocatenorganisa- ties. Die hebben in hem een be trouwbare bondgenoot gevon den in de strijd tegen het beper ken van de lucratieve processen voor schadevergoedingen. Die organisaties geven dat geld niet omdat ze Clinton, Dole of be paalde Congresleden zo aardig vinden, maar omdat ze iets te rug verwachten. Voor wat hoort wat. Er zijn pleidooien om campag- betalen. Óan wordt elke on rechtmatige invloed buiten de deur gehouden. Nu al draagt de staat 75 miljoen dollar bij aan de campagnes van Dole en Clinton en 29 miljoen aan die van Perot. Ook kregen de partij en ieder 12 miljoen dollar voor het organiseren van hun partij- conventies in augustus. „Het is zo een rotzooi", zegt Don Simon van Public Cause, een club die de politieke finan ciën al jaren op de voet volgt. „Er zijn tal van mazen in de wet die moeten worden gedicht." Verkiezingen zijn zo duur ge worden, dat kandidaten maan den kwijt zijn alleen om aan het geld ervoor te komen. Wie veel geld van zichzelf heeft, heeft meteen al een voorsprong. Poli tiek wordt zo een zaak van mil jonairs. Het systeem is volledig uit de hand gelopen en wordt alge meen gezien als een bedreiging voor het democratische proces. Bill Clinton, Bob Dole en Ross Perot roepen nu dat 'er echt wat moet gebeuren'. Maar zolang ze zelf zo afhankelijk zijn van het grote geld, hebben de Ameri kaanse kiezers weinig vertrou wen in zulke uitspraken. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Politieke (auto) biografieën zijn schaars in Nederland, maar juist deze maand is het dringen. Gisteren verschenen de herinneringen van de libe raal Joekes, volgende week komt oud-minister Ter Beek met zijn memoires. Vanaf vandaag ligt Gaius, de onver stoorbare gang van W.F. de Gaay Fortman in de winkels. Waarom een boek over het le ven van een oud-minister die al vijftien jaar niet meer poli tiek actief is? Volgens de au teurs, de journalisten Breed- veld en Jansen van Galen, omdat De Gaay Fortman 'Gaius' voor intimi een po liticus is „van een type, die thans node gemist wordt". De nu 85-jarige Wilhem Frie- derich is er volgens de auteurs van overtuigd dat het wezen van de democratische, chris telijk geïnspireerde politiek 'sociaal, open en verdraag zaam' is. De man die in het kabinet-Den Uyl minister van binnenlandse zaken was, ver tegenwoordigt een traditie die sedert de fusie van zijn gere formeerde Anti-Revolutionai re Partij (ARP) met de katho lieke KVT en de hervormde CHU 'lijkt te zijn verpieterd': de christelijk-sociale richting. Hij is ook de 'vertegenwoordi ger van een minder leerstelli ge en minder machtsbeluste mentaliteit in het Nederland se calvinisme'. Kortom, zo le zen we tussen de regels door, een staatsman waar het CDA- op-zoek-naar-een-identiteit kan leren. Gaius, zoals de auteurs hem consequent noemen, heeft de laatste keer niet op 'zijn' CDA gestemd. Van Elco Brinkman en diens harde koers moest hij niks hebben. Samen met zijn vrouw hoopte hij vurig dat Kok premier zou worden. Maar op de PvdA stemmen zou net een stap te ver zijn geweest. Daarom kreeg de GPV'er Schutte in mei 1994 de steun van de Fortmans. Het politieke leven van de eigen zinnige gereformeerde staats man in een notendop: be zwaard over de christen-de mocratie, maar nooit brekend met deze beweging. Zijn hele politieke leven schippert Gaius tussen sym pathie voor de Partij van de Arbeid en trouw-ondanks-al- les aan zijn ARP en later CDA. „Mijn grootste bezwaar tegen ARP'ers was, dat ze altijd de den of ze alles wisten: als an deren iets goed deden was dat per ongeluk", vertelt hij. Gai us heeft een hekel aan de an ti-socialistische sentimenten in de partij en de conservatie ve inslag. „Het economisch leven werd niet anders beke ken dan de liberalen deden." Door oud-minister Albeda wordt hij getypeerd als 'den ker en leidinggevend figuur van de vakbondsvleugel, de linkervleugel van de ARP'. Ook het CDA kan De Gaay Fortman niet echt bekoren. Openlijk spreekt hij over een niet zo democratische partij die principiële discussies en scherpe debatten uit de weg gaat. Een partij die te veel als steun fungeert van de minis ter-president en waar con gressen niet meer dan 'klap pende gezelschappen' zijn. Het is 1985 en zulke geluiden zijn dan nog taboe. Later er gert hij zich aan de 'afbraak' van het sociale stelsel, onder meer van de WAO. „We kun nen ons toch niet met een kleine uitkering afmaken van iedereen die invalide wordt?" Maar sociaal-democraat zal Gaius nooit worden. Hij is het in veel zaken met de PvdA eens. Maar al in 1946, in ge sprekken met Den Uyl, hekelt hij het te sterke geloof in de sturende werking van de Staat, de anti-godsdienstig heid en de neiging te veel met 'de volkswil' mee te gaan. „Je moet wel democratie hebben, maar je moet niet Jan en Alle man bij alles betrekken", al dus De Gaay Fortman. Hij doet daarom zijn best het goede van ARP en PvdA naar boven te halen door een brug tussen beide bewegingen te slaan. In de jaren vijftig als in formateur van de rooms-rode coalitie (die echter jammerlijk mislukt), in 1973 als minister. Tegen de uitdrukkelijk wil van ARP-leider Biesheuvel nam hij zitting in het kabinet-Den Uyl. Het is deze 'onverstoor baarheid' die de auteurs in Gaius prijzen en die hem te gelijk in christen-democrati sche kring omstreden maakt. Fortman forceert het progres sieve kabinet-Den Uyl en voorkomt daarmee dat de ARP van Biesheuvel als con servatieve partij in de opposi tie belandt. Bovendien redt hij hiermee de totstandkoming van het CDA, de partij die hij zelf helemaal niet wilde. Dat laatste tekent zijn handelen: eigenzinnig en dapper, maar niet altijd effectief. Zelf noemt hij zich beschei den alweer een ongekende eigenschap voor politici een 'halve outsider, gerespec teerd, maar buiten het politie ke machtscentrum staande'. De kwalificatie op de achter flap van het boek dat hij 'een van onze belangrijkste naoor logse politieke leiders' zou zijn, is dan ook zwaar over trokken. Misschien is dat de les die een CDA'er als Enneüs Heerma kan trekken uit het zeer le zenswaardige boek: de partij worstelt al sinds haar onstaan met twee vleugels. De conser vatieve, die het liefst altijd re geert met de WD. En de pro gressieve, die graag wil sa menwerken met de PvdA. Die vooruitstrevende vleugel is in derdaad behoorlijk 'verpie terd' en kan alleen aan in vloed winnen als de vertegen woordigers daarvan zich in het gevecht om de macht mengen en zich wat minder bescheiden en tolerant tonen. Anders blijven er slechts mooie, maar ook wat teleur gestelde levensherinneringen over, zo blijkt. Los van de politieke bood schap bevat het boek ook de geschiedenis van het gerefor meerde leven zoals we dat niet meer kennen. Degenen met heimwee naar het roem ruchte kabinet-Den Uyl ko men ook uitgebreid aan hun trekken. De anekdotes en er gernissen over dronken colle ga's en doortrapte partijgeno ten zijn kostelijk. Willem Breedveld, John Jan sen van Galen: Gaius, de on verstoorbare gang van W.F. de Gaay Fortman. Uitg. Scheffers, Utrecht. De Gaay Fortman (links) en Boersma tijdens de kabinetsfor- matie van 1973. Beide ARP-pro- minenten zouden toetreden tot het kabinet-Den Uyl. ARCHIEFFOTO BELASTING BELICHT Het is al weer zo'n twee jaar geleden dat de VARA-documentaire Impact opschudding veroorzaakte omdat hieruit bleek dat de kosten die criminelen maakten voor wa pens, munitie en pitbulls aftrekbaar waren. Naast opwinding in de media ontstond er ook politieke onrust. Staatssecretaris Ver meend (financiën) heeft onlangs een wets voorstel ingediend die definitief een einde moet maken aan de aftrekbaarheid van 'cri minele kosten'. Het is echter niet ondenk baar dat het voorstel de crimineel in plaats van een nadeel, op grond van Europese re gelgeving in de toekomst juist een (onbe doeld) voordeel oplevert. Belasting technisch is er niets op tegen om 'criminele kosten' in aftrek toe te laten. Be lastingheffing is neutraal en kijkt derhalve niet op welke manier bepaalde inkomsten zijn verworven. In theorie moet de inbreker zijn buit dan ook aangeven op zijn biljer voor de inkomstenbelasting en daar belas ting over betalen. De andere kant van de medaille is dan ook dat de kosten die men maakt om deze inkomsten te verwerven, mag aftrekken van het inkomen. Hoewel er dus belastingtechnisch niets aan de hand is. ligt er nu toch een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer. Achterliggende ge dachte is dat de regering het van algemeen maatschappelijk belang vindt om criminele activiteiten tot het uiterste te bestrijden. Volgens het voorstel zijn de kosten van een bepaalde activiteit niet meer aftrekbaar zo dra de dader door de strafrechter is veroor deeld. Aangezien de veroordeling altijd een paar jaar op zich laat wachten, is in het wetsvoorstel een regeling opgenomen waardoor ook de kosten in de vijfjaar daar voor niet meer aftrekbaar zijn. Aparte bepa lingen zijn opgenomen voor kosten van wa pens, munitie en pitbulls. Kosten hiervoor zijn altijd, dus ook bij legale activiteiten, niet meer aftrekbaar, op een aantal uitzon deringen na (bijvoorbeeld wanneer men een vergunning heeft). Hoewel de gedachte achter het wetsvoorstel tamelijk simpel is. kleeft er toch wel een aantal problemen aan de invoering. Zo is het de vraag of de voorgestelde wetgeving wel in overeenstemming is met Europese regelgeving. Omdat de kosten namelijk niet meer aftrekbaar zijn, krijgt de belastinghef fing niet meer het kenmerk van een inkom stenbelasting, maar meer van een omzetbe lasting (BTW). Over criminele mag echter in de Europese Unie geen om zetbelasting worden geheven, zodat het ge vaar bestaat dat de kosten dan wel niet meer aftrekbaar zijn, maar de belasting dienst over de winst geen belasting mag heffen. Ook is het de vraag of de belastingheffing door de weigering van de kostenaftrek ei genlijk niet gewoon een boete is geworden. Als dit zo is dan brengt dit problemen met zich mee aangezien een boete-oplegging niet in strijd mag zijn met het Europese Verdrag voor de Rechten van de Mens (EVRM). Daarin staat dat een crimineel niet twee keer voor zijn daad mag worden ge straft. Het is te hopen dat de Tweede Kamer Ver meend zal vragen hoe hij deze problemen denkt aan te pakken. Anders zou in de toe komst wel eens kunnen blijken dat het wetsvoorstel het tegenovergestelde effect heeft: in plaats van de crimineel te benade len, zou het wel eens zo kunnen zijn dat be lastingheffing over de 'criminele winst' door de Europese regelgeving niet meer is toege staan. Een voordeel voor de crimineel dus. Prostitutie mag je het niet noemen. De betrokkenen ge bruiken liever het eufemisme enjo kosai, ofwel een betaald afspraakje tussen oudere mannen en schoolmeisjes. De meisjes moeten wel, vin den ze zelf. Niet voor eten of een dak boven hun hoofd, zoals in ander Aziatische lan den. Maar hoe moeten de Ja panse bakvissen anders hun hebbedingetjes van Versace, Louis Vuitton en Chanel be kostigen? De Japanse consumptie maatschappij is doorgesla gen, schreef het Britse blad The Guardian onlangs. Eer der al werden jongens in el kaar geslagen om hen te be- Nike-schoenen. Maar de consumenten-mentaliteit bereikt nu nieuwe hoogtes. In een land waar het gemid delde inkomen per hoofd van de bevolking ver boven de 50.000 gulden per jaar ligt, verkopen steeds meer jonge meisjes hun lichaam. Het Britse dagblad voert ene Mikako op, een vijftienjarig meisje dat zoveel mogelijk spijbelt. Maar ze koestert haar schooluniform, zegt ze, ze heeft er zelfs twee. De klanten van de seksclub waar ze werkt, vinden dat leuk, zo heeft ze ondervonden. Op deze manier verdient Mikako ruim vijfduizend gul den per maand bij, en dat kan ze goed gebruiken. Ze schat dat ze alleen al in het afgelopen jaar zo'n 15.000 gulden besteedde aan spul len van Versace, haar favorie te mode-ontwerper.Als ik geen geld van mannen zou krijgen, zou ik winkeldiefstal len moeten plegen. Maar dat doet iedereen al. Stomverve lend." De meesten van haar leeftijd genoten gaan niet zo ver. Vaak beperkt een enjo kosai zich tot niet meer dan een af spraakje, het vasthouden van eikaars hand of wat knietje- vrijen. Sommige klanten be vredigen hiermee hun ver langen naar een vervlogen, onschuldiger verleden. Een uurtje koffiedrinken met een schoolmeisje kost gemiddeld zo'n vijf tientjes. Toch staat het geval Mikako bepaald niet op zichzelf, stelt The Guardian, en vaak gaat het wel degelijk verder. In ju ni nog arresteerde de politie een onderwijzer in Tokyo. Hij runde een prostitutie netwerk van zo'n driehon derd meisjes, allen tussen de veertien en zeventien jaar oud. Sinds begin dit jaar pakte de Japanse politie ruim vijfdui zend minderjarige meisjes op voor ondervraging in ver band met vermeende zeden delicten. Controle is echter lastig, met name door de draagbare telefoons, die on der schoolmeisjes gemeen goed zijn. Potentiële klanten contracteren de meisjes via 'telefoonclubs', en de ouders weten van niets. Via een voorlichtingscampagne stelt de overheid ouders op de hoogte van de gevaren voor hun kroost. Maar het valt nog maar te bezien hoe het publiciteitsof fensief van de overheid uit pakt. Mikako bijvoorbeeld kwam juist op het idee, toen ze beelden zag van een poli- tie-inval in de club waar ze nu werkt. „Het zag er wel in teressant uit." Haar onschulc vóór die tijd moet trouwens niet worden overdreven. Eer der al verkocht ze haar ge bruikte ondergoed aan fe tisjisten: „Hoe viezer de slip jes, hoe meer ze betaalden", zegt ze. DEN HAAG ANP t MM!" Hotel Het Witte Huis. Inclusief ontbijt op bed kost een overnachting 130.000 dollar. ARCHIEFFOTO

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2