•fVethouder wil slijterij Clerks snel weg hebben OZB gaat niet omhoog in Warmond oog in Warmond 'Gemeente heeft ons voor voldongen feit gesteld' •ganisaties kiezen gnog voor Bos-variant Baby bezorgt Oegstgeest meer macht Laurentius krijgt grotere oefenruimte Leiden Regio Baby bezorgt Oegstgeest meer macht Laurentius krijgt grotere oefenruimte oestemming voor proefboring aar gas onder Wassenaar Moppertrommel in Oegstgeest \G1 NOVEMBER 1996 33 A denaar botst tegen boom 931 '.eest Door een ongelukje met een beker koffie is een 25- Leidenaar gistermiddag op de Korenbloemlaan in Oegst- 7036met ziJn auto te8en een boom gebotst. De bestuurder en iburg Harige inzittende, die beiden geen gordel om hadden, stererf n met hoofdwonden naar het Diaconessenhuis gebracht. 225; sstuurder probeerde de omgevallen beker te pakken en gaf 0 uur.üj een ongecontroleerde ruk aan het stuur. Bij de klap sloe- geest.eide inzittenden met hun hoofd tegen de voorruit. de 6,1 9 sp inen op de Persant Snoepweg poRP» Het regende gisteren bekeuringen op de Persant 07 Weg in Leiderdorp. In één uurtje, tussen elf en twaalf, slin- de politie 120 automobilisten op de bon voor te hard rij- °Voor>atwas b')na een kwart van het aantal passanten. voori uur c- el. 01 chef hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleijn. 071-5356429 oegstgeest De eerste burger van Oegstgeest, burgemeester S. Scheenstra, bracht gisteren een bezoek aan Nienke Pauline Ver gaat de stem van Oegstgeest even zwaar tellen als die van Lei derdorp (24.000 inwoners) en Voorschoten (23.000). warmond arie schakenbos De onroerend zaakbelasting (OZB) in War mond gaat volgend jaar niet omhoog. De gemeenteraad heeft gisteravond bij de afronding van de begrotingsbehandeling de voorgestelde verhoging met 2,8 procent af gewezen. Ook Progressief Warmond, dat liever de afvalstoffenheffing verlaagd zag, stelde zich achter dat WD-voorstel. Het ge geven dat ook de beide wethouders het col legestandpunt verlieten, gaf voor PW de doorslag. Voor 1998 tot en met 2001 zal in Warmond echter wel rekening moeten wor den gehouden met een jaarlijkse verhoging van 3,5 procent om zodoende op het door het Rijk gewenste tarief te komen. Mogelijk kan dan wel de afvalstoffenheffing omlaag. De kosten voor afvalverwerking dalen. Voor PW was dat aanleiding om via een amende- voorschoten dimitri walbeek De muziekvereniging Lauren tius in Voorschoten krijgt voort aan de gehele voormalige kleu terschool 'De Speeldoos' ter be schikking als oefenruimte. De muzikanten 'bedankten' de ge meenteraad van Voorschoten gisteravond voor deze uitbrei ding met een minutenlang con cert. Tot nu toe deelde het korps het gebouwtje met de af deling Welfare van het Rode Kruis. Dat verhuist naar het Laurentiushof dat binnenkort wordt geopend. Het alternatief om het ge bouw totaal te slopen en een nieuwe accomodatie neer te zetten, haalde het niet. „Dat is om financiële redenen geen op tie", zei wethouder H. Smits (D66/welzijn) gisteravond. De nieuwbouwkosten komen uit op 672.000 gulden. De sloop- kosten, 50.000 gulden, zijn daarbij niet meegerekend. Volgens Smits krijgt de mu ziekvereniging nu een gebouw, 'dat voeldoet aan de eisen van de moderne tijd.' Daar gaat wel eerst een verbouwing van 348.000 gulden aan vooraf. Dat geld is onder meer nodig om een tweede oefenzaal in te rich ten. Daarnaast moeten de toi letten en de entrees en andere ruimtes worden aangepast. De muziekvereniging, die vol gens verschillende raadsleden een centrale rol in het dorp ver vult, heeft die extra ruimte drin gend nodig omdat het aantal muzikanten te groot wordt. Consequentie is wel dat de huur verdubbelt naar 8000 gulden. Meevaller is weer dat de subsi die van 2000 gulden stijgt naar 3000 gulden. Voor zo'n tienduizend gulden moet het muziekkorps zelf aan het gebouw gaan klussen. Dat is met de muziekvereniging afge sproken. Als die klussen 'niet uit de verf komen' mag van de wet houder alsnog professionele hulp worden ingeroepen. Verlichting gemeentetoren zonder potsierlijke staketsels ment te pleiten voor een verlaging van de afvalstoffenheffing. Alle huishoudens heb ben dan een even groot voordeel, terwijl een lagere OZB meer oplevert naarmate huizen duurder worden. Het CDA vindt dat eerst moet blijken dat de kosten van de af valverwerking daadwerkelijk structureel omlaag gaan. Een half jaar ervaring met het nieuwe ophaalsysteem is daarvoor niet ge noeg. voorschoten dimitri walbeek De gemeentetoren aan het Kerkplein in Voorschoten 's avonds beschijnen met zeven lampen, op vijf meter hoge pa len, is nog niet de meest opti male vorm van verlichting. Dat zei WD-raadslid A. Jonk gister avond in de raadsvergadering. „Met name de mast op het dak van de kerk is mij een doorn in het oog", zei ze. De gemeente raad keurde het plan verder zonder morren goed. De ver lichting gaat 40.000 gulden kos ten, als onderdeel van het plan voor de opwaardering van het centrum, die B W voor ogen heeft. De verlichting is ook in Jonk's ogen een prima idee. „De toren in het zonnetje zetten, is mooi, daar zijn we trots op. Maar de vijf masten zouden het uitzicht op de kerk alleen maar verpes ten. Verlichting vanaf de grond, of zelfs vanuit de grond, zou een veel mooier effect hebben. Ik heb begrepen dat dat tech nisch mogelijk is." Burgemeester P. Cannegieter reageerde positief op het ver zoek. „We gaan nog een kijken of we die potsierlijke staketsels kunnen ontwijken. chef hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleijn. 071 -5356429 voorschoten dimitri walbeek De muziekvereniging Lauren tius in Voorschoten krijgt voort aan de gehele voormalige kleu terschool 'De Speeldoos' ter be schikking als oefenruimte. De muzikanten 'bedankten' de ge meenteraad van Voorschoten gisteravond voor deze uitbrei ding met een minutenlang con cert. Tot nu toe deelde het korps het gebouwtje met de af deling Welfare van het Rode Kruis. Dat verhuist naar het Laurentiushof dat binnenkort wordt geopend. Het alternatief om het ge bouw totaal te slopen en een nieuwe accomodatie neer te zetten, haalde het niet. „Dat is om financiële redenen geen op tie", zei wethouder H. Smits (D66/welzijn) gisteravond. De nieuwbouwkosten komen uit op 672.000 gulden. De sloop- kosten, 50.000 gulden, zijn daarbij niet meegerekend. Volgens Smits krijgt de mu ziekvereniging nu een gebouw, 'dat voeldoet aan de eisen van de moderne tijd.' Daar gaat wel eerst een verbouwing van 348.000 gulden aan vooraf. Dat geld is onder meer nodig om een tweede oefenzaal in te rich ten. Daarnaast moeten de toi letten en de entrees en andere ruimtes worden aangepast. De muziekvereniging, die vol gens verschillende raadsleden een centrale rol in het dorp ver vult, heeft die extra ruimte drin gend nodig omdat het aantal muzikanten te groot wordt. Consequentie is wel dat de huur verdubbelt naar 8000 gulden. Meevaller is weer dat de subsi die van 2000 gulden stijgt naar 3000 gulden. Voor zo'n tienduizend gulden moet het muziekkorps zelf aan het gebouw gaan klussen. Dat is met de muziekvereniging afge sproken. Als die klussen 'niet uit de verf komen' mag van de wet houder alsnog professionele hulp worden ingeroepen. Verlichting gemeentetoren vg anp la_ Kiatschappelijke organisa- NWB, Natuurmonumen- 'ereldnatuurfonds, de Ka- f 14,yan Koophandel Haag- sPrej en de boerenorganisatie r kiezen alsnog voor de j r van de hoge-snelheids- nteoepL) ^a zogeheten Bos- 57. t. Dat heeft een mede- er, Vf van de WLTO bevestigd. 'eigeinu toe zagen de meeste wie dsaties de flitstrein het r. StiPver het bestaand spoor 13, t De Bos-variant behelst in op inleg van een nieuwe jjn tussen Amsterdam en 1'B['dam vlak langs de snel- t_5ji A4 en A13. Het Kabinet aat i HSL in plaats daarvan lei ver een nieuwe spoorlijn Heen en gedeeltelijk via een 0e8Sl onder het Groene Hart le Randstad. Tegenstan- Reaarezen echter dat daardoor 3686ï,en' groene weidegebied monc aangetast. In de Tweede 2421 is daar dan ook veel ver gen, maar voor de alterna- i, zoals bestaand spoor en erkges-variant, is evenmin een iderdJerheid. tel. (i dorp» judy nihof Dijk blijft erbij dat de zaak )71-He Statendaalder niet pdst f bestemmingsplan. In het )7* mag zich bijvoorbeeld wel )71. fysiotherapeut of een druk- vestigen. 117J wethouder wil snel ingrij- jgj 'om te voorkomen dat er 117 jlepende kwestie 'a la de il- 171-5 De maatschappelijke organi saties vrezen dat door die ver deeldheid de Kabinetsvoorkeur het alsnog haalt. „Die optie vin den wij dermate verwerpelijk dat we dan maar kiezen voor de 'next-best-oplossing', de Bos- variant dus." Dat zegt de WL- TO-medewerker over het op schuiven van de organisaties van de bestaand-spoor-optie naar de Bos-variant. De organi saties spreken zich daarbij wel expliciet uit voor de sub-variant waarbij de nieuwe spoorlijn zéér dicht langs de snelwegen loopt. PvdA en D66 zijn ook voor stander van de Bos-versie. CDA kiest voor het bestaand spoor, maar is bereid de Bos-optie te steunen, mits PvdA en D66 ex tra geld willen uittrekken voor aanpassingen van het HSL- spoor in Noord-Brabant om de overlast voor omwonenden te verminderen. Omdat zowel de ze twee partijen als het CDA in feite vinden dat de ander de eerste stap moet zetten, ver keert de HSL-discussie momen teel in een impasse. WD steunt als enige de Kabinetsvoorkeur. legale pizzeria' ontstaat. Er ging ruim drie jaar overheen voordat dit restaurant zijn deuren sloot. Van Dijk: „We zullen bestuurs dwang toepassen. Verder den ken we aan verzegeling van de winkel." De gemeente heeft in middels ook het Openbaar Mi nisterie op de hoogte gesteld van de in haar ogen illegale ves tiging van de slijterij. Volgens Van Dijk heeft Klerks de gemeente voor het blok ge zet. „Klerks wist waar hij aan begon. Zijn makelaar heeft van ons duidelijk te horen gekregen dat een winkel niet kon." Voor legaliseren van de zaak voelt de wethouder niets. „Dat is be leidsmatig niet verantwoord. Dan moet je ook in de andere panden aan de Statendaalder winkels toestaan. Je zit met het aan- en afvoeren van spullen. Daarmee belaft je de woonwijk erachter." Kees Klerks, die ervan over tuigd is dat hij een winkelpand heeft betrokken, is niet bang dat het doek voor de slijterij snel valt. „Bestuursdwang is alleen meer, de 20.000ste burger. Nu Oegstgeest een '20.000 plus-ge- meente' is, moet de gemeente raad worden uitgebreid met twee mogelijk als de rechter dat be paalt. In mijn optiek kan het nog maanden duren voordat hierover een uitspraak is." Klerks heeft gisteren 'een fan tastische opening' gehad. „Ik ben bij de omwonenden ge weest en die maken zich hele maal geen zorgen. Ja, ik weet dat enkele omwonenden be zwaar hebben gemaakt tegen de winkel. Maar dat komt door dat de gemeente heeft gezegd dat ik 's nachts mijn zaak be voorraad, wat niet waar is. De gemeente probeert mensen voor zich te winnen. De wet houder is destijds op zijn bek gegaan met die pizzeria en wil voorkomen dat dit weer ge beurt." leiderdorp judy nihof De huurdersvereniging Vogel wijk in Leiderdorp wil uitzoeken of de gemeente wel de juiste procedures heeft gevolgd om de markt op de Laan van Ouder zorg mogelijk te maken. H. Nul- le van de huurdersvereniging beschuldigt de gemeente van 'onbehoorlijk bestuur'. De ver eniging protesteerde destijds te gen de markt, maar de inspraak was volgens hem een 'wassen neus'. Dat zit Nulle nog steeds dwars. „We zijn gewoon voor een voldongen feit gesteld. Be zwaar maken tegen de markt kon niet, omdat er al een marktverordening was. Daar kun je pas weer over zes jaar te gen protesteren. We willen we- oegstgeest maarten keulemans Een bijnaam had de houten brievenbus in de hal van het ge meentehuis al snel gekregen. De 'moppertrommel' staat sinds gisteren in alle panden van de gemeente Oegstgeest. Wie een klacht heeft over een ambtenaar, kan die op een spe ciaal formulier schrijven en ver volgens in de bus stoppen. „Niet dat we graag klachten wil len hebben", zei wethouder M. ten of het wel kan wat er is ge beurd. We hebben er nu een ju ridisch goed geschoold be stuurslid bij die dat gaat uitzoe ken." Zo positief als de meeste kooplieden en bezoekers giste ren reageerden op de nieuwe plek van de donderdagmarkt, zo terughoudend waren G. de Gunst en H. Nulle van de huur dersvereniging Vogelwijk. De vereniging had van te voren grote bedenkingen tegen de komst van de markt naar de Laan van Ouderzorg, en eigen lijk heeft zij die nog steeds. De Gunst en Nulle moeten wel toegeven dat de overlast van de eerste marktdag hen is Poelmans (D66/bestuurlijke vernieuwing) gisteren bij de 'opening' van de klachtenbus. „We willen de klachten die we krijgen alleen wel goed verza melen en analyseren. Zodat we kunnen leren van onze fouten." Eergisteren klaagde een inwo ner van de Marelaan de vuilnis man aan omdat deze de deur van de burger met vuilcontai ners had gebarricadeerd. Een typisch geval voor de klachten bus, vindt Poelmans. meegevallen. Het opzetten van de kramen veroorzaakte weinig lawaai en ook de parkeerplaat sen bleven beschikbaar voor de bewoners. Toch blijft de huur dersvereniging vooral bang voor parkeeroverlast. ,,Als die markt goed gaat draaien, dan loopt het hier gauw vol met auto's." Nulle is er naar eigen zeggen niet op uit om de markt alsnog weg te krijgen. Maar hij vindt het een slechte zaak dat de ge meente niet naar de huurders vereniging heeft geluisterd. „Niemand van de bewoners zat echt te wachten op een markt. Er zijn hier toch winkels ge noeg. Maar die markt moest en zou er komen. Want de wethou der en de marktkooplieden wil den het." De mopperbus is nodig om dat Oegstgeest samen met vijf andere gemeent en meedoet aan een proef project van de Ombudsman. Als iemand niet tevreden is over de afhandeling van zijn of haar klacht door de gemeente, kan die persoon bij de Nationale Ombudsman terecht. „Daarom hebben we binnen de gemeente behoefte aan een goede rege ling", aldus Poelmans. Burgemeesters: geen geld voor 'gratis' agent leiderdorp monica wesseling Het is nonsens om handenvol geld uit te geven om extra poli tiesurveillanten op straat te krij gen als dat 'extra blauw' korte tijd later gratis te krijgen is. Dat vindt een groot aantal burge meesters van de politieregio Hollands Midden. Voordat ze bereid zijn hun gemeenteraden om geld voor surveillanten en toezichthouders te vragen wil len ze eerst zekerheid over de verdeling van de ruim 300 man extra politie die Hollands Mid den tot het jaar 2000 er bij krijgt. Hollands Midden krijgt vanaf 1997 meer geld voor extra per soneel. Komend jaar is acht mil joen gulden extra beschikbaar en dit bedrag loopt geleidelijk op tot 28 miljoen in het jaar 2000. Met die 28 miljoen gulden kunnen, omgerekend naar mankracht, ruim 300 extra agenten in de acht districten van Hollands Midden de straat op worden gestuurd. Nog voordat duidelijk werd dat minister Dijkstal extra geld geeft, is de gemeenten gevraagd hoeveel geld zij zelf zouden wil len besteden aan extra agenten. Het is mogelijk voor een ge meente om tegen betaling een extra surveillant (een agent met een wat kortere opleiding) 'te kopen'. Gisteren, tijdens de vergade ring van het regionaal college (de 35 burgemeesters van de politieregio Hollands Midden) echter bleken met name burge meester J. Boelen van Rijn wou- de en Van Wouwe van Katwijk het te vroeg te vinden voor het schuiven met geld. „In januari weten we hoe de extra man kracht wordt verdeeld over de districten. Dan zou het toch jammer zijn als we nu al dingen uit eigen zak gaan betalen die we later gratis kunnen krijgen." De gelddiscussie van de bur gemeesters schoot korpsbe heerder Goekoop in het ver keerde keelsgat. „Ik krijg stapels brieven over het schrijnende te kort aan personeel. De uitbrei ding is hard nodig om de nor male taken zoals het bestrijden van woninginbraken en jeugd criminaliteit te kunnen aanpak ken. Aan hondenpoep en ander problemen komen de korpsen niet toe." Goekoop benadrukte nogmaals dat extra mankracht onontbeerlijk is. „Er liggen sta pels dossiers op de plank waar we simpelweg niet aan toeko men." Een deel van het geld (15 pro cent) wordt dan ook gebruikt om de recherche uit te breiden. De uitbreiding van het korps maakt de inzet van surveillan ten (te betalen door de gemeen ten zelf) volgens Goekoop abso luut niet overbodig. zetels. Baby Nienke bezorgt Oegstgeest bovendien wat meer macht in de regio: in het Samen werkingsorgaan Leidse Regio gaat de stem van Oegstgeest even zwaar tellen als die van Lei derdorp (24.000 inwoners) en Voorschoten (23.000). wethouders het col- n, gaf voor PW de t en met 2001 zal in kening moeten wor- jaarlijkse verhoging doende op het door F te komen. Mogelijk ffenheffing omlaag, ■werking dalen. Voor om via een amende ment te pleiten voor een verlaging van de afvalstoffenheffing. Alle huishoudens heb ben dan een even groot voordeel, terwijl een lagere OZB meer oplevert naarmate huizen duurder worden. Het CDA vindt dat eerst moet blijken dat de kosten van de af valverwerking daadwerkelijk structureel omlaag gaan. Een half jaar ervaring met het nieuwe ophaalsysteem is daarvoor niet ge noeg. zonaer poisiern voorschoten dimitri walbeek De gemeentetoren aan het Kerkplein in Voorschoten 's avonds beschijnen met zeven lampen, op vijf meter hoge pa len, is nog niet de meest opti male vorm van verlichting. Dat zei WD-raadslid A. Jonk gister avond in de raadsvergadering. „Met name de mast op het dak van de kerk is mij een doorn in het oog", zei ze. De gemeente raad keurde het plan verder zonder morren goed. De ver lichting gaat 40.000 gulden kos ten, als onderdeel van het plan voor de opwaardering van het enaar dimitri walbeek TTEE tere rederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) tjng een jaar lang proefboren aan de Katwijk- Daög in Wassenaar. De gemeente is ervan over- ir in1 dat de NAM de kritiek van omwonenden op 'pr0\formatieavond over het plan ter harte neemt ille maatregelen zal treffen om overlast tot idenminimum te beperken.' De eerste twee we- ate van november kunnen bezwaren tegen de ssing worden ingediend. ,1 nwonenden bleken tijdens een bijeenkomst jaar hun bedenkingen te hebben over langs- jHende vliegtuigen, het grondwater, de aan- P route, grondverzakking, licht- en geluids- t last en de veiligheid van fietsers op het fiets- langs de Katwijkseweg. Om die overlast te enchten plaatst de NAM een scherm van 50 'Üd4r lang en 10 meter hoog om het boorplat- form heen. Het boorplatform zelf krijgt een afme ting van 40 bij 65 meter. De boorinstallatie is 40 meter hoog. Het scherm houdt het geluid binnen de gestel de norm van 50 decibel. Ook houdt het licht te gen. Al het materiaal wordt vanuit de Katwijk aangevoerd. Bij de rotonde ter hoogte van de Kokhornslaan wordt gekeerd. Ook wordt het fietspad aangepast. De proefboring is nodig omdat de NAM be schikt over seismische gegevens die erop wijzen dat zich onder een deel van Wassenaar gashou- dend gesteente bevindt op een diepte van circa 2800 meter. De eigenaar van de grond is bereid de grond, tegen betaling, te laten gebruiken. Als na de proefboring blijkt dat er een exploiteerbare gasvoorraad is, zal een nieuwe locatie voor de bo ring worden gezocht. Rommelmarkt volkstuin vereniging Volkstuinvereniging Veld- heim organiseert vandaag en morgen een rommelmarkt. Vandaag kunnen belangstel lenden tussen 19.00 en 22.00 uur snuffelen tussen de spul letjes: morgen zijn de deuren van het volkstuincomplex van 10.00 tot 15.00 uur ge opend. Het terrein van de volks tuinvereniging ligt aan de Haagse Schouwweg in Lei den, naast de ingang van be graafplaats Rhijnhof. De bewoners van de 'Vogelflats' kijken voortaan op donderdag uit op kramen. Volgens de huurdersvereni ging zat niemand echt op een markt te wachten. „Er zijn hier genoeg winkels", foto »holvast/mark lamers Gebrek aan inspraak over markt steekt huurdersvereniging gevel is te be- r „fleren op de 'malige fabriek uurlan Zuurdeeg en 1 aan de Oude pletel in Leiden. In evel van het we kantoor, dat 195 werd ge- lssewd, werd het ou- i 0(portje uit 1652 Bnomen. e fotograaf Wim ssefnan doorkruist llijks een groot van de streek j het nieuws voor jant in beeld vast ur(6gen. Tijdens die h komt hij langs :eniei 'beeldige' ies die niet direct u"hews vormen, rhef het zeker erfd zijn om te pre- eren. -rr-ar - -ftMM 5-82 ï07c c 7 ks nu ook in Leiderdorp', stond op de reclamefolder mtobezitters gisteren in de parkeergarage van de celhof achter hun ruitenwissers vonden. Als het aan louder A. van Dijk (BBL/ruimtelijke ordening) ligt, is wiijterij van Klerks zo snel mogelijk weer uit Leider- verdwenen. Gisteren ging de winkel open, tegen de an de gemeente.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15