Strijd gaat door tegen 'parkeerdiscriminatie' Iteun voor Diekstra 'Juf Leidy' gaat weer wat anders doen 'Korpsleiding politie zet burgemeesters buitenspel' SPAARKAART MultiEnergy burgerraadslieden scoren ftiet signaleren problemen 9Sommige patiënten ken ik al 25 jaar9 BK-GAS Nederland kaart voor autogasrijders IJ DAG 1 NOVEMBER 1996 ken HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356429 Slijterij gr Wethouder Van I J Dijk wil slijterij Klerks aan de Statendaal- der in Leiderdorp zo snel mogelijk weg hebben. Promotiefilm j Het is nog onduide- I lijk of er een pro motiefilm, kosten 100,000 gulden, over Alphen aan den Rijn wordt gemaakt. "x blaast schuur op r iden» De 40-jarige ex-vriend van een bewoonster van de Kooi- ir,ci|an heeft vanmorgen in alle vroegte het schuurtje bij haar huis Dgeblazen. Dat vermoedt althans de politie. Rond half zes werd buurt wakker van een enorme knal. De schuur zakte in elkaar n de brandweer bluste de rokende puinhoop. Omstanders we- P®r;n de politie de 'ex' aan, die verdwaasd en met bebloed gezicht de straat rondliep. De man is aangehouden, maar vanwege jn verwondingen overgebracht naar het academisch zieken- "Pizzabezorger beroofd iden» Met een pistool op zijn borst is een 20-jarige Leidse izzabezorger gisteravond om negen uur gedwongen zijn 3Q1 footer af te staan. In de Kooitunnel onder de Willem de Zwij- ;rlaan dwong een ongeveer 25-jarige man hem tot stoppen. De ader ging er meteen op de scooter vandoor. Het slachtoffer zag ;n paar honderd meter verderop een andere jongen opkrabbe- n en zijn gevallen brommer oprapen. De politie vermoedt dat ie jongen door dezelfde overvaller was bedreigd en wil hem I als getuige spreken. De pizzabezorger probeerde na het JClcident meteen de politie te waarschuwen, maar de telefooncel p de Willem de Zwijgerlaan was vernield. 0 4ieuwe hal Diaconessenhuis open iden P. van Dongen opende gistermiddag de vernieuwde hal in het Diaconessenhuis. De directeur van het Regionaal Pa- enten Consumenten Platform deed dat door met een inknip- i6ing van een verloskundige een lint door te knippen. De ver bouwde hal heeft een nieuwe receptie, een winkel en koffieshop, 18%n wachtruimte, een kapsalon en een postkamer gekregen. Be- 18 bekers en patiënten, die slecht ter been zijn kunnen vanaf nu ^bruik maken van een glazen lift naar de hoofdingang. De re- 36pvatie heeft zo'n 1,5 miljoen gulden gekost. ïferste Leidse mosseldag ioÏPEn» De eerste Leidse mosseldag. Zo noemt de Stichting siarktpromotie het evenement dat morgen wordt gehouden op 23.9et Stadhuisplein. In totaal wordt liefst 800 kilo mosselen aange- Derd, vanuit Yerseke, die op verschillende manieren wordt Waargemaakt. Het evenement duurt van 11.00 tot 18.00 uur. Be- 13 £lve mosselen zijn er op het plein ook andere Zeeuwse specia- eleiten te koop, zoals oesters, kokkels, babbelaars en bolussen, volksdansgroep 'Ons Boerengoed' uit Yerseke doet meerdere 8 ptredens in traditionele Zeeuwse klederdracht. Het Leidse zee- 10Yanskoor 'Tussen Wal en Schip verzorgt twee programma's vol 19 Siiartlappen en bekende zeemansliederen. De Stichting Markt- promotie wil in de toekomst meer van dit soort evenementen ouden. «4NNO 1896 Zaterdag 31 October 15 ivertentiën Proeflokaal Langebrug 71, specialist in Van Wa- 29#ren's Bieren. Menu 31 October: Warme Mosselen, Versche 24losselen, Ingelegde Mosselen, Gem. Haring, Leverworst in 't bsuur, Broodjes met Vleesch, Broodjes met Kaas, Piccalilli. Na 9 13?ren: Speetjes, Versch Gekookte Worstjes. Aanbevelend, UEd. Dienaar, G.S. Popp. Groote sorteering Wollen-, Katoenen- en Molton Dekens, 28preien, Wollen Onderlijfjes en Wollen Onderpakken voor Hee- 2i#n, Baai, Bever, Flanel, enz. Aanbevelend, C.Th. Breebaart, 38. dare 60, Leiden. «ANNO 1971 maandag 1 november 18^e kleutercrèche „Het Peuterhoekje" bestaat op 6 november a.s. 14ijf jaar. De crèche is destijds op initiatief van mejuffrouw J. Beu- 227elsdijk opgericht in Leiden Zuid-West en speciaal bedoeld voor 189euters van 3 en 4 jaar. Na een wat moeizaam begin (geen geld, 17%en vaste ruimte, weinig speelgoed, sceptische ouders) kregen ^Je kinderen de beschikking over een vaste ruimte in de Rijn- 23^ndflat aan de Bachstraat. Na enige tijd kon „Het Peuterhoekje" i&7ok 's middags geopend worden. Juffrouw Mary, haar assisten- 22«n en de kinderen zullen op 5 november feest vieren 22 sPannekoekenfeest) Hoger beroep bij Raad van State 29 8 pen» 28.aast sociaal-juridische hulp» 19%Iening heeft het Instituut 19^rgerraadslieden zich de afge ven twee jaar intensief bezig- 19Jiouden met het signaleren 32 gn structurele problemen. Dat 32sjkt uit het zojuist gepresen teerde jaarverslag 1994-1995 14 Yi het instituut. Diverse malen 72,dden de opmerkingen van de Werraadslieden succes. 18£o is de dienst sociale zaken i7^nieuw begonnen met overleg i47ser de mogelijkheden voor 32^orstroming naar goedkopere 16Yurwoningen voor mensen die ,3£duur wonen. Met ingang van 6^95 zijn kamerbewoners van 189n vervelend probleem verlost: i3.si kamergewijze verhuur van Bij de rechtbank hebben de Leidenaars P. van Lelyveld en J. Zandt verloren, maar hun strijd tegen de leeftijds discriminatie in het Leidse parkeerbeleid geven zij niet op. Dat mensen van 27 jaar en jonger niet in aanmerking komen voor een parkeervergunning is volgens hun advo caat P. Brood in strijd met artikel 1 van de grondwet, die discriminatie 'op welke grond dan ook' verbiedt. leiden/den haag aap rietveld Brood noemde gisteren in ho ger beroep bij de Raad van State de leeftijdsgrens in het parkeer beleid een volslagen willekeurig criterium. Dat de Haagse recht bank er desondanks mee ak koord is gegaan deugt volgens de raadsman van geen kant. De rechtbank zag de 27-jari- gen maatregel als een redelijke en objectieve manier om de schaarse parkeerruimte in de Leidse binnenstad te verdelen. Volgens de raadsman is het dat niet. „Met dat argument van objectiviteit had de gemeente net zo goed alle hondenbezit ters in de Leidse binnenstad kunnen uitsluiten van het recht op een parkeervergunning. Want dat is ook een objectief criterium." Zandt kreeg in december 1993 wel de begeerde parkeer vergunning, maar moest die in juli van het jaar daarop weer in leveren omdat hij nog geen 27 was. Lelyveld kreeg bij zijn aan vraag meteen nul op rekest. Hun beroep tegen die weigering werd in januari van dit jaar door de rechtbank ongegrond ver klaard. „Een uitspraak die tot in de Staten-Generaal verontruste reacties heeft opgeroepen", zei Brood. Het PvdA-kamerlid S. Dijksma stelde over de zaak schriftelijke vragen aan minister Dijkstal (binnenlandse zaken). Volgens Brood is de leeftijds grens niet anders dan discrimi natie van studenten. „Wat er ei genlijk gebeurt is dat mensen die ouder zijn dan 27 jaar zeg gen: ik wil graag binnen dat ge bied mijn auto parkeren en daarom mag jij het niet. De meeste mensen die ouder dan 27 zijn kunnen ook best een paar honderd meter lopen van hun auto naar hun huis. Maar een meerderheid is kennelijk bereid voor een relatief klein belang van luxe aard minderhe den ongelijk te behandelen. Hiermee wordt de kem van de samenleving aangetast: de ge lijkheidvan burgers." Staatsraad Van der Weel zette vraagtekens bij het Leidse be leid en vroeg zich af of er ook naar andere manieren was ge zocht om de parkeerproblemen in het centrum van Leiden op te lossen. Maar zijn collega, staatsraad Loeb, vond dat burgemeester en wethouders juist een prima middel hadden gevonden om de hoeveelheid geparkeerd blik in de binnenstad binnen de perken te houden. „En waarom zou dat niet mogen", vroeg hij aan Brood. „Leeftijd is het ge makkelijkste criterium. Of weet u soms een andere manier om die vergunningen te verdelen." Ja, die wist de advocaat wel: met een ouderwetse wachtlijst." De Raad van State doet over zes weken uitspraak in de zaak. Katwijkse jubileert bij AZL katwuk/leiden lesley grieten Een roeping wil ze het niet noemen, ze kwam bij toeval aan haar baan. Roeping of geen roeping, vandaag werkt Coby Biemond precies 25 jaar als secretaresse op de afdeling maag, lever en darmziekten van het Academisch Zieken huis Leiden. „Het werken is een soort verslaving gewor den. Het ziekenhuis is een heel apart wereldje. Vooral het contact met de patïenten vind ik leuk. Ik ben voor veel men sen toch een vertrouwenspunt en ik krijg dan ook heel wat te horen", zo vertelt ze. Coby Biemond heeft in haar werk veel zien veranderen. Niet alleen de komst van de elektrische schrijfmachine en later de computer. „Vroeger werkte ik voor één arts en zat ik alleen op een kamer, vlak naast de artsenkamer. Nu werk ik samen met mijn colle ga voor twaalf artsen en zitten we met veertien mensen in een kantoor. De artsen zitten een stuk van ons vandaan. Met de komst van de nieuw bouw is veel van het hechte contact tussen collega's verlo- Ook de mentaliteit van de patiënten is volgens Biemond in de loop der jaren veranderd. „Vroeger gingen de mensen bijna op sjiek naar de dokter. Tegenwoordig komen ze hier als het warm is in een korte broek binnen. En bellen ze niet eens af als ze verhinderd zijn." Maar ze wil niet negatief zijn over de patïenten. „Ik ben zelf ook meeveranderd, de mensen zijn vandaag de dag veel mondiger en ze weten ook meer over hun eigen li chaam." Biemond heeft heel wat vrienden aan haar werk over gehouden, juist ook onder pa- tienten. „Op de afdeling ko men veel chronisch zieken, sommige daarvan ken ik dan ook echt al 25 jaar. Ik kom soms hele leuke mensen te gen, die ook bij me thuis ko men of waarmee ik op vakan tie ga. Of ik nou bij de bakker iemand tegen kom die ik aar dig vind of onder de patïenten. Dat maakt me niet uit." panden wordt de aanslag on- roerende-zaakbelasting slechts nog aan de verhuurder ver stuurd. Ook een T-biljetactie van het instituut voor eenoudergezin nen met bijstand had succes: sociale zaken nam het stand punt in dat belastingteruggave niet als inkomen zou worden aangemerkt. En nieuwe bewo ners van de Merenwijk hoeven in het vervolg slechts 75 gulden in plaats van 200 gulden te be talen voor aansluiting op het Kabelnet Merenwijk. Veel nieu we bewoners zagen zich voor 1996 genoodzaakt tweehonderd gulden te betalen voor aanslui ting omdat de vorige bewoner van hiln huis wegens wanbeta ling was afgesloten. leiden esther goedman „Ik heb van iedere leerling een applicatie gekregen". Trots laat Leidy Volmer haar Japanse kimono zien. De zwarte jas is behangen met kleurrijke stiksels, beertjes, oorbellen, knopen en borduurseltjes. In haar kimono en met een koffer vol souvenirs nam 'juf Leidy' giste ren afscheid van De Meerpaal. Volmer is elf jaar direc teur geweest van deze openbare basisschool in de Leidse Merenwijk. Leidy Volmer (42) werkt met haar afscheid haar ver langlijstje af. „Het is nu de beurt aan een volgend item op mijn lijstje", verklaart zij haar vertrek. Ze wil zich nu storten op haar studie pedagogiek. „Ik heb stude ren altijd als een gemiste kans beschouwd." Reizen is een ander punt op het verlanglijstje. „Ik hoop straks als ik meer tijd heb een paar reizen te ma ken. Japan, thema van het afscheidsfeest, stond nog niet op haar verlanglijstje. Maar na vandaag is ze zeker geïïnteresseerd in het land. „Ik heb kennisgemaakt met Japans theedrinken, eten met stokjes, mikado, Ja pans bloemschikken en Japanse gedichten. En van ie dere klas heb ik een Japans souvenir gekregen." „De Meerpaal grijpt graag interculturele thema's aan. Het is erg leerzaam voor de leerlingen. Ik heb al tijd geprobeerd de school een afspiegeling te laten zijn van de maatschappij, maar wat dat betreft is De Meer paal niet grandioos", zegt Leidy Volmer. Volgens haar wil de gemeente Leiden op elke school 'zwarte en wit te leerlingen' zien. „Door de opbouw van de wijk is dit niet te realiseren. We staan in een wijk met dure huur- en koophuizen." Volgens Volmer doen daardoor interculturele aspec ten gekunsteld aan. „Als je buitenlandse kinderen op je school hebt, dan lopen thema's als deze veel soepe ler." Kwekerij DZB maakt haast met opvang gif leiden herman joustra De Zijl Bedrijven zet vaart ach ter de aanleg van een zogehe ten recirculatiesysteem, op de kwekerij die grenst aan het complex van de ecologische tuindersvereniging Het Zonne veld aan de Nachtegaallaan. In zo n systeem verdwijnen de gebruikte voedingsstoffen en gewasbeschermingsmiddelen niet in de bodem, maar wor den ze opgevangen. Met de aanleg ervan is vorig jaar be gonnen en in 2000 moet het klaar zijn. DZB en Het Zonne veld hebben dat gisteren in een gezamenlijk communiqué bekendgemaakt. Eerder deze week presen teerde Het Zonneveld een rap port over de waterkwaliteit in de sloot bij het complex. De commissie Flora en Fauna van de vereniging had daar op uit drukkelijk verzoek van de le den onderzoek naar verricht en had geconcludeerd dat het water in het deel dat grenst aan de kwekerij 'dood' was: al gen, onderwaterplanten en dieren ontbraken. De oorzaak ervan zou liggen in het veelvul dig gebruik van bestrijdings middelen door DZB, oordeelde de commissie. De bestrijdings middelen zouden via het grondwater in de sloot zijn te rechtgekomen. Het Zonneveld gebruikt het slootwater om haar gewassen te besproeien. DZB en Het Zonneveld be nadrukken in hun gezamenlij ke verklaring als goede buren de gerezen problemen te wil len oplossen. Zo wordt door een onafhankelijke instantie opnieuw onderzoek verricht naar de waterkwaliteit van de sloot rond het complex. Een dergelijk onderzoek wordt bo vendien elk jaar herhaald. Al eerder deze week had DZB la ten weten het spuiten van gif stoffen voorlopig te hebben ge staakt. >en caroline van overbeeke gjlans Kuipers uit Norg heeft 1200 brieven ont vangen van sympathisanten van de van plagiaat beschuldigde Leidse hoogleraar psychologie, ^ené Diekstra. De fotograaf Kuipers die een iaar weken geleden begon met zijn pro-Diek- Jtra actie, heeft de brieven inmiddels opge stuurd naar de hoofdredactie van de Geassoci eerde Persdiensten (GPD). De GPD, waarbij ook 9feze krant is aangesloten, neemt binnenkort jen beslissing over de eventuele terugkeer van fe populaire rubriek 'Denkwijzer' van Diekstra. „Behalve die brieven heb ik ook veel telefo- he steunbetuigingen gekregen", aldus Kui lers. „Van de sympathisanten kwamen opval- £nd veel mensen uit de regio Leiden en Haar- em. Ik weet zeker dat je dat getal van 1200 nog iet een bepaalde factor kunt verenigvuldigen Smdat er altijd mensen zijn die niet schrijven paar wèl achter de actie staan. Ook heb ik be- jrepen dat veel mensen niet wisten wat mijn lre$ is, en hun steunbetuigingen naar kranten hebben gestuurd. Kuipers beschouwt zichzelf inmiddels als de 'woordvoerder' van de mensen die 'Denkwijzer' terugwillen. „In de brieven vertellen mensen soms hun hele hebben en houden en benadruk ken ze veel aan de psycholoog Diekstra te dan ken te hebben. Het doel van mijn actie is de re gionale kranten die bij de GPD zijn aangesloten, laten weten dat de lezers Denkwijzer terug wil len." Sinds Kuipers zich op radio en in kranten pro fileert als pro-Diekstra, is'hij een paar keer tele fonisch bedreigd. „Er gebeuren vreemde din gen, zeker sinds de dag dat ik op de radio heb gezegd dat ik denk dat professor Kohnstamm achter de plagiaat-affaire zit. Maar het gaat nu om de lezers, en niet om mij." Vanmiddag biedt Kuipers ziin 'symbolische brievendoos' - de brieven zelf zijn naar de GPD in Den Haag ge stuurd - aan aan de redactie van het Nieuws blad van het Noorden. Volgende week wil hij naar Leiden komen. Kritiek op optreden Goekoop en Van Hulst leiderdorp monica wesseling Het is niet eerlijk om de burge meesters uit de politieregio Hol lands Midden te verwijten dat zij zich te weinig met de politie bemoeien. De korpsbeheerder en korpschef beslissen veel 'op eigen houtje' waardoor het re gionaal college '- de 35 burge meesters van Hollands Midden - het nakijken hebben. „De lege stoelen tijdens de vergadering van het college kunnen best wel eens het gevolg zijn van de ma nier waarop u met ons om gaat", verweet de Leiderdorpse burgemeester M. Zonnevylle gistermorgen korpsbeheerder (en burgemeester van Leiden) C. Goekoop en korpschef S. van Hulst. Vorige week werd bekend dat de burgemeesters en de ge meenteraden in de politieregio Hollands Midden zich veel te weinig bemoeien met het reilen en zeilen van de politie. Hol lands Midden heeft het Crisis Onderzoeks Team (COT) van de universiteiten van Leiden en Rotterdam een onderzoek laten doen naar de gevolgen van de reorganisatie van de politie. Een van de kritiekpunten die uit dat onderzoek naar voren kwamen was dat de plaatselijke bestuur ders eigenlijk nauwelijks iets te zeggen hebben over en zich nauwelijks bemoeien met de politie. Die kritiek vindt Zonnevylle, en met hem een aantal andere burgemeesters, op z'n minst niet helemaal terecht. „Het da gelijks bestuur van Hollands Midden legt zaken aan ons voor die allang besloten zijn. Wij kunnen er dan eigenlijk niets meer over zeggen." Het verzoek van burgemees ter J. Andel van Noordwijker- hout, om het vernietigende rap port in elk geval ook door de burgemeesters en gemeentera den te laten bespreken, viel bij Goekoop in goede aarde. „Dit moet juist daar besproken wor den want als een ding duidelijk is dan is het dat de gemeentera den er meer met de haren bijge sleept moeten worden." Bij een volle kaart (slechts 7 stempels) een Michelin Nederland kaart (elke tankbeurt van min. 20 liter een stempel). De stempelkaart ligt nu gratis bij beide stations voor u klaar! Shell Station Plesmanlaan Noordzijde, Leiden Shell Station Plesmanlaan Zuidzijde, Leiden

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13