Smaak Primeurs op 19e Bokbierfestival Hobbykoks geven miljoenen uit VRIJDAG 1 NOVEMBER 1996 REDACTIE: WIM VAN BEEK 072-5196258 M H HMHHHHi ET WE Een greep uit het rijke aanbod van Nederlandse bokbieren. JAN PETER VERSTEEGE Het aantal bokbieren in Neder land rijst de pan uit. Dit jaar kan de liefhebber op het 19e PINT Bokbierfestival 1996 liefst 36 bieren proeven. De proeverij in de Amsterdamse Beurs van Ber- lage, georganiseerd door bier- consumentenvereniging PINT, begint vanmiddag en duurt tot en met zondag en telt drie pri meurs ofte wel drie nieuwe bok bieren. Bo(c)kbier, zowel met als zon der c, is van oudsher een zwaar, donkerkleurig bier. Het is door gaans iets zoeter is dan de door snee 'dubbel' van trappisten brouwerijen of van de brouwers van abdijbier. In de meeste ge vallen gaat het om speciaalbie- ren van tegenwoordig 6,5 a 7 procent alcohol, hoewel de laatste jaren ook zwaardere bokbieren worden gebrouwen, zoals onder meer Schiedams Dubbelboek (8 procent) en Brand Dubbelboek (7,5 pro cent). Enkele decennia geleden nog leek de Nederlandse 'bok' een stille dood te sterven. Van de herfstbieren, die nog wel wer den gemaakt, was een aantal moeilijk te krijgen. Begin jaren tachtig kwam daar geleidelijk verandering in. Het is niet uit gesloten, dat bierconsumenten vereniging PINT daar haar steentje toe heeft bijgedragen. PINT met zijn tegenwoordig ruim drieduizend leden zette zich vanaf haar oprichting in 1980 in voor een zo groot moge lijke verscheidenheid op de va derlandse biermarkt. Enerzijds via het tijdschrift PINT-Nieuws, maar anderzijds via het houden van festivals is de interesse van de consument in speciaalbier gestimuleerd, waardoor brouwers in de loop der jaren steeds meer bieren zijn gaan brouwen. Het belang van speciaalbier ten opzichte van de traditionele pils groeide en groeide. Het aantal Neder landse bieren nam vooral de laatste tien jaar een hoge vlucht en is al jaren geleden de magi sche grens van de tweehonderd soorten overstegen. Over de oorsprong van bo(c)k als biertype doen diverse verha len de ronde. In een van de be kendste wordt de bakermat ge zocht in München. Daar zou een brouwerszoon ergens begin 17de eeuw op zijn trouwerij met een Beierse schone seizoensbier uit zijn geboortestad Einbeck hebben geschonken. Dat viel de Münchenaren zo in de smaak, dat men er hetzelfde bier wilde brouwen. Het Einbecker bier werd een type bier. Verbaste ring van de naam zou al gauw hebben geleid tot de benaming bockbier. Zegetocht Het herfstbier kon toen pas goed aan zijn zegetocht begin nen in Europa. Overal werd bokbier gebrouwen. In Einbeck zijn heden ten dage de meeste brouwerijen ter ziele. Alleen het Einbecker Brauhuis maakt nog bokbier, zowel een donkere in het najaar als een blonde Mai- bock in het voorjaar. De brouw meesters van het oude Hanze- stadje gaan er prat op zo een traditie van zeshonderd jaar in ere te houden. Bij het grote publiek zijn met name de bokbieren van Heine- ken, Dommelsch, Bavaria en Grolsch de meest populaire. De nieuwe bokbieren die op het PINT-festival worden geschon ken, komen echter vooral van de kleinere brouwerijen. De drie primeurs zijn 'Drie granen Bockbier' (7,5 procent) van de Utrechtse Stoombierbrouwerij Oudaen, Utrechts Bok (6,5 pro cent) van de drie Utrechtse ca fés Ledig-Erf, Jan Primus en België dat bij de Friese Brouwe rij in Bolsward wordt gemaakt, en Hemel's Bok (6,5 procent) van de Nijmeegse Stadsbrouwe- rij Museum De Hemel. Genoemde bieren zijn te proe ven tijdens het festival in Am sterdam. PINT zorgt voorts voor livemuziek, een hapje en een drankje en ook zijn er tal van brouwerijartikelen te koop. De ingang van de beurs is aan het Beursplein. Openingslijden van het 19e PINT Bokbier- HEINZ DOOR JAN VISSER In het westen op veel plaatsen te nat, in het oosten te droog. Zo is A heel kort samengevat de neerslagverdeling over de maand oktober weest. Gemiddeld viel er tot gisteravond zo'n 65 millimeter vocht o|0 het land, normaal is dat 73 mm. Uit de eerste neerslagcijfers blijkt dat er in westelijk Nederland op veel plaatsen meer dan 100 mm isi gevallen. Door de zware buien aan het begin van de maand kwam Den Haag zelfs op 127 mm. In Haarlem-West viel 103 mm, Santpoort-Noord| kreeg 98 mm, op de KNMl-stations Schiphol en Valkenburg respeci tievelijk 98 en 88 mm en in Stompwijk 81 mm. Vooral het laatste j deel van de maand is nat geweest. In Haarlem-West viel in de laats tien dagen 60 mm. De KNM l-stations zijn overigens niet geheel veij>9 gelijkbaar met de overige meetpunten. Bij het KNMI wordt namelijf de neerslag over de héle maand bekeken terwijl op de overige punt$4 de maand om 19.00 uur wordt afgesloten. Vooral voor oktober heef dat consequenties want gisteravond heeft het nog even flink gere- gend. De gemiddelde temperatuur over oktober is in De Bilt uitgekomen <j 10,8 graden Celsius tegen normaal 10,5. Haarlem-West kwam uit^3 gemiddeld 11,8. Het eerste weekeinde van november staat in het teken van regen erj wind. Vooral morgen regent het en staat er aan de kust een krachtig>3 tot harde wind uit het zuidwesten. De regen wordt veroorzaakt door een frontaal systeem dat zich evenwijdig uitstrekt aan de westelijke hoogtestroming. De aangevoerde lucht is wel zacht. De komende nacht blijft de temperatuur rond de 10 graden steken en morgenmii dag zitten we op een niveau van ongeveer 13-14 graden. Ook zondag is het zacht, enige tijd regenachtig en winderig. In dez^ situatie komt na het weekeinde geen verandering maar de temperaEfl ren gaan omlaag. Gisteren waren de temperaturen redelijk in de ocl tend (Bloemendaal aan Zee 12,6 graden), 's middags in de regen w het ronduit koud. Het kwik daalde toen tot 8 graden. De afgelopen nacht liep de temperatuur weer op tot 13-14 graden en viel er vrij DG veel regen (Santpoort-Noord 11 en Hazerswoude en Stompwijk 1425 millimeter). DC ||1M iMMMWfflWMIMffllli EUROPA Aan spijs, drank en keukengerei In het algemeen bewolkt en vooral morgen veel wind en veel regen. Middagtemperatuur vandaag rond 11 graden, morgen iets hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: vandaag in Engeland waarschijnlijk droog. Verder sterk wisselvallig weer met veel wind en regen. Vooral mor gen zacht met maxima rond 15 gra den. België en Luxemburg: Meest bewolkt, zacht en van tijd tot tijd regen. Vooral morgen veel wind. Middagtemperatuur oplopend tot rond 15 graden op morgen, maar in Luxemburg aanmerkelijk frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en vooral in de noordelijke helft soms regen. In het zuidoosten, rond Dijon, morgen kans op wat zon. Langs de Kanaalkust vooral morgen een straffe zuidwes tenwind. Maxima rond 15 graden. Portugal: Vrij zonnig. Droog. Temperatuur in de middag uiteenlopend van 19 gra den langs de Costa Verde tot 23 in de Algarve. Madeira: Vrij zonnig. Droog. Middagtempera tuur iets onder de 25 graden. Spanje: Droog en op de meeste plaatsen veel zon. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig. Droog. Middagtempera tuur iets onder de 30 graden. Marokko: Westkust: Vrij zonnig. Middagtem peratuur vlak aan zee rond 23 gra den. Tunesië: Vrij zonnig. Droog. Maximumtempe ratuur tussen 20 en 25 graden. Zuid-Frankrijk: Rustig weer met in de nacht en och tend plaatselijk mist. Vooral 's mid dags kans op zon. Droog. Middag temperatuur tussen 15 en 20 gra den. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Droog. Middagtempera tuur iets boven de 20 graden. Italië: Flinke zonnige perioden. In de Po- vlakte kans op mist. Droog. Maxima uiteenlopend van 13 graden lokaal in mistige gebieden in het noorden tot iets boven de 20 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur rond 19 gra- Malta: Flinke zonnige perioden. Droog. Maxima rond 22 graden. Griekenland en Kreta: Rond Kreta kans op een bui. Verder droog en vooral morgen flink wat zon. Maxima van 15 graden in het noordoosten van Griekenland tot 20 aan de zuidwestkust en op Kreta. Turkije en Cyprus: Kusten: vandaag aan de Turkse zuidkust en op Cyprus enkele wol kenvelden en misschien een bui. Verder droog en flink wat zon. Mid dagtemperatuur van 15 graden rond de Dardanellen tot iets boven de 20 op Cyprus. Duitsland: Meest bewolkt en vooral in het noor den op beide dagen grote kans op regen. In het noorden ook tamelijk winderig. Middagtemperatuur van daag rond 12 graden, morgen enke le graden hoger. Zwitserland: vandaag aan de west- en noordzijde van het Alpenmassief bewolkt en wellicht regen. Verder goede kans op ZATERDAG 2 NOVEMBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 07.37 Zon onder 17 Maan op 23.04 Maanonderl3 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.41 19.59 07.14 19 Laag 03.25 15.34 03.06 15'^ Weerrapporten 01 november 07 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Berlijn Dublin Frankfurt Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las^Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca half bew. half bew. licht bew. Split licht bew Stockholm regen Warschau zwaar be1 Wenen zwaar be1 Zurich regen Bangkok regen Casablanca licht bew Johannesburg onbew Los Angeles onbew New Orleans onbew. New York onbew TelAviv Tokyo Toronto droog weer en op geregeld zon. dagtemperatuur van 12 graden r(p- Zurich tot 20 aan de zuidflank t-0 de Alpen. ?s Oostenrijk: Vandaag aan de noordflank van r Alpenmassief grote kans op betf.G king en misschien wat regen. Veran vooral in de bergen geregeld zl.G Maxima rond 11 graden. )C Polen: n. Meest bewolkt en vooral in het nd-Q den op beide dagen kans op regjJz Met name morgen flink wat wiik. Enige stijging van temperatuur, fa op morgen maxima tussen 10 en> graden. r" Tsjechië en Slowakije: !.c Meest bewolkt en met name daag wat regen. Middagtemperatihi vandaag rond 10 graden, mor§hi enkele graden hoger. er Hongarije: jtu Vooral vandaag wolkenvelden entrt het noorden en westen misschjii wat regen. Middagtemperatuur vjii daag iets onder de 10 graden, rrty< gen ruim erboven. I' si voor gemiddeld zes vrienden koken. Dat is dus zeshonderd duizend mensen aan tafel. Maak een schatting van de uit gaven aan keukengereedschap, apparatuur en tafelgerei. Dan wordt met gemak jaarlijks een omzet van honderd miljoen ge maakt. Er zit nog meer handel in kookliefhebbers. Want die lie den hebben grote belangstelling voor professionele beurzen voor de horeca. Dat zijn voor hen pa radijzen vol mooie spullen en verse top-ingrediënten. Helaas voor die liefhebbers, en helaas voor de horecahandel, zijn zul ke vakbeurzen uitsluitend toe gankelijk voor mensen uit het vak. Fair Culinair Daar is nu wat op gevonden. Dit jaar begint in het MECC, het Maastrichts Expositie Congres Centrum, de consumenten beurs 'Fair Culinair', die een trefpunt moet worden voor kookliefhebbers uit de hele Be nelux. De eerste opzet is met niet meer dan zeventig stands bescheiden. Maar het enthou siasme is groot, een fors aantal topkoks werkt er aan mee. Tijdens de beurs houden die koks dertig demonstraties en workshops. Daar kan de liefheb ber zien hoe het in de keuken moet met kreeft of truffel. Hoe fazant of lamsvlees te bereiden, hoe zwezerik of groente. Na af loop van zo'n demonstratie kan elke bezoeker bij de kok op spreekuur. Wie wat te vragen heeft kan rechtstreeks terecht bij Cas Spijkers, Bertus Liefting, Ad Janssen of een ander kookta- lent uit een toprestaurant. Ria van Eijndhoven, Raya Li- chansky en nog vier vrouwen die bekend zijn van kookles in de media nodigen bezoekers aan hun gezellige keukentafel. Ze bereiden allerlei gerechtjes uit de wereldkeuken en delen hun kookplezier met wie dat wil. Weer andere experts de monstreren de kunst van tafel dekken op een nieuwe manier. Geproefd kan er volop. Van ge rechten die ter plekke zijn be reid en van een keur aan wij nen. Er is veel aandacht voor de paddestoel, 't is herfst nietwaar, voor mosterd en azijn en olijf olie in soorten. Espressokoffie, machines daarvoor, glaswerk en fornuizen/Liefhebbers kunnen zelfs sigaren en echte kokskle- ding uitproberen. Maastricht, dat zich graag profileert als Bourgondische stad, biedt com plete hotelarrangementen tij dens de beurs. •Fair Culinair1, van 8 t/m 10 november. Vrij dag 14-22 uur. zaterdag en zondag 11-18 uur. Info bij MECC, 043 - 38 38 38 3 en VW Maastricht, 043 - 32 17 87 8. WAT HEE JE LIEVERPG/TS, ESA/ AdOO/ZAZ&R OT EE AA EEK VREO/TEAJPl/A/T KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Veel bewolking en in de noordelijke helft van tijd tot tijd sneeuw, in het zuiden regen en soms veel wind. Mid dagtemperatuur in het uiterste zuiden rond 10 graden, op veel andere plaatsen hooguit 5. Zweden: In het zuiden flink wat regen en soms winde rig. Naar het noorden met name vandaag plaatselijk sneeuw. Maxima in het noorden onder nul, zuid Van de grote meren rond 10 graden. Denemarken: Steeds minder mensen berei den zelf hun maaltijd. We heb ben het te druk en het wordt de druktemakers ook heel gemak kelijk gemaakt. Als er (nog) geen bedrijfskantine is met voordeli ge aanbiedingen, dan wachten de kant-en-klare happen die te genwoordig overal te koop zijn. Bij grote en kleine grutters, bij slagers op de hoek, bij bakkers en bij groentenzaken. Diepvries, koelvers, of direct uit de pan, All you need is microwave. Trou wens: ook in een pannetje is op warmen zo gepiept. Zelf koken? Dat wordt meer iets voor het weekeinde. Maar de routine raakt een mens gauw kwijt. En de vraag of het alle maal wel gezond blijft, wordt beantwoord met een appel, een kiwi en een pilletje die de vita- mientjes op peil moeten hou den. Tegenover deze opvattingen staat die van een groeiende groep liefhebbers die de kook kunst omarmt als creatieve vrij etijdsbesteding. Honderddui zenden leggen ziel en zaligheid in dat ene speciale gerecht. Kij ken naar alle kookprogramma's op tv. Kopen de kleurrijkste kookboeken en tijdschriften. Verzamelen de mooiste keuken spullen. Speuren naar de beste ingrediënten die te krijgen zijn. Kookclubs Beroepskoks zien dat met groot plezier. Want beroepskoks hou den van hun vak en beoefenen het met passie. Ze laten zich dus gaarne strikken om op hun vrije dag een clubje amateurs te instrueren. Zo is door heel het land een aantal kookclubs ont staan waar onder leiding van een chef-kok de oprechte ama teur de ware kookkunst krijgt onderwezen. Het feest is op dergelijke avond jes pas compleet, wanneer de eigen culinaire creaties zijn ge proefd en welbevonden. Uiter aard na rijkelijk met wijn te zijn besproeid. Hobbykoken is een serieuze zaak, en daar wordt veel geld aan uitgegeven. Hoeveel? Een simpel sommetje laat het zien. Ons land telt zo'n vijfduizend georganiseerde amateurkoks. Die beleven gemiddeld per jaar tien kookavonden, en besteden per keer honderd gulden aan spijs en drank. Per jaar is dat een omzet van vijf miljoen gul den. Dan zijn er pakweg nog eens twintigduizend kooklief hebbers die vijf maal per jaar TOMPOES OPGAVE Tom Poes en het boze oog KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. wanorde; 5. onenigheid; 9. toiletartikel; 11. zeurkous; 13. drinkgerei; 15. bergweide; 16. voor; 18. dwaas; 19. dominee; 20. dirigeerstok; 21. muziek noot; 23. verlaagde toon; 25. jaargetijde; 28. bende,- 31. straf werktuig; 32. deel van een et maal; 33. stemming; 35. aange zien; 37. kunsttaal; 39. rund; 41. zeezwaluw; 42. voorzetsel; 43. paardje; 45. gelofte; 46. ge malin van Aegir; 47. koraalei land; 49. netvleugelig insekt; 50. valies; 53. oliehoudend ge was; 54. hoger beroep. Verticaal: 1. bastion; 2. levenslucht; 3. eenheid van electrische weer stand; 4. Leger des Heils (Eng. afk.); 5. voorzetsel; 6. boven dien; 7. graanbederf; 8. gevolg; 10. heester; 12. boom; 14. bloeiwijze; 16. dagvlinder; 17. windrichting; 22. ketting; 24. la ge temperatuur; 26. grond om een boerderij; 27. Trans-Europa- express; 29. alcoholische drank; 30. tijdperk; 33. oeveraas; 34. cultusgebruik; 35. plek; 36. veelvoud van tien; 38. Europese taal; 40. filmdecor; 42. soort stof; 44. jonge kabeljauw; 46. keukengerei; 48. bijb. figuur; 49. beet; 51. in memoriam; 52. tantalium. OPLOSSING omslag ij-u-a-o-e luier-k-k e-t-kraak rabat-a-i --e--plan kinkel i-e--a pineut Heer Bommel en Tom Poes verwijder den zich hoestend in de verte en de oude Amram keek hen vanuit zijn ro kende deuropening peinzend na. „Vreemdelingem trekken het boze oog aan", mompelde hij. ,,Dat is de loop der dingen. Maar wat wilde die gezette heer mij vertellen?" ,,Wat zeg je, vader?" vroeg zijn vrouw. Ze keerde juist terug van een bezoek aan de buren en nu keek ze wat be vreemd naar de walm die uit haar huisje sloeg. ,,Wat is er met de soep gebeurd?" ver volgde ze. ,,En wie zijn die lui daar? En waar is Abel?" „Abel is bezig de auto van die vreem den te herstellen", verklaarde de hei- debouwer. „Men moet degenen hel pen, die in nood verkeren, dat is ge past. Er was een verkeersongeval." „O, zodoende", zei de vrouw begrij pend. Ze trad haar woning binnen en begon te redderen. „Het moet een erg ongeluk geweest zijn", hernam ze. „Alle soep is uit de pot gevallen. Weetje zeker, dat de zwarten hier niet achter zitten?" „Daar zeg je het, moeder!" beaamde Amram knikkend. „Het verhaal van die dikke vreemdeling was wat verward - en Abel deed vreemd. Hij praatte te veel, nu ik er over nadenk. Ach, overal loeren de kwade krachten en de recht schapene moet zwijgend en onopval lend zijn weg gaan." „Die Abel toch", prevelde zijn vrouw. „Je denkt toch niet, dat de jongen iets met de zwarten te maken heeft, vader? „De boze loert overal", bromde de grijsaard, doch nu schudde het vrouw tje haar hoofd. „Abel doet de laatste tijd heel mal", zei ze. „Hij is veel weg en hij heeft zwem merige ogen. Weet je wat er met hem is? Hij is op vrijersvoeten, dat is het!"

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 10