Kruissteekmotieven uit de computer Consument Zelfmaaksnoep: Poeder met water DINSDAG 29 OKTOBER 1996 SASKIASTOELINGA STUUROP CPD Borduursters die hun hart heb ben verpand aan kruissteekmo tiefjes, hoeven niet verlegen te zitten om onderwerpen. Har- men Glashouwer die in het Friese Hindeloopen een zaak drijft in bijzondere kleding- en interieurstoffen, waaronder de welbekende sitsen, heeft een borduurprogramma in zijn computer gestopt. Vrijwel alle afbeeldingen op papier of dat nu een getekend familiewapen is, een foto van de baby. de hond, de kat, of bijvoorbeeld het tweede huis kan hij nu omtoveren tot een borduurpa- De voorbeelden die Glashouwer op de toonbank heeft liggen, spreken voor zich. De klant kan een afbeelding in kleur van het gewenste patroon plus een tel- patroon kopen, maar kan ook het volledige borduurpakket be stellen. Dan worden nog de be nodigde kleurtjes DMC-garen en stof toegevoegd. Wordt niet een kant en klaar ge wenste afbeelding geleverd, maar slechts een idee geopperd, dan schakelt Glashouwer zijn overbuurvrouw Guusanke Vogt in. Zij heeft al verscheidene per soonlijke merklappen ontwor pen, die vervolgens door Glas houwer zijn verwerkt tot duide lijke tel- en kleurpatronen. Het ontwerp van zo'n merklap wordt in overleg met de op drachtgever gemaakt. Hij of zij kan foto's leveren van de kinde ren, huisdieren of dierbare voorwerpen, maar ook een stukje levensgeschiedenis (trou wen, verhuizen, hobby's) kan in kruissteekjes worden vertaald. Zo'n merklap kan in uni worden Op vele merklappen staat het volledige ABC. Dat is kenmerkend voor moderne merklappen, want vroeger liet men de Q en de X uit het bor- duuralfabet opgezet, maar ook in kleuren of kleurnuances. De klant mag het zeggen. De activiteiten hebben plaats onder de paraplu van Art Col lectief Hylpen, een samenwer kingsverband van een aantal er varen kunstenaars en am bachtslieden. De leden onder wie Glashouwer en het echtpaar Vogt houden zich onder an dere bezig met vormen van woondecoratie als soft furnis hing, het maken van borduur- motieven en verfdecoraties nieuwe stijl, Hindelooper schil derwerk, objectbeschilderingen, maar ook groenconcepten voor binnen en buiten. Mobiele lamp GENEMUIDENBij sleutelen of in noodgevallen is een mo biele-, op de sigarettenaan steker van de auto aan te sluiten lamp heel handig. Dat gaat zeker op voor de nieu we, spatwaterdichte 'LK-185 Schijnwerper' van Ferm uit Genemuiden. Deze lamp heeft een imposante lichtop brengst en is via een ruim drie meter lang snoer op elke 12V installatie aan te sluiten. Hij staat heel stabiel op een met een handgreep aan te sluiten driepoot. De reflector is kantelbaar ten opzichte van handvat en statief en dus al tijd exact te richten. Te koop bij Kijkshop, gereedschap speciaalzaken en bouwmark ten. Prijs 32 gulden. 10 3 2 1 7 5 3 8 10 4 9 6 4 5 10 3 4 4 7 3 9 5 6 3 4 5 4 3 9 4 3 9 10 5 4 4 7 6 5 6 6 7 5 9 4 1 2 3 4 5 6 7 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. inwendig orgaan; 2. koning van Phrygië; 3. menend alles be ter te weten; 4. pupil; 5. welrie kend kruid; 6. dromer; 7. regres sie; 8. borg. WOORDZOEKER Overgebleven woord: ^WftRKLAS Ze geven tevens advies op het gebied van interieur- en groens- tyling. Hun werk is met een ze kere regelmaat terug te vinden in woonboeken en -magazines. Ook interieurfotografie en het maken van interieurvideo's zit ten als aanvullende werkzaam heden in het pakket van het col lectief. Boeken Vogt is drie jaar geleden met haar man Paul, die fotograaf is, neergestreken in de oude pasto rie van Hindeloopen. Ze is al zo'n kleine vijfentwintig jaar au teur op allerlei doe-gebied, zoals ze het zelf verwoordt. Ze- schijnen als tegenhanger van het in 1974 en 1983 uitgegeven 'Antieke Merklapmotieven'. Vogt schrijft de tekst, levert de ontwerpen en geeft de kleuren aan, haar buurman maakt op de computer de kruissteek- en tel- patronen van deze ontwerpen, die voor het boek allemaal wor den geborduurd en op locatie door Paul Vogt worden gefoto- ker zeventig a tachtig van haar boeken en boekjes zijn versche- taBever verzorgde zij verschei dene product-uitgaven. i bij uitgevers als Cantecleer, Nu is ze bezig met 'Moderne Van Dishoeck en Helmond. Voor bedrijven als Flexa en Ce- Merklappen', dat volgend r jaar bij Gottmer-Becht zal v Hoewel de computer een deel van het werk heeft overgeno men, is dat nog een hele klus, verzekert ze. Alle in zo'n mer klap verwerkte motiefjes die sa men een verhaaltje vertellen, moeten namelijk door de bor duurster ook 'los' kunnen wor den gebruikt. Ze dienden name lijk in het verleden om textiel letterlijk te merken en ook nu is het de bedoeling dat ze apart als versiering kunnen worden ge borduurd. Buxus In het boek worden ruim twin tig complete merklappen ge toond en beschreven. Vogt heeft een aantal vrouwen aan het werk die voor haar al die lappen volgens haar telpatronen bor duren. Ze zijn allen voorzien van complete borduurpakket- ten. Onderwerpen als de pick nick. de buxus- en beeldentuin, Hollands interieur, exotische groenten en vruchten, de lande lijke keuken en het strand zijn door Guusanke Vogt in kruis steekjes vertaald. Daarnaast zijn de merklappen voorzien van sierrandjes en staat op vele lap pen het volledige ABC. Dat laatste is kenmerkend voor mo derne merklappen, want vroe ger liet men de Q en de X uit het borduuralfabet. ROBERT VAN DE WOESTUNE GPD Snoepfabrikant Red Band Venco heeft een gat in de markt ontdekt: zelfmaaksnoep voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Voor kinderfeestjes of zomaar voor op een druile rige dag. Het product komt deze maand op de markt. Bin nenkort is het in elke super markt verkrijgbaar in een stan daardpakket van 2,95 gulden of een feestpakket van 6,95 gulden. Meng een zakje snoeppoeder met wat water. Kneed het en maak er met behulp van aller lei vormen en andere materia len snoep van. Het resultaat: een unieke collectie van bloe men, slangen, zonnen,.sterren, huizen en poppetjes. Bij Red Band Venco zijn ze dik tevre den over het zelfmaaksnoep. „Een wereldprimeur", zegt product manager Margriet van Zijl over het product dat gele verd wordt in een standaard pakket met vier zakjes snoep poeder inclusief maatbekertje en wisselende vormpjes. Voor extra grote snoepers is er een feestpakket met daarin zes zakjes poeder, een deegroller, een plastic mesje en nog meer vormpjes. De fabrikant denkt met de in troductie van het zelfmaak snoep een goede slag geslagen te hebben. Nederlanders mo gen dan wel echte snoepers zijn een gezin met kinderen koopt jaarlijks gemiddeld ruim vijftien kilo snoep de markt voorkindersnoep is uiterst grillig. Als fabrikant heb je niet alleen met de voorkeuren van kinderen, maar ook met die van de ouders te maken, legt Van Zijl uit. „De laatste jaren is de positie van het kind binnen het gezin veranderd. Kinderen zijn mondiger geworden. Zij heb ben hun eigen mening, waar ook steeds meer naar geluis terd wordt. Volgens cijfers van het Midden- en Kleinbe drijf bepalen kinderen zelfs in 83 procent van de gevallen welk snoep er wordt aange schaft. Met het zelfmaaksnoep mikt Red Band op zowel kin deren als ouders. „Omdat ge bleken is dat ouders van nu het leuk vinden om samen iets met hun kinderen te doen." Lampje brandt bij ongewenst telefoongebruik De klachten over geknoei met telefoonlijnen en torenhoge re keningen van PTT-Telecom in spireerden het elektronica- maandblad Elektuur tot het ontwikkelen van een schake ling. Die moet ongewenst ge bruik zichtbaar maken. De be nodigde losse componenten kosten ongeveer twintig gulden. Wanneer buitenshuis iemand misbruik maakt van de tele foonlijn, flikkert er in de stekker meteen een lampje op. Het arti kel waarin de schakeling wordt beschreven is aan te vragen bij: Uitgeverij Segment, maandblad Elektuur, 046 - 43 89 44 4. 3SHAL/S AAA/ A/S A/AAR OH- Z/CH7&AES £CHT- &£A/ocrr achter TOMPOES Tom Poes en het boze oog De oude Amram leidde heer Bommel naar zijn woning en nodigde hem uit om naast het vuurtje plaats te ne men. „Hier kunt u bekomen van uw ongeluk", sprak hij. „De hut van de rechtschapene is schamel, maar overdaad trekt kwade krachten." „Juist!" riep heer Ollie uit. „Over die kwade krachten wilde ik het hebben. U moet weten, dat ik door het bos reed..." „Het was een gewone bot sing!" riep Tom Poes. „De auto slipte tegen een boom!" „Ik reed door het bos", hernam heer Bommel met stemverheffing, „toen ik plotseling getroffen werd door..." „Door die boom", vulde Tom Poes roepend aan. „Hij was oud en zijn wortels lagen bloot en daarom viel hij om." „Het was een zwarte!" schreeuwde heer Ollie rood. „Waar zijn je manieren, jonge vriend! Wat mankeert je om steeds door me heen te brullen?" „Lawaai trekt kwade krachten!" waarschuwde Amram. „Misschien kan Abel beter vertellen wat er ge beurd is; hij is grootgebracht in so berheid en vrees. Wat is dat met die zwarte, zoon?" „Eh...boom!" stamel de Abel. „Een zwarte boom. Op de auto. Zodoende. Nu is de wagen een beetje kapot, maar ik zal hem even maken. Zo is het maar net." „Dat is duidelijke taal", zei de vader prij zend. „Aan het werk dan, jongen. Gastvrijheid is mooi en gepast, maar de arbeid gaat voor." „Maar ik wilde..." begon heer Ollie. De grijsaard legde hem echter het zwijgen op met een eenvoudig ge baar. ,,U kunt rustig verder drogen", sprak hij. „Ik moet mijn akker afspit- ten." Met deze woorden liep hij ach ter zijn zoon aan dè deur uit en heer Bommel keek hem onthutst na. „Ik weet niet wat iedereen bezielt!*' mompelde hij klagend. „Waarom kan een heer niet ongestoord over de zwarten en hun streken praten?" H W R DOOR JAN VISSER De tweede carrière van Lili, nu als stormdepressie van de ge matigde breedten, is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Bo ven Ierland daalde de luchtdruk tot 970 hPa en in de kust gebieden van zowel Ierland, Engeland als Frankrijk zwol de wind aan tot kracht 10 met windstoten tot meer dan 130 km/uur. Ons land kreeg het de afgelopen nacht te verduren. Lili, in gekapseld in een uitzakkende trog, veroorzaakte aan de kust een zuidwesterstorm, windkracht 9. Het hoogtepunt van de storm, afgaande op de windrapportages van IJmuiden, trad op tussen 3 en 4 uur. In stoten werden uitschieters gerap porteerd tot 101 km/uur. Wat verder landinwaarts viel het met de wind wel mee. Schiphol haalde de grens van storm achtig niet. Ongeveer vanaf 5 uur trok de as van de depressie over onze streken en ruimde de wind naar het westen tot noordwesten. Na een tijdelijk afname begon de wind toen opnieuw flink aan te wakkeren. Opvallend waren ook de sterke luchtdruk stijgingen aan de achterzijde van de depressie. In ongeveer 3 uur tijd schoot het weerglas zo'n 10 hPa omhoog. Behalve veel onstuimigheid heeft het ook flink geregend. Op De Kooy bij Den Helder viel 22 mm in Bloemendaal aan Zee 12 en in Santpoort-Noord 14 (van zondag af totaal 37 mm). Een hogedrukgebied boven Biskaje en Frankrijk veroorzaakt morgen een tijdelijke weersverbetering. 's Ochtends kan er nog een enkele bui vallen, daarna meest droog met naast wolken ook af en toe zon. Het wordt echter niet veel warmer dan 11 graden. De wind waait uit westelijke richtingen en is aan de kust meest vrij krachtig. Op donderdag en vrijdag krijgen we te maken met nieuwe depressies die zich over Schotland naar het oosten verplaat sen. Deze veroorzaken perioden met regen en wind maar donderdag overdag is het overwegend droog. De temperatu ren schommelen meest rond de 11-12 graden. Weerrapporten 29 oktober 07 u tot 9 Denemarken: Bewolkt en regen, morgen ook droge peri name vandaagavond en - nacht een stormachtige noordwestenwind. Middagtemperatuur orristreeks 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag perioden met zon, maar in Schotland en Engeland meer bewolking en buien. In de Schotse Hooglanden kans op sneeuw. Morgen ook in Enge land afnemend buiig en meer opklarin gen. Middagtemperatuur rond 10 gra den, Vandaag in Schotland kouder. België en Luxemburg: Vandaag wisselend bewolkt en enkele buien. Vooral in de ochtend nog een har de noordwestenwind. Morgen zonnige perioden en nog slechts een lokale bui. Middagtemperatuur 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag wisselend bewolkt en enkele buien, met name in het noorden en oos ten Op de hoogste toppen van de Jura en Vogezen wat sneeuw. Morgen alleen in de oostelijke departementen nog kans op een bui. Elders zonnige perioden en meest droog. Maxima tussen 8 en 12 Vandaag enkele wolkenvelden en kans op regen. Ook zonnige momenten. Mor gen flink wat zon en droog. Temperatuur in de middag rond 20 graden. Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Spanje: Vandaag enkele wolkenvelden en in het noorden wat regen. Elders ook flinke zonnige perioden. Morgen perioden met zon en droog. Alleen langs de costa Blanca een enkele bui. Middagtempera tuur van 16 graden langs de Golf van Biskaje tot 25 in het zuiden. In Midden- Spanje morgen geen 21 graden, maar 17. Canarische Eilanden: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 25 en 28 graden. Marokko: Westkust: zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 25 graden. Vrij zonnig, maar morgen in het noorden ook wolken en kans op een bui. Maxi mumtemperatuur 24 graden Zuid-Frankrijk: Vandaag eerst wolkenvelden en wat re gen. Later op de dag, en morgen, meest droog en zonnige perioden. Van van- daagavond tot morgenochtend tijdelijk Aberdeen'1 halTbew" de Mistral. Middagtemperatuur dalend Athene onbew van 17 graden op vandaag naar 12 op Barcelona licht bew. morgen. Berliin licht bew. Mallorca en Ibiza: Boedapest zwaarbew. Geregeld zon, maar morgen ook kans op Bordeaux half bew een buitje. Middagtemperatuur onge- Brussel regen veer 23 graden. Cyprus licht bew. Italië: Dublin onbew Vandaag zon afgewisseld door wolken- Frankfurt zwaarbew velden en een enkele bui. Morgen langs Genève regen de Adrtiatische kust nog kans op een J™™1' k J6?! bui, elders zonnige perioden en droog. ruc 'Chü!ew Maxima van 14 graden in de Po-vlakte Ks. u. rt °n tot 23 op Sicilië. Morgen in Midden-lta- Kopenhagen zwaarbew lie enkele graden koeler. LasPaimas onbew Corsica en Sardinië: Lissabon zwaarbew Vandaag enkele wolkenvelden en kans Locarno zwaarbew op een bui. Ook nu en dan zon. Morgen Londen regenbui meer zon en meest droog. Middagtem- Luxemburg regen peratuur schommelend rond 20 graden. Madrid lichtbew Malta: Malaga onbew Flinke zonnige perioden, maar morgen Mallorca lichtbew ook kans op een bui. Maxima rond 23 Malla °nhew graden. Moskou half bew. Griekenland en Kreta: Munchen regen Vandaag zonnige perioden, met name vr" half bew. op en rond de Ege.sche Zee. morgen «do motregen den, vandaag in het noordoosten nog 15 Spht graden. Stockhl Turkije en Cyprus: waf5Cti Kusten: flink wat zon en vrijwel overal wenen droog. Middagtemperatuur tussen 18 en Zürich 23 graden. Bangko Duitsland: Buenos Wisselend bewolkt en buien, boven Casabli 1200 meter sneeuw. Met name van van- Johann daagmiddag tot morgenochtend i noorden een stormachtige n Morgen later op de dag r gen aan de zuidflank zonnige perio aan de noordzijde buien. Sneeuwgrens dalend tot 1300 meter. Temperatuur ir de dalen rond 14 graden, morgen in hel noorden slechts 7 graden. Oostenrijk: Vandaag eerst wat zon. Later bewolkt er regen. Morgen wisselend bewolkt er buien, maar aan de zuidzijde van de Al pen meest droog en wat zon. Sneeuw grens rond 1300 meter. Temperatuur dalend van 14 graden op vandaag naar 10 op morgen. Polen: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd re gen. Maxima dalend van 13 graden op vandaag naar 8 op morgen. Tsjechië en Slowakije: Vandaag met name in de bergen regen, laagland af en toe zon en slechts ee enkele bui. Morgen meer bewolking e meer buien. Temperatuur dalend naar graden op morgen. Hongarije: Vandaag af en toe zon en op veel plaat sen droog. Vandaagavond en morgen wolkenvelden en enkele buien. Middag temperatuur ongeveer 12 graden. WOENSDAG 30 OKTOBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 07.32 Zon onder 17.13 Maanop 20.16 Maanonderll.17 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.45 17.55 05.18 17.28 Laag 01.46 13.44 01.27 13.25 Eindhoven Den Helder Rotterdam w 10 15 10 6.0 t 16 13 3.0 5 14 10 i 0 22 13 3.0 w 7 14 5 5.0 wl 17 12 0.0 25 18 00 22 15 30 15 buien en vooral in het westen n Middagtemperatuur dalend v graden op vandaag naar 9 op i 13 i regenachtig. Mor-

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 8