Leger van Zaïre plundert Dusko Tadic blijft er bij: Nooit in Omarska geweest Europa kan VS nu met gelijke munt betalen Inflatie Financiering EU-hulp aan rundvleessector niet rond Israël en Palestijnen praten verder Dreiging Jeltsin zegt afspraken allemaal af Buitenland DINSDAG 29 OKTOBER 1996 5 Evacuatie na ongeval met tankwagen zelzate Bij een ongeval met een tankauto in het Belgische Zei- zate, vlak over de grens metZeeuws-Vlaanderen, is ongeveer vijftig liter van de explosieve vloeistof ethylacetaat ontsnapt. Ze ker 150 mensen hebben tijdelijk hun huizen moeten verlaten in verband met explosiegevaar. Kort na middernacht was het ge vaar voor een ontploffing geweken. In Nederland heeft de brandweer geen schadelijke stoffen gemeten. Hongersnood dreigt in Noord-Sudan ceneve Hongersnood als gevolg van droogte in Noord-Sudan bedreigt 160.000 mensen van het Bejavolk, heeft het Internatio nale Rode Kruis gisteren gemeld. Tussen de 240.000 en 316.000 mensen lijden aan ondervoeding in het heuvelgebied aan de Ro de Zee, aldus de organisatie. Er is ruim drie miljoen dollar nodig voor hulp aan de getroffen bevolking. De droogte in het gebied duurt al twee jaar. Al 45.000 doden in Chinees verkeer peking Bij verkeersongelukken in de eerste acht maanden van dit jaar zijn in China ongeveer 45.000 doden en meer dan 111.000 gewonden gevallen, zo heeft het persbureau Xinhua gis teren bericht. Nog eens 7.610 Chinezen verloren het leven bij 5.411 ongelukken in de mijnbouw en meer dan 1.300 kwamen om bij branden. VN slaan alarm over toestand Irak new york VN-hulporganisaties hebben gisteren alarm geslagen over het gebrek aan voedsel, medicamenten en schoon water in Irak. Ze zeiden dat zij slechts vier procent hebben ontvangen van de fondsen waar ze de internationale gemeenschap om hebben gevraagd. Elke maand komen in Irak 4.500 kinderen on der de vijfjaar om door honger en ziekte, aldus directeur Carol Bellamy. Dit cijfer is afkomstig van de Iraakse regering, maar hulporganisaties menen dat dit aantal juist is. Grote drugsvangst in Groot-Brittannië londen De Britse douane heeft een partij hasj ter waarde van dertig miljoen gulden in beslag genomen. De politie hield giste ren elf mensen aan, vier van hen aan boord van een Brits jacht dat met de drugs uit Noord-Afrika kwam. Het schip werd op vol le zee geënterd en naar een haven in Zuid-Engeland opgebracht. De politie verrichtte daarna arrestaties in Cornwall, Londen en Bristol. Opslagplaatsen Rode Kruis door soldaten leeggehaald Serie wetten tegen Helnis-Burton-Act correspondent De Europese Unie zal de Vere nigde Staten met gelijke munt betalen op handelsgebied. Als de VS Europese bedrijven straf fen, omdat ze handel drijven met Cuba, zal de EU hard terug slaan. De ministers van buitenland se zaken van de EU werden het gisteren in Luxemburg eens over een serie Europese wetten, die zullen worden ingezet zodra de VS de zogeheten Helms-Bur- ton-Act toepassen. De wetten zijn in hoog tempo tot stand ge komen. De basis ervoor werd pas in juli dit jaar gelegd. „Hoewel onze tegenstrevers wel eens iets anders zeggen, blijkt de EU heel goed in staat om zichzelf te verdedigen", zei Eurocommissaris Sir Leon Brit tan voor internationale handel gisteren met de nodige trots. „Dit is een enorm belangrijke ontwikkeling in de Europese ge schiedenis." De Europese wetgeving houdt Brandwonden door waterkanon correspondent De doorgaans zo rustige Zwit serse hoofdstad is het afgelopen weekeinde geteisterd door uit de hand gelopen demonstraties van meer dan 35.000 door loonsverlaging bedreigde amb tenaren en woedende boeren, wier bestaan door de ingestorte rundvleesmarkt ook in gevaar is. De hierop volledig onvoorbe reide oproerpolitie zette voor het Bundeshaus een tegenaan val in met rubberkogels, traan- gasbommen en waterkanon- Leger Burundi schuldig aan massamoord Terwijl Banyamulenge-rebellen steeds dichter het cen trum van Bukavu in Oost-Zaïre naderen, zijn soldaten van het Zaïrese leger aan het plunderen en brandstichten geslagen in de stad, alvorens hun hielen te lichten en het slagveld te ontvluchten. Onder de geplunderde gebou wen bevinden zich opslagplaatsen van het Rode Kruis, dat de stad enkele uren eerder had verlaten. Ook al hun auto's werden ingepikt. België heeft vanmorgen een spe ciaal vliegtuig naar Bukavu gestuurd om haar burgers en hulpverleners te evacueren. correspondent Gisteren werd de hele dag ge schoten in en rondom Bukavu. Vanuit het zuidelijker gelegen Uvira, dat vorige week in han den viel van de rebellen, kwa men berichten over honderden gedode burgers. Het is niet dui delijk wie verantwoordelijk is voor dit bloedbad. Om orde op zaken te stellen heeft de Zaïrese regering giste ren de provincies Noord- en Zuid-Kivu onder militair be stuur geplaatst. Het burgerbe- stuur is vervangen door militai re gouverneurs. Onmiddellijk na hun komst werden overal wegversperringen opgericht door militairen in een poging hun collega's van plunderingen te weerhouden. Tegelijkertijd verlieten giste ren de laatste internationale hulpverleners van het Rode Kruis Bukavu. Dit betekent dat de Zaïrese bevolking en de hon derdduizenden vluchtelingen die in het gebied ronddwalen nu compleet zijn afgesneden van hulp. Er is niemand meer om de wanhopige ontheemden op te vangen. In Goma zijn hulpinstanties begonnen met het uitdelen van de laatste voedselvoorraden onder de vluchtelingen, slechts genoeg voor niet meer dan twee dagen. De VN concentreren nu al hun hulpactiviteiten in Rwanda, in de hoop dat de Hutu-vluch- telingen in Zaïre alsnog zullen besluiten naar hun vaderland terug te keren. Aan de grens zijn maatregelen getroffen om ruim 400.000 ontheemden te kunnen opvangen. Ook het Nederlandse Artsen Zonder Grenzen is actief in Gisenyi om teruggekeerde Rwandezen te assisteren. Ondertussen woedt ook de verbale oorlog tussen Zaïre en Rwanda voort. Kinshasa blijft Rwanda ervan beschuldigen ac tief betrokken te zijn bij de strijd in Oost-Zaïre en zelfs Rwandese soldaten gevangen te hebben genomen, terwijl Kigali stellig blijft ontkennen. Rwanda's president Pasteur Bi- zimungu zei gisteren de kwestie van de Banyamulenge in Zaïre wel moreel te steunen. De VN zijn nog steeds van plan op het diplomatieke front actie te ondernemen, maar zijn er nog steeds niet in geslaagd een speciale afgezant voor het gebied te benoemen. Dit in te genstelling tot de Europese Unie die inmiddels een bemid delaar naar Rwanda en Zaïre heeft gestuurd. De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (UNH- CR) vreest dat het regenseizoen de uitbraak bevordert van epi demieën, vooral in het vluchte lingenkamp Mugumga in Oost- Zaïre. In het kamp zitten 400.000 Een Burundese legerwoord- voerder heeft gisteren toegege ven dat militairen zich schuldig hebben gemaakt aan massa moord in Zuidwest-Burundi. De betrokkenen zijn aangeklaagd door een militaire rechtbank. Woordvoerder luitenant-kolo nel Isaïe Nibizi, van het door de Tutsi-minderheid gedomineer de leger, noemt de moord op talrijke boerenfamilies midden oktober 'een smerige affaire'. Hij erkent dat militairen dor pelingen vermoordden die ze beschuldigden van samenwer king met Hutu-milities in de streek. Het zou gaan om 112 burgers, mannen, vrouwen en kinderen, uit het plaatsje Mata- na, die op 13 oktober om het le ven werden gebracht door mili tairen. onder meer in dat geen vonnis sen van Amerikaanse rechtban ken zullen worden erkend tegen Europese bedrijven die met Cu ba handel drijven. Ook bieden de wetten EU-bedrijven de mo gelijkheid om door Amerikaan se autoriteiten geïnde schade claims terug te vorderen. Met de Helms-Burton-Act, die onder Republikeinse druk door het Amerikaanse Congres is aangenomen, kan zo onge veer alle handel met Cuba wor den verboden, ook aan niet- Amerikaanse bedrijven die ech ter wel een vestiging in de VS hebben. Minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken noemde het besluit gisteren 'politiek gezien van grote betekenis', vooral om dat de EU dit jaar nog niet op veel gebieden heeft getoond dat zij tot werkelijke actie in staat is. Van Mierlo heeft nu een wapen in handen tegen Stuart Eizen- stadt, de Amerikaanse gezant voor Cubaanse zaken, die van daag in Den Haag op bezoek komt. kenhuis laten behandelen, waarbij sommigen tweede graads brandwonden op armen en benen bleken te hebben op gelopen. Dit onheil was veroor zaakt door de waterkanonnen van de politie, die de demon stranten bespoten met een mengsel van water en traanga- schemicaliën. De slachtoffers overwegen een gezamenlijke aanklacht te gen de kantonale regering van Bern, die al een onderzoek naar het politieoptreden is begon- Boekarest Wat inflatie is, ondervindt deze de Roemeense hoofdstad Boekarest den lijve. Voor het boodschappen doen, telt ze haar geld. In een paar dagen zakte de waarde van de Roemeense munt van 3.500 lei voor een Amerikaanse dollar naar 4.000 lei per dollar. De nervositeit wordt nog aange wakkerd door de komende parlements- en presidentsverkiezingen, aanstaande zondag. foto reuters radu sigheti Nee, nooit was hij in de concen tratiekampen Keraterm of Omarska geweest, antwoordde Dusko Tadic op een vraag van zijn Britse advocaat Steven Kay. Voor Kay was het genoeg, maar Tadic was nog niet klaar: „In het mijncomplex (Omarska, red.) ben ik nooit geweest, niet voor, tijdens of na de oorlog. Ik ben er nooit geweest, niet als burger, niet voor zaken en nie mand heeft mij ooit gedwongen ernaar toe te gaan". Week na week, dag in, dag uit heeft de Bosnische Serviër men sen voor het Joegoslavië-tribu- naal hun meningen en verkla ringen, hun waarheden en leu gens over de oorlog in Bosnië, over hem en zijn vermeende misdaden horen geven. Altijd hoorde hij te zwijgen. Zijn enige inbreng in de rechtszaal vorm den de haastig geschreven briefjes die hij zijn advocaten via de bewakers toestopte. Tij dens zijn verhoor gisteren was Tadic echter niets minder dan een onstuitbare waterval. Opvallend was de complete, al dan niet goed ingestudeerde metamorfose die Tadic in de getuigenbank onderging na de onthulling vorige week dat een van de hoofdgetuigen van de aanklager had gelogen. Van de nors kijkende, verveeld en vaak niet betrokken ogende man was weinig over. Hier zat tussen twee bewakers, dat wel een vriendelijke, alerte man die met open, welwillende blik de zaal in keek en zonder mankeren op alle vragen antwoord gaf. Te veel soms. Telkens moest Kay zijn cliënt tot langzamer spreken manen, daar de tolken al snel buiten adem raakten. Tadic bleek daarbij zeer breed sprakig en hij verloor zich in eindeloos gedetailleerde ant woorden. In het urenlange verhoor schetste Tadic van zichzelf het beeld van een man die gruwde van de nakende oorlog. Hij was zijn woonplaats Kozarac ont vlucht voordat de Servische aanval op 24 mei losbarstte. Volgens de aanklagers heeft hij de Servische troepen voor en tijdens de aanval hand- en spandiensten verleend. Zijn enige bezoek aan het concen tratiekamp Trnopolje was vol gens hem met een oude Servi sche vriend die had gehoord dat ministers bijeen zijn, dat het niet aangaat om de crisis van de ene sector naar een andere sec tor door te schuiven. Hij zei ook niet in te zien waarom Fischler de rundvleescrisis wil koppelen aan de zuivelproblematiek, zoals de Commissaris heeft ge daan. Volgens Van Aartsen is het hoog tijd dat Fischler een werkelijk ingrijpende hervor ming van de rundvleesmarkt nastreeft, 'maar dat type voor stellen hebben we nog niet ge- Er bestaan ook nog grote me ningsverschillen tussen de Commissaris en enkele landen over het inzetten van premies om de rundvleesproductie te verminderen. Dat laatste is no dig, omdat de vraag naar rund vlees in de hele EU fors is terug gelopen sinds de BSE-crisis dit voorjaar uitbrak. correspondent De Ierse minister van landbouw Ivan Yates wil vandaag probe ren een doorbraak te forceren in het al weken durende conflict tussen de Europese landbouw ministers en Eurocommissaris Franz Fischler. De ruzie gaat om de financiering van de hulp aan de rundvleessector, die als gevolg van de gekke-koeien- ziekte BSE in een crisis terecht is gekomen. Fischler wil daar onder meer premies voor gebruiken, die normaal gesproken aan de ak kerbouw ten goede komen. Ver scheidene EU-landen, waaron der Nederland, zijn daar fel op tegen. Minister Van Aartsen van landbouw zei gisteren in Luxemburg, waar de landbouw- Kohl bespreekt Oost-Timor met Suharto Amerikaanse bemiddelaar komt terug EU stuurt eigen gezant De Duitse bondskanselier Hel mut Kohl, op staatsbezoek in Indonesië, heeft de situatie op Oost-Timor 'op een intense ma nier' besproken met president Suharto. Dat zei hij gisteren tij dens een persconferentie in Ja karta. De Oost-Timorese bisschop en Nobelprijswinnaar Carlos Belo heeft een voorgenomen ontmoeting met Kohl afgezegd. „Wij hebben er alles aan gedaan om een ontmoeting tot stand te brengen", aldus Kohl. Als reden voor de afzegging werd ge noemd dat Belo op dienstreis is in zijn diocees. Kohl sprak met Suharto ook over de situatie van de mensen rechten in de rest van het land. De Duitse regeringsleider blijft tot vandaag in Indonesië. De Portugese kolonie Oost- Timor werd in 1975 door Indo nesië bezet en het jaar daarop ingelijfd. Door het conflict tus sen het Oost-Timorese verzet en de bezettingstroepen vonden 200.000 mensen de dood. Ondanks de mislukking van de besprekingen over de Israëli sche terugtrekking uit Hebron onder regie van de Amerikaanse gezant Dennis Ross hebben Is raël en de Palestijnen besloten door te gaan met de onderhan delingen. Dat heeft de Israëli sche radio gemeld. De delega ties zouden vandaag weer bij eenkomen op een niet nader genoemde plaats. Ross zal naar die regio terug keren zodra de Palestijnse pre sident Arafat weer terug is van zijn Europese reis, heeft woord voerder Burns van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren meege deeld. Ross was gisterochtend naar Washington vertrokken. Ondanks alles blijven de VS optimistisch over de spoedige totstandkoming van een ak koord. „Het duurt misschien nog twee of drie weken. Er is momenteel een crisis", aldus Burns. Bij zijn terugkeer naar Washington liet Ross zich in de zelfde zin uit. Arafat liet zich gisteravond in Oslo optimistisch uit over een goede afloop van de onderhan delingen. De Palestijnse presi dent zei dat hij zich niets aan trekt van de kritiek die hij krijgt, omdat hij een buitenlandse reis maakt terwijl de onderhande lingen in een kritiek stadium zijn. Om de Europese Unie een grotere rol in het Midden-Oos ten te laten spelen, hebben de EU-ministers van buitenlandse zaken gisteren in Luxemburg besloten een eigen gezant te sturen. Dat wordt de 45-jarige Spaanse diplomaat Miguel An gel Moratinos, nu nog de am bassadeur van Spanje in Tel Aviv. Het is echter niet de be doeling dat hij als bemiddelaar gaat optreden tussen Israël en de Palestijnen. Met de benoeming van Mora tinos is een einde gekomen aan een voor Europa vernederende periode, waarin Israël en de Verenigde Staten om het hardst riepen dat de EU niets heeft te zoeken in het vredesproces in het Midden-Oosten. „Europa wil niet de indruk wekken dat het onverschillig aan de kant staat, af en toe een zak geld in die richting gooit en de politiek aan de Amerikanen overlaat. Dat kan niet", aldus minister Hans van Mierlo van buiten landse zaken gisteren in Luxemburg. De EU is financieel de grootste donor van het Mid den-Oosten. Israël heeft de afgelopen we ken herhaaldelijk gezegd dat er voor Europa geen plaats is aan de onderhandelingstafel. Vol gens Van Mierlo is dat echter ook nooit door de EU nage streefd. „Europa wil pas iets aan de onderhandelingstafel doen", zei hij, „als beide partijen vra gen om hulp". De EU moet ech ter evenmin, aldus de minister, „de houding aannemen van o, jullie willen me niet, dan doe ik ook maar niets." Moratinos geldt als een 'door gewinterde diplomaat'. De EU- ministers hebben bewust niet voor een politiek zwaargewicht als gezant gekozen. Dat zou de moeizame verhouding met Is raël er zeker ook niet beter op hebben gemaakt. De EU hqeft in de laatste weken bij herha ling Israël beticht de grote schuldige te zijn van alle recen te geweld en spanningen. Moratinos moet, in de woor den van Van Mierlo, 'naar beide kanten toe de ogen en de oren van de EU' worden. Hij zal niet alleen de ontwikkelingen tussen Israël en de Palestijnen in de gaten houden, maar ook met andere landen in de regio als Syrië, Egypte en Libanon con tact houden. mexico-stad» Dreigend puft de Mexicaanse vulkaan Popocatepetl wolken as en rook de lucht in. Gisteren kwam de berg plotseling tot leven, maar volgens deskundigen hoeven omwonenden voorlopig geen ge vaar te duchten. foto reuters zijn zus daar verbleef. Het verhoor van Tadic wordt vandaag voortgezet. De eveneens van oorlogsmis daden verdachte Kroaat Zdrav- ko Mucic, die in een speciale VN-cel in Scheveningen zit, is sinds 20 oktober in hongersta king. Hij protesteert daarmee tegen het feit dat nog steeds niet zeker is wanneer zijn pro ces begint. Dit heeft zijn advo caat, mr. Tapuskovic, gisteren in Den Haag gezegd. De Duitse minister van bui tenlandse zaken, Klaus Kinkel, brengt donderdag een officieel bezoek aan het Joegoslavië-Tri- bunaal. Dat heeft het VN-hof in Den Haag gisteren bekendge maakt. Het belangrijkste doel van het bezoek is het bespreken van de samenwerking tussen Duitsland en het Tribunaal. moskou hans hoogenduk correspondent In de agenda van de Russische president Jeltsin zijn alle afspra ken voor deze week geschrapt. De specialisten die hem voorbe reiden op zijn hartoperatie wil len routine-tests op hun patiënt uitvoeren. Jeltsins woordvoer der Jastrzjemski heeft dat laten weten. De 65-jarige Jeltsin ondergaat waarschijnlijk in de tweede helft van november een bypassope- ratie. Het herstel zal enkele maanden duren. Gedurende die tijd moet een raad van vier de zaken waarnemen. Die raad be staat uit premier Tsjernomyr- din, de leider van het presiden tiële apparaat Anatoli Tsjoebais en de voorzitters van de beide huizen van het parlement. De president heeft de laatste weken geprobeerd met allerlei maatregelen rust te garanderen voor de tijd dat hij is uitgescha keld. Inmiddels heeft hij ook definitief afgerekend met gene raal Korzjakov. Deze is uit het leger ontslagen wegens het ver spreiden van leugens over Jelt sin en diens gezin. Korzjakov was in juni al op voorstel van Tsjoebais ontslagen als hoofd van het presidentiële veilig heidsapparaat. Hij had afgelo pen weekeinde in het openbaar Tsjoebais ervan beschuldigd sa men met Jeltsins dochter Tatja- na de feitelijke macht in het land te willen c Ouders krijgen inzage dossier zaak-Dutroux De ouders van vermiste en door Mare Dutroux vermoorde kin deren krijgen inzage in alle juri dische dosiers. Dat heeft de par lementaire enquêtecommissie besloten die onderzoek doet naar de wijze waarop de zaak- Dutroux is aangepakt. Momen teel onderzoekt justitie op welke wijze de ouders de dossiers zo snel mogelijk kunnen ontvan gen. Binnen de Belgische parle mentaire onderzoekscommissie bestaat nog onduidelijkheid over de vraag of de ouders ook de resultaten van het 'onder zoek naar het onderzoek' mo gen ontvangen. De commissie wil alle mogelijke procedure fouten vermijden. Zij heeft over deze vraag daarom twee experts geraadpleegd. Die geven bin nenkort uitsluitsel.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 5