Van ArenA tot de Kuip. Van kleine zelfstandige tot multi national. Omroepgeeltje verdeelt Kamer Koopkracht steeds meer afhankelijk van gemeente Binnenland 'Werk en welvaart moeten herverdeeld' Ook Clingendael onderzoekt val Srebrenica Schoolbibliotheek moet lezen meer stimuleren DINSDAG 29 OKTOBER 1996 Decemberpostzegel oogt als fazant den haag De nieuwe decemberpostzegel van PTT Post oogt als een sappige fazant. Een ander kan in de afgebeelde vleugel een onderdeel van een engel zien. Ontwerper R. van Raalte van de zegel laat de uitleg van zijn 'associatieve beeldenreeks' aan ie ders verbeelding over. De zegel kost 55 cent en is van 26 novem ber tot 31 december te koop. Van PTT Post mag de zegel alleen op rechthoekige kaarten worden geplakt en niet op vierkante. Vierkante kaarten moeten in rechthoekige enveloppen worden gestopt. Zo niet, dan moet de vierkante kaart worden gefran keerd met een postzegel van zeventig cent. Man ontsnapt uit Bijlmerbajes Amsterdam Uit de Bijlmerbajes is gisteren een 27-jarige man ontsnapt. De ontsnapte heeft zich met het bezoek gemengd en is zo de gevangenis uitgelopen. De man zat vast voor diefstal. Volgens gevangenisdirecteur Van Huet is de man terechtgeko men in de bezoekzaal van een andere toren waar het personeel hem niet kende en dus aannam dat hij een bezoeker was. Gedrogeerd aas voor poema meerssen De mysterieuze poema, die al weken door de bossen van Zuid-Limburg zwerft, houdt de politie goed bezig. Met ge drogeerd aas en vangkooien wordt een nieuwe poging gedaan het roofdier te vangen. De poema blijkt inmiddels ook op huis bezoek te zijn geweest. Een meisje uit Meerssen vertelde haar ouders dat ze in de tuin 'een heel grote poes' melk en vlees had gegeven, waarna het dier weer het bos in verdween. Volgens de politie is de poema tam. Leefbaarheid scholen onderzocht den haag Het Landelijk Aktie Comité Scholieren (LAKS) houdt maandag 4 november een onderzoek onder 25.000 leerlingen verspreid over het hele land naar de leefbaarheid van de scholen waarop ze zitten en het onderwijs dat ze daar krijgen. Het is voor het eerst dat dat gebeurt. De school die het beste uit de bus komt wordt een 'gouden school'. Dat is dan een school die 'leef baar' is, waar scholieren daadwerkelijk meepraten en -beslissen, die vrij is van geweld, racisme en waar op een boeiende manier wordt lesgegeven. Epidemie kinkhoest zet door utrecht De kinkhoest-epidemie is nog niet voorbij. Tot en met september zijn er 739 gevallen gemeld. Dat is drie tot vier maal zo hoog als normaal. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft nog geen verklaring gevonden. Wel is dui delijk wat geen invloed heeft gehad. Zo zijn er niet minder kin deren ingeënt tegen kinkhoest. Ook is er niets mis met het vac cin dat de kinderen krijgen ingespoten. In juli opperde het mi nisterie van volksgezondheid dat nog als mogelijkheid. Volgens epidemioloog J. Schellekens is wellicht de bacterie die kinkhoest veroorzaakt, veranderd zodat het vaccin minder effect sorteert. Bij kinkhoest raken de luchtwegen ontstoken, wat leidt tot hefti ge hoestbuien Opinieonderzoek: Bolkestein zat fout Amsterdam WD-leider Bolkestein' zat fout toen hij als i saris van het geneesmiddelenbedrijf MSD probeerde minister Borst van Volksgezondheid te beïnvloeden. Dat vindt 51 procent van de Nederlanders, zo blijkt uit de maandag gepubliceerde uitslag van een nationale steekproef door het NIPO. De steek proef van het Amsterdamse marktonderzoekinstituut bracht verder aan het licht dat 21 procent vindt dat de WD-leider goed handelde en dat achttien procent geen oordeel wilde geven. Dieven rijden pui juwelier eruit brielle Onbekenden hebben vanmorgen vroeg met grof geweld een juwelier in Brielle beroofd. De pui van de winkel aan de No- belstraat werd er met een personenauto uitgereden, waarna de dieven een greep in de etalage deden. Een woordvoerder van de politie kon nog niet zeggen hoeveel er is buit gemaakt. Oudste tweeling 95 jaar ruinen Een leven zonder elkaar kan de Drentse tweeling Roef en Bartus Nijsingh zich niet voorstellen. De mannen hopen vol gende week maandaag 95 jaar te worden en dan zijn ze de oud ste tweeling ooit in Nederland geregistreerd. De twee vieren zondag hun verjaardag in het dorpshuis van Fort (gemeente Zuidwolde). De tweeling staat bekend als een goed zangduo. Sa men zingen ze de sterren van de hemel. Een grote wens van de heren is 'opnieuw twintig jaar te zijn en dan op stap te gaan met een mooie meid'. „Dat zou nog eens tof zijn", glimlachen de broers. Bedrijfspanden cacaopand ontruimd zaanstad Enkele bedrijven in de onmiddellijke nabijheid van de brand die dit weekeinde woedde in een grote cacaoloods op een industrieterrein in Wormerveer, zijn gistermorgen door de politie ontruimd. Doordat de wind is aangewakkerd en gedraaid is de stank- en rookontwikkeling daar onhoudbaar geworden. Volgens een gemeentewoordvoerster zijn in de rookgassen geen geen concentraties giftige stoffen aangetroffen. Het nablussen duurt volgens haar nog zeker tot het einde van de week. Het Libcrtcl® GSM netwerk is volledig operationeel. Libertel heeft haar belofte waar gemaakt. Dat betekent dat u voortaan door vrijwel heel Nederland mobiel kunt bellen en gebeld worden uiteraard. Niet alleen in Zo kunt u al mobiel telefoneren met Libertcl® GSM in meer dan 45 lan- waaronder bijna alle landen van Europa. En wat de rest van de wereld reft, u hoort nog van ons. Bef voor meer informatie gratis 06 05 60. LIBERTEL Omroepen vrezen ledenverlies en programmabladenoorlog WD en D66 stemmen in met het voorstel van staatsse cretaris Nuis (mediazaken) om de minimumcontributie voor leden van omroepverenigingen te verhogen van tien naar 25 gulden. PvdA en CDA zien daar vooralsnog wei nig in. Van het geeltje dat moet worden betaald, is vijf tien gulden bestemd voor het maken van programma's. De rest mag worden gebruikt voor de eigen vereniging. mogen omroepen de koppeling tussen lidmaatschap en om- roepgids laten vervallen en de prijs van het blad zelf gaan be palen. Ook moeten alle omroe pen en instellingen als de STER en de Dienst Omroepbijdragen hun organisatie doelmatiger maken. Dat moet ook vijftig miljoen gulden opleveren. De staatssecretaris vindt een DEN HAAG GPD Met het extra geld wil Nuis, die het voorstel gisteren bekend maakte, vijftig miljoen gulden binnenhalen om de tekorten van de publieke omroepen te dekken. Ook leden die een om roepblad ontvangen, zullen voortaan 25 gulden lidmaat schapsgeld moeten betalen. Wel schatting dat dit mogelijk twee honderd banen kost „niet onre delijk". De genoemde maatre gelen moeten het jaarlijkse te kort van honderd miljoen gul den dekken, zodat de publieke omroep het jaar 2000 zonder te korten kan halen. De verhoging van de contri butie is volgens Nuis nodig om de kwaliteit van de program ma's niet te laten lijden onder de financiële problemen als ge volg van dalende reclame-in komsten. Het PvdA-Kamerlid Van Zuylen wil eerst nader on derzoek over de vraag of de om roepen inderdaad geld te kort komen. Oppositiepartij CDA is ronduit tegen, omdat het de omroepen veel leden zal kosten. Vooral kijkers die nu een 'twee de' omroep met een tientje steunen. EO en VPRO bestaan voor meer dan de helft uit tien tjesleden. Wat er na 2000 ge beurt, maakt Nuis later dit jaar bekend. De gezamenlijke omroepen hebben ernstige bezwaren te gen de invoering van het om roepgeeltje. Volgens een NOS- woordvoerder leidt dat tot een 'programmabladen-oorlog'. De NOS is tegen verhoging van het lidmaatschapsgeld om dat daardoor „met name om roepen met veel minder draag krachtige leden onevenredig door deze maatregel worden Kok zoekt met Muskens naar oplossing voor annoede Bisschop Muskens kon gisteren weer lachen na het gesprek dat hij met premier Kok had over armoede in Nederland. Na afloop stonden de twee de vele journalisten te woord. foto anp koen suyk DEN HAAG GPD/ANP Bisschop Muskens van Breda en de Raad van Kerken in Neder land vinden dat de overheid wat moet doen tegen steeds grotere verschillen tussen arm en rijk. „Het gaat ons om een herverde ling van welvaart en werk," zei de algemeen secretaris van de Raad, Ineke Bakker gisteren na afloop van hun gesprek met premier Kok. Het gesprek tussen bisschop Muskens en Kok kwam tot stand na de ophef over uitlatin gen van Muskens dat hongeri- gen volgens de katholieke leer best een brood mochten stelen. Kok reageerde daar nogal gepi keerd op en verwees naar zijn eigen, armoedige jeugd. Mus kens heeft de afgelopen weken gesproken met alle politieke partijen. Kok zei na afloop van het vijf kwartier durend gesprek in Muskens 'een bondgenoot' te zien in de strijd tegen de ar moede. „De bisschop heeft ern stige vragen gesteld. Ik voel mij door hem uitgedaagd en wil sa men met hem oplossingen zoe ken." Kok wil komend voorjaar samen een tussenbalans op ma ken over de bestrijding van de armoede. De kerken willen dit gesprek gebruiken om nog in vloed te kunnen uitoefenen op het beleid voor 1997. Het gesprek met de delegatie van de kerken ging vooral over de bijzondere maatregelen ten behoeve van armen, bejaarde alleenstaanden, bijstandsmoe ders en langdurig werklozen. Ook Kok gaat er van uit dat deze groepen niet automatisch profi teren van de economische groei in ons land. Ook Kamervoorzitter Deet- man heeft inmiddels een duit in de collectezak van de armoede- discussie gedaan. Volgens Deet- FNV-rapport: Goedkoopst wonen in Amsterdam AMSTERDAM De koopkracht v een minimum-inkomen wordt steeds meer afhankelijk van de gemeente waarin ze wonen. Wie goedkoop wil wonen, kan het beste verhuizen naar Am sterdam. Voor bijzondere bij stand is de gemeente Alkemade het ruimhartigst. Heerenveen is voor uitkeringstrekkers uitge roepen tot kampioen kwijt schelden van gemeentelijke hef fingen. Een en ander staat in het vandaag verschenen FNV- rapport 'Minimabeleid gemeen telijk gewogen'. In het rapport legt de FNV de verschillen tussen 25 grote en kleine gemeentes duidelijk bloot. Het is de derde keer dat een dergelijk onderzoek wordt gepresenteerd en opnieuw zijn de woonlasten gestegen. FNV- bestuurder H. Muller vindt de Haagse aandacht voor armoede 'weinig geloofwaardig', „zolang het huidige kabinetsbeleid leidt tot verarming 1 verrijking voor de 1* inko- Amsterdam is van de 25 deel nemende gemeenten het goed koopst om te wonen. Het ver schil met de duurste, Zoeter- meer, bedraagt voor een alleen staande 881 gulden per jaar (in clusief gemeentelijke belastin gen en waterschapsheffingen). Een man of vrouw met een mi nimuminkomen verwoont in Amsterdam gemiddeld 5876 gulden per jaar, ofwel 38,8 pro cent van het inkomen. Voor het wonen in de gemeente Zoeter- meer moet 44,6 procent van het inkomen (6757 gulden per jaar) worden neergeteld. Gezinnen zijn voor wonen het meeste geld kwijt in De Bilt. Het verschil met Amsterdam be draagt voor meerpersoonshuis- houdens 1665 gulden per jaar. Wie in Amsterdam woont heeft dus 19 procent per jaar meer te besteden en dat is nogal wat op een bijstandsuitkering. De FNV heeft grote verschil len aangetroffen tussen de hef fingen van de 25 deelnemende gemeenten. De optelsom van onroerende zaakbelasting, rioolrecht en reinigingsheffin gen voor een jaar kan wel vier honderd gulden verschillen. Ook bij de waterschappen zijn grote afwijkingen te zien in hun heffingen. Opmerkelijk vindt de FNV ook de verschillen in kosten van gas, water en elektriciteit. Een meerpersoonshuishouden is daar in Zoetermeer 2301 gulden per jaar aan kwijt, terwijl dat in Den Bosch bij hetzelfde ver bruik 1816 gulden is. Een ver schil van 27 procent voor de zelfde voorzieningen! Het maakt verder heel wat uit of gemeenten een actief beleid voeren voor hun minima. De vakcentrale vindt dan ook dat de gemeenten en de water schappen een veel actiever mi nimabeleid moeten voeren. Met andere woorden: belastingen en heffingen moeten ruimhartiger worden kwijtgescholden. Clingendael, het Nederlands in stituut voor internationale be trekkingen, wil een eigen onder zoek instellen naar de val van de moslim-enclave Srebrenica. Volgens directeur A. Van Staden is het niet de bedoeling het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie (RIOD), dat hier voor een onderzoeksopdracht van het kabinet heeft gekregen, te dwarsbomen. „Een eigen on derzoek is al een oud plan bij Clingendael, het past bij de doelstellingen van ons instituut. Wij denken hu voor aanvullen de informatie te kunnen zor gen", aldus van Staden. Het RIOD moet proberen de onduidelijkheid over de val van de moslimenclave, in de zomer van 1995, weg te nemen door de historische feiten op een rij te zetten. Inmiddels zijn twijfels gerezen rond het RIOD-onder- zoek, omdat daarbij een aantal vertrouwelijke stukken niet ge bruikt kunnen worden. Van Staden meent dat Clingendael kan helpen. „Wij zijn vooral ge ïnteresseerd in het bestaan van een soort internationale samen zwering die tot de val van Sre brenica zou hebben geleid en hopen er aan de hand van onze eigen vertrouwelijke stukken achter te komen wat er precies is gebeurd". Binnenkort verschijnt ook het boek Screbrenica, record of a war crime van de Nederlandse onderzoekers Honig en Both. Daarin zou alles al staan wat het getroffen", aldus de NOS. „Niet alleen de huidige tientjesleden moeten meer betalen, ook de normale leden die een blad in huis krijgen, dienen straks tien tot vijftien gulden extra af te dragen. En dat kan voor veel mensen toch een probleem worden." Ander effect van de contribu tieverhoging kan zijn een hevige concurrentieslag in de bladen- sector, meldt de woordvoerder. „Straks moet je voor een blad inclusief het lidmaatschap meer geld afrekenen. Dat is natuurlijk geen stimulans. Veel mensen zullen dan wellicht kiezen voor het goedkoopste Veronica- blad." Senatoren willen meer geld voor zorg utrecht anp Senatoren van de PvdA, WD, D66 en CDA vinden dat er meer geld moet komen voor de ge zondheidszorg. De groei van 1,3 procent per jaar die in het re geerakkoord is afgesproken, is de Eerste-Kamerleden te laag. Een groei van zo'n twee procent is beter. Dit bleek gisteren tij dens het Nationaal Debat Ge zondheidszorg 1996. De vraag naar zorg wordt steeds groter door onder meer door de vergrijzing wordt de vraag naar zorg steeds groter. Iemand van 40 jaar soupeert ge middeld voor 4000 gulden per jaar aan zorg op, een 80-jarige zeven maal zoveel. Minister Borst (Volksgezond heid) gaf eerder deze maand ;n volgend kabinet beschikbaar moet de zorg. Ook zij i groei van twee dat lukt in deze kabinetsperiode nog niet omdat door stijging van de collectieve uitgaven Nederland mogelijk niet kan voldoen aan de toetre dingscriteria van de Europese Monetaire Unie (EMU). Neder landers zo blijkt uit een enquê te, bereid vijftig gulden per jaar mee te betalen aan de zorg. 'Steunlid' wil ook wel meer betalen DEN HAAG ANP man (CDA) besteedt de huidige regeringscoalitie nauwelijks tot geen aandacht aan de verschil len tussen arm en rijk. Hij zei dat maandag bij de presentatie van het boek „De christen-de mocratie" van prof. H. Wol- dring. De CDA'er stak overigens de hand ook in eigen boezem. Hij vindt dat „alle politieke par tijen met een gedegen grond slag zich meer zorgen moeten maken over hoe het in de toe komst met de solidariteit moet". 'Bejaarde met spaargeld dupe van huurbeleid' utrecht anp De ouderenbond ANBO is tegen de plannen van staatssecretaris Tommei om de vermogens grens in de huursubsidie te ver lagen. Gepensioneerden met spaargeld dreigen daarvan de dupe te worden. Tommei wil de grensen verlagen van 82.000 gulden naar 28.000 gulden voor alleenstaanden en van 163.000 gulden naar 56.000 gulden voor meerpersoonshuishoudens. Als een gehuwd paar 60.000 gulden heeft en daarvan drie honderd gulden rente per maand ontvangt, krijgt het geen huursubsidie terwijl een ge huwd echtpaar met een aanvul lend pensioen van vijfhonderd gulden buiten schot blijft, aldus de ANBO. De ouderenbond vraagt zich af waarom verschil lende vermogensgrenzen be staan bij huursubsidie, bijstand, rechtsbijstand en vermogensbe lasting en dringt bovendien aan op heldere criteria voor extra vrijstellingen. De tientjesleden van EO en VPRO kennen in om roepland veruit de hoogste merkentrouw. Van de EO'ers is maar liefst 94 pro cent bereid 25 gulden te be talen en van de VPRO-aan- hangers weet 64 procent al zeker dat zij desgevraagd een geeltje zal overmaken. Nog eens drie procent van de EO'ers en dertien pro cent van de VPRO'ers denkt dat zij dit misschien gaat doen. Dat blijkt uit recent on derzoek van het Hilversum- se bureau Intomart. Onder zoeker L. van Meeren on dervroeg in de eerste twee weken van september 856 mensen naar hun gedrags reacties als er een verschui ving plaatsvindt met lid maatschapsgelden en abonnementen op omroep bladen. Het opmerkelijke is dat Intomart de ondervraagden die te maken kregen met zo'n verhoging voorhield dat zij daarbij geen om- roepgids hoefden in te leve ren. De omroeptrouw bij EO- en VPRO-leden is eveneens tamelijk hoog bij een vrije keuze van de het omroepblad. Van de EO'ers zegt slechts 22 procent een andere gids te zullen ne men: 46 procent wil de ei gen gids behouden en 32 procent moet daar nog eens over nadenken. Bij de VPRO-leden staat behoud van de eigen gids op eenzame hoogte in om roepland. Maar liefst 61 procent weet nu al dat zij de gids er afzonderlijk bij zal houden. Slechts acht procent wil een andere gids en 31 procent weet het nog niet precies. Dat is met name voor de EO met 420.000 tientjesle den onder de in totaal 570.000 leden een opsteker. Verlies van tientjesleden als die 25 gulden moeten gaan betalen, voorspelt Intomart vooral bij de TROS (slechts 12 procent blijft), Veronica (behoudt 23 procent) en de VARA (behoudt 34 procent). 'We zijn niet anti-tv 4 HAAG* Schoolbibliotheken kunnen jonge kinderen en pubers sti muleren om boeken te lezen en zich cultureel te ontwikkelen. Veel bibliotheken zijn er echter slecht aan toe. De Stichting Le zen is daarom het project 'De schoolbibliotheek in het jaar 2000' gestart. Dat moet de bi bliotheken in het basis- en voortgezet onderwijs een nieu we impuls geven. Het project moet er toe leiden dat de scholen meer geld stop pen in hun bibliotheken. Nu vormen zij regelmatig de sluit post van de begroting. Er zijn te weinig boeken, en het aanbod is alles behalve actueel. Voor nieuwe media is er geen plaats. Als scholen er meer energie in steken, zullen leerlingen en leerkrachten vaker gebruik ma ken van de biblotheken, hoopt de Stichting Lezen. „Wij zijn niet anti-tv", zegt voorzitter J. Terlouw van de stuurgroep die het project begeleidt, „maar we willen kinderen laten mer ken hoe leuk lezen kan zijn. Lang niet elk kind krijgt dat van huis uit mee. Dat plezier mag je een kind niet onthouden." Het is de bedoeling dat in 1998 een brochure verschijnt die scholen helpt om iets moois van hun bibliotheek te maken. In de brochure worden voor beelden verwerkt van succes volle vernieuwingsprojecten. Deze projecten worden volgend jaar gehouden, gesubsidieerd door de Stichting Lezen. Scho len.kunnen daarvoor een aan vraag indienen. Brancheorgani saties van bibliotheken, boek handels en uitgevers hebber hun medewerking toegezegd. RIOD nog moet gaan onderzoe ken. De Tweede Kamer debat teert deze week over de op dracht aan het RIOD. Volgens minister Van Mierlo van buitenlandse zaken vreesde een aantal leden van de Veilig heidsraad dat een internatio naal onderzoek naar Srebrenica de actuele samenwerking in Bosnië zou schaden en daarom zagen ze er weinig heil in. Het Libcrtcl® GSM netwerk is volledig operationeel. Libertcl heeft haar belofte waar gemaakt. Dat betekent dat u voortaan door vri|wel heel Nederland mobiel kunt bellen en gebeld worden uiteraard. Niet alleen in Nederland, overigens. Ook daarbuiten. Zo kunt u al mobiel telefoneren met Libertcl® GSM in meer dan 45 lan den, waaronder bijna alle landen van Europa. En wat de rest van de wereld betreft, u hoort nog van ons. Bel voor meer informatie gratis 06 05 60. LIBERTEL

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 3