Beloning burger die milieu spaart VVD stemt tegen de begroting D66 kraakt plannen Dorpsstraat Rijn Veenstreek Halve ton voor strijd voor zelfstandigheid Kruisgebouw Rijpwetering gaat dicht Schiphol laat Kaag nog even wachten B en W Alkemade kaatsen bal terug Bouw hindert verkeer CDA wil vuile slib in Braassem storten Bruinrotbacterie steekt kop op in Leidse Vaart Verbijsterend de Bijenkorf (2^) Rioolrecht Stompwijk gaat flink stuk omhoog DINSDAG 29 OKTOBER 1996 Lichtkoepels school vernield alphen aan den rijn» Twee lichtkoepels van een school aan de Preludeweg in Alphen aan den Rijn zijn vernield. Een medewer ker van de school kwam daar gisteren achter. De schade be draagt 900 gulden. Televisie uit motorschip gestolen alphen aan den run Een kleurentelevisie met een waarde van 1500 gulden is gestolen uit een motorschip. De boot lag afge meerd langs het 's Molenaarspad in Alphen aan den Rijn. De ei genaar deed hiervan gisteren melding. Inbrekers in Hoogmade hoogmadeGeld en waardepapieren zijn gisteravond tussen half zeven en tien uur gestolen uit een woning aan de Graaf Willem II-laan in Hoogmade. Om binnen te komen werd de keukendeur opengebroken. Fancyfair SV Bernardus hazerswoude-dorpDe voetbalvereniging SV Bernardus houdt op zaterdag 2 en zondag 3 november een fancyfair in het club huis aan de Sweelincklaan. Mooie prijzen, waaronder een para chute-sprong met 'parateam', zijn te winnen met het rad van avontuur. De fancyfair van de 50-jarige voetbalvereniging is op zaterdag geopend van 10-24 uur en op zondag van 12-20 uur. Weinig vuurwerk in Zoeterwoude zoeterwoude robbert minkhorst De begrotingsbehandeling van de Zoeterwoudse gemeenteraad kende gisteravond weinig spec taculaire ontwikkelingen. Alleen oppositiepartij WD verklaarde 'gefrustreerd' te zijn, omdat 'concrete voorstellen niet seri eus werden behandeld'. De li beralen stemden als enigen te gen het vaststellen van de be groting voor 1997. In het antwoord op de alge mene beschouwingen van de drie politieke partijen liet het college eigenlijk ook weinig heel van de nieuwe bezuinigings voorstellen van de WD. Op en kele punten na schoten de wet houders R. Hogenelst (CDA/fi nanciën) en J. Stuijt (Progressief Zoeterwoude/milieu en ver keer) en burgemeester A. Hou- dijk stuk voor stuk de aangedra gen alternatieven af. „Onze voorstellen worden niet serieus genomen", klaagde WD-fractievoorzitter H. van der Kooi. „Als de WD serieuze po gingen onderneemt om de te korten weg te nemen, reageert het college slechts van 'willen niet, kunnen niet'. Dat vind ik buitengewoon kort door de bocht handelen. Dat is frustre rend." De WD diende een alterna tieve begroting in, waarin de partij pleitte voor een extra be zuiniging van 190.000 gulden. „We moeten ons realiseren dat ook de volgende jaren er nog flinke tegenvallers zijn", moti veerde Van der Kooi de extra bezuiniging. „Dat schept een enorme verantwoordelijkheid De geldbesparing zou vooral ten koste gaan van de culturele, recreatieve en sociale voorzie ningen. De liberalen wilden bij voorbeeld de subsidie aan de twee muziekscholen stopzetten (winst: 90.150 gulden) en de bij drage voor maatschappelijk werk verlagen met 10.000 gul den. Onverkoopbaar, oordeelde zowel het gemeentebestuur als de coalitiepartijen. „De WD slaat zo wel erg aan het kruide nieren", vond P. van Son, frac tievoorzitter van het CDA. „Li quidatie van deze voorzienin gen staat voor het CDA niet voorop." De WD vond alleen steun voor de voorstellen om het Col lege Sociale Voorzieningen (CSV) op te heffen en om haast te maken met de herinrichting van de Dorpsstraat. In de nieu we bijstandswet is de bepaling dat kleine gemeenten de toewij zing van uitkeringen moeten 'uitbesteden', geschrapt. Het CSV was daarvoor verantwoor delijk. Voor de aanpassingen in de Dorpsstraat vonden de liberalen gehoor bij PZ. „Een fraaie ge meente heeft recht op een fraaie dorpskern. Nu lijkt het echter nergens naar", aldus A. de Lange (PZ). Wethouder J. Stuijt: „Ik wil de Dorpsstraat zo danig aanpassen dat iedereen op een goede wijze gebruik kan maken van de voorzieningen van de dorpskern. Maar gezien het beperkte budget zullen aan passingen slechts sober van aard zijn." Stuijt beloofde met een definitief plan voor de her inrichting te komen. zoeterwoude robbert minkhorst De gemeenteraad van Zoeter woude is akkoord gegaan met het voorstel van B en W om 50.000 gulden beschikbaar te stellen voor het behoud van de zelfstandigheid van de ge meente. B en W uitten hun voornemen gisteravond tij dens de begrotingsbehande ling. „De gemeente verkeert in een cruciale fase van haar be staan", aldus burgemeester Houdijk. „Alle inspanningen zullen gericht moeten zijn op behoud van zelfstandigheid. Een zelfstandig Zoeterwoude zien wij als enige gewenste be stuurlijke vorm voor een groe ne en leefbare gemeente." Progressief Zoeterwoude (PZ) toonde zich bereid een halve ton vrij te maken uit de algemene reserves van de ge meente, „maar dan moet een goede vorm gekozen worden om dat geld te besteden", al dus de fractie. „We moeten oppassen dat we niet maar een rapport laten opstellen dat vervolgens ergens in een la verdwijnt." Het CDA steunde het voor stel van het college wel on voorwaardelijk. „Bezwaren en voorwaarden kunnen juist ver tragend werken", aldus de partij. Net als PZ wilde ook de WD het college geen carte blanche geven. De toezegging om eerst met een concrete in vulling van het bedrag te ko men, kregen de liberalen en PZ van burgemeester Houdijk. rupwetering. Het kruisgebouw aan de Pas toor van de Plaatstraat in Rijp wetering gaat definitief dicht, zo heeft Thuiszorg Groot Rijnland besloten. Rijnland overweegt de activiteiten over te brengen naar Roelofargndsveen. Het stu deert nog op de vraag hoe het vervoer daarnaar toe moet wor den geregeld. Het PvdA-raad Groen heeft het gemeentebestuur gevraagd het gebouw te kopen en aan Rijnland te verhuren, maar wet houder Beelen zegt dat de ge meente daarvoor geen geld heeft. Eind dit jaar pas weet de ge meente Alkemade of het een bijdrage krijgt uit het zoge noemde Schipholfonds. Een bij drage uit het fonds is essentieel om een kabelnet (dus storing- vrije ontvangst) te verkrijgen. Kaageiland heeft zijn hoop daarop gevestigd in verband met de slechte ontvangst van radio- en tv-signalen. Het uitstel is ontstaan over de grootte van het gebied dat on der het Schipholfonds valt. Tot nu toe gold het verspreidingsge bied van het Schipholblad als norm. Burgemeester A. Meer burg heeft er goede hoop op, dat in elk geval 'een gedeelte van Alkemade', in casu Kaagei land, binnen het Schipholfonds zal vallen. De besprekingen met de dorpsraad en kabelexploitant Casema over de bekabeling zul len in ieder geval gewoon door gaan, benadrukte Meerburg. alkemade marieta kroft v den run Op, bij en rond de n e Swaenswijkbrug, de derde in het centrum van Alphen aan den Rijn, wordt druk gebouwd. De werkzaamheden komen al met al de overzichtelijkheid op de brug en op het kruispunt met de Stationsstraat en detPróis Mendrikstraafc oretten goede. Heffingen affial en reiniging stijgen minder sterk in Zoeterwoude Inwoners van Zoeterwoude hoeven volgend jaar minder te betalen aan de afvalstoffenheffingen en de reinigings rechten. Tijdens de begrotingsraad werd een voorstel van Progressief Zoeterwoude (PZ) daarover bij meerderheid aangenomen. De verlaging van de heffing betekent wel, dat burgers meer kwijt zijn aan de onroerend-zaakbelas- ting (OZB). De mindere inkomsten worden namelijk deels afgewenteld op de OZB. zoeterwoude robbert minkhorst gerd. Het werkt juist demotive rend om de heffingen nu om hoog te laten gaan." Toen gisteravond tijdens de behandeling van de begroting bleek dat PZ daar te weinig steun voor dreigde te krijgen, kwam de partij deels terug op haar voorstel. Ze opperde de af valstoffenheffing en de reini gingsrechten met 5 procent te laten stijgen. Dekking moest ge vonden worden in een extra OZB-verhoging van 14 cent per 3.000 gulden dat een woning waard is, bovenop de stijging van 1,13 gulden. En verder door de bomenplantdag te laten ver vallen en door minder geld te In zijn algemene beschouwin gen had PZ al aangegeven de tariefstijging op de afvalstoffen heffing onaanvaardbaar te vin den. In de begroting voor 1997 had het college voorgesteld de heffing voor meerpersoonshuis- houdens met 45 gulden en voor eenpersoonshuishoudens met 30 gulden te verhogen. PZ be pleitte in de beschouwingen slechts een stijging van twee procent, gelijk aan de prijsin dex. „Er is in Zoeterwoude draagvlak om afval te schei den", aldus fractievoorzitter A. de Lange. „Het raakt ingebur- besteden aan de inzameling van klein chemisch afval en aan de HALT-gelden. Beide zijn vol gens PZ te hoog geraamd. Wethouder R. Hogenelst (CDA/financiën) kon zich daar wel in vinden, waarop ook zijn partij het CDA het voorstel on dersteunde. De WD stemde te gen. Fractievoorzitter H. van der Kooi: „Het betekent geen las tenverlaging, er is alleen een an dere verdeling van het geld. Dat het juist een verhoging van de OZB inhoudt, is voor onze frac tie een onverteerbaar punt." Het aangenomen PZ-voorstel betekent dat meerpersoons- huishoudens volgend jaar geen 456 maar 431 gulden betalen aan de heffingen op de afval stoffen en reinigingsrechten. Eenpersoonshuishoudens moe ten 275 gulden afdragen in plaats van 294 gulden. De OZB- verhoging komt nu op 1,27 gul den per elke 3.000 gulden dat een pand waard is. alkemade gerard v Laat de Heijmanswetering en het Paddegat uitbaggeren en stort vervolgens het licht ver ontreinigde slib daaruit in het Braassemermeer. Dat spaart dure transporten uit naar Rot terdam. Deze suggestie deed CDA'er N. Bakker tijdens de raadsvergadering. Voorwaarde is wel, dat de stort in goed overleg gedaan wordt met Jacobswoude. Deze Braassembuurgemeente heeft zeggenschap over bedoelde wa teren. Aanleiding voor Bakkers op merking was het rapport Inzicht in Toezicht Braassemermeer van de Zuid-Hollandse Dienst Water en Milieu. Het rapport bevat een inventarisatie van de slibstorten in het meer. PvdA'er F. Hoogenboom was fel tegen Bakkers suggestie. „Slib hoort so wie so op het land thuis, niet in het water. Het slib is licht vervuild, zegt het rapport. Ik zou wel eens willen weten of dat echt zo is." Volgens burgemeester A. Meerburg valt wat Bakker wil buiten de competentie van de gemeente. Desondanks wil hij Bakkérs voorstel best onder de aandacht' van de provincie brengen. Meerburg gaf hem weinig hoop op resultaat. Alphen doet mee aan competitie alphen aan den rijn Alphen gaat meedoen aan de landelijke Gemeente Compe titie. De competitie handelt over de politiek van alledag. Met een door de gemeente samengesteld team, zonder wethouders of directeuren van de afdelingen, wordt een fictieve gemeente bestuurd. De winnende gemeente krijgt een reis naar Helsinki aangeboden. De wedstrijden zijn in januari en februari. Op 22 februari is de finale. runwoude robbert minkhorst D66 in Rijnwoude heeft flinke kritiek op de herinrichtingsplannen voor de Dorpsstraat in Hazerswoude-Dorp. „Wij hebben helaas geen enthousiaste, samenhangende ideeën voor de inrichting kunnen ontdekken", al dus de fractie. PvdA en WD plaatsen hun vraagtekens bij de kritiek van de democra ten. Woensdag Woensdagavond wordt voor de bewoners van de Dorpstraat een inspraakavond ge houden. Daar kunnen ze reageren op de onlangs gepresenteerde plannen voor de grondige opknapbeurt van de straat. Om die reden juist reageert fractievoorzitter G. Geenjaar-Cové verbaasd op de aanmerkin gen van D66. „Ik vind de kritiek nogal voor barig", zegt ze. „Je kunt beter afwachten wat uit die inspraakavond komt." In de ogen van de democraten gaan de herinrichtingsplannen lang niet ver genoeg. De straat moet wél een 30-kilometer-zone worden, terwijl de gemeente had gezegd dat dat niet kon omdat de straat ook veel door doorgaand (vracht)verkeer wordt ge bruikt. „Maar", zo meent de fractie, „alle redenen waarom het verlagen van de snel heid niet mogelijk zou zijn, kunnen worden weerlegd." D66 wil verder dat 'de automobilist het gevoel krijgt in een wandelgebied te rijden'. Ook moet doorgaand vrachtverkeer worden geweerd. Samenvattend pleit D66 voor een integrale aanpak van de verkeerssituatie in geheel Hazerswoude: „Het hele gebied tus sen de Groene Brug en het kruispunt met de Gemeneweg moet qua vormgeving en inrichting en samenhang worden gezien. Tot nu toe ontbreekt die visie en zitten we met een rommelig verbrokkeld geheel." Met die uitlatingen doelt D66 op het eni ge tijd terug gelanceerde verkeersplan, waarin de verkeerssituatie in geheel Rijn woude onder de loep wordt genomen en wat er moet veranderen. „Het oordeel van de PvdA dat wij afwachten en terughoudend zijn, klopt in zijn algemeenheid niet." Burgemeester Meerburg van Alkemade speelt in zijn re actie op de algemene beschou wingen resoluut de bal terug naar de raadsleden. „In die ge vallen waarin wij zaken op ons af laten komen, is dat door gaans de wens van de raad." De PvdA vindt het gemeente bestuur te afwachtend. De soci aal-democraten menen dat 'Alkmade moet besturen en niet volgen.' Als voorbeeld noemt de PvdA de positie die gemeente inneemt in de discussie over de samenwerking in de Leidse re gio. Volgens Meerburg wil de raad zelf dat Alkemade niet het voortouw neemt. De burgemeester noemt de fusie van alle basisscholen als voorbeeld waarbij de gemeente het voortouw neemt. Alkemade is de eerste gemeente die streeft naar een besturenfusie van zo wel het protestants-christelijk, rooms-katholiek als het open baar onderwijs. „Maar de wet gever maakt dit beleid niet mo gelijk." Ook wethouder Beelen (WD/welzijn en financiën) vindt dat hij voortvarend te werk gaat. Hij noemt in dit ka der zijn inzet om iets te doen aan de opvang van jongeren. Hij komt hier in een van de ko mende raadsvergaderingen op terug. PD speurt naar herkomst jacobswoude marieta kroft De Planteziektekundige Dienst (PD) in Aalsmeer on derzoekt waar de gevreesde bruinrotbacterie vandaan komt, die is gevonden in de Leidse Vaart en in het water tussen Ter Aar en het Braas semermeer. De bacterie tast pootaardappels aan. Maar tot nu toe heeft de PD nog geen bruinrot bij telers aan getroffen. Derhalve zijn de aardap pelen van zo'n tien tot vijf tien bedrijven (in totaal zijn er 25 telers) inmiddels vrij gegeven. „Bij de overige zijn nog niet alle aardappelen gerooid. Aardappelen mo gen pas weg als het bedrijf voor honderd procent is doorgetoetst", zegt H. Bul- lee van de PD-Aalsmeer. De PD-Aalsmeer beslaat de gemeenten Haarlem mermeer, Jacobswoude, Ter Aar, De Vechtstreek en de regio Aalsmeer. Voordat pootgoed de markt opgaat, controleert de dienst het op de aanwezigheid van de bruinrotbacterie. Vorig jaar leden de poot- goedbedrijven miljoenen guldens schade omdat de aardappelen met de bacte rie waren besmet. In ver band met de enorme ex portbelangen werd van alles gedaan om de verdere ver spreiding te voorkomen. Al le besmette partijen werden vernietigd. Aardappeltelers in Jacobswoude schrokken dan ook flinlc toen enkele maanden geleden bekend werd dat de bacterie voor komt in wateren in hun om geving. Intussen speurt de PD in de besmette wateren naar de herkomst van de bruin rotbacterie. „Verspreiding kan via de bitterzoetplant", licht Bullee toe. „Het zou ook kunnen dat er ergens een afvalhoop met aardap pelen ligt of dat een verwer kende industrie met slechte riolering water met de bac terie op het water loost. De oorzaak is nog niet be kend." Pullover 100% lamswol, met ronde hals, V-hals of polokraag, in 10 kleuren, met col in 4 kleuren. M t/m XXL. Van 69.90 Voor 45." 'Herenmode' De Bijenkorf Amsterdam. Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn zondag 3 november geopend van 12.00 tot 17.00 uur. stompwijk dorith ligtvoet Het rioolrecht in Stompwijk zal de komende vijf jaar flink stij gen. Burgemeester en wethou ders willen de heffing jaarlijks met tien procent omhoog laten gaan. Nu stijgt het tarief nog met vijf procent per jaar. De heffing zal uiteindelijk op 200 gulden uitkomen, terwijl Stompwijkers nu nog 129 gul den betalen. De stijging hangt samen met milieumaatregelen die Leids- chendam moet nemen. Het Rijk wil dat het oppervlaktewater schoner wordt en heeft ge meenten daarom verplicht een gemeentelijk rioleringsplan op te stellen. De vereiste investe ringen kosten Leidschendam, waartoe Stompwijk behoort, de komende jaren miljoenen gul dens extra. In de gemeente zijn nog tweehonderd adressen die niet zijn aangesloten op de riolering. De gemeente wil onderzoeken wat hieraan gedaan kan wor den. Het gaat om ongeveer der tig bedrijven en 170 gezinnen. De tweehonderd adressen die niet zijn aangesloten bevinden zich vooral in het buitengebied, waartoe Stompwijk behoort. Daarnaast trekt de gemeente volgend jaar drie ton uit voor een onderzoek naar de toestand van de huidige riolering, het op stellen van een vervangings- en een onderhoudsplan. Een ver volgonderzoek kost in 1998 nog eens twee ton extra. De verhoging van het riool recht komt vanavond tijdens de commissie openbare werken aan de orde. Betalen per kilo afval uitgesteld alkemade marieta k Alkemade stelt het betaalsysteem per kilo afval voorlopig uit. Vol gens wethouder W. Nugteren kleven er nog te veel bezwaren aan dit zogenoemde diftar-systeem. Dat blijkt uit onderzoek van de gemeente. Nugteren zegt dit in een reactie op GroenLinks die in de algemene beschouwingen aan dringt op een snelle invoering. B en W blijven de ontwikkelingen wel volgen. Over een jaar wordt opnieuw bekeken of de tijd rijp is voor invoering. Het voorstel van GroenLinks om tot die tijd de tarieven verder uit te splitsen naar één, twee en meerpersoonshuishoudens is, aldus Nugteren, niet zinvol. „Het zal waarschijnlijk tot geringe tariefver- schillen leiden." Sinds vorig jaar heeft Alkemade een tarief voor één- en meerpersoonshuishoudens.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15