CDA zet deur open naar Bos-variant Het konijn in de hoge HSL-hoed Regio Hongerstaking 'Aandachtstrekker' is weer op vrije voeten Luchtlijn Rotterdam-Hamburg in ere hersteld Weinig interesse voor Rijnland Innovatieprijs DINSDAG 29 OKTOBER 1996 Valse start doelgroepenstrook A2 De vorige week door minister Jorritsma van Verkeer geopende doelgroepenstrook voor vracht auto's tussen de A2 en indu strieterrein Lage Weide bij Utrecht maakt een valse start. De strook was gisteren nog steeds afgesloten. Na de officiële openstelling donderdag gingen de speciale rijbanen meteen dicht omdat de afwerking nog niet gereed was. Rijkswaterstaat wacht nog op verkeersborden die gemeen te Utrecht moet plaatsen. Een woordvoerster van de ge- toonde zich gisteroch tend zeer verbaasd dat de bor den er nog steeds niet staan. Het stadhuis wist niet beter of het euvel zou voor het weekein de verholpen zijn. Navraag bij de Dienst Stadsbeheer leerde dat er nieuwe verkeersborden moesten worden besteld omdat de oorspronkelijke niet de ver eiste afmetingen hadden. De gemeente rekent erop dat de strook vandaag alsnog open Het is de bedoeling dat dage lijks 2500 vrachtwagens van de doelgroepenstrook gebruik ma ken. Volgens de initiatiefnemers verminderen daardoor de files. Amsterdam Hongerstakers sloegen gisteren hun tent op op het Beursplein in Amsterdam. Zij steunen met deze actie de pro-democratische be weging in Indonesië. De hongerstaking van de Coördinatiegroep voor steun aan het volksverzet in Indonesië duurt 24 uur. foto wfa AMSTERDAM ANP De man die vorige week don derdag tientallen politiemensen en de media in Amsterdam be zighield door een gijzelingsactie uit z'n duim te zuigen, is weer op vrije voeten. Een politiewoordvoerder deelde gistermiddag pas mee dat de man vlak voor het week einde naar huis is gestuurd. Over de reden waarom hij een gijzeling verzon, valt nog steeds weinig te zeggen. De politie woordvoerder wil slechts kwijt dat de man 'een aandachtstrek ker' is. Justitie moet nu beslis sen of zij de man vervolgt we gens het doen van valse aangif te. De man meldde aan het eind van de donderdagmiddag aan de politie dat een Surinaams ogende man een bewakingsbe ambte van een warenhuis gij zelde in de Kalverstraat. De aangever deed het tegenover de politie voorkomen alsof hij re gelmatig contact met de gijzel nemer had via een mobiele tele foon. Op basis van zijn gege vens verplaatsten politie en het mediacircus zich via de Kalver straat, naar het Muntplein en het Jolly Carlton hotel aan het begin van de Vijzelstraat. Daar raakte men 'het spoor' bijster. Rotterdam heeft weer een luchtverbinding met Hamburg. Het in Lelystad gevestigde Trans Travel Airlines (TTA) heeft de eerste vluchten vanaf Rotterdam Airport uitge voerd. TTA heeft hiervoor bij Schneider Air ways een Dash 8 (36 passagiers) en vliegend personeel ingehuurd en is van plan de ver binding met Hamburg minimaal een jaar te onderhouden. Hamburg is de eerste lijnbestemming van TTA, dat zich onder de naam Turdus Air ways op de luchthaven Lelystad tot nu toe bezighield met luchttaxivluchten. TTA vliegt drie maal daags tussen Rotterdam en Hamburg. De vlucht duurt een uur en vijf tien minuten. Deze verbinding was al weer geruime tijd 'vacant' nadat Hamburg Airli nes eerder de prioriteit had gegeven aan luchtverbindingen binnen Duitsland. Directeur R. Wondolleck van Rotterdam Airport toonde zich gisteren in zijn nopjes met de nieuwe luchtlijn. „Hamburg en Rot terdam zijn met hun grote havens tot elkaar veroordeeld," gaf hij aan. Wondolleck schat dat op termijn de verbinding met Hamburg goed is voor minimaal dertigduizend reizi gers per jaar. Baltische staten De luchthaven Hamburg biedt veel moge lijkheden voor verdere verbindingen met vooral de Baltische staten (Riga en Vilnius) en Polen (Gdansk, Katowice en Poznan). De zakenman die in Hamburg moet zijn, is per bus of auto in een klein halfuur van de luchthaven in het centrum van de stad of heeft met een shuttle-bus binnen vijf minu ten aansluiting op het Hamburgse metro net. De luchthaven Hamburg denkt binnen enkele jaren een directe railverbinding te hebben met het centrum. In het jaar 2000 wordt gerekend op flink wat extra klandizie vanwege de wereldexpo in Hannover, dat met zijn kleine luchthaven de enorme toe loop niet zal aankunnen. Hamburg, dat sinds drie jaar een nieuwe, ruime terminal heeft, is dit jaar goed voor ongeveer 8,5 mil joen passagiers. De lijn naar Rotterdam be tekent de 141ste bestemming vanuit de Noord-Duitse Hanzestad. Als het aan TTA ligt blijft het niet bij deze ene lijndienst. ...m-w-m-iMamy?- STAP..?? Vervolg van voorpagina Tijdens de behandeling van het kabinetsvoorstel voor de hoge snelheidslijn in de Vaste Kamercommissie voorver- keer en waterstaat wond DG6'er M. Versnel er gisteren geen doekjes om. „Misschien gaat u in de komende tijd nadenken om van standpunt te veranderen. Het tracé door het Groene Hart is een reële dreiging als u niet als nog voor een meerderheid voor de Bos-variant zorgt", nodigde zij CDA'er G. Leers onomwonden uit. Leers had in een fel betoog al duidelijk gemaakt dat zijn frac tie in ieder geval nooit voor de Groene Hart-variant zal stem men. „Het CDA zal niet op schuiven in die richting, ook niet om uit de impasse te ko men", verwees hij naar de ver deeldheid in de Tweede Kamer. „De Bos-variant lijkt niet erg aantrekkelijk, maar we trekken de deur nog niet dicht." Groen Links'er M. Vos daagde Leers uit: „Bent u bereid om de hand uit te steken naar de twee partners in de coalitie en te dis cussiëren over de Bos-variant. Is de Bos-variant bespreekbaar?" „De deur is nog niet dicht", her haalde Leers. De PvdA hield de mogelijk heid juist open om zich alsnog aan te sluiten bij het kabinets standpunt. „Het Groene Hart- tracé is een keuze voor kwali teit. Het maakt financieel dui delijk wat de waarde is van het Groene Hart. Maar wij kiezen voor het Bos-tracé en wij be schouwen het als een opdracht om daarvoor in de Kamer een meerderheid te vinden", stelde P. van Heemst. Vos wilde ook van hem harde toezeggingen. „U blijft dus op dat standpunt en u blijft het verdedigen?" „Ze ker, zeker", haastte Van Heemst zich te zeggen. Versnel sprak namens D66 de voorkeur uit voor 'de scherpst mogelijke bundeling met de A4 en de A13'. „De Groene Hart- variant is voor ons absoluut niet een onacceptabel tracé, alleen vinden wij het andere beter", zo liet ze de kans open om in noodgevallen alsnog het kabi netsplan te steunen. Milieuminister M. de Boer re ageerde na het debat terughou dend op de dreigende meerder heid voor de Bos-variant. „Ik blijf natuurlijk gewoon het kabi netsbesluit steunen, dat is be stuurlijk fatsoenlijk. En als er in de Kamer toch een meerderheid blijkt te zijn voor het Bos-tracé, dan moeten we de zaak op nieuw bespreken in het kabi net." Kroonprins Willem Alexandèr woonde gisteren de discussie over de hoge snel heidslijn bij. foto's Vlaamse luchtvaartmaatschappij koopt drie Fokker 50-toestellen De Vlaamse Luchttransport Maatschappij (VLM), die vanaf Rotterdam Airport en Antwer pen verbindingen met Londen City Airport onderhoudt, heeft zijn vloot uitgebreid met drie Fokker 50-toestellen. De lucht vaartonderneming heeft nu ze ven toestellen. Waar de drie nieuwe toestellen worden inge zet, wil de onderneming nog niet bekendmaken. De aankoop is een antwoord op de toenemende concurren tieslag in de luchtvaart. De VLM heeft op de route naar Londen zware concurrentie gekregen van Air UK (40 procent van de KLM), die zijn dienst van Rot terdam naar Stansted deze week heeft verlegd naar Rotter- darn-Londen City Airport. Air UK biedt op deze lijn een jet product aan in de vorm van een British Aerospace 146. Vanaf Rotterdam vliegen ook KLM Ci tyhopper en British Airways Ex press naar Londen, respectieve lijk naar Heathrow en Gatwick. Virgin is deze week een sa menwerking aangegaan met de Belgische nationale luchtvaart maatschappij Sabena op de route van Brussel naar Londen Heathrow. Virgin Express voert deze lijndienst uit met een een Boeing 737. Kantorengebouw ontruimd na bommelding Het kantorengebouw Orly Plaza in Amsterdam is gistermiddag rond half vier ontruimd in verband met een bommelding. Al korte tijd later bleek het loos alarm. Volgens een woordvoerder van de politie kwam de melding binnen bij de politie. In het gebouw, dat op een steenworp afstand ligt van het NS-station Sloterdijk, zijn di verse bedrijven gevestigd. Enkele honderden mensen moesten even de straat op. Het treinverkeer heeft er geen enkele hinder van ondervonden. LEIDEN ESTHER GOEDMAN Slechts zes bedrijven hebben zich ingeschreven voor de Rijn land Innovatieprijs, terwijl ruim 100 ondernemingen een infor matiepakket hebben aange vraagd. „De drempel voor be drijven is te hoog. Ze zijn te in getogen over hun vernieuwin gen", verklaart directeur van de Kamer van Koophandel A. Berk hout, initiatiefnemer van de prijs het teleurstellende aantal aanmeldingen. De inschrijving is gisteren gesloten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijrdapd heeft als belangenbehartigster van het Rijnlandse bedrijfsleven de Innovatieprijs, een bedrag van 25.000 gulden, in het leven ge roepen. De omgeving waarin bedrijven opereren verandert steeds. De concurrentie is moordend en bedrijven moeten voldoen aan hoge milieu- en kwaliteitseisen. Het bedrijf moet zich telkens vernieuwen wil het overleven. De prijs is bestemd voor be drijven of organisaties die een nieuw product of nieuwe dienst hebben ontwikkeld. Ook bedrij ven die hun bestaande product of dienst aantoonbaar hebben verbeterd komen in aanmer king. De Rijnland Innovatieprijs wordt woensdag 13 november in Hotel Oranje in Noordwijk uitgereikt. Drie genomineerden presenteren hun innovatie, i een jury bekendmaakt e de winnaar is. PvdA en D66 pokeren in Tweede Kamer met kaarten open op tafel DEN HAAG «JAN KUYS LIESBETH BUITINK De grote zaal van het gebouw van de Tweede Kamer was gisteren nauwelijks groot genoeg om alle verbazing van de toe hoorders te kunnen bevatten. De manoeu vres van de politieke woordvoerders tij dens het debat over de aanleg van een ho gesnelheidslijn (HSL) waren vergelijkbaar met de onontwarbare krijgsbewegingen van de Romeinen in een goed Asterix-ver- haal. De toeschouwers van het politieke treffen in Den Haag signaleerden eveneens nauwelijks te begrijpen troepenbewegin gen. Hier was sprake van het bedrijven van politiek van een hogere orde. De landspolitdek is normaal gesproken vrij simpel. Er is een kabinet dat voorstellen doet. Die voorstellen worden gesteund door de partijen die het kabinet hebben samengesteld. Omdat die partijen een meerderheid hebben in de Tweede Kamer, worden alle belangrijke kabinetsvoorstel len meestal aangenomen. Zo ziet ook het scenario er uit voor het ne men van een besluit over de aanleg van de HSL. Tijdens de samenstelling van het ka binet hebben PvdA, WD en D66 in het Re geerakkoord zich nog eens nadrukkelijk uitgesproken voor de aanleg van een HSL door het Groene Hart. Talloze varianten zijn onderzocht, insprekers hebben ruim schoots ingesproken, extra onderzoeken zijn gedaan. Het kabinet bleef bij zijn keus. En dus, zo was de verwachting, zou ook de paarse coalitie in de Kamer wel voor de Groene Hart-variant kiezen. In het voorspel kozen PvdA en D66 voor de Bos-variant, die door een koppeling van de HSL aan de snelwegen tussen Rotterdam- Den Haag-Leiden het Groene Hart wat meer ontziet. Een show voor de achterban, oordeelden professionele 'Binnenhof- watcherï. Beide partijen zouden vervol gens constateren, zo was de verwachting, dat hun voorkeur voor de milieu-variant niet kon rekenen op een Kamermeerder heid. Daarna zouden ze noodgedwongen toch maar instemmen met de op één na beste oplossing, het kabinetsvoorstel. En het politieke gezicht zou weer zijn gered. Merkwaardig PvdA en D66 speelden de regels van het spel gisteren een heel stuk mee. Uiteinde lijk kwamen ze toch met een zeer verras sende wending op de proppen. Beide par tijen zetten weliswaar in op de Bos-variant, maar koppelden daaraan een uitnodiging aan het CDA en Groen Links om ook voor de Bos-variant te kiezen. In eerste instantie kiezen deze partijen voor een HSL over be staand spoor, maar zij sluiten de Bos-Vari- ant niet uit. Een keuze van CDA en Groen- Links voor Bos betekent een Kamermeer derheid voor Bos en dus een afwijzing van het kabinetsstandpunt. Met andere woor den: een kans voor open doel op een poli tiek succesje voor de oppositie. Het merkwaardige is nu dat het CDA aar zelt de politieke winst te grijpen. De chris ten-democraten vermoeden dat de verma ledijde paarse coalitie plotseling een onge wenst konijn uit de hoge hoed zal toveren, dat alles weer anders maakt. Vandaar dat woordvoerder Leers tot het laatste mo ment - en dat zal zijn bij de stemmingen - zijn troeven in de hand wil houden. Begrijpelijk, want wat PvdA en D66 doen is strategisch pokeren met de kaarten open op tafel. Immers, met de WD ligt er zo een kant-en-klare meerderheid voor de door het kabinet gewilde Groene Hart-variant. Waarom dan toch het spel met het CDA zo hoog gespeeld? En waarom heeft het kabi net niet vooraf een signaal doen uitgaan, dat het afgelopen moet zijn met spelletjes over de HSL? Of heeft ook het kabinet nog een konijn in de hoge hoed en heeft het ei gen belangen om in te stemmen met de Bos-variant? Aan duidelijkheid veel, aan verbazing geen gebrek, gisteren in politiek Den Haag. Wordt volgende week vervolgd met het antwoord van het kabinet. Beurzen voor Leidse juristen LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Zeven afgestudeerde juristen aan de Leidse universiteit krij gen volgend jaar een beurs van de stichting VSB Fonds waar mee ze een jaar aan de universi teit van Oxford kunnen stude ren. Met de VSB-beurzen die de rechtenfaculteit voortaan elk jaar toekent, is een bedrag van bijna 1,4 miljoen gulden ge moeid. Het fonds is ingesteld met het idee dat de kennismaking van de jonge getalenteerde studen ten uit Leiden met de Britse cul tuur en de universiteit 'Europa' ten goede komt. Op dit moment is er voor afgestudeerden geen uitwisselingsprogramma dat door de Europese gemeenschap wordt betaald. Het VSB-programma is een initiatief van de Britse hoogle raar B. Markesinis, hoogleraar Anglo-Amerikaans Privaatrecht in Leiden en Europees recht in Oxford. Markesinis werd in sep tember door de Leidse universi teit geëerd vanwege zijn grote inzet voor de Brits-Leidse con tacten.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14