Groot deel Poelgeest autovrij Politieke klucht in 'groene oase van de Randstad' 'Stroopwafel-lucht maakt hongerig' HANDEL Fa WANDEL de Bijenkorf (Xj Verbijsterend Leiden Regio Dubbel geparkeerd in Schoolstraat Omstreden slijterij Klerks donderdag open Moret-adviseurs drinken borrel op belastingvereenvoudiging Pullover, wol of chenille, met ronde hals of col, in vele aktuele kleuren. S t/m XL. Van 79.95 Voor 49." 'Populaire Prijzen Shop' ^fv. De Bijenkorf Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn zondag 3 november geopend van 12.00 tot 17.00 uur. DINSDAG 29 OKTOBER 1996 Duurzaamheid troef in nieuwe woonwijk De 'auto voor de deur' wordt in de nieuwe woonwijk Poelgeest in de Broek- en Simontjespolder in Oegstgeest een zeldzaamheid. Een groot deel van de wijk (350 wo ningen) wordt volledig autovrij. De bewoners moeten hun auto maximaal 200 meter verderop parkeren. Daar naast krijgt een groot aantal woningen een ondergrondse parkeervoorziening. Voor de hele wijk geldt een maxi mum snelheid van 30 kilometer per uur. „Wassenaar is géén saai gemeente", riep burgemeester P. Schoute gisteren plotseling verontwaardigd tijdens de Wassenaarse begrotingsvergadering, die eerder een politieke klucht leek. De vier fractievoorzitters hadden net hun ongezouten beschouwingen over de begroting voor 1997 laten horen, toen de burgemeester zijn ongevraagde ti rade brnlde: „We hebben hier dagelijks culturele activiteiten en bijeenkom sten." En daarmee was volgens de bur gemeester het tegendeel bewezen; „We zijn niet ingedut, hier in de groe ne oase van de randstad." Over een, al dan niet, saaie politiek in Wassenaar repte hij niet, maar uit de publieke belangstelling bleek min stens dat die in elk geval niet bruist. Een handvol Wassenaarders, enkele ex-politici, liep uit voor het politieke schimmenspel dat de raadsleden giste ren speelden. Dat ondanks de nog ge heime algemene beschouwingen van de fracties. Die mochten niet eerder dan gisteren bekend worden om de debatten levendiger te maken. Dat zou ook meer publiek trekken, dacht de burgemeester ten onrechte. Ironisch genoeg was de communica tie tussen overheid en burgers juist een van de aandachtspunten. Dat die niet vlotjes verloopt, konden de raads leden, zonder publiek, onderling mak kelijk concluderen. „Ga naar de burger toe. Laat het een communicatieve uit daging zijn om minima erop te wijzen dat er een mogelijkheid is om een kou- detoeslag te vragen", deelde fractie voorzitter H. Goulooze (PvdA) als voorbeeld mee. Hij en andere raadsle den benadrukten dat burgers meer bij het politieke proces moeten worden betrokken. Goulooze noemde zijn collega raadsleden in zijn beschouwing 'me de-acteurs'. Daarmee gaf hij al aan dat zich gisteren een klucht afspeelde. Het 'raadspodium' leende zich voor een stevig potje 'Tweede Kamertje'-spelen. De WD, met elf raadsleden groot ge noeg om de tien andere raadsleden moeiteloos aan de kant te schuiven, wil graag de grootste oppositiepartij worden genoemd. Om de politieke be sluitvorming in Wassenaar toch nog echt te laten lijken. De partij diende dan ook twee mo ties in, maar even goed zweeg zij in al le toonaarden over het onderwerp van de enige andere, door D66, ingediende motie. Wethouder E. van Dijk-Staats (financiën), kondigde aan dat de On roerend Zaakbelasting (OZB) de ko mende tien jaar gemiddeld met der tien procent moet stijgen, maar ko mend jaar eerst nog met twee procent. Daar kwam D66 tegen in opstand. CDA steunde die motie wel, maar om dat de WD deed alsof het onderwerp niet bestond kon de wethouder de mo tie moeiteloos ontwijken. Uit de twee andere moties moest blijken dat de WD wel degelijk 'oppo sitie' voerde. De WD eiste dat het col lege een enorme druk op voornamelijk buurgemeente Voorschoten gaat uit oefenen om een Rijksweg 11-West ein delijk goed te keuren. De andere motie stelde vragen over de motivatie achter de sociale nieuwbouw van de gemeen te. Tot tweemaal vroeg fractievoorzit ter J. Vos een schorsing aan om de tekst van de moties met de andere par tijen, achter gesloten deuren, te over leggen. Terwijl het college van B W beide moties eigenlijk al had onder kend. De farce werd burgemeester Schoute uiteindelijk wat te gortig. „Als we zo doorgaan dreigt ons eten nog te ver pieteren", zette hij vaart achter het spelletje van de WD. „De soep is heter opgediend dan dat hij gegeten wordt", omschreef de PvdA-er Goulooze ver volgens de schijnbare kritiek van de WD. De jaarlijkse maaltijd, volgend op de begrotingsvergadering, was waar schijnlijk meer gepeperd dan de be schouwingen. De politieke vrienden club van 21 raadsleden kon een hele dag het geliefde, en in hun ogen niet saaie, spelletje spelen en ondertussen de begroting in zijn geheel goedkeu ren. Daarin niet gestoord door het Wassenaarse publiek. Dat blijkt uit het Ontwikkelings plan Poelgeest dat gisteravond door de drie betrokken wethou ders (van Warmond, Leiden en Oegstgeest) is gepresenteerd. Poelgeest wordt duurzaam, ver zekert wethouder G. van Eisen. Niet alleen is de wijk autoluw, maar bovendien is het energie verbruik laag en wordt zorgvul dig omgesprongen met het re genwater. Dat autoluw zijn valt of staat overigens met de komst van een NS-station Merenwijk. ,Als er geen station komt, vervalt het autoluwe aspect. Maar we heb ben goede hoop." De auto wordt geweerd door de fietsver- bindingen veel aantrekkelijker te maken dan de doorgaande autowegen. De woonwijk wordt doorsne den door een groot park (Heemland) dat van de Haar lemmertrekvaart tot het uiterste noorden van de Veerpolder doorloopt en ruim 100 meter breed is. De Veerpolder zelf wordt grotendeels moerasge bied en gaat een belangrijke rol spelen in de waterhuishouding van de polder. Opgevangen Regenwater mag niet riool spoelen (zoals nu derland nog steeds wel gebrui kelijk is), maar wordt opgevan gen en via sloten afgevoerd naar het moeras/drasgebied in de Veerpolder. Daar wordt het wa ter op een natuurlijke manier gezuiverd en weer terug de wijk in gebracht. Ne- De drie polders (Broek- en Si- montjes, Veerpolder en Klaas Hennepoelpolder) zijn geza menlijk 74 hectares groot, maar op slechts 28 hectares wordt ge bouwd. De Klaas Hennepoel polder blijft helemaal in tact en de Veerpolder wordt maar zeer ten dele 'gebruikt'. De wonin gen zijn in vier gebiedjes gecon centreerd. Vlakbij het toekom stige station staan ruim 400 hui zen, nabij het Trekvaartplein 100, direct ten oosten van de groenstrook Heemland 285 en direct ten westen daarvan ook dik 200. De 'makers' van de wijk pro beren de energiebehoefte ervan zo laag mogelijk te houden door de woningen zo veel mogelijk op het zuiden te oriënteren. Daarnaast is het de bedoeling de wijk aan te sluiten op lage- temperatuursstadsverwarming. Heikel punt de komende tijd is en blijft het woonwagencen trum Trekvaartplein, zo schat ten zowel de Leidse wethouder Van Rij als zijn Oegstgeestse collega Van Eisen in. Er is op het nieuwe wagencentrum ruimte voor 70 woonwagens. Dat betekent dat er 30 woonwa gens weg moeten. Bovendien wordt in de nieuwbouwwijk Poelgeest het wagenkamp in tweeën gedeeld er tussenin komt een huizenblok. De bewo ners van het Trekvaartplein zijn hier niet blij mee. De komende zes weken ligt het ontwikkelingsplan ter inza ge en kunnen bezwaarschriften worden ingediend. Op 12 no vember is er in het gemeente- centum aan de Lytweg een in spraakavond. Dubbelgeparkeerde auto's blokkeren het kruispunt Schoolstraat - Erasmusstraat in Voor schoten. Het gedeelte van de Schoolstraat, na dit kruispunt, wordt in de toekomst afgesloten voor het ver keer. Bewoners en winkeliers van de Voorstraat zijn bang dat het aantal auto's, dat op het kruispunt par keert, toeneemt. De politie van Voorschoten heeft de bewoners en winkeliers van de Voorstraat beloofd de foutparkeerders op de bon te slingeren. foto loek zuyderduin De opening was gepland op 24 oktober, maar de slijterij van Kees Klerks aan de Statendaalder in Leiderdorp zit nog altijd potdicht. Gaat de winkel nou wel of niet open? Klerks, die met de gemeen te Leiderdorp overhoop ligt over zijn winkel, laat zich nergens door weerhouden. „De gemeente wil het niet, maar donderdag 31 oktober om 9.00 uur gaan we open. We kijken wel wat er daarna gebeurt." De gemeente heeft Klerks al i met een dwangsom, als hij zijn plan doorzet. „Maar mijn advocaten zeggen dat ik sterk sta. Anders zou ik ook niet door zijn gegaan." Volgens de gemeente past de winkel van Klerks niet in het bestemmingsplan. „Maar de gemeente heeft mij zelf een vergunning gegeven om de winkel te ver bouwen. Ik mag de winkel dus wel verbouwen, maar niet openen. Dat is hetzelfde als een rijbe wijs krijgen en niet in een auto mogen rijden." LEIDEN CHRIS BAKKER Zo'n vijfendertig jaar lang zat Boudewijn van Koetsveld van Ankeren in de schoenenbran che. Tot hij plotseling op straat kwam te staan. Ruim drie werk loze jaren volgden, maar Van Koetsveld voelde zich nog te jong om niets te doen en leven len uitkering zag hij even min zitten. Dus zocht hij een manier om opnieuw te begin nen. Toen dat in de schoenen wereld niet lukte, kwam hij in contact met een Goudse stroop wafelbakker. Die leerde hem de kneepjes van het vak. Met suc ces, want sinds vorige maand bakt de inmiddels 55-jarige Van Koetsveld gemiddeld vierhon derd stroopwafels per dag. „Dit moet nog een andere liefde worden", bekent de stroopwa felbakker. „Ik voelde me eerst heel vreemd. Als je zolang schoenen hebt verkocht, is dat een deel van jezelf geworden. Ik heb letterlijk een andere jas aan ten trekken. Geen net pak met stropdas, maar een spijker broek met schort." Bij zijn laatste werkgever, het Alkmaar- se Shoemax, was Van Koetsveld als verkoopleider verantwoor delijk voor de vijfentwintig re gionale filialen van het concern. Nadat de Schoenenreus het be drijf had overgenomen, was er plaats meer voor de Leide- naar. „Ik stond toen met m'n rug tegen de muur. Je hebt een vast uitgavenpatroon opge bouwd, een mooi huis, een boot. Wat moet je dan? M'n hand ophouden wilde ik niet", zegt Van Koetsveld, terwijl hij vier dagverse deegrolletjes op een stalen rooster van tweehon derd graden legt. „Ik heb altijd al handel bedreven. Toen de bank uiteindelijk positief op m'n ondernemersplan voor de ze stroopwafelkraam reageerde, heb ik de sprong gewaagd." Met een pollepel roert Van Koetsveld door de stroop, die zachtjes staat te pruttelen op een gasstel. Even later snijdt hij de wafels behendig doormid den, smeert er wat stroop op, doet ze dubbel en legt ze op een houten plaat. De kruimels die Als een minister het woord 'ver eenvoudiging' in zijn mond neemt, drinken ze bij belasting adviseurs Moret, Ernst Young een borrel. „De wetgeving wordt in dat geval alleen maar ingewikkelder", zegt mr. E. Staas (32). Sinds begin deze maand zwaait hij als nieuwe vestigingsleider de scepter over de belastingadviseurs van het Leidse filiaal. Vanuit zijn kantoor aan de Schipholweg kijkt Staas uit over de stad waar hij eind jaren tach tig fiscaal recht studeerde, ter wijl hij overdag als controleur bij de Belastingdienst in Den Haag werkte. In 1990 maakte Staas de overstap naar het com merciële Moret, Emst Young. „Wat mij vooral trok, was het meer dynamische karakter van dit bedrijf. Bij de belasting dienst werk je altijd achteraf, je controleert bijvoorbeeld aangif- tebiljetten. Hier moet je steeds vooruitdenken en rekening houden met de actualiteit. Als een krant iets over belastingen schrijft, staat de telefoon de vol- P Mr. E. Staas: „Wat mij vooral trok, was het meer dynamische karak ter van dit bedrijf." foto de jong van es gende dag roodgloeiend. Moge lijke wetswijzigingen moeten we dan wel direct kunnen verta len in gewone-mensentaal, liefst met een passend advies erbij." De vijfendertig belasting adviseurs en accountants van de Leidse vestiging richten zich daarbij vooral op het midden- en kleinbedrijf. Staas is verant woordelijk voor de belastingad viseurs van het kantoor, moet de vestiging uitbouwen en on derhoudt contacten met inter mediairs zoals banken en advo caten. Daarnaast heeft hij zijn eigen belastingpraktijk binnen het bedrijf. Bovendien helpt de belasting-deskundige muzikan ten uit de housescene aan een fatsoenlijke administratie, een markt die hij sinds kort aan boort. Staas vindt zijn werk in de be lastingwereld allerminst saai, hoewel hij zich kan voorstellen dat vrienden en kennissen daar in eerste instantie anders over denken. „Er bestaat een onein dig grijs gebied in de belasting wetgeving waarin je kunt inter preteren. Dat is een uitdaging, zeker omdat de wetten zo vaak veranderen. Het is elke keer weer een soort spel. Waar je overigens niet al te luchtig over mag doen, want je praat over de portemonnee van de cliënt. Be lasting raakt iedereen, daarom is het zo interessant." Stroopwafelbakker Boudewijn van Koetsveld van Ankeren: „Dit moet nog een andere liefde worden." foto holvast/mark lamers na het stansen overblijven, val len in een bak en worden later in fcakjes verkocht. „Je zult er nooit rijk van worden, maar toch..." Voorlopig verkoopt Van Koetsveld z'n stroopwafels in Leiden en omgeving. Heel voor zichtig legt hij daarnaast ook nieuwe contacten, buiten Ne derland. Zo onderhandelt hij momenteel met een Duitse klant over een mogelijke export- order van duizend pakken stroopwafels in blik. Als de stroopwafelbakker 's morgens op locatie - meestal in supermarkten - arriveert, zet hij zijn zelfgemaakte kraam in el kaar en verwarmt de machine. „Daarna ga ik zo snel mogelijk bakken, zodat de lekkere lucht rich door de winkel kan ver spreiden. Zonder die lucht zou ik veel minder verkopen", aldus de ondernemer, die elke dag weer rond koffietijd en vlak voor het avondeten een topdrukte beleeft. „Klanten krijgen honger als ze stroopwafels ruiken. Die trek is moeilijk te weerstaan. Vrouwen die bijvoorbeeld aan de lijn doen, zeggen bij het pas seren vaak: oh, wat gemeen dat u hier staat, u verleidt mij." Waarop Van Koetsveld steevast antwoordt: „Mevrouw, per dag verleid ik de meeste vrouwen zonder dat m'n eigen vrouw boos wordt". En opnieuw ver koopt hij dan tien stroopwafels. Kostenoverzicht De meeste ziekenfondsverze kerden van Zorg en Zekerheid willen jaarlijks een kostenover zicht ontvangen. Chronisch rie ken stellen daar echter geen prijs op. Dat blijkt uit een on derzoek dat de Leidse zorgver zekeraar afgelopen zomer heeft gehouden. Het overzicht moet de klant inzicht geven in de ge maakte kosten voor genees- en hulpmiddelen, vervoer, kraam zorg en bijvoorbeeld fysiothera pie. Tot nog toe zouden de ver zekerden zich volgens Zorg en Zekerheid nauwelijks bewust zijn geweest van de kosten die zij voor medische behandelin gen maken. Allochtonen De Stichting Werkgelegenheid begint vanavond (29 oktober) met de cursus 'Eigen bedrijf in Nederland voor allochtonen'. Tijdens veertien bijeenkomsten komen onderwerpen zoals het opstellen van een onderne mingsplan en financieel plan aan de orde. Ook krijgen de deelnemers meer inzicht in ver- koopkunde, boekhouding en re gels en wetten. De cursus wordt gegeven in samenwerking met het Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf en kost 280 gul den. Meer informatie bij Anja Quist (5146878). Wolf s Reizen Het reisadviesbureau Wolfs uit Oegstgeest is verhuisd naar de Kempenaerstraat. Tot deze week was het bedrijf aan de Terweeweg gevestigd. De tour operator is vooral gespeciali seerd in reizen naar Portugal, Amerika en Canada. JAAP ROl

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13