Leiden 06-0430 'De Zijl Bedrijven spuiten gif 'Politicus is ook maar een mens' Rust keert weer in de Merenwijk Rapport Diekstra verschijnt later Ik ga straks veel kerstkaarten versturen. Kan ik nu al decemberzegels bestellen? f/Mi Dubbele pech DZB stopt gebruik middelen ld DINSDAG 29 OKTOBER 1996 Autovrij O In de nieuwe woon- I J wijk Poelgeest in Oegstgeest mag maar mondjesmaat de auto voor de deur worden gezet. Bruinrot /irDe bacterie, die I J bruinrot in poot- aardappelen veroorzaakt, steekt de kop op in de Leidse Vaart. ANNO 1896 Donderdag 29 October Advertentiën Staatsloterij. Loten en gedeelten van Loten ver krijgbaar bij R. Sijtsma, Pieterskerkhof 34, bij de Pieterskerk- Koorsteeg. Verkade's Prima Zaansche Lange Beschuitjes, bestrooid met suiker en kaneel, overheerlijk bij het gebruik van chocolade of thee, daarbij voor Kinderen een gezonde lekkernij, beter dan al lerlei koekjes en ook veel goedkoper. Blikjes van 50 stuks 25 Cents. Het blikje wordt met 15 Cents berekend, doch tot den zelfden prijs teruggenomen. In Kruideniers- en Comestibles- winkels verkrijgbaar. ANNO 1971 vrijdag 29 oktober Uit handen van Ard Schenk ontving de Leidse Rieneke Barendse (12) een grote beker, behorend bij het Nederlands kampioen schap rolschaatsen. Rieneke kreeg verder een paar Noren en een paar rolschaatsen. Erg gemakkelijk had Rieneke het niet in Alk maar. In de selectieronden werd zij pootje gehaakt door een te genstandster. Dit gebeurde in de bocht waar Ard Schenk vanuit de jurywagen toezag. Het onsportieve meisje werd gediskwalifi ceerd. Cees Verkerk zou Rieneke graag op het ijs hebben. Vader en moeder Barendse vinden de ijssport echter een dure liefheb berij. De commissie die de plagiaat beschuldigingen aan het adres van de Leidse hoogleraar René Diekstra onderzoekt, is een week vertraagd. Naar verwach ting ligt het rapport waarin de commissie een oordeel velt over de positie van Diekstra, half no vember op tafel bij de rector van de universiteit, prof. dr. L. Leertouwer. „De commissie heeft een week van haar tijd besteed aan onderzoek hoe ze kan vermij den dat haar uitspraken straks ook civielrechtelijke gevolgen hebben voor Diekstra. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat een onderzoek naar de acade mische moraal van onze hoog leraar onbedoeld bijdraagt aan zijn faillissement", aldus Leer touwer. Leertouwer reageerde gister middag tijdens een vergadering van de universiteitsraad (UR) op een vraag van UR-lid M. Giphart. „De stilte rond de heer Diekstra duurt voort. Moet ik dat nu als gunstig of ongunstig interpreteren?", zo vroeg hij zich af. „Het rapport van de commissie vraagt om een hele zorgvuldige formulering", ant woordde Leertouwer. „De Leid se universiteit doet een onder zoek naar het wetenschappelijk gedrag van de heer Diekstra en het is niet de bedoeling dat het rapport straks ook andere, on bedoelde rechtsgevolgen heeft. Een van de commissieleden die de plagiaatbeschuldigingen onderzoekt, de jurist prof. mr. Th Drupsteen, is speciaal inge huurd vanwege zijn kwaliteiten op rechtsgebied. Drupsteen zal de tekst van het rapport nauw keurig navlooien op mogelijk ci vielrechtelijke gevolgen en zo- 3 een vos nsr je kippenhok, is dat natuur? Stichting Actief Faunabeheer -f- LEIDEN MAARTEN KEULEMANS Veel bewoners van de Merenwijkse Gras- senbuurt kunnen het maar nauwelijks ge loven. „Het zou natuurlijk fantastisch zijn als ze hem echt te pakken hebben", zegt een bewoonster van het Buntgras. „Maar eerlijk gezegd kan ik het me maar moeilijk voorstellen dat ze de dader hebben. Dat één man al die banden heeft lekgestoken!" De afgelopen week was de Grassen- buurt, net als in de zomer, het werkterrein van 'de bandenprikker van de Merenwijk'. Tot afgelopen zaterdagnacht. Toen arres teerde de politie een 46-jarige Merenwij- ker, die stemmen in zijn hoofd hoort. Stemmen, die hem vertellen dat hij de au to's van zijn buurtbewoners moet vernie len. „Dat het om een man met geestelijke problemen ging, heb ik steeds gedacht", zegt een bewoner van het Lintgras. „Om zoiets te doen, moet je wel gestoord zijn. Ik zie niet in wat voor lol je er anders uit kan halen." Weer andere buurtbewoners had den juist verwacht dat het om een jonger iemand ging: de vernielingen vonden steeds tijdens de schoolvakanties plaats. „Dat het iemand uit de Merenwijk was, dat lag voor de hand", vindt een ex-politieman die aan het Wollegras woont. ,,Als vernie lingen in één buurt plaatsvinden, betekent dat doorgaans dat de dader daar ook woont." De schade die de Merenwijker heeft aangericht is aanzienlijk. De afgelopen maanden bewerkte hij tientallen banden en een aantal autoruiten. Aan de Grassen, de Rodes, de Horsten. De Wieren, de Fo rellen en de Karpers. De bewoners van de Grassen voelden zich machteloos en richt ten in augustus een burgerwacht op om hun auto's te bewaken. De buurtwachters kwamen echter in opspraak toen één van hen een paar jongens die door de buurt liepen bedreigde met een stroomstootwa pen. De burgerwacht stopte ermee. De bandenprikker niet. Na een paar maanden stilte sloeg hij de vorige week opnieuw toe. „Wat me niet lekker zit", zegt een bewo ner van het Lintgras, „is dat we nu niet we ten waar we onze schade kunnen verhalen. De dader wordt nu omringd door hulpver leners omdat hij stemmen hoort. De echte slachtoffers, de mensen die met de schade zitten, daar hoor je niets meer van." nodig de formuleringen aanpas sen. Met de aanbevelingen in het rapport zal Leertouwer, verant woordelijk voor de 'academi sche moraal', eind november een advies uitbrengen aan het college van bestuur. Dat advies spitst zich toe op de vraag of Diekstra zijn werk aan de Leidse universiteit kan blijven doen. Daartoe heeft de commissie waarin ook de Groningse psy choloog prof. dr. W. Hofstee zit ting heeft, inmiddels ook ge sprekken gevoerd met de colle ga's van Diekstra bij psycholo gie. Als daar geen 'maatschappelijke draagvlak' bestaat voor zijn terugkeer, wordt zijn positie onhoudbaar, wat de conclusies van het rap port ook zijn. 'Wetenschappelijk wangedrag' is overigens geen rechtsgrond voor ontslag van een hoge amtenaar. Als de con clusies in het rapport negatief zijn, zal de hoogleraar de eer aan zichzelf moeten houden. De universiteit heeft inmid dels enkele tientallen brieven over de affaire binnengekregen uit de Verenigde Staten. De meeste Amerikanen vragen zich af waar 'de Hollanders' zich zo druk over maken. In de sociale wetenschappen is 'overschrij ven' een betrekkelijk onschuldig verschijnsel, schrijven zij. Een aantal studenten van psychologie neemt het inmid dels voor de hoogleraar op: ze hebben het gebouw aan de Wassenaarseweg volgehangen met protestbrieven tegen jour nalisten van Vrij Nederland, die de affaire oprakelden. Boven dien hebben ze drie dagen lang alle fax-apparaten- ook de ge heime nummers - van het weekblad in Amsterdam weten te blokkeren met vele faxen. Frits Bolkestein voert het woord in de Pieterskerk tijdens het Kappeyne van de Coppello Forum. Zijn toehoorders van links naar rechts: C. Klop, J. Cohen, H. Dupuis en J. Glastra van Loon. foto mark lamers/holvast LEIDEN DORITH LIGTVOET Ethiek en politiek weinig mensen een vanzelfspre kend koppel. Moeten politici ei genlijk het goede voorbeeld ge ven bij het overdragen van nor men en waarden? Het was een van de vragen die gisteravond centraal stonden tijdens een le zing van de mr. Annelien Kap peyne van de Coppello Stich ting in de Leidse Pieterskerk. Het thema: ethiek in de politiek. Vertegenwoordigers van de grootste vier politieke partijen mochten elkaar beschaafd in de haren vliegen. Belangstelling was er volop. De stoelen in de fraaie Pieters kerk waren tot op de laatste plek bezet met vooral duifgrijze dames en heren. De stichting had dan ook nogal wat intellec tuele kopstukken uitgenodigd, die na een inleiding van WD- ffactievoorzitter F. Bolkestein met elkaar van gedachten wis selden. Het ging om C. Klop, plaats vervangend directeur van het Wetenschappelijk Instituut voor het CDA en om de Eerste Ka merleden M. Cohen (PvdA) en J. Glastra van Loon (D66). H. Du puis, hoogleraar medische ethiek in Leiden, leidde het fo rum. Met prikkelende vragen wist ze de vaak erg abstracte discussie geregeld naar een aardser niveau terug te bren gen. Zo vroeg ze het panel of poli tici burgers het goede voorbeeld moeten geven. Bolkestein zei dat politici hun ambt alleen kunnen uitdragen als ze be schikken over een zekere ge- loofwaardigdheid. „Maar kun je verwachten van een politicus dat hij naast politieke deugden ook getuigt van een goede mo raal als huisvader, buurtbewo ner en automobilist? Ik ben ge neigd te zeggen dat een politi cus ook maar een mens is." „De vraag of iemand een goed karakter heeft, leidt af van de vraag of de politicus goed is in zijn vak. Als we van een poli ticus eisen dat hij alle mogelijke deugden bezit, is dat een recept voor ellende en verdomd slech te kabinetten." Hij kreeg steun van Glastra van Loon. „Ik denk aan een minister van defensie die ooit moest aftreden vanwe ge een echtscheidingsprocedu re. Dat soort dingen mag toch niet gebeuren." CDA'er Klop zag voor zichzelf wel degelijk grenzen. „Ik ben ook een chris ten. Het zou raar zijn als ik in mijn prive'leven alle tien Gebo den overtrad." Dat politici compromissen moeten sluiten die in strijd kun nen zijn met hun geweten, aan vaardden alle sprekers als een gegeven. „Als elke politicus vanuit zijn eigen moraal zegt wat hij van de dingen vindt, wordt het een chaos", meende Cohen. Het bereiken van een gezamenlijke doelstelling is soms belangrijker dan het eigen ideaal, was de conclusie van het NAGERECHT Vragen Het gebeurt wel vaker dat de maandagse zittingen van de kanton- en politierechter aan het Rapenburg in klassikaal ver band worden bezocht. Als het tijdschema dat toelaat en als het hoofd van de dienstdoende rechter er ook nog eens naar staat, mogen er er eventueel zelfs wat vragen worden gesteld. „Dus kom op met jullie vra gen", gooide een goedgeluimde rechter Van Dalen het rond kof fietijd maar in de groep. Die dit maal bestond uit een stuk of twintig pubers in de leeftijd van pakweg een jaar of veertien. De helft stormde bij die uitnodi ging prompt de gang op rich ting toilet. De rest giechelde wat of keek strak voor zich uit. „Maar we hebben helemaal geen vragen", doorbrak een schoonheid in de dop uiteinde lijk dan maar de pijnlijke stilte. „Het is hartstikke duidelijk wat er hier allemaal gebeurt. Echt waar." „O ja", borduurde de rechter voor de zekerheid toch nog maar even op het onderwerp door, „is dat zo? Weten jullie dan bijvoorbeeld wat een poli tierechter eigenlijk wel is? Nee? Nou dat is niet zo gek, hoor. Ik ben zelf politierechter, maar zelfs ik weet niet waarom ik zo heet. Dat weet namelijk nie mand; waar die naam nu feite lijk vandaan komt. Ik heb na tuurlijk wel een taakomschrij ving. Ik mag bijvoorbeeld alleen maar zaken doen waarop een maximale straf van zes maan- den staat. En het moeten ook nog eens eenvoudige gevallen zijn. Wat dat betreft hoorde die vorige zaak eigenlijk niet bij mij thuis. Die was té gecompli ceerd. Daarom duurde het ook allemaal zo lang." Daar waren ze het volmondig mee eens, ook degenen die in middels terug waren van de wc. Bijna anderhalf uur hadden ze stil moeten zitten of hun plas moeten ophouden, zoveel tijd vergde de behandeling van dat ene geval. Complex geval Maar het was dan ook een bij zonder vervelend en complex incident geweest. Met getuigen die elkaar tegenspraken, met een dader die nogal wat noten op zijn zang had en met een slachtoffer dat liever niet hier had willen zijn omdat hij twee jaar na dato nog stond te trillen als een riet. Zijn nieuwe adres wilde hij in geen geval aan de griffier geven. Bang als hij was voor nog meer represailles. De Alphenaar had in de nacht van oud op nieuw, in een po ging een plaatselijk vreugde vuur wat te temperen, een jon gen aangesproken die een zak vuurwerk ineens in de toch al hoog oplaaiende vlammen wil de werpen. Die was op zijn beurt van die interventie abso luut niet gediend en had, in de traditie van een lange judo-er varing, de man pardoes ge vloerd. Toen een derde zich met de zaak ging bemoeien, liep wat als een 'geintje' was begonnen, pas echt goed uit de hand. De goede voornemens, inherent toch de viering van oud en nieuw, waren in elk geval snel vergeten toen de nu 39-jarige Alphenaar zijn plaatsgenoot, nadat hij was opgekrabbeld, een fikse muilpeer toediende. Daar, zo betoogde hij nu, had hij het bij gelaten. Maar getuigen - die gisteren niet aanwezig waren - hadden het volgens het politie rapport anders gezien. Die had den één man, gekleed in spij kerjasje en voorzien van een Ajax-petje, het slachtoffer dus danig zien toetakelen dat deze 'bloedde als een rund' en moest worden afgevoerd naar het zie kenhuis. Alwaar zijn gezicht op acht plaatsen werd gehecht. Dat was door anderen gedaan, betoogde de verdachte. En hij had, om zijn lezing te staven, een drietal getuigen opgeroe pen die dat konden bevestigen. Onder wie ook weer de jonge judoka, verdachte en getuige te gelijk dus. Frustratie Hoe dan ook, de Alphenaar had de schijn tegen. Over opmerkin gen in het getuigenrapport als zou hij de frustratie van een jaar waarin hij zijn zoontje verloor van zich afhebben gemept en over wie dan wel de andere da ders waren - daarover kon hij weinig duidelijkheid verschaf fen. Eén klap was het wat hem betreft geweest en daarmee basta. 'Die was dan in elk geval een voltreffer', concludeerde me vrouw de officier. Ze eiste tegen de jongen een boete van 400 gulden en tegen de man een maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar wegens zware mishandeling. De rechter zat er maar mee. Omdat het slachtoffer zelf geen duidelijkheid kon verschaffen of hij door één dan wel door ver schillende figuren was afgerost en omdat de getuigenissen el kaar tegenspraken, hield hij uit eindelijk een slag om de arm. Hij besloot tot een gevangenis straf van vijf weken waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De twee weken onvoorwaardelijk zette hij om in 40 uur dienstverle ning. De klas knikte instemmend. Het was duidelijk. Maar toch ook wel moeilijk. Ze hadden geen vragen. Rapport volkstuincomplex Het Zonneveld Een deel van de sloten rond het volkstuincomplex aan de Nachtegaallaan in Leiden is helemaal 'dood', omdat de naburige kwekerij van De Zijl Bedrijven giftige bestrij dingsmiddelen gebruikt. Een aantal van die middelen is zelfs officieel verboden. MONICA WESSEUNG forum. De verschillen tussen de poli tici kwamen nog het duidelijkst aan het licht tijdens een discus sie over het overdragen van waarden en normen op school. Bolkestein noemde het belang rijk dat individuele deugden weer centraal komen te staan in het onderwijs. Klop ging nog een stuk verder. Hij vond dat het onderwijs best een pakket 'burgerschapswaarden' mag overdragen. Cohen en Glastra van Loon toonden zich daar direct huive rig voor. Eigenschappen zoals respect, verantwoordelijkheid en eerlijkheid kunnen niet 'als een catechismus' van bovenaf worden opgelegd. „Docenten en leerlingen zullen in de prak tijk van elkaar normen en waar den moeten leren. Een leraar die van achter zijn stoel vertelt hoe het moet, schiet zijn doel voorbij. Die aanpak werkt ave rechts", aldus Glastra van Loon. Gewond raken en vervolgens vast komen te zitten in de lift. Dat overkwam een 67-jarige man uit Groesbeek gistermid dag bij de Universiteitsbiblio theek aan de Witte Singel. De man gleed uit op straat en werd vervolgens met pijn aan zijn heup door omstanders naar de eerste etage van de bibliotheek gebracht. Toen de man daar la ter door ambulance-personeel werd afgehaald, bleef de lift waarin de ziekenverzorgers hem naar beneden brachten tussen twee etages hangen. De ongelukkige Groesbekenaar werd na tien minuten bevrijd. Wegwerkzaamheden Op het kruispunt Morsweg en Bothastraat wordt vanaf van daag een kruisingsvlak aange legd. Ook komt ter hoogte van Morsweg 204/206 een verkeers drempel. De Morsweg en de Bothastraat gaan niet dicht voor het verkeer. De gemeente is gisteren be gonnen met het herbestraten van de rijweg vanaf de Satijn vlinder tot aan kruising Dons vlinder/Rupsenpad. HERMAN JOUSTRA Algen en onderwaterplantën ontbreken, alle watervlooien, watermijten, waterpissebedden en vissen hebben het loodje ge legd. Dat schrijft de commissie Flora en Fauna van de tuin- groep Het Zonneveld uit Leiden in een onderzoeksrapport naar de kwaliteit van het slootwater. De commissie heeft de sloten rondom het tuincomplex van Het Zonneveld, (Jat gedeeltelijk grenst aan de kwekerij van DZB, onderzocht op uitdrukkelijk verzoek van de leden. De ama teurtuinders gebruiken het wa ter uit de sloot voor het be sproeien van hun gewassen. Het Zonneveld probeert ecolo gisch verantwoord te tuinieren en heeft daarmee, gezien de aanwezigheid van enkele bij zondere amfibieën op het com plex, succes. Het ecologisch tui nieren (zonder bestrijdingsmid delen) wordt nu echter bemoei lijkt omdat buurman DZB nage noeg het tegenovergestelde doet, zo luidt het betoog. Uit de bemonstering van de sloten blijkt dat DZB behoorlijk wat bestrijdingsmiddelen ge bruikt. Het gebruik van zulke giftige middelen en ook nog in hoge concentraties staat haaks op het streven van de gemeente om milieuvriendelijker te wer ken, meent de commissie. In de zuidwesthoek van het amateur tuincomplex, grenzend aan het terrein van DZB, zijn de sloten daardoor helemaal dood. Bo vendien drijft er op regenachti ge dagen een melkachtige sub stantie op het water, zo consta teren de onderzoekers in hun rapport. De amateurchemici van Het Zonneveld schrijven dat DZB onder meer het zeer giftige cap- tan, paraquat, het herbicide li- nuron en het voor mens en dier giftige simazin gebruikt. De middelen zijn lang niet altijd nodig, vindt de i De Zijl Bedrijven begint naar aanleiding van het rapport van de commissie Flora en Fauna van de tuingroep Het Zonneveld uit Leiden een onderzoek naar het gebruik van bestrijdingsmiddelen - onder meer de verschillende soorten en de gebruikte hoe veelheden - op de kwekerij. In afwachting van de uit komsten daarvan heeft DZB het gebruik van bestrijdings middelen voorlopig gestaakt. C. Smit, beleidsmedewerker van wethouder J. Laurier die onder meer DZB en milieu in zijn portefeuille heeft, liet dat gisteren weten. werd er half oktober op de o feren het giftige mosdood spoten met het doel de onge wenste steenlevermosjes te do den. Steenlevermosjes zijn vol gens de commissie juist t devol. Als ze al weg moeten (bij voorbeeld om de conifeer beter te laten groeien), dan kan dat ook met een snufje kalk in plaats van de giftige stoffen, meent de commissie. De amateurtuinders zijn be zorgd over het gebruik,van de middelen. Zij wijzen daarbij op een proef waarbij een aantal waterdieren werd uitgezet in een bak water uit de 'DZB-sloot' met slib uit die sloot. De proef eindigde destastreus. Binnen 48 uur waren alle dieren (water vlooien, haftenlarven en trilwor- men) gestorven. Dief ontsnapt aan buschauffeur Tassendieven sloegen gisteren twee keer toe in Leiden. Rond twaalf uur 's ochtends raakte een 24-jarige Leiderdorper zijn tas kwijt, die hij naast zich op de grond had gezet terwijl hij aan het telefoneren was. 's Avonds na negenen griste een man de tas van een 24-jarige Katwijkse weg, die naast de eigenares op de bank van een bus stond. De man rende de bus uit, werd nog achtervolgd door de buschauffeur, maar ontkwam. Ja, dat kan. Als u nu minimaal 5 velletjes decemberzegels bestelt krijgt u deze zo snel mogelijk na 26 november op de zaak Wilt u meer weten over het bestellen van decemberzegels of over een van de andere producten en diensten van FIT Post? Bel dan gratis Klantenservice Zakelijke Markt: Wij zorgen ervoor.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 11