Leidsch Dagblad Bos-variant HSL weer in beeld Zware storm richt weinig schade aan Familie kleedt overleden man 's nachts stilletjes om BEL: 071-5128030 Het extraatje van AH Ultra of Color. Endemol ook populair bij beleggers Veel files in ochtendspits Mokkende patat-generatie roept gevestigde orde op het matje Leiderdorp en Zoeterwoude geschrokkenRijnwoude hoopvol Het eerste debat in de Tweede Kamer over de hoge snel heidslijn (HSL) is uitgelopen op een grote tegenvaller voor Leiderdorp en Zoeterwoude. Tot verbijstering van de beide gemeentebesturen is gisteren in de vaste ka mercommissie voor Verkeer en Waterstaat alsnog de deur open gezet voor de aanleg van de hogesnelheidslijn langs de snelwegen A4 en A13, dwars door Leiderdorp en Zoeterwoude-Dorp, beter bekend als de 'Bos-variant'. den haag Monica wesselingGroen Links 'laten de deur rudolf kieun-uesbeth BuiTiNK open'. Het kabinetsvoorstel om de HSL door het Groene Hart te Niet alleen de regeringspartijen leiden via een geboorde tunnel, PvdA en D66 willen de variant kan voorlopig alleen op steun die de 'flitstrein' met de snelwe- van de WD rekenen, gen bundelt, ook CDA en De Leiderdorpse wethouder C. Huigen (WD) 1 gen nog maar nauwelijks beko men van de schrik. „CDA-Ka- merlid Leers heeft in Leiderdorp bij hoog en bij laag beweerd dat de Bos-variant voor hem afge daan was. Nu opent hij opeens de deur er weer voor. Ik viel bij na van mijn stoel." Het Leider- dorpse gemeentebestuur be raadt zich over verder te onder- Haar collega R. Hogenelst (CDA) uit Zoeterwoude spreekt van een grote tegenvaller. ,,Ik had niet verwacht dat de Kamer eerdere argumenten naast zich neer zou leggen. Het kabinet had een zorgvuldige afweging gemaakt. Als dit doorgaat hoop ik dat toezeggingen over betere inpassing wel worden nageko men. Juist de doorsnijding van woonwijken was reden om van de Bos-variant af te zien." Wethouder G. Hogendoorn (CDA) van het naburige Rijn woude is juist hoopvol gestemd. Het debat in de Kamer typeert zij als 'politiek met inhoud'. Een tunnel onder het Groene Hart betekent dat er in Hazerswoude een grote bouwput komt. Bo vendien kruist de spoorlijn dan op grote hoogte de Al2 om in het Bentwoud bij Benthuizen weer omlaag te komen. Hogen doorn: „Ik begrijp de teleurstel ling elders. En ik vind ook dat het spoor zorgvuldig moet wor den ingepast. Maar er wordt nu wel rekening gehouden met de noodzaak het Groene Hart in stand te houden." Gedeputeerde T. Jansen (WD) noemt het Bos-tracé de slechtste optie. Provinciale Sta ten hebben zich enkele weken geleden ook uitdrukkelijk tegen deze variant uitgesproken. Hij voorziet als de Kamer aan dit tracé vasthoudt niet alleen een gigantisch probleem voor Lei derdorp, maar ook voor wo ningbouwlocaties zoals Ypen- burg, Leidschenveen en Delfgauw die worden door kruist. Pagina 14: Meer de HSL De plotselinge dood van een familielid heeft tot een bij zondere verkleedpartij geleid in een Noordwijkerhouts mortuarium. Diep in de nacht verschaften familiele den zich de toegang tot het rouwcentrum bij de St Vlc- torkerk en trokken de over leden man een trainingspak Die kleding zou beter bij de overledene passen, ver klaarden deze familieleden tegenover de politie. Die was de omkleders al snel op het spoor gekomen, maar ver volgt ze verder niet. Volgens een politiewoord voerder gaat er 'diep lijk leed schuil' achter de daad: „Normaliter ga je naar de begrafenisondernemer met het verzoek om andere kleren aan te trekken. Maar in dit geval is dat versneld gedaan, waarschijnlijk ge dreven door emoties." Uiteindelijk is de man, vo rige week, niet in zijn trai ningspak begraven. Op ver zoek van andere familiele den heeft de begrafenison dernemer de overledene 'zijn eigen kleding weer terugge geven'. Hij noemt de affaire 'zeer triest voor de andere familieleden'. In zijn carrière heeft hij nog nooit zoiets meegemaakt. HET WOORD IS AAN Friedrich Nietzsche Menigeen vindt zijn hart pas als hij zijn hoofd verloren heeft. jp wolkenvelden f J en opklaringen SSSSS# 10% 30% 20% Jitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 22 PAGINA'S 3 Buitenland 5 Consument 8 17 6 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving 12 14 Regio 11,17,13,15 RTV/programma's 9 8,19 8 Uitgaan 7 Kortingsbon vooreen rond leiding 'Sluiers Ontsluierd' en lezing 'Etiquette in ver schillende culturen' in het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden. DINSDAG 29 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Kunst Omroepgeeltje Licht optimisme Panorama Mesdag houdt Kamer en over akkoord kan weer minstens omroepen bezig 21 Palestijnen-lsraël M een halve eeuw mee NR. 41223 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 1,95 Sport Feyenoorder George Boateng is geen vechtersbaas Nog geen abonnee? ABONNEE SERVICE A den haag/capelle aan den üssel ap-anp-cpd De zuidwesterstorm die afgelo pen nacht over Nederland trok, heeft vooral op het water voor problemen gezorgd. Voor zover bekend zijn er geen gewonden gevallen. Op het land bleef de schade beperkt tot omgewaaide bomen en beschadigde bomen. In Capelle aan den IJssel werd een veerboot-in-aanbouw (van 180 meter lang en 40 meter hoog) van een werf geblazen. De ferry raakte op drift en dreig de een brug te rammen. Om streeks half zes vanmorgen kwam het passagiersschip tot rust, toen het tegen de wal kwam te liggen. Om half zeven werd het door zes sleepboten teruggetrokken naar de werf. De storm met een gemiddel de windkracht 9 een staartje de orkaan Lili die vorige week in het Caribisch gebied zware schade aanrichtte trof vooral de kustprovincies. Het KNMI meldde windstoten van 25 me ter per seconde, voldoende om een lichte vrachtwagen omver te blazen. Voorzover bekend ge beurden er op de wegen geen ongelukken als gevolg van de storm. Het treinverkeer was in het hele land vertraagd als ge volg van gladde sporen door af gewaaide bladeren. Voor de kust van het Belgi sche Oostende sloeg vannacht een Russisch vrachtschip los op een ankerplaats vijftig kilometer uit de kust. Het vaartuig dreigde tegen andere schepen te botsen. De bemanning wist het schip vast te leggen. Op de Noordzee kwam van- morgeji een olieplatform voor de Schotse kust korte tijd in problemen. Er brak een anker kabel, waardoor het platform, met 69 mensen aan boord, op drift raakte. Het platform kon na enige tijd met een kabel wor den vastgelegd. In de haven van Portland (in het zuidwesten van Engeland) sloeg een op drift ge raakt, onbemand olieplatform te pletter tegen de rotsen. Op het Britse vasteland viel door het noodweer een aantal gewonden als gevolg van ver keersongelukken, omgevallen bomen en afgewaaide dakpan- nep. De storm bereikte daar windsnelheden van meer dan 140 kilometer per uur en strem de door het hele land het ver keer over wegen, spoorwegen en water en deed op sommige plaatsen het licht uitvallen. Het vliegverkeer op Schiphol onder vond weinig hinder van de aan wakkerende wind. Volgens het KNMI bestaat de kans dat de wind vandaag naar het noordwesten draait en toe neemt in kracht. Rijkswaterstaat heeft voor de sector; Schelde dijkbewaking geadviseerd. In Vlissingen wordt dinsdagmid dag half vier een hoogwater stand van 3.70 meter voorspeld. Zo'n stand komt eens in de vijf jaar voor. De losgeslagen veerboot kwam uiteindelijk vast te liggen voor twee dijkwoningen in Capelle aan den Ussel. VOETBAL OP TV 22.15 - 22.43 uur, Ned. 3, Feye- noord- Espanol (samenvatting) <3* Kamsteeg /fo occasionshow ogoc w groenoordhallen leiden of Color koopt, krijgt u die in een verdraaid praktische be- driebergen «anp Net als gisteren was het van morgen tijdens de ochtendspits een chaos op de Nederlandse wegen. De verkeerspolitie telde 32 files met een totale lengte van 238 kilometer. Pas tegen elf uur waren ze nagenoeg opge lost. De landelijke verkeerspolitie schrijft de grote drukte toe aan het slechte weer en enkele on gevallen. Toppers waren twee files van vijftien kilometer op de waardoos (met maatschepje], waar u voortaan weer uw na- vulzakken in kunt opbergen. Elke bewaardoos is trans parant in de kleur van de ver pakking en is handig stapel- baar CU Ultra of Color, navulzak n fiO i.7 kilo iL9§-y.yy Nu in gratis bewaardoos met maatschepje*. A2: tussen Den Bosch en de brug bij Zaltbommel en even verderop tussen Geldermalsen en de brug bij Vianen. Op de A12 (Utrecht-Arnhem) bij het knooppunt Waterberg ontstond een kilometerslange file door een gekantelde vracht wagen. De wagen vloog om streeks vier uur 's nachts uit de bocht op de afrit van de Al2 naar de A50. Hulpverleners moesten de beknelde chauffeur uit zijn cabine halen. amsterdam anp Endemol Entertainment doet het niet alleen goed bij tv-kij- kers en tv-makers, ook beleg gers hebben er veel belangstel ling voor. Vrijdag werd de in schrijving op aandelen Ende mol geopend. De belangstelling is zo groot dat de inschrijving al vailmiddag in plaats van vol gende week woensdag wordt gesloten. ABN-AMRO, de bank die de uitgifte verzorgt, en het amusementsconcern van Joop van den Ende en John de Mol, hebben hiertoe maandag na goed overleg besloten. Hoeveel beleggers inmiddels hebben ingetekend wil de bank niet zeggen. „Maar we hebben de doelen voor het inschrij vingsniveau bereikt", aldus een woordvoerder. De introductieprijs zal nu naar verwachting op vrijdag 1 november bekend worden ge maakt. Op die datum is tevens de eerste notering en horen be leggers hoeveel stukken zij krij gen toegewezen. Endemol en ABN-AMRO maakten afgelopen donderdag bekend dat de prijs van de aandelen tussen de 44 en 48 gulden per aandeel zal gaan bedragen. Beleggers kunnen inschrijven op in totaal 9,7 miljoen aande len ofwel 33 procent van het aandelenkapitaal. Deels zijn dit nieuwe aandelen en de rest zijn de aandelen van bestaande aandeelhouders. John de Mol en Joop van den Ende zullen naar verwachting 244 miljoen gulden incasseren. Adriaan van Dis geeft college aan Sorbonne amsterdam/parus anp Adriaan van Dis gaat komend voorjaar een maand college ge ven aan de Sorbonne, de uni versiteit van Parijs. Dat gebeurt op initiatief van het Nederlands Literair Produktie- en Vertalin genfonds. Nog vier andere Neder landstalige auteurs vervullen dit studieseizoen een gastdocent schap in het buitenland. Dat zijn H.C. ten Berge (Londen), Judith Herzberg (München), Tom Lanoye (Berlijn) en Stefan Hertmans (Wenen). Begrotingstekort van VS kleiner washington krf-afp De Amerikaanse overheid heeft in het eind september afgeslo ten begrotingsjaar 1995/96 een tekort opgelopen van 107,3 mil jard dollar. Het is het kleinste tekort sinds het begrotingsjaar 1980/81. Het tekort is kleiner uitgeval len dan de 109 miljard dollar die het CBO, het begrotingsbureau van het Amerikaanse Congres, had voorzien. Volgens Raines is de vermindering veroorzaakt door de economische groei, die sterker was dan verwacht. Daar door vielen de overheidsinkom sten hoger uit. Veel deskundi gen houden het erop dat in het lopende jaar het tekort weer zal toenemen. Deze week alleen bij Albert Heijn. Cd n gelden t/m zaterdag 2 november as 'Zolang di Een club van ruim veertig jongeren gaat de confrontatie aan met 'de gevestigde orde' over wat de volgende eeuw brengt en welke erfenis wordt nagelaten. Deze 'generatie-nix' heeft driehonderd Nederlanders 'die in ons land de boel regelen' deze week een pamflet gestuurd. De tussen 1960 en 1980 geboren jongeren vragen daarin de oudere generatie een ant woord en sturen aan op een verbale confronta tie half december. De 'patat-generatie' erkent volmondig dat de oudere generatie de wel vaartsstaat mede heeft opgebouwd, maar te kent daar wel bij aan dat de babyboomer flinke steken heeft laten vallen en de erfenis bepaald niet de schoonheidsprijs verdient. De benaming 'generatie-nix' is geënt op het stigma dat er van de huidige jeugd weinig tot niets meer uit gaat. „Waar jullie in de jaren zes tig demonstreerden, dansen wij een gat in de nacht. Waar jullie favoriete drieletterwoorden Mao en Che waren, kiezen wij voor MTV en XTC", luidt een constatering. De kritiek van de jeugd liegt er niet om. De jongeren noemen de gevestigde orde „een stel letje oude vrouwen en mannen die of helemaal niets hebben geprobeerd in het leven of een re delijk naïeve en maar zeer ten dele geslaagde poging hebben gedaan om de loop van de ge schiedenis te beïnvloeden." Aanklachten rond de erfenis waar de jeugd mee wordt opgezadeld zijn het wurgkoord van het onderwijs, het niet aflatende probleem van de rentelasten, de ellende op de arbeidsmarkt, de mest, uitlaatgassen, smog en afval. Onder de aangeschrevenden zijn Kamerleden, ministers, topambtenaren, rectors-magnifici, dominees, docenten, muzikanten, schrijvers, directeuren, omroepvoorzitters, columnisten, captains of in dustry, vakbondsleiders, commissarissen van de koningin en de koningin zelf. rel:(l.v.m. controle bezorging] Na de eerste twee weken betaal ik ml)n abonnement: 3 Per maand automatisch ff. 31.30) Per kwartaal i acceptgiro <r.91,20) J O automatisch (f. 90,20) Nr. bank/giro:Handtekening: N.B. Deze aanbieding geldt alleen als u in de afgelopen 3 maanden geen (procf)abonnement heeft gehad. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1