Sport Ajax voelt zich weer een beetje gelukkig Vloeken, ploeteren en kermen op de mountainbike 'Meer pauzes in het voetbal' Mexicaan meldt zich bij Vitesse PSV wil nog door met Advocaat Blessure Ed de Goey MAANDAG 28 OKTOBER 1996 KNVB hoopt nog op nacompetitie zeist» De KNVB hoopt na de huidige competitie in de eredivisie toch een play-off te spelen met een plaats in het UEFA-beker- toemooi als inzet. De Europese organisatie wees het voorstel in een eerder stadium af. Het schijnt dat de UEFA enigszins op haar standpunt is teruggekomen door de vele hervormingen in de toernooien en de al bestaande uitzonderingen in andere lan den. „We hebben goede hoop dat ons oorspronkelijke idee toch overeind blijft", aldus voorzitter Jos Staatsen. Doelman doodt sportjournalist Khartum Een doelman heeft in Sudan een sportjournalist doodgeslagen. De verslaggever, Adel Moustafa, had tijdens een voetbalwedstrijd in Hasasheisa, ongeveer 150 kilometer ten zuid-oosten van Khartoum, de scheidsrechter erop gewezen dat die ten onrechte een doelpunt had toegekend, zo meldt de Sudanese krant Alwan gisteren. De keeper ergerde zich aan de bemoeizucht van de journalist. Hij stormde op hem af en sloeg hem keihard met zijn vuisten op de schedel. De journalist raakte bewusteloos. Hij overleed later in een ziekenhuis. 'Davis Cup in andere vorm' stuttgart Boris Becker, Pete Sampras en Andre Agassi hebben in Stuttgart de ITF (tennisfederatie) opgeroepen de strijd om de Davis Cup te hervormen. De toppers willen het landentoemooi één keer in de twee jaar houden in plaats van jaarlijks. „De Davis Cup", legde Becker uit, „zet de spelers teveel onder druk. De programmering strookt niet met de toernooikalender. Daardoor zeggen steeds vaker topspelers af voor Davis Cup-wedstrijden. Vitesse schoot al na drie minuten raak en in Amsterdam se kringen doemde de zoveelste nederlaag al weer op, als een spookbeeld in de herfststorm. Maar het werd 1-4, zo waar. Twee geluksdoelpunten en een trainer gnet een ge lukkige hand van wisselen; Ajax voelt zich weer een beetje gelukkig. RKC gewonnen (2-0). Ook dat was dit rampjaar nog niet voor gekomen. Het was ook nog eens de eerste keer dat Ajax won na een achterstand. „Ik ben er heel blij mee", zei Louis van Gaal dan ook. De twee belangrijkste Ajax- zeker. gpd-verslaggever Het was de eerste uit-zege van dit seizoen. Er werd gelijkge speeld tegen Roda JC (0-0), Twente (1-1), Utrecht (1-1) en verloren van Heerenveen (2-0) en NEC (2-0). Bovendien was het de tweede opeenvolgende Öp prachtige, "belangrijke zege. Donderdag werd thuis van menten, kort na rust. Ongeleide schoten van Patrick Kluivert en Richard Witschge werden zo maar dodelijke projectielen, omdat de benen van Bos en At- teveld de richting veranderden. En Van Gaal was - achteraf, zei hij eerlijk - gelukkig geweest met zijn wissels. In negentig mi nuten werd er binnen 'het sys teem' niet minder dan acht keer geschoven. Het hele elftal werd door elkaar geschud. Maar de spelers zelf ook. Voor de pauze kreeg Turpijn, linker spits, geen poot aan de grond tegen Edward Sturing, de oude ijzervreter. Hij werd gewisseld voor Dave van den Bergh, twee Patrick Kluivert, hier in duel met Erwin v punt. n de Looi v De bazen van twee Duitse tv- zenders willen dat voetbalwed strijden vaker worden onder broken om meer tijd te hebben voor reclamespots. Fred Kogel (SAT1) en Helmut Thoma (RTL) zien in de toekomst liever geen wedstrijden van 2x45 minuten meer, maar denken aan een verdeling in drie 'helften' of zelfs aan de invoering van 'kwarten' naar Amerikaans bas ketbalvoorbeeld. Een en ander is door Thoma al ter sprake gebracht in een on derhoud met FIFA-secretaris Sepp Blatter. Die zou er niet on welwillend tegenover staan. Het idee is ingegeven door de enor me prijzen die moeten worden betaald voor de uitzendrechten van nationaal en Europees voet bal. Ondanks de hoge kijkcijfers is het nauwelijks mogelijk winst te maken. „De enige manier om het te kunnen blijven financie ren is over te gaan naar twee maal een rust van tien minuten per duel", zei Kogel in Bild am Sonntag. „Het gevaar bestaat dat anders voetbal in de nabije toekomst alleen nog maar door middel van pay-tv is te zien." Thoma, wiens RTL de rechten van Europa-Cupvoetbal heeft, lanceerde het voorstel time outs in te voeren. Iedere trainer zou per "helft zijn spelers twee keer gedurende twee of drie mi nuten naar de kant moeten kunnen halen. Een minuut re clame levert op prime-time bij na drieënhalf ton op. Aan de babylonische spraak verwarring bij Vitesse zal voor lopig geen einde komen. Want naast de Griek Machlas, de Rus Shoukov, de Oekraïner Le- vechnko, de Australiër Bacak, de Kroaat Mise en de Serviër Curovic krijgen de Nederlan ders binnen de Arnhemse se lectie vanaf woensdag te ma ken met een Mexicaan: Joa quin Del Olmo. Del Olmo (26) wil zich her enigen met zijn voormalige coach Leo Beenhakker, tegen woordig technisch-directeur bij Vitesse. De twee kennen el kaar van America, de Mexi caans topclub waar Beenhak ker twee jaar geleden werk zaam was. De veelvoudig inter national, ook actief op het WK'94, heeft momenteel pro blemen met zijn club en is daardoor uit de gratie geraakt. In Mexico, waar volle gang is, is een tussentijd se transfer echter verboden. Vandaar dat Del Olmo zich wendde tot Beenhakker. „Del Olmo belde me op met het verzoek of ik in Europa een club voor hem kon vjnden", lichtte Beenhakker gisteren toe. „America is bereid hem uit te lenen voor de rest van het seizoen. Nou, als die jongen nog net zo goed is als toen, wil ik hém er graag bij hebben. Maar dat kan ik van die af stand natuurlijk nooit beoor delen. Vandaar dat ik heb ge zegd, kom maar hier. Vanaf volgende week zijn we tien da ggen vrij, dan zijn ér veel moge lijkheden die jongen te testen. Misschien dat we een oefen wedstrijdje spelen, ofzo." De problemen die Del Olmo bij zijn werkgever heeft, zijn voorlopig onoplosbaar, heeft Beenhakker zich laten vertel len. „Bij America heeft onlangs een trainerswissel plaats ge had. Die nieuwe trainer was de assistent-bondscoach en ook coach van het Olympisch na tionaal team. Die man had Del Olmo een plek in de Olympi sche ploeg voor Atlanta be loofd, als één van de drie dis pensatiespelers. Die belofte is hij niet nagekomen, hij koos voor keeper Campos. Dat is een enorme rel geweest in Mexico. Nu America die beste man heeft aangesteld als trai ner, is er geen plaats meer voor Del Olmo." Beenhakker wil de Mexicaan echter niet zomaar onderdak verschaffen, gezien de ervarin gen die hij heeft met een aan tal buitenlanders in de Vitesse- selectie. „Die cultuurschok is natuurlijk enorm, dus moeten we voorzichtig zijn. Maar als hij die aankan, halen we een hele goede voetballer in huis." jaar ouder, maar vooral twee jaar sterker. Sturing kwam er niet meer aan te pas. Aan de an dere kant veegde Carlos van Wanrooy, mannetjesputter, lichtgewicht Nordin Wooter voortdurend weg, als een krui meltje van het tafellaken. De rechterspits kreeg een tweede kans. Warempel, de kleinste man van het veld ging de duels aan. En won ze ook. Louis van Gaal had het al ge zegd: de winnaars hebben moeite met verliezen. Succes werkt immers verslavend, afkic ken is moeilijk. Het was een vreemd gezicht. Geen goddelijk voetbal, zwevend van wolkje naar wolkje, niks lekker droog onder een dichtgeschoven dak. Maar vechtend, in de stromen de regen, doorweekt, tot de en kels in de modder, kapot, ge kreukt, geschopt en geschaafd. Voor het eerst hadden de kam pioenen begrepen waar het al lemaal om gaat - als het niet meer vanzelf gaat - in het gewo ne leven: om overleven. Goden zonen in de regen. En werk voor de wasbaas. Dat is Ajax na de ly riek. Trots, zei Van Gaal later, was hij geweest op de bezieling die zijn spelers uitstraalden. Dat had de trainer veel belangrijker gevonden dan de geluksgoals, of zijn wonderlijk sterke wissels. Ajax was na drie minuten al weer verslagen. Wéér een ach terstand, uit een vrije trap van Curovic. De kampioen scoort al moeilijk - 17 keer tot nu toe, PSV bijvoorbeeld al 42 - en de waslijst met blessures hing al weer buiten: Overmars, Bogar- de, Babangida, Hoekstra, Blind, Juan, Litmanen natuurlijk. Frank de Boer (lies) wilde zijn ploeg niet in de steek laten, maar moest er in de rust toch af. En Patrick Kluivert zou niet meer dan zestig minuten spe len. Bijna een volledig elftal. In zulke gevallen vragen spelers en trainers zich dan altijd af 'wie de kar moest trekken'. Ronald de Boer trok weer als eerste aan het touw. Vaak bleef de rest wachten, bovenop de wagen, tot het weer op rolletjes gaat. De Boer, scheldend, wijzend en glijdend, stond aan de basis van twee goals. En de Ajacieden hadden het, zoals dat in het jar gon heet, 'goed opgepakt'. Ook Nordin Wooter, die alleen maar ballen en duels verloor. Hij scoorde zelfs, het derde doel- PSV en Dick Advocaat schuiven volgende week bij elkaar aan ta fel om te praten over een nieuw, vermoedelijk langjarig contract van de Haagse oefenmeester. Beide hadden eerder al de in tentie uitgesproken langer met elkaar door te gaan. Het con tract van Advocaat, die op 15 december 1994 als opvolger van Kees Rijvers in Eindhoven in dienst trad, loopt aan het einde idit af. Hoewel Advocaat zelf niet op de naderende contractbespre kingen wilde vooruitlopen, be vestigde penningmeester Harrie van Raaij zaterdagavond in Eindhoven dat na het Europa- Cuptreffen van donderdag te gen Brann en de wedstrijd van zondag in Enschede tegen FC Twente wordt gesproken. „Dick heeft de laatste tijd iets neerge zet in Eindhoven. Hij verdient het om het karwei af te maken." Van Raaij, die vanavond (maandag) in Eindhoven door de algemene ledenvergadering wordt gekozen als opvolger van Bill Maeyer, ziet geen struikel blokken op weg naar een nieu we verbintenis tussen PSV en Advocaat. In zijn nieuwe functie van presès zal Van Raaij na mens het bestuur de gesprek ken met Advocaat leiden. „Het is moeilijk het verloop van de onderhandelingen nu al in te schatten, maar ik ga er vanuit dat we tot een akkoord kunnen komen." PSV kan donderdag vrijwel ze- scheveningen ker op volle oorlogssterkte aan treden tegen Brann Bergen. De Brabanders moeten in de return van de tweede ronde van het Europa Cup Il-toernooi een achterstand van 2-1 goedma- Net gestart, windje in de rug, alle tijd c i de fotograaf te zwaaien. Nat familiefïetsfeest op Scheveningse strand d&oning ken. PSV zag zaterdagavond tegen Roda JC (8-0) weliswaar Mare Degryse (lichte spierverrekking) en Stan Valckx (hes) met kleine blessures uitvallen, maar vol gens trainer Dick Advocaat be staat over hun inzetbaarheid te gen de Noren geen onzeker heid. „Ik verwacht geen proble men met die twee. Stan hebben we zelfs uit voorzorg gewis seld." Ook René Eijkelkamp, die het duel met Limburgers vanaf de bank bekeek, is donderdag van de partij. Eidur Gudjohn- sen, Ernest Faber en de Deense nieuweling Niclas Jensen zijn nog geblesseerd. Alle ingrediënten waren tijdens de tweede Brinta Beach Classic aanwezig voor een geslaagd fa miliefeestje voor mountainbik- ers, behalve het weer. Meer dan 2500 fïetsliefhebbers hadden zich gisterochtend ondanks wind en regen in Scheveningen verzameld voor een strandtocht voorbij Noordwijk en weer te rug. Het prettige weerzien duur de tot het keerpunt. Toen de storm niet meer in de rug maar in het gezicht blies, stonden de gezichten van de zwagers Bart Brentjens en Gert-Jan Theunis se plotseling op onweer. Beiden vervloekten de ele menten. Brentjens kwam voor het tweede achtereenvolgende jaar niet verder dan de ondank bare tweede plaats. Kennelijk heeft de olympische kampioen en tweevoudig Tour de France- - winnaar op de mountainbike liever bergen dan duinen om tot grote hoogte te stijgen. Boven dien heeft de wind aan zee vrij spel en die sloopte Brentjens op de terugweg volledig. Ook zijn zwager, die tot veler verrassing weer eens met een officieel startnummer aan een fietstocht begon, had reden tot klagen. Hij werd eveneens twee de (achter triatleet Rob Barel bij de niet-licentiehouders) en moest behalve de elementen ook de pechduivel te lijf. „Ik zakte bijna door mijn achter wiel, mopperde Theunisse, wiens gezicht na afloop nog grauwer oogde dan zijn grijzen de lange lokken. Toch zijn beide zwagers niet verloren voor de volgende edi ties van de drukbezochte strandrace, die in elk geval tot en met 1998 wordt geprolon geerd. Er valt misschien niet zo veel eer mee te behalen, maar commercieel gezien noemde Brentjens het een geslaagd eve nement. Theunisse was om promotionele redenen gevraagd om deel te nemen en als de ver goeding hem bevalt, doet hij dat volgend jaar weer. Want condi tie en vechtlust heeft hij genoeg, net als het legertje triatleten en marathonschaatser Arnold Stam die zich gisteren in Theu- nisses buurt bevonden. De formule 'voor elk wat wils' slaat aan bij de deelnemers aan de loodzware ploetertocht, die gisteren 56 kilometer lang was. Ervaren ATBers rijden voor de overwinning, bekende wegren ners (Ulrich, Zabel, Merckx) strijken vlak voor hun winter slaap nog een aardige zakcent op en recreanten kunnen hun krachten meten met hun wie- Ierhelden. Dat de laatste catego rie voor 25 gulden inschrijfgeld per persoon uiteindelijk het kind van de rekening is, lijkt niemand te deren. Als zij langer het wiel van de onopvallende Ulrich of diens even fletse land genoot Hen hadden gehouden, hadden zij dezelfde voorkeurs behandeling kunnen krijgen. Nu werden de laatkomers vanwege het hoge water ter hoogte van Katwijk resoluut van het strand verwijderd. De laatste loodzware kilometers bleven hen bespaard, maar in plaats daarvan moesten zij eer loos door de bebouwde kom naar Scheveningen terugfietsen. Dat was een aftocht door de zij deur. Zelfs hun gevloek en ge kerm gingen in het drukke ver keer verloren. Vloeken op zondag heeft toch al geen pas in Scheveningen, waar de organisatie dit jaar nog geen antwoord had gevonden op de strenge eerbiediging van de zondagsrust. Microfonist Kees Maas was tot 13.00 uur (wintertijd) monddood, omdat de organisatie geen vergunning had om zijn slem over de door natte boulevard te laten schal len. Nog geen twee minuten la ter drukte Marcel Gerritsen zijn voorwiel als eerste over de in derhaast getrokken finishstreep. De verhalen van de coureurs na afloop vergoedden echter veel. Het was heroïek van het zuiverste water. Hoe zij de ele menten (regen en windla-acht 8) hadden getrotseerd om in de laatste kilometers op niemand minder dan Bart Brentjens neer te strijken. „Tactisch heb ik ge loof ik niet zo goed gekoerst, zei de verliezer. „Ik had deze over winning nooit verwacht, omdat ik net een week ziek ben ge weest, meldde de winnaar. Volgens de uitgebluste Brentjens, wiens lange seizoen ten einde is, hinkt zijn aan staande ploeggenoot te veel op twee gedachten. Hij kan behal ve op de ATB ook goed uit de voeten als veldrijder. Maar Gel- ritsen (29), die dit jaar vader werd, moet met koersen zijn brood verdienen. Dus verzet hij zijn zinnen volgende week al weer, als hij deelneemt aan een veldrit in Luxemburg. Tegen die tijd zijn de wegren ners begonnen aan hun winter slaap. Axel Merckx, gadegesla gen door zijn trotse vader Eddy, noemde het uitstapje in Scheve ningen 'plezant'. Wie naar de goedlachse Belg luisterde, zou bijna geloven dat het gisteren in Scheveningen droog, zonnig en windstil was tijdens een boule vard-criterium voor meer dan 100.000 schaars geklede bad gasten. punt. Ook daar zat een gelukkie bij. Een scrimmage, een hands bal van Ronald de Boer, een mislukte trap van Santos die zo maar bij Wooter kwam. Alleen de vierde was een 'echte'. Een prachtige pass van Santos en een schot van Van den Bergh. Dat was voor beiden een pas sende beloning. De Braziliaan was' zelfs de beste in de as van Geluk dwing je ook af, is al weer een volgend cliché. Dat is zo. Maar geluk krijg je soms ook toegeschoven. Vitesse won alle duels in de eeste helft, maar verloor de wedstrijd. Omdat het na de vroege voorsprong héél ver terug ging. Te ver om zich Ajax van het lijf te houden. Daarom durfde niemand te spreken van de ommekeer. Daarvoor is er dit seizoen al te veel gebeurd in Amsterdam en omstreken. Vitesse: Westerveld: Sturing (89. Sjoek- ov), Bos, Van de Looi en Van Wanrooy; Mise (67. Bloemi 1 Brom en Laros; Ajax: Bloeming), Atteveld, Van de aros; Makaav en Curovic. der Sar; Veldman, Santos e Feyenoord maakt zich zorgen om de knieblessure van Ed de Goey. De kans bestaat dat de Goudse doelman morgenavond thuis zit als zijn ploeg tegen Espanyol speelt. De Goey raakte zaterdag avond in de slotfase van het du el met FC Utrecht geblesseerd. Een van zijn kniebanden is be schadigd. Gisteren, tijdens een eerste controle door de medi sche staf, verging de internatio nal nog van de pijn. Vandaag moet de beslissing vallen. Even tuele vervanger is de Poolse in ternational Jerzy Dudek. Het zou het officiële debuut van Du- dek betekenen. Toch wil de trainer van Feye noord er alles aan doen om De Goey klaar te stomen voor de Europa Cilp-wedstrijd tegen de Spanjaarden. Te meer daar hij anders bijna een complete as mist in het elftal. Ronald Koe man is geschorst en Jean-Paul van Gastel zit in het gips. De verwachting is dat Henk Fraser zijn rentree zal maken in de defensie. De voorstopper miste zaterdagavond de compe titiewedstrijd tegen FC Utrecht vanwege een blessure aan de hak van zijn voet. Haan had voor het tweede duel met Espanyol graag de achttienjarige Ghanees Patrick Allotey naar zijn A-selectie ge haald. De jonge vleugelverdedi ger wacht echter nog steeds op een werkvergunning. Als Winston Bogarde vandaag niet al te zwaar geblesseerd is, mag Louis van Gaal voor het eerst dit seizoen kiezen welke speler hij gaat opstellen. De di recteur van Ajax leek zich er al op te verheugen voor de Cham pions League-wedstrijd tegen Glasgow Rangers. Wie er niet bij zijn? Van Gaal hoeft het lijstje er riiet eens bij te pakken, de spelers doen al weken niet mee. Blind (lies, ge opereerd), Hoekstra (knie, ge opereerd), Litmanen (achilles pees), Juan (enkel), en dan de 'twijfelgevallen': Babangida (achillespees), Overmars (Ües) en Bogarde (knie). De twee vleugelspitsen zijn volgens Van Gaal niet zo zwaar geblesseerd dat ze woensdag - sportief gezien dan - niet zullen halen. „En Bogarde is twee da gen extra behandeld. We zullen moeten zien of dat heeft gehol pen. Als hij wel fit genoeg is, mag ik voor het eerst dit jaar een keuze maken."

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 15