Inhoud wint het van de vorm bij de Leidse Start 'De avond van de echtparen' 'Veel predikanten nog vol vooroordelen' Leiden Regio Bel voor de laatste ronde Leidse start Kerk Samenleving WOENSDAG 23 OKTOBER 1996 972 HANS JACOBS. 071 -5356414. F Het slot van de Leidse Start komt in zicht. Voor de finale op 16 december in de Leidse Schouwburg resteert er nog één voor ronde. Aankomend onder nemers die de afgelopen maanden hebben geaar zeld om zich in te schrij ven voor de wedstrijd moéten nu de knoop doorhakken. De zesde voorronde wordt op 19 november ge houden in Holiday inn. De inschrijving sluit op 5 no vember. Net als bij de an dere maand-wedstrijden wacht de ondernemer van november twee cheques van 3.000 gulden aan dienstverlening door het advocatenkantoor De Cle- rcq, Van Win en Wols en accountantskantoor Arenthals Chaudron. Bo vendien mag de winnaar meedoen aan de finale. De winnaar daarvan wacht een geldbedrag van 10.000 gulden, advertentieruimte in het Leidsch Dagblad en indien mogelijk een parti cipatie van 25.000 gulden door de Haarlemse Partici patie Maatschappij (HPM). De finale wordt een bijzonder evenement, gepresenteerd door hockeycoach Tom van 't Hek. Ondernemers die nog een kans willen wagen, kunnen inschrijfformulie ren afhalen bij de spon sors, de ABN AMRO, advo catenkantoor De Clercq, Van Win en Wols, de Ka mer van Koophandel Rijn land, Het Academisch Ber- drijven Centrum, accoun tantskantoor Arenthals Chaoudron, de gemeente Leiden en het Leidsch Dagblad. Voor inlichtin gen: 071-5660537. Monique Wösten uit Noordwijkerhout winnares vijfde ronde Nadat ze gisteravond tot winna res van de vijfde ronde van de Leidse Start was uitgeroepen, gaf de Noordwijkerhoutse Mo nique Wösten zelf onmiddellijk toe dat presentatie - en zeker niet in een groot gezelschap - haar sterkste kant is. „Ik ben dan ook verbouwereerd. Dat ik heb gewonnen, komt doordat de jury niet alleen maar heeft gekeken naar hoe ik mijn ver haal deed maar ook naar de in houd. Anders had ik dit nooit kunnen winnen. Ik vond dat de presentatie van de andere twee kandidaten de mijne overtrof." Wösten won met haar plan voor scholing van gast- en op pasouders. Volgens de 36-jarige Noordwijkerhoutse, die zelf on der meer een bestuursfunctie in de kinderopvang heeft vervuld en moeder is van de zesjarige Dennis, zijn gast- en oppasou ders minder duur dan een plek in een kinderdagverblijf of in de buitenschoolse opvang, waar speciale opgeleide leidsters met de scepter zwaaien. De prijs, vindt ze, mag echter niet het enige concurrentiemechanisme zijn, zeker niet in deze sector. Kwaliteit dient minstens zo be langrijk te zijn. De workshops die haar CO- KON, de afkorting voor Coördi natie Overleg Kwaliteitstrai ning Oppassers Nederland', wil verzorgen moeten de kwaliteit van de niet speciaal opgeleide kinderopvangers opkrikken. Wösten moet de gastouders- en oppasouderscentrales zien te overtuigen van de noodzaak van deze unieke workshops, waarin veiligheid, hygiëne, communicatie met de ouders en de kinderen en conflictbe heersing de belangrijkste onder werpen zijn. De leerstof is voor een belangrijk deel geënt op de theorieën en pedagogische technieken van de grootheden op dit gebied, Gordon en Kübler Ross. Wösten, die merkbaar zenuw achtig was, liet veel stiltes val len. Ze was enkele keren de weg kwijt in haar eigen verhaal. Ook reageerde ze niet altijd even alert op de kritische vragen en opmerkingen van de juryleden. Qua presentatie legde zij het af tegen zowel 'de ontwapenende en soepele George Sarruco' (uit het juryrapport) en de char mante (eigen waarneming) Vera Boesten. De eerste wil zijn Surinaamse gerechten niet langer vanuit zijn rijdende winkel aan de man brengen, maar vanuit 'echt' on roerend goed in het Alphense centrum. Boesten heeft plannen voor een bedrijvencentrum in Voorschoten waar niet alleen ruimte kan worden gehuurd, maar ook tijdelijke secretariële ondersteuning en administra tieve hulp op afroep kunnen worden verkregen. Zij mikt op bedrijfjes die de achterkamer zijn ontgroeid. De jury bleef na de presenta ties van deze twee kandidaten zitten met de vraag waarom ze zo nodig in vastgoed willen in vesteren. De kwinkslagen van Sarruco en de mooie volzinnen van Boesten konden de twijfels hierover niet wegnemen. Boes ten kreeg nog een waarschu wing. Ze moet ervoor waken dat haar dienstbaarheid niet door schiet naar gedienstigheid. „Ook in de dienstverlening gaat het om klinkende munten." Wöstens verhaal stak finan- cieel-technisch beter in elkaar. Dat vond ze zelf ook. Maar ze blijft ondanks haar succes be scheiden „Voor mij is de Leidse Start vooral een leerproces. Spreken in zo'n volle zaal vind ik doodeng. Dat ik me hier nu doorheen heb geslagen, geeft zelfvertrouwen voor de toekom stige gesprekken in kleinere kring: met de gastouderbureaus en de oppasbemiddelaars." RUDOLF KLEUN Juryvoorzitter Ernst Karsten vatte gisteravond de vijfde ron de van de ondernemerswed strijd De Leidse Start kort en bondig samen als de 'avond van de echtparen'. Zonder partners geen bedrijf, conclu deerde hij. Bij Alphenaar Geor ge Sarucco lag die constatering voor de hand. Hij stal in zijn humorvolle presentatie niet onder stoelen of banken dat zijn bedrijf eigenlijk het gees teskind was van zijn vrouw He len. Zij was het die graag een afhaalservice voor Surinaamse gerechten wilde beginnen. Zij bedacht de naam 'Tjinko's Ta ke Away Service' en zij is er bo vendien in de keuken te vin den. Toch trad George gisteren in Holiday Inn naar voren als di recteur van het bedrijf. Hoewel hij al een eigen automatise ringsbedrijf heeft, werkt hij in de avonduren ook bij Tsjinko's. Dat gebeurt in uiterste harmo nie met zijn vrouw, zo verze kerde hij. „We zijn allebei thuis in de keuken. Zij kookt en ik eet het op", omschreef hij vol flair de interne taakverdeling. De combinatie van twee bedrij ven kosl veel tijd, maar erg vindt hij dat niet. „Als je straks vakantie wil, moet je nu hard werken." Openhartigheid was het sleu telwoord in de presentatie van Sarucco. Reclame had hij nau welijks hoeven maken. De klanten kwamen bijna als van zelf op de kraam van Tjinko's af. Toch had hij wel wat folders verspreid, in de buurt. Dat kwam hem op kritiek te staan van buurtbewoners die uit de boot vielen. „Maar ja, ik had die folders alleen bij flats in de bus gestopt. Lekker makkelijk, bij huizen moet je toch veel meer lopen." De uiteindelijke winnares Monique Wösten bracht op de gelijke wijze héér bedrijf voor het voetlicht. Cokon, een oplei dingsinstituut voor kinderop passers en gastouders, is haar eigen idee dat ze zelf uitwerkte op basis van onderzoeken van de overheid. Een gat in de markt dat zij zou gaan aanbo ren. Ouders van kinderen heb ben behoefte aan deskundige kinderopvang, terwijl de op passers op hun beurt behoefte hebben aan kennis van de om gang met andermans kinderen. En hoewel zij op geen enkele wijze haar partner een rol toe dichtte in dat geheel, sloeg ju ryvoorzitter Karsten aan het slot van de avond niettemin moeiteloos het bruggetje. Want ja, zonder echtgenoten geen kinderen, luidde de redenering. Vera Boesten die een bedrij vencentrum wil opzetten ge combineerd met dienstverle ning aan de huurders (secretariaat, receptie, kopie service) gaf zelf wel een handreiking in de richting van een link met haar echtgenoot. Als de zaak goed loopt, is er voor hem ook een plek in het geheel, stelde ze gedecideerd. Een opmerking die op zijn minst goed was voor wat gegniffel op de achterste rijen in de stampvolle zaal van Holi day Inn. De sprèkers wisten de aan dacht van de jury en het pu bliek in de volle zaal goed vast te houden. Dat gold ook voor vinologe Evelien Peek die op het laatste moment was ge vraagd in te vallen als gastspre ker. Zij schetste hoe zij na twintig jaar te hebben gewerkt als lerares Duits de overstap had gewaagd naar de wijn branche. De sprekers eisten uiteindelijk zoveel tijd op, dat het eerder door presentatrice Lara le Goff van de ABN AMRO zo strak gehanteerde tijdsche ma uitliep. De jury moest zo doende sneller de knoop door hakken, maar had daar in het geval van Monique Wösten weinig moeite mee. Zij was met haar doortimmerde plan en bescheiden presentatie uit eindelijk een overtuigende REDACTIE DICK V Inga Mielitz 's lands eerste aids-pastor Het woord aidspatiënt komt in het taalgebruik van Inga Mielitz niet voor. Consequent en gewetensvol spreekt zij van mensen met aids of HIV. De Amsterdamse theologe van Duitse afkomst werkt sinds een halfjaar in Rotterdam als de eerste aidspastor van Nederland. iwdzwvi.idjü.ini TJ en meewarige blik yvalt Mielitz vaak ten deel als ze vertelt waarmee ze haar brood ver dient. Dat zal wel heel zwaar en moeilijk werk zijn. De 32-jarige pastor beaamt dat slechts ten dele. Er zitten ook hele vrolijke kanten aan. Zoals de feesten en de dagjes uit met de HIV-ver- eniging. „Een picknick in de Biesbosch bijvoorbeeld. Wat brood mee en iets te drinken, denk je dan. Maar er stonden daar prachtige tafels met kleden en mooie schalen en enorme bossen bloemen erop. Het was echt genieten, enorm gezellig. Iedereen die daar langs kwam, zag je denken: daar zou ik ook wel bij willen horen. Zij moes- Vooral binnen families kan aids voor ontwrichting zorgen. Ontkenning van de ziekte kan absurde vormen aannemen. Tot verzwijging van de doodsoor zaak en omschrijvingen als kan ker toe. Onbarmhartige verwij ten, met 'eigen schuld, dikke bult' als uitschieter, komen niet zelden bovenop de mededeling dat het HIV-virus als een tijd bom in iemands lichaam zit. „Mensen raken hun oude vriendenkring grotendeels kwijt, terwijl het hele gebouw van mo raal en discriminatie om hen heen schudt. Je moet niet on derschatten hoe neerdrukkend dat werkt. Homoseksualiteit, prostitutie en drugsgebruik worden er vaak bij gehaald, ter wijl mensen vergeten dat de snelst groeiende groep seropo- sitieven heteroseksuele vrou wen zijn, die het virus vaak krij gen van hun vaste partner." Vooroordelen Mielitz: „Gewone predikanten en kerkelijke werkers zouden het aidspastoraat op zich moe ten nemen, maar helaas zitten veel predikanten vaak ook nog vol vooroordelen. De kerk slaagt er vaak niet in de heersende machtsvormen om te draaien en als tegenbeweging op te ko men voor uitgestotenen." Vandaar dat de Rotterdamse werkgroep kerk en aids het oe cumenische Laurensberaad, de verzamelde protestantse en rooms-katholieke kerken, vorig jaar opriep een aidspastor aan te stellen. Theologe Inga Mie litz, tweeëneenhalf jaar geleden aan de Universiteit van Amster dam afgestudeerd, reageerde met succes op de advertentie. De Duitse studeerde drie jaar theologie in Marburg en Mün- chen om vervolgens voor een jaar naar Amsterdam te komen. Het zijn er inmiddels negen. Voordat ze aidspastor werd, werkte Mielitz een jaar op het Dominicaanse vormingscen trum in het klooster van Huis- sen. Daar gaf ze onder meer cursussen over omgaan met af scheid en dood. Ook deed ze pastoraal werk in de gerefor meerde Keizersgrachtkerk in Amsterdam. Als eerste aidspastor is Inga Mielitz een pionier. „Hoe weten dat ik er ben en hoe vind ik wie mij nodig hebben was de eerste vraag die zij zich stelde. Het antwoord was vesti ging in het Ron Wichmanhuis, een inloophuis voor mensen met HIV en aids en hun naas ten. Ook de Rotterdamse HIV- vereniging zetelt er. De pastor heeft er een werkruimte en legt veel contacten op de wekelijkse café-avond met veertig tot vijf tig bezoekers. De begeleiding begint bij sommige mensen al op het mo ment dat ze net weten dat ze seropositief zijn. In andere ge vallen is er pas contact als de ziekte zich al heeft geopenbaard of de dood nadert. „Dat is ook het gevoelige verschil met ern stige ziekten als kanker en leu kemie. Hier gaat het om een be smettelijke, onomkeerbare ziek te. Bij kanker is er vaak nog hoop op genezing waar mensen zich aan kunnen vastklampen. Ik merk wel dat mensen met aids heel intensief gaan leven. Als de kwantiteit van je leven krimpt, groeit de kwaliteit." Met wat zij noemt 'het streep je' tussen aids ep pastor zegt de Amsterdamse de eigenheid van haar werk te kunnen aangeven. Zij zou heel goed haar tijd kun nen vullen met louter maat schappelijk getint werk. Met een te kerkelijke opstelling zou zij haar doelgroep van zich ver vreemden. Diezelfde wrijving ervaart In ga Mielitz ook bij de voorberei ding van haar intrededienst op 3 november. „In een kerk om dat ik Gods zegen en de hulp van de Heilige Geest over mijn werk wil. Die start maak ik niet met e'en leuke happening in het Ron Wichmanhuis. Maar ik wil wel de mensen met en voor wie ik werk in die kerkdienst heb ben. Daarom passen we de li turgie aan. Met een gedanst ky- riegebed bijvoorbeeld en een le zing uit de bijbel en een uit 'De kleine prins' van Antoine de Saint Exupéry over afscheid en vriendschap. En de traditionele handoplegging gebeurt niet al leen door predikanten, maar ook door een aantal met wie ik in mijn werk en privé te maken heb." Privé hëeft Mielitz veel meer moeite met ziekte en afscheid dan in haar werk. Daarom blijft ze ook op afstand in Amster dam wonen. „Ik heb altijd het besef gehad dat mijn leven snel afgelopen kan zijn, geen garan tie dat ik zeventig of tachtig word, hoewel ik dat wel hoop. Iedereen koopt huizen en regelt pensioenen, ik niet. Ik leef en geniet heel intensief. Van buiten zijn, wandelen, tuinieren bij mijn vriendin, vrijen en leuke dingen doen in de lesbische ge- loofsbeweging." Rechter vleugel wil Hervormde Kerk voortzetten STAPHORST ANP Een groep hervormden is van plan de huidige Nederlandse Hervonnde Kerk voort te zet ten als die opgaat in de Vere nigde Protestantse Kerk in Nederland (VPKN). Dit zegt ds. Tj. de Jong uit Staphorst, redacteur van Het Gekrookte Riet, het blad van de sterk bevindelijke stroming in de Hervormde Kerk. Deze stro ming staat in feite buiten de Gereformeerde Bond. Zo'n voortgezette Her vormde Kerk zal kwantitatief smaller zijn dan de huidige NHK, „maar kwalitatief, Èds we dat zo mogen zeggen, ge grondvest op de oude gere formeerde belijdenissen en niet vermengd met moderne belijdenissen die van een an der gehalte zijn", aldus De Jong. De redactie van Het Ge krookte Riet houdt in decem ber of januari een eigen ker- kenradendag „omdat wij problemen hebben met de conclusies van en de gang van zaken op de kerkenra- dendag van de Gereformeer de Bond, vorige maand in Amersfoort". Ondanks de grote afkeer van het Samen op Wegproces blijft de Bond trouw aan de Nederlandse Hervormde Kerk, was de boodschap van Amersfoort. De Gereformeerde Bond is toen meegegaan met de VP KN. In feite is de Bond door de bocht, aldus De Jong. „De Bond heeft toen de belijde- niskerk opgegeven. Dat is het fundamentele punt waar wij grote problemen mee heb ben." De Gereformeerde Bond is niet meegegaan met de VKPN, aldus algemeen secre taris dr. ir. J. van der Graaf in een reactie. „De Bond heeft in Amersfoort kenbaar ge maakt op post te blijven en zich in te zetten voor de ge reformeerde grondslag van de kerk. Als zodanig is de Bond door geen enkele bocht", aldus Van der Graaf. Hij wijst verder op de brede steun die het hoofdbestuur van de Bond hiervoor van de achterban heeft gekregen. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE G.J. Visser, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.8.M. Brandenburg, chef eindredactie regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie nl/ld/html/thuis Advertenties: 071-53235® Familieberichten: 023-531733) 023-5320 21S Redactie: 071-5321921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-535623$ RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur v 071-5143545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) 32,30 per kwartaal (acceptgiro) 91,20 per jaar (acceptgiro) ƒ351,05 Abonnees die ons een machtiging verstrek- abonnementsgeld, ontvangen 1,- korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) ƒ141,9) Voor mensen die moeilijk lezen, slechte oger hebben of blinc dicap hebben), regionale nieuws uit het geluidscassette beschikte 0886-482345 (Centrum v tuur. Grave). Auteursrechten voorbehouden© eidschdagbladOShdc.n mmmm ZIEKENHUIZEN ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 8.00 tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partnen bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkun- Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. q St. Elisabeth klasse I en I' daarnaast ook 11.15-12.0Ö uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 uur) Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19.00uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend ir en 18.30-19.30 uur, klasse I en II daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(Alleen Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend votx partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime be zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelkun de en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heel kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00 uur; babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. Inga Mielitz, de eerste 'aids-pastor' FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 14