Leidsch Dagblad 12 17 Geld voor onrendabele NS-lijnen Bescheidenheid siert niet de Mens 'Straf christelijke clubs voor draaien housemuziek' Vorstwerend asfalt in Hoogezand 'Om te huilen' Maatschappijen 'in de rij' voor Fokkers Afhaken Connerotte zorgt voor commotie Vernieling bij expositie Van Goyen Leids parkeerbeleid nekt Sinterklaascentrale GOED NIEUWS WOENSDAG 16 OKTOBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Leiden Democratisering universiteit is niet Hetstakingsspook waart weer door f Frankrijk Ted Jansen: Grote Polder wel degelijk bouwlocatie Leiden Cultuur en Kunst Meer dan duizend musici in de Stadsgehoorzaal Minister Jorritsma bereid tot blijvende subsidiëring Minister Jorritsma (verkeer èn waterstaat) is bereid de onrendabele treindiensten in Nederland blijvend te sub sidiëren. Voorwaarde is wel dat de Nederlandse Spoor wegen ervoor zorgen dat de bedreigde lijnen medio '98 voor minstens veertig procent kostendekkend zijn. den haag gpdhalf jaar vervangen door een busverbinding. Jorritsma moet haar plannen nog aan de Tweede Kamer be kendmaken. Uit een nog ver trouwelijk concept van de brief die naar de Kamer gaat, blijkt Voor één dienst - de lijn Al- melo-Mariënberg vice versa - ziet de minister geen kans op voortbestaan. Deze lijn wordt als het aan haai' ligt over ander- dat de minister vrijwel alle der tig onrendabele lijnen een kans wü geven. De onrendabele lijnen waren een probleem tijdens het over leg met de Tweede Kamer over de verzelfstandiging van de NS. De meeste fracties gingen pas akkoord nadat Jorritsma had verzekerd dat er tot medio 1998 geen lijnen zouden worden op geheven. In maart kondigden NS aan dat zij medio 1998 dertig zeer onrendabele lijnen wilden op heffen, tenzij het ministerie subsidie wilde geven. Jorritsma is in haar concept-voorstel op dat verzoek ingegaan. De minister verbindt aan het verlengen van de subsidie wel de eis dat de NS hun best doen meer reizigers te trekken. Daar toe moeten de spoorwegen overleggen met de lokale over heden en de busmaatschappij en in de betrokken regio's. Dat moet ertoe leiden dat de in komsten van de lijnen mini maal veertig procent van de uit gaven dekken. Dat is een soepeler norm dan die voor het stadsvervoer. Stadsbussen moeten voor de helft kostendekkend zijn. Jorri tsma schrijft dat deze scherpere norm bij de treindiensten maat schappelijk ongewenst zou zijn: bijna alle bedreigde treindien stenzouden dan verdwijnen. telijke sociëteiten zijn helaas een eind verwijderd van hun ei gen statuten", aldus het raads lid. T.J.M. Janssens (Groen Links): ,,De SGP/GPV-fractie moet wel consequent zijn. Ook bibliothe ken met house-cd's en voetbal verenigingen met house in de kantine dienen dan aangepakt worden." Wethouder J.H. ten Hove (RPF) beaamde de aanwe zigheid van housemuziek in christelijke sociëteiten. Hij wil eerst een algemeen onderzoek afwachten naar het jeugd- en jongerenwerk in Katwijk. De Katwijkse SGP/GPV-fractie is verontwaardigd over het draaien van housemuziek in christelijke sociëteiten. Gister avond stelde fractielid A.J. van Rijsbergen in de welzijnscom- missie de subsidie aan dergelij ke instellingen ter discussie. Hij zei 'duidelijke signalen' te heb ben gekregen dat in diverse christelijke jeugdclubs gehou sed wordt. Volgens Van Rijsber gen is het korten van de subsi die voor zo'n club een goede sanctiemogelijkheid. ,,De chris- NR. 41212 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Leidsch 'Jbi Dagblad Nieuw INTERNET adres www.hdc.nl/ld/html/ HET WOORD IS AAN Jean de Boisson De mensen kunnen tegen woordig niet meer slapen als zij de krant niet gelezen heb ben, en als zij de krant gele zen hebben, kunnen zij niet meer slapen. weersverwachting DIOK-speler twee maanden geschorst DIOK-speler Yves Kummer is voor twee maanden geschorst. Dat heeft de Nederlandse Rug by Bond (NRB) gisteravond be sloten. Kummer sloeg in het competitieduel tegen de Oister- wijk Oysters zijn tegenspeler Van Gorcum een gebroken kaak. Kummer is geschorst op ver zoek van Oysters. De rugby bond heeft de mogelijkheid een speler te schorsen op grond van artikel 42 van het huishoudelijk reglement. Wat wil zeggen dat er maatregelen genomen kun nen worden tegen wangedrag. DIOK onderzoekt momenteel de mogelijkheid tegen de straf in beroep te gaan. De scheids rechter heeft het voorval niet gemeld en DIOK noch Kummer zijn door de bond gehoord. Hoogezand heeft de landelijke primeur van vorstwerend asfalt. In de gemeente wordt morgen een nieuw stuk wegdek aange- vilon. Dankzij de toepassing van deze stof ontstaat pas bij twee graden onder nul opvriezing terwijl dit verschijnsel op nor maal asfalt al bij het vriespunt optreedt. Gemeentewerken hoeft daardoor minder snel met de strooiwagen uit te rukken. Als het vernieuwde asfalt bevalt, wordt het mogelijk ook elders toegepast. leiden» Een beetje laat voor de hutspot, en waarom leverden ze er geen peen bij? Maar laten we toch maar een zakje meenemen. Dat waren zo'n beetje de reacties op de boe renactie van vanmorgen bij het Hoogheemraadschap van Rijnland aan de Leidse Boom- markt. Terwijl binnen de verenigde vergadering van het schap debatteerde over de ver hoging van de aanslagen tuinders, stortten twee agrariërs uit de Haar kleine vierduizend kilo uien op de stoep. De voorbijgangers hadden de boeren lemmermeer berg al snel gevonden en laadden hun fietstassen vol met de gratis etenswaar. Aan het uienprotest ging een demonstratieve optocht vooraf met dertig tractoren. De boeren re den in colonne van de Groenoordhallen naar de Breestraat. De boeren wilden met hun acties hun ongenoegen uiten over de enorme stijging van de prijs die zij aan Rijnland moeten betalen. Betaalden zij in 1995 nog 40 gulden per hectare aan het schap, het ta rief stijgt nu tot 148 gulden in 2001. De verhoging is een gevolg van het steeds duurder worden van het baggeren. Volgens de boeren wordt deze kostenstijging echter te eenzij dig op de agrariërs afgewenteld. Voor een gemiddelde boer betekent de verhoging op termijn een kostenstijging van ongeveer drieduizend gulden per jaar. De actievoerende boeren vinden het beleid van Rijnland op dit punt 'om te huilen'. Vandaar de uien. FOTO HIELCO KUIPERS schiphol» bill Fokker staat klaar om door te starten. Volgens bronnen bin nen Fokker staan de luchtvaart maatschappijen in de rij om Fokkers te kopen. De markt is weer aangetrokken en het aan bod van 70- en 100-zitters is na het faillissement van de Neder landse vliegtuigbouwer beperkt. Vandaag beginnen de onder handelingen tussen de overheid en het Koreaanse Samsung over de overname van Fokker. Volgens een tussenverslag van de curatoren van de failliete boedel is Fokker niet veel langer in staat om door te gaan met de productie van vliegtuigen. Aan vankelijk was het de bedoeling na de huidige productieperiode tot juni 1997 nog eens zo'n 25 tot 35 toestellen te bou wen. De toeleveranciers en po tentiële klanten eisen nu echter duidelijkheid over de continuï teit van de onderneming. Komt die er niet snel, dan staken zij de productie van onderdelen en componenten. De Tweede Kamer is na het overleg met de curatoren giste ren iets optimistischer gestemd over de kans op een succesvolle uitkomst van de onderhande lingen: Minister Wijers (econo mische zaken) blijft echter voorzichtig in zijn uitlatingen. De huidige werknemers van Fokker vrezen dat de overheid door ervaringen uit het verleden niet opnieuw de kans wil lopen haar vingers aan Fokker te branden. Pagina 16: Schuldeisers Fokker nog in onzekerheid Bericht in Belgische krant „Wie niet gevaarlijk is, komt bij de WD op de lijst en vervolgens in de Tweede Kamer. Er wordt niet gekeken of je iets te melden hebt of niet. Als je binnen de WD nederig de tas sjouwt van Bolkestein of lang ge noeg zijn planten water geeft, dan kom je er wel. Nobody's zijn het. Zo werkt het in de WD. De kandidaten worden geselec teerd op hun slaafsheid en op hun kudde gedrag." Een citaat uit 'Als een Mens iets wil' het boek van makelaar, projectontwikkelaar, mislukt politicus en bekende Nederlander Harry Mens. Vanaf morgen ligt het overal in Nederland in de winkel. 'Dirty Harry slaat terug' is een van de reclameslogans die het boek aan de man moeten brengen. En dat klopt. Mens loopt tweehonderd pa gina's lang leeg. Vooral over zijn mislukte pogingen om in de landspolitiek terecht te komen. Maar ook over zijn jeugd in Lisse, over zijn manier van zaken doen - eerst in de bollen, later in onroerend goed - over Pavarotti, die hij naar Nederland haalde, over kunst, over collega-bekende Neder landers en over de journalistiek. Kop noch staart zit er aan 'Als een Mens iets wil', maar dat neemt niet weg dat wie 29,75 wil betalen, een boekje in handen krijgt dat zich vlot laat lezen en bol staat van anekdotes en krasse uitspraken. Bij voorbeeld: „Dijkstal is een omhooggeval len verkoper en hij is het niet waard om minister te zijn. Met een lach en een grol probeert hij het iedereen naar de zin te maken." En: „Prins Bernhard vind ik een heel lieve man. Ik moet zeggen, mijn- ge miste vader-zoongevoelens heb ik van de prins met volle teugen teruggehad." Noordwijkers die hopen dat Mens ont hult hoe de affaire rond het Gat van Palace nu werkelijk in elkaar stak en wat zijn rol daarin was, komen bedrogen uit. „ik had een zakelijk conflict", is het enige dat Mens daarover loslaat. Wel openhartig is hij over zijn eerste stappen op het zakelij ke vlak. „De telefonische in- en verkoop van bloembollen heb ik eigenlijk uitge vonden. Nu nog is het een levendige tak van handel", vertrouwt Mens zijn lezers toe. Over zijn eerste jaren bij bollenveiling Hobaho schrijft hij: „Ik kreeg twee procent provisie. Mijn aanvangssalaris, op mijn achttiende, was 350 gulden bruto. Toen ik 25 was, verdiende ik anderhalve ton. Dat was verschrikkelijk veel geld en tegelijkertijd een verschrikkelijk groot pro bleem. Want ik verdiende drie keer zoveel als de directie." Een carrière in de politiek, naast zijn be staan als makelaar/zakenman in Lisse, ambieert Mens op dit moment niet Lneer. Wat dan wel? „Ik vermoed dat er als schrijver nog een mooie toekomst voor me is weggelegd", schrijft Mens aan het slot van zijn boek. Bescheidenheid siert de mens, niet de Mens. Pagina 5: Harry Mens vindt zichzelf geen Dagobert Duck Het bericht in de Belgische krant Het Volk dat onderzoeks rechter Connerotte in de zaak- Dutroux zelf is afgehaakt, heeft opnieuw tot commotie geleid. Volgens de krant wil hij niet meer meewerken aan het on- derzoek-Dutroux of andere pe- dofilienetwerken, omdat de druk op hem en zijn familie te groot is geworden. Minister De Clerck zou van daag in de Kamer van Volksaf gevaardigden uitleg over de voortgang van de zaak geven. De ouders van Julie, Mélissa, An en Loubna besloten gisteravond niet in beroep te gaan tegen de beslissing van het Hof van Cas satie om rechter Connerotte het onderzoek naar de Dutroux- bende te ontnemen. Hun be sluit kwam na een langdurig onderhoud met minister De Clerck. De familieleden kwamen zichtbaar geschokt en ontgoo cheld uit het gesprek. De vader van Mélissa verklaarde zonder verdere toelichting dat verzet tegen het arrest geen zin meer had. De acties tegen het 'spaghet ti-arrest'genoemd naar de be nefietmaaltijd die Connerotte de kop kostte, gaan gewoon door. De bussen van de ver voersmaatschappij TEC in De drijvende fietsenstalling van museum De Lakenhal, speciaal daartoe ingericht voor de grote overzichtstentoonstellingen van de schilder Jan van Goyen, is vannacht zwaar beschadigd. Vandalen sneden met een mes een stuk van vijf bij anderhalve meter uit het zeil, dat enerzijds dienst deed als omheining en anderzijds bedoeld was om de aandacht op de tentoonstelling te vestigen. Op het zeil was door de kun stenaar Fred Ross een wolken lucht van Van Goyen aange bracht met daarbij de initialen van de beroemde landschaps schilder uit de zeventiende eeuw die precies vierhonderd jaar geleden in Leiden werd ge boren. Eenzelfde spandoek is door De Lakenhal ook aange bracht op het gebouw van de voormalige vuilverbranding om treinreizigers op het traject Am sterdam-Rotterdam op het spoor van Van Goyen te zetten. De Lakenhal heeft van de ver nieling aangifte gedaan bij de politie. min9/max'. 7°/13° «714° 9716° 60% 40% 40% 20% 30% 40% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Natuur en Milieu Randstad 16 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport19,21,23 Strips Uitgaan .14 Coupon voor speciaal Leidsch Dagblad-menu bij Le Petit Oase in Oegstgeest. VOETBAL OP TV Champions League: Ajax-Glas- gow Rangers, Nederland 2, 20 Een ander probleem dat de centrale de das om doet, is het teruglopende autobezit onder studenten. Van Capelle wijt dat aan het parkeerbeleid in Leiden, waar studenten geen parkeer- vergunning kunnen krijgen, de APK-keuring en de OV-jaar- kaart. „En als we auto's huren, blijkt dat studenten tegenwoor dig niet goed meer kunnen rij den. Ze moeten veel moeite doen voor het vinden van de juiste adressen." Pagina Leiden: Sinterklaaspak- ken geveild Charleroi bleven binnen. Arbei ders van metaalfabriek Fafer legden het werk neer en willen betogen voor het gerechtsge bouw. De nachtploeg van Volvo in Gent ging niet aan de slag en blokkeerde een belangrijk kruis punt. Op de trappen van de justitie paleizen in Antwerpen, Brussel en Luik zijn steeds betogers te vinden. Twee vaders zijn voor het gerechtsgebouw in de hoofdstad een hongerstaking begonnen die ze tot zondag, de dag van de grote demonstratie, willen volhouden. Voor de deur liggen honderden bossen bloe men ter ere van de ontvoerde en verdwenen meisjes en staat een groot wit bord met een vraagteken. Een vraagteken als symbool omdat de bevolking van België zich afvraagt hoe in teger het gerecht is, aldus de initiatiefnemers. Na de uitspraak van het hof maandagmiddag breidden de acties zich gisteren als een olie vlek uit. Bussen, trams, treinen bleven dinsdag stilstaan. Arbei ders in allerlei fabrieken legden het werk neer. Het gemeente- personéel in Antwerpen staakte 's middags. De haven lag plat en scholen moesten sluiten. Pagina 2: Oud-premier Mar tens: 'Operatie schone handen hard nodig' Na twintig jaar komt een einde aan een rijke traditie. De lande lijke Studentensinterklaascen- trale wordt opgeheven. Ze heeft het moeten afleggen tegen de tempobeurs, zegt oprichter Frans van Capelle die indertijd vanuit Leiden de organisatie opzette die vertakkingen kreeg in Haarlem, Rotterdam, Delft en Utrecht. De studenten hebben geen tijd en geld meer om voor sinterklaas te spelen. Bovendien verdienen ze er te weinig mee. Van Capelle (42 inmiddels) begon indertijd na twee maan den voorbereiding. „Alle pakken werden gewassen. Ik nam alle boekingen over de telefoon aan en maakte reclame." Dat kostte hem zoveel tijd dat hij zelf toen al geen mogelijkheid meer zag om tentamens in november en december te doen. Dat gaf in dertijd nog niet zo veel proble men. Er stonden ook verdien sten tegenover. Maar nu bete kent het overslaan van een ten tamen verlies aan studiepunten en dat brengt de tempobeurs in gevaar. 17,18,19 en 20 oktober GROTEBQZmU OCCASIONSHOW NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Naam: Adres: - Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (f. 31,30) _l Per kwartaal in de afgelopen 3 maanden geen OF BEL 071-51 28 030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1