Chaos in Rome nu compleet Weer 'schandaal' rond Clinton Feiten &Meningen Fundi's en realo's in antroposofie in congres Verkiezingscampagne begonnen: PvdA komt naar Kok toe MAANDAG 14 OKTOBER 1996 WAA Rudolf Steiner, grondlegger van de antroposofie, die volgens Vol- kert Engelsman 'geen leer, dogma of geloof is'. foto cpd NIEUWSANALYSE Het gaat niet goed met de antroposofie in Neder land. Na de ruzie over de rassenleer van Rudolf Stei ner, dit voorjaar, zijn de wonden nog niet geheeld. Her en der staan rechtlijnigen en rekkelijken als kemphanen tegenover elkaar. Daar verandert ook het deze week in Maastricht te houden Michael-Fes tival niets aan. Hooguit raakt de antroposofie een beetje het karakter van een gesloten sekte kwijt, want voor het eerst zijn buitenstaanders welkom bij dit jaarlijkse festijn. „De ruzie over de rassenleer was niet plezierig. Ook al heeft het de vereniging geen leden gekost, en hebben geen Vrije Scholen schielijk een andere naam gezocht. Als je het zo bekijkt is het effect van de controverse minimaal geweest, maar nog altijd gaat het onderlinge twistgesprek door. Even leek het er zelfs op dat 'realo's' en 'fundi's' elkaar in de haren wilden vliegen". Voor Volkert Engelsman is dat laatste niet zó bij zonder, want „er is geen vereni ging waar zoveel verschillende meningen naast elkaar kunnen bestaan". Zelfs als sommigen zo strak in de leer zijn, dat zij een sfeer uitdragen van 'als je aan Steiner komt, dan kom je aan mij', zullen andèren juist pleiten om de antroposofie meer aan te laten sluiten aan wat de huidige sa menleving be weegt. Antroposofie, zegt Engelsman, is beslist geen leer, dogma of geloof. „Het is een denktraüiing. Wij zoe ken via de geesteswetenschappelijke weg antwoor den op vraagstukken als euthanasie, bio-genetica, milieu en bijvoorbeeld abortus. Sommigen doen dat via de kerken, of oosterse religies, wij doen dat via de antroposofie". Als een van de organisatoren van het antroposo fisch Michael-Festival in Maastricht, kan Engelsman ook nauwelijks anders dan de waarden van de we reldbeschouwing van de filosoof Rudolf Steiner (1869-1925) te benadrukken. Maar een zekere nuch terheid moet je hem nageven. Engelsman beschrijft de rel rond Steiners rassen leer als een 'dialoog met de samenleving', die vooral veroorzaakt werd door misverstanden over de op vattingen van Steiner. „Discriminatie en racisme kunnen nooit bij hem zijn opgekomen, want hij stelt altijd de individuele mens op de voorgrond. Maar hij was natuurlijk wel een mens van zijn tijd, met opvattingen uit dié tijd". Verschillen tussen de rassen werden rortd de eeuwwisseling uitgebreid besproken. Chinezen met spleetogen, negers hebben dikke lippen, hoorde je zelfs in de jaren vijftig nog wel op school. Steiner sprak over negers die een jeugdig 'vitaliteitsover- schot' hebben, waar blanken 'volwassen' zijn en daarmee minder vitaal. Vandaag lachen we over dergelijke uitspraken. De controverse leidde tot heftige twisten binnen de Antroposofische Vereniging. Engelsman: „We ho pen dat er uiteindelijk een dialoog-zonder-argwaan kan ontstaan tussen fundamentalisten en realisten. Zover is het nog niet. Wij willen kritisch naar onszelf kijken, maar ook kritisch de opvattingen van Steiner beoordelen. En wij willen af van het beeld dat wij een gesloten sekte zouden zijn. Ook dat is niet De Antroposofische Vereniging telt 5.000 leden. Wereldwijd zijn er in totaal 60.000 aanhangers, waarvan de helft in Duitsland. De invloed van de an troposofie strekt echter veel verder. Vooral in de ar chitectuur (ING Amsterdam; Gasunie Groningen, KPMG Amstelveen), de landbouw, onderwijs en ook het bankwezen (Rabo wil deelnemen in de antropo sofische Triodosbank) groeit de invloed van deze fi losofie. „Steiner plaatste de individuele mens op de voor grond. Hij biedt een geesteswetenschappelijke weg. Een denktraining. Het heeft wel wat weg van new age. Het verschil is dat die stroming vooral gevoels matig is. De antroposofie gaat veel meer uit van een wetenschappelijke aanpak". Met het jaarlijks terugkerende festival waar dit jaar 'Drempelervaringen' centraal staan, wil de be weging de antroposofie verder ontwikkelen. Buiten staanders als de Duitse econoom en milieudeskun dige Ernst Ulrich von Weizsacker zullen er het woord voeren over vragen waar de grenzen van on ze samenleving, van onze economie liggen. ZEIST LOUIS BURGERS Mi ë|!te£lrujp ia noTjp 13 cl cixj en txpen ii-o m cjctuaV! Open t/m 27 oktober a Het idee onstond in het Engelse Black pool. „In de pub achter een pint", grijnst PvdA-Kamerlid Ruud Vreeman. Op bezoek bij het congres van zuster partij Labour, mijmerde de waarne mend PvdA-voorzitter over de geringe populariteit van zijn eigen partij. „Ik ergerde mij aan de roep dat Kok dan maar naar de partij moest komen. Daar in Blackpool heb ik het omge draaid: als Kok razend populair is en de PvdA niet, dan moet Kok niet naar de partij komen, maar de partij naar Kok." Vreeman heeft zijn strategie voor de komende verkiezingen dit weekeinde aan het PvdA-kader in de Zwolse Bui tensociëteit voorgelegd. Het instem mende applaus sterkte hem in zijn op vatting. Buitenlandspecialist in de Tweede Kamer Van Traa haakte direct aan:Als ik het goed begrijp is Kok ei genlijk tè populair. Zo'n 75 procent van de Nederlanders heeft alle vertrouwen in de premier. Voor de PvdA als partij ligt dat rond de 24 procent. Als de mensen nu iets minder enthousiast worden over Kok en iets meer over de PvdA, moet dat uiteinde lijk leiden tot een hogere uitslag bij de verkiezin gen. Ik snap dat met dit geheime wapen de cam pagne is begonnen." Vreeman heeft zich naar eigen zeggen 'steeds ver baasd' over de onrust binnen de partij over de bij Kok achterblijvende populariteit van de PvdA. „Een Amerikaanse cam pagneleider zei mij: wees blij dat het niet anders om is, dat de partij popu lair is en de premier niet. Dan hebben jullie pas een echt pro bleem, namelijk het leiderschap. Dit is een luxe-probleem. - Als het een luxe-probleem is, waar om dan toch een oplossing? „Het doel hiervan is meer kiezers. Niet Kok moet de partij helpen, maar wij moeten elkaar helpen. Dat is voor alle bei profijtelijk. Het leidt tot betere ideeën die uitvoerbaar zijn. Het is goed dat Kok op zijn podium van minister-president blijft staan. Hij kan die po sitie gebruiken om ideeën te verwezenlijken." - Weigert Kok niet sim pelweg naar de partij te komen? Als je zegt: Kok moet naar de partij komen, waar staat die partij dan? Waar moet de premier dan heen? Kok is geïnte resseerd in inhoud, in ideeën. Via de inhoud kunnen PvdA en Kok bij elkaar in de buurt komen, de kloof in populariteit overbruggen. Wij leveren ideeën die hij op de agenda kan plaat sen. Of Kok legt daar zijn ideeën naast. Je moet het leiderschap uitdagen." - Als alles eerst door de molen van Kok moet, loopt de PvdA als partij het risico haar eigen gezicht kwijt te ra ken. „Het luistert nauw. Eigen opvattingen, daar sta en waak ik voor. We moeten de spanning tussen de partij en Kok produktief maken. Neem de nota over de sociale zekerheid van Adelmund. Die zit vol nieuwe ideeën. Natuurlijk is er druk uitgeoefend door Kok, maar het zijn zelfstandige ideeën. Alleen ze zijn wel ontwikkeld in relatie tot het nemen van regeringsverantwoordelijk heid." - En als Kok het niet wil, zwijgt de partij? Als de partij naar Kok komt, wil dat niet zeggen dat we allemaal met de mond dicht achter Kok gaan staan. Al leen maar klappen en juichen. De PvdA is nooit een partij geweest die koerst op de verheerlijking van één persoon, terwijl de rest zwijgt. Er waren genoeg mensen die zeiden: geen PvdA-discussienota over de soci ale zekerheid. Wel dus, je moet heikele onderwerpen durven agenderen. Daar mee krijg je meningsverschillen, vol gens de media is er dan sprake van een knallende ruzie. Dat risico moeten we dan maar nemen." - Kok is populair omdat hij boven de partijen staat. Als de PvdA naar de premier opschuift, hangt zij zich op aan een bovenpartijdige, vlakke per- „Kok is geen vlak persoon. Hij geeft lei ding aan een kabinet dat steeds meer sociaal-democratische trekken krijgt. De langdurige werkloosheid daalt, er wordt weer gekoppeld, de ontwikke lingssteun blijft op peil en uitkeringen worden ingezet voor werk. Geen won der dat oud-WD-minister De Korte waarschuwt dat de herkenbaarheid van de PvdA in het kabinet te sterk wordt. Dat maakt het voor ons makke lijker om naar Kok toe te komen. Het klimaat is er ook naar. Het regeer akkoord nagenoeg voltooid. De finan ciën zijn op orde, er is ruimte om weer te investeren. Dat maakt Kok ontspan- nener en meer toekomstgericht: hij snakt naar onze ideeënrijkdom." ZWOLLE MARC PEEPERKORN In Berlusconi vindt afluistennicr.ofoon in zijn kantoor Het geniepigste was de cartooniste Elle Kappa, die haar personage in de (linkse) krant L'Unitaliet zeggen: „Tenminste nog iemand die wil luisteren naar Berlusconi". Er worden grappen gemaakt, maar de vondst van een microfoontje in het kantoor van Italië's ex-premier heeft geleid tot een golf van verontwaardiging, die zó groot en algemeen is, dat er wel meer aan de hand móét zijn. De reconstructie. Berlusconi laat de woning in het hartje van Rome die hij enkele maanden geleden betrokken heeft, 'elek tronisch reinigen' door een be drijf dat gespecialiseerd is in het opsporen van afluisterappara tuur. Achter de verwarming wordt inderdaad een micro foontje gevonden, een 'wand luis' in het Italiaans. Het betreft een ouderwets en erg simpel model, maar dat doet niets af, zo redeneert Berlusconi, aan de ernst van de zaak. De leider van Forza Italia en de parlementaire oppositie pakt de telefoon. Hij belt niet de politie, de minister van Binnenlandse Zaken of de premier, maar Mas simo D'Alema, leider van de grootste regeringspartij PDS en regisseur achter de schermen van het kabinet-Prodi. D'Alema deelt volop Berlusconi's veront waardiging en adviseert hem een persconferentie te beleg gen. Berlusconi toont het apparaat en spreekt van het „einde van de persoonlijke vrijheid en die van de rechtsstaat" en „het de finitief ontsporen van de demo cratie". Zijn collega's van de rechtse 'Alliantie van de Vrijhe den' signaleren zelfs een Itali aans 'Watergate' en eisen op heldering in het parlement van de minister van Binnenlandse Zaken. Berlusconi's partijge noot Marco Taradash zegt dat de ene helft van Italië andere helft afluistert en dat de minis ter moet uitleggen waarom Ita lië een politiestaat is geworden. De linkse (regerings)partijen, die zich volgens de 'Watergate- these' aangesproken zouden moeten voelen, zingen volop en overtuigd mee in het koor der critici en eisen een diepgaand onderzoek om een einde te ma ken aan wat D'Alema 'de more le vervuiling en vergiftiging van het land' noemt. Hij refereert Silvio Berlusconi laat op een persconferentie de 'wandluis' z overduidelijk aan de afluister- methoden die de anti-corrup- tie-magistraten gebruiken en dezer dagen, via de pers, steeds weer leiden tot insinuaties, ver dachtmakingen en complot theorieën. GEHEIME DIENST De opwinding is totaal en heeft het hele weekeinde voortge duurd. Maar wie heeft er nu ei genlijk belang bij het afluisteren vdh Berlusconi? Dat de linkse partijen willen weten wat de lei ders van rechts hebben gezegd tijdens hün topbijeenkomsten in huize-Berlusconi, lijkt uitge sloten, ook omdat die leiders doorgaans dezelfde dag nog de allerkleinste details aan de pers doorvertellen. Bedrijfsspionage, bijvoorbeeld van de kant van de staatsom roep RAI, lijkt een nog absurde re these. Dat de magistraten die onderzoek doen naar corruptie, een microfoon plaatsen, is ook onmogelijk omdat hiervoor toe stemming nodig is van het par lement. Zonder die toestem ming kan het verkregen materi aal nooit in een proces gebruikt worden. Blijft over een mysterieuze ge heime dienst die onrust wil zaaien, of, zoals alleen de Lega Nord durfde te stellen, Berlus coni zelf, die wel wat publiciteit kan gebruiken en samen met de PDS het plan heeft de magistra ten te muilkorven via een aantal hervormingen. Deze redenatie is een juweel van dietrologia - de typisch Italiaanse weten schap van de achterdocht - maar misschien wel (gedeelte lijk) waar. Dat Berlusconi juist nu een mi crofoon vindt, is inderdaad toe vallig. Al weken wordt er, ook in het linkse kamp, gesproken over maatregelen tegen de magistra ten en hun onderzoeksmetho den. Olie op het vuur zijn een aantal 'uitglijders' van justitie en het almaar uitdijende onderzoek dat in La Spezia gaande is naar corruptie bij de spoorwegen en heeft geleid tot de ontdekking van een ondergronds machts circuit vergelijkbaar met de cri minele vrijmetselaarsloge 'P2'. Vooral de op last van het parket van La Spezia afgeluisterde tele foongesprekken (die dagelijks in de krant zijn terug te vinden) zorgen voor grote onrust en irri tatie omdat vaak de namen val len van politici en ook ministers zoals ex-magistraat Antonio Di Pietro. OORLOG Wat gaande is in Italië, is de zo veelste 'oorlog' tussen de poli tiek en de juridische macht. Met dit verschil, dat de linkse partij en sinds zij aan de macht zijn, niet meer de magistraten verde digen. Nu verlangen zij maatre gelen die vroeger alleen door Berlusconi werden geëist. Een ander verschil is, dat er op grote schaal wordt gemanipu leerd met de talloze onderzoe ken - men denkt door diezelfde parallelle macht die in La Spe zia is ontdekt - waardoor het ene parket het andere aanvalt en in diskrediet brengt en per sonen, zoals Di Pietro, moreel worden vermorzeld. Via Di Pietro, dat is duidelijk, wordt geprobeerd zijn kli Ja lige Milanese collega's van de operatie Schone Handen te tref fen. Dit weekeinde namen vooi het eerst alle leden van het team stelling tegen wat zij een poging noemen van 'Schone Handen' "Vrije Handen' te ma ken. Volgens de magistraat Camillo Davigo ontbreekt de wil in Italië het corruptieprobleem op te lossen. Ook bij de centrum-link se Olijfcoalitie, die volgens Da vigo alle beloften uit de verkie zingscampagne - snellere pro cessen, nieuwe transparante r< gelgeving - is vergeten en nu niet eerder rust dan wanneer 'Schone Handen' en alle andere 'ongemakkelijke' parketten aan de ketting zijn gelegd. CHAOS COMPLEET 'UTR De linkse leider D'Alema ont kent alles natuurlijk veront- Dri waardigd, maar de chaos is on- Uti dertussen compleet en nie- zoi mand vertrouwt niemand meer. de D 'Alema praat over noodzake- zoi lijke hervormingen, maar tot op eei de dag van vandaag is niets ge- gei daan om de justitie en de poli- sal tiek beter te kunnen laten func- tie tioneren. Ee Het vermoeden rijst bovendien, vu en niet alleen bij de Lega Nord, m< dat D'Alema uit is op een ak- en koord over de justitie met de zie door de magistraten belaagde Berlusconi, om vervolgens diens steun te kunnen opeisen voor andere kwesties, zoals bijvoor beeld de staatkundige hervor mingen. Als dat waar is, lijkt het inder daad onmogelijk van deze poli tieke klasse serieuze oplossin- 1 gen voor serieuze problemen te 1 verwachten. ■ROME EELCO V CORRESPONDENT Laatste strohalm voor wankelende Republikeinse verkiezingscampagne De Republikeinse voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden sprak gis teren over 'een schandaal waarbij Whitewa ter verbleekt'. Een belangrijke Republikein se senator eiste een diepgaand justitieel on derzoek. Rechtse commentatoren schreeu wen moord en brand. Eindelijk hopen zij de vonk te hebben gevonden waarmee zij Bob Dole's uitgebluste campagne voor het pre sidentschap in vuur en vlam kunnen zetten. De vonk van het schandaal. Van financiële malversatie^ door de campagne van Bill Clinton. Van illegale bijdragen aan die cam pagne door rijke Aziatische vriendjes van de president. En, uiteraard, van pogingen van het Witte Huis om die duistere zaakjes toe te dekken. De Amerikaanse kiezers, de laatste jaren al overstroomd met berichten over het ene na het andere echte of vermeende schandaal in het Witte Huis, halen er echter tot nog toe slechts geeuwend de schouders bij op. Ouwe koek, luidt de reactie. Tot ergernis van de Republikeinen, die wanhopig op zoek zijn naar onderwerpen waarmee zij Bill Clinton is diskrediet kun nen brengen. De wel zeer gulle bijdragen van een Indonesische banlder aan de cam pagne van Clinton zou dat kunnen zijn. Het gaat om de activiteiten van James Riady, een schatrijké Indonesische financier en onroerend-goedmagnaat, die de afgelopen jaren honderdduizenden, zo niet miljoenen tij heeft gesluisd. En dat is mogelijk illegaal. Vorige maand moest de Democratische Partij 250.000 dollar terugstorten naar een Zuid-Koreaanse firma, die na bemiddeling van Riady een duit in het Democratische zakje had gedaan. Dat mag niet. De Ameri kaanse wet staat geen bijdragen vanuit het buitenland aan verkiezingscampagnes toe. Buitenlanders mogen alleen geld aan partij en of kandidaten geven, als zij wettig inge zetene van de VS zijn en het geld verdiend is in de VS, en niet in het buitenland. Dat bleek bij de Zuid-Koreanen niet het geval te zijn geweest. f Bij Riady (40) ligt dat anders. Hij kwam in 1977 naar Amerika, kreeg een baan bij een bank in Little Rock, de hoofdstad van Ar kansas, toen Clinton daar gouverneur was. Riady en Clinton raakten bevriend en zijn dat tot de dag van vandaag. Tien jaar gele den kocht Riady de Worthen Bank in Ar kansas. Die leende in 1992 Clinton geld voor zijn campagne. De vice-president van de bank, John Huang, kreeg een jaar later een hoge baan op het ministerie van han del. Daar nam hij in 1995 ontslag, om fulltime geld in te gaan zamelen voor Clintons her verkiezingscampagne. Hij zou sindsdien tussen 4 en 5 miljoen dollar hebben opge haald, vooral in de Aziatische gemeenschap in de VS. Daaronder was een gift van 450.000 dollar door het echtpaar Arief en ben gewoond. De Republikeinen willen nu, met de Koreaanse affaire in het achter hoofd, weten of het door Huang ingezamel de geld niet uit het buitenland afkomstig, en dus illegaal verkregen is. De zaak wordt pikanter omdat Riady, die ook een bank en onroerend-goedorganisa- tie in California heeft, in 1995 dankzij tus senkomst van de Amerikaanse regering een dikke order in China kreeg. En in 1994 nam Riady oud-onderminister van justitie Web Hubbell in dienst. Hubbell, een vriendje van de Clintons, werd vorig jaar tot gevan genisstraf veroordeeld wegens fraude bij zijn advocatenkantoor, waarvoor destijds ook Hillary Clinton werkte. Riady is op zijn beurt herhaaldelijk door de federale bankinspectie bekritiseerd wegens het verstrekken van illegale leningen, het witwassen van geld en het discrimineren bij leningen aan niet-Aziaten. Volgens de Republikeinen moet Clinton van Riady's malversaties geweten hebben, en hebben de Democraten op grote schaal illegaal geld aangenomen. De Democraten, met gisteren vice-president Al Gore voorop, houden bij hoog en bij laag vol niets ille gaals gedaan te hebben. Maar nu de verkie zingscampagne in zijn laatste fase verkeert, grijpt Bob Dole elke strohalm aan om zijn wankelende campagne overeind te houden. WASHINGTON HANS DE BRUUN 884e Staatsloterij, oktober 1996 Extra Trekking Staatsloterij Trekking 12 oktober in Cyprus. De Europese hoofdprijs van 2,5 miljoen ECU is gevallen op lotnummer 015058, in SERIE AU, in Italië. Extra prijs Fiat Barchetta is gevallen op de lotnummers: AA 015058 AR 015058 AO 015058 Indien de prijs is gevallen op een 1/5 lot, krijgt de winnaar 12.000,- netto uitgekeerd. Prijswinnaars kunnen zich vanaf 15 oktober melden bij het hoofdkantoor van de Staatsloterij (zie achterzijde lot). Telefoon 070 3021700. De gewonnen prijzen in de Staatsloterij van oktober kunnen vanaf dinsdag 15 oktober worden geïnd. Zetfouten voorbehouden. Meer kans, meergeld, in de Staatsloterij.-^

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 2