'Crazy' Lyonnais: Een bank met de Franse slag Zakenvrouw 1995 voert volgens oud-werknemers 'schrikbewind' Binnenland/Buitenland lATERDAG 12 OKTOBER 1996 Toen in 1991 de BCCI in FBI-stijl werd opgerold, bleek de 'islamitische' bank verliezen te hebben van zo'n 23 miljard gulden. De financiële wereld was getuige van het grootste bankschandaal aller tijden. Maar de afgelopen weken is duidelijk geworden dat de verliezen van de BCCI in het niet vallen bij die van Crédit Lyonnais. Jarenlang beulden de managers van deze Franse staatsbank de aardkloot af met getrokken chequeboek. Doel, als geformuleerd door president Mitterrand, was de grootste bank van het Oude Continent te worden. Resultaat nu: een verlies van 125 miljard francs, ruim 40 miljard gulden. De staat heeft ruimhartig de verliezen voor haar rekening genomen, opdat Crédit Lyonnais geprivatiseerd kan worden. Maar welke andere bank in het land kan of wil er straks een bod op uitbrengen? De topman van Crédit Lyonnais:Alle banken in Frankrijk kunnen met gemak worden opgekocht door buitenlanders. Frankrijk kan, in financieel opzicht, heel goed in handen vallen van Anglo-Saksische pensioenfondsen en Europese banken." ARIJS CEES VAN ZWEEDEN jORRESPONDENT De macht om 'ja' te zeggen', zo luidde het rotse adagium van Crédit Lyonnais gedu- ende vele jaren. Het was geen loze recla- nespreuk. De staatsbank zei zo vaak 'ja' te ren zakenlieden die op goedkoop krediet lit waren, dat de geplaagde belastingbeta- er nu met een klein akkefietje zit: verliezen an 125 miljard francs (42 miljard gulden). Toen de socialist Mitterrand in 1988 ander- naai in het regeringspluche werd gekozen, ïad hij één oogmerk. Crédit Lyonnais, toen ïog een tamelijk klein bankje, zou het Fran- e antwoord vormen op Deutsche Bank AG. Mitterrand had Parijs het modernste finan- :ieel centrum van Europa geschonken, La Jéfense, hij zou de stad ook Europa's rrootste bank geven. in aldus geschiedde. Als president-direc- eur werd ene Jean-Yves Haberer aange- iteld, die weinig moeite had met het uitge- ren van (belasting) geld. Hij nestelde zich in iet majestueuze hoofdkantoor van Crédit .yonnais te Parijs, waarvan de directieka- ner was gesitueerd op een 'zwevende loer'. En aldaar, afgeschermd van ver- eerslawaai en andere aardse ongemakken, on Haberer in alle stilte zijn meesterplan ïitbrceden. ean-Yves Haberer omschreef in een opwel ing van openheid zijn regime ooit als 'mo- ïarchistisch', een kwalificatie waarin zijn inderdanen zich zeker konden vinden. Bij rergaderingen gebood Haberer meestal zijn nanagers te blijven staan, dit om te voorko nen dat hij al te zeer verveeld zou worden loor hun lange redevoeringen. Al wat die nanagers moesten doen, was 'ja' zeggen te- ;en potentiële klanten. )aarin betoonden die managers zich zo be nvaam, dat Crédit Lyonnais aan het begin tan de jaren '90, luttele jaren na de verkie- ingszege van Mitterrand, de grootste bank an Europa was geworden. Winkelcentra, antorencomplexen, filmstudio's er ging lijna geen dag voorbij zonder dat de staats- iank een nieuwe loot aan zijn stam toe- roegde. ievangenis (lleen: wat zij kochten, was in veel gevallen ien kat in de zak. Miljoenen werden ge- eend aan Bernard Tapie, de Franse zaken- nan die nu met één been in de gevangenis taat. Er gingen kredieten naar Canary Wharf, het complex dat onder Margaret hatcher in Oost-Londen verrees en jaren- ang leeg bleef. En er verdwenen tientallen niljoenen in het ultra-modeme en ultra- iverbodige kantorencentrum dat in Lille loven het TGV-station werd gebouwd, ioe gemakkelijk Haberer hekbelastinggeld iet vloeien, bleek uit een recent onderzoek loor het Amerikaanse blad Fortune. In 1989 ocht hij bijvoorbeeld Altus Finance, dat ich voor Crédit Lyonnais op Amerika ging torten. Altus was de creatie van zijn top- nan, Jean-Frangois Henin, door een geest- Iriftige Haberer omschreven als 'de Mozart 'an de financiële markten', lenin kwam aan in Amerika, zag en... ocht. De verzekeringsmaatschappij Eagle ife, een voedselketen, afvalverwerkingsfa- irieken, golfterreinen niets was veilig Ioor Henins goedgevulde portefeuille. )e 'Mozart van de financiële markten' was iderdaad een begenadigd zakenman, want ij slaagde erin met een valse boekhouding laberer jarenlang om de tuin te leiden, 'oen in 1993 het deksel van de beerput nalde, bleek Altus als de hoogstgewaar- eerde dochter van Crédit Lyonnais verbe en van twintig miljard francs (6,6 miljard [ulden) te hebben gemaakt. Maar Haberer had meer foute vrienden, ien door de bankdirecteur gewaardeerde liënt was bijvoorbeeld ook Giancarlo Par- etti, een Italiaan met een voorkeur voor lure auto's. Parretti was zijn loopbaan be- [onnen als penningmeester van de Socialis- ische Partij in Napels, een functie waarin lij de nodige trucs had geleerd. Giancarlo Parretti, de veroordeelde fraudeur die 3,5 miljard meekreeg om zijn Amerikaanse avonturen mee te betalen. archieffoto Jean-Yves Haberer, oud-directeur van Crédit Lyonnais en rijkelijk voorzien van foute vrien den. fotoep. Parretti had Italië verlaten met een strafblad (wegens fraude), maar dat had hem er in het geheel niet van weerhouden zijn dien sten aan te bieden aan de Franse Parti Soci alite. En van het Parijse hoofdkantoor van die partij, de regeringspartij, was de stap ir de wondere wereld van Crédit Lyon- s niet zo heel groot meer. Haberer negeerde de waarschuwingen van de Italiaanse en Spaanse juistitie, en para chuteerde Giancarlo Parretti boven de Ver enigde Staten. Parretti had volgens Fortune twee miljard dollar (bijna 3,5 miljard-gul den) van Crazy Lyonnais meegekregen, die hij geestdriftig begon uit te geven. Rolls Royce Als dienstwoning betrok Parretti een man- t van 9 miljoen dollar (15 miljoen gul den) in Beverly Hills, en ook de overige ar beidsvoorwaarden waren niet beroerd. Daaronder: een Rolls Royce en een privé- vliegtuig. Maar Parretti was er de man niet naar om alle miljarden aan zichzelf uit te geven, en weldra was hij voor Crédit Lyonnais op oor logspad. In het vizier: niets minder dan MGM, de vermaarde Metro-Goldwyn- Mayer studio in Hollywood. In zijn Parijse hoofdkantoor moet Haberer de champagne al koud hebben gezet bij de gedachte weldra een stukje Hollywood, boegbeeld an het vermaledijde cultuurimperialisme, i handen te krijgen. Voor zover Haberer al aanmoediging nodig had om Parretti wat extra geld te lenen, kwam die aanmoediging in de vorm van tijding uit Rome. Als hij, Jean-Yves Ha berer, Parretti zou helpen de MGM-studio :r te nemen, zou de Italiaanse regering haar hoge-snelheidstreinen in Frankrijk be stellen. Florio Fiorini, een medewerker van Parretti, legde later aan Fortune uit hoe zijn baas de Italiaanse regering zo ver had gekregen hij had haar omgekocht. In totaal, aldus Fiorini, verdween 500.000 dollar (een ton netje of acht, negen) in de zakken van pre mier Bettino Craxi en diens disco-dansende minister van buitenlandse zaken, Giovanni de Michelis. Parretti zelf ontkende de aantijging van cor ruptie en liet via zijn advocaat weten 'uit sluitend cadeaus van weinig waarde' te hebben geschonken. Dat de Italiaanse za kenman daarmee niet helemaal de waar heid geweld aandeed, zouden vele relaties later bevestigen. Zij dachten van een ruim hartige Parretti dure werken van Picasso te hebben gekregen, die bij nader inzien ge woon briljante vervalsingen waren. Rotterdams filiaal De miljarden die naar Parretti vloeiden, wa ren afkomstig van het Rotterdamse filiaal van Crédit Lyonnais. De Nederlandsche Bank rook onraad toen bleek dat vanuit Rotterdam geld naar diverse mantelbedrij- ven werd overgemaakt, veelal een techniek om te verhullen dat de eindbestemming één persoon was. Maar Haberer negeerde de brieven uit Ne derland. Hij kon niet de boeken gaan con troleren van elke afzonderlijke cliënt, zelfs niet als die cliënt veruit de grootste lener En Haberer verdubbelde het krediet van Parretti, die er vervolgens in slaagde de MGM-studio te kopen. Maar 'MGM' was een overname te ver, en weldra zou in Pa rijs duidelijk worden dat Crédit Lyonnais zich met Parretti een molensteen om de nek gehangen had. De staatsbank besloot om Parretti als cliënt de wacht aan te zeggen, een stap die als zó gevaarlijk werd beschouwd dat de directeu ren gewapende bodyguards meenamen naar de bijeenkomst. Uiteindelijk bleek MGM-studio het enige door door Parretti opgekochte bedrijf te zijn dat nog te verko pen was. Crédit Lyonnais verkocht het in juli jongstleden met een verlies van circa een miljard dollar (1,7 miljard gulden), aan dezelfde Amerikaanse zakenman die eerder de studio aan Parretti had verkocht. Drugsbaronnen Slechts één bank lijkt er ooit in te zijn ge slaagd om nog meer dubieuze cliënten on derdak te hebben verschaft. Dat was de BB- CI, die drugsbaronnen als Escobar en No riega hielp, zowel als de Libanese Hezbollah en de CLA. Nadat vijf jaar geleden de BBCI- kantoren in 69 landen bij een in FBI-stijl uitgevoerde blitz tegelijkertijd werden ge sloten, ontspon zich voor de ogen van mil joenen mensen het grootste bankschandaal aller tijden. Maar verder gaat de vergelijking met Crédit Lyonnais mank. Waar bij de BBCI de reke ninghouders, veelal kleine middenstanders van Pakistaanse of Indiase afkomst, voor de verliezen opdraaiden, is dat bij Crédit Lyon nais de belastingbetaler. Crédit Lyonnais wordt tegenwoordig be stierd door een andere briljante geest uit het Franse ambtenarenwezen. Jean Peyre- levade geniet een jaarsalaris van 1,4 miljoen francs (een kleine vijf ton), maar is dat geld zeker waard gebleken. Niet elke sterveling slaagt erin om in tijden van economische rampspoed een kleine 70 miljard francs (ruim 23 miljard gulden) los te peuteren bij zijn regering. Zeventig miljard francs is een hoop geld, ook voor 's wereld vierde rijkste natie. Het is 6.000 francs per belastingbetaler, evenveel als de daling van het belastingtariefmet veel gerucht onlangs door de regering aan gekondigd die belastingbetaler de ko mende vijf jaar zal opleveren. Tot dusverre heeft het bankschandaal de staat nog weinig gekost, 3,5 miljard francs voor het een eerste reddingplan in '94 en nog eens 3,9 miljard vorige week. Maar dat is schone schijn. De echte klap moet nog Crédit Lyonnais stak onder meer fortuinen in Canary Wharf, het complex dat onder Margaret Thatcher in Oost-Londen verrees, en jarenlang leeg bleef staan. Het prestige-project kostte uiteindelijk zelfs het gerenommeerde bedrijf Olympia and York de kop. Voor de Fransen bleef de schade (vooralsnog) beperkt tot veel weggegooid geld. foto reuters kevin lamarque komen. In 1995 redde de regering haar bank door alle twijfelachtige schulden on der te brengen bij een staatsbedrijf, CDR. Crédit Lyonnais werd daardoor in één keer een gezond bedrijf, hoewel niet zo gezond dat het vorige week niet nog eens 3,9 mil jard uit de staatskas nodig had om een be scheiden winstje 67 miljoen francs te kunnen presenteren. Maar met de overhe veling van zeker 135 miljard francs aan twij felachtige schulden (leningen die waar schijnlijk nooit meer kunnen worden terug betaald) naar CDR, heeft de regering zich op een financiële tijdbom genesteld. Vol gens de meeste experts zal de regering van die 135 miljard nooit meer dan een luizige 55 miljard terugzien. Tekort: tachtig miljard francs. Dat zou nog tot daar aan toe zijn, als de belastingbetalers waar voor hun geld kregen. Maar de staatsubsidies (de 80 mil jard, de beide injecties van 3,5 en 3,9 mil jard en wat in de naaste toekomst nog over de toonbank gaat) dienen geen ander doel dan Crédit Lyonnais klaar te stomen voor de privatisering. Dat althans is de voor waarde die de Europese Commissie aan haar goedkeuring van de staatshulp heeft gehecht. De grote vraag is dan wie Crédit Lyonnais, nog altijd Franrijks grootste bank, gaat ko pen. BNP en Société Générale, de twee an dere grote banken in het land, hebben bij voorbaat al 'nee' gezegd. Gevreesd moet derhalve ook worden dat de enige die straks profijt trekt van alle staatsgelden die nu worden aangewend voor de gezondmaking van Crédit Lyonnais, een gigant uit het bui tenland zal zijn. Zoals Jean Peyrelevade, de huidige topman, tegen Time Magazine zei:Alle Franse ban ken kunnen worden opgekocht door bui tenlandse instellingen in de naaste toe komst. Frankrijk zou, financieel gezien, in handen kunnen vallen van Anglo-Saksische pensioenfondsenen Europese banken." Dat zou precies het tegendeel zijn van wat Mitterrand in 1988 beoogde, toen hij Crédit Lyonnais opdracht gaf om namens la douce Francede wereld te veroveren. 'Als er een bus met banen was gestopt, was iedereen ingestapt' DEN HAAG BORIS PETERS Michèle Vreeswijk, directeur van het beveiligingsbe drijf ADT Security Systems in Capelle aan den IJssel, werd in december 1995 verkozen tot Zakenvrouw van het Jaar. Voor veel medewerkers en ex-mede werkers van ADT, waar 160 mensen een omzet van 55 miljoen gulden bijeenbrengen, kwam de verkie zing als een ware schok, want de prijswinnares voert volgens hen in het bedrijf een waar schrikbewind. „Een collega die er nog werkt, belde dat ze slecht nieuws voor me had: Vreeswijk 'Zakenvrouw van het jaar'. Ze voegde eraan toe dat ze daar massaal een slaaptablet hadden genomen om niet de hele nacht wakker te liggen", vertelt een ex-medewerker. „Ach, iedere onderneming telt wel een aantal gefrustreer de ex-werknemers", reageert Vreeswijk droog. Enkele (voormalige) medewerkers durven niet met een journalist te praten. Anderen zijn op hun hoede. „Hoe weet ik of u niet van ADT bent?", klinkt het. Of: „Ik zou u graag alles willen vertellen, maar ik moet nog verder in deze branche en mevrouw Vreeswijk is werkelijk tot alles in staat." Zeven men sen willen wel praten, maar alleen 'onder vier ogen'. En, op het dringende advies van hun advocaat, al leen anoniem. Een onlangs geschorste werknemer, die inmiddels geruime tijd ziek thuis zit wegens een hoog opgelo pen conflict, vond de benoeming van zijn werkgeef ster tot 'Zakenvrouw van het Jaar' aanleiding om in juli een brief te schrijven aan Yvonne van Rooy. Van Rooy, oud-staatssecretaris van economische zaken en nu CDA-kamerlid, is voorzitter van de jury die Michèle Vreeswijk verkoos. Hij vroeg haar om een standpunt over het sociaal beleid van de onderneming. Had Van Rooy wel ge controleerd of vakbondswerk is toegestaan, of er een ondernemingsraad is, of de arbeidsvoorwaarden worden nageleefd en of het bedrijf voldoet aan de Arbo-wetgeving? He't kamerlid reageerde met een kort briefje, waarin ze niet inhoudelijk op de vragen in ging. Van Rooy zegt dat er bij de verkiezing bij diverse mensen informatie is ingewonnen. In een gesprek met Vreeswijk was ook het sociale beleid aan de or de is geweest. „Het personeel is niet om een mening gevraagd, maar tijdens een bezoek aan het bedrijf heeft niemand ons aangeschoten met aan- of op merkingen over het sociale beleid", aldus de jury voorzitter. In het ontbreken van een OR ziet zij geen aanleiding om vraagtekens te zetten. Uit de gesprekken komt een beeld naar voren van een bedrijf zonder sociaal beleid en geteisterd door een waar schrikbewind. „Als er een bus met 150 ba nen voor de deur was gestopt, dan was iedereen in gestapt", zo beschrijft een voormalig medewerker de sfeer bij ADT. Vreeswijk gelooft daar niets van. Ze stelt dat driekwart van het personeel al langer dan vijfjaar in dienst is, en dat elf mensen die waren ver trokken, later weer in dienst zijn gekomen. Ex-medewerkers denken met afschuw terug aan de memo's die zij soms in hun postbakje vonden. „Ik werd helemaal afgemaakt in die memo's. Er werd bijyoorbeeld in gesteld dat je minder in de kroeg moest hangen en harder moest werken. Toen ik daarover een gesprek met Vreeswijk aanvroeg wimpelde ze dat af met de mededeling dat alles wat ze wilde zeggen al in het memo stond", vertelt ie mand. Vreeswijk ontkent dat ze ooit een dergelijk memo zou hebben geschreven. Ook thuis werden medewerkers niet ongemoeid gelaten. Ex-medewerkers vertellen over brieven, door leden van de directie ondertekend, met teksten 'waar de honden geen brood van lusten'. Degenen die de briefschrijvers hierop aanspraken, zeggen dat een serieus gesprek over de inhoud van de brieven werd afgehouden in vaak grove bewoordingen. „Op brieven werd bovendien vaak de aantekening 'cc' vermeld, wat betekende dat er ook een aantekening in je personlijke dossier werd gezet", zo zegt een van de ex-ADT'ers. Een andere klacht die veelvuldig terugkomt, is de gewoonte die Michèle Vreeswijk en een vertrouwe ling van haar zouden hebben om personeelsleden in het bijzijn van anderen te vernederen. De één om schrijft dit als 'sekte-achtige toestanden', een ander spreekt van het 'voor lui zetten' van mensen. Ver scheidene medewerkers werden zonder enig ge sprek vooraf overgeplaatst of kregen een andere functie. Vreeswijk zelf bestrijdt dat. Als kaderlid van een bond vond een van de werk nemers dat hij niet kon blijven zwijgen. Daarom stelde hij zijn bevindingen voorzichtig aan de orde. Zonder succes. „Vragen hierover werden afgewim peld. Er werd gewoon niet serieus op ingegaan", stelt hij. Vreeswijk daarentegen spreekt van een open structuur bij haar onderneming. Ondgnks een wettelijke verplichting daartoe, heeft ADT geen ondernemingsraad. „In de zes jaar dat ik daar zat", vertelt iemand, „is één keer een schrijven rondgegaan, waarbij iedereen met vermelding van naam en functie aan kon geven of er interresse was voor een OR. Zelf heb ik dat formulier ingevuld, maar verder was er heel weinig interesse." Verwon derlijk vond hij dat niet, omdat volgens hem het voor iedereen volstrekt duidelijk was dat lidmaat schap van of bemoeienis met een vakbond niet ge wenst was. Moe gestreden en murw door een serie vervelen de voorvallen meldde hij zich tenslotte ziek. Inmid dels heeft ADT hem een afkoopsom geboden, die overeenkomt met een maand salaris voor elk jaar dat hij er heeft gewerkt. Een bedrag dat meerdere ex-werknemers uiteindelijk aanvaard hebben. „Ik heb indertijd nog wel een advocaat geraadpleegd, maar die raadde me af om te gaan procederen, om dat dat bedrag overeenkomt met de vergoeding die de rechter in dit soort gevallen meestal toewijst", al dus een ex-wereknemer.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 7