VIKINGEN Beurzen over wintersport Reis door het land van de Toerisme Blij dorp vangt zee-otters op I ZATERDAG 12 OKTOBER 1996 REDACTIE ROB VAN D Denemarken is een van die 'onbekende' landen in Europa. 'Kopenhagen' en 'voetballers' zijn veelal de enige trefwoor den die mensen produceren als ze wordt gevraagd wordt naar het beeld dat ze van deze klei ne natie in Noord-Europa heb ben. ERIC JAN WETERINGS» Een enkeling herinnert zich misschien nog de kreet There is something rotten in the State of Denmark, die Shakespeare de melancholicus Hamlet laat zeg gen in zijn gelijknamige drama. Denemarken is echter ook de bakermat van de Vikingen, het woeste zwaarbebaarde krijgs volk dat getooid met gehoornde helmen zo'n duizend jaar gele den de Europese kusten onvei lig maakte. Hoewel, woest? Re cente opgravingen tonen aan dat tussen 700 en 1100 in Dene marken, Noorwegen en Zweden een beschaving bestond die in weinig lijkt op het bij velen gangbare beeld. Denemarken heeft deze periode uit haar ge schiedenis opgepoetst en op di verse plaatsen routes uitgezet langs musea, archeologische vindplaatsen en andere histo risch interessante plekken. De Vikingen (ook wel bekend als Noormannen) bevoeren tus sen ongeveer 750 en 1050 met hun snelle, wendbare schepen een groot deel van de toen be kende wereld. In het noorden bezochten zij onder meer Groenland en IJsland en in het zuiden de kusten van Noord- Afrika. In het oosten voeren zij tot aan de Kaspische Zee, terwijl zij aan de andere kant van de wereld de kust van Noord-Ame- rika bereikten. Op verschillende plaatsen stichtten zij vaste ne derzettingen, zoals in het huidi ge Normandië en op verschil lende plaatsen in Engeland en Ierland. Rovers Bij hun bezoeken traden zij af wisselend op als handelaars, ontdekkingsreizigers, kolonisten en niet in de laatste plaats als rovers en veroveraars. Vooral de rijkdommen van niet of nauwe lijks verdedigde kloosters in de kuststreken van Europa waren een rijke en makkelijke prooi. Het zijn deze plundertochten die de Vikingen (vooral in later geschreven verhalen) hun kwa lijke reputatie bezorgden. Slechts een klein deel van de Noormannen nam echter deel aan de tochten overzee. In Noord-Europa leefden ze op grote boerderijen, die na ver loop van tijd zo veel landbouw producten opbrachten dat daar door een omvangrijke handel groeide. Op marktplaatsen ves tigden zich vervolgens allerlei handwerkslieden, waardoor de eerste steden ontstonden. De oudste stad van Noord-Eu ropa die op deze manier in het zuidwesten van Jutland rond het jaar 700 ontstond, is Ribe. Sinds 1976 zijn in dit fraai ge conserveerde plaatsje opgravin gen gedaan, die voor een deel worden tentoongesteld in het Denemarken maakt van Noormannen toeristisch 'selling point' museum Ribes Vikinger. Naast duizenden stukken gereed schap, glas, sieraden en andere zaken toont onder meer foto's, maquettes en dwarsdoorsnedes van opgra vingen hoe de Vikingen leefden. Sinds het in juni zijn deuren (her)opende, kreeg het al 140.000 bezoekers over de vloer. Heidens Vooral de grafvondsten zijn van groot belang geweest, vertelt ar cheologe Lene Lund Feveile. „We hebben een aantal heiden se graven gevonden uit de acht ste eeuw, met daarin urnen en •grafgoederen die de doden op hun reis meekregen. Daar zitten prachtige voorbeelden van glas kunst bij. Je kunt je niet voor stellen dat die voorwerpen ge maakt zijn door een stel bloedi ge wildemannen. De archeologe vond ook graven uit de 10e eeuw, waarin com plete skeletten werden aange troffen, maar geen grafgoede ren. „Dat betekent dat het christendom toen zijn intrede had gedaan. Christenen begroe ven hun doden, zonder grafge schenken, terwijl de Vikingen ze cremeerden. De religie is in die tijd het belangrijkste verschil tussen de aanvankelijk heidense vikingen en de al gekerstende volken." In het begin van het tweede millennium breidde het christendom haar invloed in Noord-Europa steeds verder uit. „Vikingen zijn dan ook niet uit gestorven", verklaart Lene Lund Feveile, „ze werden christenen en gingen op in de Europese Bibby Geoffrey, een Engelsman met Vikingbloed: „Je zou Vikingen de probleemjongeren v hun tijd kunnen noemen." beschaving." Naast het muse um heeft Ifrbe even buiten het stadje ook nog een Viking-cen trum, waar een nederzetting uit ongeveer het jaar 1000 wordt nagebouwd. 'Bewoners' tonen hoe het dagelijks leven er inder tijd uitgezien moet hebben. De aanwezigheid van die attracties stemt de directeur van het plaatselijke toeristenbureau tot grote tevredenheid. Zelfs de ver onderstelling dat bij Vikingen veel mensen aan buurland Noorwegen denken, brengt haar niet van haar stuk. „Tussen Denen en Noren is geen strijd over het claimen van Vikingen", constateert Bente Soderby. „Bij Noorwegen zegt iedereen direct 'fjorden', maar Denemarken heeft niet zo'n sel ling point. Als je mensen vraagt wat ze bij Denemarken denken, blijft het stil. Vikingen geven ons de kans om Denemarken als toeristische bestemming te verkopen. Verder verschaffen ze ons ook zoiets als een nationale identiteit. Denen zijn een be scheiden volk en zo'n bescha ving uit het verleden geeft de mensen toch iets om trots op te zijn." Aarhus Ook de stad Aarhus aan de oostkust van Jutland is een ou de Vikingplaats. In het centrum bevindt zich - drie meter onder het huidige zeeniveau - een ex positieruimte waar de resulta ten van opgravingen zijn te zien. Door een eeuwenlange (uiteindelijk drie meter hoge) ophoping van rommel en aarde is dit een van de rijkste archeo logische vindplaatsen. De bo dem gaf hier in de afgelopen ja ren onder meer 27.000 pot scherven, 105.000 dierlijke bot ten, 71 ijzeren messen en 104 slijpstenen prijs. De expositie ruimte ligt een beetje wegge stopt bnder een modern bank gebouw. Even buiten Aarhus op het landgoed Moesgaard ligt een prehistorisch museum dat eveneens een groot aantal ar cheologische vondsten toont. Zo is er onder meer een gtaf, waarin twee lijken werden ge vonden. Waarschijnlijk betreft het de rustplaats van een edel man, die samen met zijn knecht werd begraven. Van een van de lichamen zijn de handen ge bonden, terwijl het hoofd is af- Bibby Geoffrey, een Engelsman met Vikingbloed, die bezoekers op Moesgaard rondleidt: „Dat laatste kan ook een praktische kwestie zijn geweest. De knecht was veel langer dan zijn baas. De man paste anders niet goed in de kist." Gehuld in Vikingkle- ding (leren schoenen en met le deren banden bijeen gehouden kleden) doet de bebaarde Geof frey zijn verhaal. Ook hij pro beert het 'oude' beeld van de Vikingen te nuanceren. „Uit al les wat is gevonden blijkt wel dat ze ten onrechte alleen i bekend staan als vechters. Dat gold echter maar voor een paar mensen dat er gedurende een deel van hun leven per schip op uittrok. Je zou ze de probleem jongeren van hun tijd kunnen In Nederland worden binnenkort drie grote win tersportbeurzen georganiseerd: de Ski-Happ in Rotterdam (de langst bestaande) en de Ski-Inn, die deze maal niet alleen in Den Bosch wordt gehou den, maar - voor de eerste keer - ook in Zwolle. De Ski-Happ (van 17 tot en met 20 oktober in Ahoy') is de laatste tijd van een typische 'reisbeurs' veranderd in een expositie waarop naast allerlei toeristische organisaties ook de nieuwste skikle ding en -materialen aan de bezoekers worden ge toond. Ceritraal staan dit keer de landenpaviljoens van alle, voor Nederland belangrijke wintersport naties, waaronder ook 'verrassingen' als Andorra en Turkije. Het paviljoen wordt opgeluisterd met een Frans terras en een Amerikaanse pub. Verder meer dan normale aandacht voor skiën voor kinderen, een nieuwe skisimulator waarop koene bezoekers namaak-afdalingen kunnen ma ken en modeshows. De Ski-Happ is op donderdag en vrijdag geopend van 14 tot 21 uur en op zater dag en zondag van 11 tot 17 uur. De Ski-Inn te Zwolle (van 18 tot en met 20 oktober in de IJsselhallen) en Den Bosch (van 25 tot en met 27 oktober in de Brabanthallen) schenken vooral veel aandacht aan vijf Spaanse skigebieden. Maar natuurlijk kan ook informatie worden ingewonnen over traditionele wintersportbestemmingen als Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk. Er is een na- maak-langlaufpiste uitgelegd en per traditie zullen een Oostenrijks kunst-skiteam en snowboarders demonstraties geven op de kunst-skischans. De Ski Inns zijn op vrijdag en zaterdag van 12 tot 22 uur geopend en op zondag van 10 tot 18 uur. Demonstraties op kunst-skibanen trekken altijd veel belangstelling op ski-beurzen. Diergaarde Blijdorp wordt het eerste en enige opvangcentrum voor zee-ot ters in Europa. De Amerikaanse Fish en Wildservice heeft dit aan de Rotter damse 'zoo' gevraagd, omdat zij re gelmatig jonge, hulpbehoevende zee otters in Alaska vindt die zij nergens kwijt kan. Amerikaanse dierentuinen zijn niet geïnteresseerd in mannetjes, omdat zij te veel verzorging nodig hebben. Vrouwtjes zijn wel gewild, omdat de dierentuinen hiermee kun nen fokken. Diverse, in het wild leven de mannetjes zijn door dit beleid de afgelopen jaren overleden. De opvangcapaciteit van Blijdorp is beperkt, dus zal Blijdorp in de toe komst misschien zee-otters moeten weigeren. Maar wellicht dat een grote groep kan worden ondergebracht in het nieuwe Oceanium, dat aan de an dere kant van de spoorlijn zal worden gebouwd. De opgevangen dieren zul len (zodra ze volwassen zijn) worden overgeplaatst naar andere dierentui nen in Europa. De zee-otters kunnen niet worden teruggeplaatst in het wild, omdat ze in gevangenschap ge wend raken aan mensen. In het wild zouden zij zichzelf in levensgevaar brengen. Voor één probleem rond de beeldvorming heeft ook Geof frey geen verklaring: die merk waardige, bij het vechten erg ongemakkelijke hoorns die de Vikingen op hun helmen gedra gen zouden hebben. Voor uitleg verwijst hij naar archeologe Le ne Lund Feveile van het muse um in Ribe, die met een ont nuchterende verklaring komt. „Waarschijnlijk zijn die hoorns een Duits verzinsel uit de 19e eeuw, bedoeld om de opera's van Richard Wagner een beetje leuk aan te kleden." E I SBERCHTEN Kindercircus In het Land van Ooit in Drunen kan het t publiek tot en met 27 oktober genieten van c stellingen door jeugdige trapezewerkers, koorddansers, goochelaars en clowns. De jongste artiesten zijn 5 jaar: de oudsten 16. Aan het tweede Kindercircus Festival doen zestien jeugdcircussen mee en er zijn elke dag voorstellingen tussen 15 en 17 uur. Informatie: 04 16 - 37 77 75. Kijkje in het gebit 'De Opening' is de toepasselijke titel van de t stelling, waarmee het Utrechts Universiteitsmuseum de deuren opent van zijn nieuwe onderkomen. Het muse um beschikt nu over het drastisch verbouwde, vroeg- 20e eeuwse Botanisch Laboratorium aan de Lange Nieuwstraat 106 in Utrecht. De openings-expositie toont de cultuurgeschiedenis van het gebit. Te zien is onder meer hoe tanden en kaken zich in de evolutie ontwikkelden en wat er vroeger gedaan kon worden aan kiespijn en tandbederf. Het nieuwe museum her bergt nog zes andere tentoonstellingen; onder meer een rariteitenkabinet en een verzameling medische in strumenten. Info: 030 - 25 38 00 8. Legoland in USA Er komt een derde Legoland. Na de oer-vestiging in De nemarken (Jutland) en de dependance in Engeland (Windsor) die dit voorjaar werd geopend, komt er ook een Legoland bij San Diego in Californië. Het park moet in 1999 klaar rijn. Volgens het vakblad Reisrevue heeft de directie van het concern tot de uitbreiding be sloten omdat "Windsor' een doorslaand succes is. De Britse vestiging trok in het eerste seizoen circa 1,4 mil joen bezoekers. Griezelen in Achterhoek In de Achterhoek spookt het tot 27 oktober. Op een aantal plaatsen staan allerlei activiteiten in het teken van sagen, legenden, geheimen, mysteries en andere griezelige gebeurtenissen, bedoeld voor mensen met roestvrijstalen zenuwen. Zo kan in kasteel Huis Bergh in 's-Heerenberg een bezoek worden gebracht aan de toren, waar de tot de brandstapel veroordeelde 'heks' Mechteld ten Ham in 1605 gevangen zat en op het pro gramma staan ook smokkelroutes voor fietsers en wan delaars, griezeltochten per huifkar, kinder-spookarran- gementen, sagensafari's, griezelvoorstellingen in het poppenkastparadijs Het Land van Jan Klaassen in Braamt en nachtelijke witte wieven tochten. Info: VW Achterhoek, telefoon 05 75 - 51 93 30. Nieuwe Maasroute De toeristische federaties van een aantal Belgische pro vincies hebben een nieuwe routekaart voor de Maas vallei uitgegeven. In de folder wordt uitgebreid inge gaan op de recreatieve mogelijkheden op de oevers van de in België 192 kilometer lange Maas. Uiteraard komt kanovaren aan bod, maar ook steden, kastelen en mu sea. De routekaart kan worden aangevraagd bij het Bel gisch Verkeersbureau in Haarlem, telefoon 023 - 53 44 43 4. ANWB-gidsen Bij de ANWB verscheen zojuist een groot aantal winter sport-brochures. Voor het honderd pagina's tellende boekje ('Ski-toppers in de Alpen') waarin twintig popu laire ski-oorden uitgebreid worden beschreven moet 4,95 gulden worden betaald; de ledenwijzers met onder meer informatie over de belangrijkste wintersportlan- den, het onderhoud van ski-materiaal, snowboarden en autorijden in de winter zijn gratis. Het boekje en de le denwijzers rijn verkrijgbaar bij alle ANWB-verkoop- punten. Franse chalets Het Frankrijk Huis in Amsterdam (niet met het Maison de la France) heeft een internet-pagina geopend (http://www.qqq.com/hfh) met daarop huur- mogelijkheden van chalets in de Franse Alpen. De formatiepagina's worden opgeluisterd met foto's v accommodaties. Via e-mail kunnen aanvullende inlich tingen worden gevraagd. Sinds deze maand vertegen woordigt Het Frankrijk Huis tevens de wintersport plaats Les Arcs. Er is onder meer een speciaal Les Arcs info-nummer geopend (020 - 42 08 12 9). Verdere info: Frankrijk Huis, telefoon 020 - 62 30 32 5. de Bosdagen Tot en met 27 oktober staan overal op de Veluwe bos wachters en natuurgidsen klaar om wandelaars door de bomen het bos te laten zien. Ook schaapherders orga niseren rondleidingen. Verder behoort het observeren van wild tot de mogelijkheden. Op het programma staan bovendien vertelmiddagen, natuurtochten per huifkar en bezoeken aan tuinen en landgoederen. Veel activiteiten zijn afgestemd op de jeugd. Een gratis over zicht van de activiteiten is verkrijgbaar bij de Veluwse VWs en het Gelders Bureau voor Toerisme, telefoon 026 - 33 32 03 3.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 27