1 De ijsduivels komen eraan Tuinieren Hulpjes als kolenschoppen 1 1 1 t^IÜ iTERDAG 12 OKTOBER 1996 Vraag en antwoord i het voorjaar ver- we ze heilig: Je laatste nachten 32het vorst aan de frond. We hebben iet rond half mei 'RMATiijver de ijsheiligen. kondigen het ieskoude nachten rardig duivels, hebben het /er de ijsduivels Je evenveel scha kunnen aanrich- én als hun heilige grwanten. Ï21O0Ï Normalerwijze "^[omen de ijsduivels .'fond half oktober |m hun schadelijke -Jyerk te doen. Maar kan van jaar tot verschillen, lebben we pech Jan zijn ze er al be \?in oktober, boffen dan wordt het }ind oktober. Even- Is heiligen luiste- .en ook duivels niet 1 Vulvar onze bereke- f 2 hingen. In elk geval 3.js het nu de tijd om j kijken wat er zoal J 3ftaar binnen moet J 3 pf eventueel be- :hermd moet wor- len tegen duivelse •lagers. beginnen doneinet vaste planten. korten we iets in, maar niet te veel. Overblijven- stengels vormen een be nutting voor ondergrondse Jelen en geven onderdak aan lerlei nuttig gedierte. Het een- ige goed gaat zonder meer laar de compost zodat er vol doende plaats komt voor bollen if vroege bloeiers zoals violen, .muurbloem en dergelijke. Knol- itgerjen en bollen moeten de grond nadat overtollige boven- tndse delen tot op ongeveer 5 zijn afgesneden. Dahlia's en ïolbegonia's worden zorgvul- ig van alle aarde ontdaan,. houden kluit. Een jrorstvrije plaats is noodzaak. En nu het steeds terugkeren- Ide probleem van ons toene mend aantal kuipplanten. Ge lukkig heb ik dit jaar een paar potten met eenjarige blauwe (vinde (sprookjesachtig mooi), pie kunnen naar de compost. ILLUSTRATIE HAN Maar anders is het gesteld met de oleanders, de Cestrum, de kamersinaasappel en nog meer van dat soort zoals kamerazale a's. Al dat spul moet naar bin nen eer het hard vriest, al weet ik uit de praktijk dat een enkele graad vorst alleen de fuchsia's schade berokkent. Die kunnen echt niets hebben. Zelfs de ge raniums kunnen in de herfst een enkel nachtje vorst met succes overleven, maar de fuch sia geeft de strijd op. Dus, die op de allereerste plaats naar binnen. Ze kunnen, net als ole anders, wel zonder of met nig licht toe, maar dat gaat op voor Cestrum en kameraza lea of voor de kamersinaasap pel. Die moeten heel veel lichl en een temperatuur rond 10 graden. Voor de fraaie Cestrum geldt: vooral niet snoeien want aan de uiteinden vormen zich straks de verrassend mooie trossen met roserode bloemen. En nu de tuin. Wat doen we met planten die weinig vorst kunnen verdragen? Het blijven zorgenkinderen. Beschermen met takken van coniferen als het flink gaat vriezen of met zakken van papier danwel met stukken karton. Plastic voldoet niet, zelfs gaatjesplastic voldoet alleen rond potten en aarde. Tot slot nog het advies om vooral nooit turf te gebruiken voor be scherming van vaste planten. Turf kan rot (vooral bij chrysan ten) veroorzaken en hoort al leen thuis bij rhododendrons, azalea's en heideplanten. Ook rozen hebben liever stro en rui ge mest dan turf. Ziezo, de tuinliefhebbers kun nen weer aan het werk, al dach ten ze ervan af te zijn nu de winter in aantocht is. Niets er van. Echte tuinliefhebbers blij ven aan het werk. Uitgebloeide bloemen, doorge- wortelde aarde samen met 'compostkorrels' in een dicht gebonden plastic zak: ziedaar dat wordt prima compost vol gens T. de Vries-Dussoren uit Haarlem. Er zit kennelijk vol doende lucht in die zak, want lucht is nodig voor het verte ringsproces. In elk geval een prima idee voor balkonbezit- ters, waarvoor mijn dank. Maar nu de vraag: kan ik hier mee doorgaan? Ja, wis en zeker, mits er nooit en te nimmer aan getaste of door insecten belaag de delen in de zak gaan en mits deze compost aangevuld wordt met verse aarde en eventueel iets organische mest. Verder lijkt het me verstandig om de inhoud midwinter bij felle kou even door en door te laten be vriezen om eventele belagers van planten kwijt te raken. Nog- ihaals: prima idee. Waarvoor dank. De emelt is de larve van de landpootmug. Hij leeft als een echte vegetariër onder de grond van plantendelen en verpopt zich einde van de zomer. Dan ontvlucht hij letterlijk het aard se bestaan om als grote, niet stekende, mug veertien dagen verder te leven. In die twee we ken legt de mug wéér eitjes in de grond. Mevrouw Maas uit Aerdenhout kreeg het advies om gif te strooien toen vogels en masse gebruik maakten van het tafeltje-dek-je van uitvlie gende muggen. Zonder meer een slecht advies. Gif is altijd slecht en muggen eten niet, maar drinken. Waarschijnlijk zijn er alleen wat vogels bezwe ken. De vraag: wat nu? In elk ge- GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen val het gras dat door de vogels beschadigd is herstellen. Waar schijnlijk zitten er nog veel ge zonde wortels, dus alleen goede aarde en daarmee de slechte plekken opvullen. Dan flink wat graszaad, afdekken, aandrukken en flink gieten om vogelvraat te voorkomen. Blijft de herfst redelijk zacht dan zal het gras goed kiemen. Mocht alles mislukken dan kan er volgend vooijaar alsnog inge grepen worden. En de emelten? De mogelijkheid bestaat dat de muggen weer eitjes leggen. Dan is er volgende zomer kans op emelten. Makkelijk kwijt te ra ken. Hoopjes met een mengsel van 2 delen stroop, 1 deel zeme len (of havermout), 1 deel zaag sel neerleggen. Dan zwart plas tic erover. De emelten komen op de lek kernij af en zien niet dat het licht wordt 's morgens zodat we ze kunnen vangen. Mijn kippen zijn er gek op, net zoals alle vo gels. Een zoele zomeravond geeft het beste resultaat. Emel ten kunnen niet worden voor komen door het strooien van kunstmest. Dit jaar heb ik ook enkele grasvelden vol poppen gezien bij fervente kunstmest strooiers. Tja, die blauwe regen. Die be zorgt af en toe zijn bezitters grij ze haren omdat hij niet wil bloeien. Zo ook bij mevrouw Samson in Haarlem. Het niet- bloeieri heeft een simpele oor zaak. De twee planten die zo fantastisch groeien en niet bloeien zijn zaailingen van slechte kwaliteit, dus van een soort dat niet of pas na jaren bloeit. Er is maar één oplossing: eruit met die handel en nieuwe planten erin, indien bloem ge wenst is. Er zijn mensen die blauwe regen alleen kopen in de tijd dat er al bloemknoppen in zitten. Uiteraard container- planten. Dan is men zeker van bloei. Persoonlijk zou ik één plant laten groeien, elke herfst flink insnoeien op een paar ogen en dan alle zijtakken. Mis schien komt er ooit bloem. Die andere zou ik vervangen door een exemplaar dat wél bloeit. Ter aanvulling: mijn blauwe re gen is twintig jaar oud en heeft nog nimmer gebloeid, alle in snoeien ten spijt. Ik hou hem voor het blad. en zo zijn ijsduiveltjes baanbrekers voor de lentekoninginnen, die graag bij u in de grond willen, ze wachten bij: garden-centre bloeme ndaal bv. hoogmadeseweg .leiderdorp Voor het opruimen van tuinaf val wordt maar al te vaak een luidruchtige bladzuiger ge bruikt. Wie zijn handen, maar ook buren en milieu wil sparen, kan voor dat werk ook 'Scoops' gebruiken. Dat zijn groene kunststof handscheppen. Die kunnen na het bijeenharken grote hoeveelheden gras, blad, snoei- en ander tuinafval mak kelijk en snel in één keer oppak- i de kruiwagen miete ren voor afvoer naar compost- hoop of groencontainer. Te koop bij de betere tuincen tra. Prijs per paar 17,95 gulden. 1 F 1 W D A E E L 2 C T A M P K E R 3 T A O L R E N T 4 T 1 M P A E L A 5 T O N E G V A L 6 H O A N D E G 7 P R O D P E R 8 T S A B 1 E S L 9 1 N T G O W O 10 E A S F E A L T 11 P O M L D E A R 12 T O E A T L E R 13 T G A N K E O R 14 Z U E 1 N D 1 G OPGAVE OPLOSSING CITAAT iStreep op elke regel de letters 21 l4veg, die samen het woord vor- GR imen dat overeenkomt met de jomschrijving. De resterende let- Jters vormen van boven naar be- ineden en van links naar rechts 'een citaat. UB Horizontaal: AX dl. trouw; 2. kampeerwagen; 3. dags.aanleg; 4. Afrikaanse antilope; 5. igelukje; 6. bedreven; 7. netjes; w. lijst; 9. voetbalterm; 10. ma- Iteriaal voor wegverharding; 11. ingedijkt land; 12. claxon; 13. vaartuig; 14. spaarzaam. KRUISWOORDRAADSEL IAI RI K I HEINZ SSE/A/Z, P/T /S" OA/ZE A//EDWE &OLE-PEO. DOG ALS JE EEM ETE&Z. EEA/ LESJE W/ET AJEMEA/. -O o /VEE EED AA/ATT, MET YOO/Z Ai/J iD /ET <SA MET EDEEEAS EE&EAS EE AS E/EEETJE TOMPOES Tom Poes en het boze oog Enige tijd later bereikten heer Bom mel en Tom Poes het dorpje Ooikooi en namen hun intrek in de plaatselij ke herberg. „Welkom", sprak de ho telier vormelijk. „Ik hoop, dat de he ren zich thuis zullen voelen in deze eenvoudige onderneming." „Ik ook", zei heer Ollie opgewekt. Hij was blij, dat hij niet de schuld van de aanrij-' ding gekregen had en daarom had hij zich niet laten neerdrukken door de verhalen over het boze oog. „Wij hebben trek", verklaarde hij. „Een eenvoudig, doch voedzaam maal zou wel smaken. Iets met truffels en ka poenen, wat jij, Tom Poes?" De waard betrok enigszins. „Zou u dat nu wel doen?" vroeg hij, achter zijn toog vandaan komend. „Ach, heren, zo'n overvloed trekt kwade invloe den; wees toch voorzichtig!" „Wat een onzin!" riep heer Ollie uit. „Ik ben in de bloei van mijn leven en ik heb altijd goed gegeten; maar van kwade invloeden heb ik nooit last ge had. Zeg nu zelf, jonge vriend!" „Hm", zei Tom Poes. „De heren moeten het zelf weten", hernam de hotelhouder. „Sober en vol onthou ding, zo is het lot van de rechtscha pene. Maar ja, u bent vreemdelin gen..." Hij haalde de schouders op en begon de maaltijd te bedisselen ter wijl zijn gasten aan een tafeltje bij het raam plaats namen. „Dat gepraat over kwade invloeden vind ik maar vreemd", zei heer Ollie. „Vooral wan néér het iets met eten te maken heeft. Als heer ziet men de dingen graag van de aangename kant." Tom Poes antwoordde niet direct. De waard had een schotel binnenge bracht en nu zag hij in de duisternis buiten een paar felle ogen verschij nen die begerig naar de geurige damp keken... H W DOOR JAN VISSER De afgelopen weken is de IJslandse vulkaan Bardar- bunga actief geworden onder Europa's grootste glet sjer de Vatnajokull. Veel mensen vragen zich af of de ze uitbarsting van invloed zal zijn op de klimatologi sche huishouding. Vulkaanerupties braken stof en gassen tot op zeer grote hoogten in de atmosfeer waardoor het zonlicht wordt getemperd en de tempe ratuur enkele jaren achtereen gemiddeld lager uitvalt. Op mondiale schaal bekeken ongeveer 0.3 graad. De IJslandse uitbarsting zal echter het klimaat niet beinvloeden. D$ stof/gaswolk reikt niet hoger dan 6-7 kilometer in de atmosfeer. Verticale luchtbewegingen en neerslag wassen het stof daardoor uit de lucht. Bo ven de 15 kilometer hoogte zijn de verticale bewegin gen echter gering en komt geen neerslag voor. Daar door kan het stof zich, zoals enkele jaren geleden met de Filippijnse vulkaan Pinatubo gebeurde, geruime tijd handhaven. Na het sombere weer van de afgelopen tijd is er dit weekeinde ruim baan voor de zon. Vanochtend zijn er eerst nog wolkenvelden maar vanmiddag, wanneer de maan voor de zon schuift, perioden met zon. De tem peraturen lopen op tot 15-16 graden en de zuidelijke wind wordt aan de kust vrij krachtig. Morgen nog wat warmer dan vandaag. Het kan 17-18 graden worden en opnieuw overheersen de perioden met zon. De wind krimpt nog iets, zuid tot zuidoost, maar houdt dezelfde sterkte. Ook maandag nog middagtemperaturen boven de 15 graden maar de bewolking wordt al dikker. Van dins dag af kan er periodiek enige regen of enkele buien vallen en de temperatuur gaat enkele graden omlaag. Gisteren vooral in het binnenland een mistige och tend. In de kustgebieden kwam vrijwel geen mist voor en later op de ochtend brak de zon enige tijd door. 's Middags opnieuw wolkenvelden en een'geleidelijk tot matig toenemende wind uit zuidelijke richtingen. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Wisselend bewolkt en en kele buien, in het noorden en midden op zondag een winterse bui, mogelijk met onweer. Vooral op zater dag nog veel wind. Mid- dagtemperatuur van 2 gra den in het noorden tot 12 in het zuiden. Veel bewolking en af en toe regen. Zondag in het midden en noorden perio- gend droog. Tijdelijk veel wind. Middagtemperatuur in het zuiden rond 13 gra den, elders dalend van 8 graden op zaterdag tot omstreeks 4 op zondag. Oenemarken: Van het zuiden uit geleide lijk meer zon. In het uiter ste noorden op beide da gen kans op wat regen Middagtempera tuur oplopend tot ongeveer 15 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking. In Ierland en Schotland perioden met regen en veel wind. Zon dag ook in Wales af en toe regen. In het zuidoosten op beide dagen kans op wat zon. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 17 graden op zondag. In ge bieden met regen aanmerkelijk lager. België en Luxemburg: Zaterdagochtend kans op mist. Verder perioden met zon en droog. Middagtem peratuur oplopend tot rond 18 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdagochtend plaatselijk mist. Ver der flinke perioden met zon en droog. Zondag in Bretagne en de Vendee meer bewolking, mogelijk wat regen en aan trekkende wind. Middagtemperatuur op- Duitsland: Zaterdagochtend plaatselijk mist. der perioden met zon en droog. Zondag zelfs vrij zonnig en middagtemperatuur oplopend tot 17 graden in het noorden i 21 n pend tot or ig, in hét r Portugal Eerst nog zon. Zaterdag in de loop van de dag toenemende bewolking en vooral op zondag enkele buien, met een kans op onweer. Middagtemperatuur onge veer 21 graden Madeira: Vrij veel bewolking en kans op een bui, mogelijk met onweer. Zondag in de loop van de dag meer zon. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden, zondag wat Spanje: Overwegend zonnig Zondag van het westen uit meer bewolking en vooral in het westen en noordwesten een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima van 21 graden in het noorden tot 25 aan de costa's in het zuiden en zuidoosten. Canarische Eilanden: Op de zuidstranden flinke perioden met zon en middagtemperatuur ongeveer 25 graden In het noorden meer bewolking en be.de dagen kans op een bui. Marokko: Westkust: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Zondag meer be wolking en later kans op wat regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Vrij zonnig. Op de stranden in het noor den soms wat meer bewolking en zater dag nog kleine kans op een bui, moge lijk met onweer. Middagtemperatuur on geveer 25 graden, in het noorden wat la ger. Zuid-Frankrijk: Zaterdagochtend plaatselijk mist. Ver der flinke perioden met zon. Zondag met name langs de kust van de Middelland se Zee kans op een bui, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden, aan de voet van de Pyrenee- en rond 24 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, m bui, mogelijk met o geveer 23 graden. Italië: Vooral langs de kust Zwitserland: Perioden met zon en droog. Zondag later op de dag in het zuiden meer bewolking en kans op regen. Middagtemperatuur oplopend tot 18 graden op zondag. Oostenrijk: Geleidelijk meer zon en droog. Middag temperatuur ongeveer 17 graden. Polen: Droog weer met flink wat zon. Maxima oplopend tot 17 graden op zondag. Tsjechië en Slowakije: Geleidelijk meer zon en droog. Middag temperatuur oplopend tot ongeveer 18 graden op zondag. Hongarije: Flinke perioden met zon en droog. Eerst nog kans op mist. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden, zaterdag graden lager. ZATERDAG 12 OKTOBER 1996 Zon- en maanstanden Zon op 08.00 Zon onder 18.50 Maan op 07 39 Maan onder 18.55 IJmuiden Katwijk Hoog 04.1616.38 03.49 - 16.il Laag 00.04 12.35 23.45 12.16 Weerrapporten 11 oktober 08 uur: mistbanken z2 mistbanken zo 1 halt bew ozol Rotterdam zwaar be irook kans op e an de Middelland- mogelijk met on weer. Aan de Adriatisch kant geregeld zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 22 graden, op Sicilië zondag rond 27 graden. Corsica en Sardinië: Nog enkele buien, mogelijk met onweer Tussendoor ook wat zon. Middagtempe ratuur oplopend tot ongeveer 25 graden op zondag Malaga w.s.O 15 5 0.0 «zwl 11 5 0.0 )zo 2 13 9 0.1 nnw6 15 14 0.0 Malta: Flin a perio enkele bui, mogelijk weer. Maximumtemperatuur 24 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon In het westen nog een enkele regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur rond 23 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: Geregeld zon en op Cyprus nog kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur van 20 graden op de Dardanellen tot 25 op Cyprus. Buenos Aires o Casablanca z Johannesburg o half bew. regenbui

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 21