'Laura is meer dan paar stembanden' Residentie Orkest kan ook averij oplopen Cultuur&Kunst es! Koningin Beatrix reikt Koninklijke Subsidie uit Volgorde 'Saudades' klopt niet Meer geld producenten en muzikanten ZATERDAG 12 OKTOBER 1996 17 chef gert visser. 071-5356441plv.-chef jan rijsdam. 071 -5356444 Cinekid Stempel voor jeugdfilms amsterdam Volgend jaar verschijnt het Cinekid Stempel, een kwaliteitskeurmerk voor de jeugd. Het is bedoeld voor bioscoop films, televisieprogramma's, video's en computerdiskettes. Deze week stelde de stichting een stuurgroep in die gaat adviseren over het Cinekid Stempel. Dit jaar viert Cinekid zijn tiende ver jaardag. Het jaarlijkse internationale film- en televisiefestival voor de jeugd, vindt traditiegetrouw plaats tijdens een deel van de herfstvakantie. Ter gelegenheid van het jubileum is er op 15 oktober een internationaal symposium onder de titel 'Die eeu wige kwaliteit'. In De Meervaart in Amsterdam zijn van 12 tot en met 20 oktober vijftien nieuwe jeugdfilms te zien. De films zijn ook te zien in theaters verspreid over het land. Machtsvertoon in het 'Rijks' amsterdam De Zuidvleugel van het Rijksmuseum in Amsterdam presenteert t/m 2 maart een selectie uit de collectie Kostuum Textiel. De expositie heet 'Machtsvertoon' en bestaat uit ruim vijftig objecten waarbij 'powerdressing' en symbolen van status en macht op vlakke textiel, kostuums en accessoires een belang rijke rol spelen. De objecten zijn afkomstig uit de 18de en 19de eeuw. Het Rijksmuseum bezit een omvangrijke kostuumsverza meling, opgebouwd uit exemplaren van de bovenste lagen van de bevolking. Klokkenluider van de Notre Dametrein amsterdam De Klokkenluider van de Notre Dame Trein komt op zijn Europese reis ook naar drie Nederlandse NS-stations: Zwolle (20 oktober), Utrecht CS (21 t/m 23 oktober) en Roosen daal (24 oktober). Aanleiding is de presentatie van de gelijkna mige allernieuwste Disney-productie. Deze 34ste animatiefilm is geïnspireerd door De Klokkenluider van de Notre Dame, de lite raire klassieker van Victor Hugo. Zes rijtuigen zijn omgetoverd tot het 15de-eeuwse Parijs. Een wandelgang door de wagons confronteert de bezoeker met de diverse werelden uit de film. Behalve clips uit deze nieuwe film zijn er tal van activiteiten voor het publiek. De trein is open van 10.30 tot 17.00 uur. Kaarten concert Paolo Conté bij K&O leiden Paolo Conté geeft op zaterdag 26 oktober een concert in de A. Philipszaal in Den Haag. Bij het Uit-bureau van K&O aan de Oude Vest 45 zijn tot 19 oktober kaarten voor dat concert ver krijgbaar. Paolo Conté 'Live in Concert'. amsterdam anp Koningin Beatrix heeft gisteren in het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam de Konink lijke Subsidie voor Vrije Schil derkunst uitgereikt aan zes kun stenaars. Annemiek de Beer (Rotterdam), Norbert Grunschel (Maastricht), Bas Meerman (Amsterdam), Rik Meijers (Sit- tard), Dino Ruissen (Amster dam) en Ellen Zwarte veen (Gro ningen) kregen uit handen van de koningin een bedrag van vijf duizend gulden. De Koninklijke Subsidie is een aanmoedigingsprijs voor Nederlandse schilders tot 35 jaar. Koning Willem III stelde de onderscheiding in 1871 in. Het streven jonge kunstenaars aan te moedigen heeft volgens de koningin niet aan belang inge boet. Italiaanse begint wereldtournee in Nederland Drie jaar geleden, bij haar eerste bezoek aan Nederland, was ze een verlegen meisje, dat met haar grote, donker bruine ogen nieuwsgierig rondkeek in de voor haar nieu we wereld en haar vrije dag opofferde voor een aantal in terviews. Nu is Laura Pausini een jonge vrouw, wijzer ge worden door schade en schande en ervaren in het om gaan met de pers en het doen van promotie-optredens. Maar veranderd? aalsmeer kees groenenboom „Nee", vindt ze zelf. „Ik zie het liever zo dat ik niet veranderd ben, maar gegroeid. En ik praat nog steeds veel te veel tijdens interviews. Ja, dit is mijn leven nu", zegt ze in de kleedkamer waar ze wacht op een kort pro motie-optreden in een televisie programma. Aan alles is te mer ken dat het voor haar routine is. „Maar ik vind het nog steeds heel leuk. Het is voor mij altijd een droom geweest om dit te kunnen doen en die droom is nu uitgekomen. Ik wil dit zo goed mogelijk doen, met hart en ziel, dat is voor mij de enige Drie jaar geleden stond ze op de drempel van internationale roem. Ze had net het festival van San Remo gewonnen en di rect daarna een grote hit ge scoord in eigen land met 'La so- litudine'. Nu is ze een begrip in niet minder dan 37 landen en zijn er van haar twee albums 'Laura Pausini' en 'Laura' sa men 6 miljoen exemplaren ver kocht. Nuchter Ze gaat zorgvuldig r t dat s i en probeert er nuchter onder te blijven. „Het is onver mijdelijk dat je door dit werk verandert. Maar ik hoop dat ik nog steeds dezelfde Laura ben. De roem hoort bij dit vak. Als je voor de radio en op televisie komt is het niet te voorkomen dat je af en toe wordt behan deld als een ster. Maar ik doe mijn best om iedereen te laten merken dat ik geen ster wil zijn maar een gewoon mens als ie der ander." „Ik ben blij dat ik niet meer het verlegen meisje ben van drie jaar geleden. Maar ik ben wel door schade en schande wijs geworden. Vroeger ver trouwde ik iedereen, maar ik heb gemerkt dat mensen daar misbruik van gemaakt hebben. Daardoor ben ik harder gewor den en dat is jammer. Ik ben noodgedwongen kieskeuriger geworden. In de streek waar ik vandaan kom hebben ze een uitdrukking: 'Een mens met grote ogen is een goed mens', dat houd ik nu steeds in ge dachten. Tegenwoordig kijk ik iemand in de ogen en ga op mijn gevoel af." Verleden jaar bedankte Pausi ni haar producer en haar mana ger en formeerde een ander team om zich heen. „Ik heb te gen ze gezegd dat Laura meer is dan een paar stembanden. Ze wisten nauwelijks waar ik mee bezig was, gingen nooit mee naar het buitenland. Het enige wat ze deden was geld opstrij ken. Toen zij op een gegeven moment villa's konden kopen en ik niet, merkte ik dat ik opge licht werd. Toen heb ik met ze gebroken." „Mijn nieuwe manager, Alfre do, is tegelijkertijd mijn vriend, maar voordat ik een relatie met hem had, ging hij ook al altijd met me mee. Ik heb nu een team met jonge mensen, die me niet alleen maar zien als een stem, maar die me serieus ne men, die rekening houden met mijn mening en op wie ik kan terugvallen." Onmondig Haar derde cd 'Le cose che vivi' is in die zin een nieuw begin. Al heeft Pausini bepaald niet ge broken met de stijl van de eer ste twee albums. „Toen ik be gon in dit vak was ik 18. Als je zo jong bent, hebben de men sen de neiging je te beschou wen als onmondig. Op 'Le cose che vivi' staat een nummer dat daarover gaat, 16/5/1974, mijn geboortedatum. Het gaat niet over mij, maar over de mensen van mijn generatie. Volwasse nen denken vaak dat jongeren geen ideeën hebben en geen initiatieven nemen. Ik denk dat het tegenovergestelde waar is, dat ze wel degelijk zelf keuzen kunnen maken en dingen aan pakken." „Via mijn fanclub heb ik veel persoonlijk contact met fans. Ik krijg ook een heleboel brieven, waarin jongeren schrijven hoe ze zijn geïnspireerd door mijn teksten. Zo ben ik naar aanlei ding van 'La solitudine' in con tact gekomen met autistische mensen. Het lied gaat over een zaamheid. Autistische mensen durven zich niet te uiten of op een andere manier naar buiten te komen. Door die plaat zijn ze uiteindelijk toch een stukje ver der gekomen." Op 'Le cose' probeert ze wel haar invloed op een positieve manier te gebruiken. Ze schreef 'II mondo che vorrei', de opbrengst naar Unicef j „Maar het gaat niet alleen om dat geld. Ik wil met dat nummer ook overbrengen dat je niet naar Bosnië hoeft te gaan om kinderen in nood te zien. In je directe omgeving zijn ook kin deren die behoefte hebben aan steun, soms alleen maar een be moedigend woord. In januari begint de sympa- tieke zangeres aan een wereld tournee. Het openingsconcert verzorgt ze in de Rotterdamse Ahoy. Ze koos voor die plek vanwege haar speciale band met Nederland. „Holland is het eerste land waar ik beroemd ben geworden buiten Italië. Hier is eigenlijk mijn internatio nale carrière begonnen. Een week na mijn eerste optreden hier stond ik nummer één met 'La solitudine'. Daar was ik echt helemaal ondersteboven van." Laura Pausini treedt 16 janua ri op in Ahoy, Rotterdam. De voorverkoop voor dat concert is vandaag begonnen. Ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan is in het Paleis ook een overzichtstentoontoonstel- ling te zien. Koningin Beatrix verrichtte gisteren de officiële opening van de expositie 125 jaar Koninklijke Subsidie. De tentoonstelling, die tot en met 10 november duurt, biedt geen compleet overzicht van alle prijswinnaars. De nadruk ligt op enkele jaren. Te zien is werk van onder meer Jan Toorop, Breit- ner, Pat Andrea en Rudi van de Wint. Voor de Koninklijke Subsidie 1996 stuurden 523 kunstenaars dia's in. Op basis daarvan koos de jury 141 inzenders. In de derde ronde selecteerden de le den de zes winnaars. Hun werk, maar ook dat van negentien an dere kunstenaars zal tot en met 10 november te zien zijn. recensie susanne lammers Première: Saudades. Leoni Jansen Fer nando Lameirinhas. Gehoord: 11/10, Leidse Schouwburg. Nog te horen: 26/10, Partktheater, Alphen a/d Rijn. De vlag dekt de lading niet. De naam 'Saudades' suggereert dat de avond verdrietig volgezon- gen zal gaan worden. En de volgorde 'Jansen Lameirin- ha's' klopt ook niet. Draai die maar om. Het grootste talent van Leoni Jansen is haar neus voor talent. De muzikanten die met 'Saudades' de schouwburg laten vibreren, swingen en schudden, komen uit alle hoeken en gaten van de wereld. Het repertoire klinkt er naar. Veel zwoel-swin- gende nummers met een Zuid- Amerikaanse inslag, van tijd tot tijd opgeluisterd met jazzy saxo foon-solo's door de Amerikaan Paul Stocker. Daarnaast veel mooie akoestische gitaarstuk ken waar het Iberische vanaf schrijnt. Fernando Lameirinhas zingt ze met de nodige passie, veelzeggend, ook al versta je geen woord Portugees. Ter af wisseling werd zo nu en dan een ballad ingevoegd, maar de avond ging voornamelijk heen met zuidelijke feestvreugde, met als extra een Volendammer fado, waarbij op wonderlijke wijze een draailier werd geïmi- Het grootste talent van Leoni Jansen is haar neus voor talent teerd. Iemand had het blijkbaar no dig gevonden om één lijn, één verhaal van het programma te maken en die werd gevonden in de familiegedachte. Jansen in troduceerde alle muzikanten als haar broers en dit leidde onder andere tot een gruwelijke draak (door haar in het Nederlands gezongen'La Mama', de balla de van de zigeuner-koningin. Ze wekt toch al snel de indruk van gemaaktheid en met deze en andere holle pathetiek, krijgt ze je tenen in de meest verkrampte toestand. Ook Zonnevelds 'Am sterdamse grachten' - solo ge zongen - had ze gerust mogen schrappen. Desalniettemin is 'Saudades' een avond genieten. De gebroe ders Lameirinhas en Leonardo Amuedo spelen niet alleen meeslepend gitaar, maar stralen ook authentiek plezier uit en Alan Purves drumt meer dan verdienstelijk. Het boeiendst was echter degene die deze mu zikale basis aanvulde: saxofonist Paul Stocker. Enigszins narrig rookte hij sjekkie na sjekkie, tussen de halen door de meest FOTO LEO VEGER uitzinnige capriolen uithalend op zijn sopraansax. Echt spannend werd hij in duel met pianist Onno Krijn. Wie gaat het verst: jij met je on derarm op de vleugel of ik toe terend als een misthoorn. En ondertussen geen moment het eigenlijke lied kwijt raken. Nieuwe bladzijde oudste handschift van Nederland Het Museum Catharijnecon- vent slaat maandag een bladzij de om in het belangrijkste en oudste geïllustreerde hand schrift dat in Nederland wordt bewaard, het Utrechts Psalter. Het monumentale psalmen boek, dat dateert uit de eerste helft van de negende eeuw, is tot 17 november in het museum tentoongesteld. Tot dusverre was alleen psalm 1 van het boek achter glas te bewonderen. Het Utrechts Psalter wordt al eeu wen bewaard in de kluis van de Universiteitsbibliotheek en is slechts zelden te bewonderen. Openluchtmuseum houdt uitverkoop Het Openluchtmuseum in Arn hem maakt schoon schip voor dat het de deuren voor het win terseizoen sluit. Een grote col lectie boeken en tientallen buxusboompjes kortten onder de veilinghamer. Zaden en stek jes uit de wereldvermaarde bloemen- en kruidentuin wor den verkocht. Bijzondere plan ten uit de kwekerij gaan in de aanbieding. Het laatste week einde van oktober (26e en 27e) staat helemaal in het teken van de grote schoonmaak van het museum. Entreekaartjes zijn die dagen voor half geld te krijgen. Boekje over industrieel erfgoed in kuststreek leiden erna straatsma Veel bollenschuren in de kust streek behoren tot de categorie 'industrieel erfgoed'. De Fede ratie van Musea in Zuid-Hol land heeft een fietsroute langs deze historische gebouwen ge organiseerd. Boekjes met een routebeschrijving zijn verkrijg baar bij de VW-vestigingen. Het boekje maakt deel uit van een vijfdelige reeks, waarin verschillende gebieden aan de orde komen. Deel twee tot en met vijf gaan achtereenvolgens over industrieel erfgoed in het Westland, langs Waterweg en Kust, door Rotterdam en door de Krimpenerwaard. De serie is ontwikkeld ter gelegenheid van het Jaar van het Industrieel De fietstocht door de Bollen streek begint in Lisse, bij het Museum voor de Bollenstreek. Daarna voert de tocht onder meer langs de Keukenhof, kalkzandsteenfabriek 'Arnoud', Landgoed Offem en Slot Tey- lingen. hilversum anp De Stichting ter Exploitatie van Naburige Rechten (SENA) kan dit jaar de uitkering aan producenten en uitvoerende kunstenaars van muziek aanzien lijk verhogen. Vorig jaar is er 5 miljoen gulden be taald als voorlopige uitkering, dit jaar is die voor lopige uitkering vastgesteld op 23,2 miljoen. De stichting kon tot een dergelijke verhoging beslui ten door een sterke stijging van de incasso van de naburige rechten. Iedereen die geldt als muziekgebruiker moet de rechten betalen: bij voorbeeld omroepen, horeca gelegenheden,- sportkantines, winkelcentra en winkels. De Wet op Naburige Rechten is sinds 1 juli 1993 van kracht. „In het begin moesten mu- ziekgebruikers nog wennen aan het idee dat zij daardoor ineens moesten gaan betalen voor ach tergrondmuziek en dergelijke", aldus SENA-di- recteur H. van Berkel. Inmiddels is er door inten sieve voorlichtingscampagnes zoveel begrip ont staan, aldus de directeur, dat in de sector 'open baar gebruik' ruim 150 collectieve overeenkom sten zijn gesloten. Zelden zijn de musici van het Residentie Orkest zó eensgezind geweest als in deze moeilijke dagen nu het faillissement van de Dr. Anton Philipszaal dreigt. Want het is toevallig wel hün zaal. Hun eigen zaal, die ze gulden voor gulden met 'bouw- mee-concerten' en 'bouw-mee-cd's' bij elkaar hebben gemusiceerd, in combinatie met de verkoop van 'bouw-mee-taartjes' en meer flauwekul. Die zaal loopt nu gevaar. Dat maakt met name binnen het orkest nogal wat emoties los. Maar erger nog, ook het Residentie Orkest zelf kan ave rij oplopen. De financiële, organisatorische en persone le verstrengeling (tot op directieniveau toe) tussen stichting Residentie Orkest en naamloze vennootschap Dr. Anton Philipszaal is zó nauw, dat het orkest zelf als 86,4 %-aandeeihouder van de NV niet ongeschonden uit de strijd lijkt te komen. En dat nemen de orkestle den hun algemeen directeur Bert van den Akker en het bestuur van de stichting Residentie Orkest uitermate kwalijk. Het Haagse orkest dat onder Svetlanov een niveau heeft bereikt dat het wellicht niet eerder heeft gekend en dat er na het slechte seizoen 1995-96 weer wat abonnementhouders bij heeft gekregen, accepteert niet dat er straks bezuinigingen, ontslagen en wie weet wat voor andere ellende komt als gevolg van slecht mana gement. En al verzekeren directie en bestuur het orkest dat zoiets niet zal gebeuren, men is toch bevreesd aan het eind van de rit af te zakken tot het voorzieningenni veau van een provinciaal orkest. Toen de orkestleden afgelopen woensdag dan ook met ondernemingsraad en artistieke commissie in spoed- vergadering bijeenkwamen, waren directie en bestuur daarbij niet welkom. Wel was er een vertrouwenscom missie van drie bestuursleden uitgenodigd. Want ken nelijk bestaat er binnen het bestuur een zodanige scheiding der geesten, dat het personeel in het ene deel meer heil ziet dan in het andere. De OR is die vergadering begonnen met het voorlezen van een verklaring waarin krachtig werd uitgesproken dat het vertrouwen in directie en bestuur tot absoluut nul is gereduceerd. Na deze harde stellingname, sprak de voltallige vergadering haar vertrouwen uit in de OR en de artistieke commissie. Altvioliste Jet den Hertog, die na haar gedecideerde op treden tijdens de vergadering, het verzoek kreeg als woordvoerder van het orkest op te treden, zegt dat de musici nooit gemotiveerder zijn geweest dan nu. Dat geldt evenzeer voor hun artistieke prestaties. „We heb ben nu een zodanig niveau bereikt, dat we op een fnooie, gezonde manier verder kunnen. Aan het orkest mag niet worden getornd". Zij zegt dat het 'voorlopig alleen de zakelijke directie is', die ter discussie staat. De positie van de ondernemingsraad is door de una nieme steun vanuit het orkest buitengewoon sterk ge worden. Dat beseft de OR zelf ook. Toen de drie 'dissi dente' bestuursleden die de vertrouwenscommissie vormen, lieten weten dat het bestuur zijn eigen positie ter discussie zal stellen, werd expliciet gevraagd of dat ook voor voorzitter ir. W. Hofman geldt. Men wil met name de voorzitter kwijt. Algemeen directeur Bert van den Akker reageert wel heel enthousiast op het feit dat de orkestgemeenschap instemt met de voorstellen die het bedrijf weer gezond moeten maken, maar die voorstellen houden ook in dat er naast deze directeur een 'tum-around-manager' wordt aangesteld. Iemand die de boel op zijn kop zet en orkest en zaal de komende tijd organisatorisch hele maal uit elkaar gaat halen. Die een bedrijfsplan maakt en de zaal terugbrengt tot de status van verhuurbedrijf. Dat de status van algemeen directeur Van den Akker daarbij ongeschonden blijft, lijkt uiterst twijfelachtig. Zeker als die tijdelijke manager wordt gevonden in de persoon van Ben van der Meer: Van den Akkers veelge prezen voorganger. Want Van der Meer mocht binnen het gezelschap be kend hebben gestaan als een dominerend iemand die vaak weerstand opriep en controverses veroorzaakte, dat hij zijn vak beheerste en de kas kloppend wist te houden, leidt geen twijfel. Bovendien blijft hij voor al tijd de man die het orkest zijn gekoesterde eigen zaal gaf. Dezelfde Dr. Anton Philipszaal die nu bedreigd wordt. coos versteeg en aap van der ven»

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 17