Klikken levert geld op Bejaarde Alphenaar voor 80.000 gulden opgelicht Regio Leiden/Rijn Veenstreek Oegstgeest overweegt stedenband met Poolse Grodzisk op te zeggen 'Plakkers in haven Kaageiland weren' Riet Dekkers hoeft nieuwe serre nog niet af te breken Nieuwsgierige struisvogels Gemeentetoren Voorschoten in zonnetje Dependance Da Vinei blijft school Geen belangstelling voor milieuwedstrijd Wassenaar koopt beelden van kunstenaar De Graaf 'Taxeren is meer dan een bedrag noemen' ZATERDAG 12 OKTOBER 1996 5323 50 5317 33 5320 21 5321 92 53 1 5 92: 91. ƒ351 De politie van Alphen heeft twee mannen en een vrouw aange houden die ervan worden verdacht een bejaarde Alphenaar voor 80.000 gulden te hebben opgelicht. Dat maakte de politie giste ren bekend. De verdachten zijn een 27-jarige Duitser, een 25-ja- rige man uit Nijmegen en een 22-jarige vrouw uit Waddinxveen. De Duitse verdachte opende op 1 oktober een spaarrekening bij een bank in Alphen. De Waddinxveense is adviseur bij deze bank. Met een overschrijvingsformulier voorzien van een valse handtekening is het bedrag van de bejaarde man overgeboekt op deze spaarrekening. Woensdag kwam de Duitser in de bank om dit bedrag te in nen. Een attente kasbalie-medewerkster van de bank vertrouw de de transactie niet en lichtte in overleg met de directie de poli- de in. Inmiddels heeft het drietal een bekentenis afgelegd. Ze hadden financiële problemen. Alkemade beloont 'goudentip met 500 gulden Klikken wordt aantrekkelijk in Alkemade. Iemand die een tip kan geven die leidt tot de aanhouding van een van daal, krijgt een beloning van 500 gulden. De aanleiding is dat het aantal vernielingen in Alkemade dit jaar onge kend hoog is. Het gemeentebestuur overlegt nog met de politie over het instellen van een dergelijk beloningssys teem. alkemade marieta kroftcontroleerd, maar dat heeft niet tot resultaat geleid." Volgens wethouder W. Nugte- Nugteren kan zich niet herin- ren bedraagt de schadepost neren dat het vandalisme in voor dit jaar al 30.000 gulden. Alkemade eerder zulke vormen „De politie heeft wel extra ge- heeft aangenomen. Het zijn vooral de lantaarnpalen, ver- keers- en gemeenteborden en zitbanken die het moeten ont gelden. Het gebeurt vooral in de weekeinden en dan in de buurt van de Ripselaan en de Leidse- weg. De wethouder wil geen verband leggen met discotheek bezoekers. Ook heeft hij geen verklaring voor de toename van het vandalisme. Politiewoordvoerder H. Boe- ser heeft zijn twijfels over het instellen van een dergelijke klik lijn. „Op het idee van Alkemade kan ik niet reageren, want we hebben nog geen overleg ge had", zegt hij. In het algemeen stelt hij dat een dergelijk belo ningssysteem 'een middel kan zijn'. „Maar of het hét middel is, vraag ik me af. De kans dat er oneigenlijke motieven worden gebruikt is groot. Je kan iemand makkelijk erbij lappen. En wat doe je met een tip. Een getuige is nog geen getuige." Oegstgeest overweegt zijn stedenband met het Poolse stadje Grodzisk op te zeggen. Het beëindi gen van de band is een van de onderdelen van een lijst bezuinigingsvoorstellen, waarmee de ge meente in totaal 360.000 gulden hoopt uit te spa ren. Als de raad er de komende weken voor kiest de stedenband te verbreken, levert dat een be sparing op van 10.000 gulden. Wat er met de stedenband gaat gebeuren, hangt vooral af van een rapport dat over een week verschijnt. In dat rapport wordt bekeken of de stedenband tussen Oegstgeest en Grodzisk nog wel de moeite waard is. Burgemeester S. Scheenstra, die voorzitter is van de werkgroep Oegstgeest-Grodzisk, wil nog niet zeggen wat de uitkomst van de evaluatie is. „Toch is de keuze nog niet gemaakt", bena drukt Scheenstra. „Dat moet de raad doen. Inder daad zou het zuiverder zijn als we de rapportage al af hadden. Maar tegen de tijd dat de raad zich met de kwestie gaat bezighouden, is de evaluatie wel voorhanden. Vandaar dat B en W ervoor heb ben gekozen deze post nu alvast door te sturen naar de raad." Scheenstra geeft wel toe dat hij soms twijfelt over het nut van de band met de Oost-Europese gemeente. „De forenzengemeente Oegstgeest en de plattelandsgemeente Grodzisk zijn nogal verschillend. Bovendien is de Poolse samenleving volop in beweging. Sinds we in 1990 de eerste contacten aanknoopten met Grodzisk, heb ik al met de derde burgemeester te maken. Daar moet je aan wennen." De stedenband werd formeel getekend in 1993, met een proeftijd van drie jaar. In die drie jaar hebben er diverse uitwis selingsprojecten van ambtenaren, culturele- en andere instellingen plaatsgehad. De statenleden Van Laar (GroenLinks/De Groenen) en Groosman (WD) willen dat de provincie optreedt tegen eige naars van schepen die de hele zomer gratis liggen in de pro vinciale passantenhaven van Kaageiland. Op dit dat niet mogelijk. Dat komt, al dus de statenleden, door een fout in de 'Verordening water gebieden en pleziervaart'. De regels hierin zijn niet van toe passing op de passantenhaven iri de Kagerplassen. De staten leden vragen zich af niet eerder maatregelen zijn genomen om dit recht te trek ken. Nog voordat de passanten haven werd geopend, is de toenmalige gedeputeerde Blok hiervan op de hoogte gesteld, stellen ze. den haag/leiderdorp ruud sep Riet Dekkers hoeft niet bang te zijn dat ze al op zeer korte termijn haar nieuwe serre moet afbre ken. De gemeente Leiderdorp eiste gisteren voor de bestuursrechter dat de activiste haar te hoge uitbouw afbreekt, vooruitlopend op de rechterlij ke uitspraak over het beroep dat Dekkers tegen de gemeente heeft aangetekend tegen de dwang som van 500 gulden per dag. Bestuursrechter H. Ollerman toonde zich weinig onder de indruk van de argumenten die de gemeente aandroeg om die procedure niet gewoon af te wachten. De omstreden serre is op het hoogste punt 37 centimeter hoger dan de bouwvergunning toe staat. De uitbouw is neergezet volgens de oor spronkelijke bouwtekeningen zoals die door de Leiderdorpse waren ingediend. De vergunning is echter verleend op grond van tekeningen voor een lagere serre, die later op aandringen van de gemeente zijn gemaakt. De raadsman van Dekkers betoogde gisteren dat de gemeente indertijd een andere vergunning heeft verleend dan waarom zijn cliënt had ge vraagd. De vergunning zou om die reden niet bindend zijn. Bovendien had de opzichter van de gemeente, die tijdens de bouw een paar keer is komen kijken, al in een veel eerder stadium aan de bel kunnen trekken. Nu dat niet is gebeurd, zou de gemeente het recht op optreden hebben verspeeld. Gemeentewoordvoerder R. Sewtahal deelde de rechter vervolgens mee dat er wel degelijk tijdens de bouw is gemeld dat het bouwwerk te hoog werd. Deze hele voorgeschiedenis kon Ollerman ech ter nauwelijks boeien. Wat hij wilde weten, was of de gemeente nog op de één of andere manier de serre kon legaliseren. Dat bleek dus niet mogelijk. En welk spoedeisend belang heeft de gemeente, zo vroeg de rechter zich af, om nu direct het af breken van de uitbouw te eisen. Het zou in theo rie mogelijk zijn dat Dekkers nu veroordeeld zou 'worden tot afbreken van de serre, om vervolgens in de beroepsprocedure alsnog in het gelijk ge steld te worden. „Dat risico nemen we", ant woordde Sewtahal, om er mompelend aan toe te voegen dat ze eventueel wel bereid was te wach ten op de afhandeling van de beroepsprocedure. De rechter doet volgende week vrijdag uit spraak. roelofarendsveen Het houden van een kat, hond, kip of marmot is heel gewoon. Niemand kijkt daar van op. Anders wordt dat als je bij een particulier struisvogels in de tuin ziet lopen, zoa!s hier aan de Floraweg in Roelofarendsveen. Kweker René Bakker kocht afgelopen zomer drie kuikens bij een man in Zuidwolde. „Het karakter fascineert mij", vertelt hij. „Ze lijken heel schuw. Maar dat zijn ze niet. Ze zijn juist heel nieuwsgierig. Als je naar ze toeloopt, komen ze gelijk heel voorzichtig naar je toe." De dieren zijn nu vijf maanden oud. Bakker is benieuwd of de dieren de winter overleven. „Ik heb wel een hok, maar daar willen ze niet in." foto loekzuyderduin voorschoten dimitri walbeek De gemeentetoren van Voor schoten aan het Kerkpleim komt 's avonds in het zonnetje te staan. Zeven lampen gaan de toren permanent beschijnen. „Die toren vinden we gewoon erg mooi. Daar zijn we trots op", verklaart wethouder J. van de Poel (WD/openbare wer ken) het lichtspektakel. „Bij een proef vorig jaar december was er enthousiasme alom", weet hij nog. Na die eenmalige proef heeft het gemeentebestuur be sloten dat de verlichting moest komen. Voor de restauratie van de to ren in 1994 werden de toren spits en de wijzerplaten al ver licht. Proefondervindelijk bleek dat de toren met zeven lampen van 400 watt volledig verlicht kon worden. De kosten voor de permanente verlichting komen op 40.000 gulden. Drie masten van vijf meter hoog staan rondom de toren. Twee masten komen op grond rudolf kleun,0 beleidsmedewerker R. van Ben- nekom van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. „Ik ken wel kliklijnen, maar die zijn bedoeld voor het aangeven van uitkeringsfraude. Daar staat geen beloning tegenover. Be kend is ook het beloningssys teem van Justitie die het ge bruikt bij het oplossen van moorden en dergelijke." Van Bennekom heeft geen reactie op het Alkemadese initiatief. „Ik ken er de plaatselijke niet." De voormalige dependan ce van het Da Vinei-colle ge aan de Buitenhoflaan in Leiderdorp blijft bestemd voor onderwijs. Over enige tijd neemt eerst basis school Elckerlyc er haar intrek. De lokalen komen de school goed van pas, als het eigen onderkomen straks wordt verbouwd. Daarna gaat het Dr. Visser 't Hooft Lyceum het pand mogelijk gebruiken. De dependance zou dienen ter vervanging van een van de noodgebouwen van het lyceum. Het Da Vinei-col lege stootte de dependan ce enige tijd geleden af bij gebrek aan leerlingen. Gershwin heeft nu eigen pad in Voorschotense wijk Adegeest voorschoten van de hervormde gemeente van Voorschoten. Als tegenpres tatie herstelt de gemeente de kleppen van de grootste klok van het carillon in de kerk aan de overkant van de gemeente toren. Die kon tot nu toe niet meer worden gebruikt sinds een speelcomputer is geïnstalleerd in het carrillon. Ook de Amerikaanse componist George Gershwin (1898-1937) heeft een plek in de 'componis- tenbuurt' in de wijk Adegeest in Voorschoten. Burgemeester P. Cannegieter onthulde gister middag het bordje 'Gershwin- pad'. Het pad loopt van de Ri chard Wagnerlaan naar het Tuinderspad. Tegelijk met de onthulling nam de burgemeester het boek je 'Straatnamen in Voorschoten. Een tocht door heden en verle den' van "Voorschotenkenner' Jan Sloof in ontvangst. Ondernemersdag afgelast bij gebrek aan deelnemers leiderdorp jaap van sandijk De Leiderdorpse ondernemers presentatie, die op 30 oktober in het AC Restaurant zou wor den gehouden, gaat wegens ge brek aan belangstelling niet door. Voorzitter E. Rob van de organiserende Leiderdorpse Ondernemers Vereniging (LOV) heeft slechtst vijftien aanmel dingen ontvangen. Dat vindt de LOV te weinig: „We hadden dertig deelnemers als minimum gesteld", aldus Rob. De voorzit ter, die erg teleurgesteld is over de geringe belangstelling, wil een onderzoek instellen naar de oorzaak van het fiasco. Volgens Rob kan het niet lig gen aan de, volgens hem lage, inschrijfkosten van driehonderd gulden per stand. De LOV had hoge verwachtingen van de eer ste Leiderdorpse onderne mingspresentatie. Het AC zou met stands en balies worden in gericht. Voor de informele con tacten zou een plein worden in gericht. oegstgeest maarten keulemans De prijsuitreiking van een door de gemeente Oegstgeest uitgeschreven teken- en knut sel wedstrijd voor kinderen is tot nader order uitgesteld. Aanvankelijk zouden de mooiste kijkdoos en de leukste tekening over het milieu deze week door milieuwethouder G. van Eisen worden beloond met een prijs. De belangstel ling bleek echter te gering om de plechtigheid dóór te laten gaan: de gemeente kreeg vier tekeningen en één kijkdoos binnen. Het teleurstellende aantal inzendingen is voor Oegst geest overigens geen reden om de moed te laten zakken. „We gaan in ieder geval wel iets doen", zegt een woordvoerder. „We kunnen de deelnemers allemaal een prijsje geven. Of we kunnen proberen of we niet alsnog meer reacties kun nen krijgen." Zowel het 'luchtfietsertje' als het 'zwemstertje' komen in klein formaat op een sokkel aan de Strandwal in het Wetering park in Wassenaar. Bewoners van de wijk mochten deze beeldjes vorige maand bekijken in het gemeentekantoor en hun keuze bepalen. Tien bewoners van de wijk hebben uiteindelijk hun voorkeur uitgesproken. Acht mensen spraken zich uit voor de komst van beide beel den, twee bewoners gaven de voorkeur aan het 'luchtfietser tje'. Had de wijk overwegend voor één beeld gekozen, dan zou deze in groter formaat wor den geplaatst. B en W van Was senaar hebben na de inspraak besloten beide beelden te ko pen. De bronzen beelden, kos ten 37.500 gulden, worden nog dit jaar neergezet. oegstgeest maarten keulemans Op een tafel in de hal van Hotel Het Witte Huis staat een olifant glazig voor zich uit te kijken. „Ik heb nog veel meer dieren", zegt de eigenares van het beest, me vrouw Ruys. Waarop ze een leeuwenwelpje, een koe en een zebra met een beschadigde achterpoot tevoorschijn tovert uit de schoenendoos die ze heeft meegenomen. Hans Schalkwijk van het Speelgoedmuseum in Barne- veld hoeft niet lang na te den ken. De modelbeesten bestaan uit zaagmeel en houtlijm, weet hij. Merk elastolin, of misschien lineoL Hij lepelt een anecdote op: „Wist u dat de vroegere DDR-leider Erich Honecker dit speelgoed moest maken toen hij in de jaren dertig in de ge vangenis zat?" De medewerkers van het Speelgoedmuseum zijn in Oegstgeest om speelgoed te taxeren. En dus komen er tien tallen Oegstgeestenaren naar het hotel. Met tassen vol dinky- toys, en dozen vol modeltrei nen. Een tafeltje verderop haalt VRIJE TIJD Modeltreinen, maar ook dinky toys ei in Het Witte Huis in Oegstgeest. A. Kluppel een verweerde mini- atuurtank «uit een plastic tasje tevoorschijn. „Die zijn absoluut niet zeldzaam", stelt Hans Schalkwijks broer Frans hem te leur. „Ik heb er vandaag al een stuk of vier, vijf gehad." De tank blijkt nog geen geeltje waard. „Het leukste wat ik vandaag heb gezien", zegt Hans Schalk wijk later, „Dat waren twee hondjes van het merk Stiff, uit 1910 of 1920. Ze waren zwaar toegetakeld, dat wel. Maar zö ontzettend schattig." De museummedewerkers leg gen ook uit hoe het antieke speelgoed weer gerepareerd kan worden. „Omdat taxeren meer is dan een bedrag noemen", vindt Hans Schalkwijk. En dus krijgt het echtpaar Ruys te ho ren hoe ze het beschadigde pootje van hun zebra met hout- lijm kunnen herstellen, terwijl Kluppel het adres krijgt van een winkel die ongetwijfeld de zoek geraakte rupsbanden van zijn modeltank op voorraad heeft. „U heeft een heerlijk beroep", zucht mevrouw Ruys. „U kunt de hele dag spelen." ALPHEN AAN DEN RUN Slapen. De stichting Thuiszorg Groot Rijnland start op woensdag 16 oktober de cursus 'Beter slapen'. De cursus is bedoeld voor mensen die last hebben van slapeloosheid en wordt gegeven in het wijkge- bouw aan de Henry Dunantweg 16/18. De cursus bestaat uit acht bijeenkomsten, die van 20-22 uur duren. Deelname kost 160 gulden. Informatie: 071-5151467. Kinderkoken. Jonge koks van 6 t/m 12 jaar kunnen zich uideven op woensdag 16 en woensdag 30 oktober in Speeltuin- en buurtvereni ging Vreugdeoord. Vanaf 14 uur maken de kinderen een maaltijd, die ze daarna met elkaar opeten. Belangstellenden voor deze kook clubmiddagen kunnen zich tot 14 oktober opgeven bij L. Overduin (0172-495252) of bij M. Kalshoven (0172-476126). De kosten voor beide dagen zijn 9,50 voor leden van Vreugdeoord en 11,50 voor niet-leden. LEIDEN Slapen. De stichting Thuiszorg Groot Rijnland start op maandag 14 oktober de cursus 'Beter slapen'. De cursus is bedoeld voor mensen die last hebben van slapeloosheid en wordt gegeven in het wijkge- bouw aan de Burggravenlaan. De cursus bestaat uit acht bijeenkom sten, die van 20 tot 22 uur duren. Deelname kost 160 gulden. Infor matie: 071-5151467. Psalmen. Een psalmenboek uit de negende eeuw, de tijd van Karei de Grote, staat centraal tijdens een lezing op woensdag 16 oktober in de Leidse volksuniversiteit K&O aan de Oude Vest. De lezing begint om 20.15 uur. Op zaterdag 19 oktober volgt om 12.30 uur een rond leiding in het Catharijneconvent in Utrecht, waar het boek ligt. Infor matie: 071-5141141. Borstvoeding. De borstvoedingsgroep Leiden e.o. organiseert woensdag 16 oktober vanaf 19:45 aan de Witte Rozenstraat 17, een informatie- en praatavond over borstvoeding. De kosten bedragen 5 gulden. Bazaar. De bazaar die in verpleeghuis Zuydtwijck wordt gehouden is verplaatst van zaterdag 2 naar zaterdag 9 november. Tussen elf en vier uur is iedereen welkom. Er is onder meer een rad van avontuur en er worden haring en poffertjes verkocht. De opbrengst komt ten goede aan de rolstoelbus. Zuydtwijck ligt aan de Aaltje Noorderwier- laan 50 in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 13